Symbolische huur voor ateliers De Noorse Kerk in Rotterdam bestaat 75 Jaar MEER KANSBIJ FRANS! LATTENBODEMS q. BOARD DEUREN iq VOORDEUR SLOTEN 25.00 SCHUIM-^ COMMISSIE AKKOORD MET FACE-LIFT VAN DE DIJK Chinezen ijzig koel hij opening Poetry Het Vrije Volk SCHIEDAM Beroepsgroep Beeldend Kunstenaars tevreden over nieuw gemeentelijk kunstbeleid BEE Lavet verdwijnt eindelijk douches in heel Schiedam Gemeente Belangen: meer aandacht voor overlast in centrum Dominee Harald Daasvand: 'Noren voelen zich bij ons weer even thuis' Brandje in trafohuis Inbreker betrapt Autodief ontsnapt Nieuwe in abri's van ronden eBET Schiespoor ruimt op Russisch-Braziliaanse dichter Valeri Perelesjin (75) steelt de harten van het publiek Koffieconcert Radboud Feest in het Beatrixpark SOMS wil geld voor de stadstv ws PAGINAJ4 DINSDAG 20 JUN11989 SCHIEDAM Baden in een la vet is uit de tijd. Zo'n vijfduizend huurders van het Gemeentelijke Woningbeheer weten dat als geen ander. En de directie van het be drijf weet het ook. Daarom wordt vanavond in de raadscommissie voor Stadsvernieuwing en Volks huisvesting een voorstel behandelt om definitief alle lavetten weg te slopen en daarvoor in de plaats douchen te bouwen. Niet alleen vanuit woontechnisch oogpunt acht Woningbeheer het vervangen van de lavetten verstandig, maar ook vanuit het klantgericht behe ren van de woningen. Verspreid over Nieuwland, Groenoord en het centrum zijn er nog ongeveer vijfduizend wonin gen met een lavet. Het grootste deel hiervan bevindt zich in Groe noord en in Nieuwland. Per wo ning kost het vervangen van de granieten zitwasbak drieduizend gulden. Volgens een eerste schat ting van Woningbeheer zal dertig percent van de huurders ingaan op het voorstel. Woningbeheer bere kent vijftig percent van de ver nieuwing door in de huur, hetgeen neerkomt op een huurverhoging van 9,50 gulden per maand. De an dere helft van de investering komt ten laste van de algemene bedrijfs- reserve. In het tweede helft van dit jaar wil het gemeentelijke woningbe drijf aan 1854 huurders het voor stel voorleggen om de lavetten te vervangen. Het betreft de bewo ners van 1092 woningen in Groe noord, 531 in Nieuwland en 231 aan de Delflandseweg in het cen trum van de stad. Volgend jaar ko men de ruim drieduizend andere huurders aan bod. SCHIEDAM Steeds meer be woners van het centrum zouden problemen ondervinden van over last en het uitblijven van maatre gelen. Dit stelt de Partij Gemeente Belangen Schiedam (PGBS) in een rondschrijven. „Wanneer bewoners de politie bellen met klachten over overlast is het" antwoord in de meeste ge vallen dat daartegen geen maatre gelen zijn te nemen, omdat er aan de veroorzaker een ontheffing is verleend. Er wordt door de politie altijd de indruk gewekt dat de kla ger enig in zijn of haar soort is. Voor onze partij is dat aanleiding om een inventarisatie van de pro blemen te maken," aldus de PGBS. Aan de bewoners van het cen trum zond de niet in de gemeente raad zittinghebbende politieke groepering een inventarisatiefor mulier. Hierop kan men klachten invullen en ook of men bij de poli tie of de gemeente klachten heeft geuit. Als advies geeft de PGBS mee om dag of nacht burgemeester Scheeres privé op te bellen als er niet op klachten wordt ingegaan. Zijn telefoonnummer wordt er ge makshalve bijvermeld. SCHIEDAM De kunstenaars die een gemeentelijk atelier in ge bruik hebben hoeven in de toe komst slechts een symbolische huur van één gulden per jaar op te brengen. De servicekosten, zoals gas, water en elektra, betalen zij wel zelf. Het college van burge meester en wethouders wil verder de gemeentelijke ateliers voor Schiedamse kunstenaars concen treren in de panden Westmolens traat 24, Zalmstraat 27 istructu- reel) en Warande 157 (voorlopig). Dit betekent dat de kunstenaars die nu nog hun werkplek hebben in het pand Oude Kerkhof 10, zo snel mogelijk moeten verkassen naar bovenstaande drie locaties. Volgens wethouder Hafkamp (Cul tuur) zou het handhaven van dit pand circa een half miljoen gulden vergen. Drumband Ambrosius en dansschool Amy Gale zullen op htm beurt Westmolenstraat 24 die nen te verlaten. Zij krijgen elders huisvesting aangeboden. De nieuwe atelier-regeling kwam tot stand in overleg met de belangenvereniging van kunste naars BBK. Om in aanmerking te komen voor een gesubsidieerd ate lier moeten de kunstenaars in Schiedam ingeschreven staan en beroepshalve met beeldende kun sten bezig zijn. Als gevolg van de drastische huurdaling valt het budget voor projectsubsidies aan Schiedamse beeldend kunstenaars nu 60.000 gulden lager uit. Voor dat gemis is echter compensatie gevonden door de toedeling van deze zogeheten productie-toeslagen bij de provin cie Zuid-Holland onder te brengen. Een provinciale commissie ver deelt nu de 68.000 gulden die de gemeente ter beschikking stelt voor plaatselijke kunstenaars. Door aan deze regeling mee te doen, krijgen jaarlijks zeven Schie damse kunstenaars daarnaast een door de provincie betaald stipendi um van maximaal 3900 gulden. Het college heeft deze overheve ling van bevoegdheden naar de provincie eveneens aangegrepen om de adviesprocedures op kunst gebied te stroomlijnen. In plaats van de wirwar aan vaste en ad hoc-commissies, waaronder de nu opgeheven Commissie Produktie Stipendium, komt er nu de Advies commissie voor Beeldende Kunst, die het college in alle kunstzaken terzijde zal staan, met als uitzonde ring het aankoopbeleid van het Stedelijk Museum. In deze com missie zullen ook leden uit de be roepsgroep zitting hebben. De kunstenaars zijn tevreden over het nieuwe gemeentelijk kunstbeleid. Volgens Frits Linde- mann van de BBK warden de fondsen voor de beeldende kun sten nu besteed op een wijze die strookt met de doelen van de BBK, namelijk om de beroepscontinuï teit voor kunstenaars te waarbor gen. „Wij zijn van mening dat de toekenning van de stipendia bij de provincie in goede handen is. Over de atelier-afspraken zijn we zeer verheugd, wel vinden we dat het aantal ateliers in de toekomst uit gebreid moet worden. En verder hopen we binnenkort, naar het voorbeeld van Vlaardingen en Rot terdam, ook in Schiedam met de Sociale Dienst tot een speciale re geling te komen voor onze beroeps groep," aldus Lindemann. ROTTERDAM Wie de Noor se Kerk aan de Westzeedijk bin nenloopt, waaijt zich in Scandina vië. In het bezoekerscentrum naast de kerk spreekt iedereen Noors, niets doet je er nog aan Nederland herinneren. De achtduizend Noren die Rotterdam jaarlijks bezoeken, voelen zich er direct thuis. Het is voor hen een stukje Scandinavi sche gastvrijheid in het hartje van Rotterdam. De Noorse Kerk bestaat 75 jaar. Vanaf volgende week vrijdag, 16 juni, viert de Noorse gemeente het jubileum met een herdenkings dienst en een gala-diner. Vrijdag 23 juni geven honderdvijftig Noor se scholieren in Het Park boven dien een speciaal midzomer-con cert, dat voor iedereen toeganke lijk is. Dominee Harald Daasvand is trots op 'zijn' kerk. „Het kerkje werd in 1914 gebouwd in de tradi tionele Noorse bouwstijl," vertelt hij. „Eigenlijk is het een kopie van een 17de eeuwse kerk. Omdat Noorwegen pas in 1905 zelfstandig werd, waren de nationalistische gevoelens in die tijd erg sterk. Daarom moest de kerk een duide lijk herkenbaar 'Noors' uiterlijk hebben." Dominee Daasvand vindt dat de kerk behalve een plaats van bezin ning ook een ontmoetingsruimte moet zijn. „Noren die in het bui tenland zijn hebben de behoefte om elkaar op te zoeken," vertelt hij. „Ook Noorse mannen en vrou wen die met iemand uit Nederland zijn getrouwd, komen hier om in hun eigen taal te kunnen spreken. Uit heel Nederland komen Noren naar ons toe om weer eventjes 'thuis' te kunnen zijn. Misschien zijn we wel zo saamhorig omdat Noorwegen in een uithoek van Eu ropa ligt." Tijdens de beginjaren waren het vooral de Noorse zeelieden die de kerk bezochten. „In 1914 kwa men er per dag zo'n tweeduizend Noren in Rotterdam," legt de do minee uit. „Het gebouw heette toen nog de Noorse Zeemanskerk. Nu komen hier vooral vrachtwa- JI trAi MANNEK IKKE mmm SCHIEDAM Snel ingrij pen door omstanders heeft gis teren in de Sporthalstraat voor komen dat een trafohuis af brandde. Met behulp van kran ten was het dak in de brand ge stoken. Men wist het vuur te doven. SCHIEDAM Een 43-jarige Rotterdammer is bij een in braak in het fysiotherapeutisch centrum aan de Oostsingel op heterdaad betrapt. In zijn zak trof de politie sieraden en een geldbedrag van drieduizend gul den. Hij is ingesloten en wordt verhoord. Voor tweeënvijftig honderd gulden aan sigaretten, textiel en koffie is gestolen uit Rotman's Buurtsuper in de Westfrankelandsestraat. Men kwam binnen door het force ren van het slot van de achter deur. Een toegangsdeur van Modelstaal BV aan de Kommie- zenlaan werd ingetrapt waar door inbrekers toegang kregen tot de kantoorruimte van het bedrijf. Ze namen een kopieer machine, telmachine, automati seringsapparatuur en een tele fax mee. De waarde van de buit bedraagt 27.500 gulden. SCHIEDAM Een autodief was gisteren op de Lange Ha ven een 54-jarige automobilist te snel af. De man had zijn wa gen even langs de havenkant geparkeerd. Bij terugkomst on- dekte hij in de auto een man, die probeerde de radio uit het dashboard los te maken. Een poging de dief aan te houden liep op niets uit. De Norsk Sjomannskirke gezien vanaf de Westzeedyk. Links de kerk met de klokketoren, in het midden de recreatiezaal en rechts de pastorie. genchauffeurs naar toe, vandaar dat we de naam veranderd hebben in Noorse Kerk." In de loop der jaren heeft de Noorse kerk het zwaar te verduren gehad. In de zomer van 1937 moest de kerk wijken voor de Maastunnel. Met houten planken en spoorrails werdt het kerkje me ter voor meter opzijgeschoven. Een niet alledaags karwei, dat veel be kijks trok. Tijdens de Tweede We reldoorlog brandde de pastorie tot op de grond toe af, nadat zij getrof fen was door een Engelse brand bom. Met de hulp van de Rotter dammers was de kerk al in het na jaar van 1941 gerestaureerd. Do minee Daasvand: „De bevolking vond dat de schade meteen moest worden verholpen, omdat na de oorlog zoveel andere dingen priori teit zouden krijgen dat herstel op de lange baan dreigde te worden geschoven." Omdat de Noorse Kerk groten deels van hout is gemaakt, vergt het gebouw veel onderhoud. De Noorse bouwtechnieken zijn bo vendien niet altijd op het Neder landse klimaat afgestemd. „On langs hebben we het poortje voor de kerk moeten vernieuwen omdat het houtwerk door de regen hele maal was aangetast," weet domi nee Daasvand. „Nu zijn we bezig om het dak te vernieuwen en de voorgevel in de oorspronkelijke kleuren over te schilderen." Des kundigen van het Noorse Riksan- tikvar, een rijksinstelling voor oudheidkunde, hebben de kerk al erkend als een historisch waarde vol bouwwerk. Daasvand: „Het be tekent in ieder geval dat onze kerk de moeite waard is om voor het nageslacht te bewaren." Na de ooilog bleek de behoefe te bestaan om in het nieuwe Bot- lekgebied een tweede gebedsruim te te bouwen. In 1964, bij het vijf tigjarig bestaan van de Noorse Kerk, opende de Noorse koning de kapel. Het nieuwe gebouw werd overigens de Olav-kapel genoemd, naar de Noorse beschermheilige Sant Olav. „In de 14de eeuw stond er in Amsterdam ook een St. Olavkerk, die gebouwd was voor Noorse zeevaarders," legt dominee Daasvand uit. „Vandaar dat de nieuwe kapel ook deze historische naam heeft gekregen." 200x80 cmVi a NOG ENKELE MATEN... I «7 COMPLEET AANBIEDING T.M. 26 JUNI. DIVERSE MATEN SPIEGELS VOOR EEN HANDDRUK EN EEN KNAAK SCHIEDAM Om met frisse moed en meer vloerruimte in oktober het nieuwe seizoen te kunnen ingaan, ruimt de modelspoorvereniging Schiespoor op zaterdag 24 juni gebruikt en overtol lig materiaal op. Elke vijftigste bezoeker aan de beurs ontvangt bovendien een wagon voor de eigen modelbaan. Men kan te recht tussen 10.00 en 16.00 uur. Entree voor volwassenen één gulden. Kinderen betalen twee kwartjes. SCHIEDAM De opknapbeurt van jongerencentrum De Dijk kan beginnen. De raadscommissie voor Welzijn en Cultuur stemde gisteren unaniem in met het voorstel om 70.000 gulden uit te trekken voor een ingrijpende face-lift van het jeugdhonk. De investering was noodzakelijk om het voortbestaan van het jongerenwerk in Schie- dam-Zuid te garanderen. Door de slechte staat van het onderkomen was het centrum an derhalf jaar lang gesloten. Zeven jaar geleden werd het onder aan de dijk gelegen gebouw in gebruik genomen als semi-permanente voorziening, maar al gauw kreeg men last van vocht en lekkages. Daarnaast was er sprake van extra slijtage door de aard van het ge bruik. Volgens de dienst gemeente werken kan het gebouwtje aan de Westfrankelandsedijk straks weer tien jaar mee. Circa 60.000 gulden is bestemd vour het aanleggen van riolering, drainage en hemelwaterafvoer, het in orde brengen van de elektrische installatie, het installeren van ver warming, het aanbrengen van sta len rolluiken, schilderwerk en re paraties aan plafond en dak. Aan het interieur, dat voor een groot deel al door de jongeren zelf is op geknapt, zal nog voor 10.000 gul den verspijkerd worden. Hoewel alle fracties het voorstel steunden, was er kritiek op het jongerenbeleid van wethouder Hafkamp. Volgens CDA, D66, CPN en PPR/PSP was er weer sprake van een ad hoc-maatregel, „Er wordt van het ene incident naar het andere gehobbeld, van samen hangend beleid is geen sprake. Wat ontbreekt is een visie op het jongerenwerk voor de hele stad, zowel organisatorisch als inhoude lijk. Vandaar dat de problemen zich zolang voortslepen," aldus Bart de Leede (PPR/PSP) Door Jim Postman ROTTERDAM Met promi nente poézieliefhebbers in de Doelenzaal zoals burgemeester Bram Peper en vertegenwoordi gers van de Sovjetunie en China, opende minister Brinkman van WVC gisteravond officieel de twintigste aflevering van Poetry International. Klapten de Russi sche diplomaten later uitbundig voor diehter-veteraan Valeri Pe relesjin, de Chinese dichter Duo Duo moest het zonder handge klap stellen van het toehorende ambassadepersoneel. Slechts een Oosterse glimlach van zijn diplo matieke landgenoten was zijn deel. Of had dit gebrek aan Chinees handgeklap wellicht iets te ma ken met de vooraankondiging van presentator Wim de Bie over het Poetrydecor: „Zoals u ziet dragen alle pilaren hier oren. Dat heeft met spionage te maken. Maar daar weet ik het fijne niet van. Alleen ziet u die oren over al!" Of was die Oosterse glimlach soms te danken aan de stalen grijze vaandels die ijzig waakten over de statige Doelendeuren? Paul van de Berg, die samen met zijn academieleerlingen deze met in de wind wapperende vaandels ontwierp, zei: „Gezien de grote delegatie Russische dichters die hier aanwezig is, was het de bedoeling de vaandels rood te verven. Maar gezien de situatie in Chi na leek ons dit niet de gewenste kleur op dit moment. Vandaar dat we ze maar gelaten hebben zoals ze zijn: staalgrijs." Rood of niet, volgens Poetry- organisator Martin Mooij en voorzitter Hans Kombrink van het stichtingsbestuur kostte het nog heel wat moeite eer de Rus sische dichters naar Poetry kon den komen. Kombrink: „Onze in druk is dat de Russische Schrij versbond aan enige interne con flicten onderhevig is. De onder huidse strijd om de leiding daar is goed merkbaar. Misschien dat het ze niet helemaal uitkwam dat wij een flink aantal Russen als niet-leden van de Schrijvers bond hebben uitgenodigd." De 75-jarige Russische dichter Valeri Perelesjin, vanaf 1953 wo nend in Brazilië, stal gisteren de harten van het in ruime mate op gekomen Poetrypubliek. Eerder die dag onthulde hij een van zijn dichtregels op een Roteb-vuilnis- wagen buiten de Doelen, zowel in het Russisch als in het Neder lands: Voor dichters is er geen ontkomen aan. Poeirypresentator Robert An ker kondigde aan dat in augustus bij uitgeverij De Geus in Breda Gedichten uit China verschijnt, een verzetspoëziebundel over de huidige situatie in China. De aan wezige Chinese gasten konden er niet voor klappen, de rest van het publiek wel. SCHIEDAM In de wacht huisjes (abri's) van de RET ko men nieuwe plattegronden. Vanaf volgende week maandag worden ze opgehangen in alle 108 abri's langs de tram- en busroutes. Ongeveer twee we ken gaat dit werk duren. Het kan dus voorkomen dat reizi gers het een aantal dagen zon der plattegrond moeten doen. De nieuwe plattegrond bevat een kaart van het lijnennet, een kaart van de nachtdiensten en een deelplattegrond van de wijk waarin-,hM.ïïwachthuisje zich bevindt^- De -.vervanging ordt uitgevoerd'door de dienst gemeentewerken, -' in' 'overleg '•"et de SCHIEDAM De muzièk- vereniging St. Radboud uit Ke- tehl houdt op zondag 25 juni een koffieconcert in in het Pas sage Theater. Aanvang 11.30 uur. De entree is gratis. SCHIEDAM Op en rond de kinderboerderij bij het Be atrixpark vindt zaterdag 24 ju ni een zomerfeest met verschil lende activiteiten plaats. Zo zal onder meer de vacht van een veertiental schapen worden af geschoren. De schapenwol zal even later ook te koop zijn. Ge oefende 'spinners' zullen zater dagmiddag ook tonen hoe dra den kunnen worden gemaakt uit de ruwe wol. En nog meer demonstraties daarbij ge bruikmakend van het aanwezi ge vee zullen die middag vol gen. Koeien en geiten billen worden gemolken, en later zal van de melk kaas worden ge maakt. Bovendien zal een im ker de aanwezigen alles vertel len over bijen. SCHIEDAM Waarschijnlijk nog deze week praat de Stichting Stads Omroep Schiedam (SOMS) met media-wethouder A. G. Wieg man over de komst van stadstv. Een uitnodiging voor het gesprek is vandaag verzonden. Duidelijk moet worden of de tv-plannen fi nancieel haalbaar zijn. De SOMS, die in de stad de zendgemachtigde is op de kabel, wil samenwerken met de Lokale Omroep Rotterdam die dagelijks de Stads-TV verzorgt. „We willen het programma over nemen en daaraan ons eigen stads nieuws toe te voegen," aldus SOMS-hoofdredacteur Wim Groe- neweg vanmorgen. „Als omroep organisatie staan we maagdelijk blank tegenover het medium tv. Ook onze begroting voorziet niet in het maken van programma's en de benodigde apparatuur ontbreekt. Daarom zal met name op financi eel gebied eerst duidelijkheid moe ten ontstaan." Wiegman is een groot voorstander is van eigen tv- programma's. Behalve dat het de nieuwsvoorziening uitbreidt, kan een stedelijk station ook worden gebruikt voor bijvoorbeeld op de buis brengen van gemeenteraads- of andere vergaderingen. 12 ■i■■'litJ&X", Srt»rfr-c "4 L ÏJC. (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1