Vervolg de rtscom petitie is succes Bedr ven hielpen vakonderwijs vroeger een handje lidll «at EXCLUSIEF ulinair Sterren Arrangement Menu Wat begon als tijdverdrijf is een omvangrijke organisatie geworden wM •vi- I Zwembad West gesloopt p.p. Hel Vrije Volk J jR Het Vrije Volk SCHIEDAM r Playboyverkiezing in paviljoen 'Plons' Muziek uit 'zeventig' Reshma moet vrijwel definitief weg Erotisch fotowerk in Stedelijk Museum Ui DINEREN, OVERNACHTEN EN ONTBIJTEN VOOR PAGINA 14 ws ZATERDAG 1 JULI 1989 VL AARDINGEN P angemoe- digd door de enorme opkomst tij dens de zwemvierdaagse hebben Herman Etman en zijn medewer kers van paviljoen 'Plons' het plan opgevat meer activiteiten te onder nemen in het Xolpabad. Morgen middag wordt de eerste playboy verkiezing gehouden worden. Jon gens vanaf 15 jaar die denken de uitstraling van een echte playboy te hebben, kunnen zich nog in schrijven. Miranda en Barbara van 'Plons' vertellen enthousiast wat de bei döeling is. „We hadden voor de grap een papiertje opgehangen. Binnen een week hadden we al twintig aanmeldingen. Het pro gramma zal uit drie onderdelen bestaan. Bij de eerste ronde moe ten de jongens laten zien hoe ze zich in uitgaanskleding voelen, een tweede ronde steekt de heren in vrijetijdskleding en in de derde ronde is alleen een zwembroek no dig." Tijdens deze activiteiten moe ten verschillende pittige vragen beantwoord worden. Over de aard van de vragen wilden de organisa toren nog niets kwijt. Op basis van de antwoorden op de vragen en het showen van de kleding vormt een' speciale jury zich het oordeel wie Mister Playboy wordt. In de jury zitten een fotograaf, een foto model en drie mensen van het zwembad. Verder zal de presenta tie waarschijnlijk door een beken de Vlaardingse gedaan worden. Er is ook muziek aanwezig. De Vlaar dingse Takkeband zal voor de no dige ondersteuning zorgen. Het spektakel moet van 14.00 tot 17.00 uur gaan duren. En, zo voegt Herman Etman er aan toe: „Het moet het begin zijn van meer en regelmatig terugkerende activi teiten." VLAARDINGEN Vanavond wordt er in cultureel jongerencen trum Het Labyrint aan de Zomer straat 41 in Vlaardingen een avond met muziek uit de jaren '70 gehouden. Een band zorgt voor swinge live-muziek. De toe gangsprijs bedraagt een rijksdaal der. Door Rein Wolters SCHIEDAM Geintjes kunnen een serieus gevolg hebben. Rob Eekman en Chris en Ineke Leer- intveld kunnen daarover als geen ander meepraten. Als verwoed darters spelen ze mee in de compe tities van zowel de Nederlandse Darts Bond als de Rotterdamse Darts Organisatie. De wedstrijden worden steeds in de wintermaan den afgewerkt. Vanaf april ligt de competitie vervolgens stil. Dat was het trio al enige jaren een doom in het oog. Begin dit jaar namen ze het besluit om met nog een aantal liefhebbers een particuliere competitie voor onge veer zeven teams op touw te zet ten. Dat bleek een vergissing in positieve zin: er ontstond belang stelling bij 22 teams met ruim 130 spelers.Over twee weken loopt de competitie af met de finalewed strijden voor teams in de ruimte van de Stichting Filmclub in thea ter De Teerstoof. De volgende dag wordt om het individuele darts kampioenschap van de stad gestre den in zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven. „We verwachten hierbij veel bezoekers, want darten is uitge groeid tot een geliefde sport," zegt wedstrijdleider Rob Eekman met nadruk. De 32-jarige dartsfanaat werkt in het dagelijks leven als milieu-ambtenaar bij de Dienst Centraal Milieu Beheer Rijnmond (DCMR). Chris Leerinveld (37) is geen kastelein, maar huismeester van beroep. Zijn charmante vrouw Ineke (42) is eigenaresse van het dartscafé 't Paadje op de verhoging van het Broersveld naar de Hoog straat. i „Alweer zeven jaar drijf ik hier de zaak," vertelt Ineke. Van dar ten had ze toen nog nooit gehoord, laat staan het gespeeld. „Er kwam hier een klant en die vroeg of ik een dartsbord wilde neerhangen. Dat was aan de andere kant van de zaak," wijst ze. „Op een keer was er een speler te weinig voor het werpen van een 'koppeltje'. Ik dus meedoen. Nu zit ik er aan vast. Het is een pure, maar on schadelijke verslaving." Haar zaak r Chris Leerent- veld (links) en Rob Eekman by een van darts borden in café 't Paadje. „Vol gendjaar orga niseren we weer een com petitie om het kampioenschap van de stad." kent nu een speciale dartsafdeling met vier borden. Ineke Leerint- veld is bovendien een van de bete re dartsspeelsters van Nederland. Haar man en Rob Eekman komen ook uit op het hoogste landelijke niveau. De organisatie van de 'na-com petitie' in de stad dragen ze niet alleen. De 23-jarige Bas Huiskens heeft er ook het nodige werk aan als penningmeester. Hij beheert de centjes en dat is weer belangrijk voor het stedelijke Vogelasiel. „Het batig saldo van onze competitie schenken we weg aan die instel ling. De .vrijwilligers van deze or ganisatie'verzetten veel goed werk. Laatst nog hebben we er een ge wonde duif afgeleverd. Dus daar aan dragen we een eventuele winst graag af," aldus Chris Leer- intveld. Wat is er nou zo leuk aan darten? Chris Leerintveld: „Het is een combinatie van spel, spanning en gezelligheid. Vooral het mensen ontmoeten en broederlijk tegen el kaar spelen is een fijne vorm van in- en ontspanning." Rob Eekman: „Darten is een concentratie-verhogende sport. Je leert je grenzen te verleggen, want je wilt een steeds betere score be reiken. Dat kan alleen met behulp van een goede concentratie en door goede oefening. Darten is niet zomaar pijltjes naar een bord gooi en, zoals helaas nog steeds veel mensen denken. Het is een sport waarbij goed moet worden nage dacht." Ineke Leerintveld: „Met wer pen alleen ben je er niet. Je moet ook goed kunnen rekenen. Weten waar je dart moet komen, weten hoe je de hoogste score kunt berei ken. Ik dacht vroeger van darten ook niet verder dan ik het zag. En geland is heus niet meer alleen het beste dartsland. In Nederland lo pen ook wereldspelers rond. In de competitie van de Rotterdamse Darts Organisatie doen zeshonderd mensen mee. Ook veel vrouwen." Chris Leerintveld: „Vrouwen worden heel vaak onderschat. Dik wijls zijn het echter betere speel sters dan mannen. In de Schie- Door Han van der Horst SCHIEDAM Van-alle vol wassen Rijnmondbewoners zijn de Schiedamse het slechtst opge leid. Het Educatief Centrum voor Volwassenen krijgt de komende vier jaar dan ook twee en een halve ton extra om in deze zorg lijke situatie verandering te brengen. Daar was geen harde strijd voor nodig. En evenmin is het moeilijk de plaatselijke elite ervan te overtuigen, hoe onwen selijk en hoe weinig acceptabel dit slechte rapportpunt voor Schiedam is. Dat is vroeger wel anders ge weest. Toen kwam er niet zo maar extra geld voor onderwijs. En de raadsleden maakten zich er evenmin erg druk over. Toch is het opleidingsniveau van de Schiedammers altijd nogal laag geweest. Maar dat vond iedereen normaal. De meeste Schiedam mers waren gewone mensen en gewone mensen hadden geen be hoorlijke ^opleiding, fnodig. Dat kwam to? ui ting in "de organisatie van het lager onderwijs. Je had armenscholen, tussen- scholen en rijkenscholen. De eer ste categorie was gratis, voor de andere twee moest je betalen. Daar waren de Wassen kleiner en de lessen een stuk heter. De meesters bereidden de kinderen voor op een verdere opleiding en dan kon je in Schiedam kiezen tussen de Rijks HBS en het Ste delijk gymnasium. De kinderen van de armens chool in de wandeling 'klom- penschool' genaamd, wachtte di rect na de zesde klas de fabriek of de branderij. Zo bepaalde je afkomst je kansen voor de toe komst. Als de confessionele raads- meerderheid zich druk maakte om het onderwijs, dan ging het niet daar over. Voor 1917 waren alleen de openbare scholen ge subsidieerd. De katholieke en de protestantse moesten het hebben van schoolgelden der leerlingen. De confessionelen probeerden dat openbaar onderwijs dan ook zo klein en zo onaantrekkelijk mogelijk te houden, want ze be schouwden dat als niets anders dan oneerlijke concurrentie voor hun eigen scholen, waar het woord Gods verkondigd werd. Bovendien verspreidden behoor lijke kritische meesters ook nog vaak het neutrale gif, zoals dat heette. Want die werden dag in dag uit in hun overvolle klassen geconfronteerd met hongerige, ongezonde en slecht geklede kin dertjes. Daar werden ze socialist van. Of op zijn minst links libe raal, wat in die dagen betekende, dat je ongeveer dacht zoals een tegenwoordige PvdA'er. Die rode schoolmeesters heb ben aan het fundament gestaan van de Schiedamse arbeidersbe weging, Een van hen. Toon de Wit, stichtte zelfs met een stel vrienden het socialistisch week blad De Moker, waaruit op den duur de Schiedam-pagina van Het Vrije Volk uit is voortgeko men. Een geestverwant van hem, meester Van Woerkom, die pas enkele jaren terug overleed, zou later met veel succes de school- voeding voor de kinderen van de klompenschool organiseren, toen er tijdens de Eerste Wereldoorlog in Schiedam echte honger heer ste. Maar de socialisten deden meer. Elk jaar stelden zij bij de begroting de slechte toestand van het onderwijs aan de orde, als het Stedelijk Gymnasium toen helemaal door de gemeente be taald aan de orde kwam. Waarom gaf de stad wel veel geld uit voor deze eliteschool met zijn dertig of veertig leerlingen en kwam er geen gemeentelijke ambachtsschool, waar de kinde ren van de arbeiders een echt vak konden leren, zo vroegen ze dan. En daarna volgde het gewo-_ ne nietszeggend antwoord van de burgemeester. Dat vakonderwijs is er uitein delijk wel gekomen. Daar zat het Schiedamse bedrijfsleven achter de nieuwe werven, de machi nefabrieken die in de stad zelf goed opgeleid personeel wilde zoeken. En dat is weer een parallel met onze tijd. Toen waren het de werven die Schiedam nieuwe welvaart brachten. Nu zijn het de dienstverlenende bedrijven die aan de economie van Schie dam een nieuwe basis gaven. Misschien zouden zij het voor beeld van toen kunnen volgen en ook eens wat doen voor het vol wassenenonderwijs. Een goed op geleide bevolking rond hun nieu we vestigingen is tenslotte ook in hun belang. damse competitie was een vrou wenteam heel lang koploper. Nu staan ze op de tweede plaats. Néé, mannen moeten oppassen met op merkingen van 'die pakken we wel effe in'. Daarvan zijn er al ve len op de koffie gekomen." Rob Eekman: „Het is ook een misverstand dat darten een uitslui tend voor cafés voorbehouden sport is. Vergeet het maar. In buurt- en clubhuizen en niet te vergeten in heel veel bedrijven wordt aan darten gedaan. Dat merken we wel aan onze particu liere competitie. Het enthousiasme is bijzonder groot. Veel spelers die als beginneling aan onze competi tie meedoen, schrijven in voor de officiële competities. In feite be drijven wij een heel goede promo tie voor onze sport." Ineke Leerintveld: „Zo is dat. We hebben er veel werk aan. Maar dat doen we met plezier. Je toont liefde voor je sport of je toont het niet. Darten is niet uit sluitend een cafésport. Veel van onze competitiewedstrijden zijn gespeeld in bedrijfskantines of in clubgebouwen. Natuurlijk ook in cafés, maar niet overheersend. Het gaat om het spel, om de sport, niet om het zuipen of iets dergelijks." Zeker is in ieder geval dat het viertal na afloop van de officiële competities in 1990 weer een com petitie-toernooi in Schiedam af wikkelt. „Ik verwacht dan nog meer deelnemers dan nu. Daar wijst alles op. Aan ons zal het niet liggen. Wij zetten ons er weer met liefde en enthousiasme voor in," vat Rob Eekman samen. De finale voor teams vindt plaats op zaterdag 15 juli in De Teerstoof, Lange Nieuwstraat 12. Aanvang 13.00 uur. De finale voor individuen wordt gehouden vanaf 13.00 uur in gebouw Tivoli, Nieu we Haven 237. Toegang voor be langstellenden is gratis. Deelname aan de finales is alleen mogelijk voor deelnemers aan de competi tie. IVN-wandeiing door natuurtuin Hoogvliet SCHIEDAM Het instituut voor natuureducatie (IVN) houdt op woensdagavond 5 juli een VA uur durende wandeling in de natuurtuin Visserijplaat in Hoogvliet. Belangstellenden worden om zeven uur verwacht op het verzamelpunt hoek Tijmweg/Herikweg. Tijdens de ze excursie zal alle aandacht besteed worden aan de flora en fauna, maar ook aan het ont- staan en beheer van het gebied. Sportsoos Energiehal SCHIEDAM Jongeren die zich sportief willen uitleven kunnen van 31 juli tot en met 18 augustus dagelijks terecht op de Sportsoos in de Energiehal te Rotterdam. Er kan meege daan worden aan uiteenlopende activiteiten waar onder kracht en verdedigingssporten, rollers- kating en allerlei zaalsporten. DEN HAAG Staatssecre taris Korte-Van Hemel (Justi tie) ziet geen reden de zestien jarige Surinaamse Reshma Badloe uit Rotterdam alsnog een verblijfsvergunning te ge ven. Dat valt op te maken uit haar antwoorden op vragen van het Tweede-Kamerlid A. van Es (PSP). Van Es stelde de schriftelijke vragen naar aan leiding van de gevangenhou ding van Reshma enkele we ken geleden, eerst bij de Rot terdamse politie, later in een strafinrichting voor meisjes. Met deze antwoorden lijkt voor Reshma de laatste hoop te zijn vervlogen op een ver blijf in Nederland. Haar do centen en mede-leerlingen van de St. Paulus-scholenge- meenschap in Rotterdam heb ben veelvuldig actie gevoerd' om Reshma in Nederland te houden. Volgens Korte-Van Hemel heeft Reshma zich meerdere malen aan uitzetting onttrok ken. Op het moment dat zij zich meldde op het politiebu reau in Rotterdam, op 24 mei, met een verzoek van haar ad vocate om herziening, jyerd zij om die reden door de poli tie in bewaring genomen, al dus de staatssecretaris. Op 1 juni moest Reshma op last van de Rotterdamse recht bank weer worden vrijgela ten. Korte-Van Hemel vindt dat Reshma, die sinds eind 1986 in ons land verblijft, wel de gelijk in Suriname' kan wor den opgevangen. Omdat haar vader de voogdij is toegekend, is hij voor haar verantwoor delijk, aldus de staatssecreta ris. Broers en zussen kunnen eventueel voor financiële on dersteuning zorgen. Volgens haar broer, bij wie ze nu nog woont, is er echter geen op vang voor haar in Suriname. Haar vader zou haar niet wil len verzorgen, haar verdere familie zou daar geen geld voor hebben of is onvindbaar. SCHIEDAM Licht erotisch getint. Zo om schrijft een medewerker van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat het werk van vier Joegoslavische kunstenaars. Gisteren zijn 112 panelen met hun foto grafische kunstwerken in het museum gearriveerd. Vanaf 8 juli tot en met 13 augustus zijn deze te bezich tigen in de linker boven zaal van het museum. De expositie, die als ti telt meekrijgt 'Yu Photogra phy', wordt geopend door burgemeester Drago Sulek van Velenje, de Joegoslavi sche partnerstad van Schie dam. Twee van de vier kunstenaars komen uit zijn stad. De vier, die eerder in de Amsterdamse Galerie K61 exposeerden, zijn Bar bara Jaksé, Stane Jersic, Peda Pavlovic en Zvonimir Zupancic. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met za terdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Vorige week al zyn de technische installaties uit de kelders van het voormalig Zwembad West in Rotterdam gesloopt. Hiermee is een be gin gemaakt met de totale sloop van het zwembad. Vóór de vakantie zal geregeld worden welke sloper de rest van de klus mag klaren. In het oude (vyftig meter) bad zal een 25 meter bad worden gebouwd. De andere helft van het pand krijgt een nieuwe bestemming, moge lijk een bowlingbaan. Vermoedelijk zal in 1990 met de bouw begon nen worden. Zwembad West werd op 27 mei 1987 door brand geheel verwoest. Speciaal voor onze lezers stellen de vol gende 4- of 5-sterren hotels op vrijdag 4 augustus hun restaurant en kamers ter be schikking: Hilton - Rotterdam Rotterdam Rijnhotel - Rotterdam Hotel Atlanta - Rotterdam Zuiderparkhotel - Rotterdam Scandia Hotel - Rotterdam Hotel Central - Rotterdam Parkhotel - Rotterdam Barbizon Hotel - Capelle a/d IJssel Novotei - Schiedam Delta - Vlaardingen De arTangementsprijs van ƒ49,50 is excl, drankjes e.d. De overnachting is op basis van een tweepersoonskamer. Wilt u voor één persoon reserveren dan wordt ƒ49,50 extra in rekening gebracht. Maak gebruik van deze speciale aanbie ding en reserveer m.b.v. de bon. Stuur de ze vóór 29 juli 1989 naar: Avondbladen Combinatie Rotterdam, ta.v, Afd. P.R. Promotie, Antwoordnr. 1579, 3000 VB Rotterdam. U ontvangt per omgaande uw bevestiging en nadere informatie. Salade van zeeduivel met mandarijn Kalfskotelet en papilotte met groente en aardappelen naar eigen keuze Meloen gevuld met rumrozijnen ijs en verse vruchten X Naam:. Adres:. _Voorl.:_ 1 .Nr.:. Postcode:. Telefoon:. .Plaats: Aantal pers.:. Hieronder kunt u aangeven welk hotel uw voorkeur heeft. Indien de 3 door u gekozen hotels vol zijn, behoudt de ACR zich het recht u één van de andere hotels toe te wijzen. Keuze 1:_ Keuze 2: Keuze 3: öwcur» \i li i (INGEZONDEN MEDEDELING) 49» t

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1