Restauratie molen weer stap verder DIKKE PRET OP EERSTE JEUGDLANDDAGE Bewoners De Vleugel: 'Dit moeten we veel vaker doen' Het Vrije.Volk SCHIEDAM Gisteren werd nieuwe mijlpaal bereikt: balklaag maalzolder op zijn plaats s J* m °AWP: openbaar vervoer gratis PvdA wil breder milieubeleid ws PAGINA 12 DINSDAG 4 JUL11989 Ruzie beslecht met revolver-geweer SCHIEDAM Met een schot uit een revolver-geweer zijn gisteravond in de koffie shop Metamorfose in de Bran- derssteeg vier tot zes ruziezoe kende mannen op de vlucht ge jaagd. Hierbij werd niemand gewond. De schutter is door de politie aangehouden en zit nog steeds in verzekerde bewaring. Voor zover de politie vanmor gen heeft kunnen achterhalen ging het om een oude vete. Het groepje mannen dacht dat zich in de zaak kornuiten bevonden met wie ze nog het een en an der had te vereffenen. Dat bleek niet het geval. Deson danks werden alle ruiten inge gooid, waarna met een schot uit het revolver-geweer een eind aan het incident werd gemaakt. De politie zet het onderzoek vandaag voort. Fikse buit bij inbraak SCHIEDAM Sieraden, geld, een verrekijker, een cd- speler en -plaatjes en een lede ren jack mist een bewoner van een flat aan het Bachplein na ongewenst bezoek in zijn wo ning. De dieven kwamen bin nen door aan de achterzijde naar boven te klimmen en een balkondeur te forceren. Alle ka mers werden doorzocht en de inhoud van kasten over de grond gesmeten. Hardrocksessie in café Podium SCHIEDAM Het muzikale weekeinde in het muziekcafé Podium (lange Haven 28) start donderdagavond al met een hardrocksessie. Aanvang 20.00 uur. Entree gratis. Vrijdag avond treedt de de Rotterdamse groep No Mercy op. Onlangs maakte deze groep in Hellevoet- sluis een demo met vijftien rocknummers. Aanvang 22.30 uur. Toegangsprijs vijf gulden. Zaterdagavond verzorgt Love- cramps een concert. De groep bestaat uit vijf vrouwen uit Lei den en speelt alleen zelfge schreven songs. Aanvang 22.30 uur.jToegangsprijs vijf gulden. Zondagavondvalt in Podium vanaf 22.00 uur gratis de mu ziekfilm 'Best of Blondie' te be zichtigen. zwem prinqplankhangen i wembad Groenoord in SCHIEDAM Jongens en meisjes van 13 tot en met 15 jaar kunnen zondag 9 juli deel nemen aan het jongerenkampi- oenschap springplankhangen in het buitenzwembad Groenoord. Iedereen vanaf 16 jaar kan meedoen in de categorie 'oude ren'. Het is de bedoeling aan de hoge duikplank te gaan hangen. Wie dat het langst volhoudt is winnaar. Voor iedere eerste plaats (er zijn aparte wedstrij den voor vrouwen en mannen) is een prijs beschikbaar. Dage lijks kan er tussen 19.00 en 20.00 uur worden geoefend. De wedstrijden worden gehouden van 12.00 tot 16.00 uur. In schrijven is alleen mogelijk aan de kassa van het zwembad aan de Schiedamseweg 138 of via tel. 4706971. Coenders wint weer HVV's viswedstrijd ROTTERDAM Rotter- dammer P. Coenders heeft op nieuw een aflevering uit de se rie Vissen in de Stad gewon nen. In deze door Het Vrije Volk georganiseerde viswed strijd hengelde Coenders gister avond uit het water langs de Schiekade 5880 gram vis bij een Als tweede eindigde Schie dammer A. van Vliet (3420 gram), gevolgd door C. van der Torre (Rotterdam, 3420 gram), W. X. Pothuizen (Rotterdam, 3000 gram) en R. Blokland (Rotterdam, 2440 gram). Vol gende week maandag is Vissen in de Stad aan het Noorderka naal. Fifties-muziek in D'Oude Stoep VLAARDINGEN Van avond treden in D'Oude Stoep aan de Smalle Havenstraat 5 in Vlaardingen The Bugaloos op. The Bugaloos bestaan uit 3 da mes en 3 heren, die verschil lende stijlen uit de jaren vijftig spelen: jive, rock-a-billy en rock 'n roll met jazz-invloeden. The Bugaloos hebben veel suc ces in binnen- en buitenland. Dit succes danken zij aan het feit dat ze de eerste band in Ne derland zijn (op fifties-gebied) met 3 dames die harmony zin gen, maar natuurlijk ook aan de prima begeleiding van de 3 heren. The Bugaloos presente ren him show wat kleding en geluid betreft geheel in jaren vijftig-stijl. Het optreden begint om 21.30 uur en de toegang is gratis. Door Rein Wolters SCHIEDAM Gisteren is op nieuw een mylpaal bereikt in de herbouw van molen De Palmboom aan de Noordvest. In enkele uren tijd legden de molenbouwspecialis- ten van aannemer Leenderts de balklaag voor de maalzolder. Hier mee is de in 1901 afgebrande De Palmboom gekomen op een hoogte van zeventien meter en is tevens de plaats bereikt waar aan de bui tenzijde de houten omloop komt. In vaktermen heet dit de balie. De totale hoogte van de molen wordt 28 meter. Jos Gunneweg, directeur van de Stichting De Schiedamse Molens, maakte gisteren trots ge wag van de voortvarendheid waar mee de herbouw geschiedt. Tevredenheid dus bij de direc teur over de herbouw van De Palmboom, maar tegelijkertijd ook zorgenrimpels. Deze gelden de re paratie van de op een steenworp afstand staande korenmolen De Vrijheid. In de maand mei sloegen bij harde wind de wieken op hol als gevolg van een breuk in het af- remsysteem. Hierbij brak een kruisarm af. De reparatie kost on geveer veertigduizend gulden. Mo lenbouwer Verbij uit Hoogmade d De balklaag van de maalzol der ligt. Op de achtergrond ko renmolen De Vrijheid, het 'zorgenkindje'. vervaardigt de nieuwe onderdelen. Directeur Gunneweg spreekt met klem geruchten tegen als zou de schade zijn veroorzaakt door een jonge, onervaren molenaar. De geruchten willen dat hij de maal derij in werking zou hebben gezet zonder te weten waar hij mee be zig was. „Onzin, grote onzin," be nadrukt Gunneweg een tikje in zijn wiek geschoten. „De schade is het gevolg van vermoeid materi aal De molen is tweehonderd jaar oud. Bij het afremmen van de wie ken brak de kruisarm. Daardoor ontstond de schade. Het is een sa menloop van omstandigheden en het is beslist niet het gevolg van menselijk falen." Hoewel de wieken niet draaien, malen de molenaars gewoon door. Dat doen ze met behulp van een motor. „Er kan nog net aan de vraag worden voldaan. Veel van de vijftig aangesloten bakkers heb ben ook te maken met vakantie. De afzet is in deze tijd van het jaar altijd minder." Op jaarbasis maalt De Vrijheid 15.000 balen van vijf tig kilo graan tot meel. Overigens wordt niet alleen het wiekenremmechanischme her steld, óók zal de omloop van nieuw hekwerk worden voorzien en wordt De Vrijheid ook door de schilder onderhanden genomen. Dit onderdeel kost ook nog eens 45.000 gulden. De inwendige scha de wordt betaald door de Stichting Molen De Vnjheid, die het maal- werk exploiteert. Het andere an- derhoudswerk komt voor rekening van de Stichting van directeur Gunneweg. Naar verwachting kan De Vrijheid (de hoogste windmo len van de wereld) eind augustus weer malen op windkracht. ROTTERDAM Met foldertjes en houten borden onder de arm struinden de partijleden van de AWP (Anti Werkloosheid Partij) gisteren langs de tramhaltes op het plein voor het Rotterdamse Cen traal Station. 'AWP wil gratis openbaar vervoer' stond in blauwe letters te lezen op het hout. De AWP was in Rotterdam om hethif nodigde aantal handtekeningen te verzamelen om mee te kunnen doen aan de landelijke verkiezin gen in september. ~n»,T „Het zijn vooral werklozen jaiè achter de geraniums blijven zitten omdat zij geen kaartje voor net openbaar vervoer kunnen „Beta len," zegt Willie Kappert uit Dae- tinchem terwijl hij knikt in de richting van de aankomende en vertrekkende trams. „Het open baar vervoer, dat eenderde van zijn inkomsten uit de kaartver koop en tweederde uit overheids subsidie haalt, moet helemaal door het rijk gesubsidieerd worden." De AWP heeft de belangen van werklozen hoog in het vaandel. Zij presenteert zich als 'een midden partij die opkomt voor alle uitke ringsgerechtigden'. „Alle partijen hebben nu het milieu als hoofd punt. Dat vinden wij ook belang rijk, maar de positie van minder draagkrachtigen mag onder geeh beding ondergesneeuwd raken." Door Rein Wolters SCHIEDAM Papier, glas, klein chemisch afval moet in 1994 zoveel als maar mogelijk is ge scheiden worden ingezameld. Nu gebeurt dat al, maar op een nog te kleine schaal. Een eventuele finan ciële stimulering stelt de PvdA in het vooruitzicht. Verder moet het gebruik van de auto worden inge damd en moeten de bewoners meer gebruik gaan maken van de fiets en het openbaar vervoer. Met deze maatregelen wil de plaatselijke afdeling van de PvdA in de komende vier jaar komen tot een breder milieubeleid. Afde lingsvoorzitter Peter Stadshouders maakte dat gistermiddag bekend in eemmèHciüiiigitopehEtnccincqptsE geméen'teraad^ixjgrangiS da tipov partij in de komende!vier jaafatotw' uitvoering wil brengen. Bewaakte fletsstallingen moeten er voor zorgen dat de fietsen van milifitdaewustenyStadgeBfiienie^MPt wordeehgsste^BödXfeftiESffli twöot&s wordt evenwelrgöreptiovemen an-m dere grote vervuiler, de stadsbus. De PvdA propageert het gebruik van het openbaar vervoer en het tegengaan van doorgaand verkeer, maar laat na maatregelen te ne men tegen de vaak smerige uitlaat gassen uitbrakende bussen van de RET en Zuidwest-Nederland. Ga er als fietser of voetganger maar eens achter staan bij een stoplicht. „Daarin hebben wij de hand niet. De autobussen zijn ei gendom van bedrijven van buiten de stad. Daarop kunnen we geen invloed uitoefenen," aldus een toe lichting. Niettemin zegde afde lingsvoorzitter Stadhouders de sug gestie van Het Vrije Volk in over weging te nemen. Ook aan de horeca (vergunnin gen, overlast, sluitingstijden etc.) besteedt de PvdA geen aandacht. „Het bestaande beleid is kennelijk goed. Dus staat het niet in ons pro gramma," aldus Peter Groeneweg. Zes werkgroepen zijn de water dragers voor de beleidsvoorne mens geweest. Onder het motto '2et de luiken open en verstevig de contacten met de maatschappelijke groepen en instellingen' werd en kele maanden achtereen gewerkt aan de inhoud van het concept. In mei boog het trio zich erover en het resultaat is een alleszins duide lijk en helder omschreven beleids plan. Maar wel zonder financieel plaatje. „Aan zo'n programma als dit is niet direct van een financieel plaatje toe te voegen. Bestaand be leid hoeft niet automatisch door te lopen. Heroverwegen zal regelma tig noodzakelijk zijn. Financiering voor nieuwe plannen kan onder meer hierin worden gevonden." Met name bij het voornemen om te komen tot het opknappen van oude havenpanden, spreekt de PvdA van het geven van een aan zet tot een 'behoud-beleid'. Op knappen of renoveren hoeft niet direct met vijftig panden tegelijk, maar het kan beginnen met één. „Wij zijn de eersten die een derge lijk plan presenteren." Volgens Stadshouders worden de huidige gebruikers van de Korenbeurs ze ker niet zonder een aanbod voor vervangende huisvesting op straat worden gezet. De PvdA wil het monumentale gebouw aan de lan ge Haven in bruikleen geven aan amateuristische kunstbeoefenaars. De PvdA-leden kunnen nog vol op amendementen indienen. Daar toe hebben ze de gelegenheid tot en met 27 augustus. Na deze datum wordt een definitief beleidsplan geschreven, dat de PvdA in een le denvergadering op 10 oktober ter goedkeuring voorlegt. „Pas dan is ons beleidsvoornemen voor de ko mende vier jaar definitief," aldus Peter Stadshouders. Door Peter de Wit SCHIEDAM „Jullie hebben niet hard genoeg hocus pocus ge roepen. Daarom is de truc ook niet gelukt," roept de clown Malle Mat. Hij is één van de hoogtepunten op de eerste dag van het Jeugdland, dat gisterochtend op het Stadserf onder stralend weer van start is gegaan. „Ik ken lekker een Spaans liedje en jullie niet," schreeuwt hij, waarna hij 'Zie ginds komt de stoomboot' inzet. Luidkeels vallen de kinderen hem bij en lachen hem uit als de clown zich veront waardigd omdraait. Dikke pret dus voor de ruim achthonderd kinderen, waar wer kelijk van alles is te doen. Nog vdorjrienofficiële opening tvanVelf uuswi dom? ayethnnderx LnuM Haft) kamp» staatide,jeugd al,ina3e..rij) voor de verschillende attracties.» Het is voor de meesten dan ook moeilijkte .begrijpen,, dat. zepas, mftgftri il^girinenialsi/dö. wethoucten e<» MOK jbsltermheeftv opgelaten» Bijj'de SGhminkkraam is» het-r een- drukte van belang. Ieder heeft een eigen wens en binnen een mum van tijd is het plein gevuld, met clowns, zorro's, muurbloempjes en tijgers. „Ik wil graag als beer wor den opgemaakt," zegt de achtjarige Sanne de Beer, die haar familie naam waarschijnlijk hoog in het vaandel heeft staan. Sanne, inmiddels al bij de clown geweest, verdwijnt nu in de richting van het luchthuis met springkussen. Na enige minuten van spring-, duw- en trekwerk komt Tamara Hollander wat ver dwaast uit het opgeblazen huis, dat door de springende massa hevig schudt. „Het is wel leuk hoor, maar sommige jongens zijn veel te wild en springen gewoon boven op je," verklaart het 13-jarige meisje. Bij de wervelwind-cabine, waarin je zo veel mogelijke balle tjes moet vangen, staat Marijn van der Kruijt (7). „Het is pas de eerste keer dat ik dit doe," zegt hij met Jan Rauh van het Kunstenma kerstheater probeert een kind te hypno tiseren. enige trots. Hij heeft 85 kleine, langs elkaar vliegende balletjes weten te vangen. Een ogenschijn lijk hoog aantal. Helaas is hij een paar uur later zijn record alweer kwijt aan iemand die er 157 heeft weten te bemachtigen in de win derige cabine. Voor de kinderen met een ster ke maag staat er een enorme schommel in de vorm van een pi- ratenboot. Iedereen stapt vol goede moed in, maar naarmate de boot zijn hoogste punt bereikt, krijgen de meesten toch een rode gloed over het gezicht. Een waaghals gaat rechtop staan, maar wordt door z'n wachtende moeder tot zit ten gemaand. Alsof ze het geen van allen moeilijk hebben gehad, stappen ze uit en vervolgen hun weg naar weer een andere attrac tie. Niet alleen de kinderen geme ten van de eerste dag. Ook hun ou ders zijn enthousiast. „Er zijn hele leuke spelletjes voor de kleintjes. Het is alleen jammer, dat de grote ren vooipiepen. Daardoor staan de jongeren het langst in de rij," ver telt Cora den Uyl. Zij heeft liever een kaartsysteem waarop een kruisje komt te staan bij elk on derdeel dat het kind al heeft ge daan. „Zo voorkom je dat één kind al vier keer in de draaimolen is geweest, terwijl een ander daar de kans nog niet voor kreeg," legt ze uit, 's Middags weten ook de jongle rende en zingende clowns Gigi en Company de jeugd te boeien, waar na het de beurt is aan het Kun stenmakerstheater van Jan Rauh. Met acrobatische kunstjes en zang krijgt ook hij de handen op elkaar. Al met al een geslaagde eerste dag van een opnieuw groots opgezet Jeugdland. De Jeugdland-karavaan trekt nog tot en met 21 juli door de ver schillende Schiedamse wijken. Woensdag zijn er festiviteiten in Zuid, Oost, Centrum en West," donderdag in Nieuwland, Noord, West en Oost en vrijdag in West, Oost Zuid en het Centrum. V^e een volledig programma wil't? hebben, kan bellen naar i Jeugdland, tel: 4732111 toestel 273 of bij de chauffeur van de speciale Jeugdlandbus. Door Peter de Wit SCHIEDAM „Dit moeten we veel vaker doen, want het is erg leuk," klinkt het enthousiast uit de mond van Ries Wensven. Hij is één van de bewoners van het in Groenoord gevestigde gezinsver vangend tehuis De Vleugel voor verstandelijk gehandicapten, die meedoet aan het museumproject, waarbij ze zelf een tentoonstelling organiseren. Ook de bewoners van de andere huizen van de Stichting Paus Johannes Paulus de 23ste, en de bewoners van Blijhof en De Tweeling in Rotterdam, hebben hun steentje bijgedragen. Het begon allemaal in oktober van het vorige jaar toen Pim Schenkelaars van de educatieve dienst van het Stedelijk Museum contact opnam met Cora van Dorp en Astrid Verwey van De Vleugel. Hij vroeg of de bewoners zin had den om mee te doen aan het opzet ten van een tentoonstelling, met kunstwerken die zij dan eerst zelf moesten maken. Al twee jaar lang probeert Schenkelaars op deze wijze vooral kinderen tussen de vijf en twaalf jaar met het museum in contact te brengen. Bij uitzondering melden zich ook middelbare scholen die aan het project willen meedoen. „Ik probeer de hoge drempel die een museum nu eenmaal heeft een beekje te verlagen. En het heeft succes, want zo nu en dan zie je kinderen die je in een groep hebt gehad, naar het museum komen," legt Schenkelaars zijn motivatie uit. Als hulpmiddeltje heeft Schen kelaars een lesbrief over het ma ken van tentoonstellingen vervaar digd. „Het ging allemaal heel offi cieel," vertelt groepsleidster bij De Vleugel, Cora van Dorp. „De bewo ners konden kiezen uit verschil lende functies. Er was een direc tie, een organisatie en er waren natuurlijk de kunstenaars." De di rectie moest beslissen voor welke expositie ze wel en welke ze geen toestemming zou geven. Na een korte aanloopperiode, waarin de groep onderlinge afspraken maak te, konden de kunstenaars aan de slag. Unaniem werd 'vakantie' als thema voor de expositie aangeno men. Gedurende een periode van twee maanden kwam Pim Schen kelaars elke maandagavond naar De Vleugel en legde uit hoe ze het beste gebruik konden maken van de verschillende materialen. Van Dorp: „Verder bemoeiden we ons helemaal niet met het werk van de bewoners. We zeiden niet dat ze opnieuw moesten be ginnen als iets met mooi was. Al les wat ze gemaakt hebben, is ook daadwerkelijk op de tentoonstel ling te zien." Eind april werd de laatste hand aan de kunststukken gelegd. Zoals bij de meeste kunstenaars het geval is, ging er ook bij de creatievelingen veel schetswerk aan het uiteindelijke produkt voor af. Ries Wensven heeft de defini tieve versie zijn enorme schilderij De kunstenaars werpen nog even een laat ste blik op hun werken voordat deze naar het Stedelijk Muse um Schiedam worden ge bracht. Staand v.l.n.r.: Els Schaap en Bart Blommers. Zit tend: Ries Wensven, Cris- tel Heetkamp en groepsleid ster Cora van Dorp. uiteindelijk in één avond vervaar digd. „Het is een feest, net als de vakantie zelf," legt hij uit. En ge zien het aantal kleuren dat hij heeft gebruikt, kun je ook wel van een feest spreken. Het werk van deze stadgenoot zou in een wille keurige kunstgalerie helemaal niet misstaan. Hij is dan ook bijzonder trots op het doek, dat hy met een beetje hulp van Schenkelaars heeft gemaakt. Maar ook de schilderijen en te keningen van zijn huisgenoten zyn het bekyken waard. Els Schaap heeft een ansichtkaart, met daarop een meisje dat brood voert aan een eend, nagetekend. Cristel Heet kamp heeft zich ook keurig aan het thema gehouden. „Ik heb het vakantiehuisje in Spanje waar we vorig jaar zijn geweest geschil derd. Ik heb er zeker een paar uur per week aan gewerkt,"aldus Heet kamp. Bart Blommers heeft met twee abstracte doeken een opval lend aandeel in de expositie. Bij binnenkomst vallen zijn doeken als eerste op. „Ik ben twee avon den met één schilderij bezig ge weest," verklaart hij. Naast de vele schilderijen zyn er ook klei- en borduurwerken eh maquettes gemaakt. Alle werkep zijn afgestemd op het thema 'va kantie'. Zo is er een maquette mat een plattegrond van NederlarTd.3^ die plaat zijn verschillende jij|ier- kenningspunten aangebracht. Naast één van de waddeneilandëh ligt een zeehondje, langs de kust staan strandstoelen en vanuit de provincie Brabant houdt de reus met de lange nek uit de Efteling een oogje in het zeil. De tentoonstelling 'Van idee tot opening' is vanmiddag om 16.00 uur in het Stedelyk Museum offici eel geopend door de onderwijskun dig medewerker van de gemeente Schiedam, de heer Th. H. J. van Giezen. Tot 15 juli zijn de werken van de kunstenaars van de ver schillende gezinsvervangende te huizen te bezichtigen. Gies Wens ven heeft één wens: „Ik hoop dat de gemaakte schilderijen na afloop bij ons in De Vleugel komen te hangen. Dat zou ik heel leuk vin den." Een opmerking die door de andere drie van harte wordt ge deeld. tl fr Plmlkww jte&t vt of-* 'u< - motf of Ct 93 Ir 5,4 1

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1