Wachttijden Koemarkt zullen niet verdwijnen Verzorgingstehuis toont foto's oud Schiedam wmx Galerie De Duig toont werk van cursisten Extra vrijwilligers nodig voor opvang asielzoekers Het Vrije Volk SCHIEDAM Verkeersregeldeskundige: voetgangers en fietsers moeten meer gebruik maken van de knoppen Journalist Leen van Ooijen vult geschiedschrijving Hoek van Holland aan Bouw Kantorenhuis gestart ï:mm wast mk Roeiteams gezocht voor het Haring en Bierfeest PAGINA 14 DONDERDAG 6 JUL11989 Door Ferry Menexis 1 SCHIEDAM 'Door rood: dood'. Deze onheilspellende tekst is sinds maandaag op veel mupi-af- fiches in de binnenstad te lezen, met als doel het aantal verkeers slachtoffers verder terug te drin gen. Op zich is deze campagne van 'Voorrang voor Veilig Verkeer' wijs, want steeds meer mensen ne geren het rode licht. Meestal om dat zij op sommige plekken een 'eeuwigheid' moeten wachten op het groene licht, zoals op de Koe markt het geval is. Je zult maar fietser of voetgan ger zijn en vanaf de Rotterdamse- dijk de Koemarkt willen overste ken. Het is dan beslist geen uitzon dering dat je meer dan vier minu ten op het groene licht moet wachten. Dat gaat velen te ver en zij negeren het rood dan ook mas saal. Vaak kan het ook nog zonder gevaar voor eigen leven. Het ver keer staat er immers meestal toch vast. Soms zo erg dat een vracht wagen de doorgang blokkeert als het licht nota bene op groen staat. Kun je een beurt overslaan. Verkeersregeldeskundige D. E. de Dobbelaar van de gemeente geeft toe dat het langzame verkeer ontzettend lang moet wachten, hoewel hij wachttijden van meer dan vier minuten onwaarschijnlijk acht. „Met de Koemarkt heb je meteen de drukste locatie van Schiedam," begint hij. „Al het openbaar vervoer komt er langs en dat heeft veel groen nodig. Verder is er veel vrachtverkeer, want er zijn in deze omgeving ontzettend veel bedrijven gevestigd." Wachttijden voor fietsers en voetgangers van vier minuten of langer, komen bij De^obbelaar echter als ongeloofwaardig over. „De lichten zijn zodanig ingesteld dat zij binnen vier minuten weer op groen moeten springen. Gebeurt dat niet, dan is er een storing en W. Rood licht negeren is gevaarlijk, waarschuwt een bord op de hoek van de Rotterdamsedijk en de Koemarkt. Maar moet je dan maar voor het voetgangerslicht wachten tot je een ons weegt? gaan alle lichten, totdat alles weer in orde is, over op oranje. Maar storingen komen gelukkig zelden voor, want de detectie werkt pri ma." Het lange wachten ligt volgens de verkeersregeldeskundige vooral aan de fietser of voetganger zelf. „Als ik in de omgeving van de Koemarkt ben, zie ik het nog vaak gebeuren dat mensen geen gebruik van de drukknoppen maken. Op zo'n manier worden ze niet als wachtende aangemeld en blijft het licht op rood. En als er al iemand staat te wachten, wordt vaak 'aan genomen dat die al op de knop heeft gedrukt." Deze informatieve mededelin gen doen echter niets van het feit af dat het langzame verkeer veel te lang op groen licht moet wach ten. Of er nu wel of niet van de drukknoppen gebruik worden ge maakt, de wachttijden blijven vaak langer dan de maximaal toe gestane vier minuten. Zoals maan dagmiddag. Een meisje doet voor de vierde keer een verzoek voor groen licht. Als er ondertussen drie trams en zes lichtingen wach tende automoblisten aan haar neus zijn voorbijgegaan, geeft zij er de brui aan en steekt mompelend over. De andere zes wachtenden volgen haar instemmend. Als het meisje en haar achter volgers enige hoop hebben dat er in deze situatie verandering komt, kunnen zij die meteen begraven. De eerder geopperde ontheffingen komen er wellicht nooit en de mo gelijkheid dat de wachttijden wor den verkort, is volgens De Dobbe laar niet aanwezig. „Als dat ge beurt, komt het hele verkeer tot de Burg. van Haarenlaan vost te zit ten. Automobilisten zoeken dan sluipwegen; het verkeer gaat door diverse zijstraten racen. En dat wel het laatste wat we willen." u tIPI 'mÊÉIÈÊÈIIÊÊÊÊË q gno JSfigmo Jos Poell en Bep 't Hart-Engering snuffelen nog even door de grote stapel met foto's van het oude Schiedam. to's komen er weer zoveel verhalen los." „By het zien van al die oude fo- SCHIEDAM „Bij het zien van al die oude foto's komen er weer zoveel verhalen los," zegt Jos Poell, maatschappelijk werker in het verzorgingstehuis Frankeland. „Dan wordt er tenminste niet meer alleen over kwalen en ziek ten gepraat." Vanaf vrijdag valt er in het achterste deel van de re creatiezaal van het tehuis aan de i St. Liduinastraat een permanente tentoonstelling met oude foto's en -ansichtkaarten (1900-1960) van Schiedam te bewonderen. Het idee om oude foto's te ver groten, in te lijsten en op te han gen, ontstond toen er na de reno vatie van het complex een lege muur overbleef. „Daar wüden we toch wat mee doen. In de jaren vijftig zag je in Limburgse cafés al tijd oude foto's aan de muur han gen en die trokken veel bekijks. Dat leek mij wel leuk. Ik ben toen naar oude foto's gaan zoeken," verklaart de vroeger als hoofdver pleger werkzame Poell. Enkele oude prenten waren al wel beschikbaar. Die foto's wer den aangeleverd door Bep 't Hart- Engering, een bewoonster van een aanleunwoning. Elke maand staat één van haar foto's in het huisblad Allen Samen Zij bleek echter over een enorme hoeveelheid te be schikken. Foto's van klassen, ge bouwen, verenigingen en noem maar op, zij heeft van alles wel iets m haar verzameling. Al in 1956 was mevrouw 't Hart begonnen met het maken van foto's. „Mijn man ging met pensi oen en had geen hobby's. Om hem bezig te houden maakte ik foto's en moest hij mee, omdat ik niet graag alleen op straat liep," vertelt de krasse 73-jarige met een brede glimlach om haar mond. Ze foto grafeerde met alleen alle huizen en panden die werden afgebroken, maar was ook aanwezig toen er bij de Nieuwe Damlaan een nieuwe riolering werd aangelegd. 't Hart: „Er stonden van die grote kraanwagens. Ik ben toen in kuilen van zeker twee meter diep gaan staan om een zo mooi moge lijke foto te kunnen maken. Dat was prachtig. Later ging mijn broer verhuizen en kreeg ik onge veer duizend ansichtkaarten van hem." Toen de andere bewoners van Frankeland lucht kregen van wat er op komst was, boden ook zij spontaan eigen foto's van vroeger aan. Zo heeft de collectie kunnen uitgroeien naar ruim tweehonderd ingelijste oude platen van Schie dam. Het enorme aantal heeft er wel voor gezorgd, dat de openings datum van de expositie werd ver schoven. Jos Poell hierover: „Er kwamen steeds meer foto's bij. Ei genlijk hebben we er te veel. Het idee is nu om de platen om de zo veel tijd te verwisselen. We kun nen bijvoorbeeld foto's uit een be paald jaar of bepaalde wijk gaan exposeren." Nog niet zo lang geleden heeft een aantal oude prenten al in het tehuis gehangen. De bewoners rea geerden toen heel enthousiast. „Er werd vanaf dat moment niet meer alleen over ziektes gepraat, maar er werden ook oude en vooral leu ke herinneringen opgehaald. Zo zal het ook nu wel weer gaan," voor spelt een duidelijk in haar nopjes zijnde Bep 't Hart. De tentoonstelling, die aan staande vrijdag om vier uur offici eel wordt geopend, is gratis toe gankelijk. Jos Poell: „Iedereen is van harte welkom." HOEK VAN HOLLAND Ongeveer honderd jaar na het graven van de Nieuwe Water weg, beschreef de onderwijzer H. J. Nijland in 1964 de ont staansgeschiedenis van zijn ge boorteplaats Hoek van Holland. Zijn smeuïg geschreven boekje met zijn vele anecdotes vond gretig aftrek en was al jaren niet meer verkrijgbaar. Zijn plaatsgenoot, de journalist Leen van Ooijen, heeft de pen- nevrucht van Nijland nu ech ter voor een deel herschreven en geschiedkundig aangevuld tot aan het jaar 1989. De titel van het fraai uitgevoerde boek is Van met tot iet 2. Uit zijn aanvulling blijkt hoe stormachtig de ontwikke ling van het dorp in de laatste r|>dq^3"aaoüs9gftweest.£iHetigït>eide rvan," vijftienhonderd' inwoners direct-na1 de Tweede Wereld- oorlog tot,gen .florerende JRot- jjdilSQtonseXj, deelgemeente ^met rf £pna l#.hie,'ïtiendpkend dftwp- "r-mers. Hoek, van- Holland kan bogen op een gevarieerd soci aal, cultureel en recreatief ver enigingsleven. Vooral over de ze gebieden heeft Van Ooijen op een prettig leesbare wijze een aanzienlijke aanvulling ge schreven. In een overzichtelij ke opsomming kan bijvoor beeld elke Hoekse vereniging haar ontstaansgeschiedenis te rugvinden. Leen van Ooijen is een gebo ren 'Hoekenees'. In 1934 werd hij geboren in de 2e Scheep vaartsstraat op wat toen het 'Tweede Zandwerk' heette. Dit deel van Hoek van Holland werd tijdens de Tweede We reldoorlog geheel gesloopt. Na een evacuatie van twee jaar naar Rotterdam, volgde Van Ooijen de Mulo, waar 'meester' Nijland ook werkzaam was. Na het behalen van het einddiploma trad hij in 1951 in dienst van Drukkerij Van der Graaf. Leen van Ooijen volgde een aantal cursussen en bemoeide zich meer en meer met de redactie van het week blad De Vuurtoren, een plaatse lijk huis-aan-huis-blad. En daar werkt de journalist nog steeds aan. Onder zijn leiding heeft het weekblad een goede status gekregen. Van Ooijen kent van- n%Vpa«ff^^,werk de ..ontwikKeljng ypn h, Rotterdam- aan-zee' als, geen ander. Bijna „rieder„<>ndérdeel„ hiervan heeft hij, van halbij-meegemaakt. J phërigèhs Hs' dê belangstel- 'fingvoor: hit173 'pagina® en tientallen nostalgische foto's tellende boek groot. Bij voor intekening werden er al twaalfhonderd verkocht. De uitgave kost 29,50 gulden en wordt uitgebracht en verkocht door boekhandel Pranger, Prins Hendrikstraat 177 in Hoek van Holland. Het is ook te bestellen via tel. 01747- 2453. Er is wel haast geboden, want er zijn slechts tweedui zend exemplaren gedrukt. VLAARDINGEN Ook tijdens het 17e Haring- en Bierfeest dra gen de zeekadetten weer zorg voor de roeiwedstrijden in de Oude Ha ven van Vlaardingen. Teams kun nen zich nu al opgeven voor de deelname aan dit evenement, dat op zaterdag 2 september zal losbar sten. De aanmelding dient vóór 15 juli bij het secretariaat van de Stichting Haring-en Bierfeest bin nen te zijn (postbus 169, 3130 AD in Vlaardingen, telefoon 435 40 46). Aan de deelname zijn geen voorwaarden verbonden; wel moet elk team uit 6 roeiers bestaan. De deelnemende ploegen kunnen van tevoren onder leiding van de zee kadetten oefenen. De roeiwedstryd is een van de sportieve hoogtepun ten van het Haring-en Bierfeest. Vorig jaar kwamen maar liefst 36 teams tegen elkaar uit. Voor dit jaar is de eerste aanmelding al binnen: een team matrozen van de mijnenveger 'Vlaardingen' zal in naam van Hare Majesteit strijden om de titel. VLAARDINGEN Het aantal asielzoekers in Vlaardingen wordt verdubbeld tot 72. De Vlaardingse Vereniging Vluchtelingenwerk heeft daarom behoefte aan 25 ex tra vrijwilligers, die de nieuwe asielzoekers willen bijstaan. De vrijwilligers hoeven niet aan spe ciale eisen te voldoen. „Ze moeten gewoon een goed oor hebben en zich voor de asiel zoekers willen inzetten," zegt Bim Oppenheim, algemeen coördinator van Vluchtelingenwerk. „We hou den ook zo veel mogelijk rekening met de werktijden van de vrijwil ligers zelf. Bovendien worden zij nog eens begeleid door iemand die het werk al wat langer doet." De Vlaardingse Vereniging Vluchtelingenwerk helpt buiten landers tijdens hun verblijf in Ne derland. Op dit ogenblik heeft de instantie 37 asielzoekers onder haar hoede. Voor de opvang en be geleiding moet Vluchtelingenwerk het van vrijwilligers hebben, men sen die naast hun dagelijkse werk of studie zin hebben om een ander te helpen. De vrijwilligers krijgen een huis toegewezen waar drie asielzoekers wonen. Oppenheim: „De vrijwilligers moeten deze mensen vertrouwd maken met het leven in Neder land. Ze helpen mee om de men sen zich thuis te laten voelen. Met de vluchteling bezoeken ze een ad vocaat die hen helpt bij het aan vragen van asiel en gaan ze met de persoon mee naar de sociale dienst. Als er zich problemen voordoen, neemt de vluchteling contact op met de vrijwilliger. Ei genlijk zijn het gewoon een soort vertrouwenspersonen." Naast het kantoor waar de asielzoekers met hun vragen en problemen terecht kunnen, is er in hetzelfde gebouw ook een ontmoe tingsruimte 'De Halte'. Daar kun nen de buitenlanders elke dag tus sen 10.00 en 15.00 uur terecht. „Verveling en eenzaamheid vor men de grootste problemen waar een vluchteling mee te maken krijgt. In de ruimte, waar ook een gastvrouw aanwezig is, kunnen ze zich bezighouden met verschillen de spellen en spelen. We geven een naaicursus en stimuleren de asiel zoeker om aan een taalcursus te beginnen. Het is tevens een mooie plek om de sociale contacten te verbeteren," legt Oppenheim uit. Voorts probeert de Vereniging Vluchtelingenwerk de mensen aan te zetten tot actieve sporten. „Maar dat wil nog niet helemaal lukken," zegt de algemeen coördi nator. „Pas als ze een beetje ge wend zijn geraakt, willen de men sen meedoen. Momenteel krijgt een groep zwemles en proberen we anderen te bewegen lid te worden van een sportvereniging." Geïnteresseerden kunnen dage lijks tussen 10.00 en 12.00 uur contact opnemen met Vereniging Vluchtelingenwerk, Callenburg- straat 15 in Vlaardingen. Tel: 010- 346728. VLAARDINGEN Op zaterdag 8 juli wordt in Galerie De Duig aan de Landstraat 29 onder de naam 'Presentatie '89' weer de jaarlijkse tentoonstelling van cur sisten van de kunstenaars Dik Kats en Aad Hofman gehouden. De ex positie wordt op zaterdagmiddag geopend en omvat aquarellen, pot loodtekeningen, kleurpotloodteke ningen en olieverfschilderijen. Van 8 juli tot en met 9 september is de tentoonstelling iedere zater dagmiddag van 13.30 tot 16.30 uurgratis te bezichtigen. Ook bestaat er dan gelegenheid om zich in te laten schrijven voor het nieuwe cursusseizoen. De be langstelling voor de lessen, die nu al weer 6 jaar worden gegeven in De Duig, groeit nog steeds en dat is te danken is aan de manier van werken. Iedereen mag namelijk in zijn eigen tempo werken aan een min of meer vrij gekozen onder werp. De cursisten leren van kunste naars Kats en Hofman exact teke nen en schilderen naar de natuur. Beginners en gevorderden ritten tijdens de lessen broederlijk naast eikaar. Om het niveau van de cur sisten te kunnen peilen, moet ie dereen die aan de cursus begint, of hij nu gevorderd is of niet, eerst alleen tekenen naar de natuur. Aan de hand van de resultaten daarvan kunnen de begeleiders zien hoe ver iemand is. Vervolgens worden de basisprincipes bijge bracht: verhoudingen leren zien, compositie, perspectief en dergelij ke. Pas daarna wordt een techniek gekozen, zoals aquarel of olieverf. Stapje voor stapje wordt die dan aangeleerd. Zo krijgt iedereen heel indivi dueel les. Er wordt gewerkt met groepjes van 10 mensen, zodat nie mand aandacht te kort komt. Ver der staat er een keer per maand een groepsoefening op het pro gramma, bijvoorbeeld portretteke nen of een snelle aquarel. De les sen worden gegeven op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag, en men kan kiezen tussen ochtend, middag en avond. SCHIEDAM De daadwerke lijke bouw van het Kantorenhuis achter het Station West is begon nen. Al sinds een week doet de heimachine rijn werk. Het Kanto renhuis omvat drie 'glazen torens', waarvan de eerste nu in aanbouw is. Het is een project van Kanto renhuis BV uit Amstelveen. Dit be drijf is gespecialiseerd in het ont werpen en bouwen van kantoor ruimte op maat. Wie bij wijze van spreken de beschikking wil hebben over een kantoor van 25 vierkante meter, kan hiervoor bij Kantorenhuis te recht. De toren is zodanig gecon strueerd dat op elke verdieping el ke denkbare ruimte opgezet kan worden, compleet met eigen in gang, natte groep en technische in stallatie. De bouw van hot complex kost ruim dertig miljoen gulden. Het moet binnen vyf jaar gereed rijn. Man zoekt papegaai SCHIEDAM Een behoor lijk onder invloed van alcohol verkerende 37-jarige man is gisteravond om elf uur door de politie uit een dakgoot gehaald van een woning aan de Galileï- straat. De man liep daar te schreeuwen en te zwaaien met een boemerang. Uit zijn verkla ring maakte de politie op dat de man op zoek was naar zijn pa pegaai. Waarom hij zocht op een dak in de Galileïstraat/ is de politie nog onduidelijk. De man woont in een ander'defel van de stad. >v Talud platgebrand <cr SCHIEDAM Brandstich ting is de vermoedelijke,oor zaak van een fikse bermbrand die gisteravond woedde in de Lekstraat. De brandweer rukte uit om het vuur in het talud te blussen. Autotelefoon toch gestolen SCHIEDAM Het niet in de auto achterlaten van zijn au totelefoon is een bewoner van de Geervlietstraat toch op dief stal van het apparaat komen te staan. Via een garage naast rijn woning verschaften dieven zich de toegang tot zijn huis en ei genden zich het apparaat toe. De schade bedraagt zesduizend gulden. Back to Basic In D' Oude Stoep VLAARDINGEN De., for matie Back to Basic treedt dins dag 18 juli op in Café-Restau rant d'Oude Stoep, Smalle Ha venstraat 5 in Vlaardingen.' De muzikale voorstelling begint om 21.30 uur. Back to Basic is een band geformeerd rond de zanger Theo Braams en een aantal muzikanten die hun spo ren in de Nederlandse muriek- scene al lang hebben verdiend. De groep speelt een mengeling van stijlen. Waterscooter kwijt SCHIEDAM De onacht zaamheid van een automoblist uit Spijkenisse is op de 's-Gra- velandseweg door een dief on middellijk afgestraft. De man liet de.sleutels, achter in het terugkomst,.was„zyn auto,.ver dwenen „en kon. der man lopend nair We' pblitieV VandeZwam- merda l,,is een „waters- scooter gestolen. Het vaartuig stond op een aanhanger. Deze is honderd meter verderop leeg aangetroffen. De waarde van het apparaat bedraagt tiendui zend gulden. John Peckerband in café De Unie SCHIEDAM Keith Dun en de John Peckerband verzorgen zaterdagavond een concert in café De Unie. De groep speelt rythm- en bluesmuziek en was al eerder te horen bij Radio Rijnmond. Café De Unie is ge vestigd aan de Gerrit Verboon- straat. Ledenwerfactie CDA verloopt goed SCHIEDAM De stedelijke campagne van het CDA vopr het werven van nieuwe leden verloopt goed. Dit meldt 'Hans Doddema in CDA-Facetten, het periodiek van de christen-de mocraten, Tijdens de laatste zes weken hebben zich al vijftien nieuwe leden aangemeld. Nieuwe wandelroute langs de Oude Maas ROTTERDAM De Oude- Maasroute, de vijfde provincia le wandelroute in Zuid-Holland, is sinds gisteren officieel voor het publiek opengesteld. De route voert langs de mooie plekjes aan de zuidkant van het eiland Usselmonde en aan de noordkant van de Hoeksche Waard. De volledige wandeling is 46 kilometer lang, maar via de Heinenoordtunnel, die onge veer halverwege ligt, kan een stuk van de route worden afge sneden. Gisteren werd ook een andere nieuwe wandelroute opengesteld. Het Visserspad, dat door de kuststreek van Hoek van Holland naar Haar lem loopt, kan door lange-af- standswandelaars gevolgd wor den. Vootbaltournooi in midzomornacht ROTTERDAM - In de mid- zomemacht van 5 op 6 augustus wordt een groot voetbaltoer nooi gehouden in de Persoons hal aan de Persoonsdam in Rot terdam. Tijdens het toernooi rijn er ook nog andere activitei ten, zoals een disco, een darts- toernooi en een flipperwed- strijd. Teams voor het voetbal toernooi kunnen rich vóór 14 juli opgeven bij de Persoonshal. f MB* j. .V.' 1 ■n 'K ids fa» öSLi ■ja .m®3 xBxxZ t/i i' joAL •!>!'•- ÜSP S 'Ififi «KM rfO"f dwi eaa tl J 1 J - - t u LODU wTJvT lijXTxp-n I j

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1