Verzet tegen verhuizing lOBS-medewerkers smelten weg in hun noodonderkomen Tuimlers schakeien ook over op zonne*energie Seks: Nederland heeft wat afgelachen om Schiedam VAKANTIESERVICE Het Vrije Volk. roor mensen met een mening. Het Vrije Volk SCHIEDAM Eerste week Jeugdland een succes Met gids door Kralingse Bos r PAGINA 14 ws ZATERDAG 8 JUL11989 Medewerkers peuterspeelzaal betwisten dat noodgebouwtje slooprijp is. SCHIEDAM De medewerkers van Peuterspeelzaal Buurthuis Nieuwland verzetten zich tegen een gedwongen verhuizing naar openbare basisschool Het Startblok aan de burgemeester Van Haaren- laan. Onlangs besloot het college van burgemeester en wethouders dat de peuterspeelzaal voor 1 sep tember bij de basisschool in moet trekken. Daar zouden al meer dan een jaar twee lokalen voor het peuterwerk gereserveerd worden. Nu is de peuteropvang van buurt huis Nieuwland nog gehuisvest in de voormalige Mastenbroek-kleu terschool aan de Mgr. Nolenslaan. De gemeente stelt dat het huidi ge onderkomen in zo'n slechte staat verkeert dat het onverant woord is om het peuterwerk er nog langer voort te zetten. Volgens een rapportage van de dienst ge meentewerken zou het houten noodgebouwtje zelfs rijp zijn voor de sloop. Indien het buurthuis zijn •peuter-activiteiten niet voor 1 sep- 'témber verplaatst naar Het Start blok, dreigt het college de subsidie -voor dit werk in te trekken, -j.' De medewerkers van de peuter speelzaal vechten de conclusies van gemeentewerken aan. Volgens ROTTERDAM In het Kra lingse Bos in Rotterdam worden op 13 en 15 juli wandelingen ge houden onder leiding van gidsen van het Instutuut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN). Donderdag krijgt de Kra lingse Plas de meeste aandacht en wordt een bezoekje gebracht aan de wilde plantentuin. De start is om 9.30 uur op de hoek van de Jeriocholaan/Kralingse Piaslaan. Zaterdag wordt er gewandeld in het bos, aanvang 10.00 uur bij de fontein aan de Kralingseweg. sociaal-cultureel werkster Marijke van Houten is het gebouwtje welis waar oud, maar heeft men nog nooit serieuze klachten gehad, zo als bijvoorbeeld lekkage. Van Hou ten: „Als er hier instortingsgevaar bestond zouden we zelf al lang aan de bel getrokken hebben, want we zijn uiteraard met zeer verant- jwöordelijk werk bezig. We hebben al meerdere malen aan de gemeen te gevraagd om die rapporten van gemeentewerken eens in te mogen zien, maar daar wordt niet op ge reageerd." De peuterwerkers zijn vooral bang om door de verhuizing de band met het buurthuis te verlie zen. „Wij horen bij het buurthuis, dan moet je natuurlijk niet bij een goed lopende basisschool intrek ken. Want binnen de kortste keren ben je 'Peuterspeelzaal Het Start blok'. Ik ben bang dat we daar niet meer wegkomen als we er eenmaal zitten." Daarnaast is er volgens Van Houten nog een praktisch pro bleem. In tegenstelling tot enkele jaren geleden heeft Het Startblok nu weer volop leerlingen en is er helemaal geen plaats meer voor het herbergen van de peuterop vang. Van Houten: „De gemeente baseert zich op informatie die jtwee jaar oud is. Navraag bij de jschool leerde dat men ons er ei genlijk helemaal niet bij kan heb ben." Bij buurthuis Nieuwland is men sceptisch over de mogelijkheden om voor l september alle vereistei aanpassingen in het schoolgebouw te realiseren. Er zouden twee naast elkaar gelegden ruimtes vrij moe ten komen, met een eigen ingang, kantoor, toiletgroep en speelruimte buiten. Praktisch onuitvoerbaar, concludeert Van Houten. „Laat ons maar zitten waar we zitten. Met weinig geld is dat nog wel een beetje op te knappen. Ideaal zou zijn om met het buurthuis in een pand te zitten, maar dat zal nog' wel even duren." Werknemers van de IOBS zuchten onder de tropisch hoge temperaturen van de laatste tijd. Het is puffen in hun portocabines. SCHIEDAM Een lange, .warme zomer. Zo eentje waarbij de ene hittegolf de andere op volgt, slechts afgewisseld door een enkel onweersbuitje. Zo'n zomer kortom, waarbij de mus sen van het dak vallen. Wie er ook op hoopt, niét de medewer kers van het Instituut voor On dersteuning van Bewoners in Stadsvemieuwingswijken (IOBS), Voor hen is het zelfs een schrikbeeld. Ze beginnen al zachtjes te kreunen zodra de eer ste zonnestralen aan het begin van de middag naar binnen val len. Want het is van de warmte niet te harden in de twee porto- cabines aan de Parkweg waarin het IOBS sinds enige tijd gehuis vest is. Tot voor kort liep de temperatuur er moeiteloos op tot 35 graden zodra het een beekje zonnig was. Duidelijke zaak dat van werken dan niet veel te rechtkomt. De raadscommissie voor Stadsvernieuwing toonde medelijden: twee weken terug mochten de IOBS'ers voor 2000 gulden een kleine, verplaatsbare air-conditioning aanschaffen. Sindsdien blijft het kwik op de meest kritieke tijd van de dag steken rond de 30 graden. „We hebben met zijn vijven afgesproken dat we weggaan zo dra het echt boven de dertig gra den komt," verklaart bureau-me dewerkster Ineke Wessel van het IOBS. „Er werken drie men sen in de ruimte waar de airco staat, de overige twee smelten nog steeds weg. Die komen voortdurend hier verkoeling zoe ken, of ze gaan in arren moede maar bij een van de bewoners verenigingen achter een bureau zitten." Het Instituut moest verhuizen naar het noodonderkomen om dat zijn pand aan de Van Leeu wenhoekstraat een renovatie beurt kreeg. Het is echter nog lang niet zeker of de opbouw werkers en externe deskundigen teruggaan naar hun oude stek. Wessel: „Er is gezegd dat dit tij delijk zou zijn, maar we hebben inmiddels weinig hoop dat we snel nieuwe werkruimte krijgen. We zijn wel eens bang dat het jarenlang tobben wordt." Voorlopig kunnen de IOBS- medewerkers alleen maar bid den dat de weergoden hun de komende maanden welgezind zullen zijn. Lekker veel regen dan maar? Wessel: „Oh nee, als jeblieft niet, want dan heb je hier meteen lekkages, dat heb ben we ook ai meegemaakt. Het beste is iets er tussenin, koel maar droog. Waarheen we op vakantie gaan? Het liefst naar de noordelijke landen natuurlijk, maar dat is een beetje duur. Het zal toch wel weer het zonnige zuiden worden, met dien ver stande dat we dan naar buiten kunnen." Door Perry Menexis SCHIEDAM „Op een gegeven moment hadden onze kinderen de leeftijd dat ze niet meer met hun ouders op vakantie wilden," ver telt Sjaak Ossewaarde op het zon overgoten volkstuin op het aom- plex De Vijfsluizen. „Toen wilden we iets voor ons zelf. Als je een ca ravan hebt, kun je daar niet zo maar iedere dag naar toe, omdat de camping vaak zo ver weg is. De volkstuinen lagen meer binnen handbereik. Je hoeft maar tien minuten te fietsen om er te komen en je kunt er lekker nuttig bezig zijn." Sjaak heeft een fraai aangelegde volkstuin. De plantjes in zijn tuin lijken van de goede stemming van moeder natuur te profiteren. De rozen bij huize Ossewaarde staan in volle bloei en ook zijn slaplan- tjes doen het prima. „Het leuke van die sla is dat je weet dat het onbespoten voedsel is. Voor mij is zelfgekweekte sla dan ook psy chisch lekkerder dan die in de winkel te koop is. Omdat je ze zelf hebt geproduceerd. Net als de aardappelen en boontjes, die ik ook zelf kweek." Sjaak Ossewaarde heeft er dan ook geen spijt van dat hij tien jaar geleden een volkstuintje boven een caravan verkoos. Hij is een voor uitstrevend man, steeds bedacht op vernieuwingen. Sjaak van Osse waarde is één van de 35 volkstuin ders op het complex die sinds eni ge weken gebruik maakt van zon- ne-nergie. Voor hen zijn betere tij den aangebroken. Van het sjouwen met loodzware accu's of de stank van benzine-aggregaten hebben zij geen last meer sinds op hun dak een een zonnepaneel is gemon teerd voor het opwekken van elek triciteit. De benzinekosten zijn tot nul gereduceerd. „Alleen al wat de benzine betreft ben je als individu ele tuinder binnen vijf jaar uit de kosten," aldus Sjaak Ossewaarde. Behalve liefhebber van volkstui nieren is hij ook voozitter van de inkoopcommissie van de vereni ging. De zonnepanelen, die elk zo'n anderhalve vierkante meter groot zijn, veraangenamen het leven van de voltetuinders aanzienlijk, al kan Sjaak Ossewaarde echter nog niet zeggen in hoeverre de voorde len nu al merkbaar zijn. „Zelfs we tenschappers kunnen dat na twee weken nog niet vaststellen, laai staan ik, die zo nu en dan wel eens iets van de andere gebruikers op vang. Twee weken is daarvoor veel te kort." Als voordelen somt hij op. ,Je hoeft nu niet meer met benzine motoren te sleuren en het gesleep van de accu's die steeds weer moet worden opgeladen, behoort nu tot het verleden. Het geluid van draai ende generatoren nog niet, maar dat heeft zijn tijd nodig, „Een elektrisch pompje voor de be sproeiing kost driehonderd gulden. Dat zal niet iedereen meteen aan schaffen, omdat de zonnepanelen al een behoorlijke investering wa ren." Elke installatie kost zeven tienhonderd gulden, exclusief een bijdrage van de rijksoverheid van veertig percent. Door deze bijdrage kost het elke deelnemende volks tuinder ongeveer duizend gulden, Trots toont Sjaak Ossewaarde zijn zonnepaneel. Na een kleine klim te hebben gemaakt, ver schijnt het apparaat in het ge zichtsveld. „Weet je, dit is van zand gemaakt, erg milieu-vriende lijk dus. En de accu is zo vol. De fabrikant heeft opgegeven dat de hoeveelheid zonlicht die ons land in de periode april tot september krijgt, voldoende is voor de pro ductie van 240 Watt per uur. Met de zon die we de afgelopen dagen hebben gekregen, houdt iedereen dus wel wat over." Het 'overschot' aan zonlicht is overigens niet alleen goed voor de elektriciteitsvoorziening. Dat blijkt wel tijdens onze wandeling over het fraaie, 419 percelen tellende volkstuincomplex. Bijna alle tui nen liggen er blakend bij, al zijn hier en daar als gevolg van de warmte en de droogte de gazons eerder geel dan groen. De Vijfslui zen is trouwens het grootste com plex van Nederland en het eerste waar gebruik wordt gemaakt van zonne-energie voor het opwekken van elektriciteit. SCHIEDAM „Ondanks het bloedhete weer-is er ook dit jaar ,weer veel animo. Het verloopt ge woon te gek," karakteriseert Joop van Broekhoven de eerste week van Jeugdland, dat afgelopen maandag alweer voor de dertiende keer van start ging. „Dinsdag za ten er in De Blauwe Brug toch nog zo'n 140 kinderen naar het kinder theater Dick Camu te kijken," voegt hij er direct als voorbeeld aan toe. Opnieuw is het sport- en spel- festijn een groot succes. „Het is een gigantische eerste week ge weest. Voor mij kan het in elk ge val al niet meer stuk," reageert Van Broekhoven. Hij steekt zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken en probeert dit ook op de jeugd over te brengen. „Het is een gratis instuif voor alle kinderen. Zolang zij het naar hun zin heb ben, ben ik tevreden. Daarvoor moet je wel steeds met nieuwe en en leuke attracties komen," stelt de coördinator. Hij doet het werk echter niet al leen. Dit jaar heeft hij de hulp van 25 medewerkers, van wie het grootste gedeelte voor de eerste keer z'n medewerking verleent. Van Broekhoven: „Ook dat ver loopt goed. Iedereen gaat leuk met elkaar om, terwijl het toch vreem den voor elkaar zijn. Ze tonen veel inzet en hebben duidelijk plezier in het werk dat ze doen." In de dertien jaar dat Joop van Broekhoven bij het evenement be trokken is, heeft hij een aantal verschuivingen meegemaakt. „Het valt mij op dat de jongens tegen woordig meedoen met het maken van raainhangertjes, terwijl je daar vroeger alleen maar meisjes mee bezig zag. Ook zie je nu meis jes die aan het timmeren zijn, dat is toch leuk," besluit Van Broekho ven. Maandag zijn er vanaf 10.00 uur door heel Schiedam (Noord, Oost, Zuid, West, het centrum en Nieuwland) verschillende activitei ten voor de jeugd. n Door Han van der Horst SCHIEDAM In het Stede- lijk Museum, zo meldt de pers in kleine feitelijke berichtjes, is een tentoonstelling van „licht erotisch fotowerk". Daar komt geen schandaal van. Sterker nog: daar haalt geen mens de wenk brauwen bij op en evenmin is er een stormloop te verwachten op deze expositie. Want seks is geen zwaar the ma meer in Schiedam. Dat, ech ter, is pas de laatste dertig jaar het geval. Na de oorlog kwam er nog schandaal van, dat het mo nument ter herdenking van de oorlogsslachtoffers een beeld was van een naakte vrouw. De gemeente verbande het kunst werk naar het Julianapark, waar het nu nog staat en bestel de het huidige monument, dit maal een dame met een jurk. Pierre Jansen, toen directeur van het Stedelijk Museum moet erover hebben gezegd: „Ze plukt met haar handen aan die jurk, alsof ze bang is, dat hij afzakt". Er is toen landelijk heel wat afgelachen over Schiedam. Maar lang niet zoveel als in 1910, toen de plaatselijke be stuurders zich echt belachelijk maakten, tot op het eiland Java toe. Het ging om zoenen in parken en op dijklichamen. Op zondag de enige vrije dag van de week plachten de Schiedammers massaal de stad uit te trekken. Ze wandelden over de Rotterdamse en de Vlaardingerdijk, ze gingen naar de Diefhoek (tegenwoordig het westen) en ze slenterden over de Warande grens van de stad die voor het grootste deel nog maar aan een kant gebouwd was. Zo had de rooms-katholieke brander Wittkampf, spraakma kend lid van de gemeenteraad, uitzicht op de ontucht vanuit zijn achtertuin, want die kwam op de Warande uit. Hij stelde vast, dat de tuchteloze jeugd zelfs niet met het vrijen ophield, als hij opzettelijk, zou hij later in de raad zeggen „met ge- druisch" over zijn grintpaden liep. Nederland bevond zich toen in een soort zedelijkheidsrage. De christelijke partyen hadden ook in Den Haag een meerder heid en zij waren vastbesloten een eind te maken aan prostitu tie, homoseksualiteit en, als het kon, al te wufte voorstellingen. Deze trits klinkt nu vreemd, maar in de ogen van de vrome machthebbers van toen hoorde het allemaal naadloos bij elkaar. De katholieke minister Regout bereidde een strak pakket zede lijkheidswetgeving voor, dat ook daadwerkelijk werd aangeno men en met een aantal wijzigin gen tot op de huidige dag van kracht is. De dorpspolitici van nu en van toen willen graag het voor beeld van het grote Den Haag navolgen, Zo besloten de Schie- damse christelijke raadsleden een eigen zedelijkheidswetge ving in het leven te roepen. B en W deden met de liberale wethouder tegen het voorstel om personen van beiderlei te kunne te verbieden in parken of ber men gezamenlijk te zitten of te liggen. Dat ging zelfs voor die tijd ver. De Schiedamse verordening werd een nationale lacher. En de politieke tekenaars gebruik ten het idee massaal om de par tijverhoudingen van het moment in beeld te brengen. Twee partij en voorgesteld als personen van beiderlei kunne in verboden ge zamenlijkheid en een Schiedam se agent die kwam bekeuren. In Schiedam zelf probeerden de liberale raadsleden en de so cialist Piet de Bruin hst plan weg te lachen. Het publiek bleef van de pret verstoken, want al les werd behandeld in een gehei me raadsvergadering en toen ik een jaar of tien geleden de notu len daarvan in wilde zien, had ik een speciaal briefje van B W nodig. De taktiek van de tegenstan ders was duidelijk. Ze lieten zien, wat voor idiote gevolgen de verordening kon hebben. Zou Piet de Bruin nu bekeurd wor den, als hij met zijn nichtjes van twaalf aan de dijk even neerzat, vroeg hij. Maar de christelijke meerderheid gaf geen krimp. Ze haalden de commissaris van po litie erbij om te getuigen van de ijselijkheden die op elke Dag des Heren in de gemeentelijke dre ven plaats vonden. Een agent was in de sloot ge worpen, toen hij een paartje aansprak dat „bijkans man en vrouw was". Een ander paartje had geroe pen: „Jelui hebben thuis een bed, maar wij hebben en niks en moeten wel hier". Het Vrije Volk is ook dit vakantieseizoen weer op veel campings en volkstuinen in Zuid-Holiand, Zeeland en Brabant te koop. U hoeft ons dus geen dag te missen! We kunnen u tijdens uw vakantie op verschillende manieren van dienst zijn. U kunt kiezen uit de volgende serie mogelijkheden: A) BEZORGING Op twee campings wordt Het Vrije Volk dagelijks bij uw huisje of ca ravan bezorgd, in de periode 10 juni t/m 26 augustus zonder extra kosten. Uw abonnement loopt gewoon door. Bezorging van uw krant is mogelijk op: 1. Recreatie Centrum 2. Recreatiepark Kruiningergors Hoek van Holland Oostvoorne B) WEEKKAART Als u abonnee bent en uw vakantie doorbrengt op een camping waar Het Vrije Volk te koop is in Zuid-Holland, in de periode 29 april t/m 16 september, of ais u naar Zeeland of Brabant gaat, in de pe riode 24 juni t/m 26 augustus, dan maken wij het u gemakkelijk. U geeft uw vakantie tijdig aan ons door en wij zenden u dan speciale weekkaarten met bonnen. Tegen inlevering van een bon kunt u da gelijks een krant afhalen. De bezorging van Het Vrije Volk op uw huisadres onderbreken we tijdelijk om extra kosten en verstopte brievenbussen te voorkomen. Voor deze service hoeft u niets extra's te betalen. C) KRANT PER POST Als Het Vrije Volk op uw vakantieadres niet verkrijgbaar is, kan uw krant per post naar u toegezonden worden. Houdt u rekening met minimaal 1 dag vertraging.' IN NEDERLAND EN BELGIË zonder extra kosten naast uw abonnementsgeld; BINNEN EUROPA PTT-tarief 3,- per dag (extra naast uw abonnementsgeld); BUITEN EUROPA PTT-dagtarief (extra kosten naast uw abonnementsgeld). D) ONDERBREKING Het is mogelijk dat u op uw vakantieadres Het Vrije Volk niet kunt verkrijgen en u wilt ook geen overvolle brievenbus, dan is er de mo gelijkheid om gedurende uw vakantieperiode de bezorging op uw huisadres tijdelijk te onderbreken en wordt het desbetreffende abon nementsgeld automatisch met u verrekend in de eerstvolgende abonnementsperiode. NOG VRAGEN? Onze medewerk(st)ers van Lezersservice staan u graag te woord; maandag t/m vrijdag van 9,00-16.00 uur, telefoon: 010-4004444 Wilt u de vakantiebon uiterlijk 3 weken vóór uw vakantie opsturen in een open envelop, naar HET VRIJE VOLK, afd. Abonnernentenadm. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. (Een postzegel is niet nodig, die betalen wij) HUISADRES: VAKANTIEBON HVV VAKANTIEADRES: 3X§ "I B D L. J IlÉlJllllËËÉ I3± II }yfa t HET VRIJE VOLK (svp met blokletters invullen) NAAM. Voor!. Hotel/Camping ADRES I POSTCODE Adres Huisno. Postcode...-Huisno WOONPLAATS- TELEFOON 0. I Tijdens onze vakantie maken wij gebruik Van de service (ieef eerst de toeiiehting. daar, duidelijk aankruisen) Plaats Land Adres van huisje/caravan op de camping <r vakantieadres volledig invullen vakantieadres NIET Invullen Datum vertrek: Datum thuiskomst 354

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1