Meer geld voor Sch edamse theaters ■imtsssm mm miimiim 279.- 3. WITTE Het Vrije Volk SCHIEDAM Directeur Carel Beke blij met steviger financiële basis Directeur ASHVB wegens Katten krijgen de ruimte in Hargahoeve 'ongeschiktheid'ontslagen >-* Fietsendief gepakt na achtervolging FRANS VAN THIENEN, 60 JAAR BETROUWBAARHEID TAFELS STOELEN KASTEN RONDE EETHOEK PUZZELS KUNST TE KIJK rwMïtnui lauimwm Bpniim Ridders, piraten en indianen zorgen voor vakantiespanning -"'«amhanm jMm-.Hurmi mmimmiiiin 'Elke gemeente heeft straks eigen omroep' WÊÈÊtè8ÊÈÈm Miim Sternbecks in DDR vrijgelaten Nieuwe cursussen PAGINA 14 DINSDAG 11 JUL11989, SCHIEDAM De budgetten voor de beide Schiedaxnse theaters gaan met ingang van dit jaar struc tureel omhoog. Het Passagetheater en theater De Teerstoof kunnen in 1989 rekenen op een gemeentelij ke bijdrage van 926.000 gulden. Dat bedrag zal jaarlijks met 5000 gulden stijgen tot 956.000 gulden in 1995. Tot nu toe stond er altijd een vast bedrag van driekwart miljoen op de begroting. De forse overschrijdingen van dat budget werden telkens met gel den uit diverse potjes gecompen seerd. In 1988 kwam het tekort van de theaters al uit op 876.000 gulden. Die stijging was vooral een gevolg van de vernieuwing en uit breiding van het activiteitenpak ket. Onder leiding van directeur Carel Beke ging een- nieuwe ploeg aan de slag met als doel het thea ter een belangrijker plaats te ge ven in het Schiedamse culturele le ven. De respons van het publiek op het nieuwe elan bleef niet uit. De bezoekersaantallen hebben zich de afgelopen paar jaar gunstig ont wikkeld. Directeur Carel Beke van de Stichting Schiedamse Theaters is verheugd dat de theaters na een periode van onzekerheid eindelijk een wat steviger financiële basis krijgen. Het geld zal vooral aange wend worden om het personeel fi nancieel tegemoet te komen. De af gelopen jaren is de werkdruk erg hoog geweest, terwijl de betaling achterbleef. Veel overwerk werd onbetaald verricht. Met het instel len van salarisschalen wordt de medewerkers bovendien een per spectief op termijn geboden. De financiële lasten die dat met zich meebrengt kunnen er toe lei den dat er in de toekomst toch ge sneden moet worden in het activi teitenpakket. Als eerste onderde len zouden dan de kindervoorstel lingen op de woensdagmiddag en de optredens in theatercafé De Tender sneuvelen. Vooralsnog ziet Beke het niet zover komen: „We hebben ervoor gekozen om eindelijk onze mensen fatsoenlijk te gaan belonen, aan die verplichting willen we vast houden. We zullen er dan keihard aan moeten trekken om onze in komsten te vergroten. Door het verhuren van zalen en door meer toeschouwers te trekken. SCHIEDAM Kinderen van 6 tot en met 12 jaar kunnen in het noorden van de stad van 24 juli tot 10 augustus deelnemen aan tal van vakantie-activiteiten van de afde ling jeugdwerk van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam- Noord (SSSN). De activiteiten vin den plaats in en rondom 'de porta- cabin van de SSSN bij het Bachbos achter de Bachpleinflat nummer vijf. Daar staat elke middag een team van medewerkers gereed om de kinderen mee op avontuur te nemen. Zo kunnen de kinderen in de eerste week vermomd als indiaan zelf een echte wigwam bouwen en het grasveld omtoveren in een heus indianendorp. Op woensdag Door Bernadette Neelissen VLAARDINGEN Het bestuur van de Algeïnene Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Be jaarden (ASHVB) in Vlaardingen heeft zijn directeur G.J. Verburg ontslag aangezegd. Volgens het be stuur is Verburg 'ongeschikt' voor zijn functie. Tegen Verburg werd eind 1987 al een justitieel onder zoek wegens illegale praktijken geopend. In 1986 weigerde Verburg de koopsom van een nieuwe vakantie bungalow te betalen, die hij door het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal had laten bouwen. VVD- wethouder Jan Madem (nu voor zitter van de ASHVB) bemiddelde in het conflict en ontdekte dat Verburg bij deze transactie geen termijnen had betaald. Normaal gesproken gebeurt dat bij dit soort transacties wel. Het conflict tussen Verburg en Van der Waal werd ge sust. Naar aanleiding van deze zaak liet Verburg echter een onafhanke lijk accountantsonderzoek naar zijn boekhouding instellen. Hij wilde zich daarmee zuiveren van SCHIEDAM" -?■ 'Opschieten, op schieten' hoorde een Schiedammer uit de Schietbaanstraat zenuwach tig roepen terwijl hij in de keuken stond. Toén hij uit het raam keek zag hij nog net hoe drie jongens zich met de fiets van zijn vriendin uit de voeten maakten in de rich ting Rotterdam. Ogenblikkelijk sprong hij ook op zijn rijwiel en zette de achtervolging in. Op het Marconiplein wist hij het drietal bijna in te halen. Nadat de Schie dammer een paar agenten van het bureau Marconiplein had gewaar schuwd kon, even later een 16-jari- ge Rotterdammer worden aange houden, zonder fiets. Tijdens het verhoor bekende hij, echter zon der de namen van zijn mededaders te noemen. De fiets is inmiddels wel boven water. alle blaam, die door geruchten over fijn financiële wanpraktijken was ontstaan. Volgens die geruch ten zou hij onder meer te hoge be dragen opgevoerd hebben voor on derhoudswerkzaamheden aan te huizen van de ASHVB, om het ex tra geld te delen met de aanne mers. De accountants konden in de boekhouding van Verburg in derdaad niets vinden wat op mala fide praktijken wees. Eind 1987 deed het ASHVB-be- stuur aangifte bij de politie van Verburgs verdachte handelswijze. Maar ook het politie-onderzoek bleef steken. Het bestuur trok daaruit de conclusie dat het niet mogelijk was om Verburg met be hulp van justitie aan de kant te zetten. Overigens was de directeur al jaren daarvoor eerder in opspraak geraakt: hij zou zich schuldig hel> ben gemaakt aan het slaan van een bewoner van het Vlaardingse verzorgingstehuis Drieën-Huysen, waarna de bewonerscommissie be sloot dat de directeur niet geschikt was voor zijn functie. Wethouder 2 lytadern hierover: „Dat is een oud verhaal dat nu weer opgerakeld g f wordt. Het heeft in ieder geval S niets te maken met de gronden waarop Verburg nu ontslagen wordt." Over. welkeydie'gronden dan; wel zijn;; wilde'-de'wvrhijuderi nietso kwijt: „Over ongeveei «wee weken geven we opening van zaken." Het directeurschap van\. de ASHVB wordt sinds de.: start' het onderzoek tegen Verburg 'Waarge nomen door J. P Hagenaars, alge meen directeur van - de Stichting Verpleeghuizen' N ièln&M walejf- weg-Noord. „Ik mag niets zeggen," aldus Hagenaars.' „De zet is nu eerst aan Verburg." Volgens de al gemeen directeur vroeg de ASHVB begin februari of hij voor hen het tijdelijk management wilde voe ren. Ver burg stond toen al op non- actief. „We konden elkaar goed vinden in de gesprekken die daarover ge voerd zijn," aldus Hagenaars. „Er zijn ook al jaren plannen voor een fusie tussen ASHVB en de Stich ting Verpleegtehuizen Nieuwe Wa terweg-noord. In november wordt daarover beslist. Tot die tijd ver vul ik de taak van Verburg." jwSïësskss svïï?r ■JU m W: Nieuwe en ruime buitenverblijven voor asielpoezen in de Hargahoeve. Maar beter is het natuurlijk als de dieren een vast tehuis hebben. "-SCHIEDAM Een ijselijk mi- auwSkli^f3 bp°yanüit';' hét' niéuwe poszênvèrblijf?" Met grote angst ogen klampt een klein katje zich door het gaas heen vast aan zijn- verzorgster. Het beestje lijkt nog niet zo blij met zijn nieuwe buiten verblijf. 'Even wennen, volgens de dierenverzorgsters -van'--dierente:j huis"1 Hargahoeve im Schiedam/ f! t1 '"Afgelopenzaterdag werdén twee nieuwe hokken in gebruik genomen en konden tientallen gro te en kleinere beesten de zomerse buitenlucht in. Dierentehuis Har gahoeve is blij met het nieuwe kat- tenonderkomen. Tot nu toe zaten de dieren de hele dag binnen in apparte hokken. Nu kunnen- ze overdag naar buiten en hebben' meer gezelligheid aan elkaar. Bo vendien vermindert in de frisse lucht de kans, op/ infectiesJBet' niënwejkattóndndeykóifien^inaalaj; deel uit van eén grotere* renovatie van het dierenasiel die de komen de maanden gerealiseerd wordt. Dit betekent onder meer nieuwe bestrating rondom, een buitenren voor de honden en een opknap beurt'vóór hét gebouw/'' Jhi r',c' j ,mit :%9v u> DE HOEK KAN BLAUWE MILIEU-VLAG HIJSEN HOEK VAN HOLLAND De blauwe vlag, symbool van een Eu ropese milieuprijs, zal vanaf zater dag wapperen langs het strand van Hoek van Holland. Willy Doorn- van der Houwen, lid van het dage lijks bestuur van de deelgemeente, zal de vlag om elf uur hijsen op het plateau aan de zeekant. Enkele weken geleden kreeg Hoek van Holland de blauwe vlag uitgereikt uit handen van demis sionair minister Nijpels, De Hoek is één van de zeven Nederlandse gemeenten die de Europese onder scheiding dit jaar kreeg. Het is een vlag die door de Foundation for Environment Education in Europa wordt toegekend vanwege de zui verheid van het zwemwater. Na afloop van de plechtigheid wordt ook de vlag van de VVV en de deelgemeente gehesen als sym bool van de verlate opening van het strandseizoen. De traditionele opening op Hemelvaartsdag werd afgelast omdat de politieke partij en in Hoek van Holland de gelijk tijdige, viering van Dodenherden king en het Strandfeest wilden vermijden. opent de deur van een indianen- restaurant. In de tweede week gaan de kinderen als piraten ver kleed op jacht naar de schat. Daar bij worden hun lenigheid en han digheid op de proef gesteld tijdens een piraten-hindernisbaan. Rid ders en jonkvrouwen staan cen traal in de slotweek van het evene ment. De deelnemers gaan terug in de tijd van Floris en bouwen een kasteel. Kinderen kunnen van maandag tot en met donderdag elke middag terecht vanaf 13.30 uur. Deelne men kost één gulden per keer. Bij slecht weer wordt het programma aangepast. Meer informatie ver strekt Mariska via tel. 4701267. Door Rein Wolters SCHIEDAM Binnen vijf jaar telt Nederland zeshonderd lokale omroepen. Twee- tot driehonderd mensen zullen daar een vaste en betaalde werkkring vinden. Deze verwachting uitte H, W. Posthoorn in een uitzending van Omroep Schiedam. Posthoorn is voorzitter van de Organisatie Lokale Omroe pen in Nederland (OLON). Zijn or ganisatie presenteerde in Den Haag onlangs een pleitnota voor een meer evenwichtig inkomsten- beleid voor de lokale omroepen. Dit moet volgens de OLON met na me komen uit reclamegelden. Volgens Posthoorn is er over ge heel Nederland omgerekend voor de lokale omroepen op jaarbasis honderd miljoen gulden te verde len. Hij meent dat dit bedrag haal baar is, gelet op de jaarlijkse recla me-uitgaven van zeven miljard gulden. Volgens Posthoorn is het aanbod voor reclameboodschappen op de lokale zenders groot. „Ook bij de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf vraagt men zich af waarom een grote kruidenier wel kan adverteren en de bakker op de hoek niet." In het interview met Omroep Schiedam beaamde Posthoorn (ex- PvdA-wethouder en nu raadslid in de Schiedam) dat het uitzenden van reclame-boodschappen in aan vang ten'.koste gaatvan dag- en wekbladen.'.//Datj'isechter maar tijdelijk. Na verloop van tijd zal de reclamemarkt door gebruik van de lokale omroepen juist groter wor den. De kranten worden door Den Haag echter nu nog zo goed be schermt}/dat,,wy thans geen poot aande gro'nd krijgen," erkende de voorzitter/ -- Hij vindt dat de 'Haagse politiek niet om de pleitnota van de OLON heen kan. „Alle politieke partijen hebben het omroepbestel in het verkiezingsprogramma staan. Wij maken al heel lang duidelijk dat de lokale omroepen niet zonder geld kunnen. Natuurlijk is een lo kale omroep gebaat bij een zend vergunning, maar er is méér. Er is ook geld nodig voor een studio- pand, verwarming en het kopen van grammofoonplaten. Wij wor den door Den Haag nog steeds ge zien als een stel goedwillende ama teurs, dat een deel van de markt wil inpikken." keukenbuffetten in wit of grenen 80 cm breed Tafel 0105 cm met 4 gestoffeerde stevige stoelen 209 Reklame PARTIJ 1000 stukjes, tegen inlevering van deze bon schuifkast hang-leg 100x60x177 cm WIT OF GRENEN boekenkasten 60 cm breed 180 cm hoog YU PHOTOGRAPHY Licht erotisch fotowerk is tot en met zondag 13 augustus on der naam Yu Photography te bezichtigen in het Stedelijk Mu seum te Schiedam. Het betreft 112 panelen van de Joegoslavi sche kunstenaars Barbara Jak- se, Stane Jersic, Peda Pavlovic en Zvonimir Zupancic. De ope ningstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. NANDA VAN BEEK Van de Vlaardingse kunste- naresse Nanda van Beek han gen olieverfschilderijen in de expositieruimte van het dis trictskantoor 'van de Bonds spaarbank Schiedam-Vlaardin- gen. Van Beek, werkzaam bij de Stichting Kunstzinnige Vor ming te Rotterdam en als zoda nig begeleidster van kinderen en buurtbewoners bij muur schilderingen, exposeert sinds 1976 regelmatig. De expositie in het kantoor van de spaar bank aan de Schiedamseweg 12 te Vlaardingen duurt tot 22 juli. SASKIA BON De kunstenares Saskia Bon exposeert litho's bij koffie- en theeschenkerij de Zeeman Hoogstraat 205 in Vlaardingen. Haar werken zijn te bezichti gen tot half augustus. MAROT De dichteres Elma van Ha ren stelde samen met 11 kun stenaars een grafiekmap samen onder de titel Marot. Bij iedere prent hoort een gedicht van El- ma van Haren. Zij liet zich door de prenten en de titels er van leiden om de bij haar opge roepen associaties on te zetten in woorden. De grafiekmap met elf gedichten en elf prenten wordt tot en met 23 juli geëx poseerd in de aula van het Ste delijk Museum aan de Hoog straat 112 in Schiedam. Marot is uitgebracht een oplage van 40 exemplaren en te koop voor ƒ2000,-. Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12.30 uur tot 17 uur. APPEL Gedurende de maanden juli en augustus toont het Stedelijk Museum in Schiedam weer een aantal aanwinsten op het ge bied van eigentijdse kunst en geschiedenis in de traditionele zomeropstelling. Een spectacu lair onderdeel van deze opstel ling is het schilderij 'Fille en pleurs' (Meisje in tranen) van Karei Appel dat het museum in een langdurige bruikleen van een particulier heeft gekregen. Appéi maakte dit schilderij in 1953 naar aanleiding van de watersnoodramp in Zeeland. Het is een zeer emotioneel schilderij waarin Appel op hoog niveau het immense ver driet uitbeeldt. Het schilderij wordt in de zomeropstelling op een bijzondere plaats geëxpo seerd. PRESENTATIE '89 Vanaf zaterdag 8 juli tot en met 9 september wordt in Gale rie De Duig aan de Landstraat 29 onder de naam 'Presentatie '89* weer de jaarlijkse tentoon stelling van cursisten van de kunstenaars Dik Xats en Aad Hofman gehouden. De expositie wordt op zaterdagmiddag geo pend en omvat aquarellen, pot loodtekeningen, kleurpotloodte keningen en olieverfschilderij en. Tot en met 9 september is de tentoonstelling iedere zater dagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur gratis te bezichtigen. ZOMERMUSEUM Het in de zomer onbenutte gebouw van de Vrije Academie aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardingen heeft deze zomer een nuttige bestemming gekre gen als Zomermuseum. Acht Vlaardingse kunstenaars, te we ten Peter Dumas, Kees Lesuis, Jan van Reeven, Eric van Straaten, Elly Dijkshoorn Hans Rikken en Wilma Kuil to nen er tot en met 31 augustus recent werk. Deze eerste pre sentatie van het Zomermuseum is mogelijk gemaakt door finan ciële bijdragen van de gemeen te Vlaardingen en de Vrije Aca demie. Het is de bedoeling dat dit initiatief, dat voorziet in een extra expositieruimte, een jaarlijks terugkerend evene ment zal worden. Ook kunste naars van buiten Vlaardingen zullen dan in gebouw Hollandia kunnen komen exposeren. Geo pend: dinsdag tot en met vrij dag van 9 to 12 uur en van 13 tot 17 uur vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. VAKANTIE Bewoners van het gezinsver vangend tehuis De Vleugel in Schiedam exposeren tot en met 15 juli eigen werk in het Stede lijk Museum, Hoogstraat 112 te Schiedam. Dat gebeurt onder het motto 'Van idee tot ope ning: Vakantie'. De openingstij den zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. AQUARELLEN In de ontmoetingsruimte van het Zonnehuis in Vlaardin gen is tot en met 30 juli een ex positie van aquarellen van Wij- na Zandvliet te bezichtigen. Zij tekent al vanaf haar jonge ja ren. Reeds op de lagere school viel ze op door haar teken- en schildertalent. Later maakte ze ook gebruik van olieverftech nieken. Pas op latere leeftijd ging Wijna Zandvliet aquarelle ren. Ze zegt geïnspireerd te zijn door door de vele kleuren en vormen in de natuur, de wisse lende jaargetijden en de licht val in de ochtend en avond. Wijna Zandvliet heeft daarbij een eigen kleurenpalet ontwik-, keld. ETRUSKISCHE SCHAT TEN In de gemeentebibliotheek aan de Waalstraat is nog tot 26 juli de tentoonstelling 'De Schatten der Etrusken' te be zichtigen. Aan de hand van pa nelen en vitrines wordt een boeiend beeld geschetst van dit volk dat in de oudheid het Itali aanse schiereiland bevolkte. Op de tentoonstelling is een grote hoeveelheid voorwerpen te zien uit de periode van ongeveer 700-400 voor Christus. Ook is er in de studiezaal een beeld plaat aanwezig, die de bezoeker 'meeneemt' langs de plaatsen waar de etrusken zich in het grijze verleden ophielden. De beeldplaat is door het publiek zelf te bedienen. De tentoonstel ling kan tijdens de openings uren van de bibliotheek wor den bezocht en bevindt zich in de hal van de tweede verdie ping. Rolbrug morgen afgesloten SCHIEDAM Morgen is de Rolbrug over de Schiedamse Sehie voor alle verkeer afgeslo ten. Het brugdek wordt gerepa- rareerd. De afsluiting begint morgenochtend vroeg en zal waarschijnlijk tot in de nacht duren. Niet alleen voor het/ wegverkeer, maar ook vooffhëV* scheepvaartverkeer is de-brag volledig afgesloten. OmleidirigSj." routes worden met oranje bórf- den aangegeven. De Rolbrug1 verbindt de Polderweg mëtbde •er! oh otb"f ijürib i' Overschieseweg. Eind. VLAARDINGEN mei heeft de DDR de gevangen nen Annerose en Frank Sternh beek vrijgelaten. Dit heeft *Ani- nesty International eind mei"-' van het echtpaar zelf gehoord maar pas gisteren bekend gei maakt. De Sternbecks werden op 10 december 1988 gearresf teerd nadat zij een aanvraag hadden ingediend om de DDR te mogen verlaten. 5 Amnesty heeft nadat de ge vangenneming bekend werd, de meeste gevangenissen in de DDR aangeschreven om te ont dekken waar deze mensen ge-- vangen zaten. Nooit is hier re actie op ontvangen. Hoe zij zijn1 vrij gekomen weet Amnesty" nog niet. Annerose en Frank: Stembeck zijn van plan -het>- contact met Amnesty aanH$e> houden. G6li08 Beschonken vrouw veroorzaakt aanrljdltfjp SCHIEDAM Een 50-jarigei automobiliste uit Vlaardingen,- heeft gisteravond op de Hor- vathweg een fikse aanrijding veroorzaakt. Hierbij raakte een 33-jarige bestuurder uit Rotter dam gewond. Uit de richting van Rotterdam wilde de vrouw het Stationsplein opdraaien. Zij zag de tegenligger uit Rotter dammer niet en raakte deze aan de zijkant. Zijn auto kantel de enkele keren en kwam tot stilstand tegen een lichtmast, Met een hersenschudding werd de onfortuinlijke man naar het Schieland-Ziekenhuis afge voerd. De VTouw werd overge-! bracht Daar werd vastgesteld '/cfa t" zë zich te buiten was gegaan aan alcohol. - - 5 Bestelbus gestolen j SCHfED^fAj-f- Jn ietafgelob pen weekeinde i is; in de-Algera- straat een Mercedes-407 bestel bus gestolen. Dit heeft de poli tie vanochtend bekend ge-» maakt. De wagen heeft als kent teken BV-32-HR. De waarde van de auto bedraagt 60.000- gulden. i Afzuigkap In brand SCHIEDAM De keuken van een woning aan de Stads- houderslaan is gisteren voor een deel uitgebrand. De brand ontstond door overhitting van een afzuigkap, die te laag boven' een kooktoestel was gemori-; teerd. Behalve brandschade- liep de woning ook rookschatlë' op. De brandweer bedwong'!®/ vuur in korte tijd. De gedupeer de bewoner is verzekerd téfefi'" brandschade. "^'9IS Keith Dunn and John Packer in Podium SCHIEDAM Zanger Keith: Dunn The John Packer Band/ (afkomstig uit Amerika) beslui-! ten vrijdagavond hun toemee door de jeneverstad met een concert in het muziekcafé Podif um aan de Lange Haven 281- Eerder trad de groep op in de cafés De Unie, De Pacha, 't Paard en was ook te gast bij Radio Rijnmond. Aanvang 22.30 uur. Toegangsprijs vijf gulden. Donderdagavond wordt irt» Podium een 'Special Session** gehouden met medewerking, van Peter van Gennip en d« Amerikaanse saxofonist Mark? Lewis. De toegang is gratis'èn| dat is zondagavond ook het val als op een groot vidi scherm de muziekfilm Eric, Clapton Live wordt vertoóndj Zaterdagavond verzorgt Peter de Nijs in Podium een plat^n-J draaiavond. Dat gebeurt ond'en het motto "Let's go and moye/jj Ook hierbij is de entree vrij/ ROTTERDAM Vanaf 14. augustus kan worden ingeschre ven op de creatieve cursussen van Kuub3 in Rotterdam. Er zijn cursussen fotografie, video, journalistiek, grafische technie ken, beeldende kunst, circus, theater en dans. Half september starten de lessen.Cursisten kunnen zich van maandag tot en met donderdag van 14.00- 18.00 uur opgeven bij Kuub3, Westkruiskade 28, Rotterdam (tel. 010-4362929). W8 «K iwlïJS» rtJT a»-- mawaaiat «wssss jtas&33S35 a S3»! mmmmétsSNSEM J 3S8 TKMr itmmmi (INGEZONDEN MEDEDELING) n *rrrt I i fi f Ui-1 X A-Jj

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1