'Bols-sl lo verdwijnt onder geen beding' Ih I Brandweerlui naar Wereldspelen in Canada m 'Gemeenten moeten geen buitenlands w„,m ^stmue^beÊmthfoeren 5S2r; m Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Ongeborenen al op wachtlijst dagverblijf Eudokia trekt voorlopig in bij Bergweg-ziekenhuis Bouw van politiebureau verloopt voorspoedig Beroep op minister in huurconflict over Sint Jozefwoningen PAGINA 14 DONDERDAG 13 JUL11989 Projectontwikkelaar Gyorgy Toth wil pand verbouwen tot handels- en expositiecentrum Door Loes Elshof SCHIEDAM De Schiedam mer Gyorgy Toth (34), projectont wikkelaar van Hongaarse afkomst, wil de voormalige Bolsgebouwen in de Schiedamse wijk Nieuwland verbouwen tot een modern han delscentrum met kantoren, een ho tel en grote tentoonstellingsruim ten. In het hotelgedeelte kunnen alle Hongaarse ondernemers te recht die hier komen voor de pre sentatie van hun produkten. Toth is allerminst uit het veld geslagen door de uitspraak van Ge deputeerde Staten dat het project niet in het bestemmingsplan voor Nieuwland past. „We zullen op een gegeven moment wel tot een geforceerd evenwicht komen," meent hij. Provincie en gemeente hebben Toth verzekerd niets te voelen voor een hotel op het ter rein. Schiedam wil het gebied ge bruiken voor de woningbouw. Sinds kort is in de oude be drijfsgebouwen het Hungarian In ternational Trade (HIT)-centrum gevestigd. De bedoeling van HIT is contacten te leggen tussen de Hon gaarse bedrijven en Nederlandse importeurs. In verschillende ten toonstellingsruimten zijn Hongaar se produkten bijeen gebracht die Toth op de Nederlandse markt wil loslaten. Aanhangwagens, vruch ten in blik, bontjassen, bankstel- ilen, werkkleding en schoenen vor men slechts een klein deel van het assortiment. Vanwege het lage ar beidsloon in Hongarije zijn de prij zen laag; wat Toth betreft mag de vrije concurrentie nu losbarsten. Als de hotelplannen geen door gang vinden valt volgens hem nog genoeg te maken van de veertig meter hoge Bolssilo. „U heeft vast geen paar miljoen guldens om er iets van te maken; de gemeente ook niet," aldus Toth. Hij wil er bijvoorbeeld een kunstobject of in het uiterste geval een reclamepaal van maken. Het gebouw verdwijnt onder geen beding. Nuchter: „Als ik 'm laat afbreken blijft een plek over waar ik alleen een parkeergarage kan neerzetten. Nu kunnen we de huurprijzen goedkoop houden. Als het gebouw weg gaat moeten ze andere ruimten betrekken met een veel hogere huur." „De Silo lelijk? Meent u dat nou? De Silo is markant. Oké, mooi hoor je mij niet zeggen. Met kantoren, aan de buitenkant een prachtig glimmende wand en een glazen restaurant bovenop wordt het echt een mooi ding." Een prestige-object? „Nee hoor, dan zou ik wel hele mooie panden opkopen. Ik doe het puur voor de winst," verzekert Toth opgewekt. Hoe is het zaken doen met de Hon garen? Toth: „De politieke geschiede nis heeft aangetoond dat het volk geen slaafse houding heeft. Honga ren geven nooit op. Dat is de volksaard. Zakelijk moet je ze wel meer beschermen. Ze zijn niet ge wend aan de agressieve, westerse manier van zaken doen. Zij weten bijvoorbeeld niet dat er BV's zijn die van alles kopen maar nooit be talen. Ik heb bovendien het voor deel dat ik de taal spreek." In de Oostblok-landen ligt vol gens de Schiedamse zakenman een grote markt open: „Al deze landen willen graag een open markt. On dernemers hebben onterecht drempelvrees." Toth zelf kan nu al op grote omzetten rekenen dankzij door hem geëxporteerde teleeom- municatieapparatuur uit Neder land. Om de spullen aan de man te brengen hoeft Toth zich niet erg druk te maken over public rela tions, want, zo zegt hij: In Hon garije is in principe behoefte aan alles." ESSSFa ik In de tentoonstellingsruimten van het Bols-gebouw in Schiedam is een verzameling van Hongaarse arti kelen bijeengebracht. Eigenaar Toth wil deze produkten op de Nederlandse markt brengen. SCHIEDAM Zwangere vrou wen doen er goed aan om nu al htm ongeboren kind aan te melden voor een plaats in het kinderdag verblijf Honki Ponk. Met dit ad vies in het jaarverslag over 1988 wil de leiding van het aan de Schiedamseweg gevestigde cen trum de alsmaar groeiende wacht lijst indammen. Het plaatsen van nieuwe kinderen staat onder een grote druk. Dit komt doordat reeds .geplaatste kinderen langer blijven. Bovendien moet steeds vaker voor rang worden gegeven aan kinde ren in probleemsituaties. Geldgebrek speelt Honki Ponk sterk parten. Het aantal kinderac tiviteiten moet hierdoor noodge dwongen beperkt blijven. Boven dien werkt het dagverblijf met te weinig personeel. Het werkplan blijft zich niettemin richten op een optimale opvang, het in stand houden van een goede werksfeer en het handhaven van goede con tacten met de ouders „Met het huidige budget kun nen we dit beleid verwezenlijken, zij het met moeite Wij verzetten ons dan ook ten zeerste tegen het verder doorvoeren van bezuinigin gen. Voorts is het noodzakelijk dat de herstelwerkzaamheden in ons pand aan de Schiedamseweg, waar we inmiddels acht jaar verblijven, dit jaar een vervolg krijgen. De kwaliteit van het pand en de in boedel willen we op peil houden," aldus het bestuur van Honki Ponk. Enige weken geleden opende D. Dolman, voorzitter van de Tweede Kamer, een tweede dagverblijf van Honki Ponk aan de Burg. Honner- lage Gretelaan. In dit verblijf is bednjfsopvang, particuliere op vang en opvang voor kinderen van cursisten van de Stichting Beroeps educatie Waterweg-Noord gereali seerd. Dit kinderdagverblijf zorgt voor de opvang buitenshuis van kinderen van 8 weken tot 13 jaar. Het internationale karakter van dit dagverblijf komt onder meer tot uitmg in de culturele achter grond van leidsters en kinderen Door Bernadette Neelissen ROTTERDAM „Uit heel Ne derland doen er maar 6 brand weerlieden lmee, wij vormen met z'n drietjes "dus 50 percent van de Nederlandse brandweer-afvaardi ging!" Aan het woord is Frits Wiegman (32)„ lid van het Rotter- damse brandweerkorps, die samen met collega's Bertus Budde (49) en Karl Stüsgen (29) deze maand gaat deelnemen aan de derde 'World Police Fire Games': een soort Olympische Spelen voor politie mannen en brandweerlui die van 29 juli tot 5 augustus in het Cana dese Vancouver gehouden zullen worden. Frits en zijn kornuiten hebben hun sporen op deze spelen, die in 1985 voor het eerst werden wer den gehouden, al ruimschoots ver diend. Judoka Frits zag zijn kei harde training beloond met een zilveren medaille op de Spelen van 1985; in 1987 moest hij helaas om financiële redenen verstek verstek laten gaan. „We moesten immers zelf ons verblijf, vervoer, en onze attributen betalen," zegt Frits. „Daar is per persoon zo'n 5000 gulden mee gemoeid. De sponsor gelden die we toen binnenkregen 'waren niet genoeg om met drie man te gaan." Bertus Budde, een eerste-klas schutter, bewees zijn kunnen door in '85 en '87 zowel individueel als in teamverband goud te winnen op het onderdeel klein kaliber geweer schieten, Karl Stusgen, die op zijn 18de met de motorsport begon, werd op de Spelen van '85 en '87 respectievelijk 4de en 5de op het onderdeel motorcross. Zijn ver wachtingen voor dit jaar zijn hoog gespannen: hij denkt bij de eerste drie te kunnen eindigen. Het heeft heel wat voeten in de mmm Brandweerman Frits Wiegman hoopt Op de - r'-M m Canada een me- 9 daille in de .v 12* 1-ROTTERDAM?!»: wacht telfe^^lP»^ pen. „We wil» den eigenlijk met fluoresce rende klompen het stadion bin nenkomen." aarde gehad voor de drie sporters zover waren dat ze naar Vancou ver konden afreizen. Er moest na tuurlijk verschrikkelijk veel ge traind worden (allemaal in hun vrije tijd), maar het belangrijkste punt was dat van de centen. Frits: „De Nederlandse Brandweer Sport Organisatie financiert slechts de deelname van een beperkt aantal teams, namelijk die van volleybal, voetbal en atletiek. Voor alle ande re sporten bestaan binnen de NBSO geen teams. En als individu kun je niet profiteren van de fi nanciële steun van de organisa tie." De enige mogelijkheid die overbleef was zelf een team op te richten, maar ook dat kon niet: op de sportterreinen van Bertus, Frits en Karl waren niet genoeg beoefe naars te vinden om binnen de brandweer een team samen te stel len. De drie World Games-gangers zaten echter niet bij de trainings pakken neer en schreven een aan tal bedrijven aan met een verzoek om sponsoring. Frits Wiegman: „Nou, dat viel tegen! Wat we bin nen kregen was voor deelname door drie man veel te weinig. Ge lukkig kunnen we alledrie toch gaan, omdat ik via Karl op het laatste moment een ticket naar Ca nada kon krijgen van een politie man die een ticket over had. Ei genlijk hebben we nog steeds spon sors nodig." Het belangrijkste is echter dat ze gaan En daar verheugen ze zich op. „We wilden eigenlijk met fluorescerende klompen aan het stadion binnenkomen," vertelt Frits lachend. Verkleed als Vol- endammer. Maar dat bleek toch te ver te gaan. We gaan nu maar ge woon in trainingspak." Volgens de brandweerman heb ben alle drie de mannen een goede kans op een medaille. „Bertus zijn geweer is perfect, de afwijking die erin zat tijdens de Nederlandse Kampioenschappen is helemaal ge corrigeerd Karl verwacht er ook veel van, en ik zelf sluit me bij het rijtje aan. We zijn in topvorm, daarom hebben we er ook zoveel geld voor over om dit jaar mee te kunnen doen. (Frits en de zijnen moeten per persoon zo'n 3000 gul den bijleggen, red.) Weet je wat ook zo leuk is: dit jaar doen voor het eerst de Russen mee!" Een medaille is natuurlijk prachtig, maar de nadruk van de World Police Fire Games ligt in de eerste plaats op het versterken van de vriendschappelijke banden tussen politiemannen en brand weerlui over de hele wereld. Dit jaar worden er zo'n 6000 deelne mers verwacht. Fnts, Bertus en Karl reizen 25 juli af naar Canada en hopen rond 8 augustus weer te-, rug te zijn. „Hopelijk met medail-" le," aldus Frits •Stoppen'-'mef^hahdélsrei- zen. Het promoten van een deelge meente in het buitenland is „bui ten alle proporties". Dat staat in een VVD-nota van de Kamerleden Weisglas en Wiebenga. Zij hebben ook kritiek op grote steden als Rot terdam die zich met buitenlandse politiek bemoeien. De boycot van Zuidafnka is daar een voorbeeld van. Rotterdam speelt daar met zijn overslag van onder meer Zuid- afrikaanse kolen een grote rol in. Ook provincies moeten een te rughoudend mternationaal beleid te voeren. Het is ongewenst dat zij met hun buitenlands beleid poli tiek bedrijven Activiteiten op het gebied van ontwikkelingssamen werking, Europese samenwerking en handelspolitiek en promotie mogen alleen onder bepaalde voor waarden, zo staat in de VVD-nota 'Gemeenten, provincies en interna tionaal beleid' Het internationaal beleid van Rotterdam en Zuid-Holland mag niet strijdig zijn met met het be leid van het rijk. Buitenlandse ac tiviteiten op gebieden die als sterk controversieel gelden, dienen zo veel mogelijk vermeden te wor den Verder vindt de VVD het be langrijk dat er voor de buitenland se activiteiten van steden een breed draagvlak bestaat onder de burgers. In het algemeen geldt, zo stelt de nota, dat steden zich door hun bemoeienissen met buiten lands beleid niet mogen laten af- leiden,'yah.hun prilheids taak:'het besturemvan de stad.noc ?De VVD-fractie constateert in de nota dat internationale activi teiten van gemeenten steeds vaker voorkomen. Met name de activitei ten van de vereniging Lagere Overheden Tegen Apartheid (LO TA) hebben dit verschijnsel weer eens duidelijk in de publiciteit ge bracht, aldus de nota. De VVD stoort zich ook aan de wijze waarop lagere overheden in sommige gevallen een geheel eigen beleid ontwikkelen in de sfeer van ontwikkelingssamenwerking. „De wenselijkheid van ontwikkelings samenwerking is nauwelijks om streden en tegen activiteiten van lagere overheden op dit gebied be staat ook weinig bezwaar. Anders wordt dat als er „als het ware po litiek wordt bedreven doordat ge meenten zich concentreren op spe cifieke landen in de derde wereld omdat die landen m politiek op zicht in een goed blaadje staan bij de gemeentebesturen. In de prak tijk blijkt dat deze keuzes veealal niet overeenstemmen met die van de centrale overheid. Volstrekt uit den boze achten wij steun aan (ge wapende) bevrijdingsbewegingen In de nota wordt aangenomen dat er bij de gemeenten „geen know how bestaat" op het gebied van ontwikkelingsprojecten. De VVD wil daarom dat steden als Rotterdam (Nicaragua-projecten) samenwerken met organisaties die wel over de gewenste kennis van zaken beschikken, bij voorbeeld mede-financienngsorganisaties. ROTTERDAM Vooruitlopend op him definitieve verhuizing naar het in Capelle aan den IJssel nieuw te bouwen Ziekenhuis IJs- selland gaan de Rotterdamse zie kenhuizen Bergweg en Eudokia binnenkort al in éen gebouw samenwerken onder de nieuwe naam. De twee ziekenhuizen zien zich tot deze snellere integratie genood zaakt vanwege het 'stijgende per soneelsverloop op kritische func ties' als intensive care en operatie kamer, de 'toenemende onbestuur baarheid van het functioneren op twee plaatsen', de 'overcapaciteit van bedden' en de 'sterke aan drang van ziektekostenverzeke raars en andere financiers' om nu al op éen plaats samen te gaan. Het gemeentebestuur van Rot terdam en het Eudokia Ziekenhuis hebben daarom besloten dat Eudo kia over vier a vijf maanden naar het gemeentelijke Bergweg Zieken huis zal verhuizen, waarna beide ziekenhuizen zullen verder gaan onder de naam Ziekenhuis IJssel- land. Dit samengaan levert, aldus de besturen, 'met behoud van de kwa liteit van de zorg op jaarbasis een aanzienlijke besparing op'. Om die zorg ook tijdens de verhuizing te kunnen waarborgen zullen de poli klinieken van Eudokia geleidelijk naar het tijdelijke onderkomen worden verplaatst. SCHIEDAM De bewoners vereniging Schiedam-West (BVSW) en de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) vragen minister Nijpels in te grijpen bij het con flict over huurverhoging. Het gaat daarbij om de vraag wie op moet draaien voor de kosten van de re novatie van 213 Sint Jozefwomn- gen. De BVSW en de WBS hopen dat de minister de huurverhoging van 75 gulden per maand geheel of gedeeltelijk zal kwijtschelden. J. de Kievith van de BSVW: „Van de acht mijoen die voor de renovatie was uitgetrokken is een deel verduisterd en voor het res tant is een mini-renovatie met minderwaardig materiaal afgeraf feld. De bewoners vinden het on verteerbaar te moeten boeten voor de duistere praktijken van de woningbouwvereniging De huidige woningbouwvereni ging WBS erkent deze feiten, maar is niet bevoegd de bewoners finan cieel tegemoet te komen. Volks huisvesting heeft die bevoegdhe den wel. Het college van B&W is gevraagd het beroep te ondersteu nen. Precies volgens schema verloopt de bouw van het nieu we hoofdbureau van politie aan de Nieuwe Damlaan achter het station Nieuwland. Het hoogste punt van het drie verdiepin gen tellende, drie hoekige gebouw is bereikt. Direct na de bouwvakvakan tie wordt begonnen met het metselwerk en het wind- en wa terdicht maken. Naar verwachting kan het nieuwe bu reau half volgend jaar officieel in ge bruik worden geno men. Er gaan onge veer 180 mensen werken. De bouw kost ruim elf mil joen gulden. Rijnmondband naar Muziek Concours SCHIEDAM -- De Rijm mondband reist zondag 23 juli af naar het Limburgse Kerkra- de om mee te doen aan het We reld Muziek Concours, een soort Olympische Spelen voor blaasmuziek. De Schiedamse drumfanfare neemt op de slot dag van het vier weken duren de evenement deel aan de marswedstrijden. De wedstrij den worden gehouden in het sportpark van Kcrkrade. Naar verwachting zullen zo'n dertig duizend toeschouwers de muzi kale verichtingen volgen. Ook de Rijnmondband zal vergezeld worden door een schare sup porters. De Schiedamse drum fanfare neemt voor de zesde maal deel aan het concours en bleek tot nu toe erg succesvol. De Rijnmondband nam de afge lopen jaren versehilende hoge prijzen mee naar huis. Een maal hebben de Schiedamse blazers en slagwerkers er de nationale titel in de wacht ge sleept. Concert van High School in Plantage SCHIEDAM Het orkest van Amerikaanse High School studenten 'American Musical Ambassadors' brengt op 20 juli voor de tiende keer een bezoek aan Schiedam. Om 18.30 uur wordt een concert gegeven „ip de muziektent in de Plantage, Andere steden die het orkest op zijn tournee aandoet zijn onder meer New York, Parijs, Lugapp, Innsbruck en Londen. Het klas siek en populair ïepertorre varr de groep bestaat uit werken van John Philip Sousa en een groot aantal andere Europese en Amerikaanse componisten. De muzikale leiding is in han den van professeor Richard L Floyd, eveneens muziekdocent aan de universiteit van Texas. 'Vijfsluizen' is tegen dierenleed SCHIEDAM Dierenleed gaat iedereen aan, vindt redac teur C. Schreuders van het blad 'De Hond' van de Stichting Hondensportcentrum 'Vijfslui- zen'. In zijn deze week versche nen periodiek maakt de samen steller van het blad de lezers at- Je acties die men ontwikkelt, hebben onze sym pathie. Misschien dat deze om gezet kan worden in een bijdra ge of een lidmaatschap," aldus het verzoek in het maandblad. Sterke groei aantal ieden e groei BVSW SCHIEDAM De Bewo nersvereniging Schiedam West (BVSW) heeft er in het eerste halfjaar van 1989 128 leden bij- gekregen. Het totale ledenaan tal is daarmee gestegen tot 650. De vereniging denkt dat door de acties van de BVSW veel mensen hebben besloten lid te worden. Een aantal leden is af komstig uit het Vlaardinger- dijkpark, waar de vereniging actie heeft gevoerd om de botrw van drie luxe-koopflats te Vèï- hinderen. Bewoners van de Sint Jozefwoningen zouden zich aangemeld hebben zich vanwege de inspanningen van de vereniging om te veel betaal de huur terug te vorderen. 'Bom' bij sooortunnfl! blijkt stuk ijzer ROTTERDAM De bom bleek een simpel stukje oud ij zer. Medewerkers van de Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD) waren gisteren even na een uur 's middags dan ook snel klaar met het 'demonteren' van een vliegtuigbom in een bouw put bij de Jacobsplaats in Rot terdam. Bij graafwerkzaamhe den voor de spoortunnel waren bouwvakkers op het bomvormi- ge stuk ijzer gestoten. De werk zaamheden gingen overigens gewoon door na de vondst al werd de EOD wel ingeschakeld Autokrakers actief in Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND— Mede wellicht door het fraaie zomerweer is het aantal auto kraken in De Hoek de laatste weken gestegen. Vooral in de buurt van het strand, zowel aan de Badweg als aan de Rechte- straat, komen meldingen bin nen bij de politie van geforceer de sloten. In de meeste gevallen worden autoradio's of cassette spelers vermist. De gemeente politie adviseert toeristen geen waardevolle spullen in de auto achter te laten, alsmede voor werpen uit het zicht te houden. Kostbare radio's kunnen beter met behulp van een portable slede worden meegenomen. WS jrt t k 'r t£fJ"J -t&i if f t«Ak i C v' *\i e» -4i' i f »b Ü>V4 u J ,gniia vroegere SSSW. ;r. - ftp

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1