Als de berg niet tot Mohammed komt... Landmeters brengen Schiedam tot op de millimeter in kaart Dartscompetitie succes; Crazy Snaps wint stadsbeker Gokverslaafden niet welkom in nieuwe Rotterdamse 'gokhallen' mm Weer hoop voor Przewalski-paarden Het Vrije Volk SCHIEDAM m Bromduo gewond PAGINA 8 W3 MAANDAG 17 JUL11989 Mini-auto's in Brandweermuseum HELLEV OETSLUIS Het Nationaal Brandweennuseum in Hellevoetsluis stelt een serie houten miniatuur-brandweer auto's ten toon. De collectie precisiewerkjes komen uit par ticulier bezit. Het museum heeft ook een permanente collectie echte brandweerauto's. Een van de oudste auto's is in 1945 ge bouwd en was vorig jaar de laatste schakel van dertig brandweerauto's die in de Knmpenerwaard het wereldre cord waterpompen verbeterde. Er werd toen over een afstand van achttien kilometer water gepompt. Jeugdbende weer op pad SCHIEDAM Na een perio de van betrekkelijke rust is het zaterdagnacht op het Broersvest opnieuw een voorbijganger overvallen door een jeugdben de. Omstreeks twee uur werd de 39-jarige man aangesproken door een ongeveer vijftienjarige jongen. Deze vroeg om een kwartje. Direct daarop werd de man omringd door vier jon gens. Twee grepen hem vast en de andere twee bedreigden hem met messen. Uit zijn colbert gapte het vijftal vijfhonderd gulden en gingen daarmee aan de haal. SCHIEDAM Een 54-jarige bromfietser en zijn passagier zijn bij een aanrijding met een auto op de Lorentzlaan in Schiedam gewond geraakt en met onbekend letsel overge bracht naar het Holy-Zieken- huis Vlaardingen. Doordat een automobilist ter hoogte van de Franklinstraat het zicht werd belemmerd door een andere au to, reed deze de brommer aan. Schaafwonden en een gebro ken onderbeen hield een 25-ja- rige motorrijder over aan een aanrijding op de Buitenhaven- weg. Een 26-jarige automobilist zag bij het keren van zijn wa gen de motorrijder over het hoofd, waardoor deze tegen de zijkant van de auto botste. Brand in opslag SCHIEDAM De Schie- "damse brandweer'heeft in het afgelopen-weekeinde een smeu lend vuur gedoofd in een voor malige opslagplaats van de plansoenendienst aan de Ver lengde Scheepvaartweg nabij de Kerkweg. Het vuur smeulde in een afvalberg van takken en gras en veroorzaakte veel rook ontwikkeling. Het duurde ge ruime tijd voordat de brand weer kon inrukken. Door schrik over de kop SCHIEDAM Omdat een 22-jarige automobilist de muur van het Nieuwe Damlaanvia- duct onder het NS-station Nieuwland wat al te dicht op zich vond afkomen, gaf hij een ruk aan het stuur van zijn be stelwagen. Het gevolg was een slip, waarna de wagen over de kop sloeg en tot stilstand kwam tegen de vangrail. De bestuur der stapte ongedeerd uit het wrak, dat werd afgevoerd naar de sloop. Gifmaniak doodt vogels SCHIEDAM In de Schie- damse wijk Woudhoek is ver moedelijk een vogelhater aan het werk. Rondom de Heijer- mansflat zijn vrijdag enige tien tallen dode mussen, kraaien en spreeuwen aangetroffen. Ze zijn vermoedelijk gedood door het eten van vergiftigd voedsel. Via het Vogelsasiel Schiedam ver richt het Centraal Diergenees kundige Instituut in Lelystad sectie. Er is ook voedsel aange troffen, waarvan de politie aan neemt dat het is gedrenkt in vergif. Fikse buit SCHIEDAM Inbrekers hebben een schilderij, video- en audio-apparatuur, een heren horloge en drieduizend gulden aan muntgeld gestolen uit een galerijwoning aan de Toon Ver- heystraat. Zij kwamen de wo ning waarschijnlijk binnen via een balkon. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg.H. Grete!aan273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Recep Alug verklaart vrolijk naslagwerk spreekwoorden en gezegden y jJ i Boor Annemiek van Oosten SCHIEDAM Het nieuwe boekje Twee vliegen in één klap, uitgegeven door de Stichting Sa men Wonen Samen Leven in Rot terdam, had geen toepasselijker ti tel kimnen krijgen. De Schiedamse schrijver Recep Alug slaat er de spijker mee "op z'n kop. Het vrolij ke naslagwerkje voor kinderen en volwassenen die (verder) thuis wil len raken in het Turks en/of Ne derlands, vertaalt en verklaart niet minder dan 101 spreekwoor den en gezegden in beide talen. Als de berg niet tot Mohammed komt, zal Mohammed tot de berg gaan. De Turkse Schiedammer Re cep Alug moet dat niet alleen heb ben gedacht toen hij aan het kar wei begon, hij is ook niet vergeten dit Nederlandse gezegde te vermel den. Zijn verklaring voor de uit spraak luidt: „Als niemand het ini tiatief neemt zelf de eerste stap te zetten." De letterlijke vertaling van de Turkse tegenhanger maakt duidelijk dat, hoewel een tikkeltje anders geformuleerd, ook die taal deze verzuchting kent. De Turken zeggen dan alleen 'Als de berg niet loopt dan loopt de heilige', maar de boodschap is vrijwel dezelfde. De uitgever van het boekje dat rijkelijk is geïllustreerd met te keningen van Yvon Lievense laat weten dat de schrijver proef ondervindelijk heeft vastgesteld dat het gebruik van spreekwoor den en gezegden in een gesprek al gauw tot misverstanden kan lei den. De bestaande cursussen Ne derlands voor Turken en Turks voor Nederlanders besteden vaak te weinig aandacht aan dit onder deel van taal. De Stichting Samen Wonen Sa men Leven verzuimt in een toe lichting op de nieuwe uitgave niet een simpel voorbeeld te geven van zo'n mogelijke 'spraakverwarring': „Je bent als Turk bij Nederlanders op visite. Er valt een stilte en ie mand zegt er loopt een dominee voorbij. Jij staat op en loopt naar het raam, maar je wat je ook ziet, géén dominee..." De geringe aandacht voor spreekwoorden en gezegden tij dens taalcursussen was voor Recep Alug aanleiding om de in het dage lijks leven meest gebruikte spreek woorden te gaan verzamelen. Het boekje is ontstaan na jarenlang speurwerk en is bestemd voor leer lingen in het basisonderwijs, het voortgezet onderwijs en deelne mers aan taalcursussen. Het bevat behalve de index van de Turkse uitdrukkingen ook een alfabeti sche index van de Nederlandse spreekwoorden. Elke zegswijze komt op zes ver schillende manieren aan bod. Het boekje vermeldt eerst het Neder landse gezegde, dan de Nederland se uitleg om daarna de Turkse va riant en de beschrijving ervan in het Turks te geven. Tot slot krijgt de lezer de letterlijke vertaling van het Turkse spreekwoord. De 101 illustraties van Yvon Lievense doen de rest. Twee vliegen in één klap' door Recep Alug is een uitgave van de Stichting Samen Wonen Samen Leven (Snellemanstraat 9, 3035WJ Rotterdam) en kost ƒ10. Met passen en' meten wordt de meeste tyd ver sleten. In Schiedam zyn landmeters daar al 25 jaar mee bezig. Door Loes Elshof SCHIEDAM „Tot vervelens toe krijg je te horen: 'Met passen en meten wordt heel wat tijd ver sleten'. Veel mensen vragen of ze door de camera mogen Irijken. Of ze denken dat er 'iets' gaat gebeu ren op de plek waar je bezig bent." Aan het woord is Jan Boon, land meter in dienst van de gemeente. Zijn collega Theo Dal: „Je mag dan geen geintjes maken. Als je voor de grap zegt 'de hele boel gaat plat' schrikken de mensen zich rot." Landmeetkundigen zijn al sinds 1964 bezig Schiedam tot op de mil limeter nauwkeurig in kaart te Door Rein Wolters SCHIEDAM Spanning, sport iviteit en een uitslag die tot het laatste moment in het ongewisse bleef. In een bomvolle zaal van de Stichting Filmclub genoten vriend en vijand zaterdagavond van hoog staand darten. Van de 22 deelne mende teams waren Du Chateau (personeelsvereniging alumini- mumfabriek) en The Crazy Snaps (Café De Molenwiek) tot de finale doorgedrongen. De twee teams ga ven geen krimp en daarom bleef het spannend tot de laatste secon de. The Crazy Snaps won uiteinde lijk, maar de uitslag had ook an dersom kunnen uitvallen. „Werke lijk een zinderende finale," zei gis termiddag wedstrijdleider Rob Hekman by de prijsuitreiking in. het zalencentrum Tivoli aan de Nieuwe Haven. „Er is op hoog ni veau gespeeld. Wij zij nblij dat'on-'"' ze tussencompetitie zo'n voortref felijk slot heeft gekregen." Het team kreeg voor de prestatie de stadsbeker uitgereikt. Trots blonk ook op het gelaat van Ineke Leer- intveld. Haar vrouwenteam DIM- MA (afkorting van de voornamen van het team: Daniëlle, Ineke, Ma rijke, Monica en Aartje) werd op twee punten na tweede van de deelnemende teams. Voorwaar een fraaie prestatie, die eveneens met een beker werd beloond.Ineke Leerintveld, haar man Chris, Rob Eekman en Bas Huiskens zijn de drijvende krachten achter de 'wil de' dartscompetitie in de stad. Zij spelen in de officiële competities van de Nederlandse Darts Bond (NDB) en de Rotterdamse Darts Or ganisatie (RDO). De wedstrijden worden in de wintermaanden af gewikkeld. Zodra de titels zijn ver deeld, staan deze competitie stil. Om dit spelloze tijdperk te over bruggen, hebben de Schiedammers een eigen competitie in het leven geroepen. Aanvankelijk met als doel de spieren soepel en het vi zier scherp te houden. Het mondde uiteindelijk uit in een competitie voor 22 teams met in totaal 130 Alle prijswinnaars van de dartscompetitie om de Schiedamse beker. Staand van rechts naar links onder anderen Chris Leerintveld, Bas Huis kens en Ineke Leerintveld. Rechts (knielend) wedstrijdleider Rob Eekman en naast hem Wil van Meggelen van het Vogelasiel. spelers en speelsters.„Volgend jaar doen we het zeker weer," verze kert Rob Eekman. „Maar eerst willen Chris, Ineke en ik weer meedoen aan de reguliere competi ties. Als die zijn afgewerkt, zetten we ons graag weer in voor stedelij ke wedstrijden." Darters die geen verplichtingen hebben aan een of ficiële bond, hoeven zo lang echter niet te wachten. Het initiatief van het viertal (dat werd geboren in cafe 't Paadje aan de Broersveld) wordt voor een deel overgenomen door Rob van Vliet van café De Pacha. Hij wil in september begin nen met een stedelijke competitie voor niet-gebonden dartsspelers. Teams kunnen zich nu al aanmel den via telefoonnummer (010) 4268557. Lachende derde bij de nu afge ronde stnjd om de stadstitel is het Vogelasiel Schiedam. Voorzitter Wil Meggelen nam gisteren de gel delijke opbrengst van de competi tie in ontvangst. Vooraf was aan gekondigd datHeze zou worden ge schonken aanShet asiel. Het werd een envelop yiet een bedrag van 307,50 gulderr: „Ik ben hiermee ontzettend verguld," aldus de voor zitter gistermiddag tot de bijna tweehonderd dartsfans in Tivoli. „Uit een hoek als deze had ik geen bijdrage verwacht aan het werk van ons vogelasiel. Ik ben hiermee zeer vereerd/5; En tot het opvallend aandachti ge gehoor: „Ons asiel is geen dier gaarde. Alle vogels die we kunnen genezen, krijgen direct weer de vrijheid. Wij behandeling per jaar ongeveer duizend vogels." Het Vo gelsasiel is gevestigd in een mo- lenstomp, grenzend aan het volks tuincomplex De Vijfsluizen. Het wordt gerund door uitsluitend vrij willigers. krijgen. Alle leidingen, wegen, huizen en straten komen in schaal op papier te staan. Het meeste werk is inmiddels gedaan. In de nieuwe wijken als Spaland, maar ook in stadsvernieuwingsgebieden valt zeker nog genoeg te meten. Hier moet vooral het verzakken van de grond in de gaten worden gehouden. Om de zoveel tijd wordt daarom gecontroleerd of hoogtes nog kloppen, of huizen overhellen en of er straatoppervlak ver dwijnt. Een goede kaart is van groot be lang als er gebouwd wordt of er gens nieuwe leidingen komen. „Je voorkomt een heleboel schade als je weet wat er al onder de grond zit," zegt Dal, denkend aan uit eenspattende waterleidingen. De andere gemeenteafdelingen maken veel gebruik van de kaarten. „Wat iets kost, waar wat precies moet komen, dat soort dingen is te bere kenen aan de hand van onze kaar ten." Tot 1980 liepen de landmeters nog met meetband over straat. Dit werd op een gegeven moment ech ter levensgevaarlijke. Door de toe name van het verkeer werd het onmogelijk zo te werken. „Je hoeft niet meer te proberen tussen langsracende trams, bussen en au to's de meetband uit te rollen," zegt chef landmeten T. Verweij. Sinds dejcomst van elektroni sche apparatuur gaat het werk veel gemakkelijker. Om afstanden en hoogtes te bepalen wordt in plaats van meetband gebruik ge maakt van infraroodstralen. Een landmeter gaat op een bepaald punt staan met een prisma. Een andere landmeter stuurt via het elektronisch apparaat een infra- roodstraal naar het prisma, dat de straal weer terugkaatst. De tijd die g de straal er over doet, wordt ver- 3 taald in een lengte die tot op de millimeter nauwkeurig is. Ook kan m de hoek waaronder wordt gemeten worden afgelezen. Eindeloze bere is keningen zijn daarmee overbodig g geworden. De landmeters likkebaarden bij de gedachte aan de automatisch gestuurde tekentafel. Hierbij wor den meetpunten in de computer gestopt, waarna de elektronische tekenarm zelf de kaarten uitte kent. De kaarten kunnen onmid dellijk op elke gewenste schaal worden uitgetekend. Vroeger moest je daarvoor speciaal naar de fotograaf. „Ons vak is misschien wat minder creatief geworden, maar al die nieuwe mogelijkheden betekenen wel een uitdaging," be sluit Verweij. Door Marcol Potters ROTTERDAM Of iemand gokverslaafd is, valt niet van z'n gezicht te lezen. Ongeëmotioneerd en schijnbaar van de rest van de wereld afgesloten stort zo'n gok- kastjunkie honderden guldens in een fruitautomaat. Toch denkt Harry Vale, mede-directeur van drie gloednieuwe amusementscen tra in Rotterdam, deze lieden eruit te kunnen pikken. Want, zo bena drukt hij, gokverslaafden zijn bij hem aan het verkeerde adres. 'Spelen is leuk, maar het moet een spel blijven,' luidt het veelzeg gende motto van het prachtig inge richte Roman Palace (aan de Oude Binnenweg), Diamond Palace (aan de Botersloot) en Be One (Mari niersweg). Om de daad bij het woord te voegen heeft men een leeftijdsgrens vastgesteld: mensen van onder de 21 jaar komen niet binnen. Ter controle zullen bezoe kers zich zonodig moeten legitime ren. „We gaan ervan uit," zegt Va le, „dat men boven die grens ge acht mag worden met het spel te kunnen omgaan." Maar ook bezoekers die aan de ze 'eis' voldoen, kunnen in aanra king komen met één van de ande re huisregels. Vale: „Mensen die regelmatig aan de kassa komen om geld te wisselen worden gecon fronteerd met de halbeheerder. Die man achter de kassa consta teert dat die bepaalde persoon vaak terugkomt, niet één dag, maar voor dagen. Nou, dan heb ben ze de opdracht om daar met die man over te praten. En hem zo nodig een halverbod op te leggen." Maar die mensen zorgen toch voor inkomsten? Die ga je toch niet buiten de deur zetten? Vale: „Het is zo dat onze inkom sten daardoor wel gewaarborgd blijven. Het punt is dat mensen die gokverslaafd zijn, naast het feit dat ze veel geld uitgeven, ook andere kenmerken vertonen. On der meer met het oog op de open bare orde. Dat merken we, en dat voorkomen we. De continuïteit van het bedrijf wordt daardoor verzekerd. Het één heeft direct met het ander te maken." Verslaving is vaak ontkenning. Een verslaafde zal zelden toege ven verslaafd te zijn. Uiterlijk valt er vaak weinig afwijkends aan hen te bespeuren. Hoe ontdek ken jullie toch of iemand gokver slaafd is? Vale: „Dat is moeilijk. Toch kun je het merken aan een bepaal de nervositeit, ze zijn vaak heel ge spannen, in combinatie met het uitgeven van veel geld. Als je dat ROTTERDAM Bij de be dreigde Przewalski-paarden is deze week het tiende veulentje van dit jaar geboren in een semi-reservaat in Lelystad. Volgens voorzitter Jan Bouman van de in Rotterdam ge vestigde stichting 'Reservaten Przewalski-paard' is Nederland nu het enige land ter wereld waar de Przewalski's vrij rondlopen. Over zo'n twee jaar keren de pasgebo ren paardjes terug naar hun oor spronkelijke geboortegronden, de steppengebieden van Mongolië. Het nieuwste veulentje (een hengst) heet Amgalan, de Mongool se naam voor kalm, stil. Eind ja nuari werd de eerste geboren, ge naamd Ush (waterman). Daarna volgden in snel tempo Zagas (vis), Ireg (ram), Zaluu (lente-jeugd), Dokshin (rakker), Hatan (prinses), Tenuulch (zwerver), Ocin (vuur) en Hjalgalan (vedergras). Ze kwamen ter wereld in de semi-reservaten van Lelystad (45 hectare), Noor- derheide (250 ha.) en De Ooy (30 ha.). In de gehele wereld leven nu nog zo'n 800 Przewalski's of oer- paarden, de enige overlevende stamvader van alle bekende 'huis paarden'. Ze zijn genoemd naar de Russische ontdekkingsreiziger ko lonel Nikolaj Przewalski die ze in 1886 voor het eerst waarnam. Om dat er veel jacht op de wilde paar den werd gemaakt, ook gedurende de Tweede Wereldoorlog, stierven ze praktisch uit. Het waren de drie Rotterdam mers Jan en Inge Bouman en An nette Groeneveld die een kaartsys teem ontwikkelden waarin de bloedgroepen van alle Przewalski- paarden in de wereld werden vast gelegd. Dank zij dit kaartsysteem kon een fokprogramma worden opgesteld waarbij inteelt werd voorkomen. Na 1991/1992 zal de stichting elk jaar een nieuwe groep Prze walski's vanuit de Nederlandse se mi-reservaten naar Mongolië stu ren. Op deze wijze zal de kudde een verantwoorde leeftijdsopbouw krijgen. Om weer vers bloed in de groep te krijgen is de stichting be zig met de aankoop van twee heng sten uit Amerika. (Vier keer per jaar geeft de stichting het blad Przewalski- paard uit dat voor een minimale jaarlykse donatie van 15,- wordt toegestuurd. Giro: 3808754. Inl. Jan Bouman, tel. 010-4370447). constateert, kun je met vrij grote zekerheid stellen dat er iets mis is. De medewerkers hebben de in structie dan op zo'n persoon te let ten." Hoe je het ook wendt of keert: er wordt weer gelegenheid gebo den om met gokkasten in aanra king te komen. Het zou mensen weer in de problemen kunnen brengen.. Vale: „Dat is juist. Daar ga ik ook niet aan voorbij. Het produkt biedt de mogelijkheid dat men aan een probleem komt, namelijk gok verslaving. Maar die kans is zo klein aan het worden, gezien de wet en de regels ten aanzien van de beperkingen van het spel, dat ik zeg: jongens, waar praten we ei genlijk over? Kijk dan naar andere zaken die gigantische problemen opleveren. Alcohol en, om het bij dit onderwerp te houden, andere kansspelen die een veel grotere in zet hebben, en dus grotere risico's meebrengen. Er is op dit gebied al zoveel m Rotterdam. Waarom zou een klant nu juist naar een van jullie zalen komen? Vale: „Dat is simpel. We staan in onze branche bekend als trend setter. Sfeer en originaliteit zijn belangrijk. Het niveau is, naast de huisregels, symbolisch voor onze bedrijfsvisie. We hebben camera's en een alarmsysteem, die dag en nacht in functie zijn. Onregelma tigheden worden gefotografeerd. We waarborgen dus veiligheid voor onze bezoekers." Laat ik het verder zo stellen: de genen die in Rotterdam van die donkere holen, die discotheek-ach- tige amusementscentra exploite ren, doen het naar mijn beschei den mening niet goed. De open heid die ik persoonlijk nastreef, is daar niet te vinden. Het feit dat men van buiten al kan zien, wat er binnen gaande is, is voor mij essentieel. Dus openheid in zowel de positieve als negatieve aspec ten." Maar, simpel gezegd, de men sen die naar uw centra komen hebben maar een doel: zo mm mo gelijk geld in een automaat gooien en er zoveel mogelijk uithalen. Het zal ze verder worst zijn of het er nu wel of niet gezelligr is- Vale: „Nou nee, we richten ons op een doelgroep van boven de 21 jaar tot vijftig, zestig jaar, en we hebben begrepen dat niveau en sfeer het voor hen prettiger toeven maakt dan in zo'n donker hol. Het is juist dat mensen spelen om winst te maken. Maar aan de an dere kant, wie niet met het spel kan omgaan, wie dwangmatig be zig is, die moeten we niet. Elke verslaafde is er één te veel." Vysr M f t„ (INOEZOHOEN MEOEDEUNQ) 1,'ï Sirs

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1