Werkloosheid aanzienlijk gedaald SP vraagt vernietiging Havenverordening B j Orgelweek staat Van Peteghem in het middelpunt 169. INDIANEN IN HET BACHBOS Brugwachters in Schiedam houden itie op peil SCHUIFDEURKASTEN BOEKENKASTEN _n HANGKAST HANG-en LEGKASTEN Het Vrije Volk SCHIEDAM FRANS VAN TRIENEN, 60 JAAR BETROUWBAARHEID oename schoolverlaters valt niet op tussen opgeschoonde cijfers van Gewestelijk Arbeidsbureau kleur wit 60x60x173 cm 60x40x173 cm ws PAGINA 14 DINSDAG 25 JULI-1989 SCHIEDAM Het aantal gere gistreerde werklozen in het gebied Nieuwe Waterweg-Noord is in juni met 498 gedaald tot 8016. Voor een deel is deze positieve ontwik keling het gevolg van een schoning van het bestand door het Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB). De grootste dalingen van het aantal Ingeschreven werkzoekenden von den plaats in de gemeenten Vlaar- dingen (-186) en Schiedam (-227). Alleen in Maasland nam de werk loosheid met drie mensen toe. Het percentage mensen zonder baan bedroeg vorige maand 10,7 percent tegen 11,4 percent in mei. Van de ingeschreven werkzoeken den zijn 4947 van het mannelijke geslacht en 3069 van het vrouwe lijke. Dat wil in de cijfers zeggen dat 409 mannen een baan hebben gevonden en bij de vrouwen 89. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden dat van baan wil verande ren is met 44 gedaald tot 2325. Het totaal aantal werkzoekenden in het gebied Waterweg-Noord omvat daarmee 10.341 personen.Het aan tal werkzoekenden dat uit het be stand is verdwenen, bedraagt 1631. Dat wil zeggen dat er 1402 mensen meer zijn uitgeschreven dan in de maand mei. De meesten van hen zijn handels- en kantoor personeel. 534 Mensen in deze sec tor hebben een baan gevonden. De werkloosheid in de vakgroepen chemisch personeel en kleerma kers steeg iets. Daar staat tegen over dat het personeel in algemene dienst daalde met 82 mensen en dat ook 94 metaalbewerkers een werkkring vonden. Een ander po sitief lichtpunt is dat vooral de werkloosheid onder mensen met een lager opleidingsniveau sterk is gedaald. In juni is, zoals gebruikelijk, het aantal schoolverlaters dat zich inschreef toegenomen: met 163 tot 1014. De grootste stijging wordt veroorzaakt door schoolverlaters met een MBO-, HAVO- of VWO-di- ploma. Van de totale toename van 168 zijn er 126 vrouwelijk en 42 mannelijk. Vorige maand stonden 4264 personen (2747 mannen en 1517 vrouwen) langer dan één jaar als werkzoekende ingeschreven. Dat zijn er 132 minder dan in mei. Bij de mannen vonden 88 langdurig werklozen een baan en bij de vrouwen waren dat er 44. Het aantal te vergeven banen bedroeg in juni 335, tegen 381 in mei. Van dit aantal staan 113 functies al langer dan drie maan den open. De vraag naar arbeids krachten nam in juni toe met 151. Van het totaal zijn er door bemid deling van het arbeidsbureau 197 mensen aan een baan geholpen. Met name bij de bedrijfsklassen openbaar bestuur en defensie zijn veel vacatures vervuld. Nu ooi sompostvat van 180 liter te koop SCHIEDAM Bij de Open bare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) zijn nu ook kleinere com- postvaten te koop. Aanvanke lijk verkocht de gemeente al leen vaten met een inhoud van 240 liter. Voor kleine stads tuin ders bleek het vat te ruim be meten. Daarom is er nu ook een vat met een inhoud van 180 liter verkrijgbaar. Met be hulp van het vat kan van huis houdelijk- en tuinafval op sim pele wijze tuinaarde worden ge maakt. Het nieuwe vat kost zes tig gulden. Het is te bestellen bij de ONS, Van Heekstraat 15, telefoon 4622222, toestel 245. Horloge gestolen SCHIEDAM Een aanste ker en een horloge met een ge zamenlijke waarde van driedui zend gulden zijn gestolen uit een woning aan het Edison- plein in Schiedam. De dieven verschaften zich de toegang door aan de achterzijde naar boven te klimmen en de deur van een balkon te forceren. Antilliaans Carnaval is al zaterdag ROTTERDAM Niet zon dag, zoals wij gisteren in het rubriekje 'Zeven dagen' op pagi na 2 schreven, maar zéterdag beleeft Rotterdam zijn Antilli aanse carnavalsparade. Tussen één uur 's middags en zeven uur 's avonds is het festijn te zien op een zeven kilometer lange route door de binnenstad, onder meer op de Coolsingel. Dooaid on Goofy bij Zwemvierdaagse HOEK VAN HOLLAND Met de trein van half zeven ar riveerden gisteravond in Hoek van Holland 'op ware grootte' Donald Duck en zijn vriend Goofy. Zij kwamen reclame ma ken voor de zwemvierdaagse die tot en met donderdag in het zwembad aan de Cordessstraat wordt gehouden. Onder zeer grote belangstelling werden de twee stripfiguren met een vrachtwagen door de Hoekse straten richting zwembad gere den. Daar gaven zij het start schot voor de zwemvierdaagse. Xndianenkreten, kleurige hoofdtooien en wigwams zijn deze week de ingrediënten van een jeugdspel in het Bachbos in Schiedam-Noord. Sinds gisteren kunnen elke week van maandag tot en met donderdagmiddag vanaf 13.30 uur kinderen van 6 tot 12 jaar zich uitleven. Deze week staan indianen centraal, volgende week gaan de kinderen als piraten op zoek naar een schat en daarbij wordt op een piraten-hindernis baan hun lenigheid en handigheid op de proef gesteld. Tot slot gaan de kinderen in de derde week terug naar de tijd van ridders en jonkvrou wen en bouwen een kasteel. Deelnemen aan deze activiteiten van de Stichting Samenleveningsopbouw Schiedam-Noord kost één gulden per heer. VLAARDINGEN De Socialis- tiese Partij heeft in een brief aan de koningin gevraagd om vernieti ging van een deel van de Vlaar- dingse Havenverordening en het Havenreglement Gevaarlijke Stof fen. Volgens het gewraakte gedeel te mag het overslagbedrijf Nieuwe Matex aan zijn steigers langs de Nieuwe Maas kleine hoeveelheden gevaarlijke chemicaliën op- en overslaan. Het concept voor de Ha venverordening werd op 1 juli on danks veel protesten van bewoners uit de Vlaardingse Oostwijk door de gemeenteraad vastgesteld. Volgens de SP kwam de haven verordening slechts door 'stem- menovermacht' van de brede PvdA-, CDA- en VVD-coalitie tot stand. Een amendement van de SP op grond waarvan het verzoek aan de Kroon nu is opgesteld, werd ge steund door niet meer dan de helft van de PvdA-fractie. In de brief aan koningin Beatrix, die onderte kend werd door Remi Poppe en twee wijkbewoonsters, stellen de schrijvers dat er dankzij de nieu we verordening nu feitelijk sprake is van een negende Petroleumha ven, niet in de haven, maar direct om de hoek van de twee Vlaar dingse havens „Ondergetekenden zijn van me ning dat de Vlaardingse uitvoering van de Rotterdamse Havenveror dening en het Rotterdamse Haven reglement voor gevaarlijke stoffen, ten aanzien van de op- en overslag van gevaarlijke stoffen niet in overeenstemming zijn met de geest en de regels zoals omschreven in de Rotterdamse Havenverordening en het Rotterdamse Havenregle ment," zo luidt het in de brief. En:„De veiligheid van vele bewo ners van Vlaardingen en Schiedam is in het geding." Het gaat volgens de SP om zo'n tachtig stoffen van de zogenaamde Zwarte Lijst van chemicaliën. De briefschrijvers verzoeken koningin Beatrix bepaalde artike len uit de bewuste paragraaf 6 van de Havenverordening te vernieti gen en op die manier ook het Vlaardingse Havenreglement Ge vaarlijke Stoffen (met betrekking tot het aanwijzen als petroleumha ven van de Nieuwe Maas rond de steigers van de Nieuwe Matex) nie tig te verklaren. Door Bernadette Neelissen VLAARDINGEN Vlak boven het bovenste klavier van het grote orgel zit een klein houtsnijwerkje dat een vogeltje voorstelt. Aad Zou tendijk, de vaste organist van de Vlaardingse Grote Kerk, trekt een schuifje onder het vogeltje uit en de zang van de nachtegaal mengt zich subtiel met de klare, volle to nen van het orgel. Zoutendijk legt uit dat het iets te maken heeft met water, dat in de orgelpijpen op en neer kan worden geblazen. „Ge destilleerd water," zegt hij grijn zend. „Dat kun je zeker wei ho ren?" Niet alleen de nachtegaal is bij zonder, het hele orgel van de Grote Kerk is uniek. Niet ten onrechte staat het centraal in de tweede In ternationale Orgelweek Vlaardin gen die van maandag 7 augustus tot en met zaterdag 12 augustus in de Grote Kerk wordt gehouden. „Hopelijk wordt het een tweejaar lijks terugkerend evenement," zegt Zoutendijk, die als lid van de Werkgroep Wandelconcerten de orgelweek mee-organiseert. „Dat hangt er vanaf of de gemeente structurele subsidies beschikbaar wil stellen." De zogenoemde wandelconcer ten danken hun naam aan het feit dat het publiek gedurende deze or gel-uitvoeringen vrij is in en uit de kerk te lopen. De concerten, die twee uur duren, lenen zich daar prima voor. Bij de orgelweek gaat het er an ders aan toe. Geopend wordt met een concert door de Brusselaar Ka- miel D'Hooghe, die een opening sconcert getiteld Bach en Zonen zal verzorgen. „Dat is extra leuk omdat het orgel in de Groto Kerk door een Belg gebouwd is," zegt Zoutendijk. Deze vakman, Pieter van Peteghem uit Gent, moet het orgel kort voor zijn dood in 1787 gebouwd hebben. Het orgel is in 1822 uit Gent naar de Vlaardingse Grote Kerk overgebracht. Niet alleen Kamiel D'Hooghe zal zijn talenten op het monumen tale instrument tonen. Ook de Am sterdamse orgairst Jan Raas en de Fransman Jea "'oyer tekenden voor een concttijdens de Orgel week, respectievelijk op woensdag 9 en vrijdag 11 augustus. En dan natuurlijk Aad Zoutendijk zelf: hij verzorgt pp, donderdag KL augustus om 12.45 uur .een lunchconcert met orgelmuziek van rond 1750. u Frullen.ook .lezingen worden gehouden:' öp" dinsdag 8 augustus behandelt professor dr. Casper Honders uit Groningen de symbo liek die Bach gebruikte in zijn par tituren voor kerkliederen. Op don derdag 10 augustus geeft Jean Boy- er een lezing (die ter plekke in het Nederlands vertaald zal worden) over de ontwikkeling van de Fran se orgelstij! aan het einde van de 19e eeuw. Gedurende de hele week loopt er een cursus voor met name con servatoriumstudenten. Zij kunnen lessen volgen bij Kamiel D'Hooghe en Jean Boyer, en hebben gratis toegang tot alle andere activitei ten. Als toelatingsvoorwaarde moeten alle cursisten een aantal werken ten gehore brengen op het wandelconcert van zaterdag 12 au gustus, dat tevens het slot van de orgelweek vormt. Behalve deze cursus is er nog een programma onderdeel dat de hele week door loopt: een foto-tentoonstelling die van een half uur voor tot een half uur na ieder concert te bezichtigen is. Aad Zoutendijk raakt niet uitge praat over het van Peteghem-orgel. „Het is uniek. Het heeft een ty pisch Vlaams karakter, een kladt die je in de regel niet bij andere orgels tegenkomt. Het is ook een van de weinige grote door Van Pe teghem gebouwde instrumenten die bewaard zijn gebleven. De klei nere orgels van zijn hand zijn nog wel te vinden, maar dit is het eni ge grote Van Peteghem-orgel in Nederland." Volgens de in Vlaardingen gebo ren en getogen organist is het een van de weinige instrumenten waar Franse muziek op kan worden ge speeld. Dat heeft te maken met het aantal registers op het orgel, en de vorm van de pijpen. Zoutendijk stemt twee maal per week zelf de 'tongwerken', een gedeelte van de kleinere pijpen die het orgel telt. „Dat spaart een hoop kosten," al dus de organist. „Weetje dat Mo zart nog op dit orgel gespeeld heeft?" voegt hij eraan toe. „Ja, dé Mozart, Wolfgang Amadeus. Hij was toen negen jaar oud, en het orgel twee jaar." Mozart was in die tijd met zijn vader Leopold en zijn zusje Nannerl op toemee dóór Frankrijk, Nederland, Engeland ën Belgie. Zou het houtsnijwerkje van de nachtegaal toen al op het orgel ge zeten hebben? „Nee," meent Zou tendijk. „Misschien wel iets derge lijks, maar dit vogelije maakt deel uit van een paneel dat er nieuw is ingezet bij de restauratie tussen 1971 en 1973. Het orgel is over- iegnms voor een groot deel authen tiek. Zoutendijk houdt van zijn orgel, hij spreekt erover als ware het een geliefde: „Het heeft de zwier van de rococo, een warme, gloedvolle klank... zo anders dan bijvoorbeeld het type Noordduïtse" orgelsf'Wie de charme, van het Van Peteghem- orgel zelf wil ervaren kan van''7 tot en met 12 augdstus terecht in de Grote' Kerk aan' de Markt in Vlaardingen. De toegang tot de concerten of lezingen bedraagt zes gulden per avond. Pas 65-plus- en CJP-houders betalen slechts vier gulden per avond. Een abonne ment voor alle avonden kost twin tig gulden, CJP en 65+ vijftien gulden. Wie meer inlichtingen over de de orgelweek wenst, of zich wil aanmelden voor de cursus, kan terecht by het secretariaat van de Werkgroep Wandelconcerten, Coornhertstraat 26, 3132 GJ in Vlaardingen; telefoon: 010-4346527 of 010-4356177. Door Rein Wolters SCHIEDAM Niet eens bui ten adem van het fietsen en van het bestijgen van 25 traptreden stapte Zuiddam gistermid dag na 'een kwartier weer de sluis/brugwachterspost bij de Wilhelminabrug bij de Buiten- sluis binnen. Hij heeft kennelijk een uitstekende conditie. Piet Zuiddam verschafte in dat kwar tier een uit de kluiten gewassen plezierjacht met zongebruinde opvarenden doorgang door de Koemarkthrug en de Appel- marktbrug over de Lange Haven. Samen met Jaap Klunder zorgde hij gisteren voor het toe laten van plezier- en beroeps vaart in de kanalen van de stad. Het duo maakt deel uit van een team van negen mensen, dat het scheepvaartverkeer in de jene- verstad regelt. Voor Piet (42 jaar, waarvan negentien bij de Havendienst! en Jaap (44 jaar en zeventien jaar brug- en sluis wachter) betekent dat evenwel méér dan het neerlaten van een slagboom. „Ons werk is improviseren en nog eens improviseren," legt Jaap uit terwijl hij de Wilhelmi nabrug voor de scheepvaart opent. „Deze schepen moeten in de stad nog een aantal brugg-n passeren. Dat betekent dat we op de fiets springen, naar de vol gende brug racen en daar zorgen voor een onbelemmerde door vaart." Schiedam telt veertien brug gen, die alle door de mannen van de Havendienst worden be diend. De Rolbrug by de Schie- kade is de verste; vanuit Delft gezien is het de eerste brug. Met de wachters van deze brug is er voortdurend radiocontact, want ook in omgekeerde richting wordt er gefietst. En dat pro beert men op elkaar af te stem men door in de vaarroute el- kaars schepen over te nemen en verder te begeleiden. De meeste van de bruggen worden elektrisch bediend, maar niet de Appelmarktbrug, bijgenaamd de Circus Boltini- bridge (vanwege de acrobatische capriolen die de brugwachters moeten uithalen om deze te ope nen) en de Beursbrug bij de Dam Beide worden nog met handkracht geopend. Om van de Nieuwe Waterweg naar de Schiedamse Schie in de richting van Delft te kunnen va ren, moeten een sluis en negen bruggen worden gepasseerd. „Dat betekent drie kwartier on derweg zijn met z'n tweeën. Dat betekent ook dat er wachttijden kunnen ontstaan bij de Buiten- sluis," zegt Jaap Klunder in zijn hoge post boven de sluis, waarin net een binnenschip aanmeert. Het waterpeil van de Nieuwe Waterweg was gistermiddag laag. Er behoefde vrijwel niet geschut te worden om het (vaste) niveau van het water in de ha vens in Schiedam te bereiken. „Maar soms is het verschil wel twee meter. Dan duurt het schutten een kwartier." De brugwachters zorgen niet alleen voor een goede doorvaart, maar hebben ook neventaken zo als het aanwijzen van tijdelijke aanmeerplaatsen. Ze registreren nauwgezet waar en wanneer ple- ziervaarders aanmeren en wan neer ze weer vertrekken. Ook de Piet Zuiddam (links) en Jaap Klunder zijn twee van de negen mensen die zorgen voor het reilen en zeilen van het scheep vaartverkeer in de stad. beroepsvaart, die meestal niet verder komt dan de bedrijven langs de Buitenhaven (Vereenig- de Glasfabrieken etc.), krijgt een behoorlijk portie service over zich heengestrooid. Vorig jaar passeerden een kleine tweedui zend schepen van kleiner dan vijftig ton de Buitensluis. Geen indrukwekkend cijfer, vergele ken met de Parksluizen van buurgemeente Rotterdam, maar ook weer niet te verwaarlozen. „Het gemeentebestuur pro beert door extra faciliteiten de pleziervaart naar Schiedam te trekken. In de stad komen extra ligplaatsen voor passanten. Een aantal wordt al gebruikt, zoals bij de Proveniersbrug in het cen trum, en dat is goed voor de eco nomie van de stad," meldt voor lichter Mari Dingenouts ter loops. „Schiedam leent zich uit stekend voor de pleziervaart. Buiten kijf staat dat de gemeente met de Havendienst beschikt over een prima service-apparaat. Wij zijn zes dagen per week pa raat. En ook op zondagavond," zo vult Piet Zuiddam het verhaal aan. Hij en Jaap zeggen hun werk leuk en afwisselend te vinden. Jaap: „Na elke schutting noteren we het waterpeil in de sluis. Dat doen we in opdracht van het waterschap. Aan de hand van onze cijfers berekent men hoe veel brak water het achterland in stroomt. Te veel mag niet, want dan treedt er verzilting op. Dat zou nadelig zijn voor de pro- dukten van glas- en andere tuin ders in het Westland. Verder zijn we onbezoldigde politiemen sen. Dat geeft ons de bevoegd heid om bijvoorbeeld waterver vuilers aan te houden." Hoewel zich in de Schiedamse kanalen en havens vrijwel nooit ongeluk ken of aanvaringen voordoen, is dat volgens Jaap en Piet beslist niet te danken aan de goede nau tische kennis of de grote erva ring van pleziervaarders. „De goeden met te na gespro ken natuurlijk, maar waterspor ters zijn geen uitgesproken schippers. Om een boot te bestu ren heb je in Nederland geen vaarbewijs nodig. Je kunt gaan varen wanneer je maar wilt. Om een auto te mogen besturen heb je wel een rijbewijs nodig. Dat zou op het water ook ingevoerd moeten worden." Ook de 37 woonschepen in Schiedam val len onder het toezicht van de brugwachters. „Al met al heb ben wij het er best druk mee," lacht Piet Zuiddam terwijl hij zich weer in de richting trap naar beneden en zijn fiets be geeft. „D'r moeten er verderop weer een paar door. Ik ben zo terug."Op drukke dagen fietsen Jaap, Piet en hun collega's een afstand van 40 tot 45 kilometer. Ze gaan ver met hun service. Dat doen ze ook tijdens de jaar lijkse Molen Manifestatie en de Brandersfeesten, die in septem ber weer worden gehouden. De Havendienst maakt dan over uren om (historische) schepen tijdig en op de juiste plekken te laten aanmeren. Zonder de inzet van de Havendienst zouden der gelijke evenementen niet moge lijk zijn in een omvang zoals in de laatste jaren. in wit- grenen en eikenkleur: 100 br.x60d.x177 hoog j j j in wit of grenenkleur J U s 60 cm br.x27cm d.x180 cm h. I wit 80 br.x60x173 cm Wwj BroersveW löf t,-t' i -1 Ingezonden mededeling it 4* jy iy

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1