Série inbraken Werklozen opgeleid tot chauffeur Stormwind teistert karavaan Tour van Drie Het Vrije Volk SCHIEDAM Vlaardingse Indianen moeten schuilen voor regenbui Samenwerking tussen Sociale Dienst en Arbeidsbureau helpt 25 man op weg in internationaal transport KUNST TE KIJK Inzameling klein chemisch, afval is een groot succes Vlaardingen schrijft Nijpels: 'Gebruik plastic terugdringen' Weer actie in bejaardenhuis t i! PAGINA 12 ws DINSDAG 1 AUGUSTUS 1989. Kinderen uit Vlaardingen van Buurthuis De Haven en Ontmoe tingscentrum West houden deze week een zomerkamp in het Drentse Beilen. Het Vrye Volk houdt het thuisfront dagelijks op de hoogte van de belevenissen in Drente. BEILEN Het was, net als hier, gisteren in Beilen wisselval lig weer. Maar dat vonden de meeste kinderen van buurthuis De Haven en ontmoetingscentrum West helemaal niet erg. „We heb ben in de bossen gespeeld," vertelt David (10). „Daar deden we een Indianen-spel, met spoorzoeken, speerwerpen hardlopen en pijl-en boog schieten. Met hardlopen was ik de snelste van de groepl" David moet overigens bekennen dat hij met het pijl-en boogschieten wat minder succesvol was: „Ik bakte er niks van," geeft hij toe. „Dat snap ik niet hoor, want ik heb al eens eerder gedaan in Spanje en toen kon ik het well Misschien ben ik het verleerd.." Die regen- buitjes zo nu en dan, daar geeft David niks om: „Dan gingen we gewoon schuilen, binnen of bij de wc's." Volgens hem werden som mige kinderen toch wel wat 'sja- grijnig' van het regenachtige weer. Dat wordt bevestigd door Vio- letta (9), die er gisteren 'niet veel aan" vond. „Het was slecht weer," zegt ze. „En ik was ook een beetje moe. Dat komt omdat we de hele nacht hadden liggen kletsen!" Ja, twaalf meiden op een slaapzaal, dat staat garant voor een paar uur tjes keet. Over het eten is Violetta ook al niet zo te spreken: „Giste ren was het wel lekker, aardappe len en kip en erwtjes, maar van avond eten we pannekoeken, dat lust ik niet." (En wij maar denken dat alle kinderen graag pannekoe ken eten..) Violetta steekt haar af keer niet onder stoelen of banken: „Ik ga ervan over mijn nek." Erica van de kampleiding klinkt weer wat opgewekter. „We kunnen gelukkig goed met elkaar opschieten," meldt ze tussen het kraken van de telefoonlijn Schie dam Beilen door. Dat is ook wél zo veilig, in aanmerking ne mend dat de kinderen met speren en pijl-en boog door de bossen struinen! Het Indianenspel kreeg gister avond een prachtige finale: een heuse Indianenbruiloft. Hoe dat allemaal verlopen is horen we morgen. VLAARDINGEN Het gebruik van plastic moet sterk terugge drongen worden, schrijft het ge meentebestuur van Vlaardingen aan minister Nijpels (Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer). Het gebruik van uit ander materiaal vervaardigde boodschappentassen en vuilniszak ken moet sterk financieel worden ondersteund teneinde de dioxine- uitstoot in vuilverbrandingsinstal laties terug te dringen. Het Vlaardingse gemeentebe stuur heeft de minister een brief gestuurd, waarin ze voorop stelt 'zeer geschokt' te zijn over de late verstrekking van de informatie over de dioxine-uitstoot door de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) over het op grondgebied van Vlaaidingen, Maassluis en Maas land gelegen Lickebaertgebied. „Hoewel we ons realiseren dat het zwaartepunt van de voorlich ting ligt bij-de'direct belangheb- - Ir H -iy!' SCHIEDAM Autokrakers zijn bezig geweest in de parkeergarage Over de Vesten. Tot nog toe zijn er bij de politie aangiften binnen ge komen van de diefstal van twee autoradio-casette-recorders. Vier Rotterdamse jongens van zestien tot achttien jaar zijn be trapt bij het stelen van twee fiet sen. Ze haalden fietsen weg aan Hogebanweg en Fransenlaan. Uit een kelderbox aan de Leib- nitzstraat werd een motorfiets ter waarde van vierduizend gulden weggehaald en uit een kelderbox aan de Jan van Oudegeesttraat een damesfiets van 175 gulden. Uit een bedrijfskantine aan West Frarike- landsedijk is voor vierduizend gul den aan rookwaren en koffie ont vreemd. Een bouwbedrijf werd ge dupeerd door een inbraak in een bouwkeet aan het Doelenplein, waar verschillende materialen waaronder een kettingzaag en luchtkamer werden weggehaald. Uit een woning aan de Julianalaan namen inbrekers voor achttien honderd gulden sieraden mee na het forceren van de voordeur. Een 32-jarige Vlaardinger werd in de HEMA betrapt bij het weg halen van een lamp ter waarde van vijftig gulden. Door Rein Wolters SCHIEDAM De Sociale Dienst van de gemeente Schiedam en het Gewestelijk Arbeidsbureau Waterweg-Noord (GAB) hebben succes met hun gezamenlijke oplei ding van langdurig werklozen tot beroepschauffeur. Beide instanties werken al geruime tijd samen in het kader van een herscholings programma. De GSD stelt Schie dam langdurig werklozen in staat om kosteloos het grote rijbewijs te halen. Voorwaarde is dat men het kleine rijbewijs al op zak moet hebben. Aansluitend betaalt het GAB een opleiding tot internatio naal vrachtwagenchauffeur. Volgens beleidsmedewerker Ro nald Jaggie van de gemeente Schiedam is het denkbaar dat in de naaste toekomst ook wordt in gespeeld op de vraag naar chauf feurs in het personenvervoer. Vooral de streekbusbedrijven on dervinden problemen bij het vin den van voldoende bestuurders. Het bedrijf Westnederland bijvoor beeld kan op korte vijftig chauf feurs plaatsen. „Dergelijke ontwik kelingen houden wij nauwgezet in het oog. Maar de situatie is helaas weer niet zo dat we morgen dertig buschauffeurs kunnen afleveren. Maar bij onze heroriëntering van banen zullen we zeker rekening houden met de behoefte en onze cliënten op de mogelijkheden wij zen," benadrukt Jaggie. „Maar dat doen we uiteraard met elke be roepssector." Langdurig werklozen krijgen op gezette tijden een uitnodiging voor een gesprek met een medewerker van de Sociale Dienst Er wordt hierbij onder meer gesproken over herscholing en de kansen die men maakt in een nieuw beroep. „De kans als internationaal chauffeur aan de slag te kunnen is groot. In deze beroepssector bestaat vrijwel geen werkloosheid. Dat blijkt uit onze cijfers. Vrijwel iedereen die begint aan een opleiding tot be roepschauffeur, vindt ook werk. Dat ligt in feite ook opgesloten in de afspraken die vooraf worden gemaakt," legt Jaggie uit. Hij vertelt verder dat deze vorm van herscholing puur indivi dualistisch geschiedt. „Een collec tieve opleiding bestaat niet. Op jaarbasis maken ongeveer 25 men sen van ons aanbod gebruik. In de meeste gevallen slaagt men vrij vlot voor het grote rijbewijs. Daar na volgt men via het GAB de spe cialistisch opleiding tot beroeps chauffeur, om vervolgens de route op te gaan." benden, in casu de agrariërs in het weidegebied De Lickebaert, menen wij dat wij als gemeentebestuur sneller hadden moeten worden geïnformeerd dan nu het geval is geweest. Met name ook omdat de verontreiniging wellicht ernstige gevolgen kan hebben voor de Vlaardingse bevolking, als mogelij ke consument van de uit dat ge bied afkomstige voedingsproduk- ten," schrijft het college onder meer. Voorts wijst het gemeentebe stuur van Vlaardingen op haar voortdurende bezwaarmaking te gen vergunningverlening aan de AVR en verzoeken om scherpere milieu-eisen, zoals het aanbrengen van rookgasreinigers. Afschriften van de bnef aan de minister van VROM zijn gestuurd aan zijn colle ga van Landbouw en Visserij, van Welzijn, Volksgezondheid en Gul- tuur, aan de Tweede Kamer, de provincie en regionale inspecties. KRUININGERGQRS Valpar tij op valpartij. Kromme wielen, jodium en pleisters. Maar geen tra nen. Ondanks alle tegenslagen werden die verbeten. Bij de 78 deelnemers aan de Tour van Drie en de Meisjes Driedaagse liet de verplaatsingsrit van bijna dertig kilometer van het recreatiecen trum Kruiningergors naar Vlaar dingen onplezierige sporen na. De harde wind teisterde de karavaan. De Tour van Drie en de Meisjes Driedaagse zijn wieier- en evene menten voor kinderen van tien tot vijftien jaar van het recreatiecen trum Kruiningergors. Thans wordt de 33ste editie gehouden. Ondanks alle tegenslagen (er deed zich zelfs 'zeeziekte' voor op de heftig schommelende veerpont tussen Rozenburg en Maassluis) bleef de stemming optimaal. Ook bij twaalfjarige Cindy Maliepaard uit Rotterdam van de Schilders- ploeg Holland. Na een smak tegen bet wegdek bleef ze pijn in baar benen houden. In het ziekenhuis bleek er (gelukkig) niets aaa de hand. Bijna drie uur na hun vertrek arriveerden de renners en rensters tegen tien uur voor hun atletiek- dag op het sportpark van de Shell in Vlaardingen. En dat betekende eindelijk rust voor de EHBO-ploeg bestaande uit Aart Roobol, Coby van de Will, chauffeur Joop Boon en zijn altijd van een koffiekan voorziene 'vrouw TiiQè.Minder, rust kregen de* mannen van de be-" zemwagen. Er moesten nogal wat fietsen en ook bromfietsen (van de tourbeveiligers) in lijdbare staat worden gebracht. De jongens en meisjes streden intussen om de punten op de onderdelen hardlo pen, verspringen, doelsehieten, ko gelstoten, hardlopen en tot slot een estafettewedstrijd. De Havenloods/Het Zuidenploeg met als mede-ploegleidster de 29- jarige Schiedamse journaliste Ma rian Junes scoorde goed. Uit de je- neverstad doen ook de rensters Partricia van Eyk en Nicole Peits- man mee. Tussen de vele Rotter dammers is Vlaardingen vertegen woordigd met Robin Zuiderwijk van ploeg De Klok en Martine Menses. Zij rijdt in het shirt van Vitesse. Maurice van Krimpen, SCHIEDAM Na de acties in verzorgingshuis Frankeland heeft vandaag ook het personeel van het Schiedamse bejaardenhuis De Harg een werkonderbreking van een uur gehouden. De werkonder breking maakt deel uit van een se-, rie door de vakbond AbvaKabo ge organiseerde acties voor een bete; re CAO in bejaardenhuizen, r De bond eist behalve het gelijktrek^ ken van de loonachterstandvan vijf percent ook meer gekwalifi ceerd personeel voor bejaarden huizen en een hogere waardering voor het zware en verantwoord©' Ujke werk van het verzorgend per soneel in de bejaardensector. Namens het actie-comité .van De Harg vertelt ziekenverzorger Bert Touw dat er onder het verzon.r gend personeel 'een goeie actiebe reidheid' bestaat. Wij zijn enorm gemotiveerd," zegt hij. „Bij het an dere personeel is dat wat minder." De opzet van de de werkonderbre- king in De Harg was doelgericht, Geen koffie, geen broodjes. Wel AbvaKabo bonds bestuurder Frans Kramer, die de werknemers van De Harg informatie kwam geven, over de acties in bejaardenoorden^ die deze en komende week in ver schillende plaatsen in het land ge voerd worden. „Ja, wij gebruiken, onze tijd vandaag goed," zegt Bert Touw. wm Wat de 92 bewoners van het huis betreft, die kregen tekstjert. uitleg van het personeel aan.4e,- hand van een door de AbvaKabo opgestelde brief. „De reacties van, de mensen waren nogal wisse-, lend," zegt Bert Touw. „De mee?-, ten staan erachter, maar een apn- tal vindt het 'niet netjes'. Dat is begrijpelijk, het is de eerste keen dat er in De Harg iets dergelijk gebeurt." Het personeel van Be Harg voert volgende week op 8 en. 10 augustus opnieuw actie; op deze, dagen staan respectievelijk een ac tie-ontbijt en een anti-stress op het programma. Niet allr en wordt er gefietst tydens de Tour van Drie.' Gisteren moesten de deelnemers hun kwaliteiten tonen tydens de atletiekdag in het Vlaardingse Shell-sportpark. eveneens uit Vlaardingen, stapte voortijdig af en behoort daarmee tot de twee uitvallers (renster Ta- bitha van de Munnik brak eerder een sleutelbeen). De terugtocht verliep aanzien lijk vlotter dan de heenreis. De enige hindernis was in feite de wachter van de Calandbrug. Hoe wel hem de verbiste schriftelijke ontheffingen werden getoond, nam hij daarmee geen genoegen. Hij ac cepteerde geen auto's op het fiets pad van 'zijn' brug en stuurde en kele volgwagens terug, 's Morgens maakte de overijverige brugwach ter geen enkele amok. Maar toen reed er een politie-agent voorop. Bij de Spuisluis aan de kep van het Brielsemeer werd als 'moema- kertje' nog een individuele tydrit verreden. Hiervoor geldt een apart klassement. In het gele klassement behield Jik van de Haven (Vitesse) de gele trui. Ze heeft een voor sprong van 36 seconden op haar ploeggenoot Martine Menses. In het jongeren klassement nam Maaike Vos (Het Zuiden/De Ha venloods) de witte trui over van Patricia Kieboom. By de jongens Pronkt Richard Conyn ('t Plateau) nog steeds met de gele trui. Hij sloot de wedstrijden gisteren af met een nipte voorsprong van 13 seconden op Leon Stute van ploeg De Klok. Menno van Twist staat met 22 seconden op kop in het witte klassement. Op de tweede plaats staat Vincent van Noord, die zijn trui moest inleveren. Vanmorgen om 07.00 uur is de stoet afgereisd naar de wielerbaan van de Putse Rennersclub Delta in Spijkenisse. Brand bi| qavel- reinigingsliodrijf VLAARDINGEN Van nacht heeft er brand gewoed in een pand van een gevelreini gingsbedrijf aan 3e 3e Indus triestraat, De uitslaande brand werd geblust door de gemeente lijke brandweer. Hft kantöprge^ deelte van-het .pand liep" grof© brandécfi&Ö^oïi' cv-gl" fhKi? ?rnwwR ri aO raim Autokraker* gelief in Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND - Auto's vormden de afgelopen' dagen weer een geliefkoosd doelwit van dieven in Hoek* van Holland. In totaal werden twaalf auto's opengebroken. Op vallend was dat veel van die auto's geparkeerd waren in de buurt van de camping en het recreatieoord. Autoradio's wa ren de meest voorkomende buit, maar ook paspoorten en andere papieren werden meege- nomen. Aan de Kulkweg werd ingebroken in vier vrachtauto's, van een transportbedrijf. KUNSTENAARSECHTPAAR Vanaf zaterdag 5 augustus ex poseren Pieter Willemse en Ma rie Willemse-Vervloet hun werk in het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk in Maassluis. Pieter Willemse maakt keramiek; hij werkt L- rt liefst met rode en zwarte ..lotteklei, waarop hij meerdere lagen matglazuur aanbrengt. Zijn vrouw Marie maakt schilderijen en tekenin gen in verschillende technie ken. Ze schildert met name veel kinderportretten. De expositie is tot en met 17 september te bezichtigen. Het Gemeentemuse um is dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur geopend, behalve op maandag. PRIJSVRAAG Gouache, kleurenfoto en pen tekening zyn enkele van de vele technieken die op een groeps tentoonstelling van Vlaardingse kunstenaars bij de Bondsspaar bank aan de Schiedamseweg in Vlaardingen aan bod komen. Op deze expositie is werk te zien van Linus Harms, Ton Hessing, EUy Dijkshoorn, Annette Braad, Rinke Baaima, Aad Smit, Jan van Dorp, Rob Kila, Elly Zwaanswijk, Cor Maarle veld en Maryoke. De tentoonstelling is van 3 augustus tot 2 september te bezichtigen tijdens openings uren van de bank. Bezoekers van de expostie kunnen in het kader van het komende Haring en Bierfeest meedoen aan een culturele prijsvraag waarbij men kans maakt om een van de tentoongestelde werken te win nen. APPEL Gedurende de maanden juli en augustus toont het Stedelijk Museum in Schiedam weer een aantal aanwinsten op het gebied van eigentijdse kunst en ge- schiedenis in de traditionele zo- meropstelling. Een spectaculair onderdeel van deze opstelling is het schilderij 'Fille en pleurs' (Meisje in tranen) van Karei Ap pel dat het museum in een lang durige bruikleen van een parti culier Beeft gekregen. Appel maakte dit schilderij in 1953 naar aanleiding van de water snoodramp in Zeeland. Het is een zeer emotioneel schildery waarin Appel op hoog niveau het immense verdriet uitbeeldt. Het schilderij wordt in de zo- meropstelling op een bijzondere plaats geëxposeerd. Appel maak te in de jaren vijftig veel zeer emotioneel werk. Als aangrij pend hoogtepunt uit die tijd staat bekend 'De Veroordeel den', een portret dat de naar Amerika verhuisde Nederlandse schilder in 1953 maakte van het op onjuiste grond van spionage beschuldigde echtpaar Rosen berg. ZOMERMUSEUM Het in de zomer onbenutte gebouw van de Vrije Academie aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardingen heeft deze zomer &m nuttige bestemming gekre gen als Zomermuseum. Acht Vlaardingse kunstenaars, te we ten Peter Dumas, Kees Lesuis, Jan van Reeven, Eric van Straaten, Elly Dijkshoorn Hans Rikken en Wilma Kuil tonen er tot en met 31 augustus recent werk. Deze eerste presentatie van het Zomermuseum is moge lijk gemaakt door financiële bij dragen van de gemeente Vlaar dingen en de Vrije Academie. Het is de bedoeling dat dit ini tiatief, dat voorziet in een extra expositieruimte, een jaarlijks te rugkerend evenement zal wor den. Ook kunstenaars van bui ten Vlaardingen zullen dan in gebouw Hollandia kunnen ko men exposeren. Geopend: dins dag tot en met vrijdag van 9 to 12 uur en van 13 tot 17 uur vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. STRAATGEZICHTEN De Schiedamse Anneke van der Klink-Alewijnse begon op haar zestiende jaar met schilde ren als liefhebberij. Later heeft ze vijf maal een halfjaar lessen gevolgd en verder heeft ze door de beoefening van de schilder kunst zichzelf gevormd. Zy heeft een geheel eigen styl van schilderen ontwikkeld, die op vallende landschappen en straatgezichten oplevert. Van haar hangen thans 22 werken tot en met 11 augustus in de Ga lerie van het Schielandzieken- huis aan de Burg. Knappertlaan in Schiedam. Daaronder be vindt zich ook een schildery van de Noordmolen, dat op 2 augustus van de expositie ver dwijnt omdat een verzamelaar uit Nieuw-Zeeland het heeft ge kocht. Er hangen inmiddels schilderijen van de geboren Schiedamse Anneke van der Klink-Alewijnse in Duitsland, Canada en Nieuw-Zeeland De Schieland Galerie is op werkda gen van fi.OG tot 17.00 uur geo pend. PASTELTEKENINGEN In café 't Paard aan de Hoog straat 162 in Schiedam expo seert de Schiedamse kunstenaar Jacques Tange tot en met 25 au gustus een serie pasteltekenin gen De tekeningen hebben vol gens Tange een 'mythische in slag' die door associaties met de moderne tyd 'vervreemdend' werkt. Café 't Paard is geopend op dinsdag tot en met donder dag van 16.00 tot 01.00 uur, en op vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 02.10 uur; zondag van 14.00 tot 01.00 uur. Op maan dag is het café gesloten. PRESENTATIE '89 Tot en met 9 september wordt in Galerie De Duig aan de Landstxaat 29 onder de naam 'Presentatie '89' de jaarlijkse tentoonstelling van cursisten van de kunstenaars Dik Kats en Aad Hofman gehouden. De ex positie omvat de laatste aquarel len, potloodtekeningen, kleur potloodtekeningen en olieverf schilderijen, die de cursisten van de nu al weer zes jaar be staande lessen hebben gemaakt. Iedere zaterdagmiddag is de tentoonstelling van 13.30 tot 16.30 uur gratis te bezichtigen. Tevens is er dan gelegenheid zich aan te melden voor de op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag te volgen lessen in het nieuwe seizoen. YD PHOTOGRAPHY Licht erotisch fotowerk is tot en met zondag 13 augustus on der naam Yu Photography te be zichtigen in het Stedelyk Muse um te Schiedam. Het betreft 112 panelen van de Joegoslavi sche kunstenaars Barbara Jak- se, Stane Jersic, Peda Pavlovic, Zvonimir Zupancic. De ope ningstijden zyn dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. COLLAGES Collages, momonotypes en olieverfsehilderyen van Elly Zwaanswijk en schilderijen en tekeningen van Carla Einwach- ter zijn van 2 tot en met 25 au gustus tentoongesteld in de Ge meentebibliotheek van Vlaar dingen. De tentoonstelling is tij dens de openingsuren van de bi bliotheek te zien. Decollages van Elly Zwaanswijk bestaan geheel uit papier. Het oude en geleefde karakter van het pa pier sluit helemaal aan Dij de onderwerpen. De collages zijn opgedeeld in ruimten die ramen en deuren suggereren. Achter de figuren die zich in de ruimten bevinden is een soort onbereik bare buitenwereld aanwezig. El ly Zwaanswijk werd geboren op 30 maart 1942 te Den Haag, volgde haar opleiding aan de Academie voor de Beeldende Kunsten in Rotterdam. Zy woont en werkt nu in Vlaardin gen. Carla Einwaehter woont en werkt in Vlaardingen. Ze volgde een opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rot terdam. Veel van haar werk is geïnspireerd door muziek. SASKIA BON De kunstenares Saskia Bon exposeert litho's by koffie- en theeschenkerij de Zeeman Hoogstraat 205 in Vlaardingen. Haar werken zyn te bezichtigen tot half augustus. GILDEBEKERS Portretten van bekende Schiedammers, topografische stadsgezichten en güdebekers staan tot en met 3 september geëxposeerd in de historische zaal van het Stedelyk Museum van Schiedam aan de Hoog straat 112. Over de geschiedenis van gilden is op aanvraag ook een artikel beschikbaar van de hand van J.M.M. Jansen. Door Jim Postman ROTTERDAM De Rotter damse gemeentelijke reinigings dienst Roteb boert bijzonder goed met het ophalen van het zogeheten klein chemisch afval (KCA) bij be drijven en huishoudens in Zuid- Holland. De vuilophaaldienst ver wacht dit jaar in 66 gemeenten tweeduizend ton te zullen binnen halen. Roteb-bedrijfsleider Dick van Wyk vindt het enerzijds 'on gelooflijk' hoe milieubewust men is geworden, „maar helaas nog lang niet genoeg," haast hij zich er aan tóe te voegen. „Daarom," benadrukt hij, „zit ten we nog lang niet aan het maxi mum. Want minstens de helft van het schadelijke klein chemisch af val wordt nog gedumpt en ver dwijnt ergens in het milieu. Voor al cosmetica-resten worden door huisvrouwen nog in vuilniszakken weggegooid. Hartstikke fout dus. Daarm zitten namelijk ook vaak chemicaliën." De inzamelingsacties van de Ro teb via chemocars en milieuwin keliers lopen 'als een trein'. Vijf jaar geleden werd in Rotterdam ongeveer vijf ton klein chemisch afval zoals resten verf, fotochemi- calién en batterijen opgehaald. Vo rig jaar bedroeg die hoeveelheid al 105 ton. Sinds het begin van dit jaar heeft de Roteb KCA-contrac- ten met 66 gemeenten in de pro vincie in deze gemeenten woont ongeveer tachtig percent van de totale bevolking van Zuid- Holland. Naast vijf chemocars rij den er nu continue twee grote vrachtwagens door Zuid-Holland. '1. „Onze mensen van de afdeling! Ontsmet tingsdienst kunnen de stroom haast niet meer verwer ken, maar blijven gelukkig gemoti-,^^ veerd," zegt Van Wijk, de bedrijfs leider van deze Roteb-dienst aan de Vlaardingweg. „Ze maken vele overuren en ons opslagterrein is bijna overvol. Daarom openen we,, deze week een extra KCA-depot op het Kleinpolderplein, met voldoen- de uitbreidingsmogelijkheden. Ei genlijk zou dit depot pas medio 1990 open gaan omdat we vorig,.»: jaar nog uitgingen van berekenin gen van achthonderd tot duizend ton in dit jaar. Zo razendsnel heb- 1 ben de cijfers ons achterhaalt." Zijn collega-manager Chris Han- - - nöt, zegt: „Het is weliswaar natte vingerwerk, maar men schat dat'^ in Nederland jaarlijks tussen de\ twintig- en honderdduizend ton klein chemisch afval rond gaat.. Minimaal de helft hiervan ver dwijnt nog in het milieu, een gig-" antische berg troep. De rest wordt door verbranding vernietigd bij in stallaties als de Afval Verwerking Rotterdam (AVR). De cijfers tonen aan dat we er nog lang niet zijih Maar bij iedereen dringt nu gelukt kig het besef door dat alle chemi caliën die je in de natuur dumpt je uiteindelijk weer op je eigen bord je terug krijgt via de voedselke ten." 4 i it i *i n II Z-at&M Kralnlnger Gors Door Rain Woltor* 8 9 *ii ■JU IW 4Vt *4 Cf* "•U ff L tT

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1