Huizen en bedrijven op scheepswerfterreinen Natte voeten kosten Richard Conijn eindoverwinning 1 f Het Vrije Volk SCHIEDAM Molly b e z o r 6 rpL Anti-stress-dag en aandacht voor bejaarden in tehuizen 'Vossejacht' in Beilen trekt veel bekijks JljftasBBTOraswv- - m ■k r;. J. 'ëkkmw Vermogen verzwegèi^ Bankoverval mislukt PAGINA 14 DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1989 1 w' Door Jan Booister Omdat zoonlief David deze week met clubhuis De Ha ven 'op kamp' is naar dat verre Beilen en daarvan el ke dag op deze pagina trouw verslag van wordt gedaan leest ze met meer dan ge middelde interesse deze da gen Het Vrije Volk. Ze doet dat een beetje gretig zelfs. Het is de eerste keer dat haar oud ste jongen meerdere dagen van .huis is, vandaar de kriebels. j Molly heeft ook de kriebels „van iets anders. Om de andere dag igeeft ze de planten water op de ba sisschool van haar zoon. Zo blijven die planten in leven tot er een mieuw schooljaar begint. Maar met de regelmaat van de klok vindt ze de ruiten ingegooid op school. Ze belt dan maar weer met de politie zodat geregeld wordt dat er nieuw glas in komt. Sommige jongelui vinden het zelfs leuk, zo heeft Molly moe ten constateren, om kluiten aarde door de kapotte ruiten de klasloka len in te gooien. Misselijke jeugd is dat, die zich zo zinloos bezig houdt. Haar kinderen zullen zo nooit worden. Niet omdat het geen doerakken kunnen zijn, maar om dat ze die twee jongens met een gezonde blik in de gaten houdt. En ze de aandacht geeft die ze nodig hebben. Alleen al uit het feit dat ze deze week zo bezorgd is over de afwezigheid van haar oudste toont aan dat ze om haar kinderen geeft. Helaas geldt dat blijkbaar ,niet voor alle ouders. jVlaardingen krijgt i;1 spektakel VLAARDINGEN In mei 1990 is het vijftig jaar geleden dat ons land werd bezet. Ter gelegen heid daarvan heeft de Stichting Nationale Gedenkdagen aan Wal ter van Ginniken en Dick Borst ge vraagd om voor Vlaardingen een grote spektakelproduktie op poten te zetten. Het stuk gaat 'Kantjeb- oord' heten en het is de bedoeling dat het tien'keer in de Stadsge hoorzaal wordt opgevoerd. SCHIEDAM/RIDDERKERK De gemeenten Ridderkerk en Schiedam gaan met steun van de Europese Gemeenschap ongebruik te terreinen van oude scheepswer ven nieuw leven in blazen. Rid derkerk is van plan woningen en kantoren te bouwen op het voor malige Boele-terrein. Schiedam wil van een deel van het terrein van Wilton-Fijenoord bedrijfs- grond maken. De plannen zijn in een stroom versnelling gekomen nu de provin cie Zuid-Holland van de EG te ho ren heeft gekregen dat zij enkele tientallen miljoenen guldens steun krijgt voor het scheppen van nieu we werkgelegenheid. Ridderkerk en Schiedam reage ren verheugd op de toewijzing van Ridderkerk en Schiedam blij met geld van Europese Gemeenschap de steungelden. Het geld komt uit een fonds genaamd 'Renaval', dat is bedoeld om nieuwe banen te scheppen op plaatsen waar door de crisis in de scheepsbouw banen verloren zijn gegaan. De werf Wilton-Fijenoord heeft haar perso neelsbestand in enkele jaren tijd zien teruglopen van zevenduizend naar zevenhonderd, voornamelijk door de sluiting van de nieuwbouwafdeling. De werf Boele ging twee jaar geleden failliet, waardoor uiteindelijk circa zes honderd mensen hun baan kwij traakten. De gemeente Schiedam is in middels met Wilton in onderhan deling over het beëindigen van het erfpachtcontract, dat bij de red dingsoperatie van de werf in 1985 werd afgesloten. De gemeente nam toen voor veertig miljoen gulden de grond over van Wilton om de werf uit de geldnood te helpen. De grond werd in erfpacht 'teruggege ven'. Wilton wil nu definitief van een deel van haar terrein af, om dat de werf zich uitsluitend nog bezighoudt met reparatie van sche pen. Volgens een woordvoerder van de gemeente zou opzegging van het pachtcontract zonder de Europese steun te kostbaar zijn. De provincie Zuid-Holland had bij de EG een aanvraag ingediend voor 100 miljoen gulden steun vooi de hele Rijndelta, het gebied langs de Nieuwe Waterweg, de Noord en de Merwede. De aan vraag is nu gehonoreerd, maar dat betekent volgens een woordvoer ster van de provincie niet dat het hele bedrag wordt uitgekeerd. De provincie moet met de betrokken gemeenten concrete plannen voor leggen aan de EG. Dat zal eind dit jaar gebeuren, zodat met de uitvoe ring ervan in 1990 zou kunnen worden begonnen. viïè 'Even- goeiig maatjes': een pro- duktie ter gelegenheid van het ze- venhonderdjang' "béstéah van de i$tad,;:Vlaacdingejiv:, die, .vele malen metfgroot succes werd opgevoerd. Producent Walter van Ginne- ken, oud-directeurfvan de Stadsge hoorzaal, liet dezejweek weten dat de teksten voor 'Kantjeboord' ge reed zijn en dat het 'denkwerk' van de vele medewerkers over re gie, kostuums, choreografie en de cors achter de rug is. De mensen die het stuk uiteindelijk op de planken zullen zetten worden vol gende maand via audities geselec teerd. Daartoe zal binnenkort een oproep gedaan worden. 'Kantjeb oord' moet een zang- en dansspek- takel worden met een lach en een traan, een show voor de hele be volking. OOSTVOORNE Natte voeten en sportschoenen verdragen zich niet. Bijna twee minuten had gis termiddag de fiere drager van de gele trui, Richard Conijn, nodig om de voetbedekking op zijn plek te krijgen. Dat kostte hem achteraf de eindoverwinning in het klasse ment van de Tour van Drie, het jaarlijkse fïetsevenement voor kin deren van het recreatiecentrum Kruiningergors in Oostvoorne. Het nare incident deed zich voor bij de triathlon. Richard zwom in een re delijk snelle tijd door het Spuika- naal van het Brielsemeer. Minder snel dan verwacht begon hij aan het fietsonderdeel en aansluitend aan de loopronde van de triathlon.Zijn naaste concurrent Leon Stute van ploeg De Klok was weliswaar iets minder snel op elk van de drie onderdelen, maar zag toch kans zijn achterstand van 17 seconden in het algemeen klasse ment om te zetten in een winst van 16 seconden. Hij nam de eind overwinning mee naar huis omdat Richard Conijn geen kans zag zijn 'pantoffels* aan de voeten te krij gen. Geheel volgens verwachting behield bij de meisjes van twaalf tot vijftien jaar Jik van de Haven van de ploeg Vitesse de gele trui. Ook het sprintklassement schreef de tengere; maar "-uiterststerke renster,- op haar naam. L De vierde en laatste etappedag van de gecombineerde Tour van Drie en Meisjesdriedaagse was ui terst zwaar. Om tegen zeven uur in de ochtend verplaatste de kara vaan met 77 meisjes en jongens en volgwagens zich naar de Slufter- De Tour van Drie mag niet verdwenen. Dat maakten alle deelne mers en sup porters giste ren overdui delijk. dam op de Maasvlakte. Opnieuw was'-de'rit geen 'pretje.' De sterke noordwester storm op kop sloopte de krachten van de kinderen. Maar ze versaagden niet. Puffend en hevig transpirerend werd aan de rand van de woelige Noordzee de startlijn voor de individuele tijdrit bereikt. En daarna ging het een stuk gemakkelijker. Dezelfde wind waartegen eerder opgebokst moest worden, was nu een steun in de rug. In aanmerkelijk 'kalme re weersomstandigheden werd aansluitend in Oostvoorne een sprintwedstrijd afgewerkt. Opmer kelijk was opnieuw dat honderden mensen langs het parcours de mi ni-wielerfanaten aanmoedigden. Behalve in fietsen onderscheid de de laatste etappedag zich ook in een sfeer van protesten. Teksten op een tiental spandoeken- vertel den na afloop-van-de 'triathlon'dat "er geen eind'"mag komén 'aan-33 jaar Tour van Drie en negentien jaar Meisjes Driedaagse. De be langstelling voor deelname van met name kinderen van tien tot vijftien jaar is al enige jaren ta nend. Tabitha van de Munnik en Menno van Twist kwamen tijdens TdÖttdf'SlddtèTbéeH^ Bijude prijsuit- rmkih^"gistérmTddag'wcfr'fï hen als pechprijs een 'beker overhandigd, beschil i gesteld door Het Vrije Vólk." Dé1 'turbo-muizen' van de Schildersploeg Holland ontvingen als herinnering voor hun hilari sche en sportieve prestaties even eens een beker van HVV. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Buurthuis De Haven en Ont moetingscentrum West hou den deze week een zomer kamp in het Drentse Suilen, Het Vrye Volk houdt het thuisfront dagelijks op de hoogte van de belevenissen in Drente. BEILEN In en om de kampeerboerderij in Beilen speelden zich ook gisteren weer letterlijk en figuurlijk 'india- nentaferelen' af! Nico (12) ver telt over de niei-aflatende speurzin van de Vlaardingse kinderen, die er alles voor over hebben om de Daltons te pak ken te krijgen die hun India nen-kamp zo laf hebben over vallen. „We zijn het dinsdag avond nog het bos in geweest om Ma Dalton te zoeken, die zou wel weten waar de Daltons zaten. We hebben haar gevan gen genomen en nu zit ze bij ons in het kippenhok! We we ten nu trouwens wel waar we ze kunnen vinden, want we hebben allemaal bewijsstukken gevonden die in de richting van de saloon wijzen: een fles, een pistool, een kaartspel en geld; nou, dat moet wel van hun zijn!" Gistermorgen begon de dag in Beilen met een speurtocht door het bos. Deze keer niet om de Daltons te vinden, want het is ook wel eens leuk om wat anders te doen dan cowboys vangen: de kinderen moesten onderweg allerlei vragen beant woorden. De prijsuitreiking moet nog plaatsvinden, dus het blijft nog even spannend wie de winnaar is. Vervolgens was het tijd voor een 'vossejacht'. Wie denkt dat de kinderen daarbij met z'n allen achter een (beschermde) vos aanjoegen heeft het mis: de jacht werd geopend op vier mensen van de kampleiding, die zich allemaal opvallend verkleed hadden en zich daarna gewoon onder de mensen van het dorp hadden gemengd. „We werden verdeeld in groepjes," vertelt Nico. „Ie dere groep kreeg een kaarsje met nummers, 1, 2, 3, en 4, en die stonden in een bepaalde volgorde, voor iedere groep an ders. De 'vossen' hadden ook nummers op en dan moest je bijvoorbeeld eerst vos 1 vinden en dan vos 3, of eerst vos 4 en dan vos 2. De kampleiding was verkleed, een was een slangen bezweerder, een was een.ja, dat is niet zo netjes wat ik nou ga zeggen, maar jaeen hoer; en dan was er nog een skelet en een Mexicaan." De vossejacht zorgde voor veel verbaasde gezichten bij Beilense voorbijgangers. Vooral de als slangenbezweerder ver kleedde Erica trok met haar mand en fluit veel bekijks. Ze vertelt: „Kinderen vroegen: ma ma, wat is dat? Ze waren erg nieuwsgierig en ik had algauw een oploopje van zo'n vyf, zës kinderen bij me, die me gingen helpen de slang uit de mand te lokken. Het 'skelet' vonden sommige kinderen eerst wel eng, maar later gingen ze dan toch heel dapper een handje ge ven." Nico zegt in het dorp ook nog inkopen gedaan te hebben:„Nou ja, voornamelijk eten en drinken dus. Maar ik heb ook een souvenir voor myn moeder gekocht!" Door Wessel Penning VLAARDINGEN/SCHIEDAM De 75 bewoners van het bejaar dencentrum De Wetering in Vlaar dingen krijgen vandaag extra aan dacht van het verzorgend perso neel. Vanmorgen om half acht be gon in het bejaardencentrum in de Westwijk een twaalf uur durende stiptheidsactie. Het personeel doet uitsluitend waarvoor het opgeleid is en zal dus eerder dokters en an dere hulpverleners inschakelen. „Verder nemen we vandaag wat meer tijd voor ons werk om het vooral zorgvuldig te doen en ma ken we meer tijd vrij om met de bewoners te praten," zei vanmor gen een woordvoerster van het personeel. In Schiedam, waar maandag de acties startten, is weer een andere actievorm gekozen. Bezoekers van verzorgingstehuis Frankeland ke ken gisteren even vreemd op. Want tegenover de receptiebalie stond een grote luie stoel met voet bankje, waarvan een uitrustende bejaardenverzorgster dankbaar ge bruik maakte. De anti-stressdag voor alle werknemers van Franke land gaf haar daar alle reden toe. De actievoerende verzorgenden en verpleegkundigen, die in be jaardenoorden werken, lijken wei nig moeite te hebben met het vul len van het programma voor een speciale actieweek voor een loons verhoging en vermindering van de werkdruk. Heel creatief wordt de ene na de andere activiteit opgezet om de eis van vijf procent onder aandacht te brengen. Zo was het gisteren in Frankeland nadat maandag een speciaal actie-ontbijt was gehouden 'anti-stressdag'. Iedere afdeling leverde daarom één vertegenwoordiger om een half uurtje uit te rusten in de luie stoel in de hal bij de receptie. Zo doende was de stoel de hele dag bezet door uiteindelijk in totaal zestien verzorgers, die elkaar ieder half uur afwisselden. En iedereen vulde zijn anti-stress half uurtje anders in. De één had zijn walk man meegebracht, de ander be perkte zich slechts tot het drinken van koffie met een koekje, want ook daarvoor was gezorgd. Op die manier wilden de actievoerders de verhoging van de werkdruk in de bejaardenzorg aangeven. Tegen de stress een half uurtje uit rusten in de luie stoel in de hal by de receptie. Iedereen vulde in Fran keland zyn anti-stress half uurtje anders in. De één had zyn walkman meegebracht, de ander beperkte zich slechts tot het drinken van koffie met een koekje, want ook daarvoor was gezorgd. 'Ik zit hier even op m'n krent, maar dan wel voor vijf percent' en 'Wat wij eisen is terecht, dat kan niet vaak genoeg worden gezegd', waren maar enkele van de leuzen die de muren sierden. Wat onwennig giechelend be keek bejaardenverzorgster Ine Dijkstra de versierde hal van het tehuis. Zij was gistermorgen om half twaalf aan de beurt voor haar anti-stresshalfuurtje. Om die tijd door te komen had ze een Libelle meegenomen. Maar daar kwam ze amper aan toe. Veel drukker had ze het met passerende bewoners en bezoekers van het verzorgings tehuis. De meesten gaven direct te kennen volledig achter de acties van het personeel te staan. Ine Dykstra: „Hoewel mevrouw Mi- chels, een bewoonster, zei: 'Joh, je hebt 't al zo druk, waarom zit je nu hier." Maar daar gaat het juist om." Maar de andere reacties waren overwegend ondersteunend. Zoals de dames Schoenmakers en Kore- vaar, beiden bewoners, volledig overtuigd zijn van de zin van de acties: „Het is goed dat ze't doen. Ze verdienen die vijf percent. Of ik me stoor aan die acties? Nee, dat kan je nu eenmaal niet verve lend vinden." En een bezoeker: „Natuurlijk ben ik voor die acties. Want het is tegen het negatieve re geringsbeleid. Het wordt een kwes tie van stemmen op zes septem ber." Of: „Ook zij moeten die vijf percent krijgen, want de verpleeg kundigen hebben het ook gehad." Bezoekers en bewoners van Frankeland lijken de acties dus grotendeels te ondersteunen. Maar hoe zit het met het personeel zelf? Is dat aetiebereid? Volgens actie-coördinator Anita Touw, ook bejaardenverzorgster, staat een meerderheid achter de gevoerde acties. „Zestig percent wil actievoeren. De rest voelt zich daarvoor te verantwoordelijk voor de bewoners. Meestal zyn ze het inhoudelijk wel eens, maar zien ze niets in het voeren van actie. Ik 1 denk dat het wel kan, zonder dat de bewoners daar last van hebben. Lukt dat niet, dan schakelen we familieleden van hen in." Dat zijn ook de plannen voor aanstaande morgen. Een stipt heidsactie wordt dan gekoppeld aan een familiedag. Om al te grote vertragingen te voorkomen zijn fa milieleden van bewoners uitgeno digd om een handje te helpen. Die actie is slechts een voorproefje op de landelijke actiedag van 4 sep tember. Anita Touw: „Als we toe stemming van de AbvaKabo krij gen, werken we die dag niet. Dan zijn we voor even niet verant woordelijk voor de bewoners en zullen familieleden en uitzend krachten het werk op moeten van gen. Ja, dat wordt een harde actie. Maar dat mag ook, als je m'n sala risstrookje iedere maand bekijkt. Steeds vraag ik me weer af, waar ik het toch allemaal voor doe," Meisje geslagen Inbreker maakt te veel lawaai in woonkamer VLAARDINGEN Bewo ners van een woning aan de Verheijstraat in Vlaardingen zijn vannacht omstreeks kwart voor drie gewekt door gestom mel in hun woonkamer. Toén zij gingen kijken wat er aan de hand was, ontdekten ze dat 'Se door op te staan een inbreker hadden weggejaagd. Wel waren een herenportemonnee met !een inhoud van honderdveertig gul den en een giropas verdwenen. De dader is vermoedelijk bin nen gekomen met behulp vin een valse sleutel. u VLAARDINGEN Een vijf tienjarig Vlaardings meiste heeft zich bij de politie gemeld met de mededeling, dat zij gis termiddag om drie uur door een onbekend ander meisje vap ongeveer zeventien jaar is mis handeld. Op de Markgraaflaan ter hoogte van het Liesveldvia duct zou deze een klap tegen het hoofd van het jongere meis je hebben gegeven waardoor deze een dikke onderlip opliep. De politie vraagt getuigen zi^h bij de recherche te melden (tel. 4342355, toestel 310). Vlaardingse agenten helpen politie Schiedam SCHIEDAM Vlaardingse politïe-agenten, die toevallig in de Schiedamse wijk Groenoord waren, hebben gisteren de dief stal van een fiets verijdeld. Op het Lisztplein zagen zij hoe één zeventienjarige jongen pogingtSi deed zich de fiets van een ai- der toe te eigenen. Zij kregel de knaap in zijn kraag en levér den hem af bij hun Schiedamfe collega's. Inbraak supermarkt SCHIEDAM In de super markt van Bas van der Heijden aan het Broersveld in Schiedam is vannacht ingebroken. De in brekers bezochten verschillen de afdelingen. Bij de vleesafde ling werden .wat .vleesbijlen, maar tevens een koffer met 2100 gulden weggehaald en 500 gulden uit, dé ka?sa. Van' de groenteafdeling-verdween, een geldcasséttè 'met, 1685 gulden én 750 VLAARDINGEN De poli tie heeft opnieuw tegentwee Vlaardingers proces-verbaal op gemaakt wegens het ten on rechte innen van sociale uitke ringen. Een 36-jarige man had hij zijn aanvraag voor een uit kering in het kader van Rijks groepsregeling Werkloze Werk nemers in 1982 verzwegen, dat hij een aanzienlijk vermogen bezat. Had hij dat wel gedaan, dan zou de man geen uitkering hebben ontvangen. Tegenovi de politie verklaarde betrokk ne zijn bezit verzwegen te he, ben uit angst, dat de gemeenti lijke Sociale Dienst (GSD) b vermogen zou afpakken. Eej 31-jarige man werd verbal: seerd omdat hij tijdens een ui keringsperiode twee maande heeft gewerkt en zijn inkoi sten verzweeg. Hij benadeel de GSD daardoor met 1.532 gu den. SCHIEDAM Een volgens de politie 'amateuritisch aai# doende' overval op de Amrc| Bank aan het Louis Zimmei| manplein in de Schiedamse wijk Groenoord is gistermiddag dankzij koel optreden van bdj liepersoneel mislukt. Omstreek s kwart voor één stapten twe i mannen het bankkantoor bii nen. Er was op dat momer geen publiek in de bank. Me hun handen in de zak van ee jack en onder een trui suggt reerden de overvallers het bezi van vuurwapens. Eén van d twee legde een briefje voor d neus van de kassier met d tekst: 'Dit is een overval. Allé meegeven'. De achter pantsei glas zittende kassier liet zie! daarop onder de balie zakkef en sloeg alarm. Daarvan schrokken de overvallers kerf nelijk zo, dat ze hard weghoï den. Het gaat volgens de politii om twee mannen van ongeveej 20 en 25 jaar. Een speurtochi waarbij ook een speurhond va de Rotterdamse politie werd i gezet, leverde niets op. Orgelconcert MAASSLUIS De orga. Lucas Lindeboom verzorgt terdag 12 augustus vanaf 20. U, uur een orgelconcert in de Grol te Kerk te Maassluis. De toël gangsprijs bedraagt zes guide Kinderen en CJPen Pas 6 houders betalen 1,50 minder 51 U, W3 Krulninger Gors '89 Door Roln Woltors 1 X. ilf -wW 1 j? ""i- ffvt tftvf*"" "fn(it(rn tb f r„ f i i >*<1 L - ^-1 v;

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1