CDA stelt vragen over veehouderij in Lickebaert-gebied 'Chemicaliën in haven gevaar voor omwonenden' Draaiorgel-vermaak op Broersvest AH rsïïvïcÉW Het Vrije. Volk SCHIEDAM Golfleraren strijden om Europese titel Huttendorp ijzersterk slot van vakantie 'H. m EEN HELE SHOWROOM VOL TV'S EN VIDEO'S Nieuw kinderkoor opgericht Winkeliers raken gratis kramen niet kwijt aan ideële organisaties m Oud-internationals spelen tegen VDL WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989- VLAARDINGEN Vanaf morgen is de golfbaan in de Vlaardingse Broekpolder het decor van een heus Europees Kampioenschap. Dan neemt een groot aantal professionele golfleraren uit heel Europa het tegen elkaar op. En op zaterdag komen zelfs prins Claus en zijn zoon Friso een balletje slaan. Zij dingen natuurlijk niet mee naar het totale prijzengeld van negentigduizend gulden. Dat is slechts weggelegd voor een paar van de negenenveertig teaching professionals uit vijf tien Europese landen. De beste golfleraar neemt uiteindelijk vijftienduizend gulden mee. Bo vendien ontvangt hij de door de Europese Gemeenschap be schikbaar gestelde wisselbeker. Het kampioenschap van gol fleraren in de Broekpolder heeft pas sinds vorig jaar een officiële status. Zij kreeg daar toen toestemming voor van de overkoepelende European Golf Association (EGA). „Voor die tijd had de Broekpolder er al zo'n zeven internationale toer nooien opzitten," meldt de trot se voorzitter H. J. Knottenbelt van het organisatiecorait'e. De eerste winnaar van de of ficiële EK in do Broekpolder was de Schot Russell Weir. Hij is ook dit jaar de favoriet waar op, net ais op de Nederlandse golfleraar John Woof, het golf- minnend publiek af zal komen. De organisatie verwacht over vier dagen zo'n tien- tot twaalf duizend mensen. Zij kunnen on der meer zien of de topgolfers erin slagen de zogenaamde 'ho- le-in-one' te slaan. Dat valt de spelers ook wel aan te raden, want als dat lukt op baan S of 13 kan bij een sponsor een auto worden afgehaald. „Maar de kans dat dat lukt, is heel ge ring," weet organisator Knot tenbelt. „in de afgelopen jaren is maar één keer een hole-in- one geslagen. En dat was niet eens op de auto-hole." De kampioenschappen star ten morgen, wanneer een ronde van achttien holes moet wor den gespeeld. Op vrijdag volgen zesendertig holes. De zaterdag is voor de sponsors het aantrek kelijkst. De kampioenschappen liggen dan even stil, maar wel komt een aantal prominenten in actie. Naast de al genoemde leden van het koninklijk huis, zullen ook de bondscoach van het Nederlands voetbalelftal Thijs Libregts en Vlaardinger Chiem van Houweninge, één van de schrijvers van 'Zeg 'ns A', een poging wagen op de golfbaan van de Broekpolder. Het toernooi zal op zondag worden beslist met een laatste ronde van achttien holes. Rond de klok van vier uur zullen de prijzen definitief zijn verdeeld. Toeschouwers kunnen dagelijks gratis terecht tijdens het kam pioenschap. Knottenbelt: „We vinden het heel charmant om voor zo'n evenement geen en treegeld te heffen. Maar het moet natuurlijk niet te druk worden. Anders moeten we toch voor andere jaren gaan denken aan een entreeprijs, om zodoende toch een zekere drem pel in te bouwen. Want het moet wel een gezelligheidsspel blijven." DEN HAAG Twee leden van Proviciale Staten van Zuid-Holland hebben schriftelijk vragen inge diend met betrekking tot de vee houderij in het lickebaert-gebied. Zij willen onderjneer jveten of het college van Gedeputeerde Staten de mening deelt dat de ,Lickebaert, op grond van daar aangetroffen bodemvervuiling en het signaleren van dioxine in melk uit het ge bied, ongeschikt moet worden ver klaard voor verantwoorde veehou derij. De Staten-leden ing. P. A. Kruijk en P. Hörchner (beiden CDA) vragen zich af of het college zich er van bewust is dat de staats secretaris WVC op 14 juli van dit jaar verboden heeft zuivelproduk- ten en veevoer uit onder meer het Lickebaert-gebied en omgeving in de handel te brengen. Ook willen ze weten of het college op de hoog te is van êen regeling van de mi nister van Landbouw en Visserij, waarbij een schadevergoedingsre geling voor veehouders uit het Lickebaert-gebied is opgenomen. Volgens de Kruijk en Horchner hebben boeren in de Lïckebaert al jaren te kampen met problemen die worden veroorzaakt door ener zijds een te grote fluor-afzetting op hun gronden en anderzijds de langdurige voorbereidingen tot herinrichting van het gebied Mid den-Delfland. Voorts wijzen beide CDA-ers Ge deputeerde Staten erop dat de CDA-fractie al "meerdere malen heeft gepleit voor zo goed als volle dige uitsluiting van veehouderij bij het invullen van de plannen voor het Lickebaertgebied. Mocht dit om wat voor redenen dan ook niet mogelijk zijn, dan willen Kruijk en Hörchner van het college weten of het bereid is de betreffende vee houders 'met raad en daad' bij te staan om de door hen geleden schade te vergoeden. Men denkt bij die schade in de eerste instan tie aan de waardevermindering van onroerend goed. HOEK VAN HOLLAND Het eind van de zomervakantie nadert in Hoek van Holland en dus wordt die laatste vakantieweek besteed aan de bouw van het Huttendorp. Op het terrein tussen De Hoekstee en het zwembad kwamen maan dagmiddag al een paar honderd kinderen bijeen om een greep te doen in het aanwezige hout. In hoog tempo werd vervolgens een dorp in elkaar getimmerd, com pleet met kerk, postkantoor en an dere openbare gebouwen. Alleen of in groepen namen de kinderen daarin him intrek. Omdat vooral het hout van de pallets nogal wat spijkers bevatte, moest er regelma tig" een beroep worden gedaan op de EHBO, maar de pret leed er niet onder. VLAARDINGEN 'Jong Vlaar- dingen' is de naam van een nieuw kinderkoor, dat na een oproep in verschillende kranten is opgericht. De eerste repetities hebben zelfs al plaatsgevonden. Volgens de oprich ters blijkt een 'onafhankelijk' kin derkoor duidelijk aan te slaan in Vlaardingen. Initiatiefnemer tot oprichting van het kinderkoor is een lid van de federatie van Vlaardingse zang verenigingen. Zij zag in dat voor een goede doorstroming van kinde ren naar de seniorenkoren een kinderkoor een 'must' was. Daar om werd dan ook besloten tot een oproep in de kranten aan geïnte resseerde kinderen. Die oproep had succes. Jong Vlaardingen kon worden opge richt, een volledig bestuur werd gekozen en in de persoon van Ar- lene Drinkelford is al een dirigen- Strenge controle wordt onvoldoende gewaarborgd, schrijft SP in brief aan Vlaardings college VLAARDINGEN De op- en overslag van giftige chemicaliën bij de Nieuwe Matex levert wel degelijk gevaar op voor de inwo ners van Vlaardingen. De zeer ge ringe bezetting van de gemeentelij ke Havendienst maakt het toezicht op de voorgeschreven controle van chemicaliëntankers nagenoeg on mogelijk. Dat schrijft de afdeling Vlaardingen van Socialistiese Par tij (SP) in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. De SP memoreert in de brief aan de gebeurtenissen bijna twee weken geleden in de Rotterdamse Waalhavenhaven. Daar moesten toen 's avonds laat in allerijl ze venhonderd mensen uit de omge ving van de van de wijk Heijplaat worden geëvacueerd. Dat gebeurde nadat een in brand gevlogen con tainer bij de haven zoutzuurgas bleek te verspreiden. Volgens de SP zijn dit soort ongelukken ook mogelijk m en om de Vlaardingse haven. Het Vlaardingse college heeft al tijd ontkend dat ook in deze ge meente voor bewoners het gevaar bestaat, schrijft de SP. „Nog klin ken ons de woorden van milieu wethouder Goudriaan in de oren: 'Er is geen gevaar voor de volksge zondheid en de veiligheid van de bewoners'." En wat betreft de af stand tot de woningen beweerde volgens de SP wethouder Madern ooit, dat dat alleen gold voor de op- en overslag van chemicaliën in stukgoedverpakking. De SP: „Wij wezen er toen al op dat de buik overslag zeker ook aan afstanden gebonden dient te zijn." In Vlaardingen zouden volgens de SP veel ingrediënten aanwezig zijn voor een soortgelijke 'bijna- ramp' als in Rotterdam. De stren ge controle bij de aankomst van een chemicaliéntanker bij Matex zou door de huidige bezetting van de havendienst niet goed kunnen worden uitgevoerd. „Slechts één iemand is per werktijd in actieve dienst," meldt de SP. Op de schou ders van die ene havenbeambte zou inderdaad nogal wat werk te rechtkomen. De SP somt op: „Het 'bedienen' van de Koningin Wil- helminahaven en Vulcaanhaven; het innen van zeehavengeld bij de KW-haven, de Vulcaanhaven, Windmilihaven en de Matex; het bedienen van de verschillende sluizen en brug." De Socialistiese Partij vermoedt dat de havenmeester daardoor niet toekomt aan het controleren van allerlei veiligheidsaspecten rond de op- en overslag van chemica liën. Bovendien is nog maar de vraag of hij daarvoor wel een op leiding heeft gehad, stelt de SP. Zij stelt daarom het Vlaardingse colle ge een aantal vragen in het voor uitzicht. De Socialistiese Partij voelt zich alleen nog maar meer gesterkt door een voorval op 4 juli van dit jaar. Die dag meldde het schip Ne- da Foresi zich bij de havendienst. Slechts bij toeval kwam de dienst doende havenmeester er achter dat het schip even daarvoor elders in het Botlek-gebied de giftige stof hexene had geloost. Het schip moest daarom worden schoonge maakt. Matex had daarvoor reeds toestemming gegeven, zonder dat de havendienst daar vanaf wist. De SP: „Hieruit blijkt dat de klant bij Matex belangrijker is dan veiligheid en havenverordening." Uiteindelijk is het schoonmaken aan de Matex-steiger voorkomen. Er werd de afgelopen naar har telust gekampeerd en gekookt. De grote attraktie van gisteren was echter, dat de kinderen de nacht in het huttendorp mochten door brengen. Dat wil zeggen, dat mocht van de Commissie Vakan tiebesteding, die de bouw van het huttendorp heeft georganiseerd. Vanmorgen werd er een ontbijt ge serveerd dat er zijn mocht en toen werd het tijd om eerst de tenten en later ook de hutten weer af te breken. Aan het eind van de middag is het huttendorp niet meer dan een paar flinke stapels hout. Om zeven uur vanavond gaat de brand erin en dan is het feest weer afgelopen tot volgend jaar. 5* c? iSZ ïv ÉL Draaiorgel De Cementmolen van H. Roos uit Rotterdam is één van de tien deelnemers aan de draaiorgeldag ren '30 door Carl Frei gebouwd orgel van het type 90 toets. Eerst speelde het in Amsterdam. De naam komt wekte met een apparaat uit de bouw. In de tweede helft van de jaren '60 kwam het orgel naar Rotterdam. kraamhuur te hoog is. Daarom draaiorgel aangetroffen. Op zater- hebben wij besloten daartegen iets dag fleurt op de Hoogstraat in te doen. Nu men er een gratis kan Schiedam bijvoorbeeld altijd een krijgen, is er nauwelijks belang- orgel van exploitant Roos het te gevonden. Op zaterdag 14 okto ber doet Jong Vlaardingen mee aan een kinderkoor-ontmoeting in de Stadsgehoorzaal. Kinderen die zijn geïnteres seerd in een lidmaatschap bij Jong Vlaardingen kunnen contact laten opnemen met G. van der Meer, te lefoonnummer: (010) 4750544. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Onbegrijpelijk, die geringe belangstelling," ver zucht Jacques Zeeman, voorzitter van de winkeliersvereniging Broersvest in Schiedam. „We ra ken die tien kramen bij wijze van spreken zelfs aan de straatstenen niet kwijt," voegt hij er met een verbazing in zijn stem aan toe. Wat zo mooi en eerlijk bedoeld is uitgedacht, dreigt uit te lopen op een mislukking. Althans, voor het deel waarin de winkeliers aan tien Schiedamse organisaties die wer ken voor charitatieve of ideële doelen gratis kramen in het voor uitzicht stelt. „Zij kunnen hiermee op optimale wijze voorlichting en informatie over hun werkterrein verstrekken. Er wordt door derge lijke* organisaties nogal eens ge schreeuwd dat men bij een brade rie of ander evenement geen kraam kan bemannen omdat de Earstaklas klasren tv's vanaf 250,- stelling," zegt de voorzitter een tikje boos. Actief als de winkeliersvereni ging steeds is, is er na een uitge breide brainstorm besloten in sa menwerking met de Kring van Draaiorgelvrienden op zaterdag 19 augustus in het winkelcentrum Broersveld een draaiorgeldag te houden. Niet minder dan tien be kende Nederlandse orgels komen die dag naar de Brandersstad, Van tien tot vijf uur zullen zij vanaf tien verschillende plaatsen hun muzikale klanken uitstrooien over het centrum van de stad. Bij elk orgel willen de winkeliers een kraam plaatsen waar de al eerder aangehaalde organisaties een maximale publicitaire waarde kunnen behalen. „Daar ziet het nu niet naar uit. Maar de orgels komen in elk geval wel," benadrukt voorzitter Jac ques Zeeman. Of het orgelevene ment een jaarlijkse traditie gaat worden, durft hij niet de voorspel len. „Aan dit evenement is een fors kostenplaatje verbonden," zegt hij. „We doen ook mee aan andere evenementen, zoals de Brandersfeesten. Je kunt je geld immers inaar één keer uitgeven." In het straatbeeld van vele ge meenten wordt regelmatig een straatbeeld op. Een draaiorgel wordt veelal beschouwd als een ty pisch Nederlands verschijnsel. Dit is echter niet altijd zo geweest. Mechanische muziekinstrumenten bestaan al eeuwen. Bekende voor beelden zijn natuurlijk het klok kenspel in de kerktorens en de speeldozen. In de loop van de ge schiedenis werden de muziekin strumenten steeds groter. Zo ver scheen in het begin van de vorige eeuw in landen als België, Frank rijk en Duitsland de orgelman. Hij trok van doip tot doip, zong een bekend lied en begeleidde zichzelf daarbij op een orgel; het zoge naamde buikorgel. In wezen is een buikorgel een cilinderorgel met een muziekpa- troon. De pennen op de rol licht ten de ermee corresponderende toetsen op en zo werd via een me chaniek de pijp vanuit de blaas balg aangeblazen. Het nadeel van deze constructie was echter dat de lengte van de muziek beperkt bleef tot één omwenteling van de cilin der. Een stormachtige ontwikke ling werd in 1892 ingeluid door de uitvinding van het orgelboek van A. Gavioli. Het boek is gemaakt van gevouwen karton met daarin gaten geponst. "Deze gaten vormen het muziekpatroon dat is opgesteld door een arrangeur ofwel noteur. in Schiedam. Het is een in de ja- van het draaiwiel, dat associaties Het voordeel van het boekensys- teem is dat nummers in principe van onbeperkte lengte kunnen zijn en dat het mogelijk is er meerdere kopieën van te maken. Het hoogtepunt van de draaior- gelproduktie lag tussen de jaren 1910 en 1930. Daarna deden ande re geluidsbronnen hun intrede. Niettemin bleven draaiorgels voortbestaan en worden er regel matig zelfs nieuwe gebouwd. Het draaiorgel als typisch Ne derlands verschijnsel heeft zijn oorzaak te danken aan de Amster dammer Leon Warnies en de Duit ser Carl Frei. Warnies exploiteer de in het jaar 1875 in de Amstel- stad een verhuurbedrijf in draaior gels. Bij hem konden de orgel draaiers een goed spelend orgel huren, want zelf een orgel kopen was financieel onmogelijk. Als de draaier het orgel goed onderhield, kreeg hij een volgend keer als pre mie een nóg mooier orgel in bruik leen. Orgelbouwer Carl Frei vestigde zich in 1920 met zijn bedrijf in Breda. Omdat hij een talentvol no teur was, was de leidende positie van Nederland als draaiorgelland verzekerd. De boeken van Frei klinken nu nog steeds op veel draaiorgels. Naar Schiedam komen: De Ce mentmolen, De Negentiger, De Rembrandt, Het Buikie, De Mercu- rius, Rosalinda, Tonia, Blauwfron- tje. Blauwe Wimpel en 36er Ruth. Portefeuille gerold SCHIEDAM Van een in woner van Vlaardingen is bij een bezoek aan de voetbalver eniging Excelsior'20 in Schie dam zijn portefeuille gerold. Hierin zaten twee giropassen en een geldbedrag van honderd gulden. Uit een auto, welke stond geparkeerd op een afge sloten bedrijfsterrein aan de Van Heekstraat in Schiedam, is een radio-cassetterecorder met een waarde van vijfhonderd, gulden gestolen. Kapitein dood na va! in dok bij werf HVO VLAARDINGEN De 54-ja- rige Engelse kapitein P. Makay van het schip Lycester Brook uit Londen is vannacht om het leven gekomen na een val in een scheepsdok bij de werf van HVO in Vlaardingen. Volgens"" de politie liep de man vermoe delijk via een loopplank van schip naar dok. Door nog onbe kende oorzaak is man gevallen. De afstand van de loopplank tot de vloer van het dok bedroeg tien meter. Vrouwen aangehouden VLAARDINGEN Op ver denking van winkeldiefstal heeft de politie van Vlaardin gen gisteren twee vrouwen aan gehouden. De 31-jarige Rotter damse en haar acht jaar jonge re vriendin uit Hellevoetsluis wilden de supermarkt van Al bert Heijn aan het Liesveld met honderd gulden aan boodschap- pen in hun tassen zonder beta len verlaten. De bedrijfsleider .waarschuwde de politie. Man In coma na ongeluk bij ECT ROTTERDAM Bij een on geluk in de Rotterdamse haven is gistermiddag een man zwaar gewond raakt. Op het terrein van ECT-Europe reed een con- tainerlorry in op een bedrijfs-i auto van ECT. De bestuurder van de bedrijfsauto raakte daarbij bekneld. Het slachtoffer man werd afgevoerd naar het ziekenhuis. De man verkeert in coma. u Wandeling mot gids door Kralingse Bos ROTTERDAM Het Insti tuut voor Natuurbeschermings educatie (IVN) houdt op' 12 'au- gustus een wandeling door het Kralingse Bos in Rotterdam. „Zelfs in dit stadsbos raakt de4 oplettende bezoeker onder de indruk van de geheimen der natuur," stelt het IVN. Wie mee wil lopen, moet 's och tends om tien uur aanwezig zijn bij de fontein aan de Kra-' lingseweg, schuin tegenover de Kortekade. De wandeling staat onder leiding van een IVN-na- tuurgids en deelname is gratis. Orpheus op Avro-radio SCHIEDAM Enkele mu ziekstukken van de elpee '125 jaar Orpheus' zendt de Avro vrijdag om 19.00 uur in het programma 'Hobby Vitaminen'. Tegelijk wordt de heer Piet Smit een interview afgenomen. Smit is voorzitter van de Stich ting 125 jaar Orpheus, welkef dit jaar de jubilieumviering van het gelijknamige Konink-.- lijk Schiedams Mannenkoor heeft verzorgd. Een van de fees telijke onderdelen was de uit gifte van een jubileum elpee (ook op CD verkrijgbaar) enkele maanden terug. Wie zich nog een elpee of CD wil aanschaf fen, kan hiervoor terecht bij se cretaresse E. Stouthandel-de Vogel, Vismarkt 1, Schiedam, tel. 010-4267067. MAASSLUIS Vele oud-inter nationals uit het Nederlands voetbalelftal kunnen binnenkort worden bewonderd in Maassluis. Op woensdag 16 augustus speelt oud-Oranje tegen VDL. Bindende afspraken van de organisatie ga randeren de komst van een aantal prominente voetballers. Zo wil men bet fiasco van vorig jaar voorkomen, toen slechts weinig echt bekende spelers van de partij waren. Voor volgende week woensdag komen in ieder geval Johnny Rep,, Piet Romein, één van de broertjes, Van de Kerkhof en Henk Wery naar Maassluis. De iets jongere lichting van oud-internationals wordt vertegenwoordigd door Pe ter Boeve en Dick Schoenaker. En het is heel waarschijnlijk dat Vol- endammer Gerrie Miihren, de le gendarische linksbuiten Rob Ren- senbrink en keeper Piet Schrijvers van de partij zullen zijn. De wedstrijd begint op woens dagavond 16 augustus om 19.00 uur op het VDL-terrein aan de Sportlaan. De entree bedraagt, slechts vijf gulden, de jeugd en 65-, plussers betalen de helft. li In de nieuwe winkel van Ser vice Spijk vindt u een hele sfKrwroofT) vol tv'* en vi deo's Verder bent u ook voor al uw reparaties aan tv en video bij Service Spijk aan het juiste adres 1 met 3 maanden garantie. Dam 19-Schiedam Tel. 4271074 ot I 01860-13945 i Vooraf gratis prijs opgave 1 geen voorrf|kosten i Garantie op reparatie en verkoop van onderdelen f •4

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1