Verlaging AfroMarieven s laat ni et aan 'Storm' op komst bij ontwikkelcentrum Fotohome y Het Vrije Volk SCHIEDAM Ted Winkelpersoneel in centrum Vlaardingen zweert nog bij 'gewone' parkeervergunning Schiedammer trekt klacht tegen politie in 'Superbakker' start actie tegen Geluidscontourwet l PAGINA 16 ws DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 Boor Jan Booister Vanmiddag is Ted van der Veer begraven in Vlaardin- gen, de stad die hem, gebo ren Hagenaar, toch het dier baarst is geworden. Afgelo pen zondag overleed hij aan een hartaanval, 48 jaar jong. Te jong natuurlijk, maar niet alleen vanwege de leef tijd. Ted van der Veer had nog veel plannen, veel ideeën die het verdienden om uitgevoerd te worden. Samen met de Vlaardingse fotograaf Jan Dulfer klopte hij achttien jaar geleden bij me aan op de Vlaardingse redactie van Het Vrije Volk, toen nog op de Dayer. Hij had een artikel geschre ven over de Kirlian-fotografie en of er interesse was om er ook iets over in onze krant te schrijven. Zo leerde ik hem kennen. Later hoorde ik dat hij bezig was geweest met het boek Waren de goden kosmonauten, van Erich von Daniken. Hij vond het maar onzin wat die man beweerde, pleegde onderzoek en schreef zelf een boek waarin de suggesties van Von Daniken werden ontkracht Zo was Ted. Hij raakte er gens door geboeid, pakte het op, deed er iets mee en droeg het uit. Eigenlijk was hij een journalist. Het was dan ook geen wonder dat hij ooit verhalen aan Het Vrije Volk leverde en later zelf met een scheepvaartblad bezig was. 1 Zo'n vijf jaar geleden zag ik hem weer eens. In het Holy-zie- kenhuis. Hij had twee hartaanval len gehad en was door de behande lende arts eigenlijk al opgegeven. Zijn vrouw redde hem door te re gelen dat hij naar het ziekenhuis Dijkzigt werd overgebracht. Daar opereerden ze hem en na een paar dagen liep hij alweer zijn eerste passen. Later hoorde ik dat hij wet houder in Rozenburg was gewor den. Hij had er en passant de fi nanciële problemen van de ge meente opgelost en dat waren geen kleine. Je kon hem om een bood schap sturen. Van Ted van der Veer valt nog veel meer te vertellen, bedrij vig als hij altijd is geweest. Maar het verlies is vooral groot omdat in hem een eerlijk, hartelijk mens verloren is gegaan. Dat maakt het zo moeilijkje voor te stellen dat hij er niet meer is. 1 f illegale storter opgespoord VLAARDINGEN Door agenten van de afdeling Bij zondere Wetten van de poli tie en de afdeling Milieu-za ken van dienst Gemeente werken in Vlaardingen is een onderzoek ingesteld naar een illegale storting aan de Holyweg. Daar was op 7 en 8 augustus een grote hoeveelheid afval, bestaande uit ijzer, puin, hout, glas en blikken gestort. Aan de hand van papieren die ter plaatse werden aangetroffen kon de illegale storter, een kassenbouwbedrijf in Vlaar dingen, worden achterhaald. Het bedrijf heeft inmiddels toegezegd het afval weg te zullen halen. VLAARDINGEN - Het winkel personeel in de Vlaardingse bin nenstad lijkt vooralsnog niet erg onder de indruk van de verlaging van de tarieven in de parkeergara ge Afrol. Om de parkeergelegen heid in het centrum te vernimen heeft de gemeente besloten speci aal voor de werkenden aldaar het gebruik van de garage aantrekke lijker te maken. Een maandabon nement werd voor dat doel met twintig percent in prijs verlaagd tot een bedrag van veertig gulden. De hoop van de gemeente was ook dat deze maatregel gunstig voor het 'normale' gebruik van de Afrol-parkeergarage, die zelden he lemaal gevuld is. De parkeerplaat sen op straat en op de parkeerter reinen zijn vrijwel dagelijks wel continue bezet door in de binnen stad werkend winkelpersoneel. Door voor deze groep tarieven in de parkeergarage te verlagen hoop te de gemeente dat zo meer par keerruimte buiten de garage zou ontstaan voor winkelbezoekers. „Dat zou de aantrekkelijkheid van het stadscentrum verbeteren," schrijft men in een brief aan de bewoners. Eén dag parkeren in de Afrol zou winkelpersoneel dan 'slechts' vier gulden kosten, voor een maandabonnement zou veertig gul den moeten worden betaald. „Maar dat blijft veel geld," vindt de heer Elshof van de Marskra mer. „Door het parkeerprobleem hier in het centrum komt veel van ons personeel met de bus Nee, niet met de auto, want die kunnen ze alleen maar op een kilometer afstand kwijt. Of dan de Afrol geen oplossing is? Nee hoor, het blijft te duur." Bij Vroom Dreesmann en de Hema klinken soortgelijke gelui den. „Veel te duur en dat vindt ie dereen hier," laat de telefoniste van V D weten. „Dat komt nog neer op een bedrag van vijfhon derd gulden per jaar," rekent de heer Haanappel van de Hema uit. „Nee, onder ons personeel is de animo nul. Men vraagt liever en parkeervergunning op het gemeen tehuis aan." Dat is inderdaad een bruikbaar alternatief voor het winkelperso neel in het centrum. Voor zes gul den vijftig kan door deze groep ie der jaar weer een parkeervergun ning worden aangevraagd. Wel wat goedkoper dus dan een jaar lijkse parkeerrekening van vijf honderd gulden. Maar aan deze vergunning zou den ook nadelen kleven. Een woordvoerder van de gemeente: „We geven jaarlijks zes a zeven honderd van dat soort vergunnin gen uit, terwijl maar ongeveer honderdzestig parkeerplaatsen daarvoor beschikbaar zijn. Daar om zie je vooral in de winter, of bij slecht weer, dat de parkeer druk groter wordt. Veel vergun ninghouders moeten hun auto dan ergens anders neerzetten. Boven dien geldt de kaart niet voor vrij dagavond en zaterdag. En winkel personeel dat overdag even weg moet, kan zelden later weer te recht op dezelfde plaats." De gemeente is daarom nog niet geschrokken van de geringe animo van winkelpersoneel voor de Afrol parkeergarage. „Nee hoor, we gelo ven nog altijd dat onze maatrege len veel overlast in de binnenstad kunnen wegnemen," zegt een woordvoerder. „De bedrijven moe ten alleen nog even wennen aan de nieuwe mogelijkheden. Maar dat komt nog wel." Bedrijsleider J.A. Hoogerwerf: 'In de zomermaanden draaien we de helft van onze jaaromzet' Boor Bernadette Neelissen VLAARDINGEN Thuisko men van vakantie is meestal maar even leuk. Voor je het weet zit je weer in de dagelijkse sleur, en kun je je nauwelijks rueer voorstellen dat je nog niet eens zo heel lang geleden op dat romantische terras je bij het strand zat, of door onbe kende bossen vol exotische bloe men en planten wandelde. Tot dat. de vakantiefoto's klaar zijn. Dan herleven aÜe belevenissen weer en de 'weet je nog wel's vlie gen over en weer. Een bedrijf dat het deze maan den ontzettend druk heeft met va kantiefoto's is het in Vlaardingen gevestigde Fotohome 2000 BV, een grote ontwikkelcentrale die voor namelijk voor sigarettenwinkeliers werkt. De klant brengt het rolletje naar de 'sigarenboer'. Fotohome haalt het daar op, en zorgt dat de foto's ook weer op het verkoop punt worden afgeleverd. Het be drijf telt over heel Nederland ver spreid duizend dealerpunten. „De drukte is op dit momente enorm," zegt bedrijsleider J. A. Hoogerwerf. „De bouwvakkers met twee weken vakantie oftewel de 'twee-wekers', zoals we ze hier noemen, zijn nu net terug.'Met een gigantische berg fotorolletjes. Als ook de 'drie-wekers'- terug zijn wordt het echt topdrukte: in de zo mermaanden draaien we de-helft van onze jaaromzet," r Volgens Hoogerwerf is er een duidelijke stijging merkbaar ten opzichte van voorgaande jaren. „We kunnen het nog aan," zegt de bedrijfsleider. „Maar het wordt zwaar overwerken. Dat doen we nu ook al, maar dén wordt het he- leméél een gekkenhuis. Zeg maar gerust dat we 'storm' kunnen ver wachten. Dat komt niet in de laat ste plaats doordat we in de Consu mentengids hele goede kritieken hebben gehad." Fotohome draait dag en nacht. Het bedrijf biedt twee soorten ser vice: de 'normale' (de goedkoopste) en de 'snelle'. Rolletjes die 'nor maal' worden verwerkt gaan naar het hoofdlaboratorium van Fotoho me in Londen, één van de grootste fotclabs van de wereld (er worden zo'n driehonderdduizend rolletjes per week verwerkt!). Het duurt dan ongeveer een week voor de eindresultaten weer terug zijn bij de maker. De films van 'snel-ser- vice'-klanten worden in Vlaardin- ar a umM nutte j imdtXiéiiy CU Jen j ne\!(s b&dm 'ia'aii 'Vakantiefoto's zorgen bij de Vlaardingse ontwikkelcentrale Fotohome 2000 voor'eemongekendedrukte.4 Hier in de printkamer wordt dag en nacht gewerkt om de foto's op tijd te kunnen afleveren. gen afgewerkt, in een van de 'mi ni-labs'. ,Je ziet massa's foto's," zegt Hoogerwerf. „Van geboorte tot overlijden, en alles wat daartussen ligt. Ook 'discrete' foto's, maar daar kijk je al heel gauw niet meer naar, je let alleen op kwaliteit en techniek." Fotohome, een zusteronderne ming van Bonuspool BV in Vlaar dingen, begon in 1973 als een fo to-postorderbedrijf in een klein keldertje in Schiedam. Men ver spreidde huis-aan-huis enveloppen met een brief waarin de cliënt werd uitgenodigd een rolletje naar het bedrijf op te sturen. Eenmaal ontwikkeld en afgedrukt werden de foto's dan weer netjes terugg- stuurd, met èen gratis fotorolletje en een accept-giro erbij. Het bleek een 'succesformule: nog datzelfde jaar moest Fotohome verhuizen naar een groter pand aan de Lange Haven in Schiedam. Toen het be drijf ook daar uitgroeide vestigde het zich in 1982 aan de James Wattweg in Vlaardingen. „In Schiedam kwamen op een gegeven moment steeds meer men sen hun foto's direct bij ons aan de deur aanbieden," vertelt Hooger werf. „Vandaar dat we, eenmaal in Vlaardingen, een dealernet heb ben opgezet. Ook dat liep storm, zodat we ook landelijk konden gaan werken." De verstrekking van gratis rol letjes is inmiddels afgeschaft, maar Fotohome bloeit nog steeds. De klachtenafdeling heeft relatief heel weinig te doen. Eén van de mensen die daar werkzaam zijn is Ton Vos, professioneel fotograaf en tevens kwaliteitscontroleur bij Fotohome. „Het aantal klachten staat in geen verhouding tot het aantal klanten," zegt Vos. „Boven dien zijn veel van de klachten te rug te voeren tot foutjes bij de op name. Mensen willen tegenwoor dig allemaal een camera waarbij je alleen maar op een knopje hoeft te drukken, en dan moet het ver der maar allemaal goed gaan. Wat ze vergeten," gaat Vos ver der, „is dat er geen totaal automa tische camera's bestaan. Een fout die bijvoorbeeld veel wordt ge maakt is flitsen over een te lange afstand. Mensen klagen ook vaak over de kleurweergave. Soms heb ben ze gelijk hoor, maar vaak ook niet." Een gegronde klacht wordt door de mensen van Fotohome netjes afgehandeld. De cliënt krijgt een brief en de foto's worden gratis verbeterd. Mensen die filmmateri aal opsturen dat niet deugt krijgen daarop een adviesbriefje, met tips om dezelfde fouten in het vervolg te kunnen voorkomen. „Echt bijzondere foto's zie je zelden of nooit bij een bedrijf als dit," meent Ton Vos. „Ik kijk met een heel ander oog, dat realiseer ik me wel, maar dan nog. Het meeste materiaal is erg clichéma tig: recepties, trouwerijen, geboor tes, vakantiekiekjes. Nee, wie ar tistiek materiaal wil zien komt hier bedrogen uit." -1 fllltmstus mm vrijdag 18 augustus 10.00 -17.00 uur in ons modehuis Mannequins showen dan continu onze fantastisch mooie modekollektie voor najaar en winter Het beste van de betere modemerken uit heel Europa Kom op het tijdstip dat u schikt IJ bent van harte welkom' Modehuis Broersvest 109-113 Schiedam Tel 010 - 4260399 Door Rein Wolters SCHIEDAM De 21-jari ge Eric op de Weegh uit Schiedam heeft een aan klacht wegens mishandeling tegen de politie van zijn woonplaats ingetrokken. „Hij heeft gisteren erkend dat er afgelopen zaterdag nacht door hem méér is ge daan en gezegd tegen dienst doende politie-agenten dan hij aanvankelijk voorhield," verklaarde vanmorgen hoofdinspecteur L. C. Buij- nink van de Schiedamse po litie. Het in Schiedam verschij nende Nieuwe Stadsblad meldde gisteren dat de Schiedammer zaterdag na een avondje stappen met vrienden 'als een soort mis dadiger' zou zijn opgebracht Verder zou de student door de agenten een klap in het gezicht hebben gekregen, bij zijn keel zijn gegrepen en dat hij aan de confrontatie met de politie een overhemd vol bloedvlekken zou hebben overgehouden. "Uit de lezing van Van Weegh kan worden opge maakt dat hij alleen ge schrokken zou hebben gerea geerd op het passeren zater dagnacht van een politiewa gen over de Hoogstraat. Op zijn aanmerking op het rij gedrag van de agenten, zou den deze furieus hebben ge handeld. Hoofdinspecteur Buijnink: „Uit ons onder zoek is gebleken dat de man zich behoorlijk heeft mis dragen. Hij heeft de agenten uitgescholden voor 'kloot zak', reageerde agressief en is daarna terecht overge bracht naar het politiebu reau. Na beraad met de mensen waarmee hij op stap was en familie, heeft Op de Weegh gisteren op het bu reau zijn aanklacht ingetrok ken. Over de schadeclaim voor zijn overhemd voeren we nog intern beraad. We bezien ook of het nuttig is om nog eens met de man rond de tafel te gaan zitten.' 'Over de aanwezigheid van bloedvlekken op het over hemd van Op de Weegh ver klaart Buijnink: „Dat is ver oorzaakt door het bij de schermutseling ontstane wondje aan de vinger van een van de agenten. Dus het is niet afkomstig van bij voorbeeld een bloedneus van Op de Weegh." vlak aan de Waterweg en je hoort hier helemaal niets, zelfs vrijwel geen geluid van passerende sche pen." De 'superbakker' mikt met zijn bouwplannen op het feit dat bouw grond meer waard is dan recrea tieve grond. De winst daarvan, zo zegt hij, „wordt volledig geïnves teerd in ons bedrijf aan de Zak- kenstraatDit is voor de deelge meente ook interessant, want Hes- sing speelt een vrij grote rol in de Hoekse economie. Behalve het bakkersbedrijf bezit hij ook een aantal eigen winkels, en twee res taurants in Scheveningen en Rot terdam. In het bakkkersbedrijf aan de Zakkenstraat is de laatste jaren voor een bedrag van acht miljoen gulden aan nieuwe machi nes geïnvesteerd, en men wil nog meer uitbreiding om bedrijven van buiten Hoek van Holland als klant te kunnen aantrekken. Een woordvoerder van de deel gemeente noemt Hessings plannen 'heel aantrekkelijk': „Het levert ook weer een stuk werkgelegen heid op." Hessing denkt voor de komende jaren aan investeringen tot een bedrag van tien miljoen gulden. Hij heeft zelfs al een prin cipe-akkoord met de deelgemeente bereikt om het hele terrein van de dienst Gemeentewerken over te nemen. De dienst zal elders wor den gehuisvest. Hessing: „Al die plannen zijn wel in grote mate af hankelijk van de vraag of we nou die huizen kunnen gaan bouwen of niet. Het terrein aan het Ganzen- duin ligt nu renteloos en dat is een kostbare zaak. Wanneer we hier kunnen bouwen stellen we ook een deel van de investering vei lig HOEK VAN HOLLAND An ton Hessing, de eigenaar van de gelijknamige super-bakkerijen in Hoek van Holland, is een één mans-actie gestart tegen de Ge luidscontourwet. Hessing wil na melijk tien huizen bouwen op het terrein van het vroegere restau rant Ganzenduin aan de 's-Graven- zandseweg, maar de zogenoemde 'lawaailijn', die dwars door Hoek van Holland loopt, houdt de bouw voorlopig tegen De provincie wil, alvorens de vereiste verklaring van geen bezwaar af te geven, eerst duidelijk hebben of deze vastgestelde geluidshindergrens (55 decibel) ter plaatse niet wordt overschreden. Hessing houdt nu een enquête onder de Hoekse bevolking, met de vraag of men geluidshinder van het Europoort-gebied ondervindt. Volgens hem heeft heel Hoek van Holland nauwelijks last van ge luidsoverlast, en hij wil wel eens weten hoe de rest van de bevol king daarover denkt. Tot nu toe hebben al ruim vijfhonderd men sen een enquête-formulier terugge stuurd. Slechts vier daarvan zou den hebben gezegd last te onder vinden van lawaai. Hoewel de grond van het vroegere Ganzen- duin een recreatieve bestemming heeft, stuitte Hessing nauwelijks op weerstand bij zijn plan om er tien huizen neer te zetten. Zowel de deelgemeente als de gemeente Rotterdam verleenden alle mede werking en er werden geen be zwaarschriften tegen het plan in gediend. Anton Hessing zegt de Geluids contourwet 'onzin' te vinden: „Wetten moet je maken omdat ze nodig zijn, en deze is echt overbo dig," stelt hij. „Mijn bedrijf ligt Sieraden ontvreemd SCHIEDAM Bij een in braak in een woning aan de Vondellaan in Schiedam is voor vijftienhonderd gulden aan sie raden buitgemaakt. Om binnen te komen werd een buitendeur vernield. Bij een drogisterij aan het Gnegplein vermist men na een inbraak honderd gulden uit de kassa. Ook hier moest 4e voordeur het ontgelden. Dubbele overtreding VLAARDINGEN Een be- stuurder van een personenauto is vannacht door de politie aan gehouden nadat hij met hoge snelheid over de Lepelaarsingel was gereden. De politie kon de man, een 21-jarige Vlaardinger, na een korte achtervolging tot stoppen dwingen. Na een on derzoek bleek dat de man een glaasje te veel op had: een adem-analyse gaf een indicatie van 0,8 promille. De bestuurder betaalde voor zijn misstap ter plaatse een boete van 250 gul den, maar daarmee bleek de kous nog niet af: de auto van de man bleek niet APK-gekeurd te zijn. De wagen zal technisch worden onderzocht. Hiervan wordt afzonderlijk proces-ver baal opgemaakt. De bestuurder is in de loop van de nacht heengezonden. Stagnatie gas- en watertoevoer in Oost SCHIEDAM Bewoners van het gebied rond de Boer- haavelaan in Oost kunnen van af maandag 14 augustus te ma ken krijgen met een stagnering van de gasen watertoevoer Bovendien kunnen, overigens ongevaarijke, roetdeeltjes in het water worden aangetroffen. Dat houdt verband met werk zaamheden van de Openbare Nutsbedrijven, die de hoofdlei dingen van de gasen drink watervoorzieningen vervangen. De werkzaamheden hebben ook een verhoging van de gasdruk tot gevolg. Om de druk echter op het vereiste niveau voor de omwonenden te houden wor den in de woningen regulateurs geplaatst. De bewoners kunnen dan gewoon gebruik blijven maken van het gasfornuis, de geisers en de centrale verwar ming. Auto uitgebrand VLAARDINGEN Gister avond is de brandweer uitruk ken voor een autobrand aan de Van Hogendorplaan. De auto brandde geheel uit. De oorzaak van de brand was vermoedelijk een lekkende benzineleiding. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd; het schadebedrag is nog onbekend. Foto-expositie ovsr historie Oostvocrne OOSTVOORNE Ter gele genheid van het vijftigjarige ju bileum van de Oostvoornse Za kenlieden Vereniging is er van 15 tot en met 19 augustus een fototentoonstelling ingericht over de geschiedenius van Oost- voorne. De expositie bestaat uit ruim 500 foto's en originele kruideniers-artikelen. De foto tentoonstelling is te zien in het onderkomen van de Zakenlie denvereniging, Meeuwenlaan 4 in Oostvoome. 'Veilig oversteken' SCHIEDAM De provincie Zuid-Holland herhaalt dit jaar de actie 'Veilig Oversteken'. De actie is bedoeld voor kinderen die bij de start van het nieuwe schooljaar voor het eerste een school voor voortgezet onder wijs bezoeken. Op acht plaatsen langs provinciale wegen waar veel scholieren passeren zullen medewerkers van Veilig Ver keer de eerste woensdag van het schooljaar een oogje in bei zeil houden. Historie Dolfshaven ROTTERDAM De Haven vereniging Rotterdam heeft voor dinsdagavond 19 septem ber een historische havenavond over Delfshaven georganiseerd. Tijdens deze avond, die plaats vindt in de Oude Kerk in Delfs haven, zal directreur Sigmond van het Koninklijk Leger- en Wapenmuseum spreken over 'de Nederlandse zeehavens tus sen 1500 en 1800'. Namens de.., Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam zal hoofd studiezaal Okkema vertellen over 'Delfs haven in de negentiende eeuw'. Tot slot van de avond zal een lezing worden gehouden door oud-directeur Van Zutphen van de Haven- en Vervoerschool Dr. Stakenburg'. Deze lezing heeft als titel: 'Van zakkendrager tot terminal operator'. De histori sche avond begint om acht uur. Kaarten ƒ3,50) zijn op 19 september vanaf half acht ver krijgbaar aan de zaal. tr» v- (twrw»'»» iK< wMScté {INGEZONDEN MEDEDELING) alja modeshow Onk op maandagmiddag en donder dagavond geopend Ruime parkeergelegenheid t o ons Modehuis 4 3 „3

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1