Het Vrije Volk SCHIEDAM Oostzee is voor ons een klus van niets' Schoonmaak gifschip gaat vele tonnen kosten 'Agentje spelen' tijdens politiedag Orgelweek in Grote Kerk succesvol verlopen Bloemen voor jubilerende Frans NS I N K nderopvang hard nodig in Groenoord VERF IJZERWAREN Zwemvierdaagse volgende week KCtSCGf Omwonenden arresteren inbreker 1% SCHIEDAM Schiedamse zwemliefhebbers kunnen vol gende week maandag, 21 au gustus, weer te water gaan voor de jaarlijkse Nationale Zwemvierdaagse in Bad Groe- noord. Het is de bedoeling dat weer of geen weer tot en met donderdag iedere avond een afstand van vijf honderd meter wordt ge zwommen, Kinderen jonger dan tien jaar behoeven slechts 250 meter af te leggen Tijdens het zwemmen mag worden uitgerust, maar daar bij is het niet toegestaan dat het water wordt verlaten. Deelnemers, die noodgedwon gen een avond moeten over slaan, mogen, behalve op maandag, een keer dubbel zwemmen. Het zwembad wordt vo5r de vierdaagse iedere avond van 18.00 uur tot 20.00 uur opengesteld. Ouderen wordt verzocht niet later dan om ze ven uur in het water te dui ken. Deelnemers kunnen zich tot zondag 20 augustus voor vijf gulden alvast inschrijven bij Bad groenoord, Zwembad Zuid of de VVV. Maandag moet voor inschrijving zes gulden worden betaald. Door Eon de Groot ROTTERDAM Zonder ook maar een spoortje vrees, stapte Hans Gutteling (48) gisterochtend als eerste het met giftige dampen gevulde ruim van de Oostzee bin nen. De veiligheidsdeskundige van Depot Milieubeheer BV vertrouw de blindelings op zijn gaspak, mas ker en zuurstoffles, De epiehloor- hydrine, zwaar giftig en bij inade ming dodelijk, kon hem niet berei ken. „Dit betekent niks voor ons, echt niet." zei hij gistermiddag, toen hij zich net uit zijn benauwde veiligheidspak had gewurmd en op 'de kade van de Tanker Cleaning Rotterdam (TCR) op adem kwam. „Voor ons is dit een routineklus. Natuurlijk is dat spul giftig en ge vaarlijk, Maar als je de normale veiligheidsmaatregelen neemt, is er niets aan de hand," Gutteling is éen van de 25 men sen van het gespecialiseerde be drijf Depot Milieubeheer BV, die de komende twee weken de Oost zee zullen schoonmaken. De veilig heidsdeskundige heeft de leiding van het groepje mannen dat daad werkelijk afdaalt m de giftige rui men van het schip. Verder zijn er mensen die op de wal bezig zijn en medewerkers die de organisatie en het vervoer regelen. De epichloorhydrine-dampen hangen net boven de vloer van de ruimen van het inmiddels beruch te schip. Het gas is drie maal zo zwaar als lucht. Als de luiken van de ruimen zomaar zouden worden opengeslagen, zouden de dampen door de wind worden opgepakt en verspreid. Het is dus zaak dat het gas uit het ruim wordt gepompt. Veiligheidsdeskundige GutteUng ging gisteren gewapend met me ters het ruim in. „Eerst moet wor den vastgesteld hoeveel dampen er hangen," legde hij uit. „Het is nu nog ongeveer 200 parts per milli on Als we dat wegzuigen en heb ben gefilterd, garandeer ik dat de lucht die dan wordt uigeblazen 0,0 parts per million bevat." De Oostzee wordt door een groep echte specialisten onderhan den genomen. Het bedrijf Depot Milieubeheer is één van de weini ge op de wereld dat zich heeft toe gelegd op het opruimen van che micaliën na ongelukken en het schoonmaken van installaties. Zo is Depot Milieubeheer, gevestigd in Spijkenisse, betrokken geweest bij eerder milieu-incidenten met schepen als de Olaf, Anna Broere en de Karin B „Dit zijn mensen die de hele wereld rondreizen en daar ook dik voor worden betaald, niet zomaar mensen die van de straat zijn ge plukt," zegt Gutteling, „Zij doen niets anders dan dit soort zaken. Aan het begin van het karwei zei den ze het zelf: 'Dit is voor ons niets'. We hebben wel eens kar weitjes waarbij een ruimte wordt volgepompt met stikstof omdat er materiaal in ligt dat spontaan zou ontbranden als het met zuurstof in aanraking komt. Je weet: een hap stikstof en je bent er acuut ge weest. Je moet gewoon de veilig heidsmaatregelen in acht nemen. En natuurlijk niet nonchalant worden." De deskundigen roepen het in koor en zouden het 't liefst van de daken willen schreeuwen: de ope ratie die in de 2e Werkhaven in de Botlek plaatsvindt, is ongevaar lijk (mits er veilig volgens het draaiboek wordt gewerkt) maar vooral 'normaal' voor Rotterdamse begrippen. Volgens Ted Buijs, de woordvoerder van Depot Milieube heer, vinden in de Rotterdamse haven regelmatig van dit soort op- knapkarweitjes plaats. „Toen de zaak in Westduitsland begon te spelen, werden wij ook gevraagd maar hadden we geen tijd," zegt hij. „Aan de ene kant was de bouwvak bezig, aan de an dere kant hadden we het druk in Rotterdam en omstreken. Dit is voor ons niets speciaals en er hoeft ook geen ophef over te worden ge maakt. In Westduitsland hadden ze na tien dagen nog geen duide lijk draaiboek om de zaak aan te pakken. Dat gaat hier dus heel an ders." Op de kade van TCR waren gis teren de eerste benodigde werktui gen aangekomen voor het leegpom pen en schoonmaken van de Oost zee. Het giftige gas wordt door drie soorten filters met actieve koolstof gejaagd waarna de schone lucht wordt weggeblazen. Op de wal wordt een terrein in gericht als 'werkruimte' voor de schoonmakers. Ongeveer zeshon derd vaten worden uiterst voor zichtig uit de Oostzee gehesen. Tussen wal en schip worden voor zieningen getroffen die voorkomen dat een vat dat uit de kraan valt, in het water terechtkomt. Er is een dubele voorzorg: de vaten wor den op twee plaatsen vastgemaakt. Op de kade worden ze schoonge maakt. Als de vaten én het schip schoon zijn, wordt de lading weer teruggehesen voor vervoer naar de oorspronkelijke bestemming, le ningrad. Behalve vaten, liggen in de rui men onder andere ook 26 rollen staaldraad in houten verpakking. Dit hout heeft waarschijnlijk het weggelekte epichloorhydnne geab sorbeerd. Het hout wordt meteen nadat het op de kade is gehesen, losgemaakt en afgevoerd i.aar de onder meer de Afval Verwerking Rijnmond (AVR) om te worden verbrand. De rollen staaldraad worden op een apart plekje onder zocht en zonodig schoongemaakt. De ruimen van het schip worden met een hogedruk spuit schoonge- spoten. Het spoelwater wordt opge vangen en afgevoerd. De hele ope ratie zal zeker twee weken in be slag nemen, twee maal zo lang als eerder werd aangenomen. Directeur mr. H, J. van de Roe mer van de Rotterdamse rederij/- stuwadoor KNSM-Kroonburgh BV erkent dat de schoonmaakoperatie 'veel geld' zal gaan kosten. Depot Milieubeheer spreekt in dit ver band van een bedrag van 'vele ton nen'. Voor Van de Roemer staat de veiligheid echter voorop: „Het is onze verplichting om ervoor te zorgen dat dit wordt schoonge maakt. Toen wij het draaiboek voor de operatie zagen, hebben wij dat ook op enkele punten aange scherpt. Punten die voor het be drijf erg kostbaar zijn." HOEK VAN HOLLAND On danks alle aankondigingen heb- bemn veel mensen in Hoek van Holland zich zaterdagmorgen afge vraagd wat er nu eigenlijk aan de hand was. Politiewagens reden door het dorp, sirenes loeiden en vooral op de Hoekse Brink was het een drukte van belang. De Hoekse politie hield een open dag ter gele genheid van het feit dat het korps al 75 jaar onder Rotterdams be stuur staat. Op het grasveld van de Hoekse Brink speelde daarom een bandje, waren verschillende types politie wagens ,en. motoren samenge bracht) was ovolop,-:informatie over het,werk „van (en bij) de politie voorhanden en werden tal vande monstraties gegeven. De voorlich ting bestond voornamelijk uit de ademanalyse-apparatuur en uit aiie merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service1 fnri-ni Burg. H Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel 010-473 82 22 een stand voor inbraak-preventie. Grote belangstelling was er voor de demonstratie met de politie hond. Een in stevig pak gestoken pseudo-misdadiger moest het ont gelden en hij kreeg letterlijk de po litiehond op de hals. De volwassenen konden alle vragen kwijt die ze eventueel had den aan de politiemensen. Maar het hele gebeuren leek toch vooral een feestje voor de jeugd. Want wat is er mooier dan een ritje ma ken op een politiepaard met de pet van de agent op. Of om op een po litiemotor te zitten, of in een poli- tie-auto en aan alle knoppen te mogen kbmeihzolrnfeh datf iëBiamD er iets vap zegt^UVBs;MW v<, - «mm Dat verklaarde ook «het regelma tige geloei van poHtiesirenes in het centrum van Hoek van Holland. Met een arrestantenwagen en met de gewone surveillancewagen wer den snelle ritten door De Hoek ge maakt met de jeugd, De wagen van de Mobiele Eenheid liet zo nu en dan zien waartoe het waterkanon in staat is, kortom de politie zorg de voor prettige ontspanning op de laatste zaterdag van de grote va kantie. Voor dertien kinderen krijgt het feest woensdag nog een ver volg. Zij zijn namelijk winnaars in de kleurwedstrijd en brengen woensdag een bezoek aan de meld kamer en aan de rivierpolitie in Rotterdam. En de officiële viering van het 75-jarig verblijf van de ge meentepolitie in Hoek van Holland vindt dit najaar plaats met een re ceptie. Organist Gert Boersma, die afgelopen week tydens de Internatio nale Orgel- week Vlaar- dingen een cursus volgde, aan het werk. De orgelweek werd dit weekeinde af gesloten met een twee uur durend con cert door de cursisten. 1 VLAARDINGEN „Voor Fran se muziek is dit orgel uitermate goed geschikt. De registers zijn veel uitbundiger dan op Duitse or gels. En orgelbouwer Van Feteg- hem was een Vlaming, die in de traditie van de Franse School zijn orgels bouwde." KJ %~J XJLi Dat vertelde afgelopen zaterdag een Belgische conservatoriumstu dent in de Grote Kerk van Vlaar- dingen. Op het orgel in deze kerk doorliepen conservatorium-studen ten uit België en Nederland vorige week een cursus in het spelen van werken van Bach en Marchand en dat bleek een behoorlijk succes. In 1763 bouwde Van Peteghem het nu Vlaardingse orgel voor de Bernardijner Abdij te Gent. In 1819 kocht de' Nederlands- Hervormde Gemeente in Vlaardin- gen het orgel. Na aanpassing en verbouwing werd het in 1822 offi cieel in gebruik genomen. Johan Zoutendijk, zoon var de befaamde organist Aad Zoutendijk, over het verschil tussen Franse en Duitse orgels: „De Franse orgels sluiten meer aan bij de traditie van 'muziek hoeft niet altijd zo se rieus te zijn'. Het Rooms-Katholie- ke element van uitbundigheid. De Duitse orgels kan je als minder uit bundig omschrijven. Dat heeft al les te maken met de Hervormde of Gereformeerde achtergrond. De Duitse orgels werden vooral ge bruikt als begeleiding van kerk diensten. De Fransen daarentegen improviseerden graag. Gewoon om de klank zelf." Aan begin van de week lag het aspect vooral op werk van de fa milie Bach. Zowel Johan Sebasti- aan, als Carl Philip Emmanuel. Van Johan Sebastiaan werd onder meer werk uit de kleine orgelmis gespeeld. De tweede helft van <ie week bestond uit werk van Louis Marchand. Zaterdagmiddag was de afron ding. Een handjevol bezoekers ge noot van de milde orgelmuziek. Ook de begeleidende tentoonstel ling over het leven en werk van Bach was voor velen de moeite waard. II. Normaal gesproken kan Frans van Thienen zijn woordje best doen, maar zaterdagmorgen stond hij van verbazing met een mond vol tanden. ^Her- eerst moest hij tot zijn verwondering constateren hoe collega-winkeliers van het winkelcentrum Broersveld in Schiedam zijn gevel versierden en daar een groot bord bevestigden met als tekst: 60 jaar Frans van Thienen'. En of dat al niet genoeg was, marcheerde ook nog de harmonie Ambro6ius voor de winkeldeur en gaf daar een leuke aubade. 2estig jaar geleden openden de ouders van Frans van Thienen de winkel in doe-het-zelf-artikelen. De zaak is niet alleen een van de oudste van het Broersveld, maar zeker ook de bekendste. Frans van Thienen is ook voorzitter van de winke liersvereniging. Als blijk van waardering voor zijn inzet voor de straat ontving hij een audio-mstalla- tie en vele bossen bloemen. Na afloop zei Van Thienen volstrekt niet te hebben geweten van de happening die hem is bereid. Zelfs zijn vrouw was hiervan niet op de hoogte. „Maar ik vind het ont zettend leuk wat men heeft georganiseerd. Dit ver geet ik mijn hele leven niet meer," sprak de sym pathieke winkelier. SCHIEDAM Kinderopvang- centra in Schiedam hebben lange wachtlijsten. Voor Yvette Ver voort, een voormalige onderwijze res, was dat reden te duiken in dit 'gat in de markt'. Mede door haar initiatief werd zaterdagmiddag in Groenoord het particulier geëx ploiteerde kinderdagverblijf Nijnt- je geopend. Er was een jaar voor nodig om alles rond te krijgen. „Kijk, zo zag het lokaal er eerst uit. Met hulp van vrienden en fa milie is het verbouwd en opge knapt. Een gezelHge plek met vol doende speelmateriaal en meubi lair," vertelde de trotse Yvette, De ruimte waar ze op doelt is een voormalig klaslokaal van een oude basisschool in de wijk Groenoord, aan de Peter van Anrooijlaan. Voordat het zover was moest er eerst worden onderhandeld met de gemeente. „In het begin dacht ik er misschien iets de makkelijk over, maar toen er eenmaal een goed budgetplan op tafel lag, bleek men op het stadhuis volop bereid mee te werken," vertelde zij ver der. Wethouder Van Kleef sloot zich daar volledig bij aan: „We hebben vooral gekeken naar het belang wat de wijk. Het commerciële aspect kwam op het tweede plan." Met deze laatse zin duidde hij op het feit dat het initiatief niet zon der gemeentegelden op poten kon worden gezet. Kinderdagverblijf Nijntje is zaterdag in Schiedam in het bijzijn van wethouder J. G. van Kleef officieel geopend. Voor de open dag be stond veel belangstelling. De rest van de financiering is rond gekomen met hulp van spon sors. Enkele bekende winkels uit Schiedam en omgeving hebben do naties gedaan. Het zijn vooral be drijven waar benodigdheden voor het interieur zijn aangekocht.Hun namen staan op een groot bord vermeld in de gang van de oude school. Het plan is om per dag totaal vijftien kinderen op te nemen. Om dit in goede banen te leiden heeft Yvette Vervoort nog twee andere krachten aangesteld. Geen vrijwil ligers, maar professionele mede werkers. Zelf werkt ze ook mee. „Dat geeft naar de ouders toch meer zekerheid dat er iets serieus van de grond komt." De opvang kost zes gulden per kind per uur. Dat is een bedrag dat gemiddeld bij andere instellin gen betaald moet worden. Er is wel een voorwaarde dat een kind minimaal vier uur per dag aanwe zig moet zijn. Wachtlijsten zullen hier nog niet zo snel ontstaan. Naast het net opgeleverde lokaal, staat nog een identieke ruimte te wachten op verbouwing. SCHIEDAM Een 33-jari- ge Schiedammer is zaterdag nacht op heterdaad betrapt bij in een drogisterij aan de Mgr Nolenslaan in Schiedam. Om dat de middenstand in deze buurt al vaker het slachtoffer was van inbraken, verwacht*" de politie van hem meer be kentenissen. De man geen 'onbekende' voor de politie werd betrapt door een oplet tende omwonende. Zij belde de politie. Met haar vriend kon zij de dief zolang vasthou den. Klem tussen draaideur SCHIEDAM Een achtjarig jongetje uit Schiedam heeft gis teravond enige tijd met zijn voet tussen een draaideur van een flat aan het Chopinplein ge- zeten. De brandweer heeft hem uit zijn benarde positie kunnen bevrijden. Met een gebroken enkel is hij naar het Schieland- Ziekenhuis vervoerd. Niet dronken SCHIEDAM Een suikerpa- tiénte is zaterdagmorgen vanuit het politiebureau naar het Ho- ly-Ziekenhuis in Vlaardingen vervoerd, Zij was die morgen volgens de politie 'waggelend' het bureau binnengekomen. Ondanks een dranklucht be merkte de wachtcommandant tf dat er meer aan de hand was dan een gewone dronkenschap. In het ziekenhuis bleek het een suikerpatiënte te zijn. Na toets; diening van glucose mocht ze het ziekenhuis weer verlaten. Politie haal twee Spanjaarden uit tunnel SCHIEDAM Twee Spaan se toeristen zijn zondag door de politie uit de Beneluxtunnel ge haald. Zij hadden hun auto even verderop op de vlucht strook gezet. De tunnelbuis wil den zij benutten voor een wan deling. Omdat zij slechts Spaans spraken en verstonden, heeft de politie geen proces-verbaal op gemaakt. Medicijnen gevonden SCHIEDAM De twee do zen met levensgevaarlijke me dicijnen, die afgelopen vrijdag uit een bestelbus aan de Nieuw- poortweg in Schiedam werden gestolen, zijn terecht. Vrijdag middag werd de eerste doos aan de Vierhavenstraat in Rot terdam gevonden. De andere doos is waarschijnlijk in het water van de Voorhaven ver dwenen. Toen de gealarmeerde brandweer arriveerde, bleek de„ doos met medicijnen al gezon- ken. Wel werden nog enkele' j ampullen gevonden. De 'lange! j blonde man', die de medicijnen I vrijdagmorgen vermoedelijk j stal, is nog niet gepakt. i a Inbraak in kelderbox VLAARDINGEN In dé nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in een kelder box aan de Fannius Scholten- straat in Vlaardingen. De buit bestond uit een fiets en een hoeveelheid gereedschap. De to tale waarde van de gestolen goederen bedraagt ongeveer j duizend gulden. t Standwerkersconcours SCHIEDAM Voor de veer- t tiende keer wordt op vrijdag 22 september het Schiedamse standwerkersconcours gehcu- den. Voor de wedstrijd tijdens de weekmarkt in de Lange i Kerkstraat/Broersveld hebben al vijftien standwerkers uit—, heel "Nederland ingeschreven. Zij zullen door een jury worden beoordeeld op originaliteit, overtuigingskracht en spreek vaardigheid. De jury zal onder andere bestaan uit het CDA- raadslid M. C. Van Lambalgen-, Brouwer, HVV-journalist Rein, Wolters en J. Michel van de„, winkeliersvereniging Schie-« dam-Noord. Het concours be-_ gint rond tien uur en eindigt om een uur of vier. Wethouder A. G. Wiegman zal op het He- v maplein dan de prijzen uitrei ken. Brandstichting In keet VLAARDINGEN Drie jon gens zijn gisteravond door de Vlaardingse politie aangehou den op verdenking van inbraak en brandstichting in een bouw keet aan de Churchillsingel. Na verhoor van het trio bleek dat twee van hen, beiden afkomstig uit Vlaardingen, zich ook daad werkelijk aan brandstichting schuldig hadden gemaakt Zij werden ingsloten. De bouwkeet heeft brandschade opgelopen, maar het schadebedrag is nog onbekend. (INGEZONDEN MEOEOELING) APK ifZï'A ■«•'•ÜZ r/S Al il \V\ i CC--TT3 l /SS t I i i -fA i e»V S rif I w

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1