Met bom en mes naar het voetballen Kinderen spelen zelf circus FINALE MAZDA 323 PENNINGS BV Het Vrije Volk SCHIEDAM Honki-Ponk al tevreden over eerste tijd in nieuw dagverblijf T BS voor poging tot moord en zware mishandeling bij SWDen Haag? te Kunstklassen exposeren eigen creaties Maandenlang feest rond Delf shaven L M* PAGINA 14 ws VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1989 SCHIEDAM De Stichting In ternationaal Kinderdagverblijf Honki-Ponk kijkt voorlopig met te vredenheid terug op de eerste maanden van haar bestaan. Aan de wens van de initiatief nemers om te zorgen voor een goe de dagopvang voor kinderen van allochtonen, lijkt te worden vol daan. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1988 van het kinderdagver blijf. Het is het eerste jaarverslag van de stichting, die pas op 1 septem ber vorig jaar een 'internationaal' kinderdagverblijf opende. De ge meente gaf vanaf die datum toe stemming om een vleugel van de school 'De Brug' aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan voor dat doel te gebruiken. Na wat verbouwingen bleek deze lokatie redelijk geschikt voor de opvang van kleuters, peuters en baby's. Tot de oprichting van de stich ting werd besloten, omdat onder zoek had uitgewezen dat allochto ne vrouwen behoefte hadden aan een mogelijkheid tot kinderop vang. Daardoor zouden zij immers tijd krijgen zelf deel te nemen aan cursussen, die hen dan later weer aan een baan zou kunnen helpen. Zo zou vooral de sociaal-maat schappelijke sector behoefte heb ben aan de zogenaamde allochtone arbeidskrachten. Zij louden vol gens een onderzoek kunnen wor den ingezet Jbij 'alle soorten proble men die zich voordoen met alloch tonen of tweede generatie jonge ren'. In de regio Nieuwe Waterweg konden de niet in Nederland gebo ren vrouwen voor verschillende cursussen op dit gebied terecht. Zelf organiseerde Honki-Ponk in samenwerking met de Stichting Beroepseducatie cursussen voor al lochtone leerling-leidsters. Uit tientallen kandidaten werden uit eindelijk twaalf vrouwen geselec teerd. Per dag vinden zestien kinde ren onderdak in het Internationa le Kinderdagverblijf Honki-Ponki, dat wordt bekostigd door particu lieren, bedrijven en overheidsin stellingen. Niet alle kinderen wa ren van allochtone ouders. Honki- Ponki biedt ook dagelijks onder dak aan kinderen van werkende ouders. Per 31 december was de ver houding autochtone/allochtone kinderen 42% 58%. Volgens de stichting komen deze aantallen de integratie tussen buitenlandse en Nederlandse 'kinderen ten goede. Het jaarverslag: „Tolerantie en nieuwsgierigheid ten aanzien van verschillende culturen en een rela tivering van de eigen waarden en nonnen zijn hierbij uitgangspun ten." Door Arnoud Riethof ROTTERDAM 'Hakken! Hak ken! Hakken!', schalt het in en om de voetbalstadions. Dat is op zich zelf al huiveringwekkend genoeg. Maar sommigen onder ons vatten die kreten ook nog letterlijk op. In dezelfde stoere wartaal had ook de negentienjarige Schiedammer V. op 16 mei dit jaar geredeneerd: „Die Hagenezen denken dat ze hard zijn, maar ik ben véél har der." Op de dag van de avondwed strijd SVV—FC Den Haag was V. dan ook eerst met drie vrienden naar het strand van Scheveningen gegaan. Om alvast 'wat te rellen'. Dat lukte niet, dus sleep hij, weer thuis, een vijftig centimeter lang slagersmes scherp. En fabriceerde een brandbom van een fles, wat inderhaast gekochte benzine en een reep laken. Om tussen de Haagse supporters te gooien, in of bij het SVV-stadion. Maar nog voor er ongelukken gebeurden, ar resteerde de politie hem bij toe val. Gisteren stond V. voor de Rot terdamse rechtbank, beschuldigd van een poging tot moord (met de brandbom) en poging tot zware mishandeling (met het slagersmes). Dat zijn maar juridische formu leringen voor een bepaald soort ge weld. Je kimt het ook heel anders noemen. Waanzin of zo; het top punt van voetbalvandalisme. Van een soort waar geen voetbalpas of stadionverbod tegen helpt. Ook een lange gevangenisstraf niet, bij déze verdachte, vond officier van Justitie mr, H. J. Moraal. Hij eiste TBS, ter beschikkingstelling, met dwangverpleging. En zes maanden gevangenisstraf. Verdachte V. en zijn raadsman mr. Tj. van der Spoel waren het met dat voorstel tot gedwongen psychiatrische behandeling eens. Al was het alleen maar omdat de jongeman al léng in therapie had moeten zitten: na een reeksje eer dere geweldplegingen, onder ande re brandstichting, had V. in '88 een jaar gevangenisstraf gekregen voor een overval. Psychiaters had den toen al gezegd dat V. eigenlijk moest worden opgenomén. Omdat hij vrijwel niet toerekeningsvat baar was en de kans op herhaling erg groot. Maar 'het overvalletje' was een te geringe aanleiding om TBS te geven, zeiden de doktoren. De rechters hielden zich toen aan dat advies. Op 12 mei kwam V. uit de gevangenis, op 15 mei zat hij al- weer in het politiebureau voor nieuw geweldpleginkje en op 16 mei was SVVDen Haag. De ver dachte was toen met het mes (in z'n broeksband; de punt ervan stak in z'n nek) en de fles benzine Schiedam in getrokken. Toen hij een groepje Den Haag-supporters ontmoette, probeerde hij zwaaiend met het mes erop in te steken. Maar de Hagenaars gooiden stenen en de ME scheidde de partijen. Op weg naar het stadion beroof den V. en een vriendje nog even een voorbijganger van 25 gulden. Andere jongens zeiden dat de ME bij het stadion zou controleren, dus dat V. de brandbom beter kon verstoppen. Na afloop van de wed strijd kon hij hem alsnog gooien, nietwaar? Hij verborg de fles, maar een Haagse politieman in burger, die zich tussen de Schiedamse 'suppor ters' bevond, hoorde hen over de molotov-cocktail praten. De Schie damse politie pakte op zijn aanwij zingen de jongen op en ontdekte later ook de bom zelf. V. zei tijdens z'n verhoren niet dat hij spijt had. Wel dat een paar Hagenezen meer of minder er niet toe deden. Gisteren verklaarde hij die dag een beetje buiten zinnen te zijn geweest. Dat hij er niet zo over had nagedacht dat bom en mes wel eens levensgevaarlijk konden zijn. De psychiaters von den alleen al in dat feit reden om nu wel met klem tot TBS en be handeling te adviseren. Op 31 au gustus zal de rechtbank dat ook uitspreken. Wat is er voor kinderen, die graag naar het circus gaan, leuker dan ook eens als een 'echte artiest' in de piste op te treden? Bij voorbeeld als clown of als ruiter te paard? Dat kan allemaal bij circus Krone, dat voor het begin van elke matinee een half uur- tje voor het jonge volkje inruimt. De clowns van het Alexis trio halen allerlei fratsen uit en schminken de jeugd met vaardige hand tot broeders en zusters in het vak. Net zo aardig en zeker zo spannend is het paardrij den, waarbij de jeugd dankzij een veiligheidslijn niets kan gebeuren. De rit eindigt tot groot plezier van het pu bliek natuurlijk met een zweeftochtje boven de piste.. SCHIEDAM Leerlingen van de kunstklassen van het Stedelijk Museum exposeren tot en met zon dag 3 september een selectie van hun creaties. Het betreft schilderijen, gou aches, linosneden, tekeningen en dergelijke, die volwassenen en kinderen in de kunstklas hebben vervaardigd. De kunstklas is een als creatieve werkplaats ingerichte museumzaal, waar les woidt gege ven door beeldende kunstenaars. Deze lessen worden wekelijk gege ven en zijn erop gericht de creati viteit en het hanteren van beel dende middelen te stimuleren. De relatie tussen het museum en de kunstklassen komt onder meer tot uitdrukking bij de rond leidingen langs verschillende ten toonstellingen in het museum, die gedurende het cursusjaar plaats vinden. Dat het bezichtigen van i deze tentoonstellingen inspirerend kan werken op het creatieve pro ces, blijkt wel uit het aantal schil derijen en gouaches die nu zijn geëxposeerd. Bij een aantal schil derijen is de klein- in de ontwerp- c-.keuze terug te vinden,van de suc- cesvolle Antilliaanse en Arubaanse tentoonstelling 'Bida i Kolo', die omstreeks de jaarwisseling werd gehouden. Maar ook de invloeden van an dere tentoonstellingen zijn in het werk terug te vinden, terwijl tege lijkertijd de geheel eigen verwer king en toepassing van de verschil lende (beeld)elementen in het werk opvalt. Behalve het werk van volwassenen worden ook teke ningen, schilderingen, lino's en boetseerwerk van kinderen ge toond in de kunstklas en in trapvi- trines. Hun werk valt op door spontaniteit en orginaliteit. Autobedrijf H. Pennings Dat al de op voorraad B.V. zet al zijn Mazda's 323 staande Mazda 323-modellen in voor de 'finale'. verkocht gaan worden voor Wat houdt dit voor u in? 2000,- onder de nieuwprijs! Mazda 323 HB, 3-drs. 1.3 LX, 4 versn. Mazda 323 HB, 3-drs. 1.3 injectie, 5 versn. Mazda 323 HB, 3-drs. 1.3 ensign, 5 versn. Mazda 323 HB, 3-drs. 1.3 ensign, 5 versn. Mazda 323 HB, 3-drs. 1.3 GLX, 5 versn. Mazda 323 HB, 3-drs. Rai-Red, 5 versn. Mazda 323 HB, 3-drs. iris, 5 versn. Mazda 323 HB, 1.3 GLX, 5 versn. Mazda 323 Sedan, 1.3 LX, 4 versn. Mazda 323 Sedan, 1.3 ensign, 5 versn. Mazda 323 Sedan, 1.3 LX, b versn. Mazda 323 Sedan, 1.3 LX, Iris, 5 versn. Mazda 323 Sedan, 1.7 Diesel LX. 5 versn. Mazda 323 HB, 5-drs. 1.7 Diesel LX, 5 versn. Rijklaarprijs 22.643,- f 24.635,- 24.130,- 23.680,- 24.452,- 25.385,- 23.340,- 24.907,- 24.553,- 26.130,- 25.256,- 25.340,- 30.683,- 29.477,- Finaleprijs 20.643,- 22.635,- 22.130,- 21.680,- 22.452,- f 23.385,- 21.340,- 22.907,- 22.553,- ƒ24.130,- 23,256,- 23.340,- 28.683,- 26.000,- U bent welkom in onze showroom aan de Noordmolen- straat 17 te Schiedam, waar u deze unieke finale kunt bij wonen. AUTOBEDRIJF Noordmolenstraat 17 Schiedam Telefoon 010-4266233 ROTTERDAM Delfshaven bestaat zeshonderd jaar en dat zul len ze weten ook in deze oudste wijk van Rotterdam. Eind deze maand barsten de feestelijkheden los, die Delfshaven een nog promi nentere plaats moeten geven bin nen het 'Rotterdams recreatief product'. De horeca en vele galeries heb ben zich verenigd om het zeshon derdjarig bestaan van Delfshaven, dat werd gesticht om de stad Delft een eigen zeehaven te geven, op te fleuren met feesten, tentoonstellin gen, muziek en tal van andere ac tiviteiten. Bij het organisatiebu reau Kees de Gruiter Projekt Ma nagement, dat tijdelijk in een his torisch pand aan de Aelbrechts- kolk is ondergebracht, is men hard in de weer om de laatste hand aan de ambitieuze plannen voor de fes tiviteiten te leggen. Voor de finan ciering van al die plannen kan worden gerekend op sponsorgeld van het bedrijfsleven en de ge meente Rotterdam. Om de historische band tussen Delft en Delfshaven, dat zich eens uitstrekte van Schiedam tot de Westersingel in het centrum van Rotterdam, te benadrukken, vindt de start van de evenementen bij de Kolk in Delft plaats. Op vrijdag avond 25 augustus wordt daar een veertigtal oude zalmschouwen en historische 'Westlanders' met vlag getjes versierd en gereedgemaakt om de volgende ochtend via de Schie naar Delfshaven te varen. Ter hoogte van Overschie toont men tijdens de vlootschouw hoe vroeger de schepen, die dan zullen zijn bemand door lieden in ouder wetse kledij, met behulp van paar den en rolpalen door de bocht werden getrokken. Het Geuzen- schip uit Den Briel wacht die dag de vloot bij de Hoge Brug op om tol te heffen en na het lossen van enkele schoten met het kanon zal het de schepen begeleiden naar hun bestemming. Eveneens in historische kledij ontvangen de inwoners van Delfs haven de schepen in de Voorha ven, waar het werk op een visaf- slag en rokerij is te zien. Zakken dragers tonen hoe vroeger ladin gen werden gelost en De Porceley- ne Fles uit Delft presenteert een tweetal speciaal voor het zeshon derdjarig bestaan ontworpen Delftsblauwe borden. De Vrijwilli gers Vacaturebank, die op 1 sep tember zijn tienjarig bestaan viert, doet dat ook in Delfshaven. Promi nenten uit de gemeentelijke poli tiek zullen een dag lang als vrij williger meedraaien. De zaterdag daarna neemt de Delfshavense watersportvereniging VLD de ouderen uit de wijk mee in veertig bootjes naar Delft voor een uitstapje. Waarschijnlijk ver schijnt er volgende maand aan de Lage Erfbrug een kunstwerk. Bij het organisatiebureau is men nog naarstig op zoek naar een sponsor, maar als dat lukt, maken de Rot terdamse kunstenaars Jaap Zwier en Hans Verschoor een creatie op de onderkant wan de brug, die vol gens sommige gebruikers vaker open staat dan dat hij gesloten is. De hele maand september zijn in een tiental galeries, museum De Dubbelde Palmboom, het Henkes- pand en het VOC-zeemagazijn op het terrein van AKZO kunstwer ken te zien met het thema 'de kun stenaar en het water'. Deze ten toonstellingen worden op zondag 3 september geopend met een per formance van kunstenaar Yvon Koopman, die zeshonderd met de hand gevouwen en beschilderde papieren boten te water zal laten, 'aangedreven door de wind en voortgedragen door geluid'. Op de eigenlijke verjaardag van Delfshaven, vrijdag 8 september, is in de Oude Kerk een viering voor vijfhonderd genodigden met een concert en de uitreiking van de Piet Heyn-penning voor ie mand, die zich bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt voor Delfsha ven. Na afloop van deze bijeen komst zal een flitsende lichtshow de schepen, brug, gevels en kaden van de Aelbrechtskolk, de Voorha ven en Achterhaven in 'vuur en vlam' zetten. Op zaterdag 9 sep tember speelt zich rond de havens van Delfshaven het grote wijkfeest af met nationale topartiesten, eet- en drankkraampjes en dansmu ziek. De Pilgrim's Marathon is op zondag 10 september. Een roei- wedstrijd vanuit Leiden-voert over de Vliet en Schie, langs de weg die in 1620 de Pilgrim Fathers gingen. Om het publiek langs dit traject te voeren rijdt er die dag een aantal keren tussen NS-station Leiden- Centraal en de Schiehavenstraat bij het feestgedruis een oude stoomtrein. Jazz- en bierliefheb bers kunnen aansluitend in Delfs haven het openingsconcert van het Heineken Jazz-festival bijwonen. Een ensemble van vijfentwintig musici van het Rotterdams Phil- harmonisch speelt op zaterdag 23 september vanaf een ponton Hën- dels Watermusic en de komende twee maanden geeft Geert Biesling een aantal concerten op het orgel in de Oude Kerk. In het Henkes- pand, waar volgend jaar het Muse um voor Naïeve Kunst wordt on dergebracht, wordt de boel nu ri goureus verbouwd. Daar komt tij delijk een café met een podium voor optredens en is in november een tentoonstelling over de beteke nis van de Pilgrim Fathers voor Amerika te zien, die later aan een rondsreis door dat land begint. Delfshaven houdt na de feeste lijkheden nog een aantal attracties over, die voor een blijvende inte resse van toeristen moeten zorgen. De Stichting Openlucht Binnen vaart Museum laat in de haven een achttiental oude schuiten lig gen. De feestverlichting blijft en tien historisch belangrijke panden houden hun bordjes met begelei dende teksten. Vrouw pleegde overval SCHIEDAM Op verden king van de brutale overval op een vrouw van tachtig jaar aan de Overschiesestraat, heeft de politie gisteravond een 30-jari- ge Schiedamse aangehouden. Ze heeft intussen bekend de be jaarde vrouw maandagavond ruim twee uur te hebben mis handeld en haar een spaarpot met achthonderd gulden te heb ben afgedwongen. Autokrakers in arrest SCHIEDAM Door extra patrouilleren kon de politie in de afgelopen nacht op het par keerterrein achter het Schie- land-Ziekenhuis drie Vlaar- dingse autokrakers arresteren. Al geruime tijd kreeg de politie klachten over auto-inbraken bij het ziekenhuis. Kunstuurtje in Stedelijk SCHIEDAM Belangstel lenden kunnen zondagmiddag deelnemen aan het zogenaamde 'kunstuurtje' in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 in Schiedam. Het betreft een rondgang over de historische opstelling in de entreezaal van het museum, met aansluitend een rondgang langs de aanko pen van het museum uit ver schillende jaren. Hieraan voor-, afgaand wordt een korte dia presentatie gegeven van de re cente ontwikkelingen op het ge-J bied van de beeldhouwkunst. Deelname aan het 'kunstuurtje' is gratis. Tourfietsen SCHIEDAM Fietsliefheb- bers kunnen zaterdag door het Zuidhollandse, Noordhollandse en Utrechtse landschap touren. De Nederlektocht, over afstan den van 50, 125 en 200 kilome ter, voert langs prachtige plek jes ills Stolwijk, Oudewater, Harmeien en Breukelen. Deel nemers kunnen vanaf 7.30 uur starten vanaf sporthal De Ba- kwetering, Nicolaas Beetsstraat in Lekkerkerk. Open dag Schiespoor SCHIEDAM De models poorvereniging Schiedam houdt op zaterdag 26 augustus haar eerste modelspoorbeurs van het nieuwe seizoen m het clubhuis aan de Westerkade 21 in Schie dam. Gedemonstreerd worden enkele nieuwe^modellen^die dezte"„zomera dpónjversehilltende firma's zijn uitgebracht. Tevens is er een verkoop van gebruikt en overtollig nieuw models- poormateriaai. Tegen kostprijs worden kapotte locomotieven gerepareerd en gereinigd. Het gebouw is toegankelijk van 10.00 tot 16.00 uur. Entree één gulden. Er is volop parkeer gelegenheid aanwezig. Gratis kanovaren ROTTERDAM -- In het Loetbos, vlakbij Berkenwoude, wordt vrijdag en zondag augus tus van 10.00 tot 17.00 uur gra tis kano-les gegeven. Deelne mers kunnen aansluitend een 40 minuten durende tocht af leggen. Zondag wordt eveneens om 11.00 uur in het bos een an derhalf uur durende rondlei ding gegeven door de Natuüx- en Vogelwacht Krimpener; waard, zijn er spelletjes voor kinderen en kan er minigolfl badminton en speedplay ge speeld worden. Het startpunt van de activiteiten is te berei ken via de provinciale weg Krimpen aan den IJssel/- Schoonhoven, bij het kruispunt Lekkerkerk/Berkenwoude de richting Berkenwoude volgen en na 300 meter rechtsaf. Koopvaardij-expositle ROTTERDAM 'Voor de Wind en voor het gewin' is de titel van de nieuwe tentoonstel ling in het Maritiem Museum in Rotterdam over de zeilende koopvaardij in de 19e eeuw, In de bloeiperiode van de Neder landse zeilvaart tussen 1825 ten 1870 pronkten reders en kapi teins graag met hun schepen die ze vaak lieten portretteren of in model uitvoeren. Zo ont stond in die tijd een grote hoe veelheid scheepsportretten, scheepsmodellen en scheepste- keningen, die het Maritiem mu seum uit eigen bezit laat zien. De tentoonstelling duurt van ,7 oktober 1989 tot en met 9 sep tember 1990. Bijzondere autokraak VLAARDINGEN Uit een aan de Claudius Civilislaan ge parkeerd staande auto werden verschillende boekjes, een stra- tenboek en een cassettebandje gestolen. De' dader(s) maakte(n) hierbij gebruik van een wel heel bijzondere inbraak-metho de: om in de auto, een Citroën 2CV, te komen, vouwde men een voorportier dubbel! De schade loopt op tot zo'n zeven honderd gulden. De waarde van de gestolen spullen bedraagt vijftig gulden. I?*®'» "8 pv'i Afy 1 Is-"- ?*- <a* (INGEZONDEN MEDEDELING) ftrfkte harmonie tussen mens en machine (Demonstratie) rijkiaarprijzen incl. eventuele met. lak inruil en financiering mogelijk donderdag koopavond i i f

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1