ANBO dringt aan op ouderen belei dsplan Geluidshinder geen probleem in De Hoek Hard nodig om stroom 50-plussers in jaren negentig goed op te kunnen vangen' Kampeernacht: zwemmen, eten, slapen, zwemmen Corporatie tobt met 'beheerswon ngen' Middenstanders trakteren supporters op gratis reis Orgelman: 'Mensen schamen zich om geld te geven' Koster Het Vrije Volk SCHIEDAM Vijfduizend bezoekers tijdens Oosterse markt PAGINA 6 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 SCHIEDAM Een speciaal 'Ouderenbeleidsplan' moet door de gemeente worden opgesteld, om de sterke groei van het aantal oude ren in de komende jaren te kun nen opvangen. Alleen op die ma nier kan, voor de vele Schiedamse 50-plussers in de jaren negentig en later, een goede huisvesting wor den gegarandeerd. Dat schrijft de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen in een brief aan de Schie damse gemeenteraad. De ANBO dringt in het schrij ven alvast aan op een uitgebreid onderzoek" naar de woonbehoeften, inkomensverschillen en mobiliteit van ouderen. Via de resultaten uit zo'n onderzoek zou het zogenaam de Ouderenbeleidsplan kunnen worden ontwikkeld. Volgens de ouderenbond gaan verschillende gemeentebesturen al op deze ma nier te werk. De oproep van de ANBO hangt samen met de te verwachten snel le groei van het aantal ouderen in de komende dertig jaar. Verder wordt rekening gehouden met de wens van ouderen om langer zelf standig te wonen, wat de vraag naar voor ouderen geschikte wo ningen alleen maar doet toene men. Staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting stuurde daarom begin vorig jaar al een uitvoerige circulaire naar de Nederlandse ge- waarin aangedrongen een verantwoordelijk meenten, werd op 'ouderen-huisvestingsbeleid'. De ANBO waardeert deze aan zet van Heerma, maar beweert dat de staatssecretaris onvoldoende fi nanciële middelen verstrekt. Dat terwijl rapporten hebben bewezen dat het aantal 55+-huishoudens met 50 percent zal gaan stijgen. De vraag van voor ouderen geschikte en goedkope woningen neemt daarom toe. Nieuwbouw en 'ver bouwing van al bestaande wonin-_ gen zullen noodzakelijk zijn,voorspelt, de 175.000 leden tellende, ANBO. Daar zou een taak voor het ge meentebestuur rusten. Volgens de bond moet uitgebreid onderzoek naar de woonwensen van ouderen daarom worden gestart. Zo zouden eerdere onderzoeken al hebben uitgewezen dat goedkopere galerij en portiekflats na het inbouwen van een lift uitstekend geschikt werden voor ouderen. Bovendien bleek de voorkeur voor een gelijk vloerse driekamerwoning met bre de deuren en gangen. De ANBO vraagt Schiedam ook het ruimtelijk beleid aan te passen op de veranderende bevolkingssa menstelling. „Minder ruimte voor scholen, jeugdhonken en sportvel den. Meer ruimte voor ouderen- HOEK VAN HOLLAND Za terdagmorgen om half acht al ston den ze in een lange rij bij de tafels waarop brood, beleg en sinaasap pels waren uitgestald. Wie handig was nam daarbij een beker melk. Degenen die thee kozen kwamen tot de ontdekking, dat het niet ge makkelijk is om een plastic bordje met twee boterhammen, een si naasappel, een plastic mes en een bekertje gloeiend hete thee over een grasveld naar de tent te trans porteren. Dat het uiteindelijk alle maal lukte, was een kwestie van solidariteit, want in tegenstelling tot veel grote mensen bleken de kinderen wel bereid om elkaar te helpen. s Het gezamenlijke ontbijt van zo'n 150 kinderen vormde een be langrijk onderdeel van de zesde kampeernacht, die van vrijdag op zaterdag werd gehouden 'in het Hoekse zwembad. De medewerkers van het open luchtbadje onderstreepten daar mee, zoals al zovele malen eerder, het belang van dit badje, dat ei genlijk veel te klein is, maar dat zelfs in deze vorm financieel ge zien maar moeizaam te handhaven is. Vrijdag in de namiddag arri veerden de eerste kampeerders met hun tenten en andere beno digdheden zoals slaapzakken, pyja ma's en natuurlijk de tandenbor stel en tandpasta. Tot een uur of zes mochten de ouders helpen om de tenten over eind te zetten, maar toen ging de deur onverbiddelijk op slot. Ener zijds om te voorkomen dat de kin deren uit het zwemhad zouden gaan, maar volgens de kinderen zelf vooral om de ouders buiten te houden, want die hadden er deze keer helemaal niets mee te maken. Alleen de medewerkers van het HOEK -VAN HOLLAND Veel meer dan het eigen woningbezït, zijn het vooral de beheerswonin- gen die de woningbouwvereniging 'Botterdam aan Zee' (RAZ) in Hoek van Holland voor grote problemen stellen. „Dank zij planmatig onder houd kunnen we zeggen, dat ons eigen huizenbestand in het alge meen goed is," zegt RAZ-voorzitter Hans Hagen. „Maar er zijn nogal wat problemen met de beheerswo- ningen die wij in onderhoud heb ben, maar die eigendom zijn van de gemeente." Het grootste probleem heeft de woningbouwvereniging met de zo genaamde 'oud-woningen' aan de 2e Scheepvaartstraat. Die huizen zijn vijf jaar geleden gerenoveerd, maar dat is een enorme flop ge worden. Doordat de huizen histori sche bescherming genieten, zijn er ook veel haken en ogen, maar de gehele renovatie was totaal onbe vredigend. De klachten blijven binnenstromen en ook uiterlijk zien de woningen er heel slecht uit. Hoewel er al verschillende ma len actie is ondernomen, heeft men van de gemeente nog geen toestemming om maatregelen te nemen. Er is een onderzoek ge weest naar de toestand van alle be- .heerswoningen en daarna is de grote stilte gekomen. Op de vragen wordt geen antwoord gegeven. De woningbouwvereniging wil de be- heerswoningen pas overnemen van de gemeente wanneer ze in een aanvaardbare staat zijn en wanneer ook het onderhoudsfonds voldoende is volgestort. „Als dat niet kan, dan willen we toch een betere beheersovereenkomst, want de zaak rammelt nu ook admini stratief aan alle kanten," zegt het bestuur. Ook ten aanzien van de eigen complexen houdt het bestuur de ogen goed open. De bouwkwaliteit van de 222 woningen aan en rond de De Cordesstraat is in de jaren vijftig niet optimaal geweest. Door het toenemende verkeer ontstaan er hier en daar scheuren en dat geeft een financiële druk op de on- derhoudsfondsen. dienstencentra," meldt de ANBO in de brief aan de gemeenteraad. Verder dringt de bond er bij de ge meente op aan niet te schromen „niet meer in gebruik zijn de trap veldjes en opgeheven scholen" te bestemmen voor de bouw van se niorenwoningen of ouderenvoor zieningen. SCHIEDAM Het warme weer heeft dit weekend vijfdui zend mensen er niet van weer houden een kijkje te nemen in de sporthal Margriet, waar de Oosterse markt Pasar Malam werd gehouden. Vanaf vrijdag was de zaal van de sporthal steeds goed gevuld. Het organi serende Buro Azië besloot daar om nu al volgend jaar weer een soortgelijk evenement te organi seren. „Vooral zaterdagavond tij dens het optreden van Anneke Gronloh was het een gekken huis, gigantisch gewoon. De zaal stond op z'n kop," meldt organi sator Frank Verdouw van Büro Azië. Ook de optredens van Jus tine Pelemelay, bekend van het Eurovisie-songfestival, en de Ne derlandse Timi Yuro, Carina Bos, kregen veel belangstelling en brachten veel enthousiasme teweeg. Het thema 'Een aangenaam stukje Indonesië in Schiedam' sloeg dus aan. Bovendien kwam niet slechts publiek met Indone sische achtergronden naar de Pasar Malam. Frank Verdouw: „Ik denk dat meer dan de helft gewoon uit Nederlanders be stond, die zin hadden om wat rond te slenteren of een hapje te eten." Dat kon ook wel, want standhouders uit Thailand, Viet nam, China en natuurlijk Indo nesië verkochten puur Oosterse hapjes. „Oosters eten is al bekend voor de Nederlanders. Boven dien lijkt het typisch Aziatische sfeertje goed aan te slaan," zegt Verdouw, die met zijn bureau Azië soortgelijke manifestaties door het hele land organiseert. In Schiedam was hij eigenlijk bij toeval terechtgekomen. Tij dens een Oosterse markt elders kwam Verdouw in contact met Schiedamse standhouders, die hem uitnodigden het ook eens in Schiedam uit te proberen. Dat had succes. De Schiedam mers wisten de Pasar Malam wel te vinden. Verdouw: „Daar om wist ik het vrijdag al: vol gend jaar weer een Pasar Ma lam in Schiedam. We maken d'r een jaarlijks terugkerend evene ment van." De afgeladen bussen verla ten Schiedam, voorafgegaan door een en thousiaste supporter. zwembad bleven toezicht houden en dat was voldoende. En die me dewerkers hadden hun zaakjes weer prima voor elkaar. In de kleedkamers werden videofilms gedraaid, er waren spelletjes voor bereid en er werden 's avonds pannekoeken gebakken, terwijl de jeugd op het barbecuevuur zelf broodjes mocht bakken. En tussen dat alles door werd er natuurlijk ook gezwommen. Pas om een uur of half twaalf werden op gezag van de badmeester de laatste kinderen uit het water ge haald en rond middernacht was het eindelijk rustig op de geïmpro viseerde camping, waar in totaal wel zo'n vijftig tentjes en een hele grote tent waren geplaatst. Om even na vijf uur meldden de eerste kampeerders zich al weer. Om te voorkomen dat ieder een op dat uur al wakker zou zijn werdefi ze snel uit hun tentje ge plukt, waarna ze de badmeester konden helpen om het terrein vast keurig schoon te maken. Maar zo rond een uur of half zeven was de zaak niet meer te houden. Inmid dels was het verse brood gearri veerd, de thee gezet en ook alle in grediënten voor een stevig ontbijt waren voorhanden. Uiteraard werd er door de meeste kinderen eerst even ge zwommen met als resultaat dat er nogal wat deelnemers stonden te rillen op weg naar de lange tafels met brood en beleg. Maar dat kon de pret niet druk ken. Tegen een uur of negen lag het zwembad er weer bij of er nooit een kampeernacht was ge weest. De toch vrij koude nacht werd snel gecompenseerd door een stralende zon en tegen half tien meldden de eerste kinderen zich alweer voor een mooie zwemdag zoals we er dit seizoen al zoveel hebben gehad. fewf«T SCHIEDAM Onder oorverdo vend getoeter en door velen uitge zwaaid vertrokken zaterdagmid dag zes afgeladen bussen van het Broersveld op weg naar Emmen. De passagiers: 300 uitbundige sup porters van voetbalvereniging SVV, die zich gelukkig mochten prijzen met hun gratis reisje naar de wedstrijd Emmen-SVV. „Je mag af en toe best wel eens lekker uit je bol gaan hoor. Niet altijd van dat serieuze," waren een paar woorden die initiatiefnemer Frans van Thienen tussen talloze knepen in zijn luchthoorn wist te spuien. „Die laatste bus was trou wens kantje boord. Die hebben we speciaal moeten charteren. Er was een massale run op de kaartjes." „Vrijdagavond om tien .voor ze ven waren er al vijf bussen vol," vervolgde Van Thienen, die zelf een enthousiast SVV-supporter is. „Dit gaan we zeker meer doen, dat is toch fantastisch! Als ze de perio- detitel halen, heb ik zo weer bus sen gereed." De gratis supportersLreis is ei genlijk als een grap begonnen. Middenstander Frans van Thie nen, die een doe-het-zelf-zaak aan het Broersveld 'heeft, gaf het start sein met een bijdrage voor een gratis supporters-reisje. Maar bin nen de kortste keren waren vrij wel alle winkeliers bereid een duit in het zakje te doen. Gevolg: zes bussen, ieder met een capaciteit1 van 50 personen, met voorop de namen van de bedrijven die mee betaalden. „Van Dijk heeft al meer dan genoeg gedaan," aldus Van Thienen. Draaiorgellief hebbers kon den dit week end hun hart ophalen op de Broersvest in Schiedam: de winkeliers vereniging or ganiseerde daar een ge slaagde draai orgeldag. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM „Kijk, Rotter dam is er voor mij echt niet meer bij hoor. De laatste keer dat ik daar op de Lijnbaan stond te spe len, stond er een steelband voor m'n bek en daar heb ik toen mooi het veld voor moeten ruimen. Ver schil in prioriteiten zal ik maar zeggen." Aan het woord is de heer Kos ter. Een man van ruim in de vijf tig en zijn hele/ leven al bezeten van draaiorgels. Afgelopen zater dag stond hij met elf andere draai orgelspelers op het Broersvest in Schiedam. Een plaatselijke draai orgeldag, georganiseerd door de winkeliersvereniging. Het is nauwelijks te geloven, maar er zijn nog mensen die van een draaiorgel kunnen leven. De bewijzen er voor waren zaterdag in levende lijve aanwezig. Voordat de heer Koster definitief met zijn muziek de straat opzocht was hij machinist in Schiedam. „Maar zo iets zit in je. Ik was er zo mee be zig, dat ik maar besloot er mijn werk van te maken." Het draaior gel waar hij zaterdag mee stond te pronken was er één van beschei den formaat. „Zo'n kanjer is niet te betalen en bovendien in het drukke verkeer van tegenwoordig nauwelijks meer te verplaatsen. Je mist wel een aantal registers, dat is wel jammer," vertelt Koster. Hij vervolgt: „Het orgel is niet van mijzelf hoor, ik huur het van de firma die het gebouwd heeft. Eentje van deze kwaliteit is toch al gauw zo'n 50.000 piek waard." Tij dens het gesprek wordt duidelijk, dat we maar beter een zijstraatje op kunnen zoeken vanwege het enorme geluidsvolume dat dit klei ne orgel weet te produceren. Het geldbakje lag zaterdag stil. De mensen die langskwamen kon den er geld ingooien, maar al snel werd duidelijk dat als er niet echt mee geleurd wordt, er ook geen stuiver in verdwijnt. „Mensen schamen zich tegenwoordig om geld te geven," aldus Koster. En volgens zijn zeggen heeft de re pressie, net als in de jaren dertig, ook zijn invloed. Toch hebben hij en de andere draaiers die dag in komsten. Dat wordt gegarandeerd door de Kring van Draaiorgel vrienden. Een stichting waar vrij wel alle draaiorgelspelers hij aan gesloten zijn.Maar normaal ge sproken moeten ze rond zien te ko men van wat de mensen geven. De goede kanten van het werk ziet Koster vooral in wijken waar veel oudere mensen wonen. „Als je van tienhoog je naam hoort roe pen in een stad waar je lang niet meer geweest bent, dat is toch wel mooi." Slechte tijden breken aan als het regent: „De orgels zijn daar niet op gebouwd," Kan iedereen die dat zou willen zomaar met een orgel de straat op?1 „Nee hoor," antwoordt de orgel man. „Je moet een speciale ver gunning hebben en deze vergun ning wordt afgegeven na een me dische keuring. Die vergunning is een jaar geldig en valt onder de Drankwet. Tegenwoordig is men een stuk billijker geworden in het afgeven van zo'n vergunning. Vroeger werd je al snel invalide verklaard als je verkouden was." De meeste orgeldraaiers zijn al aardig op leeftijd. Eén van de jon geren is Peter de Groot. Net in de dertig is hij na zijn schildersoplei ding de straat opgegaan met een orgel. Hij kocht een oude Mercuri- us die na renovatie weer helemaal ouik is. Zijn favoriete plek om te spelen is Rotterdam en hij staat 's zaterdags altijd op de Hoogstraat in Schiedam. Er hing een ontspannen sfeer dit weekend. Veel mensen bleven even staan voor een praatje. En de .voorraad muziek was meer dan voldoende. Op de meeste karren prijken boekwerken met titels als 'Beach Boys Medly', 'Aalster Moonlight', 'Olé Guapa'. „Het eni ge waar ik niet aan kan komen, zijn kerkliederen. Dat is in sommi ge wijken wel handig hoor," be sluit Koster met een glimlach. HOEK VAN HOLLAND Ge luidshinder is niet echt een groot probleem in Hoek van Holland. Tot die conclusie is bakkerij-eige naar Anton Hessing gekomen na een eenmansactie onder de bevol king. Aan de hand van 2380 en quêteformulieren wil Hessing aan tonen, dat hem ten onrechte dóór de provincie een vergunning wordt geweigerd om aan de 's-Gra- vezandseweg tien woningen te bouwen. Het terrein hier valt binnen de 'contourlijn', dat wil zeggen dat het provinciaal bestuur van me ning is, dat hier te veel geluidshin der kan ontstaan vanuit het indus triegebied in Europoort. Maar liefst 2300 onderteke naars zeggen geen last te hebben van geluid en slechts 80 mensen vinden dat ze wel geluidsoverlast hebben. Hessing kwam tot zijn actie om dat hij behalve de bouw van de woningen ook plannen heeft voor verdere bedrijfsuitbreiding van zijn bakkerij. Hij wil daar de ko mende jaren tien miljoen gulden in investeren. Ook de deelgemeenteraad en de woningbouwvereniging 'Rotter dam aan Zee' hebben zich eerder al afgezet tegen de 'geluidscontour lijn', die een rem zet op de verdere ontwikkeling van Hoek van Hol land. PvdA-prominenten bij Homed langs SCHIEDAM Een zware delegatie van de Partij van de 'Arbeid brengt morgenmiddag een bezoek aan het Homed-pro- ject in Schiedam. Vanaf half vier zal de groep worden rond geleid op het adres aan de 's Gravelandseweg 567. Boven dien zal men uitgebreid worden geinformeerd over achtergron den en doelstellingen van het Homed-project. Prominenten als kamervoorzitter Dolman, partijvoorzitter Sint en de ka merleden Vermeend, Ter Veld en Van der Vlist maken onder anderedeel uit van de delega tie. Vlaardingse gewond VLAARDINGEN Een 51- jarige Vlaardingse is dit week end bij een verkeersongeluk ernstig gewond geraakt. In haar auto botste ze op de krui sing Marathonweg/Marnixlaan op een andere wagen. Zij liep daarbij hoofdletsel op en zal waarschijnlijk een oog moeten missen. Broodjeszaak vernield VLAARDINGEN Bij een vechtpartij tussen een 35-jarige Vlaardinger en zijn 36-jarige plaatsgenoot is een broodjes zaak aan de Smalle Havenstraat flink vernield. Eén van de mannen liep een gebroken kaak op na een klap van zijn oppo nent. Hij werd daarop zo boos dat hij met een barkruk in zijn hand de vernielingen aanricht te. De polifie heeft de beide Vlaardingers aangehouden. De gewonde man moest in het zie kenhuis worden behandeld. Fiets totaal vernield VLAARDINGEN Op de Van Hogendorplaan werden dit weekend twee jonge Vlaardin gers in de kraag gegrepen. De beide jongelui, respectievelijk 15 en 13 jaar oud, werden op heterdaad betrapt bij het ver nielen van een damesfiets, die vorige week door een van hen bij het sportcomplex 'Vijfslui zen' was ontvreemd. De fiets werd totaal vernield. Tegen de daders is proces-verbaal opge maakt. Knallen tegen vogels VLAARDINGEN Om het koolzaad op de akkerbouwgron den in de Broekpolder te be schermen tegen vogels en ander wild wordt voortaan gebruik gemaakt van de zogenaamde knalapparaten, 's Nachts en op zondag zullen de apparaten niet worden gebruikt. De Vlaar dingse jagermeester acht het ge bruik van de knalapparaten noodzakelijk. In voorgaande ja ren zouden de gronden te zeer gaan beschadigd door vogels en ander wild. Graffiti: betrapt VLAARDINGEN Drie jon gens in de leeftijd van 14 tot 15 jaar werden afgelopen weekend door de politie betrapt op het bekladden van muren op de Binnensingel. De graffiti-kun stenaars zullen volgens de HALT-procedure aangepakt worden. Dakgoot stort in SCHIEDAM Een groot ge deelte van de dakgoot bij de Passage, aan de kant van het Broersveld, is zaterdagmiddag ingestort. Ook een aantal dui vennesten viel op straat. Omdat de brandweer ter plaatse moest komen, is het Broersveld drie kwartier lang afgesloten, Brandweerlieden hebben met behulp van een ladderwagen de nog loszittende delen van de dakgoot verwijderd. Het instor tingsgevaar was daarmee afge lopen. Inbraak in woning SCHIEDAM Een woning aan de Prins Bernardlaan heeft vrijdagnacht bezoek gehad van een inbreker. Na het openbre ken van de voordeur is audio- en video-apparatuur ter waarde van vijfduizend gulden meege nomen, Uit een Fina-tanksta- tion aan de RW 20 werd dit weekend een grote hoeveelheid sigaretten ter waarde van 3500 gulden meegenomen. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 (INGEZONDEN MEDEDELING^

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1