SP ongerust over renovatie Westwijk Janten van Lickebaert blijven niet weg voor dioxine Ongewoon hoog aantal probleemdrinkers in De Hoek ©©Koster Het VWje Volk SCHIEDAM Roofoverval mislukt; dader (15) schiet in eigen been Verdachte DNA-zaak niet vrij Vogelshow is nu volwassen Vijf nieuwe snelbussen naar bedrijfsterreinen ifc&k- te?" Raadslid Fial stelt vragen over hoge huren en vrijkomen van gevaarlijke stoffen Ziekten De Rozet wint |iKv> pk- PAGINA'4 ws - VLAARDINGEN Te hoge hu ren, het vrijkomen van gevaarlijke gassen en 'oude' huizen, waarin de gevaarlijke stof asbest is verwerkt. Het is om die redenen dat de So- cialistiese Partij nogal wat moeite heeft met het in september te star ten renovatie-project van de Mu- wi-Dura en Dura-Coignet wonin gen in de Westwijk. Het raadslid Joke Fial-Van Wingerden heeft daarom een aantal schriftelijke vragen bij JB&W ingeleverd. Zo beklaagt de SP zich over de huurverhoging van ongeveer hon derd gulden voor de gerenoveerde woningen. Voor die huizen in de Westwijk moet nu vierhonderd gulden in plaats van het gangbare huurbedrag van driehonderd per maand worden betaald. Dat heeft onder meer tot gevolg dat zo'n 973 woningen na de renovatie onttrok ken zullen worden aan de lagere inkomensgroepen, redeneert me vrouw Fial. Want van het Ge meentelijk Woningbedrijf vernam de SP dat die groepen niet meer in aanmerking komen voor de wo ningen met een huur van vierhon derd gulden. Raadslid Joke Fial schrijft in de brief dit een vreemde gang van za ken te vinden. „Deze sociale wo ningbouw moet ook na renovatie bestemd blijven voor dezelfde mensen met lagere inkomens," vindt zij. Fial vraagt daarom de gemeente om opheldering van deze kwestie en roept alvast op dit „uit de lucht gekomen" besluit onge daan te maken. Ernstig zorgen maakt het SP- raadslid zich over de mogelijkheid dat gevaarlijke verbrandingsgassen de gerenoveerde woningen kunnen binnendringen. Zo betwijfelt zij of de gemeente bij het aanbrengen van gaskachel- en geyserinstalla- ties waarvoor bewoners als al ternatief voor een CV-installatie konden kiezen wel rekening heeft gehouden met de zogenaam de Vegin (Vereniging van exploi tanten van gasbedrijvenl-normen. Als gevolg van de isolatie van de woningen zouden verbrandingsgas sen, afkomstig van bijvoorbeeld de gaskachel, niet weg kunnen trek ken en in de woning blijven han gen. De SP vraagt of zich af of de voorgeschreven „ventilatie-gaten" wel groot genoeg zijn. De plaatsing van nieuwe ont- ïuchtingsbuizen in de Muwi-Dura woningen kan ook gevaren met zich meebrengen, meent de SP. Want daarvoor moeten eerst de oude 'etemiet'-buizen worden ver wijderd. In deze buizen zit volgens de SP de gevaarlijke stof asbest ver werkt, wat „schadelijk voor de volksgezondheid" kan zijn. SP- raadslid Joke Fial wil daarom we ten of voorzieningen zijn getroffen om één en ander verantwoord te laten verlopen. Verder is de SP vooralsnog heel bezorgd over het vervoer en de uit eindelijke bestemming van de ou de verwarmingsbuizen. Zij roept de gemeente daarom op zo spoedig mogelijk antwoorden te geven op de gestelde vragen. VLAARDINGEN/MAASSLUIS Een rustpunt in een wandeling, fietstocht of een zakengesprek is voor velen de uitspanning van Ri- nus Veldheer in het Lickebaertbos. Het blokhutachtige bouwwerk mét terras tussen Vlaardingen en Maassluis biedt een fraai uitzicht op de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg. Maar er is vanaf het terras ook een minder fraai zicht op de schoorsteenpijpen van de Af val Verwerking Rijnmond (AVR), op de andere oever bij Rozenburg. Het zijn juist deze pijpen die de laatste weken nationaal en inter nationaal van zich hebben doen spreken. Het NOS-journaal maakte van de schoorstenen zelfs een vast logo als er weer nieuws over de di oxine-affaire te melden was. Vast gesteld is immers dat in de rook gassen te hoge concentraties dioxi ne zijn uitgestoten. Hoewel Italië onlangs zelfs en kele dagen zover ging om de vlees import uit Nederland stop te zet ten, reageert het Lickebaert-pu- bliek aanzienlijk milder op de ver giftiging. Rinus Veldheer: „Natuur lijk hebben we bezoekers gehad die hun ongerustheid kenbaar maakten. Maar het is beslist niet zo dat men het gebied mijdt. Di rect onder de pijpen is het altijd nog beter toeven dan op afstand." Waarmee de restauranthouder be doelt dat de neerslag uit de AVR-, schoorstenen-verder neerkomt dan het Xickebaertbos'breed is. Op nuchtere toont stelt hij ver der vast: „Regelmatig houd "ik in Spanje vakantie. Wanneer ik daar de rookwolken uit de schoorstenen zie komen, dan houd ik mijn hart écht vast." Behalve dat hij eige naar van "het bedrijf is, zwaait Ri nus Veldheer ook'de scepter in de restaurantkeuken. Mogelijke ver ontrusting over de herkomst van zijn vleesprodukten neemt hij op voorhand weg. „Ik betrek mijn vlees van een bedrijf dat zich li? em Rinus Veldheer, eigenaar van het restaurant: heeft verplicht .aan EG-normen. Je kunt weinig anders dan vertrou wen op die richtlijnen. Produkten waarvan de herkomst niet vast staat, verwerk of verkoop ik niet. Wat dat betreft ben ik erg wan trouwig. Goede kwaliteit staat in mijn bedrijf voorop." Hofewelhetin 1983„»geopende restauranti direct onder de- rook van de AVR ligt, zegt Rinus Veld heer volop vertrouwen in de toe komst te hebben. Ook bij de gren zen die door de rijksoverheid zijn gesteld aan de maximum uitstoot van milieu-schadelijke stoffen als Direct onder de pijpen is het altyd nog beter toeven dan op afstand;»; dioxine, zet hij vooralsnoggeen „„.'.verder uit te bouweniBehalveahet vraagtekens. „Die grens zal best zo «-bieden van verfrissinge^sr^eten veilig mogelijk gesteld zijn. Na het overschrijden ervan,„zoals nu is gebeurd, vind ik dat niet direct een reden voor paniek." Rinus Veldheer is voornemens de goede reputatie van zijn bedrijf aan recreanten'en passanten'blijft hij ook folders uitdelen over de mogelijkheden die het Lickebaert- gebied, de Broekpolder en Mid den-Delfland bieden. SCHIEDAM De poging van een vijftienjarige Schiedammer om zaterdagavond het Mobil-tank- station aan de Mgr. Nolenslaan te overvallen is mislukt. De jonge man stapte zaterdag omstreeks ze ven uur het station binnen waar op dat moment de eigenaar en zijn vrouw aanwezig waren. Onder be dreiging met een gas-alarmpistool eiste hij de dagopbrengst op. De vrouw van de eigenaar vluchtte di rect het station uit en de eigenaar zelf joeg na een korte worsteling de overvaller de deur uit. De stationhouder werd daarbij licht gewond. De inmiddels ge waarschuwde politie zette de ach tervolging van de jongeman in. De ze rende weg via de Colijnstraat en de loeffstraat. Bij zijn vlucht werd de overvaller kennelijk gehinderd door het in zijn broek zakkende wapen, dat afging toen hij het wil de pakken. Met brand- en schie- twonden in zijn liesstreek rekende de politie de jongeman in. Na be handeling in het ziekenhuis is hij meegenomen naar het hoofdbu reau van politie. Als motief voor zijn daad gaf hij geldgebrek op. AMSTERDAM De 33-jarige Vlaardinger die op grond van on der meer een DNA-test van drie verkrachtingen in Bussum en Hil versum wordt verdacht, blijft in voorlopige hechtenis. Dat heeft 'de Raadkamer van het Gerechtshof in Amsterdam besloten. De advocaat van de verdachte had voor in vrijheidsstelling ge pleit, omdat de verdachte geen toe stemming zou hebben gegeven vooif<i het^^Ql^A-^nderzoek. „Hij heeft smlSwaar woorafi wel toe stemming gegeven voor een DNA- test'un «één zaak;1 maar het Open baar Ministerie heeft 'het bloed monster uitsluitend gebruikt voor de bewijsgaring in twee andere za ken,' '„'.verklaarde .advocaat J. de Wit, wior.de JRaadkamerjuv -friDdf verdachte?; moet maandag voor ,de (Amsterdamse rechtbank verschijnen, maar waarschijnlijk zal worden besloten de voorlopige hechtenis te verlengen. Eerder kreeg de man een straatverbod op gelegd. Een kweker toont trots een van zijn vogels, een kakatoe. Door Marcel de Klerk VLAARDINGEN Sinds vorig jaar voor het eerst een zogenaam de 'Babyshow' gehouden werd aan de Curagaolaan, is er volgens voor zitter Jacobs van vogelvereniging' Icarus, meer belangstelling ont staan voor het kweken van vogels. „We hebben nu twintig kooien meer op de tentoonstelling en vol gens de keurmeesters is de gemid delde kwaliteit van het broedsel verbeterd." De naam van de vogelshow is inmiddels wel veranderd. Ba byshow was voor veel mensen toch wat te slap. Nu heet de ten toonstelling Jonge Vogelshow. Net als vorig jaar zijn er ook nu weer ^eel kanaries en parkieten te zien. Wat is de functie van zo'n vo gelstentoonstelling? Volgens de beer Jacobs wordt het zelfvertrou wen van de deelnemers vergroot wanneer ze een goede beoordeling van de keurmeesters krijgen. Deze keurmeesters zijn ervaren mensen in het beoordelen van vogels. Op kleur, vitaliteit en soortspecifieke kenmerken. „Deze tentoonstelling kan een opstap betekenen naar de grote show in het Zonnehuis, op 24 november," aldus Jacobs. Een typische beginnersfout van nieuwe kwekers is volgens Jacobs het houden van een groot aantal vogels om daar dan mee verder kweken. „Maar," zo meent de voorzitter, die zelf actief de kwe kershobby uitoefent, ,je kunt be ter een paar vogeltjes hebben en daar alle aandacht en zorg aan be steden dan aan de dubbele hoe veelheid met net te weinig tijd." De beestjes eisen namelijk veel aandacht omdat ze nogal gevoelig zijn. De juiste temperatuur, de hoe veelheid licht en een afgewogen voedsel zijn zaken waar iedere se rieuze kweker elke dag op moet letten. Een kleine vergissing kan al fataal zijn of een mindere kwa liteit broedsel opleveren. Elke soort heeft zo zijn eigen kwaliteits kenmerken. Zo waren er afgelopen zaterdag een paar prachtexemplaren van de Franse lizard te zien. Dit vogeltje kan onder bijzondere omstandig heden een gele kap ontwikkelen. Een felgeel gekleurd rondje boven op de kop dat aan een soort petje doet denken. Nu is het petje niet erfelijk. Dus doorkweken levert niet per definitie meer gele kaps op. Wat daar wel voor zorgt is deels geluk en deels inzicht van de kweker. Kwaliteit betekent hier een zo mooi mogelijke kap. Bij andere vogels speelt bijvoor beeld de kleur van het hele veren kleed een rol. Of de vitaliteit van een beestje. „Het is een uitdaging om met toevaltreffers en kwekers- kennis tot goede resultaten te ko men," zegt een van de aanwezige kwekers. Volgens Jacobs leeft de kwe- kerssport wel in Nederland, maar zou de aandacht van vooral jonge ren wat intensiever kunnen zijn. „Maar hoe moet je nu zoiets pro moten?" verzucht hij onmiddellijk daarna. „Het blijft toch anders dan een partijtje voetbal." HOEK VAN HOLLAND Het aantal probleemdrinkers in Hoek van Holland is twee keer zo groot als het landelijk gemiddelde. De Hoek telt ongeveer 6.900 inwoners boven de vijftien jaar. Steekproe ven van de afdeling epidemiologie van de GGD-Rotterdam hebben uitgewezen dat veertien percent van hen alcoholproblemen heeft. Dat betekent in totaal ruim 900 mensen, van wie er 300 werkelijk verslaafd zijn aan alcohol. In Rot terdam is het gemiddelde acht per cent en het landelijk gemiddelde ligt op zeven percent Het dagelijks r .uur van de deelgemeenteraad heeft deze cij fers vastgelegd in de nota 'Alcohol, op uw gezondheid'. Die nota moet een eerste aanzet zijn om te komen tot een alcoholmatigingsbeleid. Vier commissies zullen de nota gaan behandelen, te weten de com missies Welzijnszaken, Sport en Recreatie, Verkeer en Algemene Zaken. Het deelraadsbestuur acht een apart onderzoek naar het hoge al coholgebruik in Hoek van Holland noodzakelijk. Als één van de moge lijke oorzaken wordt aangegeven het relatief hoge aantal horecaves- tigingen en het feit dat De Hoek latere sluitingstijden in de horeca kent dan het Westland. „De grote trek vanuit de omgeving, waar de horeca om 01.00 uur sluit, in com binatie met het alcoholgebruik, wordt ook gezien als de voornaam ste oorzaak van de regelmatige overlast," zo staat in de nota. Ook de sportkantines leveren volgens samenstellers van de nota een be langrijke bijdrage aan het grote al- coholverbnïik. De provinciale overheid is be reid de kosten op zich te nemen van bijeenkomsten over alcohol matiging en het deelraadsbestuur stelt voor om van die mogelijkheid gebruik te maken. De deelgemeen teraad zou volgens het bestuur zelf ook een voorbeeld kunnen geven door het houden van alcoholarme of alcoholvrije recepties. Ook zou het gebruik van alcoholhoudende dranken op deelraads- en commis sievergaderingen beperkt dan wel verboden kunnen worden. Het zijn slechts onderdelen van een groot pakket aan mogelijkhe den dat in de nota wordt aangege ven. De nadruk zal vooral komen te liggen op voorlichting en het deelraadsbestuur denkt aan een campagne die is gericht op een aantal specifieke groepen, zoals sportbeoefenaren en zwangere vrouwen, maar ook op scholen zal begonnen moeten worden met het geven van voorlichting. Het nut van een campagne staat vast: men wijst op de anti-rookcampagne, waardoor het roken is terugge drongen van 80 percent in het be gin van de jaren zeventig naar 40 percent nu.Het deelraadsbestuur denkt aan een periode van drie jaar waarin jaarlijks bekeken moet worden of er voortgang wordt ge boekt. Naast preventie moet er ook aandacht worden gegeven aan de bestaande groep van verslaafden en probleemdrinkers. Slechts een derde deel van hen is bekend bij huisartsen en hulpverleners. Vaak worden zij pas herkend aan de hand van ziekten die door alcohol gebruik zijn ontstaan. De hulp moet worden geboden door profes sionele krachten, die worden hij- gestaan door vrijwilligers. Ook in het verkeer moet er een verscherp te controle komen op alcoholmis bruik, Regelmatige kleinschalige controles en een samenwerkings project 'Alcohol en verkeer' kun nen daartoe de aanzet geven. Met de besturen van de sport verenigingen zal overleg gevoerd worden over het houden van een alcoholvoorlichtingscursus van de Provinciale Sportraad voor mede werkers in de verenigingen. Ook wordt de verenigingen verzocht huisregels op te stellen voor alco holgebruik in kantines, bij voor keur in een overkoepelend ver band. Het deelraadsbestuur is be reid om te bezien of er mogelijkhe den zijn voor het instellen van een 'compensatiefonds'. Voor het wijk- gebouw 'De Hoekstee', dat door de deelgemeente wordt geëxploiteerd, wil men een beperking van alco holhoudende dranken. Dat kan be reikt worden door de prijs van die dranken te verhogen, zodat alco holvrije dranken minimaal 25 per cent onder de prijs van alcohol houdende dranken worden ver kocht. In het wijkgebouw moet de om zet van de bar niet als drijfveer worden gezien, vindt het bestuur. Bij de subsidieverstrekking zal daar rekening mee gehouden moe ten worden door het opnemen van voorwaarden. Voorts wil het deel raadsbestuur proberen om op vrij willige basis ook samenwerking met de plaatselijke horeca tot stand te brengen. Regels met be trekking tot excessief alcoholge bruik, betere naleving van een verbod tot het schenken aan jonge ren, het vergroten van het assorti ment alcoholvrije dranken en in formatie over alcoholmisbuik wor den als mogelijkheden genoemd. Op de scholen wil men al bij de groep van elf- en twaalfjarigen voorlichting gaan geven over de gevaren van het gebruik van alco hol. De commissie Welzijnszaken zal de nota als eerste in bespreking nemen op de vergadering van don derdag 31 augustus. Bewoners horen inbrekers niet SCHIEDAM Het Rozen- burgse zaalvoetbalteam De Rozet/The Green Apple is win naar geworden van het Contro- lec-toernooi, dat zaterdag in Sporthal Margriet werd gehou den. In de finale versloeg het team de nummer twee van Ne? derland, De Maas PTM van aanvoerder Arie Dobber en, Frans Bouman, bij het straf schoppen nemen. De stand nd' afloop van de reglementaire speeltijd was 1-1. De organise? rende vereniging Groenoorcf werd derde en Hermes-DVS vierde. Het Sehiedamse UFO's'g' was te elfder ure ingevallen voor het team van hoofdklasser1 COAL, dat op last van zijn trair' ner niet mocht meespelen. Zware schade na opsteken sigaret VLAARDINGEN Drie au? to's zijn zaterdagnacht zeer zwaar beschadigd nadat een- twintigjarige Sehiedamse bij het opsteken van een sigaret de macht over het stuur van haar auto verloor. De Sehiedamse A. v. H. reed over het Liesveldvia duct toen haar dit overkwam. Haar eigen auto is total-loss en de twee geparkeerde auto's waar zij tegenop knalde, zijn zor zwaar beschadigd, dat de poli-"- tie de kentekenbewijzen heeft: ingevorderd. .fa VLAARDINGEN Terwijl de bewoners rustig boven lagen- te slapen zijn uit twee woning gen aan de Sparrendreef vide% recorders, een kostuum, pasjes»- betaalkaarten, een rijbewijs en, geld ontvreemd. De daders kwamen de woningen in Holy- Noord binnen door het inslaan van een raampje. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd voor vijftienduizend gulden ge reedschap weggehaald uit het pand van een bedrijf aan de Belïstraat in het industriege bied Vergulde Hand. De inbre kers verwijderden een ruit om geruisloos binnen te dringen. Uit een aan de Borneostraat ge parkeerde auto werd een ra dio-cassetterecorder ter,...vyaarde van zeshonderd? gulden Inge haald. Keiderinhrakenr SCHIEDAM Aan de Lo- rentzlaan ip de wijk Nieuwland- te Schiedam' hebben1'afgelopen' weekend' 'órigetóéndtë' bêzöekërs? kelders 'önderj'de ïlafwoningéï? bezocht. Uit' dertien kelders' verdwenen dames-, heren- en race-fietsen, alsmede gereed schap. Voorts is geconstateerd dat bij andere kelders inbraak pogingen zijn mislukt. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Aan Delflandseweg is voorts een motorfiets uit een berging gestolen. Fietsendief gepakt SCHIEDAM „Maak gratis proefrit." Deze uitnodigende tekst op het bord tegen een snorfiets bij rijwielhandelaar Tweewielen Paradijs aan de Prof. Kamerlingh Onneslaan in Schiedam lokte zaterdag een 33-jarige Schiedammer tot het wegnemen van de fiets. De ei genaar van de winkel kreeg de man na enige achtervolging tel pakken in de Archimedesstraaft' Tegenover de politie bekende- de man later, dat hij het ver voermiddel had willen ont1' vreemden. Schiedam op tv SCHIEDAM De Sehie damse aanpak wat betreft mi lieubeleid wordt morgenavond, uitgebreid belicht bij de, NCRV-televisie. Op Nederland 1, tijdens de documentaire Bou-, wen aan een schonere toe--, komst, komt Schiedam uitvoe rig aan bod. Het programma, begint om 22.47 uur. Modeshow in dienstencentrum SCHIEDAM In diensten-, centrum De Woudhoek vindt vrijdag I september vanaf 9.4j£ uur de jaarlijkse najaarsmode? how plaats, 's Middags kan de geshowde kleding worden ge.-, kocht. De toegang is gratis. j ROTTERDAM De RET en het streekvervoersbedrijf Westne derland zijn vandaag gestart met in totaal vijf nieuwe buslijnen naar de bedrijvenparken de Spaan- sepolder en Noord-West in Rotter dam en 's Graveland in Schiedam. De bedrijvenparken zijn daardoor vanuit de stad en de omliggende regio snel en gemakkelijk bereik baar. Het is de bedoeling van de openbaar vervoersbedrijven dat de werknemers de auto thuis laten om files te voorkomen. Momenteel werken er ongeveer 15.000 men sen, maar als bedrijvenpark Noord-West in gebruik wordt ge nomen, zal het aantal werknemers om en nabij de 20.000 bedragen. De lijnen zijn volgens de inita- tiefhemers een eerste uitvloeisel van het rapport 'Openbaar Ver voer maal twee' van onderzoeks bureau McKinsey, dat afgelopen woensdag werd gepresenteerd. Dat pleit voor een drastische uitbrei ding van het openbaar vervoer om het concurrerend te maken ten op zichte van de auto. Opdrachtgever was het Samen werkend Openbaar Vervoer (Samo- ve). Voorzitter daarvan en wethou der Verkeer en Vervoer van Rot terdam J. Laan noemde het on langs hij de officiële presentatie van de vijf verbindingen 'fantas tisch' dat er nu reeds een concreet voorbeeld van de samenwerking kan worden getoond. Hij bood voorzitter mr. R. P. M. de Bok van de Kamer van Koophandel in Rot terdam een eerste gratis kaartje voor de verbindingen aan. Alle werknemers van de betroken be drijven krijgen binnenkort een zelfde aanbod. In september kun nen zij op de vijf lijnen en de rest van het Rotterdamse openbaar vervoersnet drie dagen gratis rei zen. Momenteel duurt» de» reistijd naar de bedrijvenparken in Rot terdam en Schiedam drie keer zo veel als met de auto, maar vanaf vandaag kost de rit met het open baar vervoer minder dan de helft van die tijd. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service' Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 ■O •St I •iw n 1*^ 'hblGJ A JIji 'U !iV Si 'ff! u pjff tiïï.OAAH Min f-) oh (INGEZONDEN MEDEDELING) □23 |,V v

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1