Steeds meer vrouwen eigen baas Buurthuis klaagt over bereikbaarheid Hoeks Welzijn wil niet in zee met IBP Het Vrije Volk SCHIEDAM Vertegenwoordigers vanochtend demonstratief opgestapt uit bespreking Gemeente behandelde Boejharat-brieven verkeerd Jan Ligthart (80) overleden ws PAGINA 4, DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 VLAARDINGEN De gehele vakbeweging in Vlaardingen is boos op de Gemeentelijke Sociale Dienst en het gemeentebestuur. Vanmorgen zijn de vertegenwoor digers van CNV en FNV demon stratief opgestapt uit een bespre king met de directie van de GSD. De besturen van beide vakbondsaf delingen voelen zich beledigd door het besluit om de commissie op te heffen die adviseert over uitkerin gen op grond van de wetten IAOW en RWW. „Jarenlang heeft de vakbewe ging in Vlaardingen zich naar bes te kunnen ingezet bij deze advise ring. Nu pakt de directie van de GSD een wetswijziging aan om de commissie op te heffen. Zij baseert zich daarbij op een wetswijziging, waarin de verplichting om voor toepassing van sanctie de commis sie een advies te vragen is verval len. Die wijziging is echter alleen bedoeld om daar waar de advise ring niet goed functioneert een an dere vorm te kiezen. Wij menen echter dat het hier altijd goed is gegaan en beschouwen de forma listische, autoritaire opstelling van de GSD-directie als een openlijke belediging," stellen de heren J. La- mens (CNV) en J. Broos (FNV) na mens de vakbeweging. Zij vinden, dat de GSD zich be perkt tot wettelijke verplichtingen op dit gebied terwijl een regelma tig overleg met de vakbeweging een betere zaak is. De vakbewe ging moet wel geraadpleegd wor den over beleidsbeslissingen, maar zij vreest zelf dat ze doordat zij niet meer betrokken wordt bij ad viezen over sancties tegenover uit keringstrekkers, de afstand tot de dagelijkse praktijk te groot wordt om goede beleidsadviezen te kun nen geven. Vanmorgen kreeg mevrouw Miltenburg, de directeur van de GSD, het besluit van de vakbewe ging te horen dat zij geen enkele verantwoordelijkheid meer wen sen te dragen voor het beleid van de gemeentelijke sociale dienst 'en dus geen adviezen meer verstrek ken. Het wegblijven van de vak bondsvertegenwoordigers leidt er toe, dat de commissie voor beleids adviezen reglementair geen beslui ten meer kan nemen. In een brief aan de gemeente raad hebben de Vlaardingse afde lingen van de vakbonden hun te leurstelling erover uitgesproken, dat de politiek zich niet in deze al enige tijd slepende zaak heeft wil len mengen. „Wij hebben moeten vaststellen dat de raad zich heeft laten leiden door bureaucratische opvattingen. Wij betreuren het dat aan zulke naar onze mening be langrijke beleidszaken geen politie ke opvatting ten grondslag ligt," schrijven zij. Door Annemiek van Oosten ROTTERDAM „Heel wat mensen lopen met hun hoofd in de wolken met hét plan voor een ei gen bedrijf. Het is zaak te waken voor een ideaalbeeld van het eigen baas zijn. De tendens tot privatise ring is er, maar je maakt alleen een kans met een realistische aan pak en een goed produkt." Niet te betrappen op verheerlij king van het zelfstandig onderne merschap, die twee vrouwen van de Bedrijfsadviesgroep van de Vrouw en Werkwinkel in Rotter dam. Mr. Maritza Bruin en drs. "Ria Urbanus willen elke droom 'graag beoordelen, maar dan moe ien er wel eerst een goed onderne- ,mingsplan en een solide investe ringsbegroting op tafel komen. De «bedrijfsadviseurs van het niet commerciële bureau voor starten de en doorstartende vrouwelijke ondernemers wensen hun klanten serieus te nemen. „Het verschil tussen vrouwelij ke en mannelijke ondernemers be staat niet. Zeer beslist niet. Het is er gewoon niet, niet wat betreft ri sico's nemen en niet qua creativi teit. Je kunt hoogstens zeggen dat de omstandigheden waarin vrou wen een eigen bedrijf beginnen doorgaans nog moeilijker zijn," zeggen Ria Urbanus en Maritza Bruin. De wenselijkheid van het be staan van een speciaal adviesbu reau voor vrouwen komt naar hun mening niet alleen voort uit het feit dat een bepaalde categorie vrouwelijke starters nog niet over een goed uitgewerkt plan of over geen of weinig eigen geld beschikt. „De voorbeeldfunctie van andere vrouwelijke ondernemers ont breekt vaak en de vooroordelen in het •'reguliere'circuit zorgen voor veel oponthoud. Een mannelijke starter zonder geld heeft het altijd nog gemakkelijker bij de banken. Veel vrouwen moeten hun toe vlucht zoeken tot een combinatie financiering, geld van de bank plus een starterssubsidie van bij voorbeeld de gemeente Rotterdam of de Gemeentelijke Sociale Dienst. En dan gebeurt het nog re gelmatig dat de bank op de ge meente wacht, en andersom." Amsterdam Het aantal vrouwelijke onder nemers in Rotterdam schatten zij op ruim 650 stuks, zo'n 3,5 percent van het totale aantal zelfstandigen in de stad. „Het zijn er weinig, zeker ver geleken met het getal van 16 per cent vrouwelijke ondernemers in sa. La f til Maritza Bruin (links) en Ria Urbanus, de adviseurs van de Vrouw en Werkwinkel: „Je kunt hoogstens zeggen dat de omstandigheden waarin vrouwen een eigen bedrijf beginnen doorgaans moeilijker zijn." Amsterdam. Wij hebben er geen sluitende verklaring voor, maar Rotterdam kent verhoudingsgewijs veel grootschalige bedrijven op het gebied van handel en industrie. Je vindt daar nog niet zo veel vrou wen, daar nog niet en ook in de technische sector begint het pas te komen. Daar duiken de eerste vrouwen op. Zij beginnen klein, net als elke andere ondernemer. Philips is toch ook zo begonnen?" De groep vrouwelijke onderne mers in Rotterdam is overigens wel aan het groeien, benadrukken Ria Urbanus en Maritza Bruin, die zelfs van een inhaalmanoeuvre spreken. Een onderzoek, uitge voerd door Regioplan, meldt dat een kwart van de starters tot het vrouwelijk geslacht behoort. En ook het aantal vrouwen dat over weegt een eigen bedrijf te begin nen, neemt als je de aanvragen voor advies bij de Vrouw en Werk winkel bekijkt, rap toe. In 1988 klopten daarvoor 76 klanten bjj de twee bedrijfsadviseurs aan, een groei van de klandizie van maar liefst 110 percent vergeleken met de drukte in 1988. „Deze trend zet zich dit jaar door, zij iets minder omvangrijk dan vorig jaar." De resultaten? De directeur van de dienst Midden- en Kleinbedrijf, drs. J. G. Spelier, maakt in zijn re cente advies aan de gemeenteraad over subsidiëring van de Vrouw en ^Werkwinkel ten behoeve van star tende onderneemsters melding van de volgende feiten: „In 1987 kwamen 220 vrouwen voor een eerste oriëntatie op het ondernemerschap op het spreek uur van Vrouw en Werkwinkel te recht, 60 vrouwen volgden de twee cursussen op het terrein van het starten van een eigen bedrijf. Tachtig vrouwen kwamen vervol gens voor advies bij de Bedrijfsad viesgroep. Resultaat per 1 januari 1989: 29 nieuwe ondernemingen met 32 arbeidsplaatsen." Het positieve advies over subsi die voor de Bedrijfsadviesgroep be sluit met de opmerking dat uit de starters van Vrouw en Werk niet altijd even succesvolle onderne mingen voort komen. „Het is ech ter de vraag of men dat kan ver wachten gezien de doelgroep; dat zijn met name lage c.q. trage star ters die extra begeleiding nodig hebben, ook rj de start." Ria Urbanus en Maritza Bruin vertellen in welke sectoren de meerderheid van de vrouwelijke ondernemers te vinden is. De per soonlijke dienstverlening met zijn kapsalons, pedicures en schoon heidsspecialisten scoort het hoogst. Daarna volgt de zakelijke dienst verlening, waarbij vrouwen zich hebben geworpen op bijvoorbeeld ontwerpen, tekstbewerking of het geven van adviezen over boekhou ding of interieur. Veel vrouwen werken vanuit huis. Het laatste komt vooral voor in de modebran che, maar zo is er ook een Rotter dams bureau dat thuis met behulp van de computer de lay-out voor publicaties verzorgd. De Bedrijfsadviesgroep van de Vrouw en Werkwinkel, die een vergoeding vraagt voor verleende diensten, biedt startende onder neemsters niet alleen advies aan. De starters worden desgewenst ook in de gaten gehouden, begelei ding heet dat officieel. „Een begin nende eigen baas wordt meestal opgeslokt door de dagelijkse gang van zaken. Wij assisteren bij het zo nu en dan even stilstaan bij hoe het gaat. Het is soms nodig plan nen bij te stellen," zegt Maritza Bruin. Ria Urbanus: „En wij organise ren branchedagen en verzorgen een informatiebulletin voor vrou welijke ondernemers. De eerste branche dag vorig jaar bood vrou wen in de mode informatie en ge legenheid elkaar te ontmoeten. Wij overwegen nu zo'n dag voor de pa ramedische branche. Je moet daarbij denken aan onderneem- sters op het.gebied van homeopa- thïë1,' acupunctuur", massage of bij voorbeeld danstherapién," Het met behulp van de dienst Midden- en Kleinbedrijf vorig jaar november opgezette netwerk van vrouwelijke ondernemers in Rot terdam en omstreken staat sinds kort min of meer op eigen benen. Het netwerk, dat ook de uitgave van het bulletin overneemt, is er speciaal voor beginnende onder neemsters en organiseert regelma tig borrels, waar het zakelijke met het aangename wordt verenigd. Maritza Bruin: „De eerstvolgende borrel op 5 september aanstaande wordt gehouden bij de firma Hol land Natuurwijnen op de Maaska de 125 in Rotterdam. De Rotter damse onderneemster Hannie Tre- ijtel, directeur van zeven winkels in baby-artikelen, praat er over het thema groei en ontwikkeling." VLAARDINGEN De mede werkers van buurthuis De Haven aan het Weeshuisplein zijn boos. Ze vinden dat de gemeente maar eens voort moet maken met het nemen van maatregelen tegen de steeds slechter wordende bereik baarheid van het buurthuis. Bezoekers van het buurthuis moeten zich steeds meer in boch ten wringen om het buurthuis te bereiken, zo menen de medewer kers van De Haven. Ze treffen da gelijks de ingang tot het Weeshuis plein geblokkeerd door geparkeer de auto's aan. Wanneer alle hin dernissen eindelijk gepaseerd zijn, zo zegt het buurthuis in een pers bericht, treft men een plein aan dat bezaaid ligt met rommel. De wagen van gemeentewerken, die vroeger een paar keer in de week kwam om het plein aan te vegen, zou niet eens meer de moeite doen om alle obstakels te nemen. Beroepskrachten en vrijwilli gers in het buurthuis proberen nog wel eens de boel wat bij te houden en vegen het plein, maar het is vechten tegen de bierkaai. Iedere dag opnieuw weer ligt er weer nieuwe rommel, die zich achter de bouwketen op het plein ophoopt. Deze bouwketen (geplaatst in ver band met de bouw van de huizen aan de Ridderstraat) onttrekken bovendien het buurthuis groten deels aan het gezicht. Volgens de medewerkers heeft dit er tot ge leid dat sommige bezoekers hele maal weten dat De Haven hier ge vestigd is. Bestuur, beroepskrachten en vrijwilligers van buurhuis De Ha ven vragen zich af of de gemeente Vlaardingen 'moedwillig bezig is een goed draaiend buurthuis om zeep te helpen'. Door alle blokka des blijven immers veel bezoekers weg, en wat is een buurthuis zon der bezoekers? De mensen van De Haven stellen de gemeente dan ook voor om met wat simpele maatregelen een einde te maken aan de huidige situatie: Plaats een bord bij de door gang naar het Weeshuisplein met 'verboden te parkeren' en laat de politie er op toezien dat dit dan ook gebeurt. Ook paaltjes ('Amster dammertjes') zouden voor verbete ring kunnen zorgen. Zet wat druk achter de af braak van de bouwketen, nu de bouw aan de Ridderstraat zo goed als voltooid is. Het buurthuis is dan meteen weer vanaf de weg zichtbaar. „Veel mensen denken nu, dat we hier al uit het Weeshuis ver dwenen zijn. Dat klopt van geen kant," zegt een van de medewerk sters. De gemeente heeft plannen voor een samenvoeging met omt- moetingscentrum West, maar als het aan haar en haar collega's van het buurthuis ligt, wordt afgezien van een gedwongen verhuizing naar de Indische Buurt. „We heb ben al een groot aantal handteke ningen gekregen van bewoners, die willen dat voor De Haven een ruimte in het centrum beschik baar blijft." VLAARDINGEN Het oud-gemeenteraadslid Jan Ligthart is zaterdag op tachtig jarige leeftijd overleden. De middenstander Ligthart, die in het centrum een speelgoedwin kel had, kwam op 1 januari 1953 voor de Christelijke His torische Unie in de gemeente raad. Zijn fractie ging later op de in Protestant Christelijke Groepering, een voorloper van het CDA. De heer Ligthart is onafgebroken 21 jaar lid van de gemeenteraad geweest. Op 3 september 1974 is hij afge treden. HOEK VAN HOLLAND Er is geen sprake van enig samenwer kingsverband tussen Hoeks Wel zijn en de initiatiefgroep Boom- gaardshoek en Platen (IBP) uit Hoogvliet. De overeenkomst tussen de bei de groeperingen is dat ze ongebon den fracties in deelgemeenteraden hebben en dat ze bij de laatste ver kiezingen veel zetels behaald heb ben: Hoeks Welzijn drie en de IBP in Hoogvliet zelfs tien. Wat het stemmenaantal betreft zou de Hoogvlietse groepering zelfs een zetel kunnen behalen in de Rotter damse gemeenteraad. Voorzitter Hans Elemans van de Hoogvlietse initiatiefgroep on derzoekt nu of deelname aan de gemeenteraadsverkiezing zinvol en wenselijk is. Volgens Elemans zou Hoeks Welzijn wel graag met de IBP willen samenwerken, „Waar schijnlijk gaan we regulier overleg voeren," zo stelt Elemans Woord voerder Hans Hess van Hoeks Wel zijn vindt dat die bewering op dit moment veel te ver gaat. „Er is met de IBP nog geen en kele vorm van overleg geweest," zo stelt het Hoekse deelraadslid. „We hebben een aantal maanden geleden een brief gekregen met de vraag of Hoeks Welzijn er voor voelde om deel te nemen aan de verkiezingen voor de gemeente raad. Daar hebben we eveneens schriftelijk op geantwoord dat we dat met doen. We zijn een puur lokale belangengroepering die op deelraadsniveau wil werken om te proberen Hoek van Holland zelf standig te maken." Volgens Hess is ook een andere vorm van samenwerking met de IBP op dit moment niet aan de or de. „Men heeft ons gevraagd of we met het IBP verder overleg wilden voeren. Daartoe zijn we natuurlijk bereid. We willen met iedereen praten. Maar na die ene brief heb ben we niets meer gehoord en wanneer Elemans zegt dat wij wel willen samenwerken, dan is dat op z'n minst erg voorbarig." Volgens de voorzitter van de IBP zou samenwerking in ieder ge val onderstrepen dat de groeperin gen niet alleen de eigen wijkbelan gen behartigen, maar ook naar meer algemene belangen kijken. VLAARDINGEN Het ge meentebestuur van Vlaardingen had in de kwestie-Boejharat veel duidelijker moeten zijn. Ook had het brieven van klagende patiën ten direct moeten doorzenden naar het ziekenhuisbestuur, waarvan de Vlaardingse wethou der van Volksgezondheid, thans de CDA'er Henk van der Linden, automatisch voorzitter is. Dat standpunt nam gister avond de raadscommissie voor Algemene Bestuurszaken (ABZ) in. Twee briefschrijvers kwamen zich daar beklagen over de wijze waarop met hun schriftelijke vragen is omgesprongen. In april al benaderden de heer en mevrouw De Heer en de heer Schols, mede namens meer patiënten, het gemeentebestuur met brieven. Nu pas krijgen zij te horen, dat ze met die vragen niet bij het gemeentebestuur, maar bij het bestuur van het zieken huis moeten zijn. En op aandrin gen van de commissie ABZ zullen de brieven nu ook doorgezonden worden naar het ziekenhuisbe stuur, met een verzoek om waar mogelijk snel antwoord te geven. De ergernis van de briefschrij vers over de gemeentelijke be handeling kwam vorige week al tot uitdrukking in de commissie Volksgezondheid. Zij voelden zich afgescheept door de verwij zing naar het ziekenhuisbestuur, omdat die kwam van de wethou der, tevens ziekenhuisvoorzitter, Van der Linden en van het bot optredende PvdA-raadslid Leo ten Have, ook al lid van het zie kenhuisbestuur. Gisteravond was er meer be grip voor de briefschrijvers, die uitgelegd kregen dat Holy geen gemeentelijk, maar een regionaal ziekenhuis is met een eigen ver antwoordelijkheid voor het aan stellen en ontslaan van specialis ten. Burgemeester Fred van Lier kreeg uiteindelijk zelfs een hand en woorden van dank van de namens meer patiënten van de chirurg Boejharat klagende heer Schols. Eerder echter had deze bejaarde Rotterdammer op emotionele toon geklaagd over de manier, waarop het gemeentebe stuur zijn brieven over het con flict tussen de chirurg en het Ho- lyziekenhuis had behandeld. De toezegging om bij het zie kenhuisbestuur aan te dringen op snelle beantwoording en de er kenning van de uit onder meer alle fractievoorzitters bestaande commissie ABZ dat dit eigenlijk al eerder had moeten gebeuren, haalden de druk van de ketel. Ademanalyse geweigerd VLAARDINGEN Na een achtervolging heeft de Vlaar dingse politie gisteravond een 48-jarige dronken Vlaardinger in Schiedam klem gereden De man trok de aandacht van de politie door slingerend over trottoir en rijweg van Schie- damseweg en Mr. L. A. Kesper- weg te rijden. Na zijn aanhou ding weigerde de man de blaa- sproef. Hij werd na het opma ken van een proces-verbaal naar huis gestuurd met een rij verbod voor 24 uur. Auto in brand VLAARDINGEN De be stuurder van een personenauto die gistermorgen plotseling in de Prof. Rutgersstraat in de Westwijk vlammen van onder zijn motorkap zag komen, sprong direct uit zijn wagen en stelde de daarin aanwezige goe deren in veiligheid. De 20-jari- ge bestuurder uit Lopik was echter vergeten zijn handrem strak aan te trekken. De auto reed zachtjes door en kwam achter een andere geparkeerde auto tot stilstand. De auto van de man uit Lopik brandde ge heel uit, de andere auto werd licht beschadigd. Tanken zonder betalen SCHIEDAM Een Rotter dammer die gistermiddag bij een zelftank-bezinestation aan de Horvathweg voor ruim ze ventig gulden had getankt, reed zonder te betalen weg. Hij werd later thuis aangehouden en door de Rotterdamse politie, die hem aan de hand van zijn kenteken had opgespoord, over gedragen aan de Schiedamse politie. Na opmaken van een proces-verbaal mocht de man weer naar huis. Roeiboot weg SCHIEDAM De bewoner van een woonboot, die nabij de Strickledeweg in de Schie ligt, heeft gisteren bij de politie de verdwijning gemeld van zijn bijboot. De man miste plotse ling de drie meter lange, rode roeiboot met zwarte band, die hij gebruikt om zich naar de overkant van de Schie te bege ven. Kelder-inbraken SCHIEDAM Opnieuw zijn bewoners van flatwoningen aan de Lorentzlaan getroffen door kelder-inbraken. Werd af gelopen weekend uit liefst der tien berghokken voornamelijk fietsen weggehaald, deze keer zag een verwoed hengelaar zijn vishengel en ander visgerei ver dwijnen. EHBO-cursus beginners SCHIEDAM De EHBO- vereniging Christophorus start op dinsdagavond 5 september een cursus EHBO voor begin ners. In het Startblok aan de Burgemeester Van Haarenlaan 871 vinden de twintig lessen plaats. De cursus is van 20.00 tot 22.00 uur. Deelnemers moe ten honderdvijftig gulden beta len. Coerke houdt open huis SCHIEDAM Het vrou wen-ontmoetingscentrum Coer ke houdt donderdagmiddag 31 augustus open huis. Om belang stellenden bij het begin van het nieuwe seizoen een indruk te geven van alle activiteiten zul len medewerkers beschikbaar zijn om informatie te geven. De gehele middag wordt een acti- viteitenmarkt gehouden. Het open huis begint om 13.30 uur. Talencursussen in De Erker SCHIEDAM In wijkcen trum De Erker worden binnen kort weer op verschillende ni veaus dus ook voor begin ners talencursussen gegeven. Voor de cursussen Frans, En gels, Spaans en Duits moet iede re deelnemer honderdtachtig gulden betalen. Elke cursus om vat 27 lessen, die altijd in de ochtenduren zullen worden ge geven. Voor meer informatie:" tel. 4263161 of 4267767. Open huis computerclub SCHIEDAM Op zaterdag 2 september houdt de Computer Club Schiedam van 10.00 uur tot 16.00 uur open huis in ge bouw De Teerstoof, Nieuw- straat 12 in Schiedam. De toe gang is gratis en er valt heel wat te beleven voor computer liefhebbers. Zo zal er ter plekke een complete PC in elkaar gezet worden: een doos onderdelen verandert stap voor stap in een goedwerkende PC. Elke stap wordt uitgelegd en iedereen mag yragen stellen. Verder is er volop te zien en te doen op het gebied van Amiga en Com- modore-computers. Ook worden 1 er nieuwe en gebruikte printers tegen absolute bodemprijzen te koop aangeboden. Vakbeweging kwaad op GSD jfcr

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1