1 "V10 en Veronique op Sch iedamse kabe Levering drinkwater ioopt gevaar IS Het Vrije Volk SC Hl EDA M Programma-aanbod wordt uitgebreid met 5 kanalen. Duitsland 2 komt terug, tarieven blijven gelijk Kinderen versieren Nolenslaan Orpheus' krijgt Daar staat ie, de Hoogvlïeter van het jaar ALJA COMBI' VOOR UW LIFE STYLE m m h druk seizoen - Nieuwe Wegwijzer voor 55-plussers Dringend geld nodig voor opvangcentrum in Nicaragua Dronken 'Mondige»' cursus voor vrouwen n PAGINA 4 WS DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 F mL uittil f. it veroorzaakt ongeval Slaapkamer overhoop Middenstandsdiploma haalbaar vla Erker Ook 4-molens begint weer r X r- 1 i tj M SCHIEDAM De commerciële televisiezenders TV 10 en Veroni que zullen binnenkort via het Sehiedamse kabelnet te ontvangen zijn. In navolging van Rotterdam en Den Haag gmg de raadscommissie voor Financiën en Openbare Nuts bedrijven gisteren unaniem ak koord met de komst van de twee Nederlandstalige satellietstations. Dit alles onder het voorbehoud dat de rijksoverheid de kabelexploi tanten niet verbiedt om het 'ster rennet' van Joop van den Ende en het Luxemburgse experiment van Lex Harding door te geven. Het programma-aanbod zal in totaal met vijf kanalen worden uit gebreid. De kijkers hoeven geen hogere prijs te betalen voor de ver breding van het aanbod. Het hui dige CAI-tarief zal voorlopig ge handhaafd blijven. Ook Duitsland 2, dat in februari '88 moest wijken voor Nederland 3, komt terug. Daarnaast doet Filmnet zijn intre de op de Sehiedamse kabel. Bij wijze van proef zullen ver der een jaar lang op een kanaal de 'special interest'-programma's Ca ble News Network (CNN) en The Children's Channel worden door gegeven. Het gaat hier eigenlijk om betaal-TV-programma's, die de ONS ter kennismaking zonder ver dere kosten aan de kijkers wil aanbieden. Na de proefperiode wordt bekeken of de ONS een col lectief abonnement op deze zen ders neemt. Alle veranderingen zullen ertoe leiden dat de kanaalindeling in grijpend gewijzigd wordt. De abon nees zullen hierover tijdig en uit voerig worden geïnformeerd. De Openbare Nutsbedrijven verwach ten de technische aanpassingen die nodig zijn voor het doorgeven van de nieuwe zenders, op tijd te kunnen realiseren. Op maandag 2 oktober begint Veronique met haar op Nederland gerichte uitzen dingen, TV 10 komt 28 oktober in de lucht. Door gebruik te maken van een nieuw ontwikkelde installatietech niek kan de ONS de uitbreiding te gen lagere kosten dan voorheen uitvoeren. Met een investering van 275.000 gulden worden er in één klap vijf kanalen aan het net toe gevoegd, zodat de kijker voortaan 23 in plaats 18 zenders in de huis kamer krijgt. Uiteindelijk kan het net in de toekomst dan vrij gemak kelijk geschikt worden gemaakt voor het doorgeven van 30 zen ders. De kosten die nu worden ge maakt kunnen grotendeels worden terugverdiend, omdat het doorge ven van de commerciële zenders de gemeente geld oplevert. TV 10, Veronique en Filmnet betalen de gemeente het eerste jaar 90.000 gulden en daarna jaarlijks 30.000 gulden om toegang te krijgen tot de Sehiedamse kabel. Uit deze gel den wordt ook de terugkeer van de ZDF (Duitsland 2) gefinancierd, 60.000 gulden eenmalig. Na het besluit van de gemeente Rotter dam om deze zender weer in het pakket op te nemen, komt het ZDF-signaal ook voor Schiedam te gen een redelijke prijs beschik baar. RTL-plus zal hierdoor moge lijk weer uit het pakket verdwij nen. Ook het ondertitelde Neder land 2-programma zal het veld rui men. Voor de toekomstige Stadsom- roep Schiedams (SOMS) wordt het kanaal 28+ gereserveerd. De SOMS is momenteel in onderhan deling met de Rotterdamse Stads- TV over samenwerking. Onder be paalde voorwaarden zou de SOMS het Rotterdamse programma, voor zien van eigen leader, aftiteling en toevoegingen, kunnen overnemen en dagelijks aan de Sehiedamse kabelabonnees ter beschikking stellen. Ook wordt gepraat over de doorgifte van de kunst- en migran tenprogramma's van de Lokale Omroep Rotterdam. ROTTERDAM Ongestoorde levering van drinkwater in Rotter dam en verre omgeving is met lan ger zeker. Storingen zijn niet uitge sloten vanwege de slechte toestand van de leidingen die het water vanuit de Biesbosch aanvoeren Rotterdam. Voor de inwoners van een groot deel van Zuid-Hol land kan een storing een ramp be tekenen, zegt het Rotterdamse ge meentebestuur. Het drmkwaterleidingbedrijf (DWL) van de stad moet dan ook op de kortst mogelijke termijn grootscheepse reparaties en ver nieuwing uitvoeren. Het bedrijf vraagt hiervoor een bedrag van ruim 128 miljoen gulden aan de gemeenteraad. Het werk moet over vijf jaar klaar zijn. In de twee betonnen transport leidingen vanaf de spaarbekkens in de Biesbosch naar Rotterdam zijn brosse delen ontdekt. Het wa- peningsstaal in de buizen is aange tast door waterstof uit het Rijnwa ter. Deze brosheid kan leiden tot spontane breuken en de leidingen zijn dus onbetrouwbaar, aldus de DWL. Het bedrijf moet zo snel mo gelijk de betonnen buizen vervan gen door nieuwe. Het Rijnwater komt terecht bij de productiebedrijven Berenplaat en" Kralingen (de twee jdruppels' van architect Quisi aan de voet Van de Brienenoordbrug). Die be drijven maken het vuile rivierwa ter tot drinkbaar water. De Berenplaat is 23 jaar oud, onderdelen van 'het bedrijf zijn al afgeschreven en de daar nog ge bruikte zuiveringstechniek (met behulp van chloorbleekloog) is ver ouderd. De Berenplaat is niettemin nog steeds zeer betrouwbaar, zegt de DWL: de produktie van drink water is er nog nooit uitgevallen. Toch zijn maatregelen dringend nodig. De DWL heeft zelfs comple te nieuwbouw van de Berenplaat overwogen, maar dat plan viel af vanwege te hoge kosten. Er komt nu een vernieuwing van de be- dnjfstechniek, van de zuiverings techniek en een derde drinkwater reservoir als uitbreiding van de capaciteit. Het produktiebedrijf Kralingen heeft alleen groot onderhoud nodig van de leidingen op het terrein, die te lijden hebben door de zwak ke bodem ter plaatse. De betonnen waterleiding, die de industrie van Botlek en Euro- poortgebied van water voorziet, heeft volgens de DWL al enkele keren problemen gegeven, ook door brosheid van het wapenings- staal in de buizen. Lekkages daar geven een enorme ravage en de leiding is voor de industrie vol strekt onmisbaar. De verbinding wordt vervangen door twee nieu we leidingen met samen dezelfde capaciteit als er nu is. Dat is nodig om grote problemen in de drink watervoorziening en voor de grond in de omgeving van de Europoort leiding te voorkomen. Verder komt op dit moment aft en toe roest in het drinkwater voor. Dat komt door onbeklede sta len leidingen, die door achterstal lig onderhoud inwendig verroest zijn. De buizen moeten van binnen schoongemaakt worden en vervol gens een cementlaagje krijgen. Dat kost de eerste drie jaar 20 miljoen gulden, maar het totale project met de stalen leidingen duurt tien jaar en kost 100 miljoen. CJTAPUTVMs De kinderen in het Nieuwland zyn gisteren in om straten te versieren. Gisteren waren Nolenslaan, dat daar tussen in ligt. Volgende voor de vyfde keer de wijk ingegaan om de de winkels in de Mgr. Nolenslaan aan de week vry'dag start een grote feestweek, boel te versieren. Het buurthuis Nieuwland beurt, volgende week volgen de woningen waarin onder meer optredens voor komen bestaat 25 jaar en daarom trekken de kinde- aan IoefFstraat, Albardastraat, De Wilde- van De Amazing Stroopwafels, harmonie ren regelmatig op woensdagmiddag de wijk straat en Meesterstraat en het stukje Mgr. OBK, clown Ricky en de Martino's. deze combs (jasje eeaiwiswl mt\ sen.,, fAodebuiS 109-fia Schiedam th. vio t dondetdag- öekop jid geopend. R*»"*® hcid t o ons Modehuis. SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor 'Orpheus' pakt de draad weer op, nu de va kantieperiode voorbij is. De weke lijkse repetities op maandagavond zijn inmiddels hervat in Maison Tivoli aan de Nieuwe Haven 237. De heren zangers krijgen het druk: er staan onder meer drie grote concerten op de agenda, waarvan het eerste plaatsvindt op 13 oktober in de Magnalia Deï- kerk te Schiedam. Het tweede con cert is te horen in de St. Laurens- kerk te Rotterdam op 4 november, en de derde uitvoering, met als gasten het jongenskoor 'De Zeester ren' uit Hoek van Holland, op 15 december in de Grote- of Sint Janskerk in Schiedam. In 1991 viert het mannenkoor zijn 125-jarig bestaan. Mannen die nog een leuke vrije tijdsbesteding zoeken en die willen toetreden tot de Orpheus-gelede- ren, zijn van harte welkom. Nade re informatie is verkrijgbaar bij het secretariaat van het koor aan de Vismarkt 1, telefoon 4267067. SCHIEDAM De Wegwijzer voor 55-plussers zal volgende maand weer zoveel als mogelijk onder de senioren worden ver spreid. Deze informatiegids over voorzieningen, regelingen en in stanties waar ouderen mee te ma ken kunnen krijgen, is gratis ver krijgbaar. De Wegwijzer voorzag in eerde re jaren al in een enorme behoef te. Vorig jaar was op een gegeven moment zelfs de gehele oplage van zevenduizend stuks uitver kocht. De nieuwste uitgaven is vol ledig geactualiseerd en bevat nu ook informatie over het Gilde Nieuwe Waterweg, de Indicatie- commissie Ouderenvoorzieningen en de Oproepcentrale. Het boekje is verkrijgbaar in de dienstencen tra Woudhoek en 4 molens, bij het ouderenwerk Schiedam Oost en Zuid, en bij de filialen van de openbare bibliotheek. Ook kan het besteld worden: telefoon 4731976. En de voorzitter van de Zeskamp Hoogvliet, Joop van der Hor (links), maar praten. En Rein Wolters (rechts) maar glimlachen. Door Annemiek van Oosten ROTTERDAM Een podi umwagen op een koud plein, waar eerder de druipende cap tains van de deelnemende teams aan de zevende Zeskamp Hoog vliet uit een kuip met water zijn geklommen. De spreker op de wagen vraagt via de microfoon om stilte. De toeschouwers enkele honderden mensen trot seerden de dreigende wolkbreuk gehoorzamen. En dan klinkt zijn stem. Hij voert de spanning op. „De Hoogvlieter van het jaar 1989 is..." Het onderwerp van gesprek klimt met zijn kleindochter Ilo- na op de arm naar boven. En daar staat ie dan. Mijn Vrije Volk-collega Rein Wolters schudt de hand van voorzitter Joop van der Hor van het comi té dat de zeskamp ook dit jaar weer heeft georganiseerd. „Het is een manier om mensen die altijd in de anonimiteit werken eens in het zonnetje te zetten," licht Van der Hor de benoeming toe. Een kritische vraag flitst door het hoofd van uw verslag geefster ter plaatse. Werkt een journalist wiens naam vrijwel elke dag in Het Vrije Volk staat in de anonimiteit, zo kan zij niet nalaten zich af te vragen. Het antwoord komt ongevraagd en galmt tegen de wanden van het Rijkeeplein. „Die man doet zijn werk, zou je zeggen," geeft Joop van der Hor eerst'toe om mij vervolgens hoogstper soonlijk als het ware de les te lezen. „Deze man doet niet zomaar zijn werk. Hij heeft niet alleen een stukje historie van Hoogvliet geschreven, hij heeft ook voor het verenigingsleven hier gedaan wat hij kon. Hij maakt zich er niet af met een Jantje van Leiden. H;j produ ceert als het nodig is ielbn van stukken." En Rein Wolters? Hij staat er maar wat te glimlachen met een paar hossen bloemen in zijn hand. Niet verlegen, maar zeer beslist ook niet zelfgenoegzaam. TochZijn kleindochter springt bij, want zij heeft haar oog laten vallen op de oudste carnavalsprins en waagt de overstap naar die aardige, haar onbekende man. En Joop van der Hor maar praten en vertel len wat Rein allemaal heeft ge daan de afgelopen jaren. En ik mijn schuldgevoel over kriti sche gedachten maar zachtjes de kop indrukken. De titel 'Hoogvlieter van het jaar 1989' blijkt vergezeld te gaan van twee cadeautjes van de sponsors van de zeskamp. Een etentje voor twee. Plus een enveloppe met inhoud, die Rein mag weggeven. Het laatste doet hij met verve en wie hem een beetje kent, wist het eigenlijk al. Rein, nu wonend in Schie dam waar hij als editie-verslag gever werkzaam is, bedankt voor de onderscheiding en zegt: „De enveloppe gaat naar een or ganisatie die geen subsidie ont vangt en waarvoor, ik samen met de krant al verschillende keren actie heb gevoerd: de Vo gelklas Karei Schot." SCHIEDAM De vereniging Schiedam-Nicaragua roept Schie dammers weer op financiële hulp te verlenen aan verschillen de projecten in de Nicaraguaanse stad Somoto. Vooral kinderen zouden dringend hulp behoeven. Zo ontving de vereniging pas geleden een noodkreet vanuit het Zuidamerikaanse land. Een kin deropvangcentrum, dat iedere dag voor zo'n 1860 kinderen ten minste één goede maaltijd ver zorgde, zou met de ondergang worden bedreigd. De Nicaragu aanse regering kan het niet meer bekostigen. De leiding van het opvangcentrum schreef daarom aan de VSN: „Wij hebben al onze vrienden in het buitenland nodig om ons te helpen." Reden voor de Sehiedamse vereniging om scholen en inwo ners van haar gemeente te vra gen dit project te adopteren. Voor een maandelijks bedrag van vijfentwintig gulden kunnen al de kosten worden gedekt voor de opvang van een kind. De VSN roept belangstellenden op contact op te nemen. Het telefoonnum mer is: 4738001 Verder vraagt de VSN aan dacht voor het schrijnende ge brek aan kleding voor kinderen in Nicaragua. Daarom worden al le Schiedammers opgeroepen hun overtollige zomer-kinderkle- ding af te leveren bij de VSN. Dat kan bij Lies Dekker, Oude Sluis 15. Zo nodig wordt de kle ding thuis afgehaald. SCHIEDAM Een dronken spookrijder heeft gisteravond rond tien uur een aanrijding veroorzaakt op de kruising van de afrit van Rijksweg A20 en de Hargalaan, nabij het Novo- tel. De 35-jarige Schiedammer, komend vanuit de richting van de parkeerplaats bij het hoc- keyterrein van Spirit, reed te gen de door een negentienjarige Vlaardingse bestuurde auto, die de Hargalaan overstak. Er de den zich geen persoonlijke on- gelukkpn voor. SCHIEDAM Een Sehie damse is enkele duizenden gul dens kwijtgeraakt bij een in braak in haar woning aan de Mackaystraat in de wijk Nieuwland. Bij thuiskomst con stateerde zij dat onbekenden na vernieling van een ruit van de balkondeuren haar slaapkamer waren binnen gedrongen. De hele kamer lag overhoop en een geldkistje, waarin enkele dui zenden guldens Staten, was mee genomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker start in september een cursus voor het behalen van het middenstandsdiploma. Mensen die ooit een eigen be drijf willen beginnen kunnen zich nog aanmelden bij De Er ker voor deze éénjaarlijkse op leiding. De lessen worden gege ven op vrydagavond en zater dagmorgen. De kosten bedragen vierhonderdvijftig gulden. Daarbij komt dan nog een be drag voor aan te schaffen boe ken (f250) en examengeld (ƒ165). Eventuele gespreide be taling is mogelijk. SCHIEDAM In diensten centrum 'De 4 molens' gaat op zondag 3 september het nieuwe seizoen van start met een thé- dansant. Van 13.30 tot 16.30 uur is de toegang gratis. In de daaropvolgende week beginnen onder andere ook weer de yo ga-, gymnastiek- en handwerk groepen. Voor meer informatie moet men zich bij de receptie van het dienstencentrum mel den. SCHIEDAM Speciaal voor vrouwen start vanaf 6 septem ber in Schiedam de cursus 'Hoe zeg je wat je denkt?'. Het doel van deze cursus is het vergro ten van het zelfvertrouwen, zo dat vrouwen beter voor zichzelf op kunnen komen. Twaalf we ken achtereen kan een groep van twaalf vrouwen terecht bij deze cursus. Dertig gulden moet worden betaald voor deze cur sus, die de deelnemende vrou wen mondiger moet maken. Daarvoor zyn twee begeleid sters aanwezig. 'Hoe zeg je wat je denkt?' vindt plaats in 'Bar- rika' aan de Lange Kerkstraat 62. i f n t t y

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1