Bont gezelschap metselt steentjes in De Palmboom i Bad Groenoord definitief dicht? Uitzetting Tamil uitgesteld UITZENDBURO DE SCHIESTREEK De Mazda626Finish. PENNINGS BV Kom kijken en test Zelf hoe ver Mazda al is. Het Vrije Volk SCHIEDAM Erik, ik hou van jou. Claudia' staat er nu op de molen na ingrijpen burgemeester Koster MAGAZIJNMEDEWERKERS PRODUKTIEMEDEWERKERS METAALBEWERKERS UITZENDBURO DE SCHIESTREEK, ZS OM I1k\ Onzekerheid bij sluiting van seizoen met 135.000 bezoekers Bizar autoritje PAGINA 4 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 Overval pompstation SCHIEDAM Een naar schatting 24-jarige man heeft gisteravond rond 19 uur een overval gepleegd op het Total- pompstation aan de Hor- vathweg. De overvaller bedreigde de pompbediende met een op een vuurwapen gelijkend voorwerp en griste 1000 gulden uit de kassa. Hij verdween te voet in de richting van de Dr. Zamen- hofstraat. De man is ongeveer 1.70 meter lang en ging gekleed -in een bruine jas, spijkerbroek en sportschoenen. In sloot gesmoten SCHIEDAM Een vijftal jongeren, afkomstig van een feestje in Kethel, heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Kerkweg een fietser ge molesteerd. Het slachtoffer, een 27-jarige Schiedammer, werd van zijn fiets getrokken en in het ge zicht gestompt. Pas nadat hij in de sloot was gegooid kon de man een veilig heenkomen zoe ken. Auto gestolen SCHIEDAM Uit de Diesel straat is in de nacht van zater dag op zondag een grijze Ford Sierra gestolen. Het kenteken van de auto is JH-37-JZ. Bandenprikker SCHIEDAM Op het Wil lemsplein is zaterdagnacht een onbekende bandenprikker ac tief geweest. Van vijf auto's werden acht banden lek gesto ken. Abri's in brand gestoken SCHIEDAM De brand weer heeft in de nacht van za terdag op zondag twee keer kort na elkaar moeten uitruk ken voor brandjes in de abri's aan het Van 't Hoffplein. Het is niet bekend wie het vuur heeft aangestoken. Acoountants bestolen SCHIEDAM Een accoun tantskantoor aan de Tuinlaan is dit weekeinde het doelwit ge weest van inbrekers. Er ver dwenen twee „telmachines en een attachékoffer, totale waar de 1500 gulden. Men was bin nengekomen door een ruit en de achterdeur te vernielen. De politie heeft zoveel aanwijzin gen, dat zij verwacht de dader binnenkort aan te kunnen hou den. Balkonscene wordt politie teveel SCHIEDAM Een luidruch tig feestje heeft vrijdagnacht voor de nodige consternatie ge zorgd in de Van Maanenstraat. Toen de politie na een melding een kijkje ging nemen, bleek de halve straat zich vanaf de bal kons met de zaak te bemoeien. De agenten kwamen niet boven de algehele spraakverwarring uit. Omdat de melder zich niet bekend wilde maken, vertrok de politie weer onder het motto 'zoek het zelf maar uit'. Uitein- delijk bleek er een lichtgewon de te zijn, die wat snijwonden had opgelopen toen de feestgan gers een ruitje in zijn voordeur vernielden. Gratis getankt SCHIEDAM Geen cent bleken ze bij zich te hebben, de vier jonge Rotterdammers die in de nacht van vrijdag op za terdag bij het nacht-benzinesta tion aan de 's Gravelandseweg hun tank helemaal vol hadden laten gooien. Om te voorkomen dat de er vandoor gingen, posteerde de pompbediende zich voor de au to, maar tevergeefs. Vol gas achteruit ramden de Rotter dammers eerst een paal, om vervolgens dwars door een bloemperkje weg te scheuren. Een kwartier later kon de poli tie ze in een zwaarbeschacügde auto op het industrieterrein in rekenen. SCHIEDAM In de stromende regen werd zaterdagmiddag aan de Noordvest de kroon gezet op de steentjesactie, die vorig jaar op 6 mei van start is gegaan. Een bont gezelschap van tien metselaars bracht steentjes met een door hen zelf gekozen inscriptie aan in de nieuwe romp van De Palmboom. De bedoeling van de actie, geld in zamelen en een soort tijddocument maken, is geslaagd. Liefst 270 steentjes werden er verkocht en uit de kopers werden op 23 augustus tien gelukkigen ge trokken die hun eigen naamsteen zaterdag mochten inmetselen. De trekking hiervoor verrichtte bur gemeester Scheeres, in zijn functie van voorzitter van het Comité Her bouw De Palmboom. Hij heette za terdag ook de uitverkorenen wel kom. Tijdens Scheeres' openings woord brak er een enorme plens bui los, waardoor het tiental ge noodzaakt was in de stromende re gen de metselactiviteiten te vol brengen. En alles was zo mooi ge regeld. Voor deze gelegenheid was zelfs de plaatselijke brandweer ter plaatse, om wie niet in staat was de trap te beklimmen tóch boven op de molen te krijgen. Het metselaarsgezelschap vorm de een bonte schare, wat het hele gebeuren juist zo charmant maak te. Want daar sta je dan. Doe 't zei vers van 14 jaar, die daarna nog moeten voetballen, ook een van 3 jaar die in de armen van vader en moeder zijn eerste bouwtalenten ten toon spreidt, en een wat oude re dame die doodsangsten uitstaat op de lange brandladder naast brandmeester Jansson, die haar en alle anderen toch veilig op en neer brengt. Sommige steentjeskopers komen van ver. Een van de metse laars blijkt zelfs een molenfanaat uit Uithuizen, provincie Gronin gen. Zij allen werden deskundig begeleid door een echte metselaar. De eerste die de troffel hanteert is een echte Schiedammer. Erik van Krugten, zoon van Frans van Krugten, die toevallig ook een van de sponsors van de Pamboom is, en die aanwezig was bij de trek king van de metselaars. „Dan sta je daar en wordt als eerste je zoon gekozen. Dat is toch hardstikke leuk." Diezelfde Frans van Krugten (ook de Prins Carnaval van Schie dam) ontvouwde meteen zijn plan nen voor een wat 'altematievere' actie voor de Palmboom. „Op 15, 16 en 17 december zijn we van plan een Kerstmarkt te organise ren in de Korenbeurs, waarvan de opbrengst weer voor de Palmboom bestemd is. We willen toch probe ren het Schiedamse publiek er zo veel mogelijk bij te betrekken om de twee miljoen gulden die in to taal nodig is, bij elkaar te krijgen. Ik kan nu nog niet zeggen wat er precies gaat gebeuren, maar er zijn in ieder geval optredens van '4*'17 9 MV!S Émii Brandmeester Jansson bracht met de brandladder mensen veilig heen en weer, die zelf de trap van De Palmboom niet op konden klimmen. Schiedamse muziek- en zangver enigingen en het belooft heel leuk te worden natuurlijk." 'In d'r mond' Een andere metselaar was Die- derik Jansen, een ferme spruit van 3 jaar, die, gefilmd door een trotse vader, liefst vijf steentjes kon metselen. Eén voor zijn ome Dick, andere ook voor zichzelf en zijn zusje Augustina. „Ja, want die is nog veels te klein daarvoor, want die stopt altijd alles in d'r mond," mompelt de peuter bijna onverstaanbaar door het knuistje, dat constant in zijn mondje ver dwijnt. Leeftijdgenootjes van Diederik waren Erik en Bas Batenburg. Zij zijn met vier andere neven en nichten door hun opa voorgoed op baksteen vastgelegd. Hun vader was tot voor kort de enige mole naar in Schiedam, maar door drukte met zijn onderhoudswerk zaamheden aan de 5 molens van deze stad moest hij het molenaars schap van De Vrijheid laten val len. Tja, en, dan rest de vraag: Hoe komt iemand uit Groningen mid den in Schiedam op het topje van een molen, om in de stomende re gen een steentje te metselen? Pie- ter van Dijk: „Ik ben van jongsaf aan al gek van molens. Later werd ik abbonee van een molen-vak- blad, maar dat werd me op een ge geven moment te duur en toen ben ik lid geworden van wat molens tichtingen, waaronder die van Schiedam. Zodoende hoorde ik van de steentjesactie en dacht ik: Kom, laat ik ook eens een gokje wagen. En nu ben ik hier." Een echte lief hebber. Na de metselwerkzaaxnheden gaat het hele gezelschap naar de Noordmolen om daar wat na te ra ten. Directeur J. Gunnewegh van De Stichting De Schiedamse Mo lens licht toe: „Dit is toch prach tig! Wat kunnen mensen toch mooie dingen doen. Wat dacht je bijvoorbeeld van de volgende in scriptie: Erik, ik hou van jou. Claudia. Je legt 100 gulden neer en het zal er voor altijd blijven staan." En dan vol emotie: „Zoals we daar vanmiddag stonden, in de stromende regen met al die steen tjes. Zo kweek je toch een saamho righeidsgevoel voor het leven in zo'n gemêleerd gezelschap. Plus dat je er nog geld mee verdient voor de molen ook. Nou, dan zijn we toch allemaal tevreden?" Door Perry Menexis SCHIEDAM Beng! De poor ten van het (buiten)bad Groenoord zijn sinds zaterdagmiddag vijf uur voor het publiek gesloten. Voor de medewerkers en de trouwe bezoe kers van dit zwembad is de het hamvraag of zij volgend seizoen weer op hun vertrouwde stekje tercht kunnen. Hoe we >het ook wenden of ke ren, in de Groenoordse annalen zal 1989 in "ieder "geval een gedenk waardig jaar blijven. Maar liefst 135.000 maal werden de poorten van het zwembad gepasseerd, en dat is ruim dertig percent boven het gemiddelde. Frida Keijzer, me dewerkster op bad Groenoord, spreekt dan ook van een uitzonder lijk goed seizoen. „Of we dit jaar een record heb ben gebroken, weet ik niet, omdat we wel eens meer een mooie zo mer hebben gehad. Bovendien kunnen we de huidige tijd niet vergelijken met die van een jaar of twintig geleden. Toen was het zwembad zo'n beetje het enige uit gaanscentrum om verkoeling te zoeken. Nu zijn er steeds meer re creatieplaatsen en dat werkt con currerend. Het strand met haar terrasjes is bijvoorbeeld een grote trekpleister en makkelijker te be reiken, omdat nu bijna iedereen een eigen auto heeft." „Het is voor een zwembad trou wens niet eenvoudig om het grote publiek vast te houden," vervolgt de medewerkster. „Ik heb sterk de indruk dat de 'loop er uit is'. Het mag dan wel mooi weer zijn geble ven, maar de mensen raken op een gegeven moment verzadigd en wil len eens wat anders dan een zwembad. Het valt wel op dat de jeugd heel trouw komt. Zij blijven elkaar hier opzoeken." alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Aan het einde van het seizoen mochten honden als laatste het ondie pe zwembassin van Groenoord in. Gewild of ongewild gingen enkele bazen en bazinnen mee. Door Annemieke van der Houwen MAASSLUIS De al vijf jaar in Maassluis woonachtig 20-jarigs Tamilvluchteling Sri Selvaraja hoeft niet morgen het land uit. Hel ministerie van Justitie heeft be kend gemaakt, dat Selvaraja twee weken "uitstel heeft gekregen. Een groep van ongeveer 70 Tamils en een handvol Nederlanders had gis teren voor het politiebureau in Maassluisgedonstreerdvoor—de •J^wijlatihg''varde"20-jarige"-Tamil. Die wordt daar sinds afgelopen woensdag vastgehouden. De demonstranten, droegen spandoeken met zich mee,-waarop 'zij hun afschuw kenbaar maakten over de voorgenomen uitzetting van Selvaraja naar Srilanka. Bram van der Maas, coördina tor van het Platvorm van solidari- teitsgroepen Tamils in Nederland, verzocht korpschef C. van Nieuw koop om een gesprek tussen enkele vertegenwoordigers van de demon stranten, burgemeester J, van Es en hemzelf te organiseren. Direct na aankomst op het politiebureau sprak Van Es de demonstranten toe. Van Es: „Ik maak u een compli ment dat u op zo'n rustige wijze demonstreert. Het vluchtelingen beleid wordt niet door mij of door de korpschef bepaald, maar wij zullen morgen het ministerie van Justitie over deze kwestie benade ren. Ik kan niets garanderen, maar wel kan ik u verzekeren, dat wij ons best zullen doen om de be langen van één van de burgers uit onze(gemeente te behartigen." "Volgens Van der Maas werd de Tamil afgelopen woensdag aange houden toen hij zijn voorgesche- ven wekelijkse stempel op het poli- "tieHörëau in "Maassluis kwam ha len. Korpschef' van-Nieuwkoop be- strijdt"dit.-„Tot dat* tijdstip kwam de man zich inderdaad steeds keu rig melden, maar toen bleek dat dat die week niet het geval was, is hij in opdracht van het ministerie opgehaald en naar het bureau ge bracht. De heer Selvaraja heeft in middels alle wettelijke mogelijkhe den die er zijn om aan uitzetting te ontkomen toegepast en nu zal hij op last van het ministerie op "het vliegtuig worden gezet." SCHIEDAM Na een bizar autoritje en dito achtervolging heeft een 22-jarige Schiedam mer gisteren bij de politie aan gifte gedaan van bedreiging. De man had gistermiddag kennis gemaakt met een 28-jarige Rot terdammer, waarop besloten werd om in de auto van de laat ste ergens heen te gaan. De man begon echter zo wild en agressief te rijden, dat de Schie dammer het benauwd kreeg, te meer daar hem verboden werd zijn veiligheidsriemen om te doen. In de Boterstraat aange komen stapte hij uit, maar met een pistool in de hand eiste de Rotterdammer dat hij weer in zou stappen. Hierop nam de on vrijwillige passagier de benen,1 achtervolgdr door zijn belager. De vluchter slaagde erin op de tram te springen en even later een surveillancewagen aan te schieten. De Rotterdammer kon even later worden aangehou den. In de auto werd een speel goedpistool aangetroffen van het type dat valt onder de bepa lingen van de nieuwe wapen wet, die onlangs van kracht is geworden. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Burg H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel 010-473 82 22 Een groepje van tien jongeren, die zich de 'zwembad kids' noe men, bleef zaterdagmiddag tot de laatste snik. Zelfs toen de omroep- ster de laatste bezoekers vriende lijk verzocht om weg te gaan, maakten de 'zwembad kids' nog geen aanstalten om weg te gaan. „Dat is goed balen," vindt Ma- riska. „In de vakantie zaten wij hier de hele dag en zelfs nu wij weer op school zitten komen wij weer." Op de vraag of zij dan ook wel eens spijbelden zei het groepje lachend in koor: „Nee. Maar sinds de vakantie voorbij was, zaten wij hier soms 's avonds." De groepsleden wekken de in druk nu in een soort leegte te be landen. „Hoe moeten we onze vrije tijd nu invullen," vraagt de uit Overschie afkomstige Barry zich af. „Dat zal wel huiswerk ma ken, feestjes geven, naar elkaar toegaan en vooral vervelen wor den. Ach, het voetbalseizoen is tenminste weer begonnen." Het is de zwembad kids niet ontgaan dat de poorten van hun favoriete stekje wellicht definitief kunnen sluiten en dat vinden zij een hoogst kwalijke zaak. „Dit bad moet open blijven," zegt Carin vol overtuiging. „Waar moeten wij dan gaan zwemmen? Bad Zuid is zoekt met spoed voor diverse bedrijven in de regio; vast dienstverband is mogelijk. zowel in dag- als ploegendiensten kunnen wij regelmatig mensen plaatsen. met of zonder ervaring. Kom snel langs en informeer naar uw mogelijkheden Wij nodigen ook jonge mensen uit voor een kennismakingsgesprek Wij hebben vele mogelijkheden zowel op tijdelijke als op vaste basis. dan de enige mogelijkheid, maar dat vinden wij niet leuk. Dan moet je 's zomers, als het warm is, bin nen gaan zwemmen." Frida Keijzer acht het overigens niet uitgesloten dat ook Groenoord een overdekt zwembad zal wor den. De medewerkster daarover: „Een overkapt zwembad heeft meer doelgroepen iets te bieden, omdat daar iedereen terecht te recht kan. Een ander groot voor deel is dat moeders niet naar de andere kant van de stad moeten fietsen om hun kinderen naar zwemles te brengen. Want mijn hart draait er wel helemaal van om als ik die moeders 's winters door de regen zie gaan voor hun kleintjes." Het buitenbadseizoen tjverd het afgelopen weekeinde afgesloten met een aantal activiteiten. In de nacht van vrijdag op zaterdag was er de traditionele zwemmarathon die door het Vlaardingse Seram DPK met een straatlengte werd ge wonnen van de Schiedamse Red dingsbrigade, die overigens vorig jaar zegevierden. Daarnaast was er het verkleed zwemmen voor ouderen en jonge ren, waarbij de meest origineel ge- kleedde een taart verdiende. Dat festijn viel door het buiige weer letterlijk in het water; het pro gramma was veel eerder afgelopen dam gepland. Het waren tenslotte vier meisjes die de taart verdien den. Zij vormden een soort beest, Wubby genaamd, met ballonnen eraan. Tot slot werd het ondiepe bad het laatste uur geopend voor hon den en dat gaf een alleraardigst beeld. Er ontstond zelfs enige hila riteit toen een bazin haar poedel in het bad wierp. Omstanders gooiden deze bazin, gekleed en wel, haar trouwe viervoeter ach terna. Het deerde de honden niet, want die hadden er zichtbaar schik in om hun baantjes te trek ken. Eenmaal op het droge vonden ze het vooral leuk om zich temid den van het publiek droog te schudden. fferfede harmonie lussen mens en machine Als u van comfortabel autorijden houdt, en als u ook pnjs stelt op zuinig en schoner rijden dan heeft de Mazda 626 u veel te bieden vele versies als sedan, hatchback, of coupé met vanaties in motortypes De Mazda 626 is met voor niets een van de meest succesvolle auto's Nu m onze showroom de Mazda 626 Finish, waarmee de sportieve kant van de 626 nogeens wordt benadrukt Voorzien van een pittige 18 1 motor en keuze uit 4 of 5 versnellingen of een automaat Lichtmetalen aluminium 14 inch wielen met 175/70 SR banden, een m de kleur van de auto gespoten achterspoiler en speciale Finish stnping Wij hebben de Mazda 626 Finish klaar staan voor een proefrit De auto is leverbaar als sedan of hatchback in diverse kleuren Vanaf f 29995,-' AUTOBED Noordmolenstraat 17 Schiedam Telefoon 010-4266233 «jj®se- jrXf "ft?-it a m m m (INGEZONDEN MEDEDELING) jvr** (INGEZONDEN MEDEDELING) (INGEZONDEN MEDEDELING) 4. S v>_lK

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1