Kleur van school weerspiegeld in uitslag schaduwverkiezingen PvdA wil vertrouwens- gebaar CDA en VVD Hard hollen voor een video Nieuwland gonst 'n week van jubileumfeest VERWARMING m Lijmpogingen coalitie op niets uitgelopen Schutting vol met zeldzame postzegels Veel te ki k en te doen op de Open Monumentendag Het Vrije Volk SCHIEDAM VAN Auto gestolen Ruim 250 schilderijen in Hoekstee WOENSDAG'6 SEPTEMBER 1989 Eremedaille voor A. V. Kappelhof SCHIEDAM De koningin heeft de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toegekend aan Schiedammer A. V. Kappelhof. De medaille met bijbehorende versierselen werd hem gisteren op het stadskantoor uitgereikt door burgemeester K. Scheeres. Kappelhof kreeg de onderschei ding omdat hij 50 jaar werk- zaam is geweest in de meubel industrie. In 1939 richtte hij het bedrijf Kappelhof Fabriek voor Betimmeringen en Meube len B.V. op in Schiedam Bij dorp. Dit jaar besloot hij zijn loopbaan te beëindigen en het bedrijf te verkopen aan De Klerk Binnenbouw B.V. in Rot terdam. Vrouw gewond bil poging tot diefstal SCHIEDAM Een 59-jarige Schiedamse is gisterenmiddag gewond geraakt toen twee jon gens op een brommer probeer den haar handtas te stelen. Het tweetal passeerde de vrouw, die oyer de Lange Haven fietste, en trachtte haar tas uit de fietstas sen te vissen. Dat mislukte, maar de vrouw kwam ten val en brak haar sleutelbeen. De berijders van de bromfiets wa ren klein en droegen een zwar te en een blauwe helm. De brommer was een oud model Yamaha, met een zwarte tank met witte strepen. Valse 'vuurtoren' VLA AR DINGEN Een on bekende heeft gisterenmiddag geprobeerd zijn aankopen in een winkel in de Hoogstraat te betalen met een vals biljet van 250 gulden. De verkoopster koesterde echter argwaan en vergeleek de aangeboden 'vuur toren' daarom met een echt bil jet van ƒ250. Zij stelde vast dat het een eigen fabricaat betrof, waarop de mab spoorslags ver dween, het biljet meenemend. De snel gealarmeerde politie kon de valsemunter nog net zien wegrijden .en beschikt over het nummer van zijn auto. Volièrevogels dood bij brand Van nacht heeft, et voor,de zevende keer in korte tijd een brandje gewoed in de tuinen tussen de Kethelweg en de Rozenlaan. Dit keer ging er een tüinschuurtje met rieten kap en een daar te genaan.^ gebouwde yolière in vlammen op. De circa 20 vogels in de volière overleefden de brand niet. Hoewel de politie verdenkingen koestert, beschikt zij nog over te weinig aanwij zingen om te kunnen optreden. Inbraken VLAARDINGEN De poli tie heeft vannacht drie Rotter dammers in de leeftijd van 25 tot 29 jaar aangehouden wegens 'diefstal met braak. Het drietal werd op heterdaad betrapt in het FINA-tankstation op rijks weg 20, waar zij binnen waren gekomen door een steen door de voordeur te gooien. Omdat het niet de eerste keer was dat er 's nachts ingebroken werd, hield de politie het pompstation extra scherp in de gaten. Uit een geparkeerde portocabin aande 3e Industriestraat ver dween vannacht een kleine hoeveelheid geld en een elektri sche naaimachine, waarde 2500 gulden. De voordeur was opengebroken. Uit een kelder box aan de Aalscholverlaan "werd een motorfiets ont vreemd. Het gaat om een gele Suzuki van het type RM 250, bouwjaar 1984. Kledinubeurs In De Heipaal VLAARDINGEN Morgen organiseert wijkcentrum De Heipaal, Meerkoetstraat 1 in Vlaardingen-Holy, de eerste kledingbeurs van het nieuwe seizoen. Tussen 13.30 en 15.30 uurian iedereen in goede staat verkerende, gewassen kleding inleveren. Daarvoor ontvangt men dan bonnen, waarmee men weer andere kleding uit kan zoeken. Vindt men niets van zijn gading, geen nood. De bonnen blijven geldig en de beurs is er iedere donderdag middag van de maand. Lickebaert op dia VLAARDINGEN Frits van öostroom, secretaris van de vereniging Midden-Delfland, houdt zaterdagavond 9 septem ber een dia-voordracht in NI- VON-boerderij De Hoogkamer, Van Baerlestraat 252 te Vlaar dingen. Aanvang 20.00 uur, toe gang gratis. Van Oostroom zal uitgebreid vertellen over flora, fauna en landschapsinrichting van de recreatiegebieden Licke baert en Zuidbuurt,"Niet-ieden wordt verzocht zich vooraf even aan te melden bij mevr. De Graaf, tel. 4353159, SCHIEDAM VLAARDINGEN „Die verzesvoudiging van het CDA alarmeert mij meer dan die terugloop van Groen Links. Scho lieren stemmen kennelijk wat bedachtzamer," reageert rector 1. Maas van de openbare scho lengemeenschap Professor Casi- mir in Vlaardingen op de uitslag van de gisteren gehouden scha duwverkiezingen onder de scho lieren. De rector heeft onlangs zelf aangekondigd na het berei ken van de VUT-leeftijd, volgend jaar, voor de VVD een rol in de gemeenteraad te willen gaan spe len. Van de 214 uitgebrachte stem men op het Casimir was vijf per cent voor het CDA, in 1986 was dat nog nauwelijks één percent. Vijftien percent stemde Groen Links, in 1986 was dat nog 25 percent. De PvdA was onder de leerlingen van de Vlaardingse school grote favoriet: 46 percent gaf een stem aan de partij van Wim Kok. „ja, wij zijn een echt PvdA-schooltje," reageert de rec tor lachend. Bijzonder detail: drie brugklassers stemden op de bejaardenpartij. Het opkomstpercentage viel de rector wat tegen. Slechts de helft van de leerlingen bracht een stem uit. Dit komt volgens Maas dat door het lastige tijdstip van de verkiezingen. „Net na de va kantie hebben we eigenlijk te weinig tijd gehad om in de lessen goed te voorbereiden." Mochten de scholieren van professor Casimir zelf beslissen of ze een hokje rood wilden ma ken, op de rooms-katholieke scholengemeenschap Spierings- hoek in Schiedam werden de leerlingen klassikaal naar de stembussen gevoerd. Deze school mocht zich dan ook verheugen in een opkomstpercentage van bijna honderd percent. Een echt 'CDA-sehooltje' mag de Spieringshoek in Schiedam zich overigens wel noemen. Ruim 40 percent van de scholie ren stemde CDA, in 1986 was dat 30 percent. Volgens docent P. van Koppen heeft het bezoek aan deze school van lijsttrekker Ruud Lubbers, begin deze week, onge twijfeld bijgedragen aan het toe genomen enthousiasme voor deze partij. Geschiedenisdocent Bas van der Stoep van Spieringshoek zou het eigenlijk niet eens zo erg vin den als elk jaar een kabinet valt: „Verkiezingen zijn natuurlijk de ideale manier om leerlingen ken nis te laten maken met de poli tiek. Want voor een groot aantal onder hen is het de eerste keer dat zij over politiek nadenken. Ik heb gemerkt dat er in de hogere klassen leerlingen zijn die nog steeds niet de afkortingen van de politieke partijen kennen." In de lessen maatschappijleer en geschiedenis zijn de standpun ten van verschillende partijen besproken en werden testjes ge daan waaruit blijkt hoe links of rechts gedacht wordt. De leerlin gen volgden de media om op de hoogte te blijven. „Ik heb tv gekeken, de kran ten gelezen en op het Haring- en Bierfeest ben ik naar de politieke markt geweest," zegt een scho lier van de Vlaardingse Professor Casimir. Niet alle scholieren blij ken even bewust een keuze te hebben gemaakt. „Als ik achttien ben, ga ik wel over politiek na denken," zegt een leerlinge als zij voor eventjes maar haar walkman afzet. Door Ben van Haren VLAARDINGEN Voor de al drie nrfanden durende bestuur scrisis in Vlaardingen is voorlopig geen oplossing in zicht. Pogingen om de breuk tussen de coalitiepar tijen PvdA, CDA en VVD te lijmen, zijn op niets uitgelopen. Fractie voorzitter John Ranshuijsen van de PvdA zegt: „Ik zal burgemeester Van Lier voorsteilen om in de raadsvergadering van oktober de kwestie van de vacatures, ontstaan door het opstappen yan; onze wet houders, aan de .orde ,te stellen. Goiidriaan en Maarleveld blijven in het belang van de stad hun werk voortzetten,! maar ze hebben liun ontslag ingediend. Wij yinden dat VVD en CDA duidelijk moeten maken, dat zij net als wij de ze wethouders willen behouden." De bestuurscrisis onstond op 8 juni toen in een door SP'er Rerni Poppe ingediende motie milieu wethouder Bas Goudriaan verwe ten werd bewust 'onjuiste informa tie' verstrekt tehebben over de gang van zaken met verontreinig de grond, die kort daarvoor ille gaal Vanuit de Boterstraat naar de Broekpolder was vervoerd. De SP eiste daarin een onderzoek door een speciaal samen te stellen com missie en Poppe noemde het 'een motie van wantrouwen'. Goudriaan en zijn collega Maar leveld, gesteund door hun gehele fractie, kondigden voor de stem ming over die motie aan, dat zij bij het aannemen van deze motie hun ontslag zouden indienen. Alle fracties, behalve PvdA, gaven steun aan de SP-motie, waarna de beide wethouders hun ontslag in dienden en de PvdA afstand nam van de coalitiepartners CDA en VVD. Die moesten volgens fractie voorzitter Ranshuijsen de onstane bestuurscrisis oplossen. Zowel VVD als CDA weigerden het voortouw te nemen en kregen onderling ruzie toen fractievoorzit ter Leo de Snayer van het CDA in een huis-aan-huisblad suggereerde, dat de VVD stiekem aan een com promis met de PvdA werkte. Hij moest daar later zijn excuses voor aanbieden. Wel heeft de VVD per brief de PvdA uitgenodigd voor een ge sprek over het herstel van de coa litie. De VVD-fractie deed daarin het voorstel om haar vertrouwen in de beide 'demissionaire' wet houders te benadrukken, door zelf deze PvdA-ers voor te dragen voor de vervulling van de door hun ont slag onstane vacatures. De andere Neijssel: „Dat komt omdat de PvdA-voorzitter publiekelijk heeft gemeld de aangenomen motie niet serieus te willen behandelen." De PvdA vindt, dat de kwestie van de gifgrond uit de Boterstraat voldoende is onderzocht. Zij acht nog steeds een in de SP-motie ge vraagd onderzoek overbodig omdat het gemeentebestuur zelf en justi tie de zaak heeft uitgespit. Morgen avond komen alle fractie-voorzit- Eehte kunstschilders voelen ze zich, en tevreden over hun werk zijn ze ook. „Moet je maar eens van ver af kijken, het is veel mooi er geworden," lacht Onder (9) zelf verzekerd. En Tim (7) heeft de smaak helemaal te pakken. „Ik ga ihet thuis ook doen, ik heb nog een hele witte muur in mijn kamer." Ruim twintig kinderen van de groepen vijf en zes van openbare basisschool De Peperklip zijn sinds gisteren ijverig met penseel en verf in de weer om de bouwschut- ting aan de Overschiesestraat ach ter het station wat op te vrolijken. Tegen een fleurige achtergrond schilderen ze een groot aantal kleurige dieren-postzegels en wel op een reuzeformaat. Zeynep (9) heeft er een stilleven van gemaakt, met bloemen, vlinder en lieve heersbeestje. '65 cent, Duitsland' staat erop, en ongetwijfeld zal me nig langsrijdend filatelist jaloerse blikken op deze bijzondere zegel laten vallen. De kinderen kleuren de zegels in, die de kunstenaresse Liesbeth Kleuve heeft getekend op de omheining. De schilderactie is een project van de educatieve afdeling van het Stedelijk Museum, en wel op ver zoek van projectontwikkelaar Kan torenhuis uit Amstelveen. Deze fir ma laat achter het NS-station Schiedam/Rotterdam-West het acht verdiepingen tellende kan toorpand Schieburg verrijzen, waarvoor burgemeester Scheeres volgende week de eerste steen zal leggen. FOTO YEN NIELS VAN DER HOE- ters op verzoek van burgemeester coalitie-partner, CDA, heeft gewei- Van Lier bij elkaar om -ter uitvoe- gerd zo n door de PvdA op prijs ge-, „ringvan de motie- over de vor- ,7 steld gebaar te maken. De VVD ming van een onderzoekscommis- heeft zijn voorstel ook weer inge- sie te praten, trokken. Fractievoorzitter..,,Georg w f SCHIEDAM Uit een ga rage aan de Warande is van nacht een zwarte Lancia Pri- ^sma^gestolenimérïTet kente- keii"SB'-87-FJ'. "De "dieven zijn vermoedelijk met een valse sleutel binnengekomen. Zelfs de kleinste leerlingen van de openbare basisschool Harlekino in Schiedam hol den gisteren hard mee in de sponsorloop rond de school aan de Burg. van Haarenlaan. Ouders, buurtbewoners en on derwijzers moedigden de kin deren aan, die zo geld bijeen hebben vergaard om een vi deo en een opbergkast voor de school aan te schaffen. Direc teur Gerbert Denneboom zegt: „Op deze wijze is ieder be trokken bij onze inspanningen om het eigen budget wat aan te vullen voor iets extra's. We hebben met deze vorm van geld inzamelen altijd redelijk succes." De 8-jarige Shaïron Brigita kan erover meepraten. Hij liep liefst tien keer kei hard een rondje, wat geen van zijn sponsors had ver wacht, en mocht daarom ook nog onderwijs-wethouder Hans van Kleef helpen bij het wegschieten van de tweede, oudere groep leerlingen. FOTO ARIE WAPENAAR SCHIEDAM MAASSLUIS Zaterdag^9* ssept^Ber^Svbrdt in heel Nederland weer' de jaarlijkse Open Monumentendag gehouden. Schiedam-en-Ltfaasshris doen aan deze d^"'mle?ïlS,'Scfedain'zij n de volgende gebouwen voor het pu bliek geopend: het Stadhuis op de Grote Markt, de Singelkerk, de Ha- venkerk, de Grote Kerk, molen De Vrijheid en het Stedelijk Museum. De toegang is gratis en men kan van 9.00 tot 17.00 uur terecht. Alleen de Grote of St. Janskerk sluit haar deuren een uurtje eer der. Wie het hier treft, en op het goede moment binnenkomt, kan genieten van het orgelspel van An- dré Verwoerd, vaste organist van de kerk. Vereerders van Liduina kunnen de plaats bezichtigen 'waar de enige heilige van Schiedam be graven ligt en de steen die haar graf heeft bedekt. De kansel in de kerk stamt nog van voor de Refor matie (er zijn er nog slechts vier in het land) en is rijkelijk met beeldhouwwerk versierd. Verder is het Schiedamse godshuis be roemd om zijn gebrandschilderde ramen en het unieke goudleerbe- hang in de consistoriekamer. De Culturele Raad van Maas sluis heeft voor Open. Monumen tendag een speciaal Maassluis-pro gramma georganiseerd.' Vrijdag avond al krijgen een tiental eige naren van goed gerestaureerde en onderhouden beeldbepalende pan den in het beschermd stadsgezicht van Maassluigaeen monumenten schildje uïtgêreiÉt van cultuurwe thouder L.A. Snoeck-Schuller in het Schuurkerktheater. Op zattSagStaat de taxatie van kunst en antiek centraal, een pro gramma-onderdeel waaraan de Historische Vereniging Maassluis haar medewerking verleent, 's Ochtends wordt er tussen 10.30 en 12.00 uur getaxeerd in het Schuur kerktheater, 's middags kan men van 13.30 tot 15.00 uur terecht in het Gemeentemuseum aan de Zuid- dijk. De monumenten die toeganke lijk zijn kan men herkennen aan de monumentenvlag die er wap pert. Ook staan er borden buiten, die de wandelaars informatie ver schaffen. Om 13.15 uur start de ge organiseerde wandeling Histori sche Kilometer vanaf het Gemeen temuseum. De Grote Kerk wordt overigens om 14.00 uur voor bezichtiging ge sloten, in verband met een 's avonds te houden orgelconcert. Wel wordt de beiaard in de toren van de kerk de hele dag door be speeld door stadsbeiaardiers Ge rard de Waardt en Jan van der Zwart. De eerste bespeling begint om 10.30 uur. Vanaf dat tijdstip is in de toren ook de expositie over diezelfde toren en het klokkenspel te bezichtigen. Vanaf 11.15 uur is het ook mogelijk de toren te be klimmen. SCHIEDAM Mochten er nog Schiedammers zijn die het tot nu toe ontgaan was dat buurthuis Nieuwland dit jaar 25 jaar bestaat, dan zullen ze er volgende week be slist achter komen. Een volle week, van vrijdag 8 tot en met vrijdag 15 september zal heel Nieuwland gonzen van de jubile umactiviteiten. Van playback- show tot tienerdisco en van dans- gala tot darttoemooi. Behalve de zondag is er elke dag van 's och tends vroeg tot 's avonds laat een feestprogramma. Na de receptie voor genodigden op vrijdag 8 september is er zater dag 9 september het grote feest voor de wijk. Alle wijkbewoners zijn uitgenodigd om tegen 11.00 uur met een versierde fiets naar het buurthuis te komen om mee te lopen in de optocht door de wijk. Drumband OBK zal de stoet aan voeren, die rond 12.30 uur terug zal zijn bij het buurthuis. Bijge staan door clown Ricky zal wet houder Aad Wiegman dan om 13.00 'uur de feestweek officieel openen. 's Middags 2a! er een keur van artiesten op het plein optreden. De bekende straatmuzikanten The Amazing Stroopwafels zijn van de partij, evenals de Schiedamse Mar tino's en soundmix-talent Paul Bons. En natuurlijk is er de eigen mini-playbackwedstrij d die het buurthuis georganiseerd heeft. Visliefhebbers kunnen meedoen aan de 'grootste vis'-wedstrijd en voor de jeugd staat er een groot springkussen. Voor wie het rusti ger aan wil doen is er een terras met hapjes en drankjes, diverse kraampjes en rad van avontuur. Van maandag tot en met don derdag is er iedere ochtend van 9.30 tot 11.30 uur een loop-in voor volwassenen in het buurthuis. Een informele samenkomst waar men onder het genot van een kopje kof fie kennis kan maken met het? buurthuis in al zijn facetten, onder andere door het bekijken van een tentoonstelling. Kinderopvang is aanwezig, 's Middags tussen 15.15 en 18.30 uur zijn kinderen van 4-12 jaar welkom om versieringen te maken en te dansen. Maandagavondbegint om 19.30 uur .een dansgalaT waarbij een aan tal groepen uit het buurthuis een demonstratie zal geven. Tot 22.30 uur kan men kijken naar de jazz- en aerobicgroepen, volksdansers en de hawaïaanse dansgroep. Dinsdagmiddag is er van 15.15 tot 16.30 uur een speurtocht voor kinderen, 's avonds meten de sjoe- lers hun krachten tijdens een groot toernooi, georganiseerd door Sjoel vereniging Schiedam. Opgeven kan nog bij het buurthuis. Picknick Woensdagmorgen 13 september is er van 9.30 tot 11.30 uur een in ternationale ontmoetingsochtend voor vrouwen in het buurthuis. Op diezelfde tijd kunnen de peuters tot vier jaar terecht in de peuter speelzaal in de voormalige Masten broek-kleuterschool aan de Mees- terstraat, waar de clowns Huppel en Dribbel optreden, 's Middags om 14.00 uur start er een fiets tocht voor kinderen en ouders, die wordt afgesloten met een picknick bij het buurthuis. De hoogtepunten uit dertig jaar popmuziek zijn 's avonds te beluis teren tijdens de disco-avond voor tieners van 13 tot 15 jaar, van 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag is er 's middags voor de kinderen van 4-12 jaar het In- dianen-spelcircuit. Beginnende en gevorderde spelers uit de wijk kunnen 's avonds terecht bij een darttoernooi volgens het knock-out systeem. Aanvang 19.30 uur, deel name kost 2,50 gulden. De festiviteiten worden op vrij dag 15 september afgesloten met een feest voor (oud-)medewerkers, dat tevens het karakter van een reünie zal hebben. Plaats van han deling is dienstencentrum De Vier Molens, clown Ricky is er ook en de bands Fashion en Tempo Doe- loe zorgen voor de muzikale om lijsting. Voor meer informatie over alle programma-onderdelen en inschrijving voor de wedstryden kan men bellen met de feestcommissie, telefoon 4738671. HOEK VAN HOLLAND Meer dan 250 olieverfschilde rijen van Nederlandse en ande re Europese kunstenaars wor den op zaterdag 9 september van 's morgens 10 tot 's mid dags 17 uur tentoongesteld en verkocht in wijkgebouw 'De Hoekstee'. De toegang tot de ex positie is gratis. Er zijn klassieke schilderij en, zoals landschappen en stil levens, maar er zullen ook en kele moderne werken te zien zijn. De schilderijen zijn voor heel lage prijzen te koop, omdat ze rechtstreeks van de kunste naar worden gekocht. De mees te schilderijen zijn niet voor zien van een lijst, maar worden geleverd op schilderslinnen en in een tijdelijk passe-partout. De lijst kan men er dan naar eigen smaak omheen (laten) maken. De exposerende schilders zijn allemaal lid van een inter nationaal collectief. GASHAARDEN O CV-INSTALLATIES OOSTHAVENKADE14, TEL.010 4343213, VLAARDINGEN V f V *r {INGEZONDEN MEDEDELING^

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1