De kunst van een open dag Feest fin Nieuwland losgebarsten h>i Ziekenomroep op zoek naar vrijwilligers Grote belangstelling voor Branderstriathlon Informatie en service bij Computerclub Vergoeding thuisbezorgde warme maaltijden Veel belangstelling voor taxatie kunst en antiek tijdens Monumentendag I Video gestolen j??? Door Marcel de Klerk MAASSLUIS „Kijk, dit is nu kitsch van de bovenste plank. En waarschijnlijk is het nog van gips gemaakt ook." Met deze woorden, maakte één van de beëdigde perso nen achter de tafel in het Schuur- kerktheater een einde aan de waarschijnlijk te mooie illussies van één van de vele aanwezigen. De nationale Monumentendag van afgelopen zaterdag zorgde in Maas sluis tijdens de taxatie kunst en antiek, voor een enorme toeloop. „We hebben het bewust niet ^'tussen kunst en kitsch' genoemd. Dat zou teveel gestolen zijn van het populaire AVRO-televisie- programma. Maar de formule is wel dezelfde," vertelde Nel Wil kes. Zij is lid van de Culturele Raad in Maassluis en was mede verantwoordelijk voor de invulling van het Monumentendag- programma. De Monumentendag is een lan delijk festijn. Op die dag is het mo gelijk historische gebouwen te be zichtigen. Sommigen zijn speciaal voor die dag opengesteld. Iedere gemeente is min of meer vrij een eigen programma samen te stellen. In Maassluis was de taxaties van oude voorwerpen die dag het hoofd-thema. 's Morgens en 's mid dags werden burgers in de gelegen heid gesteld hun waar aan te bie den aan een groep deskundigen. Onder het toeziend oog van een officiële taxateur passeerden enke le honderden voorwerpen de tafel tjes. Naast de taxateur waren nog deskundigen op het gebied van ar cheologie, tin en aardewerk aan wezig. In het Schuurkerktheater was het die ochtend voor me vrouw Wilkes even flink aanpak ken. „Dames en heren, er is een erg grote opkomst. Het wachten in de rij duurt te lang. Ik noem uw naam wel af." En daar stonden ze dan. Plastic tasjes met zwaar geverniste schil derijen van nog onbekende waar den en of herkomst. Een enorm beeld van gepolitoerd hout, dat zich meer thuis zou voelen in een kathedraal. Zilveren poederdozen en odeurflesjes. Bij sommigen voorwerpen toon den de taxateur en zijn collega's meer dan gemiddelde belangstel ling. Zo was er een oud boek over de walvisvaart. Waarschijnlijk en kele honderden jaren oud en in een zeer slechte toestand. „Als u het laat restaureren wordt het een aardige duit waard. Maar of het de restauratie waard is, dat is uw zaak. Het kost nog al wat." Of de echte authentieke achttiende eeuwse aquarel. Het oogt kitsch, maar wat kostbaar. Zo bleven velen met een drome rige waas voor de ogen even staan, om daarna aangemoedigd of niet snel het pand weer te verlaten. De meeste mensen waren toch vooral Aandachtig bekaken de deskundigen de aangelever de, maar nog nooit aan een oordeel onder worpen kunstvoor werpen. in de financiële waarde geïnteres seerd. Een klein aantal mensen meer in de historische achter grond van het voorwerp. Sommi gen in beide. Een deftige heer en zijn vrouw uit Maasland bijvoorbeeld bleken te beschikken over een Chinees beeld. Een duivels figuur uit één van de Chinese dynastiën. „Nee, geen dynastie," zei de taxateur met een sluikse glimlach naar de open boodschappentas met het kleinnood. „Maar toch wel één van bijzondere waarde." Waarna hij direct vervolgde: „Je moet al tijd maar afwachten hoe ze het taxeren. Soms zegt iedere taxateur weer iets anders. Met dit beeldje hadden we die ervaring. „We we ten nu in ieder geval de exacte pe riode." Dit echtpaar bleek meer dan ge middelde interesse in kunst te heb ben. Regelmatige bezoeken aan veilingen waren hun niet vreemd. De meeste mensen echter op de bijeenkomst van zaterdag waren speciaal voor deze gelegenheid in hun voorwerpenbestand gedoken. Om daarna met een serieus gezicht van het geselecteerde forum te moeten horen: „Het is wel gijnig hè." 1 SCHIEDAM De Ziekenom roep Schiedam zit dringend verle gen om een aantal nieuwe, enthou siaste medewerkers (M/V). De om roep zit met name te springen om programmatechnici, bij voorkeur beschikbaar op de maandagavond, wanneer het het bejaardenpro- "gramma wordt "uifgerimden. Ook qmróejjërs "zijn rechtqr; gewenst, waarbij 'vooral' 'wortlt 'gedacht aan iemand voor de presentatie'van het klassieke verzoekplatenpro- gramma op de woensdagavond. Verder is er nog'plaats voor enkele bureauredacteuren op de afdeling VisionaaVwaar een gesproken pe riodiek voor blinden en slechtzien den wordt gemaakt. Voor alle functies geldt een mi nimumleeftijd van achttien jaar. Omroepervaring is natuurlijk een pré, maar geen vereiste. Van de kandidaten verwacht men 'een warme belangstelling voor de me demens en voor het omroepwerk'. Om het werk naar behoren te kun nen vervullen dienen de kandida ten over voldoende vrije tijd te be schikken. De Ziekenomroep stelt ,de aspirant-technici en -omroepers pen gedegen opleiding in het voor- uitrich, waarna zij onder het toe pend oog en alhorend oor van een mentor gedurende enige maanden programma's maken om nadien geheel zelfstandig te gaan werken. De Ziekenomroep Schiedam telt zo'n vijftig medewerkers en be staat al bijna dertig jaar. Weke lijks verzorgt men zo'n twaalf uur radio in de vorm van rechtstreek se uitzendingen naar de beide ves tigingen van het Schieland- ziekenhuis, daarnaast worden er programmaVop handopgenomen1 voor een,aantal bejaardentehuizen. Rond',, feestdagen' 'eri^bijzondere plaatselijke' of landelijke evene menten worden vaak extra pro gramma'? gemaakt., «r Wie belangstelling hééftvoortiet werk van de ziekenomroep kan bellen naar Jos Akkerman (01899-20756, tussen 16.30 en 18.00 uur) of Karen van Wijngaarden (4705369, tussen 18.00 en 20.00 uur) of even een briefje schrijven naar de Stichting Ziekenomroep Schiedam, t.a.v. Algemene Zaken, Postbus 239, 3100 AE in Schiedam. Voor het opgeven van verzoekplaten voor patiënten die in het Schieland-Ziekenhuis liggen kunnen familieleden, buren, vrienden en kennissen op dinsdag- en woensdagavond tussen 19.30 en 22.00 uur bellen met de ZOS-studio, telefoon 4260000. SCHIEDAM De Brander striathlon, prominent onderdeel van de gelijknamige feesten, mag zich in een enorme belang stelling verheugen. Nog maar enkele deelnemers kunnen er worden ingeschreven. Zo'n tweehonderd atleten zullen ko mende zondag, 17 september, aan de start verschijnen van dit nieuwe duursportevenement," en;, fl. langst durende van de regio ,Tr Rijnmond is. In feite gaat het die dag om i een-halve triathlon, want de deelnemers, zullen 'slechts', ,ne- jj gentienhonderd meter zwem men, negentig kilometer fietsen en 21,1 kilometer lopen. Op het startschot van burgemeester Reinier Scheeres om tien uur zullen de tweehonderd matado- ren zonder aarzeling de Noord- vestsingel induiken voor het eerste, natte onderdeel in open water. Wie dat wil aanschou wen heeft het mooiste uitzicht rond de brug op 's Gravelandse- weg bij de Hema. Omstreeks 10.30 uur klim men de duursporters op "de* racefiets. Via de Spaanse, „Pol- 'dér, .Delft en Delfgauw voert route naar de Doenkade bij vliegveld Zestienhoven, waar vier, rondes worden gereden. Terug in Schiedam wordt de fiets bij scholengemeenschap Ter Schie aan de Mgr. Nolens- laan. aan de kant gesmeten. De koplopers zullen hier naar ver wachting om 12.45 arriveren en dan beginnen aan de halve ma rathon, die zich voornamelijk in Sportpark Harga af zal spelen. Deze fase van de strijd is goed te volgen vanaf het fietsviaduct bij de Sv. Schiedam, dat de lo pers vier keer moeten beklim men. De finish wordt vanaf -14.00 uur verwacht' op 'de' Parkweg,' s-Pariij .de, rbffgs( oyer de .Nomdr vest. Als grootste kanshebber geldt Jan Jaap van Joolingen, die eerder dit jaar ook de sterk cbezette -halve triathlon van Rijnsburg-won. HijJ zal echter geducht rekening moeten hou den met Leo Groenewegen, de Zeeuws-Vlaamse topatleet Pierre Damme en enkele buitenlandse cracks. De plaatselijke favoriet is Kees Lagerwerf, de beste all- rounder van de organiserende triathlon vereniging Schiedam. De hoofdprijs en de Branders- wisselbeker worden om 17.15 uur uitgereikt in de cantine vanf scholengemeenschap Ter Schie. De organisatie zoekt nog en- keledvrijwilligers(tom onderweg de. 'route'af !mrzétten,.,\yiémee- hdpt,Jaijgt,,de,jhèle3agirijn na tje en zijn droogje en 10 gulden onkostenvergoeding. Ook zijn er hög1Jenkélè"'4iiötbrrijdëfs' nodig. Zijkrijgëfi1'bovendien 'hun ben zine vergoed.-Wie belangstelling heeft wordt - verzocht zo snel mogelijk Wim ten Hove te bel len, telefoon 4730768. SCHIEDAM De Computer club Schiedam (CCS! komt morgen, dinsdag 12 september, vanaf 19 uur bijeen in de ruimte van het Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 1,2. Gebruikers van Amiga, Atari, Commodore, IBM en andere com puters zijn welkom op deze avond, .liefst met computer. Er zijn gratis tafels beschikbaar voor wie zijn 'spullen meeneemt. Bij de informatiestand kan men terecht met alle vragen over hard en software en over de diverse cursussen in Schiedam, zoals MS- DOS, Word Perfect, PC-tools, data communicatie en factureren. Aan de service-stand worden zaken ge daan. Diverse PD-software pakket ten, tijdschriften met bijbehorende service-disks en lege diskettes, zo wel 3,5 als 5,25 inch DSDD, zijn met hoge kortingen verkrijgbaar. Apparatuur ter reparatie aan bieden kan ook. De experts van de club zullen hun uiterste best doen om defecte computers en/of hulp stukken weer aan de praat te krij gen. Indien mogelijk waar men bijstaat, anders op afspraak. Ook worden er onderdelen te koop aan geboden. Bezoekers die dit seizoen iets willen demonstreren op hun eigen computer kunnen zich hier voor opgeven via de CCS infolijn, telefoonnummer (010) 4732046. De club denkt in het bijzonder aan Atari-ST gebruikers. prijsverschil is aanzienlijk: een thuisbezorgd menu kost rond de zeven gulden, terwijl de mensen aan een zelfgekookt maaltje zo'n drie gulden per persoon uitgeven. De GSD heeft becijferd dat deze extra kosten voor ouderen die van een AOW-uitkering rond moeten komen niet voor langere tijd op te brengen zijn. Dit kan tot gevolg hebben dat mensen nog maar twee tot drie keer per week warm eten. Ouderen die gebruik willen maken van de vergoedingsregeling kun nen dit melden bij de GSD, tele foon 19111. 'MAASSLUIS De gemeentelij ke Sociale Dienst (GSD) in Maas sluis gaat ouderen boven de 65 j'aar in bepaalde gevallen de meer kosten voor thuisbezorgde warme maaltijden vergoeden. De hoogte van die vergoeding is afhankelijk van individuele*omstandigheden. Uitgangspunt van de GSD is dat geldgebrek voor ouderen geen re den mag zijn om op het warme eten te besparen. Sommige oude ren zouden graag gebruik maken van de warme maaltijdvoorziening aan "huis van de bejaardenoorden De Schutsluis "en Zonneweelde, maar kunnen dit niet betalen. Het SCHIEDAM- „Een, twee, drie, op Nieuwland!" Op dit teken van wethouder Wiegman en de clown Ricky lieten zaterdag om even na één uur zo'n tweehonderd kinde ren in de wijk Nieuwland hun zo juist verkregen ballon met naam kaartje los. Gevangen door de ste vige wind kozen ze het wijde luchtruim. Overal wilde men laten weten dat het Buurthuis Nieuw land 25 jaar in Schiedam bestaat. De officiële handeling was hej, startsein voor een feestweelC waarin tal van activiteiten plaats gaan vinden zoals een dansgala he denavond, een speurtocht/- vossenjacht voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar op dins dagmiddag, voor de peuters een voorstelling van de clowns Huppel en Dribbel op woensdagochtend en op donderdagavond een darttour- nooi. En dit is slechts een kleine greep uit het ruime assortiment aan activiteiten die de komende week in Nieuwland plaats gaan vinden. Zaterdag begon dus het feest voor de bewoners van Nieuwland. Het was een gezellige boel. Om elf uur startten de jongsten met een fietstocht. Na de ballon-oplating kon het feest voor iedereen begin nen. Er waren talloze kraampjes met snoep, poffertjes, gebakken banaan, bier en limonade. Voor de kinderen was er ook nog een groot luchtkussen dat meteen gretig in gebruik werd genomen. De fietstocht door de wijk was zonder meer een succes. Helma, één van de vele aanwezige vrijwil ligsters vertelde: „Het was hard- stikke leuk; het was goed weer en dat is altijd mooi meegenomen na tuurlijk. We hebben toch een flin ke ronde gemaakt; via de Nolens- laan, de Parklaan, de van Haaren- laan en het Wibautplein, gingen we weer terug naar het buurthuis in de Albardastraat. Alle kinderen hebben het op de door hen zelf versierde fietsen toch volgehouden en dat op zich is al een goed te ken." Eén van de dappere deelnemers Erwin (drie jaar) verklaarde, stoer zittend op zijn stalen ros, dat hij het heel leuk had gevonden, maar hij was nou toch wel moe. Dat bleek overigens maar van korte duur, want voor de rest van de middag was hij op en rond het U The Amazing Stroopwafels was één van de publiekstrekkers in Nieuwland. Van een jeugdige wykbewo- ners kreeg de populaire Rotterdamse band assistentie. luchtkussen te vinden. Op het plein naast het buurt huis zorgden ondertussen de Mar tino's, iets wat gehandicapt omdat er één afwezig was, voor een vro lijke noot en dito babbel. Dan wa ren er natuurlijk ook nog de on verbeterlijke Amazing Stroopwa fels, die met hun liedjes en optre den het in aantal groeiende pu bliek tot groot enthousiasme brchten. Dan ook nog een rad van avon tuur en een mini- playbackshow, waarbij de vertolkers van George Michael en Michael Jackson, Sja- kie en Johnny Veldhoven (5 en 4 jaar oud) toch wel de show stalen, met hun 'energievretende' manier van dansen. „Nieuwland is duidelijk een wijk in beweging," Dit waren woorden van de voorzitter P. F. van der Ploeg van de Stichting Buurthuis Nieuwland. „Vroeger was dit de wijk van de jonge ge zinnen, maar er is de laatste tijd een duidelijke tendens waarneem baar, die aantoont dat deze men sen in groten getale naar Groe- noord en de Woudhoek vertrek ken. Wij blijven achter met een zeer gemeleerde groep bewoners; de minderheden, de een-ouderge zinnen en veel, al dan niet alleen staande ouderen. En vooral dat ge mengde maakt de aanwezigheid van een buurthuis zo noodzakelijk. We willen, ondanks onze gebrekki ge accommodatie ons sociaal cultu rele werk blijven doen. Je moet konstant in kunnen prikken op de situatie, wat dus erg moeilijk wordt, omdat je krap zit in ae ruimte, de vrijwilligers en de tijd die je ervoor uit moet trekken." Van der Ploeg vervolgde: „De afgelopen tijd rijn we bezig ge weest met een soort vervolgactie op wat er vorage jaar in de Jan Oudegeeststraat is gebeurd. Het thema van de bewoners die daar een schoonmaakactie begonnen, luidde: Houdt uw wijk schoon. En wij hebben daar op ingehaakt. On ze versieractie is bedoeld om een soort toegangspoort in de wijk te maken." Het zag er inderdaad erg leuk uit. Versierde balkonnen en een hele lange rij vlaggetjes gaven de wijk een fleurige aanblik. „Er is een enorm potentiel aan vrijwilligers, maar het manco is dat er geen bestuurders rijn," ging Van der Ploeg verder. „Door een gebrek aan mensen ben ik er nu nps steeds als voorzitter van het buurthuis. Ik wil een beroep doen op mensen uit de wijk om toch be stuurder te worden met een taak waaraan men zelf de voorkeur geeft en in de rug gesteund wordt door die vele vrijwilligers." Op vrijwilligers draaien alle ac tiviteiten. Waarom wordt iemand vrijwilliger? „Het is heel belang rijk dat de kinderen veel buitens huis kunnen spelen," antwoordde Siaila-Kuhnen. „Plus dat het na tuurlijk goed is voor de wijk, het onderlinge contact. Het is goed voor Nieuwland. En daar gaat het toch allemaal uiteindelijk om." Brand in polder VLAARDINGEN Brand weer en politie zijn zaterdag avond rond middernacht uitge rukt voor een uitslaande brand in een pand aan het West- nieuwland. Na een half uur kon het sein 'brand meester' wor den gegeven. Tijdens de brand was een groot deel van de Vet- tenoordsepolder in rook gehuld. Onbekends schutter schiet ruit kapot SCHIEDAM In de Henri Polakstraat in Schiedam heeft gisteren aan het eind van de middag een onbekende schutter met een luchtbuks een ruit van een flatwoning op de vierde etage kapot geschoten. De be woners hoorden een paar harde tikken tegen het raam en con stateerden vervolgens dat er glassplinters in de vensterbank en op de vloer lagen. Er bleken twee gaasjes van drie millime-, ter in de ruit te ritten. Alcoholcontrole: drie H bestuurders op de bon VLAARDINGEN De poïb tie heeft vrijdagnacht tijdens een alcoholcontrole tegen drié bestuurders proces-verbaal op gemaakt wegens rijden onder invloed. Zij kregenbovendien een rijverbod opgelegd. De con trole werd gehouden aan de Schiedamseweg, de Rotterdam- seweg en later door de gehele binnenstad. In totaal moesten 70 automobilisten de blaastest ondergaan. Twee van de be keurde bestuurders betaalden na de ademanalyse op het bu reau een boete van 250 gulden, de derde zal van Justitie 1 richt ontvangen. j!cr SCHIEDAM Terwijl dB bewoners met vakantie waren hebben inbrekers hun slag ge slagen in een woning aan de Dr. Schaepmansingel in Schie dam. De buurvrouw ontdekte dat het hele huis doorzocht was. Daarop wist een overbuur man te herinneren dat hij een circa twintigjarige jongen uit het huis had zien komen met een grote boodschappentas. Vermist wordt een video-recor der en diverse sieraden. De in breker was binnengekomen door.eenjruitjeiyant.de voordeur te vernielen. -«> Sier a d engesto I en:;,;; VLAARDINGEN Door éen ruitje aan''de 'zijkant van het huis te vernielen rijn inbrekers er vorige week in geslaagd bin nen te komen in een woning aan de Goudsesingel in Vlaar- dingen. Het hele huis werd doorzocht, waarbij een twintig tal bankgiro-cheques werden weggenomen. In een woning in de Baljuwstraat kwam men in de nacht van vrijdag op zater dag vermoedelijk met een valse sleutel binnen. Ontvreemd wer den een video-recorder, eeq gouden ketting, geld en che ques. Bromfietser gewond SCHIEDAM Een zestien jarige bromfietser uit Schiedam is zaterdagmiddag licht gewond geraakt bij een botsing met een personenauto op de kruising Dam/Lange Haven. Komend vanaf de Dam verleende de jon gen geen voorrang aan de auto, die werd bestuurd door een vijftigjarige Rotterdammer. De gewonde werd voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. 1 The Last Emperor in De Harmonie VLAARDINGEN In de filmzaal van de Harmonie is van 14 tot en met 16 september de film 'The Last Emperor' te zien. Deze uit 1987 daterende film van de Italiaanse regisseur Bernardo Bertolucci gaat over het leven van de laatste Chine- ze keizer. De voorstelling in De Harmonie begint donderdag en vrijdag om 20.30 uur, vrijdag om 21.30 uur. De toegang kost ƒ7,50. Houders van een Pas65 of een CJP betalen 6,00. Flairc speelt in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN De nieuwste theaterproductie van bet muriekensemble Flairc 'The Emigrant', is donderdag te rien en te horen in de Stadsge hoorzaal. Hoewel de muziek in deze productie een belangrijke rol speelt, maken acteren en goochelspel het optreden tot een bijzonder geheel. Erik Vis ser (gitaar, bouzouki, banjo, zang), Peter Weekers (Panfluit, dwarsfluit, piccolo, basfluit, bamboefluit, zang), Sylvia Hout zager (violen, harp) en Stan Stolk (contrabas, basgitaar) vor men het ensemble. De voorstel ling begint om 21.15 uur. De toegang kost 20,00. Houders van een Pas65 of een CJP beta len f 15,00. i u |p? s tj K.W s 8W?-< 1 /f* Tt/i -Li i 4 i M 11? ifirtiWfjiw J>

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1