D r ie archi tectei 1 tekenen ieder n plan voor 't ui zengatge lied Ni euwe stud o voor z iekenomroep Holy 5,50 't is weliswaar niet te zien, 7,25 9,25 maar deze meneer is druk bezig met sparen. bondsspaarbank Het Vrije Volk SCHIEDAM Koffie-lnn ws Hogere tarieven recreatie Fotoclub AFV'80 zoekt leden Barrika start met swingend feest PAGINA 4 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 I Door Ben van Haren VLAARDINGEN Het Buizen- gatgebied in Vlaardingen, aan de voet van de Schiedamsedijk inge klemd tussen Kortedijk en Ho- flaan is zo'n uniek deel van de stad, dat de herinrichting daarvan zorgvuldig afgewogen moet wor den. Dat hebben vanmorgen verte genwoordigers van vier Vlaar- dingse organisaties het college van B en W nog eens duidelijk ge maakt. De Watersportvereniging Vlaar dingen, de Werkgroep Varende Monumenten, de Winkeliersver eniging Onder de Molen en de Stichting 'De Haven Rond' over handigden burgemeester en wet houders een gezamenlijk rapport met hun visies op deze zaak. Er za ten ook schetsontwerpen bij van drie Vlaardingse architecten, die zij hebben ingeschakeld. In die ontwerpen zitten een groot aantal overeenkomsten. Volgens de initiatiefnemers is 'geenszins gestreefd naar het ma ken van concrete plannen'. De in diening van schetsen en teksten is, schrijven zij in een voorwoord, be doeld om de wens te benadrukken om betrokken te worden bij de concrete planontwikkeling en aan te geven welke uitgangspunten daarbij belangrijk worden gevon den. Een flinke vrije ruimte rond de molen Aeolus en het vanaf de Schiedamsedijk zichtbaar houden van de toren van de voormalige katholieke kerk. Een brug vanaf het zoge naamde noordelijke spuissluis- hoofd naar de Hogelaan in het Hof, over het smalste stuk van het water. Rondom het water, in die omgeving, horeca-voorzieningen. Wandelpaden langs de kaden van het Buizengat, die uitkomen op deze brug en het daarop aan te sluiten wandel en fietspad langs de Vlaardingse Vaart. Historische schepen, be woond of anderzins in gebruik, en watersportmogelijkheden in de hoek Schiedamsedijk-Kortedijk. Hoogbouw aan de Hoflaan, aan het breedste water tegenover de Delflandsluizen in de Kortedijk. HOEK VAN HOLLAND De prijsverhoging voor de recreatieob- ecten in Hoek van Holland zal voor 1990 in het algemeen beperkt blijven tot een trendmatige verho ging van twee percent. Wel zullen de verhogingen worden afgerond tot minimaal 25 cent naar boven of naar beneden. Een aantal voor zieningen zal helemaal niet in prijs stijgen omdat daarover af spraken voor meerdere jaren zijn gemaakt. Over al deze zaken zijn de drie Vlaardingse architecten Chiel Ver- hoeff, Wijanand Houdijk en Wil lem-Jan Droog het eens. Dat blijkt uit de verschillende schetsen, die zij afzonderlijk hebben gemaakt van een toekomstige ontwikkeling van het Buizengat. Het idee voor de indiening van eigen planner is ontstaan, nadat rond de jaarwisseling in een ge sprek tussen de Vlaardingers Wiepko Beima, Jur Visser, Remy Poppe en Ton Groeneveld het plan voor de inrichting tot 'museumha ven' opnieuw ter sprake kwam. Hierover hadden zij het gemeente bestuur al eerder aangesproken. Zij vormen de Werkgroep Varende Monumenten. Aad Houdijk van de watersport vereniging Vlaardingen, die in 1991 zestig jaar bestaat en vele na-oorlogse jaren gebruik maakte van het Buizengat, had ook zo ideeën over het gebruik van de nu al jaren onbenutte havenkom. De middenstanders van de Voorstraat en Kortedijk en de ondernemers vereniging van de rond de Oude Haven gevestigde bedrijven heb ben zich er voorts ook in gemengd. De Historische Vereniging Vlaardingen heeft in januari het verzoek gekregen haar visie te ge ven op de ontwikkeling van het Buizengat, dat het gemeentebe stuur als belangrijke bouwlokatie heeft aangemerkt Zij stelt vast, dat het water van het Buizengat moet blijven buiten kijf staat. „Dat is het belangrijkste monument in dat gebied." Zo wordt ook geoord eeld over de aansluitende Vlaar dingse Vaart en het sluizencom- plex 'De Vlaardinger Driesluis'. Uit historisch oogpunt acht ie vereniging voorts de stedelijke route Emaus- Kortedijk-Hoogstraat belangrijk en een opwaardering van de route Broekkade-Kwakel- steeg-Hoogstraat als verbinding tussen stedelijke bebouwing en het wijdse polderland acht zij ook van groot belang. Alsmede het herstel van de brug, die eertijds de Wedde (Delfseveer) over de Kortedijk ver bond met het Hof. Voorts pleit de Historische Ver eniging voor het behoud van de panden Kortedijk 23, 87, 89, 121, 123 en de bedrijfspanden Haven straat 19 en 85. Haar teleurstelling spreekt ze nog maar eens uit over de afbraak van de herberg het Zwarte Paard in het verleden en zij bestempelt de bouw van de se niorenflats in De Put als 'een dwaasheid'. SCHIEDAM Moet je er dure spullen voor hebben? Nee, want dat is geen enkele garan tie voor het maken van goede foto's. Een hoop technische kennis dan? Ook niet, want je kunt op ieder niveau beginnen en je kennis juist binnen de club opdoen. De Amateur Fotografen Ver eniging Schiedam 1980 (AFV 80) stelt het heel duidelijk. Wie lol heeft in fotograferen en die liobby graag met anderen deelt heeft eigenlijk geen reden om niet eens vrijblijvend op een clubavondje langs te komen. De vereniging is naarstig op zoek naar nieuwe leden en nodigt ie dere belangstellende uit om eens kennis te maken. Dan kan< men voor zichzelf een idee vor men of het niet zinvol zou zijn om lid te worden. De AFV-ers komen elke veertien dagen op dinsdag avond om 20.00 uur bij elkaar in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Meege brachte foto's en dia's worden bediscussieerd en beoordeeld en de leden wisselen technische kennis uit over onderwerpen als compositie, camerakeuze, afwerking, flitsen enzovoorts. Geregeld gaat men op bezoek bij clubs in de omgeving of ont vangt men juist gasten. Meer malen per jaar worden er foto- tochten ondemomenm. Aan het eind van het seizoen is er de traditionele fotowed strijd, waarbij het overigens meer om het spel dan om de knikkers gaat. En dat geeft enigszins de sfeer binnen de club aan. Er wordt gestreefd naar interessante clubavonden waar wat van op te steken valt. De eerstvolgende clubavond wordt gehouden op dinsdag 12 september. Nadere inlichtingen zyn te verkrygen via telefoonnrs. 4705928 of 4707856. VLAARDINGEN Bij de Vlaardingse zieken- en bejaarden- omroep komen wel eens vreemde verzoekjes binnen. Programmalei der Ruud Corpelijn leest voor uit de stapel kaartjes op zijn tafel: „Graag een oud nummer van de Rolling Stones, aangevraagd door 'je naar adem happende kamerge noten', de Vogeltjesdans voor de grootste moppentapper van de af deling, bijgenaamd de kanarie'. En deze hier is spottend bedoeld, voor een man wiens been is geam puteerd: Oh had ik maar twee be nen van Manke Melis. Zoiets had den we natuurlijk nooit zelfuitge- zocht." De ziekenomroep neemt zater dag officieel een nieuwe behuizing in gebruik. Omdat de afdeling per soneelszaken van het Holy-zieken- huis op de eerste verdieping een uitbreiding nodig had, werd de omroepstudio van de eerste naar de zesde verdieping van het ge bouw verplaatst De studio, die nu vier keer zo ruim is, heeft een ap- parte montage-kamer en een fono- theek gekregen. Daardoor kan rus tiger en efficiënter worden ge werkt. „Voorheen moest je voor een plaat voortdurend de omroepcel in, omdat ze daar werden opgebor- gen. Dat was erg storend tijdens een uitzending. Hier hebben we ook minder last van het geluid van mensen op de gang," vertelt de zeer tevreden Corpelijn, Op dit moment wordt op vijf avonden in dt week uitgezonden. Zo'n 35 vrijwilligers werken daar aan mee. Naast de verzoekplaten- programma's zijn er ook informa tieve magazines met lokaal nieuws en reportages. De vrijwilligers van de omroep gaan wekelijks langs de bedden in het ziekenhuis en naar de bejaardencentra de Meerpaal Ruud Corpe lijn en Gerard de Bruin in de nieuwe ruime studio in het Holy-zieken- buis: „Dank baar werk." en Vaartland om verzoekjes te ver zamelen voor het platenprogram- ma. „Mensen krijgen de platen die ze willen horen, maar onze collec tie is natuurlijk beperkt. Als er ge vraagd wordt om psalm 97, kan het best zijn dat we die niet in huis hebben, maar in plaats daar van draaien we dan psalm 96." Als de verzoekjes binnen zijn, zo'n 27 voor elke uitzending van twee uur, worden de platen bij el kaar gezocht en klaar gelegd voor de presentator. Deze stelt zelf de draai-volgorde samen en bereidt zijn teksten voor. Het werk bij de omroep is volgens medewerker Ge ard de Bruin heel dankbaar. Vooral bejaarden vinden het fijn niet buiten gesloten te worden en ergens bij te horen. Datzelfde geldt voor mensen in het ziekenhuis die weinig bezoek krijgen. Ze weten op deze manier dat er wel aan hen gedacht wordt Giro-Spaar Extra Rekening. Met gemak een flinke rente. leveren de certificaten maar liefst 9,25% rente op Een rekening zonder minimum of maximum inleg, met een hoge rente (5,5%), diejaarlijks vrij opneembaar is Ook is maandelijks f 5000,- van uw tegoed vnj opneem baar, giraal, dus gemakkelijk. Bij méér opnemen dan f 5000,-: 2% retourrente. Spaardeposito's. Dat levert rente op. De minimum inleg bedraagt slechts f 500,- Er is geen maximum. De Spaardeposito- rekemng met jaarlijkse overboeking van rente, kent rentevergoedingen oplopend van ljaar vast 6% naar 10 jaar vast 7,25% Wilt u maandelijks de rente overgeboekt krijgen? Neem dan de Maandrente-Spaardepositorekemng: 5 jaar vast 6,5% (effectievejaarrente 6,70%). Spaarcertificaten. Een winstgevende belegging. Deze overdraagbare waarde papieren worden door rente op rente elk jaar vanzelf meer waard. Bij een maxi male looptijd van 5 jaar profiteert u van een gemid delde rente van 6,5%. In het vijfde en laatste jaar De Bondsspaarbank doet meer Spaarvormen in alle soorten, voor alle leeftijden. Wij hebben voor 0 tot 11-jarigen de Piek-fijn Spaarrekening (4,50%), voor 11 tot 18-jangen de Piek-fijn rekening (4,50%), voor 16 tot 30-jangen de Kombi Spaarrekening (4,50%) en voor 60+ers de Seniorspaarrekening (3,5%) Verder zijn er bijvoorbeeld de Spaar Selekt Rekeningen (3,5% en 4,5%), Reservenngsre- kemng (4%) en de Kasspaarrekemng (2,25%). Bij de Bondsspaarbank zit elke spaarder goed1 Vertrouwd advies. Stap eens binnen bij één van onze kantoren by u in de buurt voor een goed advies uw eerste winst! De Bondsspaarbank, een vertrouwd adres, al ruim 165 jaar. Schiedam Vlaardingen Spaarbank SCHIEDAM Vrouwenont moetingscentrum Barrika in Schiedam start het nieuwe seizoen donderdag met een swingend feest in jaren zestig-stijl. Vanaf 20.00 uur is iedere vrouw welkom in het opgeknapte pand aan de Lange Kerkstraat 62. Liefst in passende kledij natuurlijk, bijvoorbeeld in Mary Quant of Connie Froboes- stijl, maar het haar in een 'suiker spin' is ook prima Een aantal vrouwen zal het feest opluisteren met een korte playback-show. Barrika is voortaan weer iedere vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur geopend, speciaal voor wie tijdens het boodschappen doen op de markt even binnen wil lopen voor een kopje koffie of thee. Daarnaast kan men er iedere donderdag avond vanaf 20.30 uur terecht. El ke derde donderdagavond van de maand worden er thema-avonden of lezingen georganiseerd, te be ginnen op 19 oktober. VLAARDINGEN - Vanaf deze week is het weer elke donderdag koffie-inn bij buurthuis De Haven, Weeshuisplein 18 links. Vanaf 20.00 uur komen vrouwen van 20 tot 80 jaar bij elkaar om onder werpen te bespreken die door de groep zelf naar voren worden ge bracht. Soms worden er deskundi gen uitgenodigd om een inleiding te houden, andere keren wordt een thema behandeld door middel van spel. De achterliggende gedachte is dat vrouwen beschikken over er varing op velerlei gebied en dus ook veel var elkaar kunnen leren, in een gezellige en gemoedelijke sfeer. De entree bedraagt 1,25 gul den, een kopje koffie kost vijftig cent. Tijdens de schoolvakanties is er geen koffie-inn. Kinderprogramma VLAARDINGEN Theater groep Sanders en Co speelt mor gen in zaal Harmonie het kir. derprogamma 'De Brilleman'. De productie is geïnspireerd op het televisieproganama Sesam straat. De voorstelling is bt doeld voor kinderen vanaf vijf jaar. Het programma begint om 14.00 uur en de toegang kost ƒ4,00. Brandje geblust VLAARDINGEN - De brand weer moest gisteren uitrukken .voor een binnenbrandje in de P.K. Drossaartstraat. Rond half L twaalf 's morgens meldden om wonenden dat er brand was in een benedenwoning. Er was .niemand in het pand aanwezig. 1 De in de woning verblijvende dieren waren door omstanders al verwijderd. De inboedel van de benedenwoning ging voor een deel verloren, verder was - er veel brand-, rook- en water- f schade. De bovenwoning liep vooral rookschade op. De oor zaak van de brand is niet be- kend. Parkeorkrakers gepakt SCHIEDAM - De politie heeft gisteravond op heterdaad twee parkeermeterkrakers kunnen betrappen op het Broersvest. Het gaat om twee Rotterdam mers van 25 en 33 jaar. De mannen waren al eens eerder in Schiedam aangehouden we-, gens hetzelfde delict. De politie is bijzonder tevreden met de- vangst. „We zochten hen al lan gere tijd; dat kraken van par keermeters is al geruime tijd een ware plaag," aldus de poli tie. i Deur ingetrapt SCHIEDAM - Inbrekers zijn in de nacht van zondag op maandag met grof geweld bin nengedrongen in een galerijw oning aan de Delflandseweg. Nadat men de deur had inge trapt werd de gehele woning doorzocht Er wordt een onbe kend aantal sieraden vermist. Het bevreemdt de politie dat niemand iets van de brutale diefstal gemerkt heeft. 13 man te snel VLAARDINGEN De poli tie heeft ifgelopen nacht tij dens snelheidscontroles op de Holysingel en de Burg. Pruys- singel dertien automobilisten bekeurd. Zes van hen réden harder dan 100 kilometer per uur, met als maximum 123 ki lometer per uui. Nog eens, ze ven overtreders lieten de snel- heidswijzer oplopen tot tussen de 80 en 100 kilometer per uur. De toegestane snelheid op beide controleplaatsen is 50 kilome ter per uur. Inbraak in bejaardentehuis VLAARDINGEN Door een raam te forceren zijn inbrekers erin geslaagd zondagnacht bin nen te dringen in de recreatie zaal van bejaardentehuis Vaart land aan de Dillenburgsingel. Men brak een voorraadkast open en verdween met medene ming van 70 sloffen sigaretten en shag, een slof pijptabak, 18 dozen sigaren, een geldkistje met 400 gulden en postzegels ter waarde van 200 gulden. De waarde van de buit bedraagt' zo'n 3600 gulden. In dezelfde nacht werd er ook Ingebroken in een woning aan de Johan Willem Frisolaan; Vermist worden twee kleuren- tv's, een videorecorder, siera den, twee horloges en een aan tal zilveren munten. De totale waarde van de ontvreemde goe deren wordt geschat op 26.000 gulden. Een bovenlicht van een balkondeur aan de voorkant van het huis bleek geforceerd. Vrouwen in Coerka VLAARDINGEN Donder dag beginnen er nieuwe activi teiten van het project 'Opvang en Ontmoeting' voor vrouwen van 30 tot 50 jaar in het vrou wen-ontmoetingscentrum Coer ka in Vlaardingen. Op 14 sep- ember om 14 00 uur is er een lezing over de activiteiten die .huisvrouwen buitenshuis ont plooien Bij voorbeeld: educatie, vrijwilligerswerk of betaald werk. De lezing wordt verzorgd door mevrouw T. Brinkman. In de weken daarna zijn er ver- volg-bijeenkomsten, waaarin onder andere een bezoek aan het arbeidsbureau op het pro gramma staat. Bloemschikken SCHIEDAM In Klubhuis Zuid wordt vanaf donderdag een cursus bloemschikken gege ven. De kosten voor vijf bijeen komsten bedragen ƒ12,50. Bloe men moeten de deelnemers zelf meenemen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Klubhuis Zuid, telefoon 4267297. V frt"# (INGEZONDEN MEDEDELING) Spaarcemficaat (voorbeeld) Looptijd Rente f 1 000,- f 5 000,- f 10000- le jaar 3,75% f 1 037,50 f5 187,50 f 10 375,- 2ejaar 5,125% f 1 090,67 f5 453,36 f 10 906 72 3ejaar 6,50% f 1 161,56 f5 807,83 f 11 615,66 4ejaar 7,875% f 1 253,04 f 6 265,19 f 12 530,39 5ejaar 9,25% f 1 368,94 f 6 844,72 f 13 689,45 Wijzigingen tn alle hier vermelde rentepercentages voorbehouden T co -i*"*-,. j

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1