Voorschot te veel betaalde huur voor bewoners Jozef-com plex Gemeente dankbaar voor plannen Buizengat Omstreden huurverhoging door renovatie wordt nog bekeken Capelle gaat criminaliteit ook met autotelefoon te lijf KUNST TE KIJK Het VHje Volk SCHIEDAM Tantoonstelling over apartheid Studio^,] Express Pasfoto's met kwaliteits garantie Reünie RAVO Scoutingband EEN HELE SHOWROOM tfOL TV'S EN VIDEO'S 's vanaf 175,- SEHWCESHiK Twee nieuwe activiteiten in De Erker Kelderboxen opengebroken II -i PAGINA4 ws WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 SCHIEDAM De Woning bouwvereniging Schiedam (WBS) gaat de bewoners van de 213 wo ningen van het voormalige St. Jo sef-complex in Schiedam-West een voorschot uitbetalen. Afhankelijk van de duur dat men het complex bewoont, krijgen de huurders voorlopig tussen 100 en de 500 gul den terug. De bewoners hebben zeven jaar lang te veel huur betaald. Ruim een jaar geleden bepaalde het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) dat de jaarlijkse trendma tige huurverhoging vanaf 1982 ten onrechte geheven was. De Bewonersvereniging Schie dam West (BVSW) adviseert men sen, die in de periode 1982r1988 in het bewuste complex gewoond hebben, om contact op te nemen met de WBS. Bij problemen kan men langs komen op het spreekuur van de BVSW, iedere maandag avond van 20 tot 22 uur in wijk centrum De Erker, Jan van Aven- nesstraat 32. De bewonersvereniging is ont stemd over de trage teruggave van de te veel betaalde huur. Omdat de WBS een jaar na de uitspraak van VROM nog steeds niet in staat was voor iedere bewoner het juiste res titutie-bedrag te bepalen, drong de BVSW met succes op een voor schot aan. „Het is een heel voor zichtig bedragje geworden, mis schien net de helft van waar de mensen recht op hebben," zegt John de Kievith van de BVSW. „Maar het valt niet tegen, eigen lijk gezegd was onze hoop al bijna vervlogen. Het blijft onduidelijk waarom de WBS een jaar geleden niet alvast over de brug gekomen is." Wanneer het restant uitbe taald zal worden, blijft vooralsnog onduidelijk. De WBS wil eerst het resultaat afwachten van een vol gende onderhandelingsronde op het ministerie van VROM, eind deze maand. Volgens H. Eimers, hoofd finan- cieel-economische zaken van de WBS, duurt de zaak vooral zo lang, omdat VROM de nodige voorwaar den aan de terugbetaling heeft ver bonden. Toch erkent ook hij dat er al eerder geld overgemaakt had kunnen worden. „Maar dit is he laas een bijzonder complexe mate rie," aldus Eimers. „Er zijn vorm fouten geweest, er speelden rechts zaken bijna tot aan de Hoge Raad en er waren verschillende inter pretaties van de condities die VROM aan de terugbetaling stelde. En alles heeft met alles te maken. Op verzoek van de BVSW nemen we de hele zaak binnenkort nog een keer door op het ministerie." Behalve de jaarlijkse huurver hoging zal daar ook de kwestie van de huurverhoging ten gevolge van de renovatie weer ter tafel ko men. Veel bewoners hebben ge weigerd die te betalen, vanwege het gederfde woongenot. De huur ders die dit jarenlang wél hebben opgebracht, krijgen wellicht dui zenden guldens terug, met een maximum van ruim vijfduizend gulden. De Kievith: „Ook de WBS geeft toe dat de mensen geld terug moeten krijgen, alleen willen zij het niet betalen. We hopen nu maar dat het ministerie zich óók voor het probleem verantwoorde lijk voelt." Het complex van 213 St. Jozef woningen is al jarenlang onder werp van conflicten tussen de be woners en de woningbouwvereni ging. Een renovatie van de wonin gen m 1981 bleek zo slecht uitge voerd dat er een nieuw herstelplan moest komen. Om dat te bereiken voerden de bewoners een huur- weigeractie. Vanwege de slechte staat van de woningen weigerden zij bovendien de jaarlijkse trend matige huurverhoging te betalen. De bewoners wonnen het pleit. In overleg met de huurcommissie besloot de minister dat de jaar lijkse huurverhoging pas weer mocht ingaan zodra de 'her-reno vatie' was voltooid. De woning bouwvereniging en de bewoners vereniging verschillen nu van me ning over het al dan niet gereed zijn van dat herstelplan. De WBS acht het plan vanaf 1 oktober 1988 voltooid en meent dat de huur vanaf die datum weer om hoog kan. De BVSW bestrijdt dat en noemt de kwaliteit van de wo ningen nog steeds beneden peil. SCHIEDAM Tot en met 30 september is in het bibliotheekfïli- aal Noord aan het Bachplein in Schiedam een tentoonstelling te zien over de anti-apartheidstrijd in Zuidafrika. Daarna zal de exposi tie, die onlangs door de gemeente werd aangekocht, een rondgang maken langs diverse Schiedamse scholen. De anti-apartheidsstrijd in Zuid afrika heeft vele kanten. Om dat duidelijk te maken liet de vereni ging LOTA (lagere overheden tegen1 apartheid) een tentoonstelling ma? ken door Vakalisa Art Associates) een groep Zuidafrikaanse kunste naars uit de omgeving van Kaap stad. Zij produceerden en verza-' melden een schat aan materiaal. Alle Schiedamse scholen heb ben inmiddels van het gemeente-* lijk Bureau Voorlichting een uitno diging ontvangen om de tentoon stelling te bekijken. w Politie woord voerder W. van de Burgt: „Wat is een telefoontje van f 1,05 per minuut, als je inbreker daardoor niet misloopt?" t Door Glenn Metselaar r CAPELLE AAN DEN USSEL Het inbrekers- en dievengil de in Capelle aan den LJssel zij gewaarschuwd: de plaatselijke politie heeft de autotelefoon in gezet tegen de criminaliteit in deze gemeente. Nu de zakenwe reld in ruime mate van de auto telefoon gebruik maakt, komt ook de politie met dit 'wapen'. Het antennetje van de, overi gens ook draagbare autotele foon, prijkt onopvallend op de achterruit van de Pord Sierra, die by de Capelse politie in ge bruik is. Drie surveillance-au to's hebben nu telefoon aan boord. De leverancier van de autotelefoons, de Radio Holland Groep, heeft de apparaten giste ren* aan de politie overgedra gen. Directeur C. Burgersdijk stelde ze persoonlijk in gebruik. Daarmee is .Capelle aan den Ussel het eerste korps in Ne derland dat surveillanceauto's heeft uitgerust met een draag bare telefoon. Politiewoordvoerder W. van de Burgt stond aan de wieg van het project en is vol lof over de investering van twintigduizend gulden. De autotelefoon moet de honderden telefonische mel- dingen van burgers die iets ver- «dachts hebben gezien effectie ver afhandelen. Van de Burgt: „Dat we daar niet eerder aan gedacht hebben." Een voorbeeld hoe de autote lefoon in de praktijk kan wer ken: bij de meldkamer komt een telefoontje binnen van een auto-inbraak. De meldkamer geeft dit door aan de surveillan ceauto, via de autotelefoon en niet, zoals gebruikelijk, via de mobilofoon, omdat deze kan worden afgeluisterd. De surveillerende agenten kunnen nu rechtstreeks contact opnemen met de melder van de 'verdachte' situatie en hierop inspelen, ook wanneer de 'da der' zich verplaatst. Voordelen: de pakkans wordt groter en de melder weet dat de politie aktie onderneemt en wat het resul taat is. Van de Burgt: „Het gevolg is, dat de motivatie en bereidheid van burgers om te melden gro ter wordt, want de beller blijft anoniem. Een ander voordeel is dat ook vertrouwelijke zaken, zoals overlijdensberichten, niet kunnen worden afgeluisterd. Hiermee wordt de privacy ge waarborgd." Van de Burgt sluit niet uit dat de werkdruk in het begin groter wordt door de komst van de autotelefoon. Volgens de woordvoerder wordt dat later 'terugverdiend'. „Door de ano nimiteit en privacy te waarbor gen zal de bereidheid tot mel den groter worden," herhaalt hij nogmaals. „In die zin wordt de werkdruk vergroot. Maar een dief, die niets meer aan zijn draagbare scanner heeft, zal zich wel tweemaal beden ken, voordat hij actie onder neemt. Daar hebben wij weer belang bij; het veiligheidsgevoel bij de burger wordt vergroot." Als klein nadeel van de auto telefoon wordt genoemd dat an dere politieauto's niet kunnen meeluisteren, omdat het een normaal telefoongesprek is. Ook zijn de gesprekskosten van ƒ1,05 per minuut hoog. „Maar," zegt Van de Burgt, „als je een inbreker misloopt, dan baal je als een stekker. Maar als je 'm aanhoudt, wat is dan zo'n be drag? Je hebt het geld daarmee ruimschoots terugverdiend." Overigens zullen de mobilo foon en de portofoon in de Ca pelse surveillancewagens niet worden afgeschaft. Die blijven in gebruik voor het normale be richtenverkeer. Polaroid VLAARDINGEN De district band van Scouting Rijnmond viert dit jaar haar 40-jarig bestaan. Vele jongens- en meisjesscouts uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn de afgelopen jaren lid geweest van de band, vandaar dat het jubileum op zaterdag 16 september gevierd gaat worden met een grote reünie. Plaats van handeling is het Scoutcentrum Vlaardingen aan de Broekpolder weg, in en rond het groepshuis van de Vioolgroep, De bijeenkomst begint om 15.15 uur. Het bestuur wil graag in con tact komen met oud-leden. Hen wordt verzocht pven te telefoneren met Henny Tuitel-Goedknegt, tele foon 4715220. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker begint het nieuwe seizoen met een tweetal nieuwe activitei ten voor jongeren. Vanaf 15 september is er voort aan iedere vrijdagavond dartcafé. Er zal gespeeld worden volgens het zogenaamde 501 en Tac Tic-sys teem. Competitie en vrij darten wisselen elkaar af, alles in overleg met de deelnemers. Men mag eigen darts meebren gen, maar voor wie geen 'pijltjes' in huis heeft liggen er in De Erker nog een paar sets. Meedoen kost vijf gulden per maand. Wel even van te voren inschrijven bij De Er ker. Het maximum aantal deelne mers is twintig. Verder wordt er aan de Jan van Avennesstraat hard gewerkt aan het opzetten van een meiden-voet balteam. Het is de bedoeling een ijzersterke ploeg samen te stellen, zodat men goed voor de dag kan komen tegen andere buurthuizen en jongerencentra. Daarom zal er eerst flink ge traind moeten worden, de eerste maanden buiten, later in de zaal. Er wordt gestart bij voldoende deelname. De trainingsavond zal in over leg met de deelneemsters worden vastgesteld. De kosten bedragen vijf gulden per maand. Voor beide jongerenactiviteiten kan men zich opgeven via telefoon 4267767 en 4263161. SCHIEDAM In het westelijk deel van Nieuwland zijn de afgelo pen dagen dicht bij elkaar in de buurt een zevental kelderinbraken gepleegd. In de Burg. Honnerlage Gretelaan, de Idenburgstraat, de Mgr. Nolenslaan en aan de Vlaar- dingerdijk werden kelderboxen opengebroken of kwam men met een valse sleutel binnen. In alle gevallen verdwenen er fietsen en gereedschap. IC Bert van Bommel il) 'overhandigde burgemeester Fred van Lier en de wethouders Bas Goudriaan, Ary Maarleveld, Henk van der Linden en ge meentesecretaris Van Beusekom de eerste exemplaren van 'Het Buizengat'. Door Ben van Haren VLAARDINGEN -- De Buizen- gatplannen van vier Vlaardingse organisaties en drie plaatselijke ar chitecten zijn gisteren op het stad huis warm onthaald door burge meester en wethouders. Burge meester Van Lier toonde zich heel dankbaar en noemde het moment van overhandiging goed gekozen, „De volgend jaar op 1 mei te in stalleren nieuwe gemeenteraad zal zich over de ontwikkeling van dat gebied moeten uitspreken. Alleen het tot publiek terrein maken van de kaden rond de haven is voor mij nieuw. Verder herken ik idee- én die wij in de loop van de tijd in het college ook al de revue hebben laten passeren," reageerde Van Lier. Wethouder Bas Goudriaan (o.a. Stadsontwikkeling) zei in een ge sprekje met de architecten: „Ik vind het een prima idee die vrije kade en ook het parkeren onder de nieuwbouw aan de Hoflaan spreekt me zeer aan." Bert van Bommel, 35 jaar en bezig met een architectuurstudie, die hij hoopt af te ronden met het project 'De binnenstad van Vlaar dingen', overhandigde namens de 'multifunctionele' groep plannen makers gisteren het plan aan het college. Hij is als lid van de Histo rische Vereniging met de anderen in aanraking gekomen en heeft vervolgens als particulier in dat gezelschap meegewerkt. Hij zei te hopen, dat voor het nu gezamen lijk ingediende plan een financie ring gevonden zou kunnen worden en te verwachten, dat het gemeen tebestuur de in de groep samen werkende organisaties in ieder ge val in de projectgroep voor het Buizengat zal opnemen. Die orga nisaties zijn: Watersportvereniging Vlaardingen, Werkgroep Varende Monumenten, winkeliersvereni ging Onder de Molen en Stichting 'De Haven Rond'. De door de drie Vlaardingse ar chitecten Chiel Verhoeff (46), Wil lem Jan Droog (35) en Wijnand Houdijk (33) ontworpen schetsen vertonen veel overeenkomsten. Ze kiezen alle drie voor woningbouw naast de vrij toegankelijk kades van het Buizengat, een promenade aan het eind van het Buizengat waarop een steiger voor histori sche schepen aansluit, een brug naar het Hof, woningen in lintbe bouwing aan de rand van het wa ter aan de Havenstraat en een to renflat aan de Hoflaan in een parkachtige omgeving tegenover de sluizen. APPEL Tot eind deze maand nog toont het Stedelijk Museum in Schiedam een aantal aanwinsten op het gebied van eigentijdse kunst en geschiede nis in de traditionele zomeropstel- ling. Een spectaculair onderdeel van deze opstelling is het schilde rij 'Fille en pleurs' (Meisje in tra nen) van Karei Appel, dat het mu seum van een particulier in een langdurig bruikleen heeft gekre gen. Appel maakte dit schilderij in 1953 naar aanleiding van de wa tersnoodramp in Zeeland. Het is een zeer emotioneel schilderij waarin Appel op hoog niveau het immense verdriet uitbeeldt. Het schilderij wordt in de zomeropstel- ling op een bijzondere plaats geëx poseerd. Appel maakte in de jaren vijftig veel zeer emotioneel werk. Als aangrijpend hoogtepunt uit die tijd staat bekend als 'De Veroor deelden', een portret dat de naar Amerika verhuisde Nederlandse schilder in 1953 maakte van het op onjuiste grond van spionage be schuldigde echtpaar Rosenberg. COLLAGES Kleur, beweging en ritme zijn de centrale elementen in het werk van Geerlje van Schayk die tot en met 9 oktober werk exposeert in het Galerie/Theatercafé in Vlaar dingen. Zij probeert zo goed moge lijk sfeer over te brengen en haar gevoelens op papier uit te beelden. Het thema is essentieel, het onder werp zelf is minder belangrijk. Door haar impulsieve werkwijze maakt zij hoofdzakelijk gebruik van 'snelle materialen' als gou ache, potlood, krijt en inkt. De tenstoonstelling kan op werkdagen bezocht worden van 9.00 tot 16.00 uur en vanaf één uur voor tot één uur na alle theatervoorstellingen. SPROOKJES Een verzameling van rijk geïllu streerde sprookjesboeken is tot 27 september te zien in de gemeente bibliotheek van Vlaardingen. Te zien zijn ondermeer de veertig houtgravures die Gustave Dore' in 1862 maakte bij de sprookjes van Perrault, de beroemde editie van de Kinder- und HausmSrchen die door H. Vogel van houtgravures en kleurenlitho's werden voorzien en de uit 1893 stammende illustraties van Theo Hoytema bij Het lelijke jonge eendje Naast de tentoonge stelde boek is er een dia-presen tatie en wordt op beeldplaat het sprookjesballet The sleeping be auty. AQUARELLEN Tot en met 18 september expose ren hoes van Prooyen en Henk de Deugd hun werk in Huize Franke- land aan de St. Liduinastraat 20 in Schiedam. Zo zijn aquarellen, pen tekeningen en werken met olie verf of krijt te zien. De tentoon stelling is open dagelijks van 9 tot 20.00 uur. FABULOUS LADIES Welgestelde, excentrieke dames die zich ophouden aan de boule vards van Miami beach of Deau- ville, of in de louche nachtclubs van Nice en Rome. Vrouwen die leven in een schijnwereld die zo wel trieste als komische kanten heeft. Dat zijn de 'Fabulous ladies' in de tekeningen van Jasmijn En denburg die tot half oktober werk exposeert in de Vlaardingse koffie- en theeschenkerij De Zeeman, Fiogstraat 205 te Vlaardingen. de Uit Den Haag afkomstige Enden burg kreeg voor haar werk als il lustratrice verschillende kunstzin nige onderscheidingen. Zij heeft zich tijdens haar opleiding aan de Haagse Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten specialiseerd tot mode-styliste. UITGEPOETSTE KLEUREN 'Tot 27 oktober exposeert Elly Dijkshoorn in de Bondspaarbank in Vlaardingen. Haar werk, geti teld Hangende Schermen, wordt gevormd door rechthoeken van losjes uitgepoetste kleuren waar door veel wit schemert. Dijks hoorn maakt voor haar schilderij en gebruik van acrylverf en snoep- papiertjes. De expositie is te zien tijdens de openingsuren van de bank. GROEPSTENTOONSTELLING Beeld- en pentekeningen, acrylschilderijen, grafieken, colla ges en ruimtelijke sculpturen vor men een kleine selectie van de jaarlijkse overzichtstentoonstelling in het cultureel centrum Hollandia in Vlaardingen waar tot eind sep tember 32 Vlaardingse kunste naars exposeren. De Galerie/Arthotheek is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot en met 17.00 uur en vrijdag tot en met 18.00 uur. Op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zater dag van 12.00 tot 17.00 uur. TEXTIELSCHILDERINGEN Keramiek en textielschildeiingen zijn nog tot en met 22 september te zien "in de foyer van het Unile ver Research Laboratorium in Vlaardingen. Kunstenaresse Marij ke Kloosterman combineert in haar textielschilderingen van landschappen lapjes en draden met schildertechnieken. Deze werkwijze leidt tot een vloeiend grafisch spel van lijnen en vlak ken in haar schilderijen. Kunste naresse Willie Boudewijn, die haar opleiding in Engeland voltooide, toont gebruikskeramiek, gedraaide unica, sculpturen en tableaus. De tentoonstelling is te bezichtigen op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur, Olivier van Noortlaan 120 in Vlaardingen. KUNSTENAARSECHTPAAR Pieter Willemse en Marie Willem- se-Vervloet exposeren hun werk in het Gemeentemuseum aan de Zuid- dijk in Maassluis. Pieter Willemse maakt keramiek; hij werkt het liefst met rode en zwarte Chamot- teklei, waarop hij meerdere lagen matglazuur aanbrengt. Zijn vrouw Marie maakt schilderijen en teke ningen in verschillende technie ken. Ze schildert met name veel kinderportretten. De expositie is tot en met 17 september te bezich tigen. Het Gemeentemuseum is da gelijks van 14.00 tot 17.00 uur geo pend, behalve op maandag. MUZIEK IN PASTEL Muziekinstrumenten kunnen ook boeien als zij geen geluid voort brengen. Vanuit deze gedachte zijn de beeldende kunstenaars Yolanda de Greef en Johan van der Helm te werk gegaan. De werken van De Greef in pastelkrijt en kleurpotlood zijn sterk realistisch, de gouaches*- en airbrush-schilderijen van Van: der Helm spreekt zijn sterk suur-? ealistisch. De twee exposeren tot en met 1 oktober op de expositie) 'Kijk., muziek' in het Vlaardingse muziek- en informatiecentrum) Ton Kolk. Het centrum is van maandag tot en met vrijdag geo pend van 10 tot 12 uur en op za terdag en zondag van 14 tot 17j uur. POTLOODTEKENINGEN Tot 26 september exposeert de Maassluise Bema Bruijn-Saers in de Koningshof te Maassluis met: potloodtekeningen en olieverfschil derijen. Alle werken zijn ingelijst en te koop. De expositie is op werkdagen open van 12.00 uur tot 22.00 uur, in het weekend van 9.00 uur tot 12.30 uur. D 'MOEILIJKE'SCHILDERIJEN Tot 30 september zijn in ontmoe tingscentrum Koningshof aan de Uiverlaan 20 te Maassluis schilde rijen te zien van Eg Paalvast. Wie zijn werken gaat bekijken krijgt het niet gemakkelijk. Het zijn na melijk geen 'makkelijke' schilde rijen, waaraan je meteen kunt zien wat ze voorstellen. Paalvast schil dert zijn eigen persoonlijke verta ling van een werkelijkheid. Hij herschept wat hij gezien heeft in een evenwichtige oplossing van kleurvlakken en lijnen, en zo wordt de kijker gedwongen zich te verplaatsen in het perspectief van de schilder. Een uitdaging. De ex positie is geopend op maandag tot en met vrijdag van 12.00 tot 22.00 uur, en op zaterdag en zondag van 09.30 uur tot 12.30 uur. 'K W a j &U ~"t '\r_iï-' w v »(V U I ""■V^ y^i. j r Vf {INGEZONDEN MEOEOEUNG) Hoogstraat 104 106 Schiedam Tel 010-4266720 (INGEZONDEN MEDEDELING) in nieuwe winkel van Ser- I vice Spijk (Ml u aan hele ahowroom vol tv'» en vt- J ctoo'i. Verder hem u ook 3 voor al uw raperetiee aan tv ion video bij Service Spijk eanhet juteteadre» Vooraf gratia prija opgave gaan voorrilkoatan Garantie op reparatie en verkoop van onderdelen met 3 maanden garantie^ Schiep VS. 427107* O* 01830-13945 v i A 15* Ju «pc, y

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1