Ontmoet Ch ara Tissen: 5000 minnaars per dag en nog steeds niet uitgespeeld DAGELIJKS LEVEN Als doelstelling na twee, driejaar niet is gehaald, ophouden-mét geld* geven' Het Vriie Volk Een poging waard DCMR: niet afkomstig uit Botlek De vrouw met de baard Roemenen hebben hun vluchtverhaal verzonnen Verklaren de oorlog aan de rimpels WETHOUDERS EN TOPAMBTENAREN 'DOEN' VERVOLG 'Dansuh' in Club Rotterdam Door Maurice Wilbrink ROTTERDAM Burgemeester Peper van Rotterdam vindt dat diensten en organisaties die van de gemeente subsidie krijgen om sociale, culturele en welzijnstaken te verrichten, de komende jaren moeten worden doorgelicht op hun functioneren. Als blijkt dat ze niet goed aan hun doelstellingen beant woorden, dan zou de subsidiëring ter discussie moeten worden ge steld. Peper zei dit bij de overhandi- ging van het rapport 'Het Nieuwe Rotterdam in sociaal perspectief, gistermiddag op het stadhuis. Het rapport is geschreven door de commissie-Idenburg, die van het gemeentebestuur de opdracht had gekregen te onderzoeken op welke wijze sociale achterstanden en on gelijkheid in de stad zouden kun nen worden aangepakt. "!Met zijn opmerkingen over de subsidiestromen ondersteunde Pe per de suggestie van de commis sie-Idenburg om kritisch te kijken naar de miljoenen die jaarlijks in Rotterdam worden gespendeerd aan sociaal beleid. Peper: „Als een organisatie er na twee, drie jaar niet in slaagt zijn doeleinden te halen, dan moet je ophouden met subsidies. De vraag komt dan aan de orde: kunnen anderen het niet overnemen. Leidt particulier ini tiatief niet tot meer resultaat?" De commissie-Idenburg schrijft in haar rapport dat subsidies, en ook uitkeringsgelden, effectiever moeten worden besteed om men sen aan het werk te zetten en pro jecten te beginnen, die helpen maatschappelijke achterstanden in te halen. Hierbij wordt met name gedoeld op de positie van langdu rig werklozen, migranten, vrou wen,-bejaarden en verslaafden. Het gemeentebestuur onder steunt echter in een eerste reactie niet het volledige rapport van de commissie. B W is het niet eens met het voorstel om een aparte raad op te richten die het gewen ste proces van sociale vernieuwing moet stimuleren en bewaken. Bo vendien uitte het gemeentebestuur rijn twijfels over enkele financiële suggesties van de commissie-Iden burg. In het rapport wordtvoorge steld om binnen de bestaande geld stromen financiën 'vrij té maken voor toekomstige projecten van so ciale vernieuwing. .„.Prof, dr. Ph. A, Idenhurg, die de commissie voorzat, zei ,gistermid- dag dat hij zeer veel belang hecht 5s Prof. dr. Ph. A. Iden hurg, naar wie de som- missie is ge noemd, heeft burgemeester Peper het rap port overge dragen. Tijd voor een bre de glimlach. Veel Rotterdammers gaat het niet voor de wind. Ze hebben een laag inkomen, geen baan en ze worden eenzamer.-Met het hui dige beleid slaagt het gemeentebestuur er niet in deze stadgeno ten een perspectief te bieden op een beter leven. Alleen al daar om is het-advies van de commisie-Idenburg om op sociaal terein de bakens te verzetten van harte welkom. Volgens de commissie kan Rotterdam zijn innig verlangde eco nomische vlucht wel op de buik schrijven als de sociale basis niet goed is. Maar, zo stelt men terecht, zonder een soepele rijksoverheid is ieder plan heilloos. De broodnodige sociale ver nieuwing valt of staat met de toestemming van Den Haag om uitkeringsgelden in te zetten voor een maatschappelijk banen plan, migranten te verplichten Nederlands te leren en bestuur lijke Haagse oekazes naast zich neer te leggen. De allesomvattende oplossing, een plan waarmee het welzijn van alle Rotterdammers in, zeg, 1994 is gegarandeerd, geeft de commissie niet. Die bestaat ook niet. Burgers zullen juist zelf moeten worden gestimuleerd om oplossingen te vinden voor hun problemen. De taak van de gemeente is om hen daar in bij te staan, meer en beter dan nu gebeurt. Of de sociale vernieuwing in Rotterdam wel of geen gestalte krijgt hangt dan ook niet af van de vele woorden die de com missie-Idenburg daaraan-wijdt. In de praktijk moet blijken of de gemeentelijke- diensten en gesubsidieerde instellingen zich inderdaad laten omvormen tot instanties die de Rotterdammers helpen zichzelf te helpen. De ervaring moet leren of het particu liere initiatief de gaten gaat opvullen die de overheid heeft la ten ontstaan. Het is allicht een poging waard, want de marges zijn smal, maar de belangen die op het spel staan zijn levensgroot. aan het scheppen van werk voor langdurig werklozen. In het rap port wordt voorgesteld om bij- standsgelden te gebruiken om be taalde arbeid te scheppen. Met na me migranten zouden hierbij aan dacht moeten krijgen, omdat on der hen de werkloosheid oploopt tot wel 60 percent. Idenhurg weigerde gisteren ech ter een 'quotering' (bijvoorbeeld: vijf percent van alle nieuw gecre ëerde banen gaat naar buitenlan ders) aan te geven. „Zo'n quotering moet de politiek maar vaststellen." De commissie-voorzitter benadruk te tevens dat in toekomstige maat regelen voor sociale vernieuwing zo weinig mogelijk elementen van dwang moeten zitten. Buitenlan ders worden weliswaar verplicht om Nederlands te leren, maar daar staat tegenover dat ze ook rechten kunnen ontlenen aan de samenle ving, aldus Idenhurg. Dwang met betrekking tot het bedrijfsleven leek Idenhurg zin loos. In het rapport wordt gesugge- afdwingen.' reerd om het bedrijven bepaalde sociale projecten te laten sponso ren, dan wel voorzieningen hier voor beschikbaar te stellen. Iden hurg: „Het bedrijfsleven moet, bij voorbeeld op het gebied van de kinderopvang eindelijk zijn ver antwoordelijkheid eens nemen. We moeten de bedrijven prikke len, uitdagen. Maar je kunt niets ROTTERDAM Het is burge meester en wethouders ernst met Het Nieuwe Rotterdam. Men wil het niet bij woorden (dus rappor ten) laten, maar blijvend extra aandacht vanuit de politiek mo biliseren. Er komen twee aange wezen wethouders die respectie velijk de'stedelijke ontwikkeling en de sociaal economische ver nieuwingen zullen moeten trek- ksn» Wethouder,"'Den' bunnen 'zal- samen met de directeur van de dienst Stadsontwikkeling me vrouw Bakker de vernieuwingen in de stedelijke ontwikkeling van Rotterdam behartigen. Daartoe krijgen ze steun van een secreta riaat bestaande uit planoloog De Klerk en socioloog Kleijn. Wet houder Simons "gaat samen met directeur Sociale Dienst Laman de sociaal-economische kant van de vernieuwing coördineren. Zij krijgen als secretarissen de eco nomen Geerling en De Vliet naast zich. Zij moeten het rap port van de commissie Albeda 'handen en voeten' geven. Of er ook een aparte wethou der met topambtenaar komt die de zojuist verschenen rapportage over sociale vernieuwingen (van de commissie Idenhurg) in poli tieke daden om gaat zetten komt, is nog niet duidelijk. ROTTERDAM Club Rotter dam is de naam van een nieuwe uitgaansmogelijkheid in Lantaren Venster. Vanaf aanstaande zondag avond iedere week* optredens .van bandstCeni dansmuziek,-.-Zondag 9 december^ vindt de grote,, finale voor»de bands, plaats,-»waarbij 5000 gulden is te verdienen. Clujb Rot-' terdam opent.de deuren om 21.00 uur. nynp.-ynvi-i ff ROTTERDAM Een gifwolk die-vorige week donderdag boven het Wesöand dreef heeft voor mil joenen guldens schade berokkend aan de chrysantenteelt. Volgens de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR) in Rotterdam ging het niet om een gifwolk afkomstig uit het Rijnmondgebied. Er is geen afwijkende uitstoot gemeten bij be drijven in het Botlekgebied. Wel kan de zeldzame luchtverontreini ging veroorzaakt zijn door samen- gaap van vervuiling uit het Ruhrgebied, zogenoemde 'import', uitstoot van het verkeer, vervui ling uit het Botlekgebied, het war me weer, verhoogde concentraties ozon en stikstof in de lucht. B egiif déze - welk; bem erkten en kele tuinbouwers dat hun chrysan ten vergrijsden en de bladeren van de bloem verbrandden. Nadat een proefstation in Naaldwijk dinsdag een alarmerende stroom telefoon tjes binnenkreeg is een onderzoek 'ingesteld) - aldusA'.P.' -van» der Lee, secretaris van de Hollandse Land bouworganisaties (HLO). „Bij vijf tig a honderd bedrijven is er ern stige schade aan de gewassen. Het verlies wordt per bedrijf geschat tussen de tien- tot veertigduizend gulden." Vorige week donderdag ochtend kwamen er klachten bij de DCMR binnen over prikkelin gen in de neus en ogen. In eerste instantie dacht de DCMR namelijk dat er sprake was van een „inci dent" en daarom kondigde zij code 2 voor oxydanten en reactieve koolwaterstoffen af. Volgens Van der Lee van de HLO heeft alleen de chrysanten teelt schade van de luchtverontrei niging ondervonden. Suggesties dat groenten, fruit enjzelfs mensen ge vaar hebben gelopen, zijn' volgens Van der Lee „absoluut onjuist". De HLO zal in samenwerking met het bloemenconsultschap voor de tuin bouw in Naaldwijk een schade claim indienen bij het ministerie van VROMv ib 1 1 Over twee maanden speelt ze in de Rotterdamse Schouwburg de hoofdrol in de voorstelling Blut van Franz Xaver Kroetz, Wie de kennismaking niet zo lang wil uitstellen, kan haar alvast bel len. Op sekslijn 06-32033113 verzorgt ze name lijk ook privé-toneeistukjes ais de onweerstaan bare SM-meesteres Betty. Portret van een vrouw die koos voor het theater, maar even graag een dure call-girl had willen zijn. Ze is het type dat een zekere schaamteloosheid paart aan intelligentie en uitstraling. Zo iemand die in een vol café vergeefs bezig blijft met het glad strijken van een opkrui pende, veel te korte mi ni-rok en ondertussen te vens kans riet de Verza melde Gedichten van Hans Lodeizen uit te le zen. Precies op die ma nier praat ze ook. Het ene moment over het gemid deld aantal keren waarin je door een telefoonhoorn moet kreunen en zuch ten, het andere over de comfortabele illusie dat de mens orde kan schep pen in zijn eigen uitricht- loze chaos. Ontmoet Chia- ra Tissen (25), pas afge studeerd aan de Maas trichtse toneelschool en nu al goed voor vijfdui zend stille minnaars per dóg: „De dames die ik op de SM-box speel rijn al tijd fors geschapen, on omwonden en overheer send. Ze kleden zich in leer, dragen hoge hakken en nemen elke gelegen heid te baat om het even met zichzelf te doen. Over mannen regeren ze met harde hand. Die wor den uitgescholden, ge straft en beloond, en dat in een ritme dat overeen komt met het liefdesspel. Je bouwt een spanning op die je bij tijd en wijle even afzwakt om het or gasme nog wat uit te stel len. Na zeven minuten stopt het bandje en rijn de klanten naar een hoogtepunt geleid. Die hebben dan overigens al lang opgehangen. De meesten houden het nog geen drie minuten met me vol. Je bent niet meer dan een hulpmiddeltje voor ze. Zo banaal is het natuurlijk wel." Ze verdient er twee honderd gulden per veer tien dagen mee. Voor dat geld spreekt ze vier op schrift gestelde, erotische verhaaltjes in. „Ik had er de eerste keer geen idee van hoe erg ik te keer diende te gaan, lus ik klonk nogal heftig. Dat werd door mijn bazen op prijs gesteld. Binnen de kortstejteren promoveer de ik van de wat rustiger 'René' naar de dominante 'Betty'. Die laatste han teert dus de zweep. Tij- Hpnc Ap. onrsnmes sla ik Chiara Tissen alias meesteres Betty: „Meeste man nen houden 't nog geen drie minuten met me vol." daarvoor met het tele foonsnoer op een krant, dat zwiept lekker. Voor de rest moetje het van je stem hebben. Ze moet donker, hees en warm zijn. Voorts is het tempo dat je aanhoudt belang rijk. Hoe trager je vertelt hoe langer mensen aan de lijn hangen." Had ze aanvankelijk medelijden met de PTT- abonnees die zich aldus in het snotje laten ne men, tegenwoordig voelt ze zich hooguit nog een beetje vies, „alsof ik die kerels er allemaal per soonlijk doorheen heb ge werkt." Ze zou de cliëntè- le dan ook liever op een andere manier van haar talenten overtuigen. „Was het maar mogelijk die opbellers daadwerke lijk streng te kunnen toe spreken. Dan kon ik ze manen naar me te komen kijken in het theater. Daar staat de Chiara Tis sen die rich écht bloot geeft, die behalve een li chaam ook emoties kan tonen. En de erotiek krygt het publiek er dan gratis bij. Die is immers onmisbaar op het to neel." De voorstelling Blut is de kale weergave van een volstrekt verkilde relatie tussen een man en een vrouw. Het stuk wordt op dit ogenblik voorbereid door de stichting 'De grootste luxe na de kleu ren-tv'. „Ik acteer om een grip op de realiteit te krijgen. Om'dezelfde re den lees ik veel romans. Ik hou van afgeronde ge- g schiedenissen, van dra- o ma's met een begin, mid- g den en slot. Ze verschaf- g fen je de illusie dat er or- g de bestaat in het leven, S en ik hecht, aan die m schijnwerkelijkheid. Mis schien dat ik uit soortge lijke motieven mannen om de tuin leid via de te lefoon. Ik ben nogal be haagziek, zie je. Ik bied mannen fantasieën waar in ze een poosje serieus kunnen geloven. Als ik niet voor het theater had gekozen, was ik wellicht een dure call-girl gewor den. Zo veel lopen die be zigheden per slot van re kening niet uiteen." Ze is ongetwijfeld de meest afstotende verschijning in het Rotterdamse stads beeld, want tandeloos, volledig verpauperd, onder de korsten en over haar hele kaken bedekt met honingblond, sliertig haar. Wie haar in het oog krijgt begint op tweehonderd meter afstand al aan de omweg, zo nu en dan ter sluiks over de schouder kijkend of ze omwille van eén hand- of aktentasje de achtervolging niet heeft ingezet. De vrouw met de baard doet dat evenwel nooit, net zo min als ze om geld bedelt. Waar schijnlijk weet ze,niet eens dat ze deel uitmaakt van de bescha ving, laat staan dat'ze vermoedt welke rol haar daarin is toebe dacht. Dus strompelt en krepeert ze maar wat, en de beschaving vindt het al lang best zo. Het enige wat redelijkerwijs van de vrouw met de baard wordt ver langd is dat ze niet midden op straat sterft en een ander met de vondst opscheept. De vrouw met de baard heeft dat de hele zomer dapper volge houden en reguliere passanten vaak nog eens extra kunnen ge ruststellen door zich op klaar lichte dag uitgebreid te verscho nen in de fonteinen op het Schouwburgplein. Ze stond dan kniediep in het vuile water en waste sokken, voeten, ondergoed en bovenlijf, om vervolgens ge woontegetrouw op een bankje in het niet te zinken. Nu is het bijna herfst en twee mannen hebben de bassins deze week leeggepompt opdat ze weer een halfjaar dienst kunnen doen als afvalbak. Van de vrouw met de baard ontbreekt inmiddels ie der spoor, maar wat zou het: die kent heus wel meer poelen of sloten waarin ze het vuil van zich kan afkrabben. Vooropge steld dat ze nog leeft, natuurlijk. ROTTERDAM/RIDDERKERK Het Roemeense gezin C. dat be gin deze week per vrachtwagen het thuisland zou rijn ontvlucht, De heren professoren KJigman en Puschmann Wie zijn deze wetenschapslui en hoe leven ze? heeft de afgelopen drie weken in Rotterdam doorgebracht. Ook is het busje dat in Ridderkerk werd aangetroffen drie weken geleden in het Duitse Meckenbach gekocht door een Roemeen, met dezelfde geboortedatum en naam als de va der van de familie C. Het busje stond in de huurt van de halte, waar de Roemenen begin deze week op de bus wilden stappen, s Na de publikaties gisteren over de enerverende 'vlucht' van de fa milie, hebben zich bij de Ridder- kerkse politie enkele tientallen mensen gemeld die de zigeunerfa milie in het centrum van Rotter dam hebben zien rondzwerven. Bij het Centraal Station in Rotterdam bedelend waargenomen. Andere Rotterdammers herinneren zich dat leden van de familie C. op straat rozen verkochten in de buurt van uitgaansgelegenheden in de stad. „Ik herkende ze meteen," vertelt een boekhandelaar aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam, De politie van Ridderkerk, de gemeente waar de Roemenen poli tiek asiel hebben aangevraagd, houdt er daarom terdege rekening mee dat het verhaal over de vlucht in de laadruimte van een vracht wagen geheel uit de duim is gezo gen. De twijfel rond het vluchtver haal rees vrijwel meteen nadat de familie C. bij de Ridderkerkse po litie binnenkwam. Nog geen half uur later nadat de pontie rich op dinsdagavond over het gezin had ontfermd, werd in de gemeente het verlaten bestelbusje gevonden. Het voertuig was afkomstig uit Westduitsland, maar had geen nummerplaten. In het busje vond de politie baby-kleertjes en tenten. Tevens was het nogal vreemd dat de 'inhoud' van de Roemeense vrachtwagen niet is opgemerkt bij de grensposten. Vooralsnog wordt het zestien le den tellende gezin behandeld als waren zij 'gewone' vluchtelingen. Wel zullen de feiten die nu aan het licht zijn gekomen, worden meege wogen in de beoordeling tijdens de procedure. De politiewoordvoerder sluit niet uit dat het gezin ook al in Duitsland politiek asiel heeft aangevraagd. Wanneer dat zo is, dan zal de familie C. hoogstwaar schijnlijk de grens over worden gezet. Peper: subsidies ter discussie 'FO fO r i ffsTqsiset •4* Verschijnt twee maal per week Redactie: Wlm de Jong; Het Vrije Volk/Metropolls, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam, tel. 010-4004400, fax 010-4128509 Zaterdag 16 september 1989 Ingezonden mededeling NEW YORK - lederen droomt ervan de tijd stop te zetten en de onvermijdelijke ouderdomsver- schljnselen te overwinnen. Dank zij het Jarenlange onderzoeks werk van enkele Amerikaanse en Duitse wetenschapslui kent de mensheid nu de vreugde, de Jeugd te bewaren, tenminste voor de spiegel. Maar wie zijn deze professoren, waarvan lede reen de naam wal kent, nu eigen lijk? Albert Kllgman, 75 jaar oud (maar hij lijkt wel 20 J«ar jonger) Is één van de belangrijkste Ame rikaanse huidspeciallsten. Hij heeft met zijn retfnylzuur meet bare resultaten tegen rimpel- vorming bereikt. Manfred Pusch mann, 63 jaar oud, van de Experi mentele Dermatologische Kli niek te Hamburg brengt al jaren lang zijn dagen door met het uit testen van nieuwe anti-rimpel preparaten. Enige tij geleden heeft hij met retlnol, een substantie die veel gemeen heeft met het retl- nylzuur van Kllgman, maar die een cosmetische werking heeft, tests uitgevoerd op mannen en vrouwen van 24 tot 45 jaar. Deze tests hebben uitgewezen, dat dankzij het gebruik van retlnol het aantal rimpels an de diepte ervan drastisch en zichtbaar ver minderen. Zal de mensheid nu werkelijk van het gewicht van de ouderdom bevrijd worden, ten minste wat betreft ons uiterlijk? Intussen wordt de crème van professor Puschmann gretig ge kocht In de apotheken van Ame rika en Europa. Ook In Nederland zijn enkets apotheken ervan voorzien. Hij wordt geproduceerd door de multinational Korff en Is te ver krijgen in drie versies: voor ga- bruikers van 25-35 jaar, 35-45 jaar en ouder dan 45 Jaar.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 2