Afscheid van tante Atie: 'Waar de RET n et redt, redt H i het net' DAGELIJKS LEVEN Allëseters voor Van Rotterdammers ontdekten zelf PVC Het Vrije Volk Ruzie in SER Puin vertraagt graafwerk spoortunnel in Koningshaven Het Vrije Volk METROPOOL m Nico M*b$mboverh sfs-m Woonboot gezonken in Noorderkanaal Extra treinen naar de Kuip voor benefietwedstrijd Brandweer bevrijdt man: licht gewond i MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 Ze krijgt nog rode vlekken in haar hals als ze over dierenmishandeling, mannen en om gangsvormen in de metro praat. In alie an dere opzichten is tante Atie niet meer de strijdbare vrouw zoals veel Rotterdammers die gekend hebben. Afscheid van de Grand Old Lady van het Nieuwe Westen. Ze is nog niet dood, al lijkt Onze Lieve Heer in haar geval wel haast te willen maken. Van haar neus tot aan beide oren zijn duizenden, piepklei ne adertjes gesprongen, en wie goed kijkt ziet er elke tien seconden wel weer wat zij-armpjes bij komen. Als het niet zo droevig was, zou je kun nen zeggen dat tante Atie alvast in de slingers wordt gehangen alvo rens Hij haar tot zich roept. Dat haar make-up zo lang niet wil wachten en reeds in dikke drop pels van haar grauwe wangen glijdt ach, een kniesoor die daarop let. En bovendien: met wat velletjes uit het noti tieblok van de verslag gever kan ook dat afta kelingsproces wel een half uurtje tot stilstand worden gebracht. Snel over dus naar de harde feiten, opgetekend tij dens het allerlaatste in terview met tante Atie. „U vraagt mij wat voor vrouw ik eigenlijk was. Kijk es, in ieder geval geen platte. Jkben van goede koifiafl Mijn vader was notaWs .1te"Zwljn- jjuei aev x drecht en zelf was ik ad vocaat-assistente. Na een poosje heb ik eigen er beweging een punt gezet achter die carriè re. Ik merkte dat er in de juridischs wereld zo veel kwaad heerst, dat niemand aan de strijd tegen het onrecht toe komt. Ik heb mij zelf zo doende maar voor dat karretje gespannen. Om die reden ben ik ook lid geweest van de Dieren bescherming, van de Poezenkrant en van Greenpeace. Een soort gelijke grondhouding heb ik doen gelden in de wijk. Ik was netjes en te gen verpaupering. Als de werkloze buurman op zijn bed bleef liggen ter wijl ik zijn vrouwtje met zware boodschappen tassen zag slepen, dan deed ik daar wat aan. Ja hoor, ik pakte zo'n pro bleem meteen bij de kop. En de bewoners van het Nieuwe Westen pikten dat wel van een dame." Hoe anders verliep het in haar privéleven, waar het andere geslacht geen greintje respect; aan de dag'iegde 'JvoÖ'r Tante Atie: Bijna dood, allesbehalve springlevend en op een haartje na het hoekje om: Jk voel me afzakken." deugdzaamheid en bete re manieren. Slechts één jaar heeft tante Atie het huwelijk mogen consu meren. Vijftig jaar na dato verschijnen er nóg rode vlekken in haar hals als ze aan die perio de terugdenkt. „Maar ik kan er niet over. praten.1 10 90 «SdUX' m- woordig veel te gemak kelijk over trouwen wordt gedacht." Pas la ter In het gesprek kan uit haar woorden wor den afgeleid waar 'm nou ongeveer de' pijn zat. „Waar ik nog hels van raak," onthult ze dan, „is dat je de metro 1 nooit' 'kunt uitstappen, h°ómdat 'ër'darraltijö'juist iemand met een kinder wagen naar binnen moet. Echt, meneer, daar gruw ik van." Gelukkig zal zoiets diep-emotioneels zich voor tante Atie niet meer herhalen. Het laat ste stempeltje op haar strippenkaart zal spoe dig door de Grote Ma chinist zélf worden ge zet, want „waar de RET niet redt, redt Hij het net," zegt ze met dat nog resterende beetje vuur in haar stem. „Ik ben zo moe, ik voel me zo afzakken, het hoeft geen poos meer te du ren." En met het aardse bestaan van de Grand Old Lady van het Nieu we Westen loopt ook dit interview ten einde, want tegen het onvermijdelij ke valt niet op te bok sen, zoals ook een noti tieblok maar 200 velle tjes heeft. De fotograaf en de verslaggever ne men dan nog even de tijd om wat Saksisch porcelein en een paar Hummel-beeldjes voor de tombola uit te zoe ken. Want tante Atie kennende zou ze die toch maar aan de ver keerde mensen nalaten. Aan Aad Wieman, bij voorbeeld. Wat moet zo'n toneelspeler nou nog met die rommel? Die gebruikt voorbeen, volgende act toch weèV hele andere rekwisieten? Hij woonde binnen een etmaal weer bij zijn ouders. Vijf verhui zers zijn een hele dag bezig ge weest al die zware, eiken meu bels van de achtste etage naar de vrachtwagen te slepen. Voor lopig zullen ze wel ergens wor den opgeslagen totdat Nico het leven opnieuw alleen aandurft en een ander huis zoekt. Jammer dat het zo is gelopen, vinden de achtergebleven bewoners van het Kruisplein. Die hebben er nog even aan gedacht de verlegen, in zichzelf gekeerde bouwvakker te helpen. Maar wat konden ze een man van ver in de dertig over de liefde vertellen...? Nico moest er dus zelf maar uit komen, al was de halve flat ge tuige van het moment waarop zijn kaartenhuis definitief instort te. Terwijl tientallen mensen van af hun balkons in paniek toeke ken, stond hij die avond op het pleint/e voor het gebouw met een enorm mes op zijn keel. Er werd diverse malen op hem in gestoken en met elke schijnbe weging kromp dat kleine, gezette lijf dieper ineen. Het was een verschnkkelijk gezicht, zei ieder een naderhand. Precies die moord op Lee Harvey Oswald en bijna net zo echt. Een speciaal arrestatieteam had met groot vertoon een einde aan het drama gemaakt. Van alles kwam er aan te pas: bijtende honden, walkie-talkies, getrokken pistolen, handboeien en de ge traliede boevenwagens waarmee Nico en zijn belager apart naar het Haagseveer werden ge bracht. Hoe lang Nico daar heeft vast gezeten, is onduidelijk. Ze ker is wel dat die hopeloze, krankzinnige junk twee uur later weer voor zijn deur stond. Zon dermes waarschijnlijk, maar ook ongewapend best bereid het bed met Nico te delen. Voor de aspi rant-homoseksueel die je te eten geeft heb je immers altijd wat saïDïnsb v -rrrr Vale gier als verstekeling ROTTERDAM Medewer kers van de diergaarde Blijdorp kwamen er gistermiddag aan te pas om op het terrein van de Gasunie in het Europoort-ge- bied een vale gier te vangen. De vogel was als 'verstekeling' aan boord van het Liberiaanse vrachtschip Mosel Ore vanuit Afrika naar Rotterdam geko men. Het dier had de gehele reis op het voorschip van de Mosel Ore gezeten. De vale gier liet zich in eerste instantie, na het afmeren van het schip in de Mississippihaven, niet van gen door medewerkers van de Rotterdamse Dierenambulance. De vogel is voorlopig onderge bracht in Blijdorp. Justitie wil feiten over Roemeense familie RIDDERKERK De Rid- derkerkse politie zal op korte termijn het ministerie van Jus titie op de hoogte stellen van haar bevindingen met de Roe meense familie, die vorige week politiek asiel heeft aange vraagd. De politie twijfelt aan het verhaal van de familie over htm vlucht in de laadruimte van een vrachtwagen vanuit Roemenië. Naar aanleiding van krantefoto's belden diverse mensen naar de politie dat zij de Roemenen al enkele weken geleden in Rotterdam hebben gezien. De zestien leden tellen de familie verlijft voorlopig in Rotterdam. Sloepboot gezonken HOEK VAN HOLLAND De twee opvarenden van de sleep/duwboot Sandra zijn za terdag op het nippertje aan de dood ontsnapt toen hun schip op de Nieuwe Waterweg zonk. Het scheepje had het ponton Morgenster II op sleeptouw. Ter hoogte van het Breediep, de doorsteek in de Nieuwe Water weg die voor kleine schepen verbinding geeft met Euro poort, brak even voor tien uur één van de kabels. De Sandra werd daardoor scheef getrok ken en ging vervolgens in lutte le minuten ten onder. De 52-ja- rige kapitein en de 32-jarige matroos moesten overboord springen. Zij wisten op het pon ton te klimmen. Daar werden" zij door de toegesnelde lood- stender Jan van Gent opgepikt. De Sandra is inmiddels gebor gen. r.ihrrn jnWiTOO ilaJOL-JUJlUlf tsU d 'f i t. JO «twofï 'eswg -fwg't joa_ .aebtioribasjüi i si «'Bjffjrasi nsv SMsaut soa. ,easmosoaB4<sir m m «mira ttf/eB nsb'ifi j.jjiiui j tav led J>neensv9 xpw Jol ia Feest by Van der Giessen met de Skutskar in de bouwloods, enkele ogenblikken voor de tewaterlating. COM MEN,TA AR CNV-voorzitter Henk Hofstede en FNV-voorzitter Johan Steke lenburg zijn vrijdag rollend over de Bezuidenlioutseweg te Den Haag gegaan. Daar staat het gebouw van de Sociaal Economi sche Raad en in dat college voor advies en overleg brak slaande ruzie uit, met name tussen de werknemersvertegenwoordigers onderling. In de SER zitten behalve vertegenwoordigers van organisaties van werkgevers en werknemers een aantal onafhankelijke des kundigen, de zogeheten kroonleden. Dat gezelschap had zich de taak toegemeten bij de kabinetsformatie van advies te dienen over de richting van het sociaal-economisch beleid voor de ko mende regeringsperiode. Zou die operatie gelukt zijn dan waren nu de contouren zicht baar geworden van wat een nieuwe regering met werkgevers en werknemers in een centraal akkoord had kunnen vastleggen. Een centraal akkoord dat voorwaarde is voor de verwezenlij king van de verkiezingsprogramma's van alle grote partijen. Net als PvdA en CDA gaan ook de VVD en D66 uit van een buitenge woon bescheiden loonontwikkeling, terwijl de geluiden uit de vakbeweging duiden op forse loonsverhogingen nu de economie groeit en bloeit. Er is slechts één manier om die forse loonsverhogingen af te wenden: een centraal akkoord dat voor de werknemers zoveel verbeteringen met zich meebrengt dat men van meer loon voor meer consumptie kan afzien. Die maatregelen moeten perspec tief bieden voor werkzoekenden en uitkeringsgerechtigden en moeten tegelijkertijd alle werknemers van de overheid meebe- voordelen. Dat is een duur pakket, minstens even duur voor de bedrijven en de overheid als een simpele, maar forse loonsverhoging voor alle mensen met een baan. Werkgevers voelen daar niets voor; als er gedokt moet worden, dan in het eigen bedrijf en niet voor problemen van de samenleving, is daar het credo. De vakbewe ging is sceptisch over de mogelijkheid van een dergelijke af spraak en wacht af of er een linkser kabinet komt en zo ja of dat kabinet dergelijke afspraken kan maken. Want ook al wordt dat kabinet van CDA, PvdA en D66 linkser, het blijft een kabi- net-Lubbers. En de voorgaande kabinetten-Lubbers waren tot dergelijk sociaal beleid niet bereid. De SER-vergadering was tegen die achtergrond niet veel meer dan een voorspelbare rituele dans; net als het bakkeleien op def tige Haagse keien. Rotterdammers mochten zaterdag zelf de PVC-test doen in de infor matiestand van Milieudefensie, KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De werf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel heeft zaterdag een schip opgele verd dat voor bijna alle soorten la ding geschikt is. In het vaartuig kunnen zowel containers als olie en andere massagoederen (droge bulk) worden vervoerd. Een twee de schip uit een serie van zes van dit type werd zaterdag al weer te water gelaten. Deze twee schepen zijn ge bouwd in opdracht van de Rotter damse rederij Van Nievelt Goudri- aan. Dit zogeheten COB-concept (container, olie en bulk) maakt de vaartuigen breed bruikbaar: met gecombineerde lading kunnen ze in verschillende trajecten optimaal worden ingezet. Hierdoor worden de traditionele 'ballast'-transpor- ten voorkomen. In de internatio nale scheepvaartindustrie wordt met grote belangstelling gekeken naar dit ontwerp. Het eerste schip dat zaterdag is gedoopt en overgedragen aan Van Nievelt Goudriaan heet Norrsun- det. Het tweede dat te water is ge laten en ook al is gedoopt heeft Skutskdr als naam gekregen. De twee schepen zullen vooralsnog worden ingezet voor het vervóer van papaier en houtpulp van de Stora-fabrieken in Oost-Zweden, de grootste producent van papier en houtprodukten van Europa, naar Groot-Brittannié, België, Neder land, Frankrijk en Bondsrepubliek Duitsland. Op de terugweg zullen de schepen olieprodukten meene men naar Zweden, Voor Van Nievelt Goudriaan, vroeger één van de grote rederijen van ons land, maar later terugge vallen tot een klein scheepvaartbe- drijfje, luiden deze twee schepen weer een nieuw rederijbestaan in. Eerder leverde Van der Giessen-de Noord aan de Rotterdamse rederij twee zogenoemde 'shuttle-ferries', die een vrachtveerdienst in Zwe den tussen Karlstad en Gothenburg onderhouden. ROTTERDAM „Waarom moeten jullie nou zo nodig het mi lieu beschermen, dat heeft toch geen enkele zin." Gelukkig dacht niet iedereen zoals die verdwaalde pessimist afgelopen zaterdagmid dag op het Beursplein. De vereni ging Milieudefensie, kerngroep Rotterdam, stond daar die dag om de Rotterdammers te wijzen op de vele gevaren voor mens en milieu die er aan de plasticsoort PVC kle ven. Ada Lobman van de Rotterdam se Milieudefensie: „De betrokken heid van de mensen is heel groot Sommigen willen zelfs geld geven, terwijl we ze alleen maar vragen een kaartje in te vullen die we dan naar de fabrikanten opsturen die nog PVC-verpakkingen gebrui ken." Met het kaartje verklaart de ondertekenaar de produkten van de desbetreffende fabrikant niet meer te zullen kopen, totdat deze overgaat op alternatieve verpak- kingsvormen. Bij de stand van de vereniging op het Beursplein werd getest of er PVC in de verpakkingen van dage lijkse gebruiksvoorwerpen zit. Ar tikelen waarin het veel voorkomt zijn plastic flessen voor bronwa ter, knijpflessen ketchup, kuipjes margarine en de meest uiteenlo pende voorgevormde verpakkin gen zoals de bakjes waarin koekjes of batterijen zitten. Omdat deze verpakkingen meestal maar één keer worden gebruikt, zijn ze ex tra milieu-onvriendelijk. Niet iedereen liep met deze spullen zaterdagmiddag over het Beursplein. Daarom was de stand van de Milieudefensie ermee 'ver sierd', De mensen konden aanwij zen welk artikel ze getest wilden zien. Dit testen gebeurde met een koperdraadje en een gasvlam. Het koperdraadje werd verwarmd .en heel even tegen het materiaal ge; houden dat onderzocht moest y/op> den. Daarna werd het in de gas vlam gehouden, en als die gfofei kleurde, was aangetoond dat-er PVC in zat. De meeste mensen wa ren verbaasd: „Goh, ik wist 'niet dat er in die azijnfles ook PVC zit. Die gebruik ik altijd." Lobman van Milieudefensie: „PVC is gewoon giftig en gevaar lijk. Het begint al voordat het ge maakt is, want een van de be standdelen waarmee PVC gemaakt wordt, is chloor. Tijdens de pro- duktie van PVC komen ook nog eens giftige stoffen in het water en bijvoorbeeld dioxine in de lucht. Bij de uiteindelijke afvalverbran ding gebeurt dit laatste nog een keer." Dat actievoeren wel degelijk succes kan hebben, bleek uit de beloftes van drie fabrikanten uit de 'PVC-gebruikers top vijf om vanaf oktober dit jaar geen PVC- verpakkingsmateriaal meer te zul len gebruiken. Dit zyn Spadel Ne derland (bronwater), Van den Berg en Jurgens (margarine) en Unox (vloeibare bouillon). ROTTERDAM Het graven van de sleuf voor de Willems- spoortunnel in de Koningshaven in Rotterdam is een maand ver traagd. Op de bodem van de Ko ningshaven, die tot eind volgende week voor alle scheepvaartverkeer zou zijn afgesloten, zijn grote hoe veelheden puin en funderingsres- ten aangetroffen.De graafwerk zaamheden zijn inmiddels gestaakt en de Koningshaven is weer voor het scheepvaartverkeer openge steld. De funderingsresten zijn van de voorgangers van de hefbrug (een spoordraaiburug) en de Ko- ninginnebrug. Duikers hebben vo rige week de zaak in kaart ge bracht. Inmiddels is al begonnen met het opruimen van het puin. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen zal dit karwei tot 1 oktober duren. Vanaf 2 oktober is de Koningshaven dan weer drie weken afgesloten voor de graafwerkzaamheden voor de tunnelsleuf. ROTTERDAM Door nog onbekende oorzaak is gisteravond de woonboot Chantal in het Noorderka naal in Rotterdam gezonken. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het Gordelpad en de Noorderhavenkade. De woonboot zal zo spoedig mo gelijk worden gelicht. ROTTERDAM Voor be- zoekers van de benefïetwed- strijd, die het Nederlands elftal speelt tegen Kleurrijk Neder land, rijden woensdag 20 sep tember extra treinen naar en van het Stadion Feyenoord. Vanaf 18.35 tot 20.20 uur rijdt elk kwartier een extra trein van Rotterdam CS naar station Rotterdam-Stadion. De treinen vanaf Dordrecht met vertrek' om 18,20, 18.50, 19.20 en 19.50 uur maken een extra stop op Rotterdam Stadion. Vanaf 22.20 tot 23.00 rijdt elke tien minuten een extra trein vanaf het stadion naar Rotterdam CS. Om 22.40 uur vertrekt een ex tra stoptrein vanaf het stadion naar Dordrecht. De stoptrein van Rotterdam CS die om 22.20 uur vertrekt, stopt bij het stadi on. De dubbeldekker gaat dm 22.41 vanaf Rotterdam Stadion. ROTTERDAM De brandweer heeft zondagmorgen vroeg op de Wilgenplaslaan in Rotterdam een 31-jarige automobilist uit zijn voertuig moeten bevrijden. De man was in zijn auto bekneld ge raakt nadat hij uit de bocht was gevlogen en tegen een lantaarn paal tot stilstand was gekomen. Het ongeluk gebeurde omdat de man vermoedelijk te hard heeft gereden. Het slachtoffer is met en kele lichte verwondingen naar het Bergwegziekenhuis overgebracht. 4 |f Verschijnt twee maal per week. Redactie: Wlm de Jong: Het Vrije Volk/Metropolls, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam, tel. 010-4004400, tax 010-4128509. Maandag 18 september 1989 "-'tri Lxr\ r 1 »>'i V ei' 1 e$Es*-iJ n/* f 't - ISübf jM w, s jm' 4 1 fi

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1