Groninger wi nt standwerkersconcours V Lions promoot varen met 'Piet Hein' Publiek zwicht voor vlotte babbels en koopt grif Liduinastichting: van voorportaal tot Gymzaal gaat tegen vlakte Het Vrije Volk SCHIEDAM i li s—-- i "3 CURSUSSEN REANIMATIE Schildersclub Vreelust houdt tentoonstelling in Teers toof Rijnmond-MTS neemt afscheid van directeur Van Pelt Borgmeijer dirigeert 40 jaar Cursus eerste hulp in Noord Dijk gestremd Looproute over fundamenten Hoe ouder worden? ws PAGINA 4 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 Standwerker De Regt: zin en on zin van de groenteschaaf? Door Rein Wolters SCHIEDAM Werken in het zweet des aanschijns. Als stand werker je brood verdienen is bij een tropische temperatuur geen lolletje. Natte ruggen en oksels en droge monden waren het aanvan kelijke resultaat waarmee dertien standwerkers op de wekelijks wa renmarkt gistermiddag hun ar beidsdag besloten. De dertien had den nog méér dan op andere da gen, hun best gedaan om hun wa ren aan de man of vrouw te bren gen. Bovendien was het een gene rale repetitie voor het nationaal kampioenschap, dat vandaag in Zwofie wordt gehouden. Alle deel nemers aan het Schiedamse Stand werkersconcours, dat voor de veer tiende keer plaatsvond, zijn hier voor genomineerd. Waarmee gelijk duidelijk is dat de marktbezoekers gisteren te maken hadden met het 'neusje van de standwerkerszalm'. In Nederland zijn zeshonderd gedi plomeerde standwerkers. Al vroeg in de ochtend lokten de verkopers met verbale overtui ging het publiek naar hun stand. Dat ging de een iets gemakkelijker af dan de ander, maar dat had on miskenbaar te maken met de di versiteit aan artikelen die met overigens geloofwaardige argu menten werden aangeprezen. Min der aardig waren drie stille kra mers in de Lange Kerkstraat. Zy overstemden telkenmale een tikje 'pesterig' plantenverkoper G. Hon- dijk uit Nijmegen. Deze liet zich niet op de kast jaren en bleef, een goed standwerker waardig, stug daargaan. De zeskoppige jury gun de hem dan ook unaniem de aan- moedingsprijs, bestaande uit een door de VVV geschonken beker. „De keuze is moeilijk," erkende jurylid Wil Binkhorst na een eer ste ronde langs de stands. „Er doen keien mee," sprak ze waarde rend. Veel publiek trok J. Pieters uit Halsteren. Hij verkoopt goochel- kaarten. Waarschijnlijk is hij een doorgewinterd kaartengoochelaar, want de pakjes kaarten die wij kochten, vertonen niet datgene wat i hij ermee doefUMaar mis schien is dat jüisl dig,charme van zijn olijke en, tocmookjivemugen- de verkooppraatje.' De jury beloon de hem met een derde plaats. B, de Regt uit Middelburg (hij eindigde als tweede), speelt, met zijn verkooppraatje over zin en on zin van een groenteschaaf, in op opmerkingen uit het publiek. Dat doet de al jaren als standwerker zijn brood verdienende Zeeuw op een bijzonder gevatte wyze. Hij is niet op zijn mond gevallen, komt uiterst scherp uit de hoek, maar blijft een heer in zijn woordkeuze. Geen onvertogen woord komt uit zijn mond. Bij elke demonstratie stonden de mensen zes dik rond de stand van De Regt. Dat was ook het geval bij B. Ke- ijsers uit Groningen. Op een onge looflijk soepele manier praat hij een fles plantenmest met toebeho ren in je tas. Bovendien doorspekt hij zijn betoog met allerlei zinvolle adviezen om de planten en bloe men thuis een langer en gezonder leven te laten leiden. Halverwege de middag moest de 52-jarige ex- autoverkoper („dat heb ik 25 jaar gedaan, maar het ging vervelen") stoppen met zijn handel. Simpel omdat hij was uitverkocht. Keij- sers werd door wethouder Aad Wiegman (Marktzaken) uitgeroe pen tot winnaar van het 14e Schiedamse Standwerkerscon cours. Hij kreeg een permanente en een wisselbokaal mee naar het hoge noorden. De heer J. Willemse, ere-voor- zitter ,van de Landelijke Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel benadrukte bij de prijsuit reiking op het Hemaplein nog eens dat standwerkers 'peper en zout' van de markt zijn. „Een standwer ker is iemand die iets verkoopt dat je normaal nooit koopt," zo om schreef hij het ambacht eerder op de dag. Wethouder Wiegman zei dat het jaarlijkse standwerkersconcours niet is weg te denken uit het histo rische centrum van de stad en dat het onlosmakelijk is verbonden met de weekmarkt, die daar al sinds mensenheugenis plaatsvindt. Standwerker De Regt (die voor het dertiende jaar deelnam) sprak een dankwoord namens zijn collega's. Niet alleen gericht aan het ge meentebestuur, maar ook aan het adres van Mari Dingenouts, coör dinator" van het concours. Zij is SCHIEDAM Het voormalige koninklijk jacht Riet Hein kiest dinsdag ligplaats in de Voorhaven. Het blijft de hele week in Schie dam en op de slotdag van het be zoek, 30 september, is het voor een beperkt gezelschap mogelijk op te stappen voor een rondvaart. De rondvaart voor maximaal 25 personen duurt per keer ongeveer één uur. De afvaarten zijn om 10.00, 11.30 en 13.00 uur. Toe geeft men steun aan de Stichting tot Exploitatie van de Piet Hein, ten bate van het Zeekadet Korps Nederland. Ruim tien jaar geleden zag het er naar uit dat het 31 meter lange, stalen vaartuig de langste tijd had gehad. Prinses Juliana en Prins Bemhard wilden van hun huwe lijksgeschenk af. De kosten om het dubbelschr oef schip in goede staat ningshuis gezinde Rotterdammers, werd in 1979 de Stichting Piet Hein opgericht. Het doel was het jacht in de vaart te houden en het open te stellen voor het publiek. Het prinselijk paar zag veel in de plannen en besloot het schip in bruikleen af te staan. Het is nog steeds eigendom van Bemhard en Juliana. De gemeente Rotterdam zag in de Piet Hein een publieks- kade laatste plaats bedankte hij het toe gestroomde publiek. „Zonder jullie kunnen wij niet werken. Jullie waren vandaag een heerlijk pu bliek." w bij de VVV aan de Buitenhaven weg. De kaarten worden in volgor de van aankaop,uitgegeven. De organisatie is in handen van de-Lionsï®lubfiSiMfe)m,-»Hiemee/; te houden en de personeelslasten''- trekker-,en stelde een stuk langs, tie Coolhaven ter 'beschik- kip4,^Ftjpse£|anan,a: droeg, onder;: den het schip in de vaart te hou den. Bovendien kon er in de Ne derlandse weersomstandigheden ook maar weinig worden gevaren. Op initiatief van een aantal'ko- Door Han van der Horst SCHIEDAM De stichters hadden zich in htm graf omge draaid: een gereformeerde be windsman die eregast is op een katholiek feest. Toch is dat wat de Sint Liduinastichting eigenares se van Schiedams katholieke be jaardencentrum presteerde. Om de algehele vernieuwing van het tehuis te vieren had zij niemand minder dan minister Brinkman uitgenodigd om de feestrede te houden. Hij sprak over een uiterst modieus thema 'Verzorging als on derneming'. En dét kwam bij me nig hedendaags Schiedammer hard aan: bejaardenzorg is toch geen on derneming. Dat heeft met fatsoen en solidariteit te maken. Onderne ming riekt naar winst. Hoe dan ook de feestelijke bijeenkomst liet zien, dat er andere tijden waren aangebroken ook al door het politieke protest van de bejaarden verzorgsters die Brinkman het een en ander onder de neus wreven over hun moeilijke taak en hun la ge lonen. Wat doet de Sint Liduinastich ting? Zij schept om het maar een beetje officieel te zeggen mogelijkheden voor oude mensen om hun leven net zo in te richten, als ze zelf willen. Maar ouderdom komt met gebreken en daarom staat de enthousiaste staf klaar om de bewoners te helpen waar dat nodig is. Maar de klant is altijd koning of koningin. Je hoeft je als bejaarde in het Liduinahuis niet allerlei goedbedoelde bemoeizucht laten aanleunen, als je daar geen behoefte aan hebt. Ook dat zouden de stichters niet begrepen hebben. Zij immers wa ren erop uit Rooms Katholieke be jaarden een levenseinde te bezor gen, zoals de kerk dat voorschreef. Het bejaardentehuis, dat zij in de jaren vijftig van de vorige eeuw stichtten, was geen plek, waar ou de mensen met misschien hier en daar een lichamelijk probleem een rijk leven konden leiden. Het was een voorportaal van de dood, waar men zich diende voor te bereiden op de confrontatie met God voor Diens rechterstoel. Ze bouwden op de hoek van de Nieuwe Haven en de huidige Sint Liduinastraat een hofje voor stevig betalende bejaarden en een zalen complex voor de armeren. Want het bejaardentehuis was een af spiegeling van de maatschappij. De njken hadden recht op privacy. De armen moesten gehoorzamen en hun plaats kennen. Dat echtpa ren na veertig of vijftig jaar ge- tW iff- 5 «s; fs»- --O grote' bélknfêtèliing, dé Piet Hein' op 18 december "1980 over aan de gelijknamige stichting. Maar al na enkele maanden bleek het binnen de'stichting'niet te boteren. Ruzies"fm-"beschuldigingenJvan verdinSte_hngvylógM',oVer ,eïi Weer. Van 'hét' eigenlijke werk kwam weinig terecht. Nog geen twee jaar na de overdracht, klapte de Stich ting Piet Hein uiteen. Het jacht verdween naar een achterafwerf van Bos Kalis bij Lekkerkerk en lag in de Lek te verpauperen. Daarna kwam het jacht, na sa menspraak met prins Bernhard, in handen van een nieuwe Stichting én het Zeekadetkorps Rotterdam. Sindsdien is een aanmerkelijke verbetering ingetreden, een ko ninklijk jacht waardig. Talloze uren zijn gestoken in het opknap pen van het schip, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog door de be zetters is ingepikt en behoorlijk werd beschadigd. De Piet Hein heeft nu een vaste ligplaats in de Waalhaven naast de voormalige mijnenruimer Abraham Crijnssen, eigendom van de zeekadetten. Dankzij het nieuwe management is het "jachnutf regelmatig aanwe zig bij grote evenementen zoals de Open Havendagen in Rotterdam, de Stoomdagen in Hellevoetsluis, de Haring- en Bierfeesten in Vlaar- dingen, do-Vierdaagse in Nijmegen en volgende week dus ook in Schiedam. Uit de inkomsten van rond vaarten en de verhuur voor specia le dagtochten voor kleine gezel schappen wordt het onderhoud van de Piet Hein bekostigd. Aan boord is een eenvoudige keuken. Het interieur van het schip is zo veel mogelijk authentiek geiaten. SCHIEDAM In de wijkcen tra Klubhuis Zuid en De Erker in West gaan reanimatlecursussen van start. In wijkcentrum de Er ker wordt in twee avonden een reanimatiecursus gegeven. De eer ste les start op 25 september, de tweede les op 16 oktober. Hiervoor bedragen de leskosten tien gulden. Belangstellenden kunnen zich op geven bij het wijkcentrum, tele foon 010-4263161. Op 4 oktober begint in Klubhuis Zuid een cursus, die uitgebreid is met les in acuut levensreddend handelen in andere gevallen, zoals bij slagaderlijke bloedingen, ver giftigingen of verdrinking. Deze cursus duurt vier avonden. De kos ten bedragen 50 gulden. Geïnteres seerden kunnen contact opnemen met Klubhuis Zuid, telefoon 010-4267297. In beide gevallen staan deskun dige instructeurs klaar om de cur sisten de juiste technipken bij te brengen. Het eerste bejaardenhuis op de hoek van Liduinastraat en Nieuwe Haven. Een holje voor stevig betalende bejaarden en een zalencomplex voor de armeren. scheiden in mannen- en vrouwen zalen werden ondergebracht, hoor de daarbij. Ze hadden in de Sint Liduinastichting tenminste geen cel voor mensen die de talloze leef regels doorbraken, zoals in het ge meentelijk Sint Jacobs Gasthuis. De verzorging van de oudjes ge schiedde door strenge nonnen. Er was een kapel, waar dagelijks de heilige mis werd opgedragen en het was onverstandig daar te ont breken. Want iedereen lette op ie dereen en wie in het zicht van de dood zijn of haar godsdienstigheid niet centraal stelde, daar moest wel iets ontzettend mee mis zijn. Het bestuur van de Sint Lidui nastichting was in handen van katholieke notabelen, die zuinig heid paarden aan de overtuiging, dat zij Buitengewoon Veel Goeds deden. Uit zuivere naastenliefde hadden zij immers dit tehuis voor de oudjes opgericht en die moch ten daar dan ook dankbaarheid voor betonen. In hun laatste le vensfase kregen de bewoners van het Sint Liduina Gesticht nog eens duidelijk ingepeperd, hoe de we reld in elkaar zat. Wie boven hoor de en wie beneden. Dat is allemaal radicaal omge draaid. En het mag de Sint Lidui nastichting tot eer strekken, dat zij zélf daar van harte aan heeft mee gewerkt. In de jaren zestig werd het bouwvallig geworden hofje met de grond gelijk gemaakt. Dat zelfde gold voor het zalencomplex. In plaats daarvan verrees een soort flatgebouw waarin iedere be woner beschikte over een eigen kamer en nu na de verbouwing over een aparte woon- en slaapka mer. Het personeel in wat inmid dels 'woon- en verzorgcentrum Frankeland' heet, bestaat al vijfen twintig jaar uit aardige mensen die vooral dienst willen verlenen en vooral niet betuttelen. De kapel wordt bezocht' door mensen die troost vinden in het geloof en de geestelijke verzorgers preken niet meer hel, verdoemenis en ootmoed, maar proberen de vlam van het geloof brandend te houden door de kerkgangers te wijzen op him zelfstandigheid. Het zijn tenslotte geen mensen die de hoge heren moeten danken voor dat onderdak. Het zijn betalende huurders met rechten. Ook al is het de overheid die in de praktijk de meeste kosten vergoedt. Maar dat kan onder meer dankzij het feit, dat die oude bewoners hun le ven lang belastingen en sociale premies hebben opgebracht. Daar om hebben zij recht op wat zij krijgen. En mogen zij zich terecht beschouwen als leden van een ge neratie die de Sint Liduina Stich ting van nu mede hebben mogelijk gemaakt. Het is goed als jeugdige en ta lentvolle ministers die toespraken houden over 'Verzorging als onder neming' die offervaardigheid niet vergeten. SCHIEDAM Gebruikers van het Rotterdamse volkstuincomplex Vreelust hanteren palet, linnen en penselen met verve. In 1981 leid de dat onder het motto 'voor ama teurs door amateurs' tot de oprich ting van de schilderclub Vreelust Verscheidene van de zondagsschil- ders hebben sindsdien niet stil zwijgend afgewacht. Buiten de club om staken zij ook op andere plaatsen hun licht op en verbeter den hun technieken en inzichten. Ze volgden les bij Dick earlier, na men deel aan cursussen bij de Volks Universiteit, kregen privéles of waren lid van de kunstklas van het Stedelijk Museum. Het resultaat van hun werk is thans te bezichtigen in de foyer van theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. De club exposeert regelmatig m galeries of openbare gebouwen. Vreelust bestaat voor de helft uit Schiedammers. Op di verse werkstukken zijn impressies van de omgeving van Schiedam vastgelegd. SCHIEDAM Directeur ing. Th P. van Pelt neemt op vrijdag 29 september officieel afscheid van de Rijnmond-MTS aan de Schiedamseweg. Dat gebeurt tij dens een receptie die van 16.00 tot 18 00 uur in de school plaatsvindt Vorige maand maakte hij gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. De heer Van Pelt is vanaf 1957 betrokken geweest by het middel baar technisch onderwijs. Hij gaf les in elektrotechniek en schreef een groot aantal studieboeken. Daarnaast ontplooide hy activitei ten binnen landelijke organisaties, die het middelbaar technisch on derwijs in zijn huidige vorm ge stalte hebben gegeven. Vanaf 1971 is de heer Van Pelt betrokken geweest bij de Rijn mond-MTS. In eerste instantie als docent. Maar al snel, vanaf 1973, droeg hy als adjunct-directeur me de-verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van de school. In 1982 werd hij benoemd tot direc teur. SCHIEDAM Het gemeentebe stuur wil uit oogpunt van bezuini ging het gymnastieklokaal aan de Mgr. Nolenslaan slopen. Uit een toelichting aan de raadscommissie voor Onderwijs blijkt dat het uit de beginjaren "60 daterende lokaal t vrijwel niet meer door het onder- wijs wordt gebruikt. De weinige gebruikers zijn zonder bezwaar on der te brengen in nabijgelegen an dere gymzalen. Het gebouw is bovendien toe aan een grote onderhoudsbeurt. Hierin ziet het college weinig heil. Daarom wordt voorgesteld het te slopen. Hoewel dit anderhalve ton kost, levert het in de toekomst ge zien toch een fikse besparing op. SCHIEDAM Speciaal voor di ligente Ria Borgmeijer concerteert op vrijdag 29 september het Schie dams Vrouwenkoor. Zij is die dag op de kop af veertig jaar en één dag dirigente. „Ons koor prijst zich gelukkig met Ria Borgmeijer, die door haar programmakeuze en bezielende leiding de leden nog steeds enorm weet te inspireren. De concerten zijn dan ook altijd enorm leuk en vormen ieder jaar een hoogtepunt in het 45-jarig be-, staan van ons koor," aldus het be stuur. Het koor zingt werken van i Monteverdi, Bartelink, Debussy en Saint-Saéns. Voorts verleent de ba riton Frans Huijts medewerking met Christo Lelie en later ook Ria Borgmeijer aan de vleugel. Kaar ten voor het concert in de Magna- lia Deïkerk aan de Albardastraat kosten 7,50 per stuk. Pashouders betalen 6 gulden. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 19.15 uur. SCHIEDAM St. Liduina, de vereniging voor Eerste Hulp Bij Ongevallen in Kethel, verzorgt ge durende zestien woensdagavonden een totaal vernieuwde en naar de moderne inzichten aangepaste be ginnerscursus rvoor ^mensen .die zich de EHB O-technieken eigen willen maken. Door een arts wordt de cursus geleid op een 'rea listische, begrijpelijke en effectie ve wijze'. De.cursus wordt afgeslo- ten met een landelyke erkend exa men en diploma. Deelnemen kost 125 gulden, in clusief lesboek, oefenmateriaal en examengeld. De cursus wordt gege ven in het Kruisgebouw aan het Bachplein 588. Informatie by D. van der Wal, tel. 4711080. SCHIEDAM Gebruikers van de Westfrankelandsedijk moeten de komende vijftien weken reke ning houden met enige overlast. Maandag wordt begonnen met een reconstructie van het wegdek tus sen de Ruyterstraat en de Willem de Zwijgerlaan. De rijweg van de Westfrankelandsedijk wordt in noordelijke richting opgeschoven, krijgt een asfaltlaag en wordt ze ven meter breed. Tussen de rijweg en de dijk komt een vrijliggend fietspad met een voetpad. Nabij de ingang van hun bedrijf krijgen de werknemers van de Hollandse Constructie Groep de beschikking over een parkeerterrein met onge veer tachtig parkeerplaatsen. SCHIEDAM Wandelen over de resterende fundamenten van het oude Poldervaart gemaal (nabij de Vlaardingsedijk) zal binnen niet al te lange tijd mogelijk zyn. In een voorstel aan de raadscommis sie voor Stadsontwikkeling vraagt het college van B W om hier voor geld beschikbaar te stellen. Binnen het plan is ook de aanleg van een parkeerterrein voor 48 au to's opgenomen voor gebruikers van het aangrenzende volkstuin complex Vijfsluizen. Bovendien wordt binnen het plan ruime aandacht geschonken aan een afwerking met beplanting en looppaden. De uitvoering van het plan kost ruim 300.000 gulden. SCHIEDAM Speciaal voor vrouwen die ouder zyn dan 55 jaar verzorgt de Stichting Vrou wen Vormingswerk vanaf 10 okto ber een cursus 'Ouder worden' in het dienstencentrum De Vier Mo lens aan de Nieuwe Damlaan 766. Tijdens zes dinsdagochtenden wordt gesproken over de tijd die nog voor de boeg ligt; wat men kan en wat men allemaal wil. Deelnemen kost 15 gulden. Er kun nen 12 vrouwen inschrijven bij Mies Derks via tel. 4749907. shy 1 11 Ut 'tCiife/i Wijf aaiJiöv --* - ï-.w ,r,. -^a-wtawi JïtP I Mb

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1