'Verder kijken dan de Hoogstraat' Energieplan brengt tijd van de kolenkit terug Scholieren krijgen les over gezonde voeding TV Actie voor behoud sleepboot 'Hudson' Bassie Adriaan op Bachplein Frans van Thienen (Broersveld) boos op 'chocoladesoldaat' Verhulsdonk TV KRANT IN SCHIEDAM OP ANDER KANAAL TVKRANT Open weekeinde In Arboretum Kralingen Stedelijk Museum tijdelijk gesloten Kledingbeiirs Douches vervangen lavetten JSp®fS SCHIEDAM Het circus Bas sie S- Adriaan doet op zaterdag en zondag 1^ en 15 oktober het Bach plein in Schiedam aan. Behalve de tv-idolen treden ook Afrikaanse olifanten, acrobaten, chimpansees, grote, en kleine paarden en kame len op. Het programma wordt mu zikaal ondersteund door het orkest van de Italiaanse orkestleider; Maurizio Mantille. Hoewel de naam Circus Bassie fr Adriaan het idee Wekt dat het alleen voor kin deren is, is het tegendeel waar. De Vlaardingers hebben flink uitge haald om ook dit jaar weer een groot, internationaal circus te pre senteren. De deelnemers komen uit Duitsland, België, Denemarken, Oostenrijk, Italië, Frankrijk en Tsjechow-Slowakije. De nieuwe tent biedt plaats aan 1750 bezoe kers en voor kinderen is er een aparte kinderloge-rang waardoor ze. absoluut vooraan zitten. Dë voorstellingen beginnen om 14.30. uur. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij Tabakspeci aalzaak Janse, Broersvest 8 én de boekhandel Mercurius, Hof van Spaland 31. Bassie Adriaan komen half oktober op het Bachplein. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Het kan toch niet de bedoeling van de plaatselij ke WD-politiek zijn om ons de nek om te draaien 7" Twijfel en boosheid dringen om voorrang bij Frans van Thienen, middenstan der van het Broerveld en voorzit ter van de gelijknamige winke liersvereniging. Twijfel plaatst de ondernemer bij met name het VVD-gemeenteraadslid Gerard Verhulsdonk. En boosheid bij zijn onlangs weer opgerakelde plan om de Passage te verlengen en door te trekken naar de Hoogstraat ter hoogte van de Lange Achterweg. f Vorig jaar lanceerde Verhuls donk, middenstander aan de Hoog straat, het plan om de Passage door te trekken. Hij haalde daar mee een oud stokpaardje van stal. Een projectontwikkelaar zag wel iets in het plan en werkte het ver der uit. Tot boosheid van de win keliersvereniging Broersveld, die zegt niets te willen weten van een doorgetrokken Passage en al hele maal niet omdat zo'n winkeldoor loop hun winkelstraat gaat krui sen. Van Thienen: „Eens in de zo veel tijd vindt een of andere plaat selijke politicus het noodzakelijk om iets te spuien over projecten in de binnenstad. Was het nu nog iets zinnigs, maar meestal is het een vorm van dagdromerij, zoals nu weer van Verhulsdonk." Hij heeft het niet zo op de in de VVD actieve bonbonhandelaar, die ooit nationale belangstelling trok door in het Elftal van Koos Poste- ma op televisie over allerlei zaken te praten. Van Thienen: „Die cho coladesoldaat heeft durven te zeg gen dat het Broersveld eens moet ophouden met te pretenderen een winkelstraat te zijn. Dat slaat ner gens op. In de Hoogstraat wisselen veel winkels met grote regelmaat van eigenaar of huurder, terwijl in onze winkelstraat vele winkels al méér dan vijftig jaar gevestigd zijn. Ik word er weieens moe van om steeds weer op aantijgingen in onze richting te moeten reageren. „Onze winkelstraat is de dupe van kapitale fouten die in politie ke kring zijn gemaakt. Dat begon al in de jaren '70 onder wethouder1 Bolmers, de voorganger van de huidige wethouder voor stadsont wikkeling, Chris Zijdeveld.. De me tro zou worden doorgetrokken naar onze stad. Op het Bréersveld werden op gezag van Bolmers al vast panden gesloopt voor het toe komstige tracé. Dat is nog steeds een gapend gat, zeg maar vuilnis belt, in de bebouwing van onze straat. Er is met plannenmakerij al veel geld vermorst. Wij, de win keliers van het Broersveld zijn het kind van de rekening. Laksheid, langebaanwerk en bureaucratie dreigen ons kapot te maken. „De VVD, en vooral het ge meenteraadslid Verhulsdonk, denkt alleen maar aan de Hoog straat. Natuurlijk wil hij die nieu we Passage graag. Die komt pre cies uit naast zijn bonbonwinkel. Gelukkig hoor ik van de PvdA po sitievere geluiden. Die partij wil het Broersveld laten worden wat het moet worden: een winkelstraat met allure." Oppepper Van Thienen verder: Wij zijn voor de uitvoering van de oor spronkelijke plannen. Dus het ABC-warenhuis (Albert Heijn, Blokker en C&A) aan de Lange Kerkstraat en een warenhuis (de Hema?) aan de andere kant van het Broersveld, nabij de Hoog straat, waar vroeger het internaat De Uitkijk was gevestigd. Op deze wijze ontstaat een positief span ningsveld, met als gevolg dat zowel de Broersvest, de Hoogstraat als wij een oppepper krijgen. Wij den ken niet alieen aan de eigen straat. De Hoogstraat heeft kennelijk angst voor onze concurrentie en daarom komen er van die zijde steeds speldeprikken onze kant uit." Andere ideeën zijn de Passage binnen afzienbare tijd afbreken. De fundering van het pand is aan getast en ook de bouwkundige staat zou geen ruimte meer laten voor een grondige renovatie. Nieu we huurders krijgen niet de zeker heid van een normaal huurcon tract. Het Passage-theater loopt op zijn laatste benen. Bij de ontwik keling van het plan Stadserf wordt rekening gehouden met de bouw van een nieuw theater. Om het hoogteverschil tussen Broersveld en de andere straten op te vangen en het als hinderlijk ervaren ga pende trapgat te vervangen wordt gedacht aan de bouw van een meer. verdiepingen tellend winkel pand op die plek. Door Han van der Horst SCHIEDAM De gemeente doet veel aan energiebesparing en daarvoor is een heel duidelij ke reden. Het is lust, leven en al les overheersende lobby van de veel gesmade wethouder Chris Zijdeveld. Zolang hij nog op het' Stadskantoor zetelt, zullen de. Schiedammers regelmatig ver-i maand worden zuinig te zijn met gas en electriciteit. Zijdeveld iaat. het niet bij goe de raad. Hij doet er wat aan. Nu ligt er wèer een plan om burgers tè helpen him gas- en lichtreke- ning laag te houden. Niet door de kachel laag te zetten, maar door het nemen van een stel gerichte maatregelen om warmte bin nenshuis te houden. Het nieuwe programma levert .ook nog eens' wat werkgelegenheid op. Lezing van het lijvige voorstel geeft aanleiding tot enige mijme ringen over de" loop der tijden en de krankzinnig snelle verande ringen die de samenleving van Schiedam heeft doorgemaakt. Want wat wordt daar aangera den? Tochtstrips, borsteltjes in de brievenbus en allerlei andere kleine handigheidjes die ik me1 als veertigjarige uit mijn jeugd herinner. Een lapje voor de brie venbus was vanzelfsprekend in 1948. Koot en Bie wijden er dan' ook een half couplet aan in him prachtige lied over dat jaar 'Toert was geluk nog heel gewoon'. Hoe komt het toch, dat je zul ke vanzelfsprekendheden tegen woordig als nieuwe uitvindingen moet presenteren? Daar heb ik; een persoonlijk theorietje over: nu is geluk niet meer gewoon, maar warmte wel. Bijna iedere: Schiedammer haalt haar in huis door aan een knop te draaien. Ze is zó vanzelfsprekend geworden,, dat geen mens zich meer reali seert, wat er allemaal voor komt kijken om in huis een menswaar dige temperatuur te handhaven. Dat is veroorzaakt door de snelle' opmars van het aardgas en in het kielzorg daarvan de centrale ver warming sinds de jaren zestig. Voor die tijd had iedereen een kolenkachel of preciezer gezegd één kolenkachel die een centrale plaats had in de woonkamer. De; haard vereiste veel aandacht. Je moest hem regelmatig met kolen' Iedereen had in 1948 nog één kolenkachel die een centrale plaats had in de woonkamer. bijvullen. Anders ging hij uit en aanmaken kostte al gauw een half uur. Daar kwamen oude kranten aan te pas en bij de wa terstoker aangeschaft kachel hout. Fikte dat behoorlijk, dan moesten er niet te weinig, maar ook niet teveel kolen op. Anders gingen ze niet goed gloeien. En naast de kachel prijkte de koienkit die steeds moest worden bijgevuld. Dat vergde een dage lijkse tocht naar de ijskoude kel der of het schuurtje waarin het kolenhok was ondergebracht. In de meeste bergruimtes van de ou dere flats in Nieuwland vind je ze nog. Kolen waren een dure liefheb berij. De kolenboer had ze in ve le soorten en prijsklassen voorra dig. En als de herfst aanbrak, be tekende een bestelling bij hem een fikse aanslag op de huishoud portemonnee. Dat merkte je heel direct en de meeste huismoeders waren dan ook zuinig op de voorraad. Ze hielden de deur van de woon kamer zorgvuldig dicht, als de kachel brandde. Ze waren inder daad met tochtstrips in de weer. En de gemiddelde kamertempe ratuur in het huis was veel lager dan nu. De andere vertrekken in de woning werden alleen ver warmd, als ze gebruikt moesten worden. Daarvoor bezaten de mensen draagbare oliekacheltjes van het merk Aladdin en het merk Bes. Dat laatste was ge vaarlijk, zo blijkt nu, want hij brandde op een pit met de vorm van een priesterboord. Materiaal: zuivere asbest. De oliekachel werd een tijdje daar geposteerd, waar warmte nodig was. - Als het buiten vroor, stonden de bloemen op de ramen. Die heb ik al jaren niet gezien: En ik herinner me zelf, dat het water in het lekgootje van het kozijn na koude nachten wel eens bevro ren was. Dat was allemaal heel nor maal. Daar maakte niemand zich druk om! Aan de andere kant weet ik nog heel goed, waar iedereen zich wel druk om maakte. Want ik ben om zo te zeggen in de kerk geboren en laat dus deuren open staan. Ook vergeet ik uit verstrooidheid wel eens het licht uit te draaien. „Jongen, dat kost goud", kreeg je dan te horen. Dat paste by die sobere jaren vijftig. En die sobere mentaliteit moet volgens Chris Zijdeveld en zijn plannenmakers terug ko men. Hij heeft groot gelijk. Het zal wel moeten. Al die walmende schoorstenen van vroeger droe gen bij aan de vervuiling van het milieu en zoals we nu maar al te goed weten komende kli maatrampen. zoals het broeika seffect. Onze schoorsteen zijn we nu kwijt, maar ver van ons huis staat de gigantische energiecen trale hetzelfde te bewerkstelli gen. Dat ontslaat de burger niet van zijn persoonlijke verant woordelijkheid voor de leefbaar heid van de aarde. Er gaat weer een lapje voor mijn brievenbus. SCHIEDAM Voor donderpre ken over patat, frikandellen en kroketten hoeven de leerlingen niet bang te zijn. Maar ze zullen wel fijntjes op alternatieven wor den gewezen. „Hit is niet de be doeling om even te verteer?igen dat iedereen vanaf nu gezond moet gaan eten, want dat werkt toch niet," zegt Petra Bénard, voorlicht ster van de GGD Nieuwe Water weg Noord. „We willen uitleggen dat er verschillende' voedingspa tronen bestaan, en dat sommige voedingsgewoonten risico's voor je gezondheid met zich meebrengen. Als de kinderen zich daarvan be wust worden, kunnen ze ook leren om geleidelijk aan hun eigen keu zes te gaan maken." Weetdwatje eet! Dat is het mot to van een project dat gedurende het schooljaar '89-'90 aan de orde zal komen op een groot aantal scholen voor basisonderwijs en speciaal" onderwijs in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De leer lingen zullen les krijgen over alles wat met voeding te maken heeft Maar het blijft niet bij theorie al leen, want daarnaast zijn er een groot aantal doe-activiteiten, zoals samen koken, traktaties en over blijven op school voor gemeen schappelijke maaltijden. Het project is een initiatief van de GGD Nieuwe Waterweg Noord, afdelingen Gezondheidsvoorlich ting -opvoeding en Jeugdgezond heidszorg. Het lesmateriaal kwam tot stand in samenwerking met de Onderwijs Begeleidings Dienst, het regionaal steunpunt Hayat, het Kruiswerk Nieuwe Waterweg Noord en het Landelijk Voorlich tingsbureau voor de Voeding. De scholen kunnen intekenen op de leskisten die speciaal voor het project zijn samengesteld. Deze bevatten een schat aan lesmateri aal over voeding, aangevuld met posters, stickers, spelletjes, kleur platen, cassettes en andere doe- middelen. De oudêrs zullen zoveel mogelijk betrokken worden bij de activiteiten op schel, omdat het voedingspatroon th- mmerszeer bepalend is voor dt gewoonten die de kinderen zich eigen maken. leerlingen die bij dé afdeling Jeugdgezondheidszorg van de GGD langskomen voor het Periodiek Ge neeskundig Onderzoek krijgen dit jaar bij hun- uitnodiging een invulfolder/kleurplaat ;over voe dingsgewoonten. Het is de bedoe ling dat deze thuis met de ouders wordt ingevuld en vervolgens in geleverd bij de schoolarts. Verder is er in eik van de drie steden bij de GGD een aparte pre sentatie. In Vlaardingen is er een tentoonstelling over voeding, in Maassluis wordt een korte teken film gedraaid en in Schiedam is de expositie 'Door dik en dun' te zien. Vanaf maandag 2 oktober zal de Avondbladen TV krant op het Schiedamse kabelnet voortaan op een ander kanaal uitzenden en wel op kanaal 28+ UHF Ook enkele andere zenders zijn vanaf die dag op een ander kanaal te vinden. Een volledig overzicht van de wijzigingen vindt u op de Avondbladen TV krant Schie dam. ROTTER DA Opknapbeurt panden Rotterdamseaijk SCHIEDAM Het blok ver waarloosde maar bouwkundig in redelijke staat verkerende panden op de Rotterdamsedijk 26 en 28 is aangekocht door de gemeente. Een Rotterdams ar chitectenbureau heeft intussen een renovatieplan gemaakt. Het aantal woningen is daarin,-me: f de om de vraag naar inpandige - berging, met een teruggebracht tot vijf. Op de begane grond komt een driekamerwoning met een tuin. De andere vier; woningen worden verbouwd tot vierkamer maisonettes. Het is de bedoeling om de- woningen (na de renovatie) te verkopen voor prijzen die lig gen tussen de 110.000 en. 120.000 gulden. ROTTERDAM Hoewel er minder bloemen te zien zijn dan in het open weekend in het voorjaar, zal het vandaag en morgen in het park Arboretum Trompenburg in de Rotterdam se wijk Kralingen toch ook weer goed toeven zijn. Naast de groenblijvende bomen, struiken en coniferen staan de bladver liezende, waardoor de mooie herfstkleuren nog beter uitko men. Tevens worden om bij te dragen aan de onderhoudskos ten van het park verschillende zeldzame planten en struiken uit het Arboretum en uit de cactussen- en vetplantenkas verkocht. Verder zal een kwe ker uit Boskoop bomen, strui ken en rhododendrons verko pen en zullen de dames van de Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde ter plaatse geschikte bloemstukken verio- ten en verkopen ten bate van het Arboretum. Evenals vorig jaar, toen er rond de zesduizend bezoekers kwamen, zal er voor de bezoekers koffie, thee en soep verkrijgbaar zijn. Het park is aan de Hoyingerdijk 64 te bereiken met tramlijn 3, halte Hoflaan, en is zaterdag en zon dag van 9.00 tot 17.00 geopend. SCHIEDAM Als gevolg van een/;ingrypende;„,verbou- wingiis het* Stedelijk Museum van begin oktober tot en met april 1990 gesloten. De St. Jans- kerk wordt gebruikt als alter natieve tottponsfellingsruimté.' De eerste expositie die,, in de kerk gehouden wordt gaat over de Historie van de Grote Kerk. Deze kwam tot stand door sa menwerking tussen het Ge meentelijke ,Archief Schiedam, het kerkbestuur van de Neder landse Hervormde Gemeente en de Oud-Katholieke kerk. Cul tuurwethouder L. A. Hafkamp open de expositie op vrijdag avond 6 oktober om 20.00 uur, welke is te bezichtigen van 7 tot en met 28 oktober. De ope ningstijden zjjn van 10.00 tot 17.00 uur. De kunstklassen van het Stedelijk Museum hebben onderdak gevonden in het pand Korte Haven 127. De educatie ve activiteiten waaronder de kunstuurtjes zullen zowel op de scholen als in de St. Janskerk plaatsvinden. SCHIEDAM Woensdag houdt de openbare basisschool De Kameleon aan de Torbecke- plein 2 een kledingbeurs. Op de twee voorafgaande dagen kan iedereen in de ochtenduren ge wassen en gestreken kleding in leveren. De verkoop is van 08.30 tot 14.00 uur. De op brengst wordt gedeeld door de school en de mensen die kle ding hebben aangeleverd. SCHIEDAM In 1092 wonin gen van het Gemeentelijke Wo- üingbeheer in Groenoord worden de lavetten vervangen door een douche. Dat gebeurt eveneens in 762 woningen in de omgeving van de Klaas Katerstraat en de Delf- landseweg in Nieuwland. Voor portiekwoningen vergt dat een ge middelde investering van 2.925 gulden per stuk en voor galerij w- oningen 3.365 gulden. Op basis van een realiteitsberekening, zou dat een gemiddelde huurverhoging betekenen van 19 gulden per maand. Voorgesteld is echter om een verhoging toe te passen van 9,50 gulden. Uit een onderzoek bij andere so ciale verhuurders in de regio blijkt dat zij voor het pakket verbeterin gen dat het Woningbedrijf wil doorvoeren, een huurverhoging toepassen van 21 tot ruim 27 gul den per maand. „Voor een lagere prijs dan bij ons kan men nergens terecht," aldus een tevreden wet houder Hans van Kleef van Stads vernieuwing en Volkshuisvesting. «UD50N De splinternieuwe Hudson 50 jaar geleden in Maassluis. VLAARDINGEN De 'Hud son'. een voormalige kleine zee sleepboot, mag niet gesloopt wor den. Dat vindt een groep sleep- vaart-enthousiasten uit het (voor namelijk) het Rijnmondgebied, die samen de werkgroep 'Help de Hudson' vormen. De in 1939 ge bouwde Hudson lag de afgelopen 25 jaar als schilfer-ijsfabriek on der de naam Elizabeth in Stellen dam, maar nu dreigt weer de smeltkroes. Schilfer-ys, dat gebruikt wordt om vis te koelen, wordt tegen woordig ook aan boord van de vis sersschepen zelf gemaakt. Hier door verloor de Hudson ook haar belang als ijsfabriek. De werk groep 'Help de Hudson' is van me ning dat de voormalige sleepboot een 'drijvende herinnering aan wat eens Hollands Glorie was' vormt. Voorzitter P. S. de Nijs uit Vlaardingen (tevens voorzitter van o.a. het Nationaal Sleepvaartmuse- um in Maassluis) heeft de eigenaar van de boot, het sloopbedrijf Stolk te Hendrik Ido Ambacht enthousi ast weten te maken voor de 'red dingsmanoeuvre'. Dat betekent een jaar uitstel van de sloop, dus twaalf maanden om geld bijeen te krijgen. „Met 100.000 gulden ko men we al een heel eind," zegt N. J. Ouwehand van de Hudson- werkgroep. Op 7 oktober wordt de Hudson ter gelegenheid van de Furieade naar Maassluis gesleept. De schoorsteen zal weer zwart wor den geverfd met de blauwe band erin, net als in de tijd toen de sleepboot nog van de L. Smit en co. Internationale Sleepdienst te Rotterdam was. In de buitenhaven van Maassluis, waar zij precies 50 jaar geleden haar carrière startte, zal ze te bekijken zijn. De werk groep hoopt op veel belangsetllen den. Het is namelijk de bedoeling met alle geïnteresseerden later een stichting of iets dergelijks in het leven te roepen, die zich gaat in zetten voor het behoud van de Hudson. De Hudson als Usfabriek Elizabeth te Stellendam. !-:?• g Ingezonden mededeling «saöSSfc j££

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1