Motorclub toert voor kinderziekenhuis Rijnmond-samenwerking in technisch recherchewerk Buurt mag Fabriplein zelf gaan inrichten 'Coöperator van Schiedam' geëerd met expositie Klappen voor Hagenaar Teams gezocht voor waterzeskamp Belsmoes succesvol Project werkervaring officieel van start SCHIEDAM Een met zijn vriendin bij Bas van der Heijden winkelende 19-jarige Hagenaar heeft gisteren verwondingen aan zijn hoofd opgelopen. Een man die vermoedelijk te diep in het glaasje had gekeken be lette het duo met een winkelwa gentje tot enkele keren toe de doorgang. De jongeman duwde de kar weg, waarop de aangeschoten man met behulp van twee anderen en kele rake klappen uitdeelde. Het slachtoffer hield daqr schaafwonden en een lichte her senschudding aan over. Door Rein Wolters SCHIEDAM Wethouder pkfis Zijdeveld (milieu /stadsontwikkeling) was wel degelijk op de hoogte van het bodemonderzoek in Spaland. Ge ruime tijd geleden heeft hij een aantal leden van de PvdA-fractie hiervan terloops op de hoogte ge bracht. Dit bevestigde gisteren een raadslid van die partij, dat op uit drukkelijk verzoek anoniem wil blijven. Fractieleider Gé Brouwer was toen niet aanwezig en is ook later niet op de hoogte gebracht. „Als Zijdeveld dus beweert dat hij pas sinds kort van het onderzoek afwist, dan doet hij op zijn zachts gezegd de waarheid geweld aan," aldus het socialistische raadslid. Gistermiddag beaamde een oud-raadslid van de PvdA ook al geruime tijd op de hoogte te zijn van het gifonderzoek, dat wethou der Zijdeveld angstvallig geheim heeft gehouden. Ook dit ex-raads- lid heeft bezwaar tegen* naam en toenaam in de krant. Dinsdag maakte Zijdeveld de resultaten van het in juli uitgevoerde grondonder zoek bekend. Daarmee leverde hij het onomstotelijke bewijs van zijn gelijk. De bestuurder hield over eind dat wonen en recreëren in Spaland geen enkel risico voor de volksgezondheid kent. Zijn uitspra ken werden bij voortduring bestre den door Klein links, dat bleef aandringen op onderzoeken in de diepere sliblagen. Bart de Leede van PPR/PSP zegt, na bestudering van de bode manalyses, de 'hoera-stemming' van wethouder Zijdeveld voorbarig te vinden. „Op sommige plekken zijn concentraties van zware meta len gevonden, die de norm van 'Klasse 3' ver overschrijden. Die stukken vallen volgens de Interim- wet Bodemsanering in 'Klasse 4' en dat betekent dat de grond gesa neerd dient te worden." Hij kon digt aan maandagavond in de ge meenteraad vragen te stellen. SCHIEDAM Teams van acht personen kunnen op'17 februari 1990 in h uundsenbad deelnemen aan een waterzeskamp van de Stich ting De Molenwiek. Inschrijven per team kost honderd gulden. Dit geld gaat in zijn geheel naar het Sophia-Kinderziekenhuis, waarvoor de De Molenwiek geld inzamelt. Inlichtingen en inschrijven via tel» 4735184. Door Rein Wolters CAPELLE AAN DEN IJSSEL Na een maand proefdraaien is er sinds gistermiddag officieel een re gionaal technisch rechercheteam. Korpschef P. J. van den Engel va,. Schiedam verrichtte de sobere in stallatie-plechtigheid in het hoofd bureau van CapeUe aan den IJssel. ■Hij was in gezelschap van de korp schefs van de gastgemeente, Klim open aan den IJssel, Vlaardingen, Maassluis en Ridderkerk. Het rechercheteam bestaat uit zeven technische rechercheurs, die 168 uur per week bij toerbeurt de vier aangeschafte mobiele 'labora toria' bemannen. Ze hebben ook een piketrooster voor avond-, nacht en weekeinddienst. Maas sluis en Krimpen staan geen perso neel af, maar betalen wel aan het project mee. De technici staan on der leiding van G. Blom van de ge meentepolitie van Vlaardingen. In 1987 staken de korpschefs in Rijnmond de hoofden bijeen om de ^mogelijkheden tot samenwer king te bekijken. Intussen is-al een regionaal computernet tot stand gebracht. Het instellen van het re chercheteam is hét tweede en voorlopig ook laatste onderdeel van de.samenwerkingr r Korpschef Van den Engel: „Met behulp -n het gezamenlijke tech nische rechercheteam zijn we in staat in de politie- en justitiezorg een gedegen bewijsvoering te reali seren. Denk aan het verzamelen van technisch bewijsmateriaal (pluisjes, bloed, voetafdrukken, ha ren, vingerafdrukken) bij kapitale delicten, explosies, moord, brand of vuurwapengebruik. Steeds va ker komt het voor dat een ver dachte veroordeeld wordt, als aan t de hand van technisch bewijs zijn t daderschap is vastgesteld." Coördinator Blom: „De taak voor het team is zwaar en soms ook onaangenaam. Behalve met kleine onderzoeken, houdt het zich ook bezig met het identificeren van doden." Aanvankelijk waren ook de po litiekorpsen van Rotterdam, Spij- kenisse, Hellevoetsluis en de rijks politie groep Dordrecht betrokken hij de voorgesprekken Van den Hengel* „De groep Dordrecht zou op het terrein van de technische recherche maar een minimaal stukje van het werkgebied beslaan. Dat bleek niet interessant, voor niemand. Spijkenisse en Hellevoet- sluis onderschrijven de doelstel ling volledig, maar haakten af we gens de verplichte financiële bij drage. Met Rotterdam was geen overeenstemming mogelijk op het personele vlak." De min' ,*s Van Dijk (Binnen landse Zaken) en Korthals Altes (Justitie) droegen aan het project een kwart miljoen bij. Van het geld zijn-de vier bussen én de 'te- chische1' uitrustingr' gekocht.- Vbor tijdige vernieuwing van het mate riaal, reserveert de groep (naar ra to) jaarlijks 70.000 gulden. Schie dam 'peelt binnen het samenwer- kir ^verband vóór c penningmees ter. Overigens beschikken Krim pen en Maassluis nu niet meer over eigen rechercheurs. De buur gemeenten Capelle' en Maassluis verzorgen in die plaatsen het ge won recherchewerk. Korpschef Van den Hengel vindt dat Rijn mond met het samenwerkingsver band in Nederland voorop loopt. „Er zijn is het Oost-Nederland en kele soortgelijke vormen van sa menwerking, maar niet zo ver doorgevoerd als bij onze gemeen ten SCHIEDAM De speech die wethouder Hans van Kleef klaar had voor de overhandiging van de laatste sleutel van de nieuwe wo ningen aan de Van der Elststraat kon hij gisteren vergeten. De buurtbewoners eisten direct zijn aandacht voor de inrichting van de omgeving van hun woningen achter de Aleidastraat. Van Kleef beperkte zich daarom in de nog kale, nieuwe woonkamer van de familie Koenderman tot het over handigen van de sleutel en een bos bloemen. Nadat directeur mevr. F.A. de Graaf van huisbaas Wo ningbouwvereniging Schiedam hem had ingeleid met een verwij zing naar de moeizame weg van het nieuwbouw-project. Daarna liet hij de buurtbewoners lezen, 4 wat hij had willen zeggen....en be- t loven. Van Kleef: „Ik was van plan 'f herinneringen op te halen aan de j, tijd, dat ik hier zelf zeven jaar i woonde. De bewoners lieten me echter die kans niet, maar ze kun nen gerust zijn want ik heb toege zegd en dat staat dus zwart op wit in die speech het Fabri- SCHIEDAM Opnieuw is» een bejaarde vrouw het slachtoffer ge worden van een belsmoes. Twee vrouwen belden gisteren in de Hoofdstraat aan bij de 76-jarige. Ze stelden vragen over een vermeen de gemeenschappelijke kennis en wisten de woning binnen te drin gen, Nadat de vrouwen waren ver trokken, miste de bewoonster een geldkist met een spaarbankboekje, enkele duizenden guldens en een aantal zilveren munten. plein op te laten knappen. Daar voor moeten mijn mensen in over leg treden met het projectteam en de bewoners van het plein." De wethouder is zeer tevreden over het nieuwe project van 62 woningen aan de Van der Elst- süraat van de woningbouwvereni ging. Het ontwerp van architect Pieter Weeda uit Rotterdam geeft volgens hem veel meer licht en ruimte in de straat dan er was voordat de oude woningen gesloopt werden. Naast rijkssubsidie is ook een extra-bijdrage van driehon derdduizend gulden van de ge meente m het nieuwbouwplan ge stopt. De huren van de drie-, vier en vijfkamerwoningen bedragen gemiddeld bijna vijfhonderd gul den. SCHIEDAM De wethouders Chris Zijdeveld (Schiedam), Arij Maarleveld (Vlaardingen) en Lies- beth Snoeck-Schuller hebben giste renmiddag gezamenlijk de officiële opening verricht van HOMED Schiedam. De Handels Onderne ming met Educatieve Doeleinden is onderdeel van de Stichting Cen tra voor Arbeidsmarktgerichte Scholing, die in het gebouw 's Gra- velandseweg 567 een kantoorsimu latie project heeft opgezet om lang durig werklozen een kans op wer kervaring te geven. De stichting* heeft elders in het land nog toeris tische en agrarische opleidingen. Van de honderd Homed-deelne- mers uit de regio Nieuwe Water weg-Noord (naast Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis nog Maas land, Rozenburg en Hoek van Hol land) van vorig jaar hebben er in middels 66 een baan. Een deel van de leden van motorclub Boozetown Riders by hun 'nood-clubhuis' De Molenwiek. SCHIEDAM De motorclub Boozetown Riders houdt zondag haar Eerste Brandersrit over 135 kilometer door Zuid-Holland. De opbrengst (minimaal één riks per deelnemer) wordt gestopt in de inzamelingsbus van de Stichting De Molenwiek, die dit seizoen geld inzamelt voor het Sophia- kinderziekenhuis in Rotterdam. Vorige maand organiseerde de motorclub een griezelparty, die een groot succes was. De op brengst daarvan werd eveneens geschonken aan het goede doel. „In 1986 werd de motorclub opgericht door een groepje en thousiaste leden van een andere stedelijke motorclub, de MTC Schiedam. Deze club hanteert an dere gedachten over de motor hobby en de daar aan gekoppelde levenswijze. In de korte tijd van haar bestaan heeft onze club in motorrijdend Nederland een be hoorlijke reputatie opgebouwd," meldt Daan (bijgenaamd Zoot) Oostrum. „Wij verleenden medewer king aan de landelijke ANWB motoropstapdagen, maar ook aan lokale evenementen. Enkele we ken geleden zetten onze jenever neuzen' de binnenstad nog op zijn kop toen twee van ons wer den begeleid naar hun huwelijks bootje." Daan Oostrum voelt zijn ver eniging in Schiedam niet geac cepteerd, maar daar hebben vol gens hem meer motorclubs mee te maken. „Motorclubs krijgen in Zuid-Holland bij lange na niet de aandacht die ze verdienen," zegt de oprichter van Boozetown Ri ders. „Vreemd als je beziet dat Schiedam alleen al drie motor clubs telt, maar zeker als je weet dar er in de regio Rottercjpm ruim vijftien motorclubs actief zijn." Hij klaagt verder: „Voor een motorclub haalt men in deze contreien de neus op en van de gemeente hoef je al helemaal niks te verwachten." Hij doelt hiermee op het nog steeds niet honoreren van het verzoek om eigen clubhuis. ,De 35 leden kunnen het on derling goed vinden. Dus van dat onbegrip liggen we niet echt wakker. We geven een prima clubblad uit en beschikken over uitgebreide toerprogramma's in binnen- en buitenland. Daar naast genieten we ruime gastvrij heid in ons clubcafé De Molen wiek Vorig jaar droegen de Boozetown Riders bij aan de ac tie van het café voor het Konin gin Wilhelminafonds. Er kon door Molenwiek-eigenaar Ton Akveld vijfduizend gulden wor den overhandigd. Deelnemen aan de Eerste Brandersrit kost 12,50 gulden. Duopassagiers betalen tien gul den. Inschrijven dient zondag morgen te gebeuren Vissen 09,30 en 12.00 uur in café De Molen wiek aan de Vlaardingerdijk 85. Voor deelnemers van buiten de jeneverstad is de route vanaf de afslag Schïedam-Noord van de A20 met pijlen aangegeven. Bij het inschrijven wordt een route boekje verstrekt. Na afloop ont vangt men een toepasselijk aan denken en een gratis consumptie. Bovendien zijn er prijzen be schikbaar voor de grootste deel nemende club <ie verstkomende club, de verstkomende deelne mer, de oudste motor en een pechprijs. Inlichtingen zijn ver krijgbaar via tel. 4260671. Door Rein Wolters SCHIEDAM Behalve op de jenevercultuuf mag Schiedam bij voorbeeld ook trots zijn op het Na tionaal Coöperatie Museum aan de Lange Haven. Eveneens is respect op zxjn plaats voor de wijze waar op de vrijwilligers het pand heb ben verbouwd en ingericht. Het draagt de sfeer van de coöperatie ve gedachte uit. Gisteren was dat extra het geval bij de opening van een wisselten toonstelling over het leven van M.C.M. de Groot. Met het starten van een videoband, opende prof. dr. G.J. ter Woorst de unieke foto expositie, waarbij ook aanwezig waren zes (intussen bejaarde) kleinkinderen van de 'Coöperator van Schiedam'. Ter Voorst is buitengewoon hoogleraar aan de Landbouwuni versiteit te Wageningen voor Coöp eratiefeer, president-commissaris van de Schiedamse drukkerij De Eendracht (ook gesticht door 'me neer De Groot', zoals hij eerbiedig wordt betiteld) en eindredacteur van de teleac-cursus Coöperatie. Hij betitelt zichzelf als een histo- - „-barbaar, maar kende de ge schiedenis van de Schiedammer De Groot wel goed. „Mensen als 'meneer De Groot' werden in hun tijd aangeduid als revolutionairen, die dwars tegen de stroom inroeidon. Als je im mers tegen de bestaande orde in- Met het starten van een videoband, opende prof. dr. G.J. ter Woorst de unieke foto-expositie over M.C.M. de Groot in het Nationaal Coöperatie Museum. gaat, dan behoor je niet tot de massa. De Groot heeft zijn bezie lende werk vanuit een erg moeilij ke situatie verricht," complimen teerde Ter Woorst. M.C.M. de Groot was één van de mannen van de oprichting van de Algemene Coöperatieve Bakke rij in de stad. Het leverde hem de scheldnaam maar ook eretitel op van 'De Coöperator van Schie dam'. Juist om die reden meende het bestuur van het Nationaal Coöperatie Museum een tentoon stelling aan de gre 'i <qer van ve le bedrijven te mou u wijden. Uit de collectie van in totaal zesdui zend foto's selecteerde een team onder leiding van Jan Bok een wisselexpositie met vierhonderd, soms zeldzame foto's. „Een man als 'meneer De Groot' heeft gezorgd voor een ge schiedenis met een toekomst. We moeten voortbouwen op hetgeen door hem ten grondslag is gelegd," bepleitte Bok voor de vijftig aan wezigen, onder wie de WD-wet- houder voor cultuur, Luub Haf kamp. M.C.M. de Groot was aan het einde van de vorige eeuw betrok ken bij de oprichting van het Alge meen Nederlandsch Werklieden Verbond, mede-stichter van het Volkshuis aan de Lange Haven en oprichter van de woningmaat schappij Samenwerking, die na een fusie is opgegaan in de Wo ningbouw Vereniging Schiedam. Hij was ook de grondlegger van de nog steeds florerende (coöperatie ve) drukkerij De Eendracht. In 1902 richtte hij een op coöperatie ve leest geschoeide mandenmake rij op, in 1902 gevolgd door de bakkerij. Hij bestookte de plaatse lijke dagbladen met ingezonden stukken en ook De Moker, het weekblad van de SDAP-afdeling Schiedam, had aan de kritiekvolle pennevruchten een zware kluif. Om de toegankelijkheid voor ge handicapten te bevorderen is de tentoonstelling ondergebracht op de begane grond. Overigens wordt de expositie ondersteund door een video-presentatie, gemaakt bij het 90jarige bestaan van De Een dracht. Bezoekers zijn tot 15 ja nuari 1990 welkom op elke don derdag van 12.30 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur, op vrijdag van 12.30 tot 17.00 uur en op zaterdag kan men terecht tussen 11.00 en 17.00 uur. Wandelen in het Staelduinse Bes SCHIEDAM Liefhebbers kunnen zondag deelnemen aan een wandelexcursie van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) door het Staelduinse Bos te 's-GraVen- zande. De excursie begint om omstreeks 10.10 uur bij het NS-station van Hoek van Hol land. Wie met de trein réist vertrekt om 15.50 uur weer vanuit' De Hoek Omstreeks 12.00 uur wordt gepauzeerd-in het bezoekerscentrum in het Staelduinse Bos. De excursie staat onder leiding van een er varen IVN-natuurgids. Deelnl- men kost niets. Gezamenlijke aanpak van zwerfvuil SCHIEDAM De plantsoe nen- en reinigingsdienst gaan gezamenlijk het zwerfvuil te fijf. Dit heeft de raadscommis sie voor Financiën en Nutsbe drijven besloten. Daarvoor is het onder andere noodzakelijk een betere voorlichting aan het publiek te geven. „De bevolking kan positief gaan meewerken aan het terugdringen van de hoeveelheid zwerfvuil." Vol gens wethouder Wiegman is een mentaliteitsverbetering noodzakelijk. Ruilbeurs Vier Molens SCHIEDAM Munten, an sichten, postzegels, eerste dag enveloppen en stripboeken kun nen zondag worden geruild in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan 766. Aanvang 13.30 uur. De toegang is gratis. Ook het taxeren van verzamelingen wordt gratis gedaan. Rommelen bi] Wilton i SCHIEDAM Bezoekers zijn morgen welkom in het ver enigingsgebouw Het Trefpunt van de Harmonie Wilton Fij- enoord aan de Nieuwe Water wegstraat 14. Van 09.30 tot 13.30 wordt er een rommel markt gehouden. Tijdens het snuffelen produceert het Jeugd orkest luistermuziek Inlichtin gen over de rommelmarkt of de r vereniging verstrekt Anneke Rissema onder tel. 4738154. Brp^s^Dmighterj bezoekt Podium SCHIEDAM Vanavond vanaf 22.30;uur»speeïrdervijf- mansgrSep19 Brown's Daughter in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. De band was te horen op radio 3 en ein digde als finalist in de muzikale competitie van NCRV's Paper clip. Stevige rock is het funda ment van de groep, waarvan "Hanneke Alink de zang ver zorgt. Toegangsprijs vijf gulden. Zaterdagavond is het de beurt aan de zesmansformatie Four One Only's v Aanvang eveneens om 22.30 uur. Entree vijf gulden. Zondagavond kan gratis worden genoten van een live-optreden uit 1986 van Bob Marley op het witte doek vap het Podium. De filmvoorstelling begint om 21.30 uur. Meezingen met trio uit Amsterdam SCHIEDAM Het Amster damse trio Carry Tefsen, Han- ny Vree en Martin Kesseler presenteert zondag in de Grote Zaal van het Passasgetheater een sooncafé-chantant in drie delen. Onvermijdelijk met dit Mokumse gezelschap is natuur lijk het Rondje Amsterdam, een muzikale wandeling door de hoofdstad. Evenals bij Holland se Ouwe, bekende liedjes uit de oude doos, mag het publiek hier uit volie borst meezingen. Het programma wordt besloten met een internationale Sentimental Journey. Aanvang 14 00 uur, entree 15 gulden, CJP en Pas65 12,50 gulden. Actie Wereldwinkel tegen voedseinood SCHIEDAM Onder het motto 'Honger hoeft niet' doet de Wereldwinkel Schiedam mee aan een landelijke actie te gen de voedseinood in landen in de Derde Wereld. Aandacht wordt vooral geschonken aan produkten uit die landen, zoals koffie, thee en broodbeleg. Om dergelijke produkten een betere bekendheid te geven, kan ieder een zaterdag tussen 11.00 en 15.00 uur komen proeven bij de stand van de Wereldwinkel in het winkelcentrum Hof van Spaland. Voor een rondje keu ren kan men op dezelfde dag van 13.00 tot 16.00 uur ook te recht in de Wereldwinkel in de Hoogstraat 76h. Lijnentrekkers bestolen SCHIEDAM Twee mobili- foons, twee telefoons, één theo doliet (soort kijker) en vijf por tofoons met lader zijn bij een inbraak meegenomen van het wegenlijnbedrijf Markeer aan ■de Calandstraat. De waarde van- de buit is 17.000 gulden. if r? met fractie over grondonderzoek or Rein Wnltorc -O 'IJ 17 t i J"** V V*" -Tf ""-J TI

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1