Verkiezingsprogram PvdA goedgekeurd mm pagina 4 Het Vrije Volk SCHIEDAM donderdag 12 oktober iag> Veel aandacht voor bestrijding criminaliteit, openbaar vervoer, milieu en afbouw centrum Verhulsdonk uit zorgen over stemmen op Janmaat Twee b edrijven zien brood in oud papier Schiespoor jubileert met groot feest f Vrouw trapt niet in belsmoes Inbraak met geweld 'A fish called Wanda' in Filmhuis Lm Met fiets onder oplegger gekomen Post uit Nicaragua voor de Van Liefiandschool ws Door Rein Wolters SCHIEDAM Na behandeling van 134 amendementen (57 zijn*er verworpen of ingetrokken) op het concept, is gisteravond op een le denvergadering van de Partij van de Arbeid het verkiezingsprogram ma voor de komende vier jaar goedgekeurd. Slagvaardig en goed beargumenteerd werden de wijzi gingsvoorstellen puntsgewijs be sproken. Na bijna drie uur verga deren stelden de ongeveer 75 PvdA'ers (onder wie de wethou ders Zijdeveld, Wiegman en Van 3ef) vast dat ze met een degelijk programma de gemeenteraadsver kiezingen ingaan. In ruime mate staan de socialis ten stil bij de bestrijding van van dalisme en veel voorkomende cri minaliteit. Hoewel de nieuwe wijkteams van de politie nog nau welijks twee weken functioneren, meldt het program de noodzaak van het 24 uur per dag bereikbaar zijn van de wijkteams. Nu is dat in het weekeinde niet het geval en evenmin tussen 's avonds tien uur en 's morgens half acht, Ook de PvdA vindt, evenals korpschef Piet van den Hengel en korpsbeheerder burgemeester Rei- nier Scheeres, dat de personeelssa- menstelling een betere afspiegeling van de samenleving moet worden. De toetreding van vrouwen en ver tegenwoordigers van etnische min derheden onderschrijven de soci aal democraten» Verbetering van het openbaar vervoer blijft een prioriteit. Uit gangspunten zijn ook het stimule ren van langzaam verkeer, verho ging van de verkeersveiligheid en een herkenbare scheiding tussen verkeersintensieve en verkeersar me delen van de stad. Verder maakt de PvdA zich sterk voor het doortrekken van tramlijn 1 van Spaland via de 's-Gravelandsepol- der naar het centrum. Hierdoor ontstaat automatisch een aanslui ting met het NS-station West. Tussen Schiedam en Delft moet een tram gaan rijden, waarbij het aanleggen van de lijn op het tracé van rijksweg 19 de voorkeur ge niet. Ook wil de PvdA, op voorstel van het raadslid Cor Huijken, aan sluiting op het metronet Spijkenisse/Zuidplein. Hierop kan ook de tramlijn richting Delft aan- gesluiting krijgen. Om het gebruik van bus, tram en trein te bevorde ren en tegelijkertijd het gebruik van de auto in te dammen, wil de PvdA het aantal bewaakte fietsen stallingen in het centrum uitbrei den. In andere delen van de stad denkt men aan het realiseren van overdekte gemeenschappelijke stal lingen. Met nadruk streeft de PvdA naar het voeren van een milieube leid, dat gericht is op het vermin deren van de schade die menselijk handelen aan natuur en milieu aanricht. Een van de doelstellin gen is huishoudelijk- en ander af val gescheiden in te zamelen, voor zover dat nog niet het geval is. Tijdens de algemene beschou wingen in de gemeenteraad, leg den afgelopen maandagavond de meeste politieke fracties al de na druk op een dergelijk beleid. Fiet sers krijgen meer aandacht en ook de bouw van kleinschalige ener gieprojecten zoals het bouwen van windmolens en installaties voor warmtekrachtkoppeling staan hoog op de beleidslijst. Een gede gen dagelijks beheer van het straatmilieu wil de PvdA hoog zien geplaatst op de prioriteitlijst van de gemeente. Zwerfvuil, van dalisme, muurbekladding en der gelijke leiden tot verpaupering, motiveert men in het verkiezings programma. Met de bouw van het ABC-wa- renhuis (Lange Kerkstraat/Kreupelstraat) en een grote supermarkt van Bas van der Heijden (Buitenhavenweg) geeft de PvdA vorm aan de zogeheten Gro te Omloop. De vestiging van pu bliekstrekkers, zoals beide super winkels, vinden de socialisten on ontbeerlijk m de centrumplannen. Het oog hierbij is gevallen op het Spinhuispad voor het aanleggen van extra parkeergelegenheid. Het moet de derde 'grote ingang' wor den tot de winkelomloop (Hoog straat, Broersveld en -vest en het Stadserf. Deze straten knjgen in de visie van de PvdA een fikse opknap beurt, al wordt het Broersveld, on danks verwachtingen die zijn op gewekt tijdens een recent bezoek aan de oude winkelstraat, niet ex pliciet vernoemd. Voorzitter Frans van Thienen van de Broersveld- winkeliers zei onlangs in een in terview met Het Vrije Volk erg veel vertrouwen te hebben in vooral de PvdA. „Die club heeft het goed met ons voor." Als de grootste politieke partij van Schiedam zijn zin krijgt, ko men er in de stad meer parkeer- meters. Winkelcentra moeten in de visie van de socialisten zelf op draaien voor nieuwe of andere parkeervoorzieningen. In de bin nenstad (waartoe planologisch ook de Rotterdamsedijk voor een deel behoort) komt een regeling 'belan- genparkeren'. Parkeeroverlast en -overtredingen moeten in de be leidsvisie van de PvdA streng wor den bestreden. Doorgaand vracht verkeer wordt uit het centrum ge weerd en voor zover dat mogelijk is ook uit andere woongebieden. De PvdA is voornemens zich 'kamerbreed' te storten in de pro- paganda-campagne voor de verkie zingen van de gemeenteraad. Het forse procentuele verlies bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer en het Europarlement, ligt zwaar op de maag. Door Rein Wolters SCHIEDAM Gerard Verhuls donk, de VVD-fractieleider die ook nog het langst zitting in de ge meenteraad heeft, is uiterst be zorgd over het aantal inwoners dat bij de recente verkiezingen voor de Tweede Kamer stemde op Jan maat. Tijdens de algemene be schouwingen in de gemeenteraad droeg de doorgaans niet om een kwinkslag verlegen zittende libe- SCHIEDAM De succesvolle Engels/Amerikaanse comediefilm 'A fish called Wanda' wordt mor genavond en zaterdag vertoond in het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. Toegang voor donateurs vier gulden. Dona teur worden kost vijf gulden inclu sief de toegang voor de eerste film. De rolprent, met in de hoofdrol len John Cleese, Jamie Lee Curtis, Michael Palin en Kevin Kline, handelt over een bende die in Lon den een grote juwelenroof heeft gepleegd. Bendeleider George is op gepakt door de politie, nadat hij de juwelen heeft verstopt. De twee Amerikaanse bendeleden, Wanda en Otto, waren van plan er met de buit vandoor te gaan. De vierde gangster, de stotterende dieren vriend Ken, weet waar de poet is verborgen maar wantrouwt Otto. Wanda probeert via de advocaat George, de keurige Arnie Leach, alsnog de buit binnen te slepen. Het nette leven van de advocaat raakt in een stroomversnelling als de wulpse Wanda hem verleidt en hij tegelijkertijd de jaloerse Otto over de vloer krijgt. SCHIEDAM - Met een groot feest viert de Models- poorwegvereniging Schiespoor zaterdagavond haar eerste lus trum. Tevens wordt tijdens de viering in het clubgebouw aan de Westerkade het startsein gegeven voor een reeks van activiteiten. Allereerst is er een dioramawedstrijd, waar aan iedereen kan deelnemen. Het diorama hoeft niet expli ciet met spoortreinen te ma-, ken te hebben. In fehruan 1990 worden alle inzendingen geëxposeerd. Op 21 en 22 oktober is Schiespoor deelnemer aan de Landelijke Modelspoordagen. Hiertoe behoort een expositie van de Haagse Module Groep in het clubgebouw van de Schiedammers. Deze baan is volkomen Nederlands, geauto matiseerd en voorzien van bo venleiding. Een miniatuur van het station Hollandsche Spoor anno 1908 is ook aan wezig. Op heide dagen kunnen liefhebbers gratis terecht tus sen 10.00 en 16.00 uur. Op 28 februari 1990 houdt Schiespoor tijdens een open huis een modeltreinenbeurs. Voor de leden vermeldt het winterprogramma tal van doe-avonden, waar allerlei technieken en foeijes in de modelbouw zijn aan te leren. Wie lid wil worden, kan zich wenden tot secretaris A. Luij- sterburg, Laseurpad 8, tel. 4709698. raai zijn pessimistische boodschap somber maar helder uit. „Het moet ons allen, die zich inzetten voor het bestuur van deze stad een grote zorg zijn dat onge veer 25 percent van de kiezers is thuisgebleven en dat 3 percent heeft gekozen voor een obscure be weging. Mij doet dit denken aan een andere zwarte beweging uit de jaren '40-'45. De stemmers zijn mensen die voor het grootste deel geen racisten of fascisten zijn, maar nihilisten zijn geworden; ge lijk degenen die niet naar de stem bus zijn gegaan." En verder: „Het zijn mensen die ondanks onze inspanningen een gegronde reden hebben ons, de raad dus, de politieke partijen en ook het bestuurlijke apparaat, te wantrouwen. Op alle fronten waar deze stadgenoten in contact komen met het loket van de overheid, heerst een explosief v gevoel van niet méér te onderdrukken", onte vredenheid'.;Zij voelen zich," om, een Sehiedamse term te gebruiken, ontzettend belazerd. Dit is een veenbrand die niet alleen vandaag, maar,, al jarentjy§0edt. "En dehand in de spreekwoordelijke eigen boe zem stekend:Doordat onze maat schappij, door 'allerlei door óns verzonnen regels en regeltjes, zo ingewikkeld is geworden, verlie zen velen de moed om vertrouwen te hebben in ons doen of laten. Men voelt zich gediscrimineerd, achtergesteld en niet begrepen. Hebben zij gelijk? Gevoelsmatig: ja! Maar het is wel de keuze van de minste weerstand. Ons land mag niet verpest worden door fi guren als 'Jan en zijn Maat'." Volgens Verhulsdonk ontstaat een deel van^iet ongenoegen door dat 'vele ingezonden brieven van burgers of instellingen' nauwelijks op goede wijze worden afgehan deld. Dat geeft, meent hij, onnodi ge frustratie. Burgemeester Reinier Scheeres deelde de zorg van Verhulsdonk ten aanzien van het stemmen op de Centrumdemocraten. De opmer king dat het ook de schuld zou zijn van het niet beantwoorden van brieven, vond de burgemeester net even te cru. Het mogelijk onvol doende aanspreekbaar zijn van het college, is volgens hem geen reden om op Janmaat te stemmen. Als het aan Schiedammer Cees de Vos ligt rijdt hij binnenkort wekelijks met zijn perswagen door het centrum van Vlaardingen. „Karton zat. Twee keer per week staan er stapels langs de straat." SCHIEDAM Cees de Vos, die m zijn woonplaats Schiedam al acht jaar ervaring heeft met het milieu-vriendelijk wegwerken van karton en oud papier, wil zijn werkgebied uitbreiden naar Vlaar dingen. Van de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) nam hij enkele jaren geleden een professio nele perswagen over, waarmee hij het centrum van Vlaardingen wil afstruinen. Hij is echter niet de enige die brood ziet in deze afval verwerking. Er is onverwacht zelfs concur rentie op de Vlaardingse oud-pa- piermarkt, terwijl daar nog geen half jaar geleden praktisch al het oud papier samen met het huisvuil in de wagens van de gemeenterei niging verdween. Nu hebben zich bij de gemeente vrijwel tegelijker tijd twee bedrijven gemeld die er wel brood in zien om karton en kranten in te zamelen. De Katwijkse firma Marceiis maakt bij wijze van proef sinds ruim een maand elke vrijdag een rondje langs de winkelcentra. Het bedrijf heeft daar een tijdelijke vergunning voor, die zeker tot het eind van dit jaar verlengd zal wor den. Marceiis is gespecialiseerd in het ophalen van oud papier en het bedrijf is in meerdere gemeenten actief. Daarnaast heeft dus Cees de Vos een verzoek ingediend om op dins dagen het Centrum van Vlaardin gen af te mogen grazen. Ook heeft hij zijn oog laten vallen op de in dustriewijken, waar hij bij een aantal vaste klanten al jaren het oud papier ophaalt. De Vos wil de zelfde route gaan rijden als de ge meentereiniging, maar dan een half uurtje eerder. De Vos: „De scheiding van papier en vuilnis is dan optimaal en de straat blijft schoon achter. Alles, ook een enke le lege doos, komt op deze manier in de recycling terecht." Om te kijken of het loont voor zijn eenmansbedrijfje heeft De Vos de afgelopen drie maanden al in het Vlaardingse centrum zijn werkwijze uitgeprobeerd. Zijn con clusie: er is voldoende aanbod om een tweede ophaalronde in de week te rechtvaardigen. De Vos: „Ik verkeerde altijd in de veronderstelling dat karton in Vlaardingen goed opgehaald werd, maar dat is niet zo. Grote bedrij ven hebben hun vaste afnemers, maar de kleinere zaken, zo'n 80 percent van het totaal, niet. Al wordt het afval op vrijdag ingeza meld, dinsdags staan er toch weer stapels langs de stoep." Binnenkort zal het college van burgemeester en wethouders be slissen over de vergunningaanvra gen. Volgens milieumedewerker Herman Berkhout van de gemeen te zal het er wel op uitdraaien dat beide bedrijven een stuk van de koek krijgen. Berkhout: „Er zal een zekere verdeling moeten ko men. Als ze allebei een tijdelijke vergunning tot het eind van dit jaar krijgen, kunnen we eens kij ken hoe het in de praktijk uit werkt." Het geweld van een oplegger was gistermiddag rond half twee te veel voor een 65-jarige Vlaar dingse fietster op de kruising van de Burgemeester Knappertlaan en de West Frankelandsedijk. Volgens de politie treft de chauf feur van de vrachtwagen geen schuld omdat hij al bijna de hoek om was. „De vrouw heeft waar schijnlijk even niet opgelet en kwam met haar wiel tussen het tandemstel van de oplegger te recht," zegt een politiewoord voerder. Zij is voor behandeling naar het Schielandziekenhuis vervoerd. 'iJT SCHIEDAM De politie waar schuwt opnieuw voor vrouwen, die met een belsmoes bij mensen binnen proberen te komen. Drie vrouwen hebben dat gistermiddag opnieuw geprobeerd bij een be jaarde vrouw. Zij benaderden de 89-jarige bewoonster van de Pro fessor Kamerlingh Onneslaan toen ze omstreeks 13.00 uur bezig was haar deurbel te poetsen. Commissaris Jan van Hoff: „Ze werd aangesproken met de vraag of ze een envelop voor hen had. Gelukkig vertrouwde ze de zaak niet en trok door te gillen de aan dacht van mensen in de straat. Ook de politie werd gewaar schuwd. Toen onze mensen arri veerden, was er geen spoor meer van de vrouwen. Later kwam vast te staan dat er in de Boerhaavel- aan een soortgelijke poging is ge weest." Hij waarschuwt: „Kijk uit voor vrouwen die met een smoes aan bellen. Ze hebben het vooral voor zien op oudere, alleenwonende vrouwen." Eerder dit jaar had de stad ook te maken met een gtilf van vermissingen na belsmoessn. Vier vrouwen uit Lelystad zijn door de politie gearresteerd tijdéiis zo'n actie in een woning in de Ga- lileïstraat, maar werden ertige maanden later in Rotterdam door de politierechter vrijgesproken. ECij vond de bewijsvoering onvbl- doende. SCHIEDAM Met grof geweld hebben inbrekers gistermiddag een woningdeur aan de Lorenzlaan ingebeukt. Sieraden ter waarde van 7500 gulden en een videore corder worden vermist. De politie spreekt van een brutale diefstal op klaarlichte dag. Nadat eerst zijn sleutelbos was ontvreemd, namen dieven ook nog zijn bestelwagen mee. Het over kwam gisteren een chauffeur van Braat Service bv-.aan de-VaniHo- gendorpstraat.Hij was .werkzaam in een pand.' Het betreft één rood- wit-blauwe Ford Transit voorzien van het kenteken VD-85-SR. De waarde van.. de., bestelwagen is 35.000 gulden. SCHIEDAM Het is ge lukt: de W.A. van Liefland- school heeft contact gelegd met een school in Somoto, de Nicaraguaanse zusterstad van Schiedam. Nadat de Van Lief iandschool een tijdje geleden een brief met een groot aantal tekeningen van leerlingen naar Nicaragua stuurde is er nu antwoord uit Midden-Ame- rika. 'J. Ook de kinderen daar heb-., ben zich met kleurpotlodeii uitgeleefd. De tekeningen zijnj zaterdag 21 oktober te zien bij de stand van de vereniging Schiedam-Nicaragua in jvijk- centrum De Blauwe Brug. Daar wordt dan een samen- werkingsdag gehouden voor allerlei organisaties die met deontwikkelingsproblematiek'1 bezig zijn of zich anderszins zorgen maken over de toe stand in de wereld. Het initia tief daartoe is uitgegaan van de kerken, in het kader van het internationaal conciliair proces. De Van Liefiandschool voor moeilijk lerende kinde ren begon in juni van dit jaar met een project over de ver schillen tussen arm en rijk.* Kinderen, ouders en leer krachten bekeken tentoonstel lingen, video's en dia's, er werd een leskist naar school gehaald en de kinderen voerm den toneelstukjes op. Het re-" sulteerde in een Nicaragua-, markt, waar zelfgemaakte n spulletjes en Derde Wereld- produkten te koop aangebo den werden Een bestemming voor de opbrengst was gauw gevon den. Hanny Rennen van de Vereniging Schiedam-Nicara gua had tijdens haar vakantie in Somoto een schooltje ont dekt, waar ze aan praktisch alle leermiddelen gebrek had den. Van het geld werden dus schoolspulletjes gekocht, die inmiddels op weg zijn naar het Middenamerikaanse land, samen met een grote partij papier en ingezamelde kle ding. Paul Emonts van de ver eniging hoopt de school in So moto binnenkort te bezoeken en zal dan verslag doen van zijn bevindingen. f' 11 'i lï" 'filtü Sr H t*tvrr

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1