TV C ol lege besloot zelf in mei dieper te boren in Spaland V Zand over Spaland Buikdansen en goochelen Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TVKRANT Toerclub Rijnmond: tien jaar de vaart erin Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Kabinet is gevallen op Schiedamse weddenschap' Zijdeveld stookt niet warm genoeg Reinigingstarief omhoog m PAGINA 4 VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 Door Hoin Wolters iog8 woord is eniit. De bodem in Spaland is op gezag van Zijdeveld extra diep onderzocht. Prima besluit en een gunstig rapport als resultaat. Niet acceptabel is de zwijg zaamheid van de vijf collegeleden. Dat gebeurdeljewust. Niettemin beweert Zijdeveld hardnekkig dat het onderzoek slechts routine was. Hij houdt vol niet te weten dat raads leden het onderzoek zo belangrijk vonden. Onzin klets koek, geleuter! Behalve Klein Links (4 zetels) wilde ook de CDA fractie (8 zetels) opheldering. Samengeteld dus één derde van de gemeenteraad. Zijdeveld verwijt Klein Links het negeren van een raads- ibesluit. In december werd bepaald de bodem niet nader te onderzoeker, Ook laakt, hij het telkens opnieuw aanvech ten van de democratisch genomen beslissing. Terecht! Be sloten is besloten. Maar lat geldt ook voor Zijdeveld en niet in het minst vooi de andere collegeleden. Zij negeerden verzoeken voor openbrekers van het besluit. Maar deden dat zelf wél. Be sloten werd immers tot een méér dan routine-matig onder zoek. Ook voor het college geldt het nakomen van een door de raad genomen besluit. Eigenmachtig is anders gehan de:' De raad vernam dat pas vier maanden later. Over laakbaar gedrag gesproken! Niettemin: het hoge woord kwam. Schoorvoetend erkende Zijdeveld miskleunen (al of niet bewust gemaakt). Moge zijn bekentenis rust geven. Vergeven en ook worden verge ten. Geen kostbare tijd meer verspillen aan welles-nietes. Zand over Spaland! SCHIEDAM Binnenkort start in het wijkcentrum De Erker op zondagmiddag een cursus buikdan sen. Dit is een van de oudste oos terse dansen ter wereld. Deelne men kost 30 gulden voor 10 lessen. Kinderen vanaf 8 jaar kunnen goo chelen leren op woensdagmiddag van 15.30 tot 17.00 uur. De contri butie bedraagt tien gulden per maand. Zondag vindt in De Erker een Turkse landendag plaats. Wie ken nis wil opdoen van de Turkse cul tuur, leefgewoonten en koken en bakken, is van harte welkom. Er wordt een heuse Turkse maaltijd bereid, welke om 18.00 uur wordt opgediend. Aanzitten kost 12,50 gulden per persoon. Vooraf aan melden in de Jan van Avennes- straat 32, tel. 4267767. SCHIEDAM In huize Van Kleef zijn vannacht bonbons ge peuzeld. VVD-raadslid Gerard Verhulsdonk kocht bij Hans van Kleef met een zak van de lekkernij een ere-schuld af. Vo rig jaar sloot het duo een wed denschap op het voortijdig op stappen van onderwij s-minister Deeunan. Van Kleef was de stellige overtuiging toegedaan dat de CDA-bewindsman van wege zijn beleid zou worden weggestuurd. Bonbonmaker Verhulsdonk: „Daar zag het lange tijd ook naar uit. Maar ik had ook visi oenen van blijven. Dat beteken de het moeten aanpakken van een cacao-produkt van een niet door mij gewenst merk. Dus ben ik met Joris (Voorhoeve! gaan praten. Ik vroeg hem iets te regelen waardoor ik de wed denschap niet zou winnen. Dat is de enige echte reden waarom het kabinet is opgestapt. Dus niet vanwege een reiskostenfor fait, maar voor een cacaofor- fait." En tot de perstribune: „Heren, dit is voor jullie een primeur. Doe er je voordeel meel" Mercator Schiedam Maassluis Botterdam ACR Rotterdam ACR 2 kanaal 28+ HF kanaal 3 VHF kanaal 28+ 'HF kanaal 7 VHF (brt2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Aibrandswaard, Bergschenhoek, Berkei en Rodenrijs en Bfeiswijk. Op de kabe! in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur met een herhaling om 22.30 uur. Stads TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. ROTTER DA Wilt u meer informatie over'Avondbladen 7 V Kram of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie Bel dan 010-4048056. Door Rein Wolters SCHIEDAM Het college van burgemeester en wethouders is er vanaf het prille begin van op de hoogte geweest dat er in Spaland een méér dan routinematig bode monderzoek werd verricht. Zowel burgemeester Reinier Scheeres als wethouder Chris Zijdeveld (milieu) erkende dit gisteren in de gemeen teraad op de derde behandelings avond van de algemene beschou wingen. „Zijdeveld geeft het stand punt van het college weer tot het moment dat het tegendeel blijkt," beaamde Scheeres uiteindelijk kribbig. Hieraan ging een felle dis cussie vooraf met Klein Links. De directeur van Gemeentewer ken heeft het routine bodemonder zoek, dat vooraf gaat aan graaf werk in gebieden waar nog nooit is gegraven omstreeks mei in een werkbespreking onder de aan dacht gebracht van Zijdeveld. In het college is vervolgens besloten de routine-boringen dieper te laten verrichtten dan de procedure voorschrijft. „Als dagelijks bestuur leek het ons goed óók in de laatste decimeters te boren. Je weet im mers maar nooit. Ik wist niet dat mensen van de raad het zo belang rijk vonden," motiveerde Zijdeveld zijn zwijgen over het onderzoek. Hij erkende in de voorlichting enige steekjes te hebben laten val len, maar welke precies liet hy grotendeels in het ongewisse. On geveer eenzelfde verklaring gaf Zij develd voor zijn zwijgzaamheid in zake het incident 'De sloot van Poot' in augustus. Nadat de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) op verzoek van agrariër Poot in een sloot enkele monsters van vervuild water had genomen, verstrekte Zijdeveld opdracht aan het Vlaardingse onderzoeksbureau RAMIL „voor het eveneens nemen van bodemmonsters. Het resultaat toonde het gelijk van Zijdeveld: er zat geen olie-achtige troep in. Vol gens Klein Links zou de rommel die boer Poot opbaggerde van het havenslib kunnen zijn waarmee Spaland is opgespoten. Het andere onderzoek bewees ook het gelijk van Zydeveld. Zijn stelling dat aan woningbouw in de Spalandpolder geen gevaren voor onder andere de volksgezondheid kleven, bleef overeind en is zelfs nog iets verstevigd. Het onder zoeksresultaat toont aan dat de vervuiling in de onderste sliblagen algemeen genomen minder is dan een eerder verricht Verificatierap port aangeeft. Het bUjft de in Klein Links ver enigde fracties en het CDA verba zen dat PvdA-wethouder Zijdeveld buiten het college en eigen fractie leden niemand van het onderzoek in. kennis heeft gesteld. „U heeft uiterst laakbaar gehandeld," ver weet Adrie Reynhout van D66 de bestuurder. Bruseker drukte zich ongekend fel uit: „Zijdeveld" moet zijn hersens gebruiken bij een zo hete politieke zaak als het slib in Spaland." De wethouder ventileer de dat spanningen over milieuza ken in een stad als Schiedam niet thuishoren. Gé Brouwer, leider van de 16 raadsleden omvattende PvdA-frac- tie, haalde als eerste spreker op de derde avond fel uit naar de kleine fracties. Hij hekelde het woordge bruik van Adrie Reijnhout, die maandagavond het college onder meer betichtte van 'miezerigheid'. „Dit soort termen is even iets te laag voor het niveau van deze raad." Hij beschuldigde Klein Links voorts van het veralgemeni seren van informatie. Bruseker kreeg van Brouwer een fikse te rechtwijzing. De CPN'er gebruikt herhaaldelijk het woord 'Stopera' als het gaat om een verzamelnaam voor een nieuw bestuurs- en cul tuurcentrum op het Stadserf. Brou wer vindt dat geen sprake is van een vergelijking met het Amster damse prestigeproject, dat miljoe nen duurder dan begroot is uitge vallen. Tussen Bruseker en Joop de Jong van de PvdA ontspon zich een felle discussie. De man van Klein Links vertelde uit betrouw bare bron te beschikken over gege vens over de kosten van de Stads- erf-bebouwing. Ook sprak hij over een bestaand doch nog steeds ge heim gehouden rapport van Ge meentewerken met berekeningen, die zouden liggen tussen de 38 en 61 miljoen gulden. De Jong daagde Bruseker uit om man en paard te noemen en te bevestigen dat hij werkelijk beschikt over een derge lijk rapport. Bruseker weigerde nadere informatie. Waarop De Jong hem beschuldigde van het geen Bruseker eerder het college verweet: het onthouden van rele vante informatie. Wethouder Aad Wiegman (hij kreeg als enig collegelid van vrij wel elke fractie complimenten voor zijn duidelijke en niets ver hullende antwoorden op de vra gen) hield Bruseker voor ogen dat hij onmogelijk de 'financiële rim ram' kon mededelen. „Dat is nu niet opportuun." Wiegman bena drukte dat de financiering van het Stadserf het evenwicht in de meerjarenbegroting niet mag ver storen. Verder legde Wiegman uit dat het stagneren van het betalen van 130.000 gulden aan de Stich ting Aanleunwoningen van Fran- keland mede wordt veroorzaakt door het gebrek aan inzicht in de geldstromen van de andere drie stichtingen die binnen Frankeland werkzaam zijn. Na vier uur vergaderen hamer de Scheeres de vergadering af, waarna raadsleden en bezoekers zich over konden geven aan een minder formele sfeer.' m I Secretaris Jan Brouwer op de wielerbaan in Schiedam waar Toerclub Rynmond zijn clubhuis heeft. „Geef my maar een tocht van 200 kilometer door een mooie omgeving, maar wel met een beetje tempo erin.' Door Marcel de Klerk VLAARDINGEN „Kijk, of ficieel moeten we ons aan een maximum snelheid van 25 'km per uur houden. In de praktijk blijkt dat dat niet echt te realise ren is. Op een racefiets ga je toch al snel zo'n 30 km per uur. Daar ligt soms wel eens een beetje de moeilijkheid van een vereniging als de onze. We zijn een recrea tieve dub, maar een competitie- element is niet weg te lenken voor veel van onze leden." Jan Brouwer is al weer zes jaar bestuurslid van Toerclub Rijnmond en dat neemt - zo constateert hij - „toch wel veel vrije tijd in beslag". Zelf is hij een zeer enthousiast berijder van het stalen ros. In 1977, toen er een fiets-hausse ontstond door de vele Tour de France-successen, heeft hij samen met enkele ande re fietsliefhebbers het initiatief genomen om in Schiedam een fiets-toerclub op poten te zetten. Morgen wordt het tienjarig jubi leum gevierd van Toerclub Rijn mond. In de afgelopen tien jaar is de animo bij het publiek behoorlijk constant gebleven. Met een le dental van zo'n tweehonderd lijkt de secretaris tevreden. „In leeftijd variëren ze van 15 tot 67 jaar en ze komen uit de verre omtrek. Onze leden wonen door het hele Rijnmondgebied, tussen Hoek van Holland en Nieuwer- -kerk aan den IJssel. We zijn dui delijk meer dan een gezellige gei-„ tenwollen-sokkenclub. De mees ten hebben toch een behoorlijke uitrusting met een echte racefiets en soms zelfs een compleet Sets- tenue. En het tempo wil er tij dens de tochten wel flink ingezet worden." Mensen die kennis willen ma ken met de toerclub kunnen op dinsdagavond terecht in het clubhuis op de wielerbaan aan de Olympiaweg in sportpark Harga (achter het SVV-terrein!. „We nemen nieuweling mee op een niet al te lange tocht en pro beren in te schatten hoe lang ze kunnen rijden. Soms verkijkt men zich wel. eens en dan zijn de toerleiders ervoor om ze terug te duwen naar huis." Dit laatste ge beurt volgens Brouwer slechts een enkele keer. De clubleden rijden mee in verschillende ritten. Jan,Brou wer maakt een driedeling in de competitie. Ten eerste zijn er de zogenaamde ster-ritten. Bij dit onderdeel vertrekt men vanaf een vastgestelde plek, meestal de kantine in het Hargapark, om een van te voren vastgestelde af stand te rijden. Dat kan tien kilo meter zijn, maar ook wel 120. Deze tochten rijdt men meestal op zichzelf. De deelnemers kun nen zelf de route bepalen. Ie mand die per seizoen het meeste aantal kilometers' heeft afgelegd, is winnaar. In ritten voor de toertocht competitie gaat er altijd een voorrijder mee, die het route aangeeft. Ook hier geldt weer dat de rijder, die de meeste kilome ters aflegt in het seizoen compe titiewinnaar is. Een derde cate gorie is een combinatie van bo- vengenoemden. Daarin gaat het erom wie over alle ritten het grootste aantal te fietsen kilome ters op zijn naam heeft gezet. Jan Brouwer is behalve van de snelheid toch vooral gechar meerd van de vaak mooie omge ving waar een tocht langs voert. Zijn mooiste herinneringen heeft hij aan de Land van Linge-tocht door de Betuwe, en één die langs Leerdam en Gorkum voert. De afstanden mogen er ook zijn. Zo'n 200 km op een dag. Deze rit ten worden op zondagen gereden. Het tijdstip van vertrek ligt daar bij al in de vroege ochtend. „Na tuurlijk stoppen we onderweg wel regelmatig om wat te eten en te drinken. En dan grijpen wij niet naar alle tegenwoordig be schikbare speciaal sportvoedsel. Wij houden het nog steeds op een banaan met bruin brood," aldus Brouwer. Komende zaterdag zien de le den van Toerclub Rijnmond in zaal Middelhuijse in Vlaardingen elkaar eens niet op de fiets, maat in de rol van feestvierders op de jubileumavond. SCHIEDAM Energiebespaar- der wethouder Chris Zijdeveld stookt zijn huis onvoldoende warm. Daaraan heeft hij aanval len van verkoudheid te wijten. Ul- ferd Bruseker (CPN) beweerde dit gisteravond in de gemeenteraad met stelligheid. Onvoldoende warmte is volgens hem de oorzaak van het hoest- en proestvirus. Bruseker: „Telkens als er alge mene beschouwingen worden ge houden is de wethouder verkou den. Vreemd hoor!' Zijdeveld onthield Bruseker geen uitlag. „Sinds het Stadskan toor van airconditioning is voor zien, heb ik extra last van ver koudheid. Ik ben me er niet van bewust bij de algemene beschou wingen vorig jaar ook last van de kwaal te hebben gehad." SCHIEDAM Het reinigingsta rief gaat met tien percent omhoog. ,Het amendement van Klein Links om de verhoging ongedaan te ma ken, werd gisteren in de gemeente raad verworpen. Volgens wethou der Wiegman (financiën) is een ho ger tarief noodzakelijk om in de pas te blijven met het ook ver hoogde afvoertarief van de VAM. Uiterlijk in 1994 gaat het Schie damse huisvuil niet meer naar de VAM, doch naar de AVR in Rozen burg, Een motie om te komen tot woonverbetering van asielzoekers, werd aan het eind van de debatten tijdens de algemene beschouwin gen door indiener De Leede inge trokken. Over twee weken wordt de situatie van de 21 in wooncon- tainers in Nieuwland verblijvende asielzoekers besproken. Vincent Bijlo in de Teerstoof SCHIEDAM Het eerste avondvullend programma van Vincent Bijlo 'Made in Braille' heeft veel lof geoogst bij de lan delijke pers. De blinde Bijlo won vorig jaar de publieksprijs en de persoonlijkheidsprijs op het Leids Cabaretfestival. Uit de reacties op zijn optreden blijkt dat hij een veelzijdig ta lent is. Zo heeft hij het ene mo ment iets weg van Youp van het Hek, het andere moment doet hij bij een stevige blues denken" aan Bram Vermeulen. Tijdens de voorstelling die ver der vooral bestaat uit hilari sche, absurde en soms bijtende conferences begeleidt hij zich zelf op de piano. Vincent Bijlo is zaterdag 20.30 uur in theater De Teerstoof te zien. De toe gangsprijs is 12.50, met CJP of Pas 65 tien gulden. Aad Wieman over tovenaarsleerling SCHIEDAM Aad Wieman, voorheen mimegroep Oceaan, vertelt morgenmiddag het ver haal over de Tovenaarsleerling in theater De Teerstoof. De leerling moet alleen in het kas teel achter blijven terwijl het buiten steeds-, donkerder wordt. Hij wordt zo voor een moeilijke keuze gesteld... Aad Wieman doet het verhaal voor kinderen morgenmiddag om 14.00 uur. Toegangsprijs ƒ3,75. Gewonden bij aanrijdingen SCHIEDAM Een 30-jarige Schiedamse is gistermorgen ge wond geraakt bij een botsing op de De Brauwweg. Ze reed als passagier mee in de auto van een 31-jarige stadgenoot. Vanuit de richting van het centrum stak hij op een sein van een chauffeur van een vrachtwagen de kruising over naar de oprit van de A20. De wachtende vrachtwagen stond op de linker rijbaan. Hij zag de passerende personenauto van een 38-jarige man over het hoofd, met als ge volg de aanrijding. Beide auto's zijn total loss. De brandweer voorkwam dat lekkende benzi ne in brand vloog. Het ongeval gebeurde om half negen. Met een gebroken been werd een half uur later ook een 69-ja- rige vrouw naar het Schieland- Ziekenhuis afgevoerd. Bij het oversteken met de fiets van de Van BeethoVehplein zag ze een personenenauto over het hoofd. Diefstal metalen SCHIEDAM Constructies van bijzondere metalen zijn ge stolen van het Staalverhar- dingsbrijf Dominial aan de Nieuwe Waterwegstraat. De dieven knipten een hangslot ka pot, reden een vrachtwagen binnen en laadden de duizend kilo materiaal op. De waarde bedraagt 60.000 gulden. Wag9n te water SCHIEDAM Door onbe kende oorzaak is gisteravond omstreeks tien uur een 48-jari- ge man uit Rotterdam met zijn auto de Buitenhaven ingereden. Hij redde zichzelf en werd door twee zestienjarigen op de wal getrokken. De man liep geen letsel op. Het leed bleef beperkt tot een nat pak en een rekening van de brandweer voor het op vissen van de auto. Brugklas-biljarters zoeken spelers SCHIEDAM De biljartver eniging De Brugklas zoekt nieu we leden, zowel vrouwen als mannen. De ruim acht jaar ge leden vereniging is gevestigd in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Op woens dag- en vrijdagavond wordt ge speeld. Bij grotere belangstel ling wordt ook de maandag avond toegevoegd. Inlichtingen bij secretaris Cor Boekesteijn via tel. 4701165. Kickdown en TVC 15 in Podium SCHIEDAM Vanavond verzorgt de zevenmens sessie formatie Kickdown een concert in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Het reper toire is swingende, strakke, heavy funk-rock. Vocalisten zijn Judith Scholte en Winifred Pena. Aanvang 22.30 uur. Toe gangsprijs vijf gulden. Donder dagavond vindt vanaf 22.30 uur een jamsessie plaats, waarbij alle soorten muziekstijlen en muzikanten aan bod komen. Zaterdagavond komt de groep TVC 15 uit Rotterdam aan bod. De vijf muzikanten brengen stevige rock, zowel co vers als eigen composities Aan vang 22.30 uur. Entree vijf gul den. Zondag draait vanaf 21.30 uur de gratis toegankelijke mu ziekfilm van Joe Cocker's 'Mad Dogs Englishmen'. Ingezonden mededeling Drukkerij Mercator heeft een speciale atdeling familiearukWerk, In onze moderne drukkerij worden o a ae hiernaast vermelde kaarten voor u gedrukt Onze studio kar voor u een spe ciale kaart ontwerpen Wij verzorgen uiteraard ook alle soorten handelsdrukwerk hoogstraat 26 - Schiedam - tel. 010 - 4268725 AVOND# LADEN ra 2$

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1