'Blijf af van stadsvern euwi ng* TV Het Vrije Vo!k SCHIEDAM Horeca: Zuidamerikaanse dag als bënefietactie Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? YVKRANT Ooievaar in top Opbrengst kerstmarkt Korenbeurs voor De Palmboom Volop activiteiten voor jongeren in herfstvakantie PAGINA 4 ws DINSDAG 17 OKTOBER 1989 i i r h IJ Door Ben van Haren SCHIEDAM Staatssecretaris Heerma moet niet bekniöbelen op de óén miljard gulden, die nu jaar lijks beschikbaar komt voor het Stadsvernieuwingsfonds Ook dient hij af te blijven van de bevoegdhe den van de gemeentebesturen om het via een vaste sleutel verdeelde geld naar plaatselijk inzicht te be steden. Verder zal voor uitbreiding van activiteiten op het terrein van stadsvernieuwing extra geld be schikbaar moeten komen. Dat is het standpunt van de ver tegenwoordigers van de achttien middelgrote gemeenten, die-giste ren in Schiedam met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten de risico's van aanslagen op hun budgetten voor stadsvernieuwing bespraken. „Juist nu in het gehele land over revitalisering van de steden wordt gesproken, mag de stadsver nieuwing niet op een laag pitje worden gezet. Dat zou tot ernstige vergroting van de verschillen lei den. We moeten dus met z'n allen voorkomen, dat de staatssecretaris gaat bezuinigen op de stadsver- Middelgrote gemeenten willen dat hun budgetten en bevoegdheden onaangetast blijven nieuwing," aldus ars. IJsbrand van der Velden, oud-wethouder van Vlaardingen, die tijdelijk fun geert als hoofd van de afdeling Ruimtelijke Ordening van de VNG. Hij leidde gisteren het spoed overleg, waarvan alle deelnemers het op dit punt geheel met elkaar eens zijn. „Ook de vier grote ge meenten zitten op die lijn, maar zij hebben een eigen platform om hun belangen te verdedigen," al dus Van der Velden. Alle gemeen ten worden thans benaderd door onderzoeksbureaus, die namens de staatssecretaris inventariseren wat er allemaal bereikt is. Zelf meepra ten over hoe die gegevens uitge legd kunnen worden, mogen ze echter niet. In de projectgroep, die deze zaak met goedkeuring van de Tweede Kamer voor Heerma be handelt, zitten uitsluitend rijks ambtenaren. Van der Velden: „Dat staat in schrille tegenstelling tot de beslissing van 1985 van het rijk om in het kader van de decentrali satie het stadsvemieuwingswerk aan de gemeenten zelf over te la ten." De gemeenten erkennen trots dat er m de afgelopen jaren goede resultaten zijn geboekt. Maar ook delen zij de mening, dat het kar wei nog lang niet klaar is. De vrees van dc gemeenten, dat Heer- ma de r sultaten van de onderzoe ken gad hanteren om op het stads vernieuwingsfonds te bezuinigen, zijn volgens Van der Velden geba seerd op het pas verschenen Meer jaren Plan Stadsvernieuwing 1990-1994. Van der Velden: „We zullen Ka mer er staatssecretaris herinneren aan de recente uitspraak van mi nister-president Lubbers, dat we in Nederland geneigd zijn om voortij dig af te wijken van een nieuw in geslagen weg. Daarom hebben wij bij de VNG zelf een projectgroep in het leven geroepen, die de werk zaamheden van de rijksproject- gioep schaduwt. Het is van het grootste belang dat de middelgrote stadsvemieuwingsgemeenten de vinger aan ae pols houden." NitL van Zanten, waarnemend hoofd Stadsvernieuwing van de ge meente Haarlem, die nu jaarlijks 25 miljoen gulden uit het rijks- fords krijgt, zegt: „Het gaat na tuurlijk ook om het geld, maar minstens zo belangrijk vinden we dat we als gemeenten het bestaan de instrumentarium behouden. Tot 1985 hadden we te maken met 35 regelingen voor stadsvernieuwing. „Met ingang van 1 januari 1985 kregen wij als gemeenten de vrij heid zelf over de besteding van het rijksgeld te beslissen. Jullie als ge meenten zitten er dichterbij en weten dus beter wat er op het ge bied van stadsvernieuwing moet gebeuren, zei het rijk toen. Nu zou het die betrekkelijke nieuwe en goed werkende regeling weer wil len afschaffen." In het beleid van de CDA staats secretaris is nu al een verenging te vinden van de doelstelling van de Wet Dorps- en Stadsvernieuwing. Van der Velden: „De klassieke stadsvernieuwing, het gebiedsge- wijs inhalen van achterstanden, moet niet alleen doorgaan, maar er zal ook iets gedaan moeten wor den aan sociale vernieuwing in de gebieden die door bevolkingssa menstelling dreigen te verpaupe ren. De wet spreekt over wijken van voor 1971, maar tot nog toe zijn we niet verder gekomen dan vooroorlogse wijken, terwijl bij voorbeeld ook gebieden die tijdens de revolutiebouw van de jaren zes tig uit de grond zijn gestampt, om een verbetering schreeuwen." Jules Peppelaar, beleidsmede werker van de gemeente Schie dam, die jaarlijks 3,2 miljoen gul den uit het stadsvernieuwings fonds ontvangt, wijst in dit ver band op de wijk Nieuwland in zijn gemeente. De groep van achttien middel grote stadsvemieuwingsgemeenten (50.000 tot 200.000 inwoners) be staat uit Alkmaar, Arnhem, Apel doorn, Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, Enschede, Groningen, Heerlen, Hilversum, Maastricht, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Schiedam, Tilburg en Zaanstad. Zij hebben gemeen, dat ze grote aantallen woningen hebben van voor 1945 wat ook bepalend is voor de hoogte van de bijdrage die ze uit het Stadsvernieuwingsfonds ontvangen. Voor de vier grote ge meenten (Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Den Haag) gelden apar te regels en de overige gemeenten krijgen stadsvemieuwingsgeld via de provincie. Door Rein Woiters SCHIEDAM Bij de HOS (ver eniging voor Horeca Ondernemers Schiedam) leeft het idee om naast de jaarlijkse Branders- en Aleida- feesten en het Molenfestival ook een Zuidamerikaanse dag in te voeren. Volgend jaar in juni of juli moet deze voor het eerst plaatsvinden. In de eerste ideeën is het feest ge koppeld aan een extra koopavond op vrijdag. Het nieuwe evenement krijgt het karakter van een bene fietactie. De opbrengst gaat naar een lokale instantie, die extra geld best kan gebruiken. Het plan is ontsproten aan het brein van Frans van Rijsbergen, de immer actieve voorzitter van de HOS. Hij waarschuwt op voor hand echter voor het trekken van te snelle conclusies. „Het is alleen nog maar een idee, niets meer en niets minder. Bij de komende le denvergadering van de HOS zal het deel uitmaken van de agenda. Pas na goedkeuring wordt een werkgroep gevormd die zich gaat bezighouden met de daadwerkelij ke invulling en het uitwerken van de organisatie. Maar het kan even goed dat wordt besloten het niét te doen." t Als praatstuk presenteerde Van Rijsbergen gistermiddag zijn plan nen in het theatercafé De Tender aan vertegenwoordigers van in stanties en deskundigen, onder wie Henk Kramer van het Natio-, naai Artiesten Bureau, D. A. de Waard van Heineken, enkele hore- ca-ondernemers, Wout Ouweneel van de Aleidafeesten en één pers vertegenwoordiger. „Jammer dat een aantal andere genodigden niet is gekomen," excuseerde Van Rijs bergen het niet aanwezig zijn van gemeentelijke diensten en de VVV. Hoewel het nog maar een vaag plan is, was er geen sprake van'af keuring, eerder van redelijk en- thousiame. Van Rijsbergen denkt aan het houden van een Zuidame rikaanse optocht door het cen trum, een speciale voorstelling in het Theater Passage en een Zuid amerikaanse muzieknacht in de horeca. Door één van de aanwezigen werd geopperd om een en ander te paren aan een extra koopavond. Van Rijsbergen zei aan deze moge lijkheid zelf ai te hebben gedacht. Hij benadrukte in zijn wel komstwoord, en daarmee de aan wezigheid van de brouwerij-verte genwoordiger verklarend, beslist niets te willen afknibbelen van het budget dat Heineken als hoofd sponsor jaarlijks beschikbaar stelt aan de Brandersfeesten. „Dat zou een stukje van het één afhalen zijn om het ander te kunnen bekosti gen." Van Rijsbergen denkt aan spe ciale orkesten in alle bij de HOS- aangesloten zaken en daarnaast aan looporkesten in de optocht. „Maar alles is nog fictief, ook de bedragen die in het praatstuk zijn genoemd." Helemaal nieuw is het idee om de opbrengst van een Zuidamerikaanse dag «en goede te laten komen aan een lokale orga nisatie. „Het benefiet-initiatief is een gebaar naar de bevolking. Ik vind het een leuk idee om ook eens iets voor de stad zélf te doen." NAB-di- recteur Henk Kramer (zijn bedrijf is gevestigd in Schiedam) zegde toe zonder winstbejag aan het evene ment te willen meewerken. Gevraagd om commentaar zegt Frans van Thienen, voorzitter van de winkeliersvereniging Broers- veld, in een eerste reactie dat hij persoonlijk niet negatief tegenover het idee staat. „Maar ons pro bleem is op voorhand natuurlijk al de weekmarkt op vrijdag. Voordat de kramen en andere troep zijn opgeruimd, zit ja al tegen de avond. Dat lijkt me allemaal niet zo gunstig. Ik moet er eerst een op mijn gemak over nadenken en na tuurlijk er intern ook over praten of we medewerking gaan verle nen." Chris Coppens, voorzitter van de winkeliersvereniging Hoog straat, was voor commentaar niet bereikbaar. De Aleidafeesten worden gehou den op 12 mei 1990. Dezelfde dag vinden er ook activiteiten plaats in het kader van de Nationale Mo lendag. Of het stedelijke Molenfes tival ook op deze datum wordt ge houden, kon J. Gunneweg van de Stichting Schiedamse Molens niet zeggen. De Brandersfeesten vinden traditiegetrouw plaats in septem ber. Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Aibrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabe! in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur met een herhaling om 22.30 uur. Stads TV Rotterdam en dc Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. Niet de spreekwoordelijk vlag in top, maar een ooievaar. Sinds gistermorgen hangt het speelgoed beest-met-baby aan de gevel van de woning van Hans en Diana Klepke in de Zwaansteeg. De echte lieden geven hiermee uitdrukkelijk kennis van hun vreugde over de geboorte van hun zoon. Pablo, zoals ze hun eerste telg noemen, zag zondagnacht in het ziekenhuis het levenslicht. Bij de ongetwij feld vele felicitaties ook die van Het Vrije Volk. SCHIEDAM Jeugdland organi seert in deze herfstvakantie weer een scala aan activiteiten voor de jeugd in Schiedam. Het program ma startte maandag al met een knaller: Peter Croony's Pretparade in theater De Teerschoof. Maar ook de rest van de week is zeker de moeite waard Woensdag treedt in De Blauwe Brug aan het Bachplein het kin dertheater Willy Wight op. Wight is één van de betere Nederlandse artiesten. Hij goochelt, brengt lied jes ten gehore en speelt voor quizmaster. De toegangsprijs is een gulden. Maar ook op woensdag is er veel knutselen en spelen. Voor het eer ste, knutselen, kunnen kinderen om 10.00 uur terecht op het Dr. Wibautplein en om 14.00 uur op het Hemaplein. Het spelcircuit staat om 10.15 uur opgesteld op het schoolplein Ouverture en om 14.15 aan de Maasboulevard. Het progamma van donderdag: om tien uur staat de knutselbus bij 't Zuiderkwartier en om 14.00 uur bij het winkelcentrum op het Geu- zenplein. Ook het spelcircuit staat opgesteld: om 14.15 op het Edison- piein. De laatste dag van de vakantieacti viteiten, vrijdag, is er weer een voorstelling. In wijkcentrum Nieuwland treedt Valery Preston op. Deze dame brengt een zeer ver zorgde kindershow. De toegangs prijs is één gulden. Verder is er vrijdag een wandelpuzzeltocht ge organiseerd. Om tien uur kunnen kinderen zich inschrijven in kan tine de Toekomst aan de Parkweg. Om 10.15 wordt het startsein gege ven voor deze gratis puzzeltocht. ner Wheel, Ladys Circle Neder land, Lions International, Probus, Rotaract Club, Rotary Internatio naal, Tafelronde, Sorptimist Inter national en Rotary Schiedam-De Veste) het tafeltenniscentrum De Korenbeurs gratis gebruiken. „Jos Clazing verleende elke denkbare medewerking en heeft de wedstrij den voor de tafeltenniscompetitie speciaal voor ons aangepast." Door Rein Woiters SCHIEDAM Amusement, kerstsfeer snuiven en een financië le steen bijdragen aan de herbouw van molen De Palmboom. Het zijn drie van de voornaamste drijfve ren voor het instellen van een (jaarlijkse?) kerstmarkt in De Ko renbeurs. Hiermee treedt Schie dam in de voetsporen van Vlaar dingen en Rotterdam. „Maar wel op een totaal andere leest ge schoeid," vult Frans van Krugten de beeldspraak aan. „Onze markt is geen commerciële, wordt louter georganiseerd door vrijwilligers en het verdiende geld gaat in zijn ge heel naar Stichting De Schiedamse Molens." Frans van Krugten (bekend als stadscarnavalsprins en directeur van het bedrijf Nicoverken) is de geestelijk vader van de kerst markt. Hij is bovendien een actief lid van de activiteitencommissie van de stedelijke Lions Club, wel ke met nog acht (plaatselijke afde lingen) van serviceclubs de schou ders onder het evenement zet. „We kunnen rekenen op de mede werking van 286 mensen, die lid zijn van de deelnemende instellin gen," zegt hij trots. De markt vindt plaats op 15, 16 en 17 december (dezelfde dagen als in Vlaardingen) en biedt, be halve kramen met kerstartikelen, óók modeshows van en door Mode huis Mitzi, zang, toneel, muziek en ballet. Het 11-jarige Schiedamse pianotalent Michael Liem (hij trad al op voor Koningin Beatrix en premier Lubbers) treedt op en ook het 14-jarige viooltalent Reinier Reingoud is voor het evenement 'gestrikt'. „Zijn deelname is een tweede primeur," lacht Frans van Krugten. Burgemeester Reinier Scheeres opent de marktdriedaagse. Hij ar riveert per arreslee. („Als er geen sneeuw ligt, dan maakt mijn be drijf dat desnoods. De techniek hebben wij in huis," aldus Frans van Krugten.) Vervolgens koopt de Frans van Krugten vervaardigt in zyn bedrijf speciale houders voor kerstbomen. De opbrengst stort h y in het fonds voor restauratie van De Palmboom. burgemeester een kaartje van een knaak en daórmee is de markt geopend. Bovendien poogt de orga nisatie de in Schiedam geboren en getogen mr. Pieter van Vollenho ven te strikken voor het evene ment. „Of het ook lukt, zal afhan gen van de medewerking van de Rijks Voorlichtings Dienst. Pieter gaf destijds ook het startsein voor de herbouwaetie voor De Palm boom," verduidelijkt Frans van Krugten. Hij wijst nadrukkelijk persoonlijke publiciteit af. „De or ganisatie is in handen van alle maal. Dat het idee van mij afkomt, is maar toeval." Optredens Op elk van de drie marktdagen zijn optredens te verwachten. Niet alleen van de twee jeugdige muzi kanten, maar ook van de muziek verenigingen Orpheus, St. Rad boud, Othello, Jongerenkoor St. Johannes, Schiedams Vrouwen koor, Toonkunst Jongerenkoor, Schiedams Christelijk Mannen koor en het koor van de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen. Verder werken mee de voca- liste Merel Ritz en het duo Ellen en Arie Metaal. In de Korenbeurs komt een horecahoek (opbrengst gaat eveneens naar De Palmboom), die in Dickens-achtige stijl wordt opgebouwd. De met de serviceclubs sympha- tiserende leden (en eventueel hun bedrijven) schenken goederen aan de kerstmarkt. Deskundigen van de afzonderlijke serviceclubs be oordelen de waarde en tegen deze prijs worden de artikelen ónder het motto 'Van kunst tot kitsch' verkocht. De opbrengst 'verdwijnt' eveneens in de 'molenpot'. In zijn bedrijf heeft Frans van Krugten bijvoorbeeld tachtig gegalvaniseer de kerstboomhouders („Wij heb ben soms last van het verschijnsel leegloopuren") laten vervaardigen. Tegen een redelijke prijs worden deze handige en zware houders (omvallen van de boom kan niet meer) op de kerstmarkt aangebo den. Van Krugten stelt de houders gratis beschikbaar, zodat er een opbrengst van drieduizend gulden mogelijk is. Voorts mag de organisatie (In- Grandioos Ook de kramen krijgt de organi satie om niet ter beschikking. „De medewerking van iedereen is grandioos. Wij hopen op een mas saal publiek. Minimaal willen wij twintigduizend gulden overmaken voor De Palmboom," hoopt Frans van Krugten. Bovendien worden tijdens de kerstmarkt een verlo ting gehouden met als hoofdprijs een buitenlandse reis voor twee. Jos Gunnewegh, directeur van de Molenstichting, zegt erg verguld te zijn door het initiatief van de serviceclubs. „Ik ben erg onder de indruk. Het restauratiewerk ver loopt gezwind. Ook de campagne om het laatste geld (ruim honderd duizend gulden! Mnnen te krijgen verloopt redelijk. Op 8 december, afhankelijk van de weersomstan digheden, hopen we de her bouwfa se van de molenromp af te ron den." Voor de herbouw van De Palm boom (begin deze eeuw afgebrand) is een bedrag begroot van ruim twee miljoen gulden. Door ge meente, provincie en rijk (Monu mentenzorg) is ruim één miljoen gulden beschikbaar gesteld. De an dere helft is voor het overgrote deel voortgekomen uit spontane acties uit de bevolking en afkom stig van bijdragen door het be drijfsleven. Wanneer D*» Palm boom is gerestaureerd, telt Schie dam vijf volwaardige en functio nerende molens. De Molenstich ting is op de kerstmarkt vertegen woordigd met een stand. Bejaarde vrouw beroofd van tas SCHIEDAM Een 77-jarige vrouw is het slachtoffer gewor den van een tasjesrover. Wan delend over de Hargsingel gris te een langsfietsende man de- handtas en een aktetas onder haar arm vandaan. Hij ver dween in de richting van de Churchiilweg. De aktetas werd later leeg teruggevonden. De be jaarde vrouw liep een verwon ding op. Diefstal vari 54 stofzuigers opgelost SCHIEDAM Een 36-jarige/ chauffeur uit Vlaardingen en zijn 46-jange bijrijder uit Rot terdam zijn opgepakt als hoofd verdachten van de diefstal van 54 stofzuigers Het duo had de apparaten vorige maand moe ten afleveren bij Vroom Dreesmann in Vlaardingen. Met behulp van drie Schiedam mers (23, 34 en 41 jaar) werden de stofzuigers verkocht voor prijzen tussen de 75 en 300 gul den. De waarde van de de zui- gers is zeshonderd gulden. Drie apparaten zijn bij de verdach ten aangetroffen. De overige zijn verkocht, maar de registra tienummers zijn bekend. Op grond van de bekentenissen probeert de politó? ze alsnog te achterhalen. Tegen de kopers wordt een proces-verbaal we gens heling opgemaakt. Gereedschap gestolen SCHIEDAM Uit een schuur m de Blikslagerstraat zijn bij een inbraak een race fiets en elektrisch gereedschap gestolen. De waarde van de buit bedraagt 2000 gulden. Een ga ragebox aan de Roosbeek kreeg ook ongewenst bezoek. Ook hier verdwenen een fiets en', een aantal stuks elektrisch ge- reedschap. Opmerkelijk gemak- kelijk werd het inbrekers ge maakt door een bewoner van de Mesdaglaan. Het raam van de woonkamer was niet afgeslo ten. Meegenomen werd een wandmeubel, lepelrek, kleding een camera en tweehonderdgul den. Cursus zelfverdediging SCHIEDAM Bij voldoende belangstelling start er binnen kort weer een cursus zelfverde diging voor vrouwen in Klub- huis Zuid te Schiedam. De deel neemsters oefenen onder des kundige leiding diverse tech nieken. De cursus heeft tot doel vrouwen zoveel zelfvertrouwen te geven dat zij zich ook in de avonduren alleen op straat dur- fen te begeven. De lessen in totaal zestien zullen op de woensdagavonden worden gege ven van 20.15 tot 21.15 uur. De kosten bedragen 64,-. Voor in lichtingen of opgaven kan men bellen naar Klubhuis Zuid, tel. 4267297. Swingend optreden SCHIEDAM Theatercafé" De Tender in Schiedam is don derdagavond het toneel voor een swingend optreden van het Jimmy Knepper/Cees Slinger, Quintet. De vijf wereldberoem de muzikanten Jimmy Knep- per, Ferdinand Pavel, Cees Slin ger, John Engels en James Long staan garant voor een spetterend optrederi waarin be bop de boventoon voert. Het concert begint om 21.30 uur en» de toegang is gratis. -.-a Hinze In Passage SCHIEDAM De meester-, muzikant Chris Hinze treedt za-' terdag op in de Grote Zaal van het Passage Theater te Schie dam. Hinze wil meer dan zo maar solo op de bühne staan: uit het progamma blijkt zijn liefde voor totaalmuziek. Al im- proviserend laat hij Bach en'- Afrikaanse ritmes, barok en In-' diase mantra's de revue passef' ren. Daarbij gebruikt Hinze on-1 der meer gewone en bamboe- fluiten, synthesizers, keyboards1 en vleugel. Special Guest is de' Newyorker Arto Tuncboyaci," die als percussionist, maar ze-' ker als zanger iedereen weet te- boeien. Het concert begint om" 20.30 uur. De toegangsprijs be:" draagt 17,50; voor CJP- en Pas' 65-houders 15,-. Drs. P. in De Teerstoof SCHIEDAM In theater De Teerstoof te Schiedam treedt, zaterdag de cabaretier Drs. P.- op. Heinz Hermann Polzer, zo als Drs. P. in het dagelijks le ven heet, werd dit jaar zeventig en nog steeds weet hij een boei,-* ende, leuke show op de planken te brengen. De nummers van Drs. P. ontstaan uit de behoefte om zich met thema's als groen ten en fruit, leestekens of li chaamsdelen te amuseren. Ac tualiteit en zieleroerselen zijn daarom ver te zoeken, maar het levert een afwisselend en koste lijk progamma op. De voorstel ling begint om 20.30 uur en kost 12.50. 0 nW A - V pA i |«N5> -Vwrswws'i

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1