Leraren op bezoek bij bedrijven Bruggenbouwer Herweijer neemt na 30 jaar afscheid TV Het Vrije Volk SCHIEDAM Met z'n zessen in busje door de woestijn Kunstuurtje in de Grote Kerk w &esm Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TVKRANT Othello speelt 'Gottegot' PAGINA 4 ws VLAARDINGEN Vijftien do centen van de openbare scholenge meenschap Prof. Casirnir uit Vlaardingen gaan volgende week t, op 'bedrijfsbezoek' bij Luchthaven Rotterdam. Het is het eerste van een serie bezoeken, die de leraren uit het algemeen voortgezet onder wijs afleggen bij bedrijven. Op ver zoek van de Vlaardingse scholen gemeenschap heeft het Contactcen trum Onderwijs en Arbeid Rijndel ta (COA-Rijndeltal deze bedrijfsbe zoeken als proef opgezet. Het idee ervoor is geboren uit de onmogelijkheid om docenten uit het algemeen voortgezet onder wijs op een zinvolle manier te la ten deelnemen aan het al langer bestaande project van docentensta ges. Leraren in Jiet beroepsonder wijs doen daar al geruime tijd aan mee. 2ij hebben te maken met een duidelijkere aansluiting tussen on derwijs en praktijk. Voor docenten van VWO, Havo en Mavo is dat nauwelijks aanwezig. „Geen enkele docent Frans vraagt zich af: wat doen ze met de taal die ik ze geleerd heb," ver klaart rector L. J. Ph. Maas van Casirnir. Hij heeft zich met de or ganisatie van de bedrijfsbezoeken bezig gehouden. „We hopen op de ze wijze te komen tot een gedach- ten wisseling over het onderwijs. Hebben de kinderen die bij ons van school gaan ook de kennis die de bedrijven verwachten? Waar om vragen bedrijven bepaalde vooropleidingen in personeelsad vertenties? Deze en andere vragen willen we met de vertegenwoordi gers van de bedrijven die we be zoeken bespreken," aldus Maas. Donderdag 26 oktober vindt het eerste bezoek plaats bij Luchtha ven Rotterdam. In december vol gen nog bezoeken aan Akzo-Rotter- dam en de RET. Er worden verschillende onder delen van de bedrijven bekeken al vorens docenten en bedrijfsverte- genwoordigers met elkaar van ge dachten wisselen over de toerei kendheid van het onderwijs. Maas sluit niet uit, dat een kijkje in de praktijk de docenten op het idee brengt om in hun lessen accenten te verleggen. Anderzijds zullen de vertegenwoordigers van de bedrij ven van de leraren kunnen verne men welke beperkingen zij bij het lesgeven hebben en aan welke voorscnriften en verplichte taken zij dienen te voldoen. Er bestaat aan beide zijden in ieder geval be hoefte aan meer contact. SCHIEDAM Na ruim dertig jaar werkzaam te zijn geweest bij de gemeente, treedt de heer W. B. Herweijer per 1 november vervroegd uit. De laatste jaren was hij chef van de afdeling 'kunstwerken'. Niet in de zin van schilderijen of beeldhouw werk, maar wel van bruggen, ka demuren, gemalen en sluizen. In de civiele techniek worden deze r zaken aangeduid als 'kunstwer ken'. Herweijer geldt op dit ter rein als een specialist. Na zijn studie civiele techniek en bouwkunde werkte hij in het begin van de jaren vijftig bij Pro- vinciale Waterstaat van Zuid- Holland. Na enkele jaren dienst- j verband bij een particulier inge nieursbureau, stapte hij over naar de gemeente. Herweijer werkte aan de voorbereiding en de bouwbegeleiding van tal van grote werken Het meest in het oogspringend is hierbij het op Deltahoogte brengen van de bui tenwaterkering. Met name bij de bouw van de Buitensluis zijn grote technische prestaties geleverd. Een ander groot project was de aansluiting van het Schiedamse rioolstelsel op de zuiveringsinstallatie 'De Groote Lucht' in Vlaardingen. Voorts is Herweijer nauw betrok ken geweest bij de bouw 'van bruggen zoals de Proveniersbrug, Brandersbrug en de 's- Gravelandsebrug.Zijn leukste werk vindt hijzelf de bouw van de tientallen voetbruggen die de stad rijk is. Voor een aantal wij- - ken heeft hij een eigen type voet- 11> >brug ontwikkeld.' Zo heeft Woud ""hoek"'zogenaamde"Tmbrugjes e: ""Groenóord ranke Preflexliggers. Wie van de heer Herweijer af scheid wil nemen, is welkom op zijn receptie op woensdagmiddag r)h2§Roktobe£vomri6d5 uur in de ^recreatiezaal van het Stadskan- Vtoqraan de Emmastraat 1. Herweijer bij een van scheppingen in Groenoord. Elke wijk gaf hij bruggen van een eigen type. Medewerkers provincie in algemene dienst DEN HAAG De personeelsad vertenties van de provincie Zuid- Holland zien er binnenkort anders uit. Iedere nieuwe medewerker in de hogere functies komt in 'alge mene dienst' Slechts voor een pe riode van drie tot vijf jaar zal hij of zij op één plek werken. Daarna is het mogelijk op een andere stoel terecht te komen. De aanstelling in algemene dienst is één van de nieuwigheid- jes in het sociaal statuut dat deze week is ondertekend door de pro vincie (als werkgever) en de bon den. Het statuut regelt de arbeids verhoudingen die de komende zes jaar zullen gelden bij de provincie. Het belangrijkste punt voor de werknemers is ongetwijfeld dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. En dat ondanks een bezui nigingsronde van 40 miljoen gul den die de provincie net achter zich heeft en een nieuwe ronde waarin nog eens 20 miljoen moet worden geschrapt. Tien miljoen gulden daarvan wordt aangewend "oor nieuw beleid, de andere tien miljoen bestaat uit échte bezuini gingen. De aankondiging, midden vorig jaar, dat de provincie nóg een pyn- lijke snoei-operatie tegemoet zou gaan, veroorzaakte grote onrust onder de ambtenaren in het Pro vinciehuis. De bonden eisten van de provincie de garantie dat er geen gedwongen ontslagen zouden vallen. Zolang die er niet kwam, schortten ze alle overleg met de provincie op. Pas in het najaar van '83 kwam het weer tot een ge sprek, over het door beide partyen nu overeengekomen sociaal sta tuut. Dat er van de ongeveer 2100 ambtenaren een aantal zullen moe ten vertrekken, staat vast. Maar dat zal gebeuren via natuurlijk vérloop, zo is de provincie met de bonden overeengekomen. Daarte genover staat dat nieuwe ambtena ren niet langer op één vaste plek zullen blijven zitten. Na drie of vijf jaar is het voor de provincie mogelijk hen op een andere plaats neer te zetten, zoveel mogelijk op vrijwillige basis, maar als het moet gedwongen, aldus een woord voerder van de provincie. Voor de wat moeilijker te 'ver kopen' functies geldt een premie van anderhalf maandsalaris bruto. Deze, is ook bestemd voor ambte naren die aLiin dienst zijn, en be sluiten mee te doen aan de algeme ne dienst. Het niet langer gewoon te zijn dat medewerkers automa tisch doorstromen naar een hogere salarisschaal. In plaats daarvan zal meer worden gelet op de kwali teit van het,werk dat'de ambte naar verricht: Cock van der Kaay: 'Die eindeloze uitgestrektheid is fascinerend. Je kunt je daar heel erg klein voelen' Door Annet van Aarsen SCHIEDAM Met een Merce- desbusje door de woestijnen van Marokko en Algerije: het is niet bepaald een luie strandvakantie, maar de zes mensen die zich daar deze lente aan waagden hadden het voor geen goud willen missen. Cock, Leonie, Marian, Johan, Da- niëlle en Edwin vielen van het ene 'exotische avontuur in het andere. Vanavond om negen uur vertellen ze hun verhaal in het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12 in Schie dam, ondersteund door een dias- how. Zes weken lang waren de zes mensen op reis. Een hele opgave, i,,.,omdat ze elkaar niet goed kenden. Initiatiefnemer Cock van der Kaay plaatste begin dit jaar een adver- ri^tentie in de Volkskrant. Het was eigenlijk de bedoeling om een reis door de binnenlanden van Spanje .„te gaan maken. Maar toen hij in contact kwam met Edwin en van zijn plannen hoorde om door Noord-Afrika te trekken, was hij meteen verkocht Met vier mensen werd een busje aangeschaft en om gebouwd, later meldden zich nog twee gegadigden voor de reis. Op Hemelvaartsdag gingen de reizigers van start. Na een lange reis door Europa kon het belang rijkste deel van de vakantie begin nen in Ceuta, een Spaanse enclave in Marokko. Vervolgens ging de reis via een van de vier konings steden, Meknès, en de oude Ro meinse ruinestad Volubilus rich ting .zuiden. Daar werd de grens met Algerije gepasseerd en trok het zestal voor een week de woes tijn in. Veel mensen zullen zo'n zand vlakte bijzonder saai vinden, maar Cock en zijn metgezellen waren er meteen van gecharmeerd: „De zandduinen zijn wel twee- tot drie honderd meter hoog en voortdu rend in beweging. De duinen die we nu gezien hebben zullen er vol gend jaar waarschijnlijk niet meer zijn. Maar die eindeloze uitge strektheid, dat is fascinerend. Je kunt je daar heel erg klein voe len De dia's, die vanavond te zien zijn, spreken voor zich: lange, uit gestrekte wegen met alleen af en toe een waarschuwingsbord voor overstekende kamelen. Of beelden van de overnachtingen, langs de weg tussen twee nederzettingen in, met als slaapplaats het dak van de bus om insektenbeten te voorko men Betoverende oases, gastvrije berbers en bedoeïnen, maar ook zandstormen, die de wegen on zichtbaar maken. Bij het zien van de dia's voel je bijna de hitte, maar je krijgt ongetwijfeld ook zin om je bloot te stellen aan zo'n avontuur. - - v Cock, Leonie, Marian, Johan, Danielle en Edwin met hun busje tijdens een stop in de woestijn van Ma rokko. „De eerste dagen is het over donderend," zegt Cock. „Je bent helemaal nieuw daar en dat zien de mensen. In het noorden, waar de reis begon, zijn veel mensen op dringerig. Ze willen van alles van je, dat je hasj koopt of aardewerk. Maar hoe verder de reis vorderde, hoe meer we in aanraking kwa men met echt vriendelijke men sen." Overal, waar de reizigers met hun busje kwamen, werden ze uitgenódigd voor de traditionele thee. Ze leerden de armoede van de bevolking goed kennen: „Dan besef je pas hoe rijk wij zijn, zelfs schaarse produkten als groente waren voor ons heel goedkoop." Leerzaam, dat is één van de be langrijke woorden om de reis te beschrijven, meent Cock. „Dat was natuurlijk niet het hoofddoel. Toch kan ik zeggen dat ik mezelf goed heb leren kennen. Het is ook niet niks om zo lang op eikaars lip te zitten terwijl de reis vol ontbe ringen is. Dat geeft van tijd tot tijd strubbelingen, maar op een gege ven moment krijg je wel vertrou wen in de groep en in de bus. Als we vastzaten, ontstond er geen pa niek. Het motto was dan: we gra ven de bus wel weer uit en we gaan weer verder." Uiteindelijk is het voor de zes woestijnreizigers een onvergetelij ke ervaring geweest. Wat ze aan de reis hebben overgehouden is de lust om te reizen. „Hier in Neder land leef je eigenlijk in zo'n be perkt wereldje, met overal dezelf de cultuur," meent Cock. „Je weet van te voren hoe mensen reage ren. In de woestijn gaat het om le ven om te overleven. Wij wester lingen kijken altijd naar de dag van morgen. In de woestijn heb je al moeilijkheden genoeg met de dag van vandaag." Cock is van plan in het voorjaar weer een woestijnreis te maken. Hij gaat zelfs zo ver dat hij zijn baan ervoor opzegt. Voor de twee geplande etappes, de west-oost reis door het zuiden van Spanje, Ma rokko, Algerije en Tunesië en de oost-zuid reis door Tunesië, Alge rije en een groot deel van de Saha ra, zoekt hij nog medereizigers. Be langstellenden kunnen voor infor matie bij hem terecht op' telefoon nummer 010-4736704. SCHIEDAM Met een feeste lijk kunstuurtje wordt op dinsdag morgen 24 oktober in de Grote Kerk aandacht besteed aan het raadsbesluit waardoor exact ne gentig jaar geleden de oprichting van het Stedelijk Museum moge lijk werd. Als formulering werd destijds gebruikt: „Om de verzame ling oudheidkundige voorwerpen, welke zich bevinden in eenige lo kalen van den St. Joris Doele offi cieel den naam te geven van Stede lijk Museum en aan te vangen met het jaar 1900, op den gemeente-be- grooting een post uit te trekken voor kosten van inrichting, onder houd en het doen van aankopen ten behoeve van dat Museum, tot een bedrag van 100,-.' Na een korte inleiding over de geschiedenis van het Stedelijk Mu seum Schiedam, zullen er in kleine groepen rondleidingen over de in de Grote Kerk georganiseerde ex positie over de geschiedenis van de Grote Kerk, het leven van Li- duina en het leven en werk van Ds. Francois HaverSchmidt wor den gehouden. De aanvang van het kunstuurtje (dat normaal gespro ken in het Stedelijk Museum wordt gehouden, maar waar nu een grote verbouwing aan de gang is) is 10.00 uur en eindigt om streeks 11.00 uur. De ingang van de Grote Kerk is onder de klokke- toren aan de Nieuwstraat 34. Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bieiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur met een herhaling om 22.30 uur. Stads TV Rotterdam en de A vondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. asMass ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. SCHIEDAM --- Het tragi-ko- mische stuk 'Gottogot' wordt za terdag 28 oktober in het Passa ge Theater éénmalig vertolkt door de toneelvereniging Othel lo. Het stuk is geschreven in de laatste dagen van de jaren '60 door Willem Burkunk, In die periode werd flink tegen 'heili ge huizen' geschopt, maar in de komedie gebeurt dat juist niet. In het stuk wordt het schouwt oneel van de wereld omge draaid, waardoor de toeschou wers als het ware zichzelf zien. Met in een moraliteitsspiegel en ook niet in een allesvervor- mende lachspiegel. Maar wel meekijkend met de 'oude man en vrouw' die vanuit de hemel en de hel de mensen zien als verdwaalde kinderen. Of als zotte misbaksels? Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijs tien gulden per persoon. Inlichtin gen bij Cor de Groot, overdag bereikbaar via tel. 01745-14940 en 's avonds 01899-13360. Conditietraining voor meiden SCHIEDAM In wijkcen trum de Erker vindt woensdag een introductieavond plaats voor de nieuwe cursus Conditie training voor Meiden. De bij eenkomst begint om 20.30 uur en is bedoeld voor vrouwen die hun conditie en figuur op peil willen houden. De deelneem sters hoeven geen ervaring te hebben, de training is juist be doeld voor beginners. De con tributie voor de nieuwe cursus bedraagt tien gulden per maand. Het is wel aan te raden om gemakkelijke kleding mee te brengen. Vrouwen die meer willen weten over de cursus kunnen bellen naar wijkcen trum De Erker, 010-4267767 of - 010-4263161. Leden van Vara, bezoeken ONS SCHIEDAM Leden van de Vara uit het Waterwegggebied brengen op donderdagavond 16 november een bezoek aan het kabeltelevisiebedrijven van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam (ONS). Zij krijgen behalve een rondleiding ook actuele in formatie over de media en de positie daarbinnen van de ka beltelevisie. De excursie wordt begeleid door voorlichter M. Dingenouts. Adjunct-directeur ing. M. Eikenbroek van,4e ONS houdt een-inleiding.' Belangstel lenden kunnen zich aanmelden bij C. Huisman, Idenburgstraat 64, Schiedam, tel. 4738823. Harpe Davids dingt naar titel SCHIEDAM In Franeker doet de Christelijke Muziekver eniging Harpe Davids op zater dag 28 oktober een gooi naar het drumfanfare-kampioen schap van Nederland. Het be treft een organisatie van de Ne derlandse Federatie Christelijke Muziekverenigingen (NFCM). Twee weken terug behaalden het korps en de majoretten bij een concours in Rijnsburg een eerste en een' tweede plaats. „Hopelijk sluiten we het kam pioenschap in het hoge noorden af met eenzelfde resultaat als m Rijnsburg of misschien zelfs be ter," hoopt secretaris W. P. J. Jongste. Vrouwen en ouderen centraal bij PvdA SCHIEDAM Vrouwelijke leden van de PvdA vergaderen op dinsdagavond 24 oktober in de fractiekamer in het oude raadhuis aan de Grote Markt over beslissingen die zij kun nen beïnvloeden op het gebied van bijvoorbeeld personeelsbe leid, uitbreiding kinderopvang en sociale veiligheid. Het initia tief voor de bijeenkomst is ge nomen tijdens de jaarvergade ring van de PvdA-afdeling Vrouwen van Schiedam. Aan vang 20.00 uur. Inbraak via bovenlicht SCHIEDAM Door -het openbreken van een bovenlicht van de achterdeur verschaften ongenode gasten zich gisteren toegang tot een woning aan de Smetanalaan. Vermist worden persoonlijke bescheiden en een bedrag van 550 gulden. Bestelwagen gestolen SCHIEDAM De firma Leemberg uit Barendrecht is ernstig gedupeerd door de dief stal van de bedrijfsbestelbus. Een roodkleurige VW-Pick-up met bedrijfsnaam en voorzien van het kenteken BT-39-YP werd gisteren gestolen vanaf de 's-Gravelandseweg. Hij was ge- - laden met elektrisch gereed schap. ■9 11 CrtJTTTTlA Xif Mof oor# foooto. oen tran f 1 AH j.u it?r v „j, v* -v. ,-5 'iVJ. 2 y&xi'i#. c J* v "b* -ySö» J,'«r -■ - -v a - - (INGEZONDEN MEDEDELING) I I's f*

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1