NCRi neemt niets terug TV Margot verkoopt karakter poppen, opbrengst voor dakloze kinderen Het Vrije Volk SCHIEDAM Geïrriteerde wethouder overtuigt delegatie niet. Omroep: onderzoek verontreiniging was te beperkt Waar vindt u de Ayondbladen TV krant op uw televisie? TVKRANT Prestigestrijd schaadt stad 'Zijdeveld s een regent' Rötterdam betaalt mee aan opleiding ournalistiek KUNST TE KIJK PAGINA 4 DINSDAG 24 OKTOBER 1989 Vlaardingen wil niet meebetalen aan moderniseren van het centrum Geen stap Monsters Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Ktant of veriegenwoordigersbezoek met demonstratie? Se/ dan 010-4048056. 7 ws Door Bon van Haren VLAARDINGEN Projectont wikkelaar Multi Vastgoed mag on der een serie strenge voorwaarden het Vlaardingse centrum moderni seren, maar krijgt van het gemeen tebestuur geen cadeautjes. Alle kosten voor de herinrichting en eventuele tekorten op de parkeer garage moeten worden terugver diend door grondprijs of andere heffingen. Ook voelt de meerder heid van het college van burge meester en wethouders er nit-c voor om het gemeentelijk winkel- bezit op het Liesveld af te stoten. Een verzoek van Multi Vastgoed om alle winkels onder het viaduct te mogen overnemen, is afgewe zen. Wel is het voltallige college bereid het zogenaamde Ster/- Roobolcomplex en de viaductwin kels tussen Vroom Dreesmann en Van Uffelen tegen marktprijs te verkopen. De uitgangspunten voor de overeenkomst die Multi Vastgoed nog dit jaar met de gemeente wil sluiten, zijn op 1 november onder werp van gesprek in de gemeente raad. Er staan allerlei bepalingen in over de hoeveelheid woningen, hoogte van de bebouwing, aantal parkeerplaatsen, aanzicht van de nieuwe AH-supermarkt en de ont sluiting van de parkeergarage aan de Joubertstraat. Het centrale punt in het plan vormt een toren van tien woonla gen, die wordt gebouwd bovenop de (te vernieuwen) winkels van Ster, Hij en Roobol en het op via ductniveau te handhaven restau rant China Palace. Aan de overzij de van het viaduct wordt het be staande kantorengebouw verhoogd tot maximaal vijf lagen boven het viaduct. Aan de Markgraaflaan, aan weerszijden van het Liesveldvia duct, zijn twee woon torentjes van vier lagen gepland en aansluitend in de richting van het centrum ook nog 18 tot 24 eengezinswonin gen. Verder zijn tussen het Veer- plein en de Kuiperstraat nog twee woontorentjes van maximaal vier lagen ontworpen aan de zuidrand van het viaduct. Deze twee verrij zen op het dak van een rij nieuw te bouwen winkels, die de plaats innemen van de zitjes, vitrines, ki osken, en,f delen, .van. het trottoir. Ook aan de noordkant van het Liesveld vindt winkeluitbreiding en trottoirversmalling plaats. De bedoeling is dat de twee nieuwe voetgangersstroken van 7,50 meter breed overkapt worden. Tussen C&A en de Hema zal een nieuwe hoogwaardige verbinding (moge lijk rollend trottoir) met de Hoog straat komen. Voor activiteiten, die thans plaats vinden onder de straks ver dwenen luifels, zal elders ruimte vrijkomen. Zo wordt het Veerplein een autovrij stadserf voor evene menten waarheen ook de week markt verhuist. Deze uitbreiding van het voetgangersgebied maakt het nodig om behalve voor het door de bouw van woningen, win kels en kantoren te verwachten toenemende aantal auto's ook voor fietsers andere stallingsruimte te zoeken. In de randvoorwaarden van het plan is opgenomen, dat in de tussen Joubertstraat en Sche- penstraat te bouwen parkeergarage (500 plaatsen) ook een stalling komt voor 150 fietsen. Tegen deze door het viaduct doorsneden parkeergarage komt de nieuwe supermarkt van Albert Heyn. Wf** Wethouder Chris Zijdeveld (rechts), presentatrice Karin de Groot en eindredacteur Jan Pieter de Visser van de NCRV tijdens de uitwisseling van de prjjzen. Door Rein Welters SCHIEDAM Zolang het op roepen van vraagtekens over de mate van bodemverontreiniging in Spaland mogelijk blijft, moet de gemeente niets nalaten om via ex tra onderzoeken aan te tonen dat er werkelijk niets aan de hand is. En zolang er vraagtekens blijven, houdt de NCRV staande dat de eni ge plaats voor de bouwplannen voor de nieuwbouwwijk Spaland de vuilnisbak is. Met argumenten van deze strek king verdedigden presentatrice Ka rin de Groot en eindredacteur Jan Pieter Visser van de NCRV giste ren in het Stadskantoor uitlatin gen in het prorramma 'Ja, natuur lijk' over woningbouw op haven- slib in Spaland. Drs. René Buis man van de Stichting Nederland Gifvrij ondersteunde het (telkens door milieu-wethouder Chris Zijde veld onderbroken) betoog volmon dig, Vorige week vernam Schiedam via het beeldscherm dat de stad de 'Natuurlijk Niet'-prijs was toege kend. De gemeente kreeg eerst een aai over de bol voor het bouwen van een milieu-vriendelijk Spa land, maar vervolgens een fikse kat omdat de wijk voor een deel wordt gebouwd op in de jaren ze ventig opgespoten havenslib. Presentatrice Karin de Groot meldde dat de gemeente na een heel beperkt onderzoek heeft opge maakt, dat het met de vervuiling wel meevalt en dat er geen reden is tot ongerustheid maar dat aller lei milieu-organisaties dat wel heb ben. Volgens Karin de Groot zit er veel te veel cadmium in de bodem. Ze sprak daarom uit dat de plan nen in de vuilnisbak moeten. Gisteren kwam ze langs met de aangekondigde mini-vuilniscontai ner. „We brengen graag een grote re als het besluit is genomen de plannen werkelijk in de vuilnis bak te stoppen," zei ze cynisch tot wethouder Zijdeveld, die de 'prijs' in ontvangst nam. De PvdA-be- stuurder maakte van de gelegen heid gebruik om een haaks stuk ri oolbuis te overhandigen, overigens zonder gegraveerd plaatje met uit leg over het hoe, waarom en wan neer. „De buis symboliseert hoe wij denken over de wijze van be richtgeving in 'Ja, natuurlijk'. Het is een haakse, buis omdat, in„het programma een voorstelling van zaken is gegeven die haaks staat op de waarheid." Tijdens het één uur durende ge sprek kwamen Zijde veld en de omroep-vertegenwoorligers geen stap verder. Ze konden elkaar niet overtuigen van net eigen gelijk. Eerder verhardden de meningen zich. Een opmerking van Jan Pie ter Visser, waarin hij Zijdeveld een regentenmentaliteit verweet en de geïrriteerde reactie van Zij develd („dit is een smerige opmer king") lagen hieraan ten grond slag. Ook een opmerking van Vis ser dat Zijdeveld zijn beleid ver schuilt achter uitspraken van ho gere bestuursorganen, schoot bij de wethouder in het spreekwoordelij ke verkeerde keelgat. De poging van Zijdeveld om de NCRV te bewegen tot rectificatie van de gewraakte woorden, bleef een poging. Hoezeer hij ook met een doordacht en zakelijk betoog én stapels onderzoeksrapporten probeerde het gelijk van de ge meente aan te tonen. „Sinds 1976 zijn door Schiedam méér maatre gelen getroffen om het wonen en leven in Spaland op verantwoorde wijze te laten plaatsvinden dan in andere gemeenten het geval is of de rijksoverheid voorschrijft." Jan Pieter Visser: „Wij signale ren desondanks haken en ogen die vraagtekens oproepen. Daarnaast behoort het tot onze taak om infor matie aan de kijkers te verschaf fen. Uiteindelijk zijn er ook rap portages van milieu-org nisaties die tegen uw beleid spreken." Re- né Buisman (fysisch geograaf) vecht met nadruk aan dat hogere overheden wérkelijk groen licht hebben gegeven aan de bouw in Spaland. Zijn stelling is dat als een lichaam als bijvoorbeeld de Regio nale Gezondheids Inspectie geen bezwaar tegen de bouwplannen in Spaland op havenslib heeft aange tekend, dat niet automatisch wil zeggen dat er geen vraagtekens be staan bij de gevolgen voor de volksgezondheid. Buisman plaatst ook kantteke ningen bij de diensten van de Rijnmondgemeenten die betrok ken zijn geweest bij het destijds gedane onderzoek naar de moge lijkheden voor bouwen op haven slib. „Een van de uitgangspunten was: wij willen iets met baggerspe cie. Van hun conclusies heb ik met enige scepsis kennis genomen. De rapportages geven dekking aan het verlangen daadwerkelijk iets te ondernemen." Buisman betoogde verder het aantal bodemmonsters in het over enkele jaren met ongeveer zeshon derd woningen te bebouwen vuil ste deel van Spaland, onvoldoende te vinden om gerechtvaardigd te kunnen spreken over een veilig woon- en leefmilieu. Ook de waar de van het recente bodemonder zoek (zestien boringen) trekt Buis man in ^twijfel. Zijdeveld houdt,- met de decimeters dikke rapporten in de hand, het tegenovergestelde staande. Hij maakte bovendien bezwaar tegen, zoals hij het noemde, 'de verkapte verdachtmaking' van de gemeentelijke' diensten die hebben meegewerkt aan de slibrapportage. Zijdeveld verweet de NCRV voorts in deze kwestie geen hoor en we derhoor te hebben toegepast. Vol gens Visser is wel degelijk, zelfs twee keer, contact geweest met ge- meentevoorlichter Bas van Bocho- ve en zijn ook raadsleden bena derd. Op grond van de vergaarde informatie werd pas besloten op tv aandacht aan het item te besteden en de 'Natuurlijk Niet'-prijs toe te kennen. Bart de Leede (PSP/PPR)S heeft de 'Spaland-affaire' bij de NCRV aanhangig gemaakt. „Maar even eens bij de voorzitters van de an dere fracties in de raad. Dus ook die van de PvdA, want met Zijde veld komen we geen stap verder. Hij heeft van Spaland een prestige-zaak gemaakt. Het gaat uiteindelijk allemaal om een goed bodemonderzoek in het vierde deelplan van Spaland. De bouw in de andere drie deelplannen kan gewoon doorgang vinden en lijdt geen schade door een nieuw en uitgebreider bodemonderzoek." Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op dé kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur met een herhaling om 22.30 uur. Stads TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. ROTTER DA SCHIEDAM Al vijftien jaar maakt Margot Vincent karakterp- "oppen en in die tijd beschouwde ze haar creaties bijna als eigen kinde ren. Ze stelde haar poppen wel tentoon, maar ze wilde ze liever niet kwijt. Omdat haar huis vol begint te raken ze maakte in de loop der tijd ongeveer tweehon derd poppen heeft Vincent be sloten een groot deel van haar geesteskinderen te verkopen. De opbrengst gaat naar het S.O.S.-kin- derdoip in Brazilië. „Het geld dat ik hoop op te ha len, is natuurlijk een druppel op een gloeiende plaat," meent Vin cent. „Maar toen ik eenmaal beslo ten had een gedeelte van mijn pop pen te verkopen, wilde ik dat ze in ieder geval een goed doel zouden dienen. Toen ik vijf maanden gele den een documentaire zag over de dakloze kinderen in Brazilië, wist ik waar het geld heen moet." De prijzen, die Margot Vincent vraagt, variëren van ongeveer f 250,- tot ƒ400,-. „Dat is niet veel in vergelijking met wat ik er tij dens tentoonstellingen voor wilde hebben. Maar in die tijd kon ik er eigenlijk geen afstand van doen," zegt Vincent. Ze doet haar ideeën op als ze naar haar kleinkinderen kijkt of wanneer ze zomaar op straat een interessant persoon te genkomt. Karakterpoppen van Margot Vincent in de uitverkoop. De opbrengst gaat naar S.O.S.-kinderdorp. „Met het resultaat ben ik nooit helemaal tevreden. Het is eigenlijk altijd net iets anders dan ik voor ogen had," zegt de kunstenares. Haar zelfkritiek wordt echter gelo genstraft door de vele verzoeken voor het maken van bepaalde pop pen, die ze tijdens haar carrière als poppenmaakster kreeg. Maar Vincent werkt nooit in opdracht, want dan mist ze inspiratie. Liefhebbers van poppen van Margot Vincent krijgen nu echter de kans een exemplaar te bemach tigen. Haar creaties zijn stuk voor stuk meesterwerkjes. „Het gaat bij karakterpoppen niet om het lie ve," zegt Margot Vincent over de poppen. „Ze moeten een typetje uitbeelden." Ze is gespecialiseerd in het maken van kinderpoppen. Talloze straatboefjes staan op haar conto, maar ook maakte ze karak teristieke bejaarden met door groefde gezichten, grappige clowns en muzikanten. Vanaf vrijdag zijn de poppen te bezichtigen in de etalage van fir ma Molenaar aan Broersvest 115. Kopers kunnen de poppen telefo nisch bestellen bij Margot Vincent, tel. 4267637. Door Eein Wolters Twijfel, prestige en cynisme waar het vitriool vanaf druipt. Opnieuw is Spaland het mikpunt. Slecht voor de naam, faam en economie van Schiedam. Hoe lang nog wordt de herinnering aan de Rotterdamse beggererfenis levend gehouden? Na het laatste (voor Schiedam positieve) bodemonderzoek klonk de wens: zand erover. Klein r.inVg had toen al gezaaid naar de NCRV. Het ontkiemen van de twijfel openbaarde zich vorige week in 'Ja, natuurlijk'. Voor de nietsvermoedende kijker is Schiedam verworden tot een 'smerige gemeente'. Een gemeente die maar klak keloos aanrotzooit. Een gemeente die ten koste van allefe woningbouw wil plegen op verontreinigde baggerspecie. En een gemeente die zich op voorhand niks aantrekt van gevolgen voor de volksgezondheid. En een gemeentebe stuur dat niet luistert naar raadsleden of milieu-organisa ties. Beschuldigingen en opmerkingen die er niet om liegen. Maar niet voor hen die van de hoed en de rand weten. Rijk, provincie en (de meerderheid van de) gemeenteraad hebben op bevindingen van gedegen onderzoek groen licht aan woningbouw gegeven. Klein Links houdt, ondanks de onderzoeken, niettemin twijfel. Een goed en democratisch recht. Maar gelijk willen krijgen op basis van veronder stellingen door milieu-organisaties (waarom maakt men beschuldigingen niet hard door zelf een contra-expertise uit te voeren?) heeft weinig reëels in zich. Het veroorzaakt slechts twijfels en consternatie onder de toekomstige be woners. Om van het schaden voor de stedelijke economie nog maar niet te spreken. Welk onderzoek nog wordt ver richt, vraagtekens blijven altijd bestaan. Zelfs zijn deze te verzinnen. Prestige nastreven is best aardig, maar niet ten koste-van de goede naam, faam en economie van de stad! Dat moeten raadsleden en bestuurders goed in het achterhoofd hou den. De stad heeft ook andere belangen dan alleen een met baggerspecie opgespoten stuk land. SCHIEDAM „Ik bespeur bij u de Amsterdamse regenten-men taliteit uit de jaren zeventig." NCRV-producer Jan Pieter Visser nam gisteren geen blad voor de mond in het gesprek met wethou der Chris Zijdeveld. Hij plaatste zijn opmerking nadat het PPR/- PSP-raadslid Bart de Leede, als gast bij het gesprek aanwezig, een opmerking maakte. Zijdeveld wees hem terecht met: „U zou tijdens dit soort bij eenkomsten uw mond houden. Dat is afgesproken." Waarop Visser het voor de man van Klein Links opnam en Zijdeveld een regenten mentaliteit verweet. Hetgeen Zijde veld tot een uitgebreide uitleg dwong over het voorval tijdens de persconferentie, waar de NCRV ontbrak en de niet uitgenodigde De Leede door hem was wegge stuurd. ROTTERDAM De gemeente Rotterdam stopt honderdvyftigdui- zend gulden in de post-doctorale opleiding journalistiek aan de Erasmus Universiteit: 75.000 gul den dit jaar en eenzelfde bedrag volgend jaar. De Erasmus Univer siteit heeft in totaal een half mil joen gulden nodig om de opleiding te kunnen beginnen. Volgens de gemeente versterkt Rotterdam zich met de opleiding als onderwys- stad. De post-doctorale opleiding is bedoeld voor degenen die zich na het afronden van een academische studie verder willen bekwamen in de journalistiek. AIR-BRUSH Schiedammer Jan Noordijk maakt gebruik van acryl-verf en air-brushtechnieken voor zyn schilderijen op perspex. Het resultaat vormt een kleur- ryk en decoratief geheel. Ada de Fijter volgde cursussen aan de Rotterdamse Volksuniversi teit en schildert al tien jaar. Noordijk en De Fijter exposeren tot en met 10 november in de polikliniek B.K.-laan van het Schielandziekenhuis in Schie dam. De galerie is op werkda gen geopend van 9.00 tot 17.00 uur. LIDUINA In verband met de hoogst noodzakelijke renovatie van het museum zullen de komende maanden, in ieder geval tot en met april, in het Stedelijk Mu seum geen tentoonstellingen kunnen plaats vinden. De sinds de beeldenstorm hervormde Grote of St. Janskerk zal in die periode dienst doen als exposi tieruimte. De eerste tentoonstel ling wordt vrijdag geopend en gaat over de historie van het kerkgebouw, waarin de daar in 1433 begraven Schiedamse hei lige Liduina een belangrijke rol zal spelen. Er zijn schilderijen, oude prenten, tekeningen, gra vures, altaarstukken en boeken te zien uit de verzamelingen van het Stedelijk Museum, van het Gemeente-archief, van de Iiduinavereniging en van Huis ter Poort. Deze tentoonstelling duurt tot en met 28 oktober. Naast de stadsheilige van Schie dam krijgt ook de ooit daar werkzame dominee Francois Eaverschmidt, beter bekend als literator Piet Paaltjens, de nodi ge aandacht. De tentoonstelling is te bezichtigen van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot en met 17.00 uur. NATUUR De schoonheid van de na tuur in abstracte diervormen vertalen, is wat Benny Brusse- lers doet. Warme donkere kleu ren wisselt zy af met heldere frisse kleuren. Het geheel vormt een krachtig en warm lijnenspel. De Noordbrabantse kunstenaresse Brusselers expo seert tot en met 28 oktober in het Zonnehuis-Vlaardingen, Dil lenburgsingel 5. Openingstij den: dinsdag tot en met vrydag van 10.00 tot 20.00 uur, zater dag tot en met maandag van 14.00 uur tot en met 20.00 uur. PARAMENTRIEK Tot eind deze week wordt in café 'Het Paard' aan de Hoog straat 162 in Schiedam onder de titel 'paramentriek subjec ten' werk getoond van Rob Geenen. De kunstenaar over zijn werk: „De oorsprong van het beeld is het primair contact met de basis van het wezen in de werkelijkheid, neergeschre- venin de reflectie van de teke ning. Hieruit resulteert het schilderij, met als inzet om vanuit ongebondenheid het re sultaat opnieuw te ontdekken." Wie wil weten wat hiermee be doeld wordt kan van dinsdag tot en met donderdag van 16.00 tot 01.00 uur en op vrydag en zaterdag van 14.00 tot 02.00 in 'Het Paard' terecht. Op zondag is de expositie te zien van 14.00 tot 01.00 uur. Maandag geslo ten. ARCHITECTEN Vyvers en vlonders zyn de specialiteit van tuinarchitect Henk Korthuys, interieurarehi- tecte Jeanette van Gelder richt onder meer kastelen in en ar chitect Kees Krelage ontwerpt woningen. "Het drietal expo seert tot en met 27 oktober op donderdag- en vrydagmiddag in studio 'Jeanette van Gelder', *s Gravensandestraat 57 in Schie dam. De expositie wordt geflan keerd door werken van enkele Rotterdamse kunstenaars. UITGEPOETSTE KLEU REN Tot 27 oktober exposeert El- ly Dijkshoorn in de Bondspaar- hank aan de Schiedamseweg in Vlaardingen. Haar werk, geti teld Hangende Schermen, wordt gevormd door rechthoe ken van loges uitgepoetste kleu ren waardoor veel wit sche mert. Dykshoom maakt voor haar schilderijen gebruik van acrylverf en snoeppapiertjes. De expositie is te zien tydens de openingsuren van do bank. —Hifv n* r V» 5 t-j W*tr r f* ¥- A,? f (INGEZONDEN MEDEDELING) AVONDBLADEN "v. fis.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1