'Het moo ie van liften is dat je anoniem bent Een mooi boekmaar niet voor na het eten oc Het Vrije Volk SCHIEDAM Lezing over boek bij oprichting 'Vrienden van de Grote Kerk' SENIORENSHOW zeF->%vfïï Cut»* fillfNS Vrouw (52) aangbrand in Groenoord ws PAGINA 4 WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 SCHIEDAM Wethouder Stadsvernieuwinf Hans van Kleef, vindt dat Schiedam onrechtvaar dig behandeld wordt door Den Haag waar het gaat om de finan ciering van kleine woningbouw projecten in stadsvernieuwingsge bieden. Hij doelt dan op het basis bedrag voor de zogenaamde bouw plaatskopkosten. De vaak moeilij ke plekken en de beperkte omvang van de vernieuwingsprojecten brengen extra kosten met zich mee en de vergoeding die Schie dam hiervoor krijgt van het minis terie is te laag, meent hij. „Naar ons oordeel worden wij met een bedrag van 6.500 gulden per woning onrechtvaardig behan deld. Het ligt veel meer in de rede on. op gelijke wijze te bel. indelen ais buurgemeente Rotterdam die een bedrag van 13.000 gulden per woning krijgt toebedeeld," schrijft Van Kleef in een stuk aan de leden van de raadscommissie voor Stads vernieuwing en Volkshuisvesting. Er valt volgens de wethouder niet aan te ontkomen om extra geld uit de gemeentekas toe te leg gen op stadsvemieuwingsprojec- ten. De geringe omvang van de bouwlokaties, da extra aandacht die gevelaanpassingen vergen en het terugbouwen op hei. bestaande stratenpatroon waaruit hoekver- draaiingen en afwijkende wonin gindeling ontstaan jagen de kosten op. Bijvoorbeeld in de Voltastraat, Ridderkerksestraat en aan de zuid rand van de Hoofdstraat spelen ni- veauververschillen een belangrijke rol. Ook de beperkingen voor aan nemers op het gebied van werk en opslagruimte zijn lastenverho gend. Voorlopige berekeningen geven al aan dat de stadsvernieuwing op de genoei. .de lokaties net als in de Van der Elststraat en aan het Boerhaavepleia een extra bydrage van tienduizend gulden ner wo ning nodig heeft." Voor andere, kleinere vol te houwen plekken in stadsvernieuwingsgebieden zal echter nog meer geld nodig zijn, denkt Van Kleef. „Noodgedwon gen," zo schrijft hij, zal op extra dure lokaties in vrije of premie sector gebouwd moeten worden omdat sociale woningbouw hier niet te betalen is. De tekorten op de bouwplannen in stadsvernieuwingsgebieden ko men volgende week ter sprake in de raadscommissie, waarin eerder al de CDA'er Prins en PvdA'er Posthoorn spraken over de nood zaak om tot nieuwe financierings bronnen voor de stadsvernieuwing te komen. Door Bernadette Neelissen VLAARDINGEN Zijn moeder noemt hem een 'avonturier'. Zelf haalt hij zijn schouders op en zegt: „Ach...". De Vlaardinger Joost Pa- rent (20) leerde vorig jaar tijdens een vakantie in Joegoslavië het 18-jarige Deense meisje Annette kennen, en is sindsdien al twintig keer van Vlaardingen naar Dene marken en weer terug gelift. Meestal gaat hij maar een week end, soms wat langer. Joost vindt het de normaalste zaak van de we reld: „Over twee weken wil ik weer. Ik weet alleen niet of ik vrij kan krijgen." De blonde Vlaardinger woont bij zijn ouders, zit op de avond- MTS en is overdag werkzaam bij een Schiedams telefoon-installatie bedrijf. Doordat hij zijn werk meestal voor uitzendbureaus ver richt en thuis geen financiële ver plichtingen heeft, kan hij zich per mitteren zijn Annette (spreek uit: 'Anneddej regelmatig op te zoe ken. „Ik leerde haar dus in Joego slavië kennen," vertelt hij. „Ik zat zonder slaapplaats en mocht bij Annette en haar vriendin in hun vakantie-appartement logeren." Het was liefde op het eerste ge zicht. „Ze is ook al drie keer hier geweest," zegt Joost. „Dan lift ze als ik haar opzoek samen met mij terug naar Nederland. Geld voor een treinkaartje heeft ze niet, ze zit nog op school, een soort MEAO." Joost kan honderduit vertellen over, zijn leuke en minder leuke ervaringen."'„Ik begin maar met een minder leuke, gelukkig iets wat ik maar één keer heb meege maakt. Ik was al liftend in Neder land aangekomen, en zat bij een vent in.de auto op weg naar Vlaar dingen. Ik dacht dat het gewoon een normale kerel was, getrouwd enzo. Maar op de een of andere manier ^bracht hij het gesprek steeds maar weer terug op een of andere vakantie die hij had mee gemaakt in Frankrijk, en over zijn seksuele escapades daar met jon gens." Jpoétjarent^zoals Joost vond het al een beetje 'maf, maar ja, een' lift is een lift, dus hij deed maar alsof zijn neus bloedde. „Op een gegeven moment stopt ie," vervolgt de Denemar- ken-ganger. „Afijn, hij stapt uit, is een tijdje weg, ik kon niet zien waar hij heen ging. Komt ie weer terug, gaat ie me zitten vertellen dat hij zichzelf eh... bevredigd heeft." hij „al, zovele majenj angs Je ..weg heeft gestaan, op weg van Vlaardingen nou, dat mag je wel snel noemen."! Op de vraag waarom hy niet Een andere vervelende ervaring had Joost met een militair'die hem tijdens een 'gigantische stort bui' ergens bij Hengelo oppikte. „Die vent kon niet rijden." vertelt hij hoofdschuddend. „Die reed constant 170, terwijl je door de re gen geen hand voor ogen kon zien. Maar hij heeft me wel helemaal thuisgebracht: in anderhalf uur van Hengelo naar Vlaardingen, uitstapt by 'riskante' liftgevers kijkt hij me aan of ik gek ben en .verklaart: „Ja, kom nou, als ie mand je meeneemt ga je toch geen eisen stellen? Ik ben al lang blij dat ik in een auto zit! Laatst vroeg een bestuurder me of ik er be zwaar tegen had als hij rookte. Al leen al het feit dat hij dat aan mij naar het Deense Vejle.1. vraagtl'Al steekt ie "er drie «tegelijk op, het is zijn auto en ik ben daar te gast. Zo zie ik het tenminste." Met meer plezier herinnert Joost zich een lift die hij -kreeg van een Belg in een"Rolls*Royce. „Prachtig was dat. Het allermoois te was dat die man helemaal gek was van de Beatles, en dat ik daar een bandje van bij me had. Hij vertelde me ook dat hij vroeger al tijd zelf had gelift! En dat rijdt dan nu in een Rolls..." Hij vervolgt. „Een van de mooi ste dingen van liften is dat je ano niem bent, en op die manier over van alles en nog wat in gesprek raakt. Zij kennen mij niet, ik ken hen niet. Ik vertel en hoor vaak dingen die je aan iemand die je wel kent nooit zou vertellen. Ont boezemingen, ja. Als ik eens er gens mee zit kan ik het op die ma nier kwijt. En je leert landen goed kennen, Duitsland bijvoorbeeld. Je leert dingen van mensen die daar vaak moeten zijn of er wonen." Mapje Onontbeerlijk is de 'standaard uitrusting' die Joost op zijn toch ten meeneemt. Hij heeft een heel ingenieus raapje met daarin bord jes met namen van alle giote ste den die hij op wag naar Denemar ken aandoet. „De eerste keer ging ik met kartonnen bordjes, maar dat leer je wel af als het een keer geregend heeft," zegt hij. Nu het kouder begint te worden neemt hij ook warme kleding mee. „Een py jamabroek onder m'n gewone broek, en twee paar sokken. Ver der een klein tasje met toiletspul len, en natuurlijk een kaart met alle wegrestaurants erop." Joost zorgt ervoor dat hij er Snetjes uitziet als.hij lift. „Ik ben er Svan overtuigd dat het scheelt," jgzegt hij. „Je wordt gewoon eerder ^opgepikt. Ik heb lifts gehad van mensen die zeiden dat ze anders J nooit lifters meenamen, maar dat |5ze~~voor mij een uitzondering maakten. Dat zegt toch wel wat." J Annette zit mdinenteel als au-' pair, in Amerika, iriaar als ze vol gende maand weer terug is, komt ze met de hele familie een keer bij de familie Parerit logeren. En daarna gaat Joost haar weer op zoeken in het Deense Vejle. Hij is van plan door te gaan met liften tot hij zelf een auto heeft. „Maar dat kan nog wel even duren, want ik ben nog maar net aan rijlessen begonnen." Door Han van der Horst SCHIEDAM Opnieuw heeft het Fonds Historische Publika- ties Schiedam een echo van het verre verleden hoorbaar ge maakt. Sinds een week of wat ligt zijn nieuwste uitgave in de boekwinkels: Het leven van Lie dewij, de maagd van Schiedam. Het is een wetenschappelijke uit gave' van een Middelnederlandse tekst die al een paar jaar na de dood van de heilige Lidwina is geschreven. Voor het gemak van de huidige lezers staat op de rechterpagina's steeds een mo derne vertaling van het oude ver haal. Zo is een van de oudste Lidwi- na-biografieën voor het brede pu bliek toegankelyk gemaakt, want Middelnederlands staat zover van het huidige spraakgebruik af, dat iemand van nu het zonder speciale i radie niet echt kan vol gen. Daarmee heeft het Fonds His torische Puhlikaties iets heel moois verwezenlijkt. Er ligt een uitgave die tegelijkertijd geschikt is voor het wetenschappelijk ge bruik op de universiteit én voor wie ze in geleerde kring een beekje denigrerend aanduiden als „de geïnteresseerde leek". Ook de prijs is verfrissend: ƒ24,90. Meestal vragen uitgevers voor zulke werken vijftig gulden of meer. Om werkelijk van Het leven van Lidewij te genieten, heb je wel een sterke maag nodig. Het is een mooi boek, maar niet voor na het eten. Want het gaat om het lijden en sterven van een heilige en als middeleeuwers dat wilden beschrijven, ging weinig onsmakelijks hen te ver. Een ci taat uit de vertaling: „Voor zover het betamelijk was betastte hy (nl, dokter Son- derdanck) haar, haalde haar dar men uit haar lichaam en legde die in een waskom. Nadat hij haar van binnen onderzocht had, deelde hij mee dat de wormen vanuit het verrotte merg van haar wervelkolom groeiden. Ver der zei hij, dat het merg rotte, omdat Liedewij geen zout ge bruikte. Omdat hij haar niet kon helpen, legde hij haar darmen te rug op hun plaats. De verrotte darmen die zij had overgegeven of die uit haar lichaam waren ge haald, hingen op een rek naast haar en werden vele jaren vóór haar dood op het kerkhof begra ven". Onsmakelijk Toch gauw de helft van het boek bestaat uit dergelijke hoogst onsmakelijke verhalen. Dit stuk je valt vergeleken met de rest zelfs mee. Moderne mensen worden daar misselijk van. Maar toch is het goed, op weg naar de Alkaselzer te bedenken, hoe ongehoord breed de kloof is die ons scheidt van de Schiedammers uit de vijf tiende eeuw. Wij leven op een grote afstand van vuil en smerig heid. En als de gevolgen van een ziekte voor de omgeving niet meer uit te houden zijn, dan be landt de patiënt in hospitaal of verpleeghuis, ver van het dage lijks ieven, waar ziekte, gebrek en pijn zijn uitgebannen, waar de mooie, succesvolle, jonge mens het voorbeeld is voor ieder een. Zie de Ster en Veronique. De middeleeuwers leefden midden in de ellende. Zij waren gehard. Ze waren zelfs in staat daar het schone en het heilige van in te zien. Voor hen staat de onsmakelijke geschiedenis van Lidwina in het teken van ont hechting. Door de pijn en het lij den doet Lidwina afstand van de aarde om voor het hemelse te kunnen kiezen. Het lijden en sterven van Lidwina is een sym bool. Maar a», de andere kant waren de miudeleeuwers zelf heel rauwe en aardse mensen. Daarom hielden zij van rauwe en aarde symboliek. Om die reden brengt Het le- SCHIEDAM Er komt een nieuwe vriendenvereniging in Schiedam. Morgenavond om acht uur vindt de oprichtings vergadering plaats van de ver eniging "Vrienden van de Grote Kerk te Schiedam'. De initia tiefnemers vinden dat de Grote of Sint Janskerk als een van de oudste gebouwen van de stad, waarvan zy het beeld ook eeu wenlang heeft gedomineerd, hun vriendschap waard is. De kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente, huidige gebruiker, en de Historische Vereniging Schiedsam behoren tot de ini tiatiefgroep. Het doel van de vriendenver eniging is het gebruik van de Grote Kerk voor culturele doel einden bevorderen, waarbij met name wordt gedacht aan historische lezingen. Op de op richtingsvergadering zullen de schrijvers van de pas versche nen versie van het boek over het leven van Liduina, dr. L. Jongen en drs. C. Schotel, in de kerk een lezing houden. Aan vang 20.00 uur. Tot eind deze week is in de Grote Kerk ook nog de tentoonstelling over Li duina te zien. ven van Lidewij de lezer dicht in de buurt van de middeleeuwse realiteit. En dat is de waarde van het bock. Maar er zijn ook een paar be zwaren aan te voeren. Ze hebben allemaal te maken mat de verta ling naar het hedendaags Neder lands. Die laat weinig over van de aardse kracht, het primitieve 'realisme om zo te zeggen in het origineel. Het is een soort opstel- nederlands geworden. Er wordt een stijl gebruikt waar je op het eindexamen Atheneum een ze ven voor haalt. Daar hebben de samenstellers bewust voor geko zen, zoals ze in een nawoord meedelen. Bovendien onder schatten ze het publiek. Dat blijkt uit een voorbeeld. Zo verta len ze „XII Vranckrijkse croon en" in „een som gelds", omdat wij arme leken toch geen idee hebben van middeleeuwse munt soorten. Het gaat in dit geval om Lidwina's vader die een pensioen van twaalf Franse kronen per jaar krijgt, zodat hij niet meer hoeft te werken. De gemiddelde lezer is best in staat om vast te stellen, dat dit een redelijk be drag is en hij hoeft niet door een valse vertaling op het juiste spoor te worden gehouden. Erger is dat de vertalers hier en daar de oorspronkelijke tekst ook nog proberen te verbeteren. Bijvoorbeeld door vaak herhaal de woorden door andere te ver vangen. Zo brengen ze de oor spronkelijke toon van de biogra fie effectief om zeep. En waar om? Waarschijnlijk omdat zij op school en aan de universiteit ge leerd hebben, dat het saai is om steeds dezelfde woorden te ge bruiken. Dat is vaak zo, maar vaak ook niet. Soms maken die herhalingen een verhaal juist krachtig. Dat is in de Lidwina- biografie het geval. De samenstellers van de verta ling werken aan de Universiteit van Leiden. Schrijven leer je daar niet. Dat is duidelijk. Met de laatste nieuwtjes voor de slaapkamer en... een seniorenshow. Bedden op ideale lighoogte voor de 50-p!usser. 7/T~7 ■oTh> 5 slaapcomfort BB SCHIEDAM De politie zoekt getuigen in verband met een aan randing, die gisteravond in Groe noord heeft plaatsgevonden. Een 52-jarige vrouw werd omstreeks negep uur door drie voorbijgan gers geheel overstuur aangetroffen in net gras op de hook van de Zwa- luwla°,n en Hooiland. Zij had ver wondingen over geheel haar li chaam en vertelde de politie tb zyn aangerand Omstreeks half negen was zij, wachtend bij de bushalte ter hoog te van sportschool Vroegh aan de Baehlaan, aangesproken door de bestuurder van een beige-gele sta tioncar die de weg naar het cen trum vroeg. Op het moment dat zij dat aan de man wilde uitleggen, werd de vrouw de auto ingetrok ken. De man reed naar een park (waarschijnlijk het Prinses Be- atxixpark) en deed pogingen de vrouw aan te randen. Door zich heftig te verzetten en te gillen, is het de vrouw gelukt de man enigs zins van zich af te houden en de auto te verlaten. Ze liep daarbij wel verwondin gen over haar gehele lichaam op. De politie verzoekt mensen die de bewuste auto of iets van het gebeu ren bij de bushalte aan de Baeh laan hebben gezien, contact op te nemen beddenspeciaalzaak - slaapkamers - slaapsystemen - linnenshop Hoogstraat46-48 3111 HJ Schiedam tel 010-42687 17 Onbruikbare bus- kaarten gestolen SCHIEDAM Op het Ei land van Erienenoord heeft de politie een lading papier aange troffen, die vorige week ont vreemd was bij de speciaal- drukkery aan de Fokkerstraat waar strippenkaarten worden vervaardigd Uit opengebroken containers was liefst vierhon derd kilo halffabrikaat van ou dere jaargangen strippenkaar ten weggehaald. Parkeerkrakers gepakt SCHIEDAM Aan de Nieu we Sluisstraat in het centrum heeft de politie vannacht op aanwijzingen van omwonenden twee Rotterdammers aangehou den, die bezig waren met het leeghalen van parkeermeters. De .'pqjitie Jypjp^jugetóoken meters aan =en de* mannen, 33 en, 30 jaar oud, die een .opval lend. grooUaaHtal^kwart'es--in hun "bezit "haddenZe zitten voor nader verhoor op het poli tiebureau vast. Harry Sacksioni in De Teerstoof SCHIEDAM Op elfjarige leeftijd kreeg hij zijn eerste gi taar, en de wereld zou voor Harry Sacksioni nooit meer hetzelfde zijn. De gitaarvirtuoos begeleidde Liselore Gerritsen en Laurens van Rooyen, werkte bij het Cabaret Sieto Hoving en speelde mee in de talloze pro- dukties van Herman van Veen. Morgenavond staat hij óp Tde bühne in De Teerstoof met een theaterprogramma waarin alle facetten van de zo typerende Sacksioni-muziek aan bod kó men, van intieme soli tot ruige riffs. Aanvang 20.30 uur, t'oe1 gang 12,50 gulden (CJP en Pas65 10 gulden). >*111 Jamsessie in Podium w SCHIEDAM Bekende en onbekende muzikanten, begin ners en professionals kunnen zich morgenavond in café Podi um, Lange Haven 28, uitleven tijdens een jamsessie Alle mu ziekstijlen mogelijk, toegang gratis. De sessie begint om 22.30 uur. Zwarte komedie in Passagetheater SCHIEDAM Een compo nist van moderne muziek ^wor stelt met de tijdgeest en zijn (ex-)vrouw, die hij tot huis- houd-robot gedegradeerd heeft. In de strijd om hun dochtertje zet mevrouw een welzijnswer ker anno 2010 in, waarop de componist een escort-meisje uit nodigt om zijn problemen op te lossen. Dat is het gegeven van de zwarte komedie Toekomst muziek van de Engelse auteur Alan Ayckbourn, een stuk dat in de Londense West End avond na avond volle zalen trok. Met bijtende humor geeft Ayckbourn zijn visie op de na bije toekomst, een visie die zo wel angstaanjagend als komisch is. Het verhaal speelt zich af in een science-fictionachtig decor van video-schermen en andere high-tech elektronica. De hoofdrollen worden vertolkt door Jenny Arean, Gees Linne- bank, Kees Coolen, Lot Lohr en Wivineke van Groningen. Mor gen, 26 oktober, m de Grote Zaal van het Passagetheater, aanvang 20.15 uur. Toegang 22, 19 en 16 gujden, CJP en Pas65 drie gulden reductie. Meer gel d nodig voor d e stadsvernieuwing ZY, IINGKONDCN MCDCOEUNÜI Gedurende de maand oktober houdt uw Slaapvoorlichter 'Open Huis' Loop eens binnen en maak kennis met het nieuwste voor de slaapkamer de nieuwste verstelbare bedden de laatste textielmode de modernste siaapkamërsetc~Onder het genot van een gütiTköpjë koffie kunt u zien m alle rust onenteren en laten adviseren Gaat he1' in en uit bed stappen minder gemakkelijk omdat u met meer zo lenig bent als vroeger' Dan is een bed op seniorenhoogte de ideale oplos smg Hierin bedraagt de lighoogte circa 55 cm maat ook iets lager of hoger is mogelijk Tijdens de Senio renshow presenteert uw Slaapvoor lichter de vele mogelijkheden zoals bedden op wielen" uitrolbaar en verstelbaar Hel Sleep Dream semorenbed (90 x 200 cm) is leverbaar in 3 uilvoenngen wit blank en Bruin f 595,- (exd bed- bodem en matras) 'etfereen J >7,,., VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN stotwo T "TMcArHw-fp rf-VsvH* -ton**. ïjZL

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1