Blijdorp maakt haast met vernieuwing TV Frank Abbema vindt rust in bezig zijn PAK JE "PAK" KANS J?r! Vernieuwde Groenoordschool feestelijk heropend --■H vindt u de Avondbladen „IMrant op uw televisie? TVKRANT r«„kortin9" 298,00 Uitbreiding in Roel Langerakpark nog niet rond, diergaarde begint alvast ONZE WAANZINNIGE SCABETTI KOSTUUMS Overleg joyer^ Spalandgrond: Door Ellen Scholtens ROTTERDAM De langver wachte vernieuwingvan de Rot terdamse diergaarde Blijdorp zal volgende maand beginnen. Ook al heeft de gemeenteraad nog niet zijn goedkeuring -verleend aan de gewenste "uitbreiding in het Roel Langerakpark, Blijdorp wil niet langer wachten. Vóór 1 januari 1990 moet er echter duidelijkheid zijn: gaat de uitbreiding van het territorium niet door, dan moet Blijdorp baar Masterplan afstem men op het huidige terrein. Volgens directeur A. Dorresteyn dringt de tijd: „In december gaat de eerste paal van het nieuwe oli- fantenverblijf de grond in, maar we moeten natuurlijk wel weten waar dat: zal zijn. Op de plaats van de. huidige bavianenrots öf op een nieuwe plaats." Voorlopig gaat Blijdorp er van uit dat het nieuwe gebied 'klein Azië' zich over de spoorlijn, de huidige grens van de diergaarde, zal uitstrekken. Van de eerste fase, dé totstandkoming van het gebied China, is in april al iets te zien. Volgens het Masterplan wordt de dierentuin verdeeld in vijf 'we relddelen'.' De belangrijkste publiekstrek ker wordt het junglepad. met de vleermuizengrot. Maar ook van de Chinese tuin met lotusbloemen, karpervijvers, - krekelkooiy'es en een traditioneletheeschenkerij, wordt veel verwacht. Hoe hoogge spannen de verwachtingen van het nieuwe Blijdorp zijn, blijkt uit dé woorden van directeur Dorres teyn, die verwacht dat de dier gaarde 'op den duur' zonder ge meentelijke subsidie kan worden geëxploiteerd. „In ieder geval," zegt hij, „gaan we er vanuit dat we het Master plan zelf financieren op basis van een stijging van de bezoekers aantallen, maar ook door een ho gere toegangsprijs te vragen. Na tuurlijk zijn sponsors van harte welkom, maar de opzet is om zelf de kosten te dragen." De diergaarde-directeur heeft alle vertrouwen in 'de toekomstige Zoo. Tijdens een recente rondreis langs dierentuinen in de Verenig de Staten is hij er achter gekomen dat wat in Rotterdam op stapel staat 'uniek' is. „Ze zijn daar ook bezig met vernieuwingen, maar niet op deze schaal en niet op de biotoop-achtige manier waarop, wij dieren gaan houden," legt Dorres teyn uit.- De eerste veranderingen zijn overigens nu al zichtbaar. De op knapbeurt van de Rivièrahal, die zal gaan fungeren als Wintertuin, is geheel in de geest van architect Van Ravesteyn in mediterrane stijl uitgevoerd. Directeur Dorres teyn .is erg ingenomen met de nieuwe, pastelgetinte look„Het oogt heel licht, heel Italiaans." rl Dé leiding van de openbare basisschool wérd gisteren van velé kanten gefeliciteerd met het resultaat van de verbouwing. Een plantje ter versiering van het gebouw was uitermate welkom. SCHIEDAM— Het was gisteren groot feest op de openbare basis school Groenoord. Na een ingrij pende verbouwing werd de-school aan de Peter van Anrooylaan fees telijk heropend, 's Middags kwa men de ouders en officiële gasten. In de ochtenduren waren de kin deren verrast met een feestpro- grammaatje waartoe ook een ritje, door de wijk behoorde. Onderwijzer Willem van Hat- tem kijkt zeer tevreden terug op de periode die ondanks de vele werk zaamheden tijdens de lessen, nau welijks overlast heeft veroorzaakt. „De meeste kinderen vonden het jiiist prachtig. Al die vreemde mensen met boren, kwasten en machines." In maart dit jaar werd met het karwei begonnen. Het schoolge bouw werd volledige gerenoveerd en voldoet nu aan de moderne: ei sen die voor een basisschool gel den. Zelfs bij het kiezen van de verfkleur werd afgerekend met het verleden. Van Hattem, die door zijn ról in de organisatie tijdens de bouw en het heropeningsfeest ten onrechte door nogal wat mensen met direc teur betiteld werd, vertelt verder: „Na 23 jaar was het wel hard no- dig, zo'n opknapbeurt. Het plafond zat regelmatig vol met kringen, de vloeren voldeden niet meer en er was ook dringend behoefte aan ruimte voor het onderwijzend per soneel en directeur G. Brinkman had ook een fatsoenlijke kamer nodig." Zo gezegd, zo gedaan, kun je bijna zeggen. De verbouwing verliep precies volgens plan. De directeur kreeg een keurig kamertje op de bovenste verdie ping van het schoolgebouw. De computer ontbreekt ook hier niet. Zo'n apparaat staat trouwens ook in een speciaal lokaal, waar de kinderen al op vroege leeftijd be kend gemaakt worden met het mo derne speelgoed. „Je staat versteld hoeveel ouders zo'n ding al in huis hebben," aldus Van Hattem. De computer is echter niet een alles overheersend object gewor den. Het vernieuwde gebouw ademt ook nu nog de sfeer zoals je van een basisschool met leerlingen van vier tot twaalf jaar mag ver wachten. Volop gezellige lokalen, ieder met eigen specifieke kenmer ken. In een ervan staat een fonkel- nieuwe kast met stukken zeeschelp en onderdelen van kaakbeendéren van lang overleden dieren. Elders is een lokaaltje vol piepkleine stoeltjes en één grotere. Het doet aan een sprookje denken, maar hier komen geen kabouters op de stoelen zitten. Het is de leesruimte waar moeders komen voorlezen of waar de allerkleinsten met de walkman op teksten te horen krij gen. Naast nieuwe lesruimtes is er nu ook een klein formaat sporthal bijgekomen. Opvallend aan allé kamers, Ier slokalën, toiletten en ruimtes voor onderwijzend personeel is de grote hoeveelheid lichtgrijze verf die ge bruikt is op de muren. „Vroeger was dat groen. Dat werkt op den duur heel vermoeiend. Nu krijg je een veel frisser geheel," merkt Willem van Hattem, zichtbaar in zijn schik op. De opening van de nieuwe school bestond gisteren uit twee delen, 's Ochtends waren de kinde ren en docenten actief met onder andere playback-wedstrijden en 's middags en 's avends was er open huis voor ouders en andere officië le genodigden. Het feestprogram ma was voor de kinderen een com plete verrassing op de playback-act na, waar ze wat voorbereiding voor nodig hadden. Vooral de rondrit met een ponykar was voor veel kleuters een bijzondere ge waarwording.: Overal zwaaiende mensen op straat en voor de ra men. Een geslaagd feest. Schiedam kanaal 28+ ÜHF "1Maassluis .7 kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden -in Albraridswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uuf met een herhaling om 22.30 uur. Stads TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. - v~ ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. Beiaards van f. tasje beroofd SCHIEDAMVjjftien me ter heeft een ongeveer achttien jaar oude tag'esrover gisteren een 71-jarige Schiedamse over straat meegesleurd. De bejaarde vrouw werd gistermorgen even - na elf uur verrast door dé^taé-l- jesrover, die haar overvier van- af een kort hiervoor in" het'Hóf van Spaland gestolen dames- i fiets met boodschappenmandje'' voorop. De jongeman, gekleed in spijkeijack én woorzieh ''Van kort geknipt haar, probeefdetde tas, uit de handen van de vrouw? te rukken. Dat gelukte niét érg. De vrouw werd vijftien meter 3 meegesleurd, verwondde haar-1 pols en linkerarm. Haar tas* wérd later, met dé gestólen] fiets, teruggevonden aan* :hèt~ Duivenpad. -ix nasm-fï q Abbema in zijn element. In november verwelkomt hy in Düsseldorf opnieuw lezers van Het Vrye Volk op het cruiseschip Mr. Jan Elshout. f jjj .1 0 N lé.MIddeliandsUaat7a Rotterdam, Telefoon 010^-4134668 altijd al laag geprijsd 398 nu 100,- Scabetti shirts aa 10 dessins 59,90 nu SJ «f U Katoenen bandplooi broek Perfekte pasvorm/div. CQ ft ft kleuren nu il«7y«JU en als extra deze week lederen riem in bijpassende kleur t.w.v. 19,90 GRATIS!!! De laatste nieuwe Jeans Met contraststoffen £Q AA en toch maar KEN MARSHAL aa hh Jeans 149,- 7 7 iü"?UU Shirt 89,90 59,90 Door Rein Wolters ROTTERDAM „Oud? Ik? Welnee, man! Je bent net zo oud als je je voelt en gedraagt. Ik ben nog veel te jong om oud te zijn en zeker om stil tezitten." Rotter dammer Frank Abbema wijst een link tussen zijn leeftijd en een rus cruises met beide schepen ge maakt. Het zijn de passagiers van de Mr. Jan Elshout waaraan Frank Abbema zijn vrije tijd spendeert. „De Elshout is een prima en in tiem cruiseschip. Het leent zich uitstekend voor méér dan varen alleen. Dat kun je van veel andere een gezelschap aan het werk is. Met daarbij de nadruk op onbe taald, want Frank zet zich helan-' geloos in. „Ik begeleid de passagiers, ver tel tijdens het varen over de be zienswaardigheden en organiseer tijdens de reis allerlei leuke din gen. Zo blijf ik lekker bezig en tiger leven met klem"van de hand. passagiersschepen op de Rijn niet hoef ik niet thuis achter de ramen -> - ->ite zitten," vertelt hij in Keulen in „Ik vind juist rust door bezig te zijn," beklemtoont hij met prie mende wijsvinger. Waarmee gezegd wil zijn dat de 67-jarige Frank Abbema een verge lijking met een doorsnee gepensio neerde resoluut van de hand wijst. Waar zijn leeftijdsgenoten het doorgaans kalmer, aan doen, is hij dagelijks van de vroege ochtend altijd zeggen.' Rood nest Een bezig baasje dus, die Frank Abbema. Zijn hele leven trouwens al. Hij komt voort uit een oer-Hol- lands rood nest. Als knaapje van zestien trad Abbema in dienst van de Holland Amerika Lijn (HAL). tot°de late avond bezig met het or- De belboy van toen wist toen niet ganiseren en uitdenken van 'leuke- dat het een begin was van een lan- -dingen-voor-de-mensen'. ge staat van dienst. Hij voer op Frank Abbema combineert dat schepen als de oude Statendam, met activiteiten die hem aan het Noordam, Maasdam en de Nieuw hart gebakken zitten. Hij is bij- Amsterdam. Frank Abbema zette voorbeeld een actief lid van de af- daarna voet aan wal en voerde deling 'Wij Ouwe Jongens' van de niet minder dan 23 jaar voor het Rotterdamse Artiesten Club (RAC), HAL-concern de directie over twee een organisatie die onder meer ar- grote hotels in de omgeving van tiesten-van-toen in ere houdt. New York. Na zijn Amerikaanse Voorts is hij een hartstochtelijk liefhebber van varen en daarnaast ook nog een man met een grote kennis van vrijwel alle steden langs de Rijn-, Moezel- en Neckar- route. Voorts heeft Frank Abbema vanuit het verleden een band met Rotterdamse rederij Waterstran sport, eigenaar van de motorpassa giersschepen Esmeralda en Mr. Jan Elshout. Lezers van Het Vrije Volk hebben in de afgelopen jaren periode was hij ook nog geruime tijd manager van het hotel Brittan- nia in Vlissingen. Ondanks zijn hoge, goed betaal de functies, is humorvolle Frank Abbema een man van de gestamp- te pot gebleven. Kapsones is hem vreemd. Dat komt omdat de met een mooie (Sinatra)zangstem bege nadigde Frank Abbema houdt van mensen. Hij voelt zich pas hele maal in zijn element als hij voor /afwachting van een nieuw gezel schap uit het Rijnmondgebied voor een trip stroomopwaarts haar Rü- desheim. Purser Gerard Jorre: „Als Frank aan boord is, heb ik nergens geen omkijken haar. Hij is als een vader voor de passagiers," aldus de Alkmaarder Attractief 'Gewone' reizen doet Abbema niet; alleen bijzondere en die waarvoor hij wordt gevraagd. In juli maakten hij en 143 ih Lobith ingescheepte passagiers (onder wie Atje Keulen-Deelstra en haar man Jelle) een wel zeer attractieve reis naar Riidesheim en terug. Onder de gasten waren Rotterdamse ar tiesten uit de amusementswereld van jaren geleden zoals Arie Valk hof, Stef Meeder, Maria Majoco, Wim Nienaber, Rudi Pieters, Ted Valerie, Roberto en Hella, The J.T.'s, Tom en Jeane Reys (de zus van Rita) en The Lucky Stars. „El ke avond was het een nostalgisch hoogtepunt; een schot in de roos," geniet Frank Abbema (die zelf ook optrad) nog steeds na. „Maar ook scheepskok Jaap Bergsma en zijn brigade maakten de reis onverge telijk," deelt hij als compliment uit. En verder: „Die reis was een groot succes. Niet alleen voor dé passagiers, maar ook voor de ar tiesten. Daarom gaan we met een aantal van hen nog een keertje va ren, drie dagen op 10, 11 en 12 no vember. Nu voor onder meer de le zers van Het Vrije Volk. Eerst zet ten we vanuit Düsseldorf koers naar Antwerpen en brengeneen bezoek aan de vogeltjesmarkt en daarna naar Rotterdam. We be sluiten de reis met een vaartocht met het 87 meter lange schip door de havens van Rotterdam. We ma ken er drie heerlijke dagen van, zeker weten." v Abbema verder: „Zo bljjf ik lek ker bezig. Niets maakt mij gelukki ger dan tevreden mensen. Als ze na afloop zeggen dat ze een fijne en onvergetelijke reis hebben ge had, dan geeft mij dat een zalig ge voel. Dan weet ik dat mijn tijd nuttig is besteed. In ieder geval be ter benut dan thuis, waar ik wei nig anders kan dan kijken naar voorbij scheurende auto's of om de paar minuten naar een passerende metrotrein. En bovendien zie ik tijdens het varen ook nog wat van de wereld. Er is geen mooiere ri vier op deze aardkloot dan de Rijn. Jammer dat veel jonge men sen daar nog geen weet van heb ben." Voor de reis met de Mr. Jan Elshout zijn nog enkele plaatsen vrij. SCHIEDAM Uit een con--, tainer van het aannemingsbeé drijf Volkers Bouwmaatschap pij uit Den Haag, die afgesloten.- stond aan de E. F. C. Hellen?, doornstraat, is gisternacht een', hoeveelheid 7 elektrisch gereed schap gestolen; De sloten-en de| deur van de container werden? geforceerd. De waarde vande buit bedroeg vyfduizend'7 gul-i) den. o' n js Astrid van Helden 'b in De Teerstoof ,7 SCHIEDAM Astrid ifyan Helden zingt, provoceert, 'ont roert, shockeert en amuseert. Hoewel zij eigenlijk concertzan-., geres is, doet La van Heldert! niets liever dan uitstapjes jna-s ken buiten het klassieke reperp) toire. Met haar geschoolde stemt (bereik niet minder dan 4 octa?, ven) vertolkt zij alle genres mu ziek. Jazz, opera, pop, eigen, materiaal en covers van hetrle-q venslied worden door de diva vakkundig geparodieerd, zodat' de cabaretliefhebber ook aan zijn trekken komt. Soprano ;in concerto absurdo luidt de veel belovende titel van de voorstel ling. Zaterdag in De Teerstoof, aanvang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (CJP en Pas65.10 gulden).' Kindervoorstelling f in De Teerstoof SCHIEDAM'—', Éatiier,achter de wand is de titel'Vvan-de splinternieuwe t ■kindervoprstel- lingvan poppentheater JoHn de, Winter. Alle poppenprodukties; worden door John zelf bedacht, geschreven, gemaakt en ge speeld. Het stuk is zaterdagmid-i dag om 14.00 uur te zien in theater De Teerstoof. Toegang 3,75 gulden,.jgeschikt.ypor kin deren van 5-12 jaar. Ï3CHIEDAM i.'—77Het .raadslid. Bart de Leede van PSP-PPR heeft namens dekleine linkse fracties alle fractievoorzitters uit de ge meenteraad uitgenodigd om te zoej ken naar een gezamenlijk stand punt voor verder bodemonderzoek in Spaland. Aanleiding tot die uit nodiging zijn de reacties van milieu-organisaties, die door De Leede zijn benaderd, op het onder zoeksrapport dat het Vlaardingse bureau RAMIL heeft gemaakt in opdracht van Gemeentewerken. Volgens de Wétenschapswinkel Delft is de uit de sloten in Spaland weg te graven grond ongeschikt om over tuinen uit te strooien. 'Nederland Gifvrij' en 'Natuur eh Milieu' vinden de omvang van het gehouden onderzoek te gering om op grond hiervan uitspraken te doen over de kwaliteit van het Rotterdamse havenslib. 'Milieudefensie' vindt, dat het rapport van RAMIL haar mening versterkt dat op de lokatie Spa- land-West niet gebouwd mag wor- r den voordat grondig onderzoek en zo nodig sanering heeft plaats ge vonden volgens de Intërimwet Bo dem Sanering. Kaz Lux Friends in café Podium SCHIEDAM Morgenavond treedt in café Podium, Lange Ha ven 28, de legendarische ex-Brain- box zanger Kazimir Lux op met zijn nieuwe band Kaz Lux Friends. Het concert begint om 22.30 uur en de toegang bedraagt tien gulden. Kaz Lux speelde ih zijn eerste bandje toen hij véértien was; het begin van een lange muzikale loop baan. Nadat hij bij een talenten jacht ontdekt was, werd hij zanger bij Brainbox. Woody the Sidemen, een 4- mans rock rollband die al vanaf het begin van de jaren zestig be staat, treedt zaterdag op in Podi um. Aanvang 22.30 uur, toegang 5 gulden. Zondag wordt er om 21.30 uur de muziekfilm Rewind uit 1984 vertoond, met de Rolling Sto nes. Toegang gratis. T»'** AVONDBLADEN WitSt» .«•I3J3Ü3-TI (INOEZOHOEN MEOSMUNGI «f vi- I *^4

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1