m TV D66 wiil rién-tweete met SVV Strand Hoek van Holland groeEt weer 'Depressie is 'n sterk onderschat ziektebeeld' Hervormd Maassluis fundamenteel verscheurd @@KDster TVKRANT pagina 4 Het Vrije Volk SCHIEDAM maandag 30 oktober 1989 Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? Raadsleden willen dat burgemeester en wethouders zich op Harga laten zien Schaaktoernooi van Spaarbank ws Inbrekers lopen elkaar in de weg SCHIEDAM Bij het ga ragebedrijf Nooteboom aan de Zwaluwlaan moeten ver schillende inbrekers elkaar in de nacht van zaterdag op zondag hebben afgelost. Eerst werd die nacht om 03.00 uur gepoogd om een sigarettenrek te stelen. Een ruit moest het hierbij ontgel den. Bij het vervoer viel het rek op straat. De politie trof een groot aantal platgereden palges aan. Anderhalf uur later werd het bedrijf vanaf de showroom benaderd. Ook hier werd een ruit ingegooid met een straattegel. Uit de showroom verdwenen drie radio-cassetterecorders met een waarde van 2500 gul den. De braakschade be draagt 3000 gulden. Gemeente dreigt onder curatele te worden geplaatst; beschuldigingen over en weer MAASSLUIS Feest was het vorige week zaterdag in de monu mentale Grote Kerk van Maassluis. Ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van het godshuis verzorg de vaste bespeler Jaap Kronenburg sen sfeervol jubileumconcert-bij- kaarslicht op het beroemde Gar- rels-orgel. De hele Hervormde Ge meente van de Eerste stad aan de Waterweg was uitgenodigd. Voor het eerst in tijden waren alle rich tingen weer eens onder één kerk dak te vinden. Het moet een merkwaardige bijeenkomst zijn geweest. Want behalve het jubileum van een kerkgebouw valt er in hervormd Maassluis bitter weinig te vieren. Sinds drie jaar is de hervormde gemeente verdeeld in twee kam pen die lijnrecht tegenover elkaar staan en geen duimbreed willen wijken. Er is vrijwel geen kerkelij ke beroepsinstantie te vinden waar het Maassluise geschil niet is aangekaart. Zowel provinciale als landelijke bemiddelingspogingen liepen tot nu toe spaak. De Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland ziet ook geen uit weg meer uit het conflict en be slist begin november over een voorstel om Maassluis in arren moede voorlopig onder curatele te plaatsen, een maatregel die slechts hoogst zelden wordt getroffen. De gemeente zou dan rechtstreeks on der de Hervormde Synode komen te ressorteren, het centrale gezag van de Hervormde Kerk. De Maassluise problemen slui merden al jaren, maar de kwestie spitste zich toe toen in 1986 de orthodoxe dominee P. Vermaat be roepen werd als predikant van de conservatieve wijkgemeente Grote Kerk, na een omstreden procedu re. Evenals veel leden van zijn wijkgemeente was Vermaat lid van de Gereformeerde Bond, een hecht georganiseerde conservatie ve stroming binnen de Nederlands Hervormde Kerk. Afgesproken was dat de ziele- herder zich bij preekbeurten in alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg H Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel 010-473 82 22 Schiedam kanaal 28 UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 en 22.30 uur. Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25. Zolang de voorraad strekt. ROTTERDA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. SCHIEDAM Het kon niet uit blijven: de imposante opmars van SVV heeft de aandacht getrokken van de politiek. Wie regelmatig de thuiswedstrijden van SVV bezoekt moet niet raar opkijken als het binnenkort op de tribunes plotse ling wemelt van de plaatselijke po litici. Beide D66-raadsleden in Schie dam, Coby de la Bie en Adri Reijn- hout, zijn nu al trouwe supporters van de pijlsnel omhoogschietende eerste divisie-club. Maar dat is niet genoeg, vinden ze. Het is hoog tijd dat ook het college van burge meester en wethouders zich eens laat zien op Sportpark Harga. Want, zo menen de democraten, de stadsbestuurders hebben zich tot nu toe veel te passief opgesteld. Dankzij de sportieve successen is SVV na jaren van kwakkelen een factor van economisch en recrea tief belang voor de stad geworden. Het mag daarom niet blijven bij de lovende woorden die wethouder L. Hafkamp tijdens de begrotingsbe handeling voor de club over had, er moet nu een gebaar gemaakt worden. In een open brief aan het colle ge stelt fractievoorzitter Reijnhout dat er nu op korte termijn met SVV moet worden overlegd over de toekomst van de club als be taald voetbal-organisatie in Schie dam. Plannen voor de accommoda tie en de omgeving van het stadion dienen welwillend bekeken te worden. Er moet actief met de club worden meegedacht. Veel verder mag het ook weer niet gaan, want wat er ook uit het beoogde één-tweetje tussen SVV en gemeentebestuur voort mag ko men, D66 is er tegen om de club rechtstreeks te subsidiëren. En vei ligheidshalve neemt de partij nog een fikse slag om de arm: „Voorts rijst de vraag of er sprake is van een korte-termijn-succes dan wel van een duurzame ontwikkeling. Wij menen dat die vraag pas over enige jaren goed kan worden be antwoord." Reijnhout wil in ieder geval de discussie met het college voeren, in de raad of op de tribu ne. andere kerkgebouwen zou aanpas sen aan de daar geldende liturgie. Bij zijn tweede optreden in wijkge meente De Ark ging het echter al mis. Vermaat liet het (moderne) liedboek voor wat het was en deel de zijn eigen liturgie (uit 1938) op stencil uit. Tegen de kerkregels in had hij hierover geen overleg ge voerd met de kerkeraad. De totaal verraste ouderlingen besloten ter plekke dat de dienst geen doorgang kon vinden onder Vermaats ver antwoordelijkheid en dienden een klacht tegen hem in. Dat incident was de inleiding voor een kerkelijke loopgravenoor log die nu al ruim drie jaar duurt en waarbij de beschuldigingen over en weer vliegen. Vermaats volgelingen wijzen verwijtend naar de twee 'lichtere' wijkge- meenten, die via hun ruime meer derheid in de centrale kerkeraad ie vrouw in het ambt, het nieuwe liedboek en een moderne predi king aan de 'bonders' zouden wil len opdringen. Moderne zendings drang, dus. Ook het gebruik van de Grote Kerk is inzet van het conflict. De 'midden-orthodoxen', zoals de twee gematigde wijkgemeenten worden genoemd, werpen Ver maat voor de voeten het gebouw geheel voor de eigen club te clai men. De dominee, die in Vlaardin- gen overigens een preekverbod heeft, zou daarmee vele Maasslui- zers uit hun favoriete kerk verban nen. De kerk, waarin ze in veel ge vallen zijn gedoopt of getrouwd. Op alle fronten wordt er slag geleverd. In de kolommen van het kerkblaadje en bij de kerkelijke verkiezingen. Een ex-ouderling zegt over keiharde bewijzen te be schikken dat Vermaat by een stemming in 1986 heeft gerom meld. Een beroepsinstantie consta teerde dat er vier 'verdachte' stemmen waren uitgebracht en vroeg Vermaat om opheldering. Het antwoord bleef uit. Nieuwste episode in de richtin genstrijd is de campagne voor de bouw van een wijkgebouw, die Vermaat geheel op eigen houtje be gonnen is. De stichting die zonder medeweten van de Hervormde Kerkvoogdij de fondswerving hier voor ter hand heeft genomen blijkt een 'mantelorganisatie' van de bonders te zijn. Het initiatief door kruist een inzameling voor het res tauratie-fonds, die de Kerkvoogdij binnenkort wil starten. Het noopte de kerkbestuurders tot de hoogst ongebruikelijke stap om zich per advertentie van Vermaats inzamel- actie te distantiëren. Er komt weer zand op het strand by Hoek van Holland. Regelmatig meren de sleephopperzuigers af aan de speciaal hiervoor in de Nieuwe Waterweg ter hoogte van de Noorderpier gebouwde •steiger. De eerste nieuwe zandbergen zijn al op het strand verschenen en door een bulldozer geëgaliseerd. Het gedeelte aan de zuidzyde van de Zeekant wordt het eerst onderhanden genomen, omdat hier de afslag het grootst is geweest. Het zand, afkomstig uit de Eurogeul, is van goede kwaliteit, zonder verontreiniging en zonder stenen of klei. Al blyft het natuurlyk de vraag hoe het strand zich de komende winter zal houden. Als er een paar flinke stor men komen is de kans groot dat al het nieuwe zand in het voorjaar alweer is verdwenen. Maar voorlopig zyn de strandexploitan- ten erg bly met het nieuwe zand. De lei ding waardoor het vanaf de Waterweg naar het strand wordt geperst, is aan de voet van de duinen gelegd. Aan de verdeling van de kosten (zo'n drie ton per jaar) van de ongeveer hon derdduizend kubieke meter 'zandsupple- tie' per jaar, zyn langdurige onderhan delingen vooraf gegaan tussen de ge meente Rotterdam en Rijkswaterstaat. Volgens het contract zal de opspuiting minstens tot het jaar 2005 worden uit gevoerd. Door Jim Postman ROTTERDAM „Depressivi teit is een sterk onderschat ziekte beeld. De buitenwereld beseft vaak niet dat een depressief iemand een verschrikkelijke lijdensweg aflegt. De ziekte gaat gepaard met een diepe vermoeidheid, overspannen heid en meestal "slaapstoornissen:^* Je zit in de put. je weef niet hoe je eruit moet komen en eigenlijk heb je nergens meer zin in. Dit is het sein om scherp op te letten en er snel iets aan te doen." Drs. A. A. Kroeze, psycholoog en directeur van het pas geopende nieuwe centrum voor psychothera pie aan het Metroplein in Rotter dam-Zuid, zegt dat het verschijnsel depressiviteit in onze huidige stressverwekkende maatschappij steeds meer om zich heen grijpt. Alleen beseffen velen niet dat ze kampen met een geestesziekte die tot lichamelijk klachten leidt. The- rapiegesprekken kunnen tot aan zienlijke verlichting bijdragen of zelfs de problemen geheel weg ne men. „Maar," zegt Humana-mededi- recteur drs. mr. C. L. Hoek-van Dijk, psycholoog en psychothera peut, „mensen moeten nog heel wat schroom overwinnen om de drempel van een psychotherapeu- tisch-centrum binnen te wandelen. Ze zijn bang voor gek te worden verklaard. Of dat hun problemen niet serieus worden genomen. Aan de andere kant zien we, sinds de depressiviteits-ziekte van Prins Claus, gelukkig een grensover schrijdend effect. Zo van: als hoog waardigheidsbekleders ervoor uit durven komen, waarom dan wij dan niet?" Volgens de oprichter van Hu mana, Toon Kroeze, was in Rotter dam grote behoefte aan een nieuw volwaardig centrum voor geestelij ke volksgezondheid. Kroeze: „De bestaande, zoals het RIAGG, zitten met lange, soms maanden durende wachtlijsten. Wij beschikken thans over 12 volledig erkende psychiaters, psychotherapeuten, psychologen, psychodiagnostici en orthopedagogen. Door onze flexibe le organisatie kennen wij geen wachttijden. Een telefoontje, met of zonder verwijskaart van de huisarts, is voldoende om op zo kort mogelijke termijn met ons een afspraak te maken." Gouda Humana is een particulier ini tiatief van psycholoog Kroeze, die er tien jaar geleden al mee begon in Gouda. Naast het pas geopende centrum aan Metroplein 90-98, vlakbij het metrostation Zuidplein, heeft Humana in Rotterdam-Noord op de hoek van de Schiekade/Un- gerplein een filiaal geopend. Vol gens Kroeze zullen er elders in Ne derland nog nieuwe centra bijko men, Vooral uit randgemeenten blijkt hier grote vraag naar te zijn. Drs. Toon Kroeze en drs. mr. Connie Hoek-van Dyk, de direc tie van Huma na: „Het is niet ons doel huwelyken te redden. Wel stellen we vragen als: 'Houden jullie nog wel van elkaar?" De cliënten die van Humana ge bruik maken, krijgen alle kosten vergoed via het ziekenfonds en de particuliere ziektekostenverzeke raars. „Sterker nog," zegt Connie Hoek-van Dijk, „zelfs de recepten knaak hoeven ze voor ons niet mee te nemen. Alle financiële za ken wikkelen wij voor onze cliën ten af via het ziekenfonds en de verzekeringen, zodat ze daar zelf geen omkijken naar hebben.Mensen met geestelijke problemen willen het minst wor den lastig gevallen met materiële zaken. „Cliëntvriendelijkheid staat bij ons hoog in het vaandel, naast een zeer persoonlijke benadering. Wij verwijzen onze cliënten niet steeds door naar andere specialisten. Eenmaal ingeschreven blijft onze cliënt bij zijn vertrouwde therapeut-gesprekspartner. Onze openingsuren passen we desge wenst bij onze cliënten aan tot in de avonduren. Mensen die werken of moeders die zonder oppas zitten kunnen dus ook 's avonds voor be handeling bij ons terecht." Relatieproblemen staan als pro bleem nummer 1 op het cliënten- lijstje van de geestelijke volksge zondheidscentra. Kroeze: „Vaak gaan die gepaard met lichamelijke problemen. De klachten komen voort uit identiteits- en persoon lijkheidsproblemen, seksuele pro blematiek, overspannenheid, het vastlopen op het werk, hyperventi latie, slapeloosheid, angsten, de pressies en fobiën. Oorzaak „Psychisch voel je je al lange tijd niet in orde, maar meestal ont dek je te laat de werkelijke oor zaak. Een gesprekstherapie van slechts enkele uurtjes kan al veel ellende wegnemen. Of inzicht ver schaffen in de geestelijke en licha melijke stoornissen waar mensen al maanden of jaren mee kampen. Dat is ook precies wat wij met psychotherapie voor ogen hebben: inzichtgevende gesprekken. Zo van: 'Ik zit vast, kom er zelf niet uit, maar er moet een oplossing koinen'. Wij dragen ze keuzemoge lijkheden aan en daarmee kunnen ze wel tot een oplossing komen." Humana werkt nauw samen met de huisartsen en gezondheid scentra als het RIAGG. Maar an ders dan bijvoorbeeld bij het RI AGG, wordt bij Humana niet ge werkt met zwaar geesteszieken of zware drugs- en medicijnverslaaf- den. Wel neemt men cliënten aan die te kampen hebben met versla vingsproblematiek, maar die nog niet zover zijn dat hun gehele functioneren is aangetast. Ook cliënten die opgenomen zijn ge weest in eer psychiatrische in richting en die behoefte hebben aan nabehandeling, kunnen bij Humana terecht. Toon Kroeze: „Wij krijgen ook veel te maken met huwelijkspro blemen, Mensen die al jarenlang langs elkaar heen praten, die on derling absoluut niet meer kunnen communiceren. Als ze bij ons ko men voor een gesprekstherapie is het niet ons doel hun huwelijk te redden. Wel stellen we vragen als: 'Houden jullie eigenlijk nog wel van elkaar?' Soms slikken ze van de emoties, kijken elkaar aan en met een brok in hun keel komt dat hoge woord eruit: 'Ja, ik houd nog van jel' Roept de ander haast ver ontwaardigd: 'Had dat dan eerder gezegd!" Met een veelzeggende blik be sluit Kroeze lachend: „Soms is dit wel een mooi vak." SCHIEDAM Schaakvereni ging HZP Schiedam houdt komen de zaterdag weer het jaarlijkse Bondsspaarbank-schaaktoernooi. Deelname staat open voor ieder een: sterke clubspelers, huis-tuin- en-keuken-schakers en jeugdige ta lenten. De indeling in poules naar speelsterkte biedt elke deelnemer een eerlijke kans om een van de prijzen (in natura) in de wacht te slepen. Voor de jeugd zijn er be kers beschikbaar gesteld. De krachtmeting vindt plaats in Klubhuis-Zuid (Dwarsstraat 421. Burgemeester drs. R. Scheeres zal het toernooi om 9.45 uur openen. De prijzen worden om ongeveer 16.30 uur uitgereikt. De spelers worden ingedeeld in groepen van zes. Er worden vijf rondes ge speeld waarbij men per persoon per partij een half uur bedenktijd krijgt. De jonge schakers spelen in een aparte groep, met aangepaste bedenktijd. De kosten voor deelname bedra gen tien gulden voor senioren en 5 gulden voor de jeugd. Voor aan melding of nadere informatie kan men terecht bij Theo van Zessen (4358408, senioren), Frans Groene- weg (4701215, jeugd tot cn met 15 jaar) of op de dag zelf aan de zaal, tot uiterlijk 9.30 uur. Schennispleger SCHIEDAM Een 72-jarige man is op verdenking van schennis van de openbare eer baarheid door de politie aange houden. Een vrouw verschafte het signalement van de bejaar de Schiedammer. In het Ster renbos toonde hij aan haar zijn geslachtsdelen. Na verhoor en het opmaken van een proeces- verbaal is de 'potloodventer' door de politie heengezonden. Vissen 'gemolesteerd' SCHIEDAM Enkele sier vissen hebben een 'aanslag' op hun vijver niet overleefd. De dieren zwommen in een tuin- vijver van een woning aan de Torbeckelaan. Kinderen heb ben vermoedelijk een straatte gel in het kunststofbassin ge gooid, waardoor een scheur ontstond en het water wegliep. De spartelende vissen zijn daar na op straat doodgetrapt. Abri-vandaal gepakt SCHIEDAM Uit verveling s teeny es gooien is een zeven tienjarige jongen op een pro- ces-verbaal komen te staan. Wachtend op de tram bekogel de hij zaterdagavond op de hoek van de Parkweg en de Burg. Van Haarenlaan zijn eveneens wachtende vrienden met kiezelsteentjes. De jongens werden niet geraakt, maar de ruiten van de abri wel en die gingen aan diggelen. Bij de Boeier haalde de poilitie de vandaal uit de tram. Boomstam verloren SCHIEDAM Krachtver toon van brandweer en politie was zaterdag op de Nieuwe Damlaan noodzakelijk om een stuk boomstam van vijfduizend kilo van de rijbaan te verwijde ren. Vermoedelijk is het stuk stam verloren van een vracht wagen. Verkoopster beroofd van geidcassatte SCHIEDAM Een 25-jarige verkoopster van Zeeman is za terdagmiddag omstreeks 16.30 uur op de Nieuwe Damlaan be roofd van een geldcassette met enkele duizenden guldens. In haar handtas vervoerde ze het kluisje van de winkel aan de Mgr. Nolenslaan naar een bankfiliaal aan het Nieuwland- plein. Uit een steegje naast het chinees-indische restaurant Pe king kwam een ongeveer 1.75 lange man die haar de tas uit de hand rukte. Hij verdween in dezelfde steeg en sprong daar op een bromfiets. Het vlucht- voertuig werd een half uur la ter onbeheerd aangetroffen in de Dr, Kuyperlaan. De politie vermoedt dat er twee daders in het spel zijn. Jongens gevraagd voor stijldansen SCHIEDAM Bij wijkcen trum De Erker zitten ze met een klein probleempje: de be langstelling voor de onlangs ge starte cursus stijldansen voor kinderen was prima, alleener hebben zich vrij wel uitsluitend meisjes inge-' schreven. Massaal hebben de jongens van acht tot en met veertien jaar het laten afweten. De Erker roept hen daarom als nog op om zich snel op te ge ven. De lessen worden gegeven op vrijdag van 19.15 tot 20.30 uur. Deelname kost zestig gul den voor de hele cursus (twin tig lessen). Belangstellenden kunnen bellen met De Erker, telefoonnummer 4267767 of 4263161. Rovua-operette in Passagetheater SCHIEDAM Het Rotter dams Opera en Operettegezel schap (ROOG) voert komend weekeinde in het Passagethea ter tweemaal de revue-operette Maske in Blau op. Doordat het stuk de nodige musical-elemen ten bevat zal de voorstelling niet alleen operette-liefhebbers maar ook musical-fans bekoren. Onder de muziekgenres die aan bod komen bevinden zich on der andere de tango en andere Zuid-Amerikaanse stijlen. Het verhaal is dat van de klassieke operette. Armando Cellini schil dert het portret van een in blauw geklede, gemaskerde da me. Hij wordt dolverliefd op haar en rust niet voordat hjj haar, uiteraard na veel amou reuze perikelen, in zijn armen kan sluiten. Als solisten treden ap Thea van der Riet, Cary van Zuren en Klaas van de Brink. Frits van Houten is regisseur/speler en de muzikale leiding is in handen van Robert Kops. Zaterdag 4 november om 20.00 uur, toegang 19,50 gulden en zondag 5 november om 14.00 uur, toegang 18 gulden. Kaarten kan men reserveren bij het ROOG, tel. 4586683 of bij liet Passagetheater, tel. 4269563. (INGEBONDEN MEDEDELING) (INGEBONDEN MEDEDELING) AVONDBLADEN

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1