Schiedam wordt een groene stad eel belangstelling voor bedrijvenmiddag pil WÊm Oarhiia honderdduizendste klant van Kindertelefoon Herbenoemde Bas Goudriaan kondigt z ijn vertrek aan Fh Raadsleden complimenteus over drie nota's 4 Het Vrije Volk SCHIEDAM Gezonde bomen Emmaplein verhuizen f m-ê Llbréflnaie n^T,r^ü in 'Oude Markt' I»? PAGINA'4< Door Rein Wolters SCHIEDAM „Over hoe de stad eruit moet zien is goed nage dacht." Ulferd Bruseker reageerde gisteravond positief op het ver schijnen van drie nota's voor een schone en groene stad. Het CPN- raadslid was niet het enige. Alle leden van de raadscommissie voor Stadsontwikkeling en Milieuzaken schaarden zich na een discussie van bijna drie uur achter de voor stellen voor verbeteren van de eco logische structuur in de stad, de af name van het zwerfvuil en een verdere 'vergroening'. Vooral over de nota 'Een groene stad", van de PvdA-fractie liet Bruseker zich complimenteus uit. Voorafgaand aan de bespreking gaf Dave Louwerse, hoofd van de afdeling Plantsoenen, een boeien de dialezing over de flora in de stad en wat daarmee goed mis of juist goed aan is. Kenmerkend in zijn verhaal waren de gevolgen SCHIEDAM Gezonde bomen op het Emmaplein worden niet ge kapt, maar verhuizen. Wethouder Chr. Zijdeveld (Stadsontwikkeling en Milieu) vraagt hiervoor binnen kort geld aan de gemeenteraad. Het plein wordt binnen afzienbare tijd bouwrijp gemaakt voor een nieuw bestuurscentrum. Zijdeveld maakte dit gister avond bekend in de raadscommis sie Stadsontwikkeling naar aanlei ding van vragen over een soepeler beleid voor het kappen van bo men. Hij erkende dat bomen in het verleden 'ongenuanceerd heilig zijn verklaard'. Rooien, laat staan kappen, was in de ban. Door klachten over gebrek aan Hchtin-, val 'van' méér dan volgroeide bo men, is de 'heilig-verklaring' afge zwakt. van het al enige jaren niet meer chemisch bestrijden van onkruid. Die zijn waarneembaar langs we gen, bermen en in de naden van de straatklinkers. Vooral op stukken straat waar nauwelijks wordt gelopen (zoals het stukje Rotterdamsedijk bij de watergemaal) krijgt het groen frank en vrij de gelegenheid te ge dijen. Dat geldt ook voor stukjes vluchtheuvel of plein waar wiel en voet niet komen. Her en der in de stad signaleerde Louwerse tussen de straatbedekking al iepjes van drie jaar oud „Als je niks doet, neemt de natuur het weer over," aldus de gemeentelijke groenman. Anderzijds lijdt de stad ook steeds verder onder de bezuinigin gen op het onderhoud in de groen- sector. Kleinschalige voorzienin gen en verfraaiingen in de woon buurten als bielzen, bloembakken en perkjes zijn hiervan het slacht offer. „Niet al die zaken zijn nog even aardig. In het verval is een versnelling gekomen." Voorts heeft het in de ban doen van chemische bestrijdingsmidde len her en der plagen van minder leuke planten tot gevolg. „Zoals die van pissebedden (een snelgroeiend kelkbloempje dat zich overal tus sendoor slingert)," verzuchtte Ul ferd Bruseker. Uitgangspunt Het antwoord op een evenwich tig groenbeleid, zonder het gebruik van niet-natuurlijke middelen, is een ecologisch beleid (evenwicht brengen tussen natuur en omge ving). Dit is ook het uitgangspunt van een concept-nota van de hoofdafdeling Plantsoenen. Ecolo gisch werken wordt op héél kleine schaal al toegepast. Vooral in het Prinses Beatrixpark zijn enkele experimenten in gang gezet. Langs de waterkanten wordt bijvoor beeld niet meer gemaaid. „Hier door krijgt het kwetsbare milieu tussen water en land (planten'en dieren) meer kans," verklaarde Louwerse deze wijze van werken. Bart de Leede (PSP/PPR) zei in een reactie binnen de visie van Louwerse een goede ecologische af stemming op bebouwing, verkeer en groen te missen. „Is het bij voorbeeld nodig om onpopulaire maatregelen tegen het verkeer te treffen om een ecologische struc tuur in de stad een kans te ge ven?" CDA'er Ton Seis bepleitte voorzichtigheid bij ideeën voor een soort buurtbeheer op onder houd en toezicht op het openbare groen. Goede en aansprekende voorlichting mag volgens de chris ten-democraat niet ontbreken. Piet Prins van de VVD liet zich even eens in die richting uit. De PvdA'er Bakker vindt dat het voor particulieren mogelijk moet zijn hun (vaak kostbare! bo men tegen een redelijk tarief te la ten onderhouden door de gemeen te. Als uitbreiding van het stedelij ke groen vindt hij het, als mede-sa mensteller van de nota 'Een groe ne stad', zinvol om direct ten noor den van de stad een produktiebos aan te planten met mogelijkheden voor recreatie en educatie. Zijn partijgenoot Cor Huijken bepleit op korte termijn een betere be stemming van steeds verder ver pauperende stukjes onbebouwde grond, welke in de stad nu ge bruikt worden als 'hondenspeel tuin'. De onkruidbestrijding krijgt ex tra zorg. Hiervoor koopt de ge meente een tweede onkruidborstel- maehine aan. Met deze apparaten houdt men tijdens het groeiseizoen de openbare verharding toonbaar. Samen met buurtbewoners worden voorstellen uitgewerkt voor het te rugdringen van plaatsen waar het zwerfvuil zich gemakkelijk op hoopt. Voorts wordt getracht de verschillende gemeentelijke dien sten beter op elkaar af te stem men. Aan het nieuwe beleid hangt nog geen prijskaartje. Dat komt pas als alle in de nota's gedane ˧9 Wam .--'1 SUF5 R 1 faW Burgemeester Reinier Scheeree is van alle markten thuis. Tydens de bedryvenmiddag in het Novotel assisteerde hy zelfs even de chefkok. SCHIEDAM Ruime belang stelling gistermiddag van met na me architecten en kunstenaars en gemeentelijke en andere bedrijven voor de jaarlijkse bedryvenmiddag van de gemeente, dit keer gehou den in het Novotel. Met bijna drie honderd mensen was het een van de drukste bijeenkomsten van de laatste jaren. voorstellen zijn vervat in een voor-\£ Burgemeester Reinier Scheeres stel aan de gemeenteraad. Daar T|,|zei in een toespraakje dat de infor- gaat nog een aantal maanden over- :;ïnele sfeer van de contactmiddag heen. K al jaren aanslaat. „In formele zin komen we elkaar al vaak genoeg tegen. Daarom komt een informele bijeenkomst als deze de onderlinge verhouding alleen maar ten goede. Op deze koers gaan we als gemeen te zeker door." Scheeres wees de werkgevers in het gezelschap op de langdurige werkloosheid. „Het tast de kwali teit van het bestaan aan. Mensen raken er door in een sociaal isole ment. Gezamenlijk moeten we pro beren de werkloosheid terug te dringen." In dit kader verwees de burgemeester naar de actie 'Samen aan de slag' van het Gewestelijk Arbeidsbureau en de Waterweg-ge- meenten. Via deKaderregeling Ar- beidsinpassing ontvangt een werk gever voor het in dienstnemen van elke (minstens drie jaar) werkloze, een subsidie tot 15.000 gulden. Voor werklozen van etnische afkomst geldt deze regeling al na twee jaar. Bij een vast dienstver band Wordt de werkgever ook nog eens vier jaar lang vrijgesteld van het betalen van diverse werkge verspremies, hetgeen een bruto be sparing van 17 percent op de loon kosten geeft. Naast al deze voorde len kan de werkgever ook nog aan spraak maken op vier- tot zesdui zend gulden voor opvang en begeleiding.De bedryvenmiddag bracht beeldend kunstenaars en architecten nader tot elkaar. Voor deze formule is gekozen omdat bij nieuwbouw van bedrijven vaak ook gebruik'"Worat gemaakt",Van een verfraaiing met beeldende kunst. 'f De viiftieniarige Schiedamse van de Kindertelefoon was gere- onderwerpen als verliefdheid, Camilla Hadzic weet nog niet gistreerd. puistjes, pesten, mishandeling, goed wat haar is overkomen. Gis- De Rotterdamse Kindertele- ouders, vriendschap, echtschei- teren werd zii door twee mede- foon (telefoonnummer: 010- ding, zwangerschap, vryen en werkers van de Rotterdamse 4224455, tussen 's middags vier nog veel meer zaken. Kindertelefoon In de bloemen ge- en s avonds acht uur) bestaat de- Er,zyn °P ?lt moment 21 Kin- zet en mocht zij een walkman in ze maand precies tien jaar. Kin- dertelefoons m Nederland. Rot- ontvangst nemen. De cadeaus deren van acht tot achttien jaar terdam was de eerste, werden haar uitgereikt nadat zij gebruiken deze telefonische als honderdduizendste 'klant' hulpdienst voor gesprekken over Door Ben van Haren VLAARDINGEN - Vlaaxdings meest bekende wethouder, Bas Goudriaan (52, PvdA), heeft zo als Het Vrije Volk gisteren al aan kondigde in de gemeenteraad meegedeeld, dat hij in mei niet zal beginnen aan een vijfde ambtster mijn. Hij deed dit gisteravond by de aanvaarding van zijn herbenoe ming, die nodig was omdat hij in juni zijn ontslag had genomen. Reden hiervoor was dat met uitzondering van de elf PvdA'ers, de 35 leden tellende gemeenteraad een door de SP ingediende motie had aanvaard waarin Goudriaan van het verstrekken van onjuiste informatie werd beticht en een on derzoek werd geëist naar de be stuurlijke en ambtelijke behande ling van de 'affaire Boterstraat'. Voor de aanleg van een par- keerplaatsje op een braak liggend terrein achter dat straatje in Vlaardingens Oostwijk, werd grond afgegraven en in de Broek polder gestort. Daar bleek later dat hij ernstig verontreinigd was. Gou driaan verklaarde door deze affai re totaal verrast te zijn, de verant woording voor de door ambtena ren gemaakte fouten te aanvaar den en maatregelen te nemen om zoiets in de toekomst te voorko men. De aanvaarding van de SP- motie, die indiener Poppe op 8 ju ni zelf als 'motie van wantrouwen' betitelde, beschouwde hij als een gebrek aan vertrouwen van de ge meenteraad in zijn functioneren. Hij werd in die zienswijze door zijn collega Maarleveld, de raads fractie en de afdelingsvergadering gesteund. „Dat beschouw ik als het mooi ste moment uit mijn politieke loopbaan. Toen vier maanden gele den na elkaar de gemeenteraads fractie en de afdelingsvergadering en bloc verklaarden achter me te staan. Het was op een moment, dat ik echt helemaal alleen stond. Toen was namelijk duidelijk, dat in de Boterstraat grove fouten wa ren gemaakt met verontreinigde grond. Als wethouder ben je daar voor verantwoordelijk. En mijn partijgenoot Bert Kandel heeft er terecht vragen over gesteld. Ik kreeg in de partij maar een vraag voorgelegd. Of ik vooraf wist dat het om vervuilde grond ging? Mijn antwoord was oprecht neen. Be wijzen hiervoor had ik natuurlijk niet. Ze moesten op mijn mooie blauwe ogen afgaan. En dat deden ze ook. Allemaal zeiden ze me op mijn woord te vertrouwen. Ik zie dat echt als een hoogtepunt." De beslissing om in 1990 op te stappen nam Goudriaan ver voor de 'Boterstraat-affaire' ging spelen. Al in januari heeft hij dit aan zijn partijbestuur meegedeeld, zo be vestigt afdelingsvoorzitter mr. Ge orge Wicart. De openbare melding is volgens Wicart nu gedaan om te voorkomen, dat in december bij de bekendmaking van de kandidaten lijst van de Partij van de Arbeid voor de raadsverkiezingen in maart verkeerde conclusies zouden worden getrokken. Goudriaan zal dan op een lagere plaats staan dan de afgelopen jaren. „Na zestien jaar keihard wer ken onder voortdurende druk heb ik in overleg met mijn vrouw rond de jaarwisseling besloten een streep onder mijn wethouderschap te zetten." Zo verklaart Goudriaan de reden voor zijn vertrek. In januari had hij er met afde lingsvoorzitter Wicart en secreta ris Ronald Jaggie in een functione ringsgesprek over gesproken. „Het is een goed bewaard geheim geble ven, dat met de nadering van de samenstelling van de nieuwe kan didatenlijst rijp is voor bekendma king," zo signaleert Wicart trots. Kort nadat hij burgemeester Fred van Lier ook van die beslis sing op de hoogte heeft gebracht, praatte Bas Goudriaan met Het Vrije Volk. De dag ervoor heeft hij het in de PvdA-raadsfractie ver teld en tegelijk meegedeeld de ge meenteraad na zijn herbenoeming op de hoogte te brengen. De wet houders van de andere partijen, Madera (VVD) en Van der Linden (CDA), weten dan nog van niets. Als hij woensdag hoort dat de christen-democraten tegen zijn herbenoeming gaan stemmen en daarmee het herstel van de PvdA- /CDA/VVD-coalitie belemmeren, waarschuwt hij we) de pas eind vorig jaar (na onderlinge twist bin nen het CDA) aangetreden Van der Linden: „Sorry Henk. Ik zal geen stok tussen je poten steken, maar als dat doorgaat kan ik je echt niet meer helpen." Onafhankelijk De kwaliteit van het zittende PvdA/CDA/VVD-college vindt Goudriaan overigens niet best. Be halve hij en zijn met tien stemmen meer (28-6) herbenoemde partijge noot Arij Maarleveld en de op VUT rechthebbende PvdA-burge- meester Fred van Lier zitten er nog twee man in, die door hun leeftijd financieel onafhankelijk zijn geworden. Daarvan heeft VVD'er Jan Madem inmiddels ook al aangekondigd niet meer terug te willen keren. Goudriaan: „Het is het slechtste college, dat ik al die zestien jaren heb meegemaakt. Met vier wet houders van drie verschillende partijen kom je tijd te kort. Ver schrikkelijk veel tijd gaat verloren aan college-vergaderingen en over leg tussen wethouders en fracties. Met een viermansploeg van gelijk gestemden heb je al je handen vol om de zaak goed te regelen. Als je telkens tot compromissen moet ko men gaat er nog veel meer tijd in zitten." „Achteraf geef ik IJsbrand van der Velden helemaal gelijk," zegt Goudriaan. Hij bedoelt de PvdA- wethouder en onderhandelaar die zich na veertien jaar wethouder schap terugtrok toen na een jaar tobben in 1987 de coalitie met CDA en VVD werd gevormd. „Us zegt dat de politieke cultuur van Vlaardingen een breed college on mogelijk maakt. Het is de afgelo pen tijd gebleken." Goudriaan, die van zijn politie ke opponenten in de raad het ver wijt krijgt maandelijks overvolle agenda's te produceren, meent dat zijn inspanningen op het gebied van stadsontwikkeling (nieuw bouw, renovatie en ruimtelijke or dening! en personeelszaken (reor ganisatie en automatisering) zijn aandacht voor milieuzaken nadelig heeft beïnvloed. Sinds 'de.Boter straat' zijn de prioriteiten verlegd en klagen raadsleden dat ze nu overspoeld worden met maatrege len op milieugebied. Goudriaan voorspelt nieuwe kritiek: „De afgelopen drie maan den heb ik me meer met milieu bemoeid, maar dat is wel ten koste gegaan van andere zaken." Een stad als Vlaardingen heeft volgens Bas Goudriaan minstens vijf en misschien zelfs zes wethouders no dig. „Wat dat de gemeenschap meer kost? Niks volgens mij. Een wethouder kost een ton per jaar, maar slecht voorbereide zaken kosten de gemeenschap veel meer. Nu al kan het niet zonder roof bouw op mensen te plegen. De Vlaardingse gemeenteraad zal eens daarover moeten nadenken. Nu zitten we op een bestuurlijk diep tepunt en daar zijn alle partijen debet aan." In de naaste toekomst hoopt Goudriaan zijn tijd en kwaliteit te kunnen besteden aan ontwikke lingswerk. „Ik hoop elders in de wereld aan de gang te kunnen om op het gebied van stedebouwkun- dige ontwikkeling en volkshuisves ting zaken van de grond te tillen." SCHIEDAM Vier vrou wen en vier mannen uitrSchie- dam en" Vlaardingen, stxyden vrijdagavond'' en"' zaterdag-1 en zondagmiddag om het kampi oenschap 5de klasse libre bil jarten. De wedstrijden vinden plaats onder auspiciën van de Koninkhjke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) en worden ge speeld in café De Oude Markt aan de Markt 9 in Vlaardingen. Vrijdagavond begint men om 19.30 uur en de andere twee wedstrijddagen om 12.30 uur. De wedstrijdleiding berust by C. Jans, W. Brinkman en A. Kers. Toeschouwers zijn wel kom. Entree wordt niet gehe ven. Dialezing bij 'Natuurgenot' SCHIEDAM De bekende terrariumhouder Bart Laurens uit Zoetermeer houdt op maan dagavond 6 november een dia lezing over zijn hobby in het clubgebouw van Natuurgenot in Huis. Volgens het bestuur van de Schiedamse Aquarium- en Terrariumvereniging houdt Laurens op een bijzonder leuke wijze zijn verhandeling, zodat mensen die geen terrarium hebben er eveneens van genie ten. Aanvang 20.00 uur. Het clubgebouw is gevestigd aan de W. H. Vliegenstraat 70. Voor zitter G. Heus geeft via tel. 4713487 graag elke gewenste inlichting. Schaken voor kinderen SCHIEDAM Kinderen vanaf 8 jaar kunnen elke vrij dagavond van 18.45 tot 20.00 uur schaken leren in wijkcen trum De Erker, Jan van Aven- nesstraat 32. De lessen zijn in principe bedoeld voor wie nog niet kan schaken, maar ook jonge talenten die hun spel wil len verbeteren zijn welkom. En als vader of moeder zin krijgt om ook mee te doen is dat geen enkel probleem. Het is mogelijk om diverse diploma's te halen. Meer informatie via tel. 4267767 of 4263161. 'De Stem' treedt op SCHIEDAM Zangkoor De Stem Des Volks treedt zondag middag op in de grote zaal van het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan 766. Aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis. Het koor staat onder leiding van dirigent Dick Zevenbergen. J i f "P VlAAt> Dflin UTolfnain 1. 1 ff' M a iffls&b. i jé «r *7 i'j ft;i 'M fi 2J5S t* r*rr t

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1