Noeuw ladingrecord bj de Havendienst 'Vrouwen Advies Commissie helaas bittere noodzaak' I TV 1H John kroes MMhiilsta studio VEILING i m Het Vrije Volk SCHIEDAM TVKRANT sioWROOM-MQDELIEN m Nieuw plafond zwembad Zuid Visscher danst aan Dnjepr Opus One in Passage Rohypnol uit maag arrestant gepompt Nieuwe bedrijven aan Wiiheiminahaven zorgen voor groei Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? hüistaBSI NU 4998,- Noodpand Stichting Federatie PAGINA 4 ws WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 SCHIEDAM Het plafond bo ven het diepe bassin van het zwembad Zuid krijgt eerder nieu we lamellen Voor de veiligheid van de bezoekers is dat noodzake lijk. Dit schrijft het college van B&W in een notitie aan de ge meenteraad. De verbetering kost honderd duizend gulden en stond nog niet begroot. Maar omdat in een eerde re fase andere plafonds van het zwembad ook worden vernieuwd, vindt het college het uit technisch oogpunt wenselijk om de werk zaamheden op elkaar te laten aan sluiten. De afdeling Financiën van de gemeente stelt hiervoor bij hoge uitzondering geld beschikbaar. SCHIEDAM De cabaretier Bert Visscher treedt vrijdag en za terdag met zijn progamma 'een Tango aan de Dnjepr' op in theater De Teerstoof in Schiedam. Het is Visschers derde progamma en ook nu staat hij weer knettergek op de planken. Visscher leidt het publiek langs weinig voor de hand liggen de lokaties naar de meest absurde gebeurtenissen. Hij speelt onder meer een schoonrijdster, een flamingodan ser, een verslaafde biljartspeler en een Deense sprookjesoom. Zij zijn allemaal betrokken bij de tango aan de Dnjepr, maar het is de vraag of die werkelijk gedanst gaat worden. Visscher wacht al een tijdje op een visum voor Rusland. Het progamma begint op beide avonden am 20.30 uur en de toe gangsprijs bedraagt ƒ12,50; ƒ10,- voor CJP- en pas 65-houders. SCHIEDAM Het dans- en theatergezelschap Opus One treedt vrijdag met de kersverse produktie Trinity op in het Passage Theater in Schiedam. De tien dansers laten in een mengeling van jazz-, tap- en moderne dans hun visie op de ja ren '30, '60 en 90 zien. Daarbij ge bruiken ze ook'mime, zang en to neelspel. 1 De centrale figuur is een Don Juan, die dé mensen uit de drie tijdvakken observeert, en daarbij ook een aantal vrouwen teleurge steld achterlaat. De kwaliteiten van de dansers en de choreografie gemaakt door drie bekende bui tenlandse choreografen maken de voorstelling de moeite waard. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegang bedraagt f15,-; voor CJP- en pas 65-houders 10,-. SCHIEDAM Een 29-jarige Rotterdammer heeft gisteravond na zjjn arrrestatie kans gezien nog een handvol rohypnol-pillen door te slikken. Uit voorzorg werd in het Schieland-Ziekenhuis zijn maag leeggepompt. De zwaar ver slaafde man morrelde eerder op de avond op het Jan Straussplein aan geparkeerde auto's. Bij het open breken van een kofferbak werd hij op heterdaad betrapt. Tijdens de rit naar het bureau zag de autokraker kans de pillen in te slikken. Door Rein Wolters SCHIEDAM De financiële positie van Schiedam als zee- en binnenhaven heeft de laatste jaren ernstig te lijden. De inkomsten van de Havendienst daalden in 1988 ten opzichte van het jaar er voor met bijna 170.000 gulden tot 783.000 gulden, hetgeen een ver mindering is van 18 percent. In 1986 bedroegen de inkomsten nog ruim 1,1 miljoen gulden. Ander zijds is de aanvoer van lading vo rig jaar met 125 percent gestegen en kwam hij tot de recordhoogte van 262.000 ton Ondanks de financiële terugval is de Havendienst van de gemeen te optimistisch gestemd voor de toekomst» De groei van de lading komt voort uit de vestiging van nieuwe bedrijven aan de Wilhel- minahaven. Vooral het wegblijven van zee schepen is de oorzaak van minder kassagerinkel. Aan kade- en stei- gergeld kwam ruim 60.000 gulden minder in het laatje dan in 1987 en aan zeehavengeld 136.000 gul den. Een geringe stijging van het jbinnenhavengeld van 27.000 gul den is het enige positieve in de pas verschenen cijferreeks over het af- gelopen jaar. De Havendienst schrijft het for se verlies geheel toe aan Brown Root aan de Nieuwe Waterweg straat. Het offshore-bedrijf is bepa lend voor de ontvangsten van zee havengeld. In de tweede helft van 1987 kondigde zich de terugval al aan. In de Wiiheiminahaven over winterden toen helemaal geen werk- of booreilanden. Daar bo venop kwam als volgende nadeel de op voorstel van Rotterdam in 1988 ingevoerde tariefsverlaging van 33 percent voor opgelegde off shore-vaartuigen. Schiedam incas seerde, mede daardoor, van Brown Root 220.000 gulden minder zee havengeld dan in 1987. Niettemin zijn de verwachtin gen voor de toekomst positief. Dat is ingegeven door de vestiging van nieuwe bedrijven op het terrein van de voormalige scheepswerf De Nieuwe Waterweg aan de Nieuwe Waterwegstraat, waaronder Yeo man Stone BV. Deze dochteronder neming van de Engelse mijnbouw- exploitant Foster Yeoman houdt zich bezig met het verhandelen van uit Schotland afkomstig ruw graniet. De aanvoer van de brok ken gesteente naar Schiedam ge schiedt met bulkcarriers. In 1988 had het bedrijf al een aanvoer van 70.000 ton. Op een ander deel van het terrein vestigde zich eind vo rig jaar Van Mannekes Co uit Rotterdam. Het bedrijf verlaadt magnesiet (grondstof voor vuurvas te tegels of naadloze vloeren). Op het gebied van reparatie handhaafde Wilton-Fijenoord zich in 1988 goed, meldt het jaarver slag van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS), waaronder de Havendienst ressorteert. Vorig jaar deden 368 zeeschepen de jene- verstad aan, tegen 321 in 1987. Het gemiddelde tonnage van de schepen neemt echter wel af. Het aantal grote schepen dat Wilton- Feijnoord aandoet is gedaald en de aanvoer van met name agrarische produkten geschiedt met kleinere schepen. Hiermee is verklaard dat er weliswaar méér schepen naar Schiedam kwamen, maar van minder tonnage. Precies de helft van de 368 schepen (22 meer dan in 1987) meerde voor reparatie aan bij Wilton-Feijnoord. Laden of lossen deden 133 schepen (15 meer dan een jaar eerder). De hoeveelheid verwerkte la ding steeg van 116.000 ton in 1987 naar 262.000 ton in 1988. Samen met de 70.000 ton graniet werd deze stijging veroorzaakt door on geveer 50.000 ton gips, die werd overgeslagen bij Van der Kooij en de 22.000 ton offshore-materiaal die extra werd verwerkt aan de Wiiheiminahaven. Voor het eerst in jaren is ook het gebruik van de Buitensluis voor de beroepsvaart gestegen. Er passeerden 747 schepen tegen 675 in 1987. Het betreft hier echter vrijwel lege schepen, die in af wachting van nieuwe lading naar de thuishaven terugkeerden. Slechts 17 binnenvaartschepen groter dan 50 ton passeerden gela den de Buitensluis. Hun bestem ming was de Vereenigde Glasfa brieken. Het aantal passerende pleziervaarders steeg met 133 tot 1006. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan evenementen als de Molendagen en de Brandersfees ten. SCHIEDAM „Ik ben niet blij dat de Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw bestaat. Het is zelfs een slechte zaak," zei wet houder J. van Kleef gisteren naar aanleiding van het tienjarig be staan van de commissie (VAC). Van Kleef trad op als spreker tij dens de themadag 'Herbestemming oude panden', die ter gelegenheid van het jubileum was georgani seerd. Hij bedoelde met zijn uit spraak niet, dat hij de vrouwenor ganisatie liever kwijt dan rijk is. „Het bouwen, verhuren en ont werpen van woningen staat nog steeds voor het grootste gedeelte op het conto van mannen", verklaar de Van Kleef aan de genodigden, leden van dertien VAC's uit ande re Zuidhollandse gemeenten „Zo lang dat het geval is, blijft de Vrouwen Advies Commissie een bittere noodzaak." De voorzitter van de VAC, me vrouw J. Ruiter-van den Boom be wees dat direct na de toespraak van de wethouder, door er op te wijzen dat de commissie al jaren smeekt om meer bergruimte in nieuwe woningen. „Kunt u daar als wethouder, met al uw deskun digheid en medewerkers, niet eens rekening mee houden?" Al tien jaar is de VAC in Schie dam actief door te hameren op denkfouten bij woningbouw. Vol gens voorzitter Ruiter zijn de aan dachtspunten van de VAC in die tijd rigoureus verschoven: „Vroe ger richtten we ons vooral op za ken die te maken hadden mét energiezuinig wonen. Dat is nog steeds actueel, maar de aandacht gaat nu veel meer uit naar de maatvoering in de woning. Het kwam twee jaar geleden nog voor dat woningen werden ontworpen met zo'n klein toilet dat er geen fonteintje inpaste. Dat behoort nu gelukkig tot het verleden." Maar er is nog veel mis met ontwerpen voor woningen, vertel de Ruiter: „Doordat de mensen steeds langer worden, zullen aller lei maten moeten worden aange past. Niet alleen de deuren moeten hoger worden, maar de slaapka mers moeten ook groter vanwege Leden van dertien Vrouwen Advies Commissies namen gisteren een kijkje in Branderij De Tweelingh in Schiedam. Het bezoek was een on- derdsel van een themadag over herbestemming van oude panden. langere bedden. En de trappen zouden bredere treden moeten krijgen." Het ging op de themadag echter niet in het bijzonder om de fouten bij nieuwe woningontwerpen. De VAC Schiedam wilde de andere VAC's in de omtrek laten zien wat er in Schiedam gebeurt op het ge bied van herbestemming van oude panden. Daarvoor waren onder meer mevrouw E. Jansen, coördi nator van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam en de ar chitect en ambtelijk coördinator J. Deenik uitgenodigd. Zij vertelden over hun ervaringen met het bou wen van woningen m oude pan den. Vervolgens vertrokken de da mes van de Zuidhollandse VAC's voor een bezoek aan Branderij De Tweelingh. Daarna begon het ech te werk met bezoeken aan de Theo Thijssenschool en een oud pakhuis aan de Lange Haven in Schiedam, twee voorbeelden van herbestem ming van oude panden. De inge bouwde woningen in beide gebou wen oogstten veel bewondering bij de verschillende Vrouwen Advies Commissies. Datzelfde geldt voor de thema dag in zijn geheel. „Het was zeker een geslaagde dag," meent VAC Vlaardmgen-lid W, van Netten. „Niet alleen het progamma was heel leuk maar we hadden gelijk de mogelijkheid om onderling con tacten te leggen. Wat me opviel is dat er tussen de VAC's uit do ver schillende gemeenten zoveel ver schil bestaat. De richtlijnen zijn landelijk overal dezelfde, maar de samenwerking met bijvoorbeeld de gemeente verschilt nogal." „Eigenlijk zyn we heel jaloers op de commissie in Schiedam," be aamt een VAC-lid uit Pijnacker. „VAC Schiedam kan al in de be ginfase van nieuwe bouwplannen inspringen met adviezen, omdat ze een ambtelijk coördinator hebben. Dat is de ideale situatie. In Pijna cker zijn er vaak al besluiten geno men voordat onze Vrouwen Advies Commissie er aan te pas komt. Dan kan er weinig meer terugge draaid worden." Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 18.30, 19 30, 20.30, 21.30 en 22.30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts ƒ7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt. ROTTERDA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. aangn woonkamerkast Spectrum wit laqué fitÜ 280 breed, rijke verlichting in glasvi- hiilsta Si Vines ooao Wtmm 6342,-NU 0990,- ppip§ woonkamerkast Spectrum zwart es- l i»il sen 240 breed, halogeen verlichting woonkamerkast Topside donker ei- ||»ll ken 395 breed, speciaal voor audio hülsta IL f| en video ^lits-jumeaux garnituur 180 x 200 Sunline donker eiken, met 2 nacht- k asten O"7O O ƒ3795,-NUZf 90," auping auronde lits-jumeaux 180 x 200 wit laqué met achterbouw en bedtafels, 2 verstelb. spiralen en 2 schuimrubber matrassen a iaa ƒ4515,-NU 0490,- auping seniorenbed 90 x 200 wit laqué met verstelb. spiraal en matras nno 1480,-NU 990,- auping seniorenbed 90 x 200 mahonie met nachtkast, verstelb. spiraal en matras 4 Aaa 1975,-NU lZ9o,- Treco lits-jumeaux garnituur 180 x 200 wit laqué met verlichte achterbouw en 2 nachtkasten 4 aaa 2895,-..NU I990,- diverse salontafels in wit, essen en mahonie halve prijzen. vanaf398,- Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam SCHIEDAM De Stichting Federatie van Schiedamse instellingen voor Sociaal-cultureel werk en Samenlevings opbouw gaat op korte termijn verhuizen naar een kantorenpand aan de Parkweg, tegenover het migrantencentrum. De gemeente heeft uit een noodpotje 30.000 gulden voor de verhui zing beschikbaar ge steld. De Stichting Federa tie, zoals de organisatie in de wandeling heet, is nu nog gehuisvest aan de Overschiesestraat 42. Dit pand verkeert ech ter in zo'n slechte staat dat het onverantwoord is om de stichting daar de winter door te laten gaan. Niet alleen zijn erv voortdurend lekkages, ook vallen er regelmatig hele ramen uit de spon ning. Een minimale op knapbeurt zou al gauw meer dan een half mil joen kosten, geld dat de gemeente niet heeft. Omdat het niet lukte om de stichting snel or der te brengen in e„n gemeentelijk pand, wor den nu voorlopig de kantoren aan de Park weg gehuurd De ge meente hoopt de soci aal-cultureel werkers zo spoedig mogelijk defini tieve huisvesting aan te kunnen bieden. Ingezonden mededeling EEN HELE SHOWROOM VOL TV'S EN VIDEO'S Eersteklas kleuren i tv'svanaf/175,- Biljartles vor 50+ vrouwen SCHIEDAM Vrouwen bo ven de leeftijd van vijftig jaar kunnen elke donderdagmiddag naar biljartles in het diensten centrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 14.00 uur. Deelnemen kost vijf tig cent per half uur. Tien da mes kunnen bovendien lid wor den van de damesbiljartvereni ging De Vrije Keu's. De contri butie bedraagt per maand 5,75, waarbij lessen zijn inbe grepen. Miep de Groot verstrekt nadere informatie via tel. 4705500. Eten, gym an yoga in Oost SCHIEDAM In het Klup- huis Oost aan de Galileïstraat bruist het dagelijks van de acti viteiten. Een aantal groepen staat nog dpen voor nieuwe deelnemers. Op dinsdag kan men van 18.45 tot 19.45 uur te recht bij de 'Weet-wat-je-eet- club', die onder leiding staat van een diëtiste. De spieren los maken kunnen vrouwen op woensdagmorgen van 09.00 tot 10.00 uur. De donderdagmor gen van 09.30 tot 10.30 uur is gereserveerd voor yoga. Wie be langstelling heeft kan terecht in het clubhuis of vooraf even bellen met tel. 4735435. Teo Joling in De Teerstoof SCHIEDAM Hoe spreekt men muziek? Dat is de titel van een voorstelling die theaterma ker Teo Joling op donderdag 9 november op de planken brengt in De Teerstoof. Het stuk is ge schreven door Jean Tardieu, Drie heren hebben net een so nate gehoord en proberen het muziekstuk te recapituleren! Het is een onderzoek naar de mogelijkheid om de taal van de muziek toe te passen op het to neel. Het drietal wordt ge vormd door Teo Joling, Peer Mascini en Just van den Broek, Aanvang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (CJP »n Pas65 10 gulden). Eremedaille Stegman SCHIEDAM Uit handen van wethouder A. G. Wiegman heeft de7 heer W. C. Stegman vanmiddag de versierselen uit gereikt gekregen die behoren bij de eremedaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau. Ue plechtigheid vond plaats in het bedrijfsrestaurant van de Open bare Nutsbedrijven Schiedam, waarvan de heer Stegman na een dienstverband van veertig jaar afscheid nam. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Bonte-Hondse-Dag SCHIEDAM Voor het tweede jaar houdt de honden sportvereniging De Branders- stad op zaterdag II november haar Bonte-Hondse-Dag op het terrein van de handbalvereni ging UVG aan de Sportlaan. Trainende leden en hun dieren doen mee aan allerlei spelletjes. Men kan ook deelnemen aan behendigheidswedstrijden. Ver der vertoont de vereniging in de kantine verscheidene video's van Nederlandse en andere kampioenschappen in honden- dressuur. Iedereen is vanaf 10.00 uur welkom. Voorverkoop Kerstcir cus start 11 november ROTTERDAM De voor verkoop van het traditionele Kerstcircus Ahoy', de negen tiende dit jaar, start op zater dag 11 november. De bijna drie uur durende circusvoorstelling met optredens van tientallen dieren en artiesten is van 22 tot en met 29 december te zien. De voorstellingen beginnen op vrijdag 22 december om 17.00 uur, de drie volgende dagen en woensdag 27 tot en met vrijdag 29 december om 14.00 uur, op Tweede Kerstdag om 12.30 uur en 17,00 en op donderdag 28 december ook nog om 20.00 uur. De toegangsprijzen varië ren van ƒ16 tot ƒ32 voor vol wassenen. Kinderen tot en met twaalf jaar en 65-plussers beta len de helft. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de kassa van Ahoy', de VVV-bespreekbureaus en overige bekende voorver koopadressen. Telefonische re serveringen: 010-4104304. Poppen in Teerstoof SCHIEDAM Voor kinde ren van vier tot negen jaar treedt zaterdag het Betuws Pop pentheater op in Theater de Teerstoof. Het poppentheater speelt de voorstelling "Bimba en het ei van de Dodovogel'. De dodo heeft een zilveren ei ge legd en Bange Wezel en Slimme Vos gaan daarnaar op jacht. Bimba en haar vriendje Bombo proberen het kostbare dodo-ei te redden. De voorstelling be gint om 14.00 uur en de toe gangsprijs bedraagt 3,75. r A. (INGEZONGEN MEDEDELING) Schiedam kanaal 26+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) s. AVONDBLADEN (INGEZONDEN MEDEDELING) (lichte waterschade) m aam 9875,-NU 4990,- In do nieuwe winkel van Ser vice Spijk vindt u een hele showroom vol tv'a en vi deo's Verder bent u ook voor 1 uw reparaties aan tv en video bij Sendee Spijk aan het juiste adres Vooraf gratis prijsopgave geen voorrljkosten met 3 maanden garantie l\ 19 - sch^^lao - 139*!] Garantie op reparatie en verkoop van onderdelen (INGEZONDEN MEDEDELING) Op donderdagavond 9 novamber zal onder toezicht van no taris mevrouw M H J Veldhuis bij opbod worden geveild Partij gereedschappen; o a compressoren en luchtge- reedschappen, boormachines, slijpmachines als ook elektrische en C02-lasapparatuur, daarnaast ook vela soorten handgereedschappen. Ar audlo/vldeo; tevens gaat er stereo-apparatuur onder de hamer waaronder stereotorens, losse cd-spelers, stereo boxen, autoradio's, ktv's (nieuw en gebruikt) en videore corders A- huishoudelijk: ook magnetrons, stofzuigers, koffiezet apparaten en ander elektrisch huishoudelijke apparatuur, tafelcassettes etc zal per 3tuk ter tafel worden gebracht Ar siervoorwerpen: siervoorwerpen van porselein, tin, ko per etc klokken en verlichting Alles wordt met 1 jaar volledige garantie geveild (m u v de gebruikte ktv) De velling wordt gehouden In Zaal Beatrix Langekerkstraat 68 Schiedam Kijkuun 18.00 uur Veiling: 19.00 uur Voor meer informatie kunt u bellen 03459-696 ingeschreven bij cfe K.v K. ie Dordrecht onaer nr 60477 +vnt*rV

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1