Kwikgehalte Spaland b lijkt aanzienlijk lager Gemeente biedt ongerenoveerde appartementen al te koop aan Stormloop op artotheek bewijst behoefte aan lenen van kunst mm TV Badmeester brengt Brahms in de horeca Het Vrije Volk SCHIEDAM ikfout in rapport. Bureau Ramil weerlegt kritiek van milieu-organisaties op haar onderzoek üi S3SS.ÊÊStdÊÈSmli, TVKRANT Toegenomen aantal crematies JPAGINA 4 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 Door Rein Wolters SCHIEDAM Het ontbreken van een komma heeft verwarring 'gezaaid over de kwikomvang in de bodem van SpalanJ. Er is in wer kelijkheid een concentratie geme ten van 7,0 milligram en geen 70 milligram, zoals recentelijk door het onderzoeksbureau Ramil abu sievelijk in een schriftelijke rap portage over de bodemgesteldheid werd gemeld. Het Vlaardingse be drijf schrijft dit als reactie op commentaren op het onderzoek ge daan door vier milieu-organisaties. In juni nam Ramil op verzoek van de gemeente Schiedam in de nieuwbouwwijk Spaland-West een aantal bodemmonsters op plaatsen waar singels worden gegraven. In de jaren '70 werd de polder Spa- land opgehoogd met verontreinig de baggerspecie uit de havens van Rotterdam. Om met name geruch ten te ontzenuwen dat er in grote hoeveelheden sterk verontreinigd slib zou liggen, afkomstig uit de Eerste Petroleumhaven, is bewust dieper geboord dan voor het gra ven van de sloten noodzakelijk ,was. Nu is vastgesteld dat het slib minder verontreinigd is dan werd aangenomen. Het gaat de onder zoekers van Ramil echter te ver om him werk te omschrijven als pen nader onderzoek in de zin van de Interimwet Bodemsanering. „Wel beschikken we thans over aanvullende informatie over de sa menstelling van de onderste laag," aldus de rapporteurs, die tegen spreken dat ze hun onderzoek heb ben verricht volgens verouderde methoden. De bij het graven van de singels vrijkomende grond zal niet als tuingrond worden gebruikt, maar wordt gelijkmatig verdeeld over de grond die niet wordt afgegraven. Daarna zal het geheel worden af gedekt met een laag schone grond van anderhalve meter dik. Direct contact met het slib wordt hier door onmogelijk, luidt het ant woord van Ramil op vragen van de Wetenschapswinkel uit Delft. Dat er te weinig monsters zijn genomen om een goed inzicht te verkrijgen in de bodemgesteld heid, wijst Ramil van de hand. Een analyse van gescheiden bo demmonsters {Ramil onderzocht zogeheten mengmonsters) wijst het onderzoeksbedrijf eveneens af. „Voor het maken van zulke extra kosten bestaat geen sluitende argu mentatie." Ook Nederland Gifvrij en de Stichting Natuur en Milieu zeggen het onderzoek veel te gering van omvang te vinden voor het doen van betrouwbare uitspraken. Ra mil weerlegt: „Kritiek in de vorm van 'het aantal analyses en be monstering is te gering' of 'de om vang "van het onderzoek is te ge ring' wordt vaak gegeven 'bij ge brek aan beter'. Uitspraken zoals deze zijn slechts zinvol indien ar gumenten worden aangedragen waaróm de omvang te gering is en hierbij tevens wordt aangegeven hoe gróót het aantal bodemmmon- sters dan wél dient te zijn." Het bedrijf verwijst naar de standaard onderzoeksmethode van de Vereniging Nederlandse Ge meenten en het ministerie van VROM, die vijf horingen per hec tare omvat en waarvan twee mon sters worden onderzocht. Bij het Bamil-onderzoek zijn op een op pervlakte van een halve hectare twaalf boringen uitgevoerd en der tien analyses verricht. Ramil heeft het commentaar op de commentaren van de milieu-or ganisaties geleverd als deskundige van het college van B W. „Mede omdat ons bekend is dat deze week nog enig overleg tussen de fractievoorzitters over de uitslag van het onderzoek van Ramil is gepland, meenden wij er goed aan te doen dit stuk te verzenden," schrijft burgemeester drs. R. Scheeres in een begeleidende brief aan de gemeenteraad. Door Rein Wolters SCHIEDAM - „Buitengewoon. Mijn verwachting van het eerste moment is verre overtroffen." Di recteur Mies van Helden van de Schiedamse bibliotheken verkeert in juichstemming. Zaterdag zijn de deuren van de Artotheek Schie dam voor het eerst opengegaan en ntfl-alazajiP dertig—leden geregis- nennoff<}pr!s& i?r' SCHIEDAM Cremeren is méér in trek dan begraven. Dit blijkt uit cijfers in een gisteren verschenen jaarverslag. In 1988 werden op de Beukenhof £70 men sen be; meerd. F 27 C sen begraven tegen 845 gecre- Dat zijn 26 mensen meer dan in 1986, het eerste volle bedrijfsjaar van het crematorium. In dat jaar verzorgden de medewerkers van de Beukenhof 298 begrafenissen en 791 crematies. De stijging van het aantal uitge voerde crematies kwam door een toenemende vraag uit gemeenten als Spijkenisse en Rozenburg. Vorig jaar nam het aantal ver doeken om as-verstrooiing af. De as-bewaring nam met 42 toe tot 83. Van 25 overledenen werd de as op de Noordzee uitgestrooid vanaf een schip en in 10 gevallen vanuit een vliegtuig. Het begraven verplaatste zich vorig jaar bijna geheel van het nieuwe, inmiddels volgeraakte, be- graafplaatsdeel naar het oude deel. treerd. „Het is ontzettend fijn om te constateren dat er behoefte is aan het lenen van kunst. Jóren is over deze vorm van uitlenen al leen maar gepraat, nu blijkt dat het niet voor niets was." Jan van Dullemen heeft naast het beheer van de fonotheek ook de zorg voor de artotheek-uitleen van kunstwerken "als "'schilderij én en beéldem'Ook "hij'érvaartrn,;De belangstelling voor het lidmaat schap is hoven verwachting. Spreek gerust van een stormloop. Zo snel al izoii-grote-interesse had ik niet voorzien.''Zaterdag «schrééfr ik me lamme vingers "aan het in vullen van de formulieren." Tientallen andere bezoekers maakten op de eerste openingsdag van de gelegenheid gebruik om na der kennis te maken met de artho- teek, die gevestigd is op de eerste verdieping van het bibhotheekfïli- aal in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Er hangt in de ruimte een expositie van werken die te leen zijn. „Men vroeg veelvuldig informa tie en bekeek met interesse de mo gelijkheden van ons uitleenpakket. Veel bezoekers zeiden terug te ko men als het niet meer zo druk was. Dat is veelbelovend," lacht Jan van Dullemen. De uitleen van een kunstwerk tot een waarde van drieduizend gulden begint bij het invullen van een inschrijvingsformulier en het betalen van de verschuldigde con tributie van 50 gulden (CJP-hou- ders betalen de helft) voor het eer ste jaar. Daarna kan op dia wor den gezocht naar het gewenste kunstwerk. In een aangrenzend depot (ondergebracht in een voor malige kleuterschool) krijgt men ten slotte de beschikking over het uitgekozen kunstwerk. Het mag ge durende één jaar worden geleend. De collectie van de Schiedamse Artotheek omvat 750 werken. Maar omdat wordt samengewerkt met de artotheken van Rotterdam en Vlaardingen, jomvat de taiatefjjj uitleencollectie omstreeks aOsQOCftH werken. Het zal echter nog enige tijd duren voordat wederzijdse uit leen daadwerkelijk een feit ft. ,Tot januari geldude-iopenstelling 1 de^Schr amsé%ïriï eék?'-aft proefperiode. 'Pas m de eerste maand van het nieuwe jaar wordt de uitleen officieel. „Naar mijn stellige verwachting zuilen we dan zeker 60 tot 70 leden hebben," lacht de arthotheekhouder. Zijn eerste bevinding is dat voornamelijk mensen met een ho gere opleiding op de kunstuitleen afkomen. „Ons uitleenmateriaal bestaat voornamelijk uit moderne kunst en dat houdt daar verband mee. Moderne kunst is een kunst waarbij doordenken geboden is." En verder: „De leeftijd van de le ners varieert. Er staan studenten ingeschreven, maar ook senioren. Voorlopig lijken we met de arto theek af te stevenen op een suc ces." De raadscommissie voor Cul tuur liet zich begin deze week in een vergadering lovend uit over de opzet en de belangstelling voor de arthoteek. De Artotheek Schiedam is open op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur en op dinsdag- en donderdag avond van 18.30 tot 21.00 uur. **3 r*£- i m- -ui ïS ssssas&ÊSSÊ&i&Êi 3* mmm. mwÊÊÊÊSÊÊÊBm Met een bord tegen de panden aan de Rotterdamsedijk werft de gemeente kopers voor de vijf 'riante koopappartementen'. SCHIEDAM Pas volgend jaar worden ze gerenoveerd afgeleverd, maar nu al zijn de vijf toekomstige appartementen te koop. Ze worden gebouwd in zes verwaarloosde wo ningen aan de Rotterdamsedijk 26abc en 28abc, die onlangs door de gemeente zijn aangekocht. Na de hoogniveau-renovatie doet de gemeente de woningen in verbe terde staat tegen kostprijs weer van de hand. De verkoopprijzen zijn vastgesteld tussen de 107.500 gulden en de 120.000 gulden, in clusief afgekochte erfpacht voor vijftig jaar. In januari begint de renovatie. De oplevering is kort na de zomervakantie. Bij de opknapbeurt op hoog ni veau, waarbij vloeren en voor- en achtergevels worden gesloopt, ont staan qua indeling en inrichting geheel nieuwe appartementen. Op de begane grond komt een drieka merwoning met een tuin. De ove rige vier woningen zijn ingetekend aft vierkamer maisonnettes, voor zien van balkons. De voor- en ach tergevel worden vernieuwd en het dak wordt verheterd. De isolatie van de woningen komt hiermee op vrijwel hetzelfde niveau als bij nieuwbouw. De apparatementen worden voorzien van mechanische ventilatie en van centrale verwar ming. De woningen zijn door de ge meente aangekocht omdat ze door verwaarlozing en leegstand dreig den te verpauperen. De eigenaren bleken niet in staat de noodzakelij ke verbeteringen zelf ter hand te nemen. Op verzoek van de buurt greep de gemeente daarom in. Dit was vooral noodzakelijk omdat de aangrenzende woningen in een goede bouw- en woontechnische staat verkeren. De verwerving van de panden en het realiseren van vijf apparte menten is een oplossing die door alle betrokkenen wordt toege juicht. Samen met het binnenkort op te leveren nieuwbouwcomplex van honderd woningen aan het Boerhaaveplein zal het aanzien van de Rotterdamsedijk hierdoor sterk worden verbeterd. Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? Rotterdam ACR 2 kan Ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 en 22.30 uur. Stad TV Rotterdam en da Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, ,kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25. Zolang de voorraad strekt. ROTTERDA u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. Door Han van der Horst SCHIEDAM Zo nu en dan verrast badmeester Albert de Bruin Schiedam met kleine con certjes, want hij houdt van Schu bert en andere componisten van romantische liederen uit de ne gentiende eeuw. Dan zal hun werk onder de mensen gebracht worden ook. Voor dat soort uitvoeringen heeft De Bruin gelegenheidsen- semble gevormd, bestaande uit hemzelf, de pianist Jack de Bie, de zangeres Paula Giessen en Jan Atten Stobbe, zijn eigen zangpe dagoog. Afgelopen zondag verzorgde dit viertal een concert in café Het Paard op de Hoogstraat. Naarmate de middag vorderde, raakte de zaak mudvol en op den duur kostte het de musici moeite om in de hele langwerpige ruimte hoorbaar te bhjven. Dat zou menig collega uit die sector heel erg vinden. Klassieke muziek wordt aanhoord door een zwijgend - vaak opgeprikt pu bliek, bewegingsloos zittend op nette rijen stoelen. Wie te veel kucht, voelt zich al gauw een uit gestotene. Van klassieke muziek genieten, betekent je houden aan zeer strakke gedragsregels. Daarom was d°ze middag in café Het Paard ook tO leuk. Want de strenge orde die elk concert tegenwoordig beheerst, was vol strekt zoek. Het espressoapparaat zoemde. De bierglazen stroomden vol. Het publiek hing aan de bar of was gezeten aan café-tafeltjes. Kinderen liepen heen en weer. Langzamerhand kleurde sigaret tenrook de atmosfeer blauw. Daarmee werd een heel au thentiek effect bereikt, Want in de tijd van Schubert of Brahms zelf ging het er precies zó aan toe. De plechtige ernst van de concertzaal is in Nederland al thans nog geen eeuw oud. Dat de muziekliefhebbers tijdens de uit voering hun bek houden, is het gevolg van een lang offensief, een titanenstrijd tussen dirigen ten en een publiek voor wie het gebodenen allerminst heilig was. De generaal in deze oorlog was Willem Kes, sinds het eind van de jaren tachtig dirigent van het Amsterdams Concertgebouw orkest en in die functie de voor ganger van de legendarische Wil lem Mengelberg. Concertbezoekers zaten in zijn dagen nog niet netjes op rijen stoelen. De grote zaal zag er meer uit als een café. Je ging met je vrienden en vriendinnen aan een tafellje zitten net aft zondag middag in Het Paard. Kes' eerste maatregel riep groot verzet op. Hij liet de tap sluiten. Voortaan kon men niet meer pogen het or kest te overstemmen door de ober luidkeels om een rondje bier te vragen. Toen het publiek dat eenmaal ontwend was, volg de de rest vanzelf. Klassieke muziek werd ver bannen naar speciale zaaltjes, waar speciale regels golden. Zo raakte het ook vervreemd van de gewone mensen. Want terwijl Kes zijn orde schiep, ge beurde er iets anders. Er kwa men muziekmachines op de markt, kleine speeldozen en gro te tingeltangels, grammofoons en draaiorgels. Jet hoefde muziek niet meer zelf te maken. Je kon ze als het ware ingeblikt kopen. De tingeltangels werkten net aft tegenwoordige juke-boxen. Je zocht een nummer uit. Je wierp er een cent in. Vandaar ook het gezegde: „Ik zing geen twee lied- j'es voor een cent". Voor zulke apparaten gemeen goed werden, had je altijd men sen nodig om muziek te maken. Wie tegenwoordig piano speelt, doet dat voornamelijk voor zich zelf, om zich via de muziek te ontwikkelen. In de negentiende eeuw stond de gedachte voorop, dat je het voor je medemens deed. Dat je zo'n instrument wil de bespelen om anderen er een plezier mee te doen, de brede fa miliekring, je vrienden en ken nissen, de buurt. De muzikale dochter verbrak met haar spel de stilte van saaie avonden. De har monie speelde wekelijks in de muziektent. De jaarvergadering van welke vereniging dan ook werd opgeluisterd door het spel van talentvolle leden. En daar kon je rustig door heen praten. Net als dat nu mag door de CD's op de nieuwe instal latie. Kes en zijn aanhangers namen zich daarvoor te serieus. Zij haal den de klassieke muziek weg uit die losse afeer. Ze lieten die met liefde over aan tingeltangels en dansorgels. Albert de Bruin en de zijnen gaan daar tegen in. Zij halen de klassieke muziek uit het isole ment van de concertzalen. Ze concurreren met de jukebox. Zij brengen een stukje negentiende eeuw terug naar vandaag. Op zondagmiddag is het nooit zo druk in Het Paard. Nu was de zaak afgeladen met mensen die mede dankzij Schubert en Brahms een gezellige middag hadden. Soms is het leuk, dat de oude dingen terugkomen. De Bruin moet vaker van die concertjes ge ven. Fietser gewond SCHIEDAM Een toevallig passerende ambulance verleen de gistermiddag snelle hulp aan een 29-jarige wielrijder, die op de Parkweg door een auto was aangereden. De ziekenbroeders waren getuige van het ongeval en reden het slachtoffer naar het Schieland-Ziekenhuft, waar een verrekte enkelpees werd geconstateerd. Het ongeval was het gevolg van het niet verle nen van voorrang. Gevei nu al drie keer gekraakt SCHIEDAM Voor de der de keer binnen één week is de gevel van Vedelektrik aan het Hof van Spaland gisteren met behulp van een auto gekraakt. De dieven reden ook nu weer de pui eruit, deden een greep naar audi o-apparatuur en gin gen er vervolgens vandoor. Rain Man in Filmhuis SCHIEDAM Het Filmhuis Schiedam vertoont vrijdag en zaterdag de bekroonde film Rain Man van regisseur Barry Levinson, met in de hoofdrol len Dus tin Hoffman en Tom Cruise. De jonge, snelle autover koper erft na het overlijden van zijn schatrijke vader slechts een oude Buick en drie rozestruiken. De rest, drie mil joen dollar, gaat naar zijn onbe kende autistische broer Ray mond, die al jaren in een in lichting verblijft. In een wan hopige poging een groter deel van de erfenis te bemachtigen, ontvoert Charlie zijn broer. Hun tocht dwars door de Ver enigde Staten loopt echter an ders dan Charlie gepland had. Aanvang beide dagen half tien, zaal open vanaf half.negen. Toegang voor donateurs vier gulden, lid worden kost vijf gul den {inclusief de eerste film). Jamsessie in muziekcafé Podium SCHIEDAM Bekende en onbekende muzikanten ontmoe ten elkaar vanavond tijdens een jamsessie in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Vanaf 22.30 uur worden de instrumenten ter hand geno men. De entree is gratis. Mor genavond verzorgt The G. P. Bluesband een concert en zater dagavond is het de beurt aan de muziekgroep The Name's. Beide optredens vangen aan om 22.30 uur. Entree per concert ƒ5,00. De muziekfilm The Rose van Bette Midler wordt zondag avond vertoond vanaf 21.30 uur. De toegang is gratis. Vanmiddag: hoogste punt Palmboom SCHIEDAM De herbouw van molen De Palmboom heeft vandaag zijn hoogste punt be reikt. De laatste stenen voor de molenromp zijn aan het begin van de middag op hun plaats gemetseld op een hoogte van 28 meter. Met enige trots meldt het Comité Herbouw De Palm boom dat de werkzaamheden vlot zijn verlopen. Het aanhou dend goede weer heeft hieraan in hoge mate bijgedragen. De volgende stap is de afwerking van het inwendige van de mo len. Fuji Yama in Nieuwland-bleb SCHIEDAM Leden van de karatevereniging Fuji Yama ge ven op dinsdag 14, woensdag 15 en vrijdag 17 november in het bibliotheekfiliaal Nieuw- land voorlichting over hun sport. Hiermee willen ze laten zien welke activiteiten zij ont plooien en voor wie. De dojo van Fuji Yama is gevestigd in de gymnastiekzaal van de St. Janschool aan de Lange Singel straat. Science fiction in bibliotheek SCHIEDAM Deze maand besteden alle filialen van de openbare bibliotheek aandacht aan science fiction. Door mid del van een speciale boekuit- stalling wordt hierop de aan dacht gevestigd. Bij science fic tion denken mensen vaak aan enge groene mannetj'es, opstan dige robots of veldslagen in de ruimte. Dat zijn de beelden die de televisie en de films door gaans als science fiction op het scherm brengen. In het vlak van de roman ligt dat anders: de schrijver verhaalt gefanta seerde gebeurtenissen, die hij met wetenschappelijke theorie ën probeert te verklaren. Fan tasie en wetenschap gaan hier hand in hand. Bij de boekuit- stalling ligt een meeneemfol- der, waarin in het kort de ver schillende soorten leesvoer worden toegelicht. In de schap pen van de bibliotheek zijn de boeken met science fiction aft onderwerp, te herkennen aan een etiket met een rookwolk op de boekrug. 1 K- J' nu' mil ij» •31 iii .11 A3 fr Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) AV.O NO BLADEN N

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1