Inbraak-plaag bij Hof van Spaland Vrouwen adviseren over bouwplannen De Sint Jozefschool had een missie te vervullen Het Vrije Volk SCHIEDAM \Nh ikeliers weten niet meer hoe hun zaak te beveiligen; rolluiken zien zij niet als oplossing Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TVKRANT m ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 SCHIEDAM Bedrijfsleider A. A. van Gelderen van het zwaar geteisterde Rovato in het winkel centrum Hof van S paland weet ei genlijk niet meer hoe hij zijn be drijf moet beveiligen. In één week tijd is de pui van zijn zaak drie keer door een auto in elkaar gere den. De gestolen goederen (vooral video's) hebben een waarde van ongeveer vijftienduizend gulden. Het herstellen van alleen de gevel kost al ruim dertigduizend gulden. „Wat doe je ertegen?" vraagt Van Gelderen zich af. „Het is drie-voudig gelaagd glas, daar kun je op schieten. Maar ze rijden, waarschijnlijk achteruit, met een rotgang met een auto tegen de ge vel, waardoor het beveiligde glas gewoon uit de sponningen wordt gegooid. Het glas gaat niet eens he lemaal kapot! Het wordt, als ik het goed heb begrepen, met een rode Toyota bestelbus gedaan, maar welk soort precies weet ik niet. In elk geval is het een rode wagen." Volgens Van Gelderen is het niet de eerste keer dat het bedrijf op deze manier wordt 'bezocht': „Twee maanden geleden begon het eigenlijk. Toen zijn ze door de nooddeur naar binnen gekomen. Met een auto reden ze de deur in. Ze namen toen vierhonderd gulden aan kasgeld mee. Een paar dagen later hebben ze het hout weggebro ken en een magnetron meegeno men. Dat zijn natuurlijke belache lijke inbraken. Nu gebeurd het dus weer op precies dezelfde manier. Ze begonnen weer bij de nooddeur. Die was net nieuw, kijk maar hoe mooi die sponningen nog glim men." Over een nieuwe, verbeterde pui denkt Van Gelderen nog na, maar eigenlijk wil hij het houden zoals het is. Daarom heeft hij lie-1 ver paaltjes voor de zaak staan, zo dat er geen auto meer voor kan ko men. De bedrijfsleider: „Amster dammertjes zijn wat dat betreft ideaal. Die zie je bij banken ook voor de deur." Een andere oplos sing zouden rolluiken kunnen zijn, maar daar zitten volgens hem gro te nadelen aan. „je ziet het overal om je heen. Door die rolluiken zijn de centra een soort vestingen aan het worden. De gemeente heeft het, begrijpelijk, daarom ook lie ver niet." Van Gelderen is niet de enige met dit problemen. Een paar hon derd meter verderop is bij Autobe drijf Nooteboom in acht dagen tijd vier keer ingebroken. Iets minder spectaculair, want de ruiten wer den er niet uitgereden, maar ge woon met een steen kapot gegooid. Eigenaar H. Nooteboom wil ook liever geen rolluiken: „Dan neem ik liever gelaagd glas, maar dat kost klauwen met geld en dan ben je er nog niet. Kijk maar wat ze bij Rovato gedaan hebben, ongeloof lijk hé." De schade valt vergeleken met Rovato mee. In totaal voor onge veer 21.000 gulden aan vernielde ruiten, gestolen en kapotte sigaret ten, gestolen radio's en andere schade. Nooteboom: „De eerste keer was vorig weekeinde in het tankstation. Toen regende het zo. Ze wilden toen het hele schap met siggaretten meenemen, maar dat lukte niet. Die vielen in het water en ik ben er toen nog per ongeluk overheen gereden en de politie ook. Maar, om een idee te geven wat voor een tovenaarskunste naars het zijn. Toen mijn collega de keer daarop in zijn pyama aan kwam en het alarm wilde afzetten, bleek dat hij zijn sleutels was ver geten. Hij moest toen door de ruit waar nog gigantische flarden glas in hingen. Die heeft hij er eerst even uitgehaald, want dat was le vensgevaarlijk. Maar daar hebben ze dus een compleet schap met si garetten door meegenomen. Het is onbegrijpelijk." Wat er tegen te doen is weet de garage-eigenaar ook niet: „Je bent' machteloos. Ik geloof niet dat er een oplossing is. We kunnen wel met dertig winkeliers om de beurt 's nachts gaan rondlopen, maar stel dat je ze betrapt en ze hebben vuurwapens. Een andere oplossing is mischien meer politie, maar die kunnen ook niet overal tegelijk zijn Of een bouvier erin, die tip krijg ik van iedereen, maar die moet je uitlaten, te eten geven en mischien maakt die wel krassen op de auto's ofzo. Ik weet het ge woon niet meer." De politie heeft een speciaal re- cherche-team op de 'zaak-Rovato' S gezet. De 'zaak-Nooteboom' wordt volgens een politiewoordvoerder o 'in het totaalbeeld meegenomen', De woordvoerder ziet geen 'direct verband tussen de zaken, „maar," voegt hij daar aan toe, „ze zouden weieens bij elkaar kunnen horen." Bedrijfsleider A. van Gelderen: 'Wat doe je ertegen?' r) De VAC-vrouwen Engeline van Collenborg, Coby Ruiter en Annemarie Prins lezen de nieuwste bouwplannen. Door Annet van Aarsen SCHIEDAM Teen in 1979 de Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw (VAC) in Schiedam in het leven werd geroepen wisten betrokken partijen zich eigenlijk geen raad met de groep 'huisvrouwen'. „Dan gaan ze weer zitten zeuren over ramen, die niet te lappen zijn," dachten hijvoorbeeld de architecten. Nu, tien jaar later, is de VAC een gewaardeerde adviesgroep ge worden bij nieuwe bouwprojekten of re novatieplannen. - „Vroeger moesten we nog vaak door de stad lopen, om erachter te komen waar er gebouwd werd. Die tijd is ge lukkig voorbij," zegt Annemarie Prins. „We krijgen nu alle bouwplannen recht streeks. We hoeven erniet meer om te zeuren." Het is net alsof ze in luilekkerland le ven, vertellen de dames van de VAC Schiedam: „Als we kijken naar VAC's in andere gemeenten, dan krijgen die vaak heel wat minder medewerking van het ambtelijk apparaat en de architecten. Maar het is niet voor niets dat we zo'n goed contact hebben met de verschillen de instanties. We hebben er hard voor gewerkt." De Vrouwen Advies Commissie moet het college van burgemeester en wet houders adviseren over de leefbaarheid van woningen en hun omgeving. Het verschil met de meeste VAC-s in andere gemeenten zit hem hierin, dat de VAC Schiedam een gemeentecommissie is. Daardoor hebben de VAC-vrouwen in Schiedam een makkelijkere entree. Als er bouwplannen zijn, worden ze uitge nodigd voor een kennismakingsbijeen komst. Daar komen de bouwplannen op tafel en die worden vervolgens van voor naar achter besproken. Engeline van Collenburg: „We praten dan bijvoorbeeld over de veiligheid van de woning, of hoe de keuken het beste ingedeeld kan worden. Vaak blijkt dat je moet kiezen tussen de mogelijke alter natieven; daarbij heeft elke oplossing dan weer negatieve kanten. Zo ontstaan er dan vaak hele discussies over hoe het moet." De VAC Schiedam vindt dat ze in de tien jaar dat ze bestaat, veel heeft bereikt, hoewel sucessen eigenlijk nooit toe te schrijven zijn aan de VAC alleen. Daarvoor zijn er te veel mensen betrok kenen bij de discussies over bouwplan nen. De VAC-vrouwen zijn niet op zoek naar persoonlijk succes. Ze vinden hun werkwijze nuttiger dan alleen maar schriftelijk adviezen te geven. „Je bent pas succesvol als je over adviezen kunt praten, als het tot een soort samenwer kingsverband komt. We worden door de -• meeste architekten serieus genomen," zegt voorzitter Coby Ruiter. „Maar het wü niet zepen dat we het als onge schoolde huisvrouwen beter weten dan de architect zelf. Vaak leren we van de architect, soms leert hij van ons. Maar onze discussies brengen in ieder geval een denkproces op gang over hoe een woning er uit zou moeten zien." De ontwikkelingen in het woning bouwbeleid zijn duidelijk aan te wijzen. Zo is het lijstje met aandachtspunten van de VAC Schiedam de afgelopen tien jaar behoorlijk veranderd. Toen de VAC begon werd er vooral gelet op de ener giezuinigheid van de woningen. „Schie dam is er eigenlijk beroemd om gewor den, energiezuinige woningen," meent Coby Ruiter. „Dit aandachtspunt is dus duidelijk verleden tijd; meestal zit het wel goed in de ontwerpen. Waar we mo menteel heel erg mee bezig zijn, is de aanpassing van woningen aan de lengte van de mens. Je ziet steeds vaker dat deuren te laag zijn of dat het bed van twee meter derig niet in de slaapkamer past. Maar de tendens is eigenlijk, dat er steeds goedkopere en compactere wo ningen gebouwd worden. Dat is dus iets, waar we heel erg mee bezig zijn. Minstens zo belangrijk als het beoor delen van bouwplannen, vinden de VAC-vrouwen het instellen van woonge- riefonderzoeken. Als een huis twee jaar bewoond is, bezoekt de Vrouwen Advies Commissie na overleg met de eigenaar van de panden de bewoners. Die kun nen dan hun klachten kwijt, „Het is echter absoluut de bedoeling niet dat we als klachtenbureau-fungeren," zegt voor zitter Coby. „als de fouten bekend zijn, kunnen ze de volgende keer makkelijk worden voorkomen." De VAC is een woonconsumentraorganisatierLen reali seert richjdat mannen steeds meer tot •de-echte groep woonconsumenten gaan behoren. Vroeger deden mannen in het algemeen niets in het huishouden, nu wel. „En dan merken ze dat ze tijdens het stofzuigen niet in de hal kunnen om dat daar bijvoorbeeld geen contactpunt is," zegt Annemarie Prins. Ook de VAC- vrouwen onderkennen dat mannen steeds meer en vaker woonconsumenten worden. „Maar vooralsnog willen we een vrouwencommissie blijven, tenminste zolang de bouwwereld nog gedomineerd wordt door mannen. Een beekje tegen wicht moet er zijn," zegt Engeline van Collenburg. Komt er verandering in de situatie in de bouwwereld, dan is de VAC Schiedam volgens haar de eerste, die bereidt is om mannelijke leden te instaleren. „Wat dat betreft lopen we ei genlijk voorop. We merken dat op bij eenkomsten van 'de landelijke Vrouwen Advies Commissie: daar wordt er eigen lijk nog helemaal niet over nagedacht of de VAC in de toekomst niet af moet van die V van vrouwen. Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 18.30, 19.30, 20.30, 21 30 en 22.30 uur. Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25. Zolang de voorraad strekt. rotter da Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. Door Han van der Horst SCHIEDAM Hoe liep het af met de Roomse Jeugd van weleer? Vanavond wordt op die vraag een klein deeltje van het antwoord ge geven. Want dan houdt de katho lieke Sint Jozefschool een reünie voor oud-leerlingen uit de jaren vijftig. De meeste genodigden zijn gezeten huisvaders, die al dan niet met schrik en beven de vier kruis jes zien naderen. Wat die kruisjes betreft: ze behoren ook zo onge veer tot de laatste generatie die nog met het onversneden enige en ware geloof is opgevoed. Want daar stond de Sint Jozef school garant voor. Het onderwijs was vast in handen van de Broe ders der Onbevlekte Ontvangenis, die op de Warande een massaal klooster bewoonden. Leke-onder- wijzers vormden een minimale minderheid en van onderwijzeres sen kon in die tijd al helemaal geen sprake zijn. Want de Jozef school was alleen voor jongens. Meisjes konden terecht op de Ma rio Gorettischooi of de Sint Jan, waar nonnen een vergelijkbare rol speelden. Ik ken de broeders en de school zeer goed, want op de eerste sep tember 1955 werd ik aan de hand van mijn moeder naar het indruk wekkende pand zo zag je dat als halve kleuter op de Nassaulaan gebracht, waar ik werd achtergela ten in de handen van broeder Bla- sius. Ik wist: de pret was voorbij. Nu zou ik lezen leren, schrijven, rekenen en godsdienst. Het seri euze leven was begonnen. Dat leven was in die dagen heel serieus, want de Sint Jozefschool had een missie te vervullen. Hij stamde regelrecht uit de hoogtijda gen van de emancipatiestrijd die de katholieken voerden om een rechtmatige plaats te krijgen in de Nederlandse samenleving. Onder wijs was daarin een belangrijk in strument. Als de roomse kindertjes maar bij elkaar zaten, dan bleven zij van vreemde smetten vrij. Bo vendien opende goed onderwijs de poort naar een carrière en er moesten meer katholieken op hoge plaatsen komen. Daartoe was de Sint Jozefschool opgericht. Je had natuurlijk ook de Sint Thomasschool, maar die was meer voor arbeiderskinderen. Ze was een soort sluis naar de am bachtsschool. Hoogten De Sint Jozefschool leidde ech ter op voor de schitterende hoog ten van gymnasium, Mulo en HBS. Zij was daarom eigenlijk voor de betere standen bestemd. In de jaren vijftig was dat standsonderscheid tussen, de ver schillende katholieke schalen-ver vaagd, maar de Jozefschool had er toch een reputatie van degelijk heid aan over gehouden, want de woede die een mens nu bevangt, als hij over zo'n rangenstelsel in de scholen hoort, die bestond nog niet. De school wés ook degelijk. Voor geintjes was betrekkelijk weinig tijd. De leerlingen moesten veel lezen, veel schrijven en voor al veel rekenen. In de vijfde en de zesde klas al nam dat de vormen aan van moeilijke cijfersommen, waarin met honderdduizenden werd gegoocheld alsof het niets was. Gebed Maar de leerlingen werd duide lijk gemaakt: daar ging het in eer ste instantie niet om. Het ging om het belangrijkste vak, waarmee 's ochtends dan ook begonnen werd. Godsdienst. En het duurde min stens een half uur. Nadat de lessen met gebed begonnen waren, vertel de de broeder van de klas over de waarheden van het geloof. Die werden ons aangereikt als grote schatten, als prachtige geschen ken, die de kindertjes op de protes tantse dr. De Visserschool of nog erger de openbare school op de Huysmansstraat nooit zouden krijgen. Met hen hadden wij dan ook diep medelijden. Ze misten het ware geloof en zouden daardoor wellicht in de hel ko men. De lessen begonnen niet alleen met gebed. Zij eindigden er ook mee. En de school begeleidde de klassen krachtig bij de voorberei ding op allerlei kerkelijke hoogte punten, zoals de eerste H. Commu nie of de Doopbeloften. Dat ge beurde klassikaal, werd uit en ten treure op school voorbereid. Daar bleef het niet bij. Elke maand werd een klas onder bege leiding van de leerkracht en na schooltijd want het rekenen mocht er niet onder lijden naar de Frankelandsekerk gebracht. Daar moest je dan biechten, dat wil zeggen in een klein hokje je zonden aan een priester vertellen, waarna vergeving in de vorm van een soort zegen volgde. Die zegen heette absolutie. En wij wisten: een zwaar vergrijp en dan zonder absolutie de dood in, betekende eeuwige hellepijn. Aan verplicht naar de mis gaan, elke ochtend, werd niet meer ge daan. Maar er waren in de kerk altijd wel leerkrachten aanwezig om te zien wie er waren en wie ontbraken. Dat werd bijgehouden via het schoolrapport, waarop het vak „kerkbezoek" prijkte, het eni ge waarvoor iemand overigens het, cijfer 45 kon krijgen. Ik had nooit meer dan een 2. Het zat er toen al in. Taal en rekenkunde ophalen In De Erker SCHIEDAM Volwassenen kunnen in het wijkcentrum De Erker hun kennis van de Ne derlandse taal ophalen of ver beteren en dat geldt ook voor hun rekenkunde. De cursus duurt twee jaar en begint op het niveau van de vierde klas van de lagere school. Aan het eind heeft men het niveau be reikt van de examenklassen van het lager beroeps onder wijs. Deze cursus acht men ge schikt als ondergrond voor het leren van een vreemde taal. De cursus Nederlands en de cursus rekenen worden aansluitend gegeven op donderdagmorgen van 09.00 tot 12.00 uur en op de dinsdagavond van 10.00 tot 22.00 uur. Elk van de lessen duurt anderhalf uur. Deelne men kost per jaar 40 gulden. Inlichtingen aan de Jan van A vennesstraat 32 of tel. 4267767. Cursus vrouw on milieu in Blauwe Brug SCHIEDAM De vrouwen' het milieu staan centraal in éen cursus van de Stichting Vrou wen Vormingswerk (SVV). De, cursus heeft als doel vrouwen- bewust te maken van de mi lieu-problematiek, want met het milieu moet immers iedere dag worden geleefd. De onder- weipen die aan de orde komen zijn: energie, energiebesparing, watervervuiling, afval, voeding en lucht- en bodemverontreini ging. De cursus wordt op de dinsdagmorgen gehouden in het wijkcentrum De Blauwe Brug en begint op 14 november. In formatie via tel. 4263359. PvdA vergadert SCHIEDAM Het kiezen van een nieuwe afdelingsvoor zitter en de verkiezing van een gewestelijke afvaardiging staan dindagavond 14 november op de agenda van jaarvergadering van de stedelijke afdeling van de Partij van de Arbeid. Peter Stadhouders treedt af na een periode van twee jaar. Bij het aanvaarden van de voorzitters hamer maakte hij kenbaar deze niet langei\dan"dezet'tennaijn te willen Kahterehf'feDe4ï:bijeeri- komst vindt plaats in het wijk centrum Nieuwland aan het dr. Wibautplein 165 en is ook toe gankelijk voor niet-leden van de PvdA. Aanvang 20.00 uur. Vrienden in Passage SCHIEDAM' - Het Passage Theater in Schiedam is woens dag het toneel voor de try-out van de musical Geboren Vrien den. Het is de Nederlandse ver sie van Blood Brothers, die in 1983 de onderscheiding Best Musical kreeg en in Engeland nog steeds volle zalen trekt. De hoofdrollen worden vertolkt door Hans de Booy, Nelleke Burg en Marloes van den Heu vel. Het verhaal gaat over twee tweelingbroers, die in verschil lende gezinnen opgroeien. Zij leren elkaar op straat kennen, worden de beste vrienden en raken verliefd op hetzelfde meisje. Dan ontdekken ze dat ze broers zijn. De voorstelling begint om 20.15 en de toegangs prijs bedraagt ƒ22,-, ƒ19,- of ƒ16,-. CJP/pas 65-houders krij gen ƒ3,- korting. Voetbaimeiden gezocht SCHIEDAM De eerste aanmeldingen zijn binnenge druppeld, maar van een elftal is nog geen sprake. Vier meiden reageerden tot nu toe op de op- roep van wijkcentrum De Er-gsS- ker om een meiden-voetbalte^ am te vormen. En dat is na- tuurlijk veel te weinig. Daarom t is De Erker nog steeds op zoek naar enthousiaste meiden vanaf 15 jaar die de stoute voetbal schoenen wel aan durven trek ken. Het is de bedoeling dat het team, uiteraard na een gedegen training, wedstrijden gaat spe len tegen andere buurthuizen en jongerencentra. Wie er meer over wil weten kan langsko men op de informatie-avond op dinsdag 14 november om 19.30 uur in De Erker, Jan van Aven- nesstraat 32. Maar bellen kan ook: telefoonnummer 4263161. Harp- en fluljconert SCHIEDAM Harpiste Sas: kia van Hattem en fluitiste Mia Dreesen geven zondagmiddag een concert in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestan tenbond aan de Westvest 92. Na een bijzonder geslaagd lunchconcert verleden jaar be sloot de organisator, de vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum, het tweetal nogmaals uit te nodigen, dit keer voor een uitgebreider programma. Het concert begint om 14.30 uur. Toegang 5 gulden, leden en CJP-houders betalen 3 gulden. lïfel fli/jor - riN! 1&-J' Ingezonden mededeling Schiedam kanaal 28+ UHF Maaailuie kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) TV mfsrj-ï v -

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1