Tweede Islamitische school krijgt minder leerlingen dan verwacht Joop-de-katvanger' fraudeerde in opdracht' VERBIJSTEREN 15 maanden voor folterende meisjes De afstand en 't karakter van de school zouden een rol spelen Het Vriie Volk De tegenvallers van Kok 'Financiering Parkstad lijkt nog twijfelachtig' m Het Vrije Volk METROPOOL Timmerman werd multi-directeur van klap-BV-tjes in kip, kalkoen en rundvlees; eis twee jaar de Bijenkorf (0 Amro-filiaal overvallen L^TTO DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 Door Ad Hoogerwerf ROTTERDAM De Ibn-I-Sina- school in de Rotterdamse Zegen straat telt nog geen honderd leer lingen, ondanks 150 aanmeldingen en 1.700 steunbetuigingen voor een tweede islamitische school in Rotterdam. De conclusie van de pleitbezorgers voor het islam-in- derwijs luidt dan ook: de behoefte aan islamitische scholen is groot, alleen komt dit door 'bepaalde om standigheden' niet uit de verf. Vier van de tien leerkrachten die voor dit schooljaar werden aange nomen zijn daarom noodgedwon gen overgestapt naar een andere werkgever. Over het wegblijven van de aangemelde leerlingen tast de di rectie van de school in het duister. Ook voorzitter E. Türkcan van de Islamitische Stichting voor Onder wijs en Opvoeding (ISNO), de in stantie die de Ibn-I-Sinaschool heeft opgerichf, kan slechts gissen naar de oorzaak van het tegenval lende leerlingenaanbod: „Het meest genoemd is de af stand," vertelt Türkcan. „Veel van de ingeschreven kinderen wonen in de Afrikaanderwijk. Voor hen is de afstand naar de school in Charlois te groot. We zoeken nu' naar mogelijkheden om het ver voer te regelen." Ook het karakter van de school zou meespelen. De sfeer is welis waar islamitisch, maar niet vol doende naar de zin van de ouders. 7,0 zijn de leerkrachten van Neder landse afkomst en hebben zij zich middels studie in de islamitische cultuur moeten verdiepen. Waarnemend directeur van de Ibn-I-Sinaschool, mevrouw A. Pau- lides, zwakt de kritiek enigszins af. De islamitische cultuur krijgt naar haar mening ruime aandacht. Turkse en Marokkaanse kinderen krijgen prima de gelegenheid hun eigen identiteit te bepalen. Wel is het zo dat haar school af wijkt van de eerste school op isla mitische grondslag, de Al-Ghazali. Paulides: „We zijn minder streng. Deemejsjgs 'xpogoni jsett-weten of ze al aan niet een hoofddoek dragen. Zoals' een christelijke .school is doordrenkt met het christendom, merk je<hieivdat je) op een islam- De meisjes op de Ibn-I-Sina- H schooi mogen zelf weten of ze al dan geen hoofddoekje willen dragen. school rondloopt. Maar het is ze ker géén koranschool. Weliswaar krijgen de leerlingen een uurtje koran-onderwijs per week, en vieren we de islamitische feesten, het is beslist geen orthodoxe basis opleiding." Vandaar dat de school ook open staat voor Nederlandse kinderen, die er echter niet te vin den zijn. Ondanks de inoeizame start to nen zowel Türkcan als Paulides zich optimistisch over de toe komst. Het afstandsprobleem is op losbaar en de heersende drempel vrees, ook een reden waarom va ders hun kroost voorlopig op de oude-vertroüwde n"'nederlandse scholen*laten, kan mét "een'betere voorlichting ongetwijfeld worden weggewerkt. Bovendien vindt Pau lides een1 schoolstart -met'bijna honderd leerlingen verre van slecht. „Dat noem ik zelfs bijzon der goed." De ISNO streeft naar zo'n 40 is lamitische scholen in Nederland. Met 19.000 moslimkinderen moet dat haalbaar zijn. Het voortvarend enthousiasme waarmee de stich ting te werk ging moet nu iets worden afgezwakt. De oprichting van scholen in den Bosch, Deven ter en Oss is uitgesteld. De ISNO is in het leven geroe pen om moslimkinderen meer kansen te geven. Slechts drie pro mille van by voorbeeld alle Turkse kinderen stroomt door naar hoger Voortgezet'onderwijs; Dat1 is Wéi nig in vergelijking met de Neder landse jeugd. Door de leerlingen les te geven in een omgeving waar hün"ëigen cultuur'centraal staat, hoopt de stichting de knelpunten weg te nemen waardoor doorstro ming niet wordt belemmerd. Juridisch volgen de schoolbe sturen dezelfde weg als elke ande re school. Er bestaat vrijheid van onderwijs, dus worden de initiatie ven van de ISNO nauwelijks ge dwarsboomd. Oud-staatssecretaris van onderwijs, Ginjaar-Maas, zei vorig jaar de ontwikkeling nauw lettend te volgen. „Deze scholen zouden kunnen bijdragen aan ver dere integratie van migranten in onze samenleving. Maar het is ook mogelijk dat ze leiden tot verster king van het isolement." 1 Een verenging i.o. van-Turkse leerkrachten die op Nederlandse scholen lesgeven in eigen taal en cultuur onderschrijft deze laatste opmerking. Onlangs hebben ze la ten weten meer te voelen voor de bestaande situatie, waarin kinde ren van etmsche afkomst in aanra king komen met Nederlandse scho lieren. Dit zou eerder de integratie bevorderen dan via moslimscho len. Türkcans reactie is kort en dui delijk: „Die mensen zijn bang dat ze hun baan verliezen als allochto nen naar onze scholen overstap pen. De praktijk leert dat op veel scholen in oude wijken overwe gend Turkse en Marokkaanse kin deren les krijgen. Om die reden werden daar de overgebleven Ne derlandse kinderen, van school ge- lïaalcL Toen* fieb ik'die Turkse leerkrachten niet gehoord." Door Arnoud Riethof ROTTERDAM Was Joop maar gewoon timmerman geble ven. Nu stond hij daar voor de rechtbank een hele grote, valse kat te vangen. Van de Rotterdamse of- .ficier van Justitie mr. L. de Jonge, die gisteren-twee jaar gevangenis straf eiste „voor een bonte verza meling strafbare feiten". Zoals daar zijn flessetrekkerij, het ma ken van valse aktes, vaise telexen, het uitgeven van niét bestaande le ningen, verduistering, bedrieglijke bankbreuk, diefstal, het doen van een valse aangifte en poging tot oplichting. Samen met anderen had 'Joop-de-katvanger' volgens mr. De Jonge allerlei leveranciers voor in totaal vijf miljoen gulden opgelicht. Hij had ook nog steunfraude ge pleegd. Maar dat mocht de officier niet zeggen, want daarvoor was Joop in juni al veroordeeld: tot zes maanden, waarvan twee voor waardelijk. Hij moet bovendien 150.000 gulden terugbetalen aan de Gemeentelijke Sociale Dienst. Dat doet hij met 89 per maand van z'n huidige uitkering, zodat deze 40-jarige Rotterdammer nog tot na z'n honderdtachtigste zal af betalen. Joop had 't, zo zei hij, allemaal in opdracht gedaan. Van ene M., die naar het buitenland is ge vlucht, van ene W. die ook al niet meer in Nederland woont, en van ene L., die inmiddels dood is. Deze heren die al jarenlang in de koppelarij en de oplichting za ten bedachten alles. Ze stelden ook alle stukken op. Joop hoefde alleen bij het kruisje een handte kening te zetten. Meer kon hij ook niet, want hij is volgens eigen zeg gen een leesblinde bijna-analfa- beet. Kip en kalkoen De fraude vond voornamelijk plaats met betrekking tot kip, kal koen en rundvlees. Joop bestelde grote partijen dode bevroren die ren, maar betaalde niet. De meest gebruikte truc was daarbij de goeie ouwe ongedekte cheque. Toen de Nederlandse vleesgroot handels hem gingen kennen, be- igon Joop in België en Frankrijk te bestellen. Ook daar lukte het een aantal keer partijen vlees los te krijgen. Ze werden ver onder de prijs doorverkocht, zodat de gaten die ontstonden door het vullen van de eerdere gaten steeds groter wer den. „Eens moest dat mis gaan. Dat wist u toch," zei rechtbankpresi dent mr. M. Van der Grinten. Joop: „Ja, maar het was in op dracht.." De 'opdrachtgevers' wisten Joop tegen forse vergoedingen uiteraard steeds weer directeur schappen van BV's in de schoenen te schuiven. Bedrijfjes met namen als Kiptotaal Hedel, Hegroko BV, Pen/EBA (voluit geheten Pen Smalfilm en Videoverhuur BV h.o.d.n. Advies-, Bemiddelings- en Exploitatiemaatschappij Pen/Eba en Vleeshal de Viersterrenslagerij) en Sian Meat Service. Als zo'n BV een te slechte naam had gekregen (of als het ongedek- te-chequesboekje was leeggeschre- ven) werd het overgedaan aan een of andere Ghanees, Kwaino gehe ten. Van wie de politie de identi teit niet heeft kunnen achterhalen. Uiteindelijk gingen die BV's failliet: de schuldeisers zorgden daar wel voor. Maar als de diverse curatoren bij Joop (of Kwaino) om de boeken kwamen vragen, bleken die er niet te zijn. Wat op zich al een strafbaar feit is. Multi-directeur In de loop der jaren het on derzoek strekte zich uit van begin '86 tot mei '87 was Joop nog van veel méér BV-tjes de katvan- gende bestuurder geweest. Presi dent mr. Van der Grinten noemde er zo dertien op, van bloemenza- ken tot distilleerderijen. En Joop was zo woordblind niet, of hij wist ze wel ingeschreven te krijgen bij de Kamer van Koophandel. Soms X MODELLEN Feestelijke blouses met kant, 100% viscose Keuze uit 5 actuele modellen In wit, zwart, oudroze en donkerroze Normaal 129- en 119- Nu voor de ver bijsterende pnjs van 'Attention' 79- r ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. ROTTERDAM Twee Rot terdamse meisjes, van 17 en 22 jaar, zijn gisteren veroordeeld tot vijftien maanden gevange nisstraf, omdat zij een 14-jarig vriendinnetje een dag lang had den gemarteld. Van deze straf kreeg het jongste meisje vijf en het oudste drie maanden voor waardelijk opgelegd. De officier van Justitie had respectievelijk anderhalf jaar (waarvan een half jaar voorwaardelijk) en 21 maanden (waarvan zeven voor waardelijk) geëist. De aanleiding tot de folter- partij was dat het vriendinnetje de twee vriendjes van de ver dachten had 'afgepakt'. Het kind kreeg met een heet mes, een brandende sigaret en een heet strijkijzer brandwonden op gezicht en lijf toegebracht, terwijl het vastgebonden op een stoel zat. Het slachtoffer werd bovendien met een mes gesne den en geslagen, geschopt en gestompt. De echte oorzaak van deze daad lag volgens de rechtbank (die de opvattingen volgde van psychiaters) in het feit dat de twee zich hadden willen wre ken op allen die hen eerder tot slachtoffer hadden gemaakt. Beiden zouden door hun vaders zijn misbruikt en ernstig mis handeld; de oudste was boven dien door een van haar vorige vrienden bijna gedood. De Rot terdamse rechtbank achtte de twee jonge vrouwen nog net niet toe aan gedwongen psy chiatrische behandeling. Sinds de jongeheer Wiegel, inmiddels een jongeheer op jaren, als oppositieleider in de jaren zeventig, het oud-Hollandse woord 'potverteren' herintroduceerde, zitten de Nederlandse so cialisten met een imagoprobleem. Rond de Partij van de Arbeid is het beeld gecreëerd dat, als die partij de macht heeft, er met overheidsmiddelen wordt gesmeten en dat er een bankroete si tuatie dreigt. Het is de socialisten nooit gelukt dat beeld, dat niet op feiten stoelt, van zich af te schudden. Hoewel socialisten als Lieftinck, Hofstra en Duisenberg allen succesvolle ministers van Finan ciën zijn geweest, zuinig als Ruding en inventief als Lubbers, le ven de lage landen bij bet zorgvuldig gekoesterde vooroordeel dat als er een 'rooie' oy de schatkist past, de kat op het spek ge bonden is. Zoals bij veel vooroordelen is er altijd een feitelijke voedingsbodem, waarop het kwade kruid zich wortelt. In de ja ren dat rechts Nederland minder overheidsgeld wilde uitgeven om de werkgelegenheid te laten groeien, bepleitte links Neder land de inzet van meer overheidsmiddelen voor bestrijding van de werkloosheid. Dat is geen smijten met overheidsgeld, geen onbeheerst omgaan met belastinggelden, maar ander beleid voeren met andere fi nanciële gevolgen. Wie positief denkt over de rol en mogelijkhe den van de overheid, zoals socialisten doen, komt ook uit bij een andere financiële overheidshuishouding. Zo simpel. De nieuwe minister van Financiën Wim Kok worstelt sinds zijn aantreden met dat imagoprobleem. Met name vanuit zijn eigen partij is het vooroordeel dat dat probleem veroorzaakt sterk aangewakkerd. Alles wat Wim Kok doet in deze regeerperiode zal in en buiten de PvdA getoetst worden aan de normen van de formatiediscussie of er een socialist op Financiën moest gaan zitten en zo ja, of dat Kok zou moeten zijn. Tegen deze achtergrond wordt Kok nu geconfronteerd met fi nanciële tegenvallers die afdoen aan de mogelijkheden voor an der, nieuw beleid. Tegenvallers die op 2 november bekend wa ren bij de ambtelijke top van zijn departement, bij zijn voorgan ger Ruding en bij premier Lubbers. Die gegevens zijn de minister van Financiën Kok pas verstrekt op 7 november, na de beëdiging van het nieuwe kabinet. De verantwoordelijke ambtenaren hebben de feiten tijdig ge constateerd en gemeld. Minister Ruding heeft de feiten tijdig bij kabinetsformateur Lubbers gemeld, vijf dagen voor zijn aftreden. Formateur Lubbers houdt de kaken op elkaar. Na de installatie van het kabinet stelt premier Lubbers mi nister van Financiën Kok op de hoogte. De schijn van kwade wil is levensgroot; zo er van kwade wil geen sprake is, heeft de premier pijnlijk geblunderd en moet dat feit, met alle gevolgen vandien, publiekelijk worden vastgesteld. 'met gefingeerde adressen, zodat hij ook op die manier nog eens valsheid in geschrifte pleegde. Volgens officier mr. De Jonge was Joop niet alleen een slechts handtekeningen zettende tussen persoon. Hij zou bij het ophalen van de later niet betaalde vlees partijen zelf ook flink hebben meegedaan. Hij organiseerde transporten, gaf zelf de ongedekte cheques af en hielp ook wel eens mee met het vacuüm verpakken van het verworven vlees. Joop er kende alles eigenlijk volmondig. Al hadden de ware organisatoren volgens hem altijd achter de scher men gezeten. Ook de raadsman vond dat zijn cliënt „een zielige fi guur is, van wie gebruik is ge maakt". Joop wil best weer gaan timme ren; er is veel vraag naar vaklui. Maar ja, vanaf half '87 wachten op een vonnis is niet de ware sti mulans om vast werk te zoeken. Dus was hij maar in de bijstand gebleven. En als de rechtbank op 4 december uitspraak doet, moet hij nóg vele maanden wachten voor er een plaatsje in de gevangenis vrij is. ROTTERDAM De Zuidhol landse Milieufederatie (ZHM) heeft grote twijfels over de financiële haalbaarheid van het plan 'Een parkstad tussen hof en haven?', dat gisteren is gepresenteerd door de provincie Zuid-Holland. De ZHM is bang dat bestaande natuur gebieden in het Tussengebied plaats opgeofferd zullen worden voor woningen, om het plan be taalbaar te maken. Volgens het plan moet in het ge bied tussen Rotterdam, Den Haag, Zoetermeer en Delft een parkstad komen, met afwisselend woning bouw, stedelijke voorzieningen en groen. De stad zou plaats moeten bieden aan 65.000 nieuwe wonin gen. Vijfhonderd hectare is be stemd voor bedrijven. Het plan zou een investering vergen van 16 miljard gulden. De Rotterdamse wethouder J. Laan (Ruimtelijke Ordening) vindt het plan een 'goeie basis voor een intensieve discussie over het Tus sengebied'. Hoewel hij denkt dat er nog veel aan zal veranderen en dat het plan financieel nog onder bouwd moet worden, zegt Laan blij te zijn dat de nota er ligt. Menko Wiersema van de ZHM is bang dat in het uiteindelijke plan veel van het geplande groen zal moeten verdwijnen. Volgens Wiersema is het de vraag of de nieuwe woningen wel nodig zijn tegen de tyd dat ze er staan: „De mografische studies tonen aan dat de woningmarkt rond 2020 zal in storten. En wat moeten we dan te gen die tijd, als we met een gigan tisch tweede Zoetermeer zitten waarvoor geen bewoners zijn?" ROTTERDAM Bij een over val op het filiaal van de Amro- bank aan de Van Beethovensingel is gisteren 25.000 gulden buitge maakt. Een met een bivakmuts ge maskerde man drong rond 11 uur het pand binnen en bedreigde een 20-jarige cliënte met een pistool. De baliemedewerkster overhandig de vervolgens het geld. Van de da der ontbreekt elk spoor. De politie vraagt getuigen zich te melden. 291 er DE LOTTO LUKT EEN SPELLETJE JOTDATJE 'M WINT. H iT Mti fpin rno tiii j nau (INGEZONDEN MEDEDELING) i»*vj# A ,/f S C O M M E N T A A R i w )i m i 1**01 (INGEZONDEN MEDEDELING) y'v-xi Bij de trekking van de november Mid Lotto gaan er tienduizenden prijzen uit De hoofdprijs kan oplopen tot een half miljoen U maakt bovendien kans op gratis extra prijzen Want ais u de laatste 4 cijfers van ,i uw formuliernummer goed Jij heeft, wint u één van de (a Sony Trinitron kleinbeeld kleurentele visies De laatste 3 cijfers goed van uwformuliernummerlevertf 75,-op Haal snel een deelnameformulier bij een sportvereniging of winkelier En vergeet met woensdag 29 MID noveiT|ber a s om 19 44 uur te kijken naar Nederland 3 Ktjk in de Gouden Gids voor de Lotto tnleveradressen j| km SP» AT-T»

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1