'Gemeente laks met br even TV 1 Het Vrije Volk SCHIEDAM Swingende blues in muziekcafé Podium Containers overvol TVKRANT hü Vereniging biedt reumapatiëntén vóórlichting en begrip Geslaagd voor karate-examen Kunstmarkt in de Grote Kerk Adri Reijnhout lijsttrekker D66 BEZ0R6INGL Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? ws PAGINA 4 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 Door Rein Wolters t t j SCHIEDAM De verstandhou ding tussen de inwoners en ge meente is ernstig verstoord. Dit schrijft de politieke partij Gemeen te Belangen Schiedam (GBS) m een brief aan het gemeentebestuur. Volgens GBS-voorzitter P. C. W. C. van der Knaap is de slechte ver houding het gevolg van laksheid van de gemeente in de afhandeling van schriftelijke of telefonische verzoeken. „Regelmatig worden wij bena derd door inwoners met de klacht, dat zij soms na vele maanden nog geen reactie op hun brieven heb ben ontvangen. Men vraagt ons dan wat hiervan de reden kan zijn. Omdat ook wij het niet we ten, nemen wij aan dat meer tijd nodig is voor een juiste beantwoor- Brieven volgens GBS onbeantwoord. Gemeentesecretaris wijst beschuldiging van de hand ding," schrijft de voorzitter op een tot dan vriendelijke toon aan het college. Om scherp te vervolgen met: „Echter neemt dit niet weg, dat de vragenstellers veel te lang in het onzekere blijven voordat ze iets vernemen. Wij zijn van mening dat het gemeentebestuur door deze houding desinteresse toont ten aanzien van de mensen, voor wie het is aangesteld. Wij verzoeken er in de toekomst voor te zorgen dat iedereen snel bericht krijgt. Dit laatste zal dan ook daadwerkelijk moeten gebeuren, omdat de ma nier waarop u tot heden met de in woners van de stad omgaat, zeer onfatsoenlijk is." Gemeentesecretaris mr. A. G. H. Gorissen zegt het onwaarschijnlijk te vinden dat brieven of verzoeken onbeantwoord blijven en wijst be schuldigingen van een verstoorde verstandhouding van de hand. „Af en toe zal er best eens een brief buiten de rand vallen," geeft hij niettemin toe. „Maar ik denk dat het slechts een enkel incident be treft. Persoonlijk bereiken mij vrijwel geen klachten over het uit blijven van een antwoord." Anderzijds benadrukt de hoog ste baas van de ambtenaren: „Ver geet niet dat de post dagelijks met zakken tegelijk wordt aangevoerd. Daartussen zit ook correspondentie met vragen die niet direct is te be antwoorden. De antwoorden zijn vaak afhankelijk van ontwikkelin gen in de landelijke politiek. Door gaans krijgt iedereen binnen één maand antwoord. In gevallen waar dat niet lukt, sturen we een ontvangstbevestiging. Op mijn af deling neem ik regelmatig steek proeven. Tot op heden heb ik vrij wel geen onrechtmatigheden kun nen ontdekken." Hoewel de gemeentesecretaris dat niet met zo veel woorden zegt, proeft de goede verstaander uit zijn commentaar ernstige twijfel over de bewering van Gemeente Belangen Schiedam dat inwoners juist deze partij regelmatig benade ren met klachten over brieven. „Ons bereiken geen klachten. Het college beraadt zich deze week op de brief en zal deze, zoals steeds met brieven gebeurt, correct be antwoorden." Overigens is de klacht van GBS niet nieuw. Tijdens de algemene beschouwingen in de gemeente raad maakten de fracties van de VVD en de CPN er ook melding van. Burgemeester drs. R Scheer- es zei toen dat het allemaal niet zo'n vaart liep, maar dat wel se cuurder gewerkt zal gaan worden. Gorissen „De weg die een brief af legt om te komen tot een goed ant woord is soms lang. Het raadple gen van verscheidene secretarie afdelingen en/of gemeentelijke be drijven kan soms noodzakelijk zijn. Dat vergt tijd, hoe vervelend ook. Maar nogmaals: ons streven is zo snel mogelijk correspondentie te beantwoorden." SCHIEDAM Swingende blues produceert vrijdagavond de Boom Harper Band in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Zanger Aone Zeilstra wordt bijge staan door een sterke rhythm-sec- tie met gitarist Jan-Melle Baar- sma, de Franse toetsenist David Gardeur en drummer Boy Bros- towski. Zaterdagavond treedt op Robert Rico and his Fabulous Band. Deze viermans formatie speelt muziek uit de jaren twintig en dertig. De bezetting is piano, gitaar, contra bas en zang. Aanvang van beide SCHIEDAM In het Kluphuis Oost zijn met goed gevolg karate- examens afgelegd. In de examen commissie zaten Henk Freeling (4e dan), R. Polder (2e dan) en C. Pol der (le dan). Bij de kinderen zijn geslaagd: Seth Brul, Esi Brul, Ibra him Huraman, Cengiz Yildiz, Ke- mal Sahin, Semer el Bannani, Pe ter Langeveld, Ceylan Jalti en Ani ta Smit. Voor de oranjehand slaagden Sebasitaan Petit, Angelique Baron en Kees" Langeveld en voor de groene_Mario Calvino Garcia, Arik Celik, Êakan"Agna^ 'Dennis Zrnder- dorp en Erik Visser. Bij de heren slaagden Aad Nijs en, John_,Njjs^voor ,de groene band. De-, karateclubcnVooE: kinderen is vrijdags van l9.00 tot 20.00 uur en voor de heren van 20.15 tot 21.30 uur. De contributie voor kinderen bedraagt maandelijk tien gulden en voor de heren vijftien. Inlich tingen via tel. 4735435 of in het clubgebouw aan de Galileistraat 86. Zilveren medaille J. v.d. Heide-Ris SCHIEDAM Mevrouw J. van der Heide-Ris is door de koningin de zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau, toegekend. Na ruim 42 jaar dienstverband verlaat zij de machine- en zuur- stoffabriek Hoek Loos in Schie dam. Mevrouw van der Heide was werkzaam als kassier bij het be drijf. Burgemeester R. Scheeres heeft haar vanmiddag deze onderschei ding uitgereikt. optredens om 22.30 uur. Toegang- prijs vijf gulden per optreden. Morgenavond vindt, zoals iede re donderdagavond in het muziek café, vanaf 22.30 uur een jamses sie plaats. Zondagavond vertoont Podium vanaf 21.30 uur de mu ziekfilm Dance on Fire van The Doors. De toegang is gratis. SCHIEDAM In de Grote Kerk aan de Nieuwstraat 34 vindt zaterdag een Sinterklaaskunst markt plaats. Kunstenaars verko pen hier zelf hun werk zoals schil derijen, grafiek, textiel en voor werpen op het gebied van de kunstnijverheid. In voorgaande ja ren werd de markt gehouden in het Stedelijk Museum, dat nu we gens verbouwing is gesloten. De markt vindt plaats tussen 11.00 en 16.00 uur en is gratis toe gankelijk. Tevens kan zaterdag als laatste dag de tentoonstelling 'No tities tussen hemel en aarde' nog in de Grote Kerk worden bezich tigd. SCHIEDAM —^Geheel volgens de verwachting is Adri Reijnhout lijsttrekker voor D66 geworden'bij de verkiezingen voor de gemeente raad volgend jaar maart. Coby de la Rie, met wie Reijnhout thans ook zitting heeft in de gemeente raad, staat als tweede op de kandi datenlijst. Deze wordt gecomple teerd door Marcel Houtkamp, Vin cent Broeke, Trudy van den Akker-de Jager, Mary Bouwmans- Combrink, Anneke Schaap en Bob van den Berg. 010-4004.444- Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur, herhalingen óm 18 30, 19.30, 20.30, 21.30 en 22.30 uur. Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de OudeHaven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cnvkost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25. Zolang de voorraad strekt. ROTTERDA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056. li 8» isS Schiedammers zijn milieubewust, dat is geen- ner op, de hoek van Broersveld en Herenpad. Regel- nieuws.' Het 'gemeentebestuur iaat niets na om^hfei^^^DTatig." ïs7dèzè" overvol en~staan op en rond de con- gescheidën inleveren van papier, glas en klein che~" tainer honderden potten-en flessen. Iets eerder misch afval te bevorderen. Prima. Maar het is na tuurlijk wel noodzakelijk te voorkomen, dat de mi lieu-ijver leidt tot rotzooi, zoals bij deze glascontai- leegmaken kan geen kwaad, zeker niet met de glas- recyclingfabriek hemelsbreed op nog geen vijfhon derd meter. Door Liesbeth Buitink SCHIEDAM De erkenning die reumapatiënten uit deze regio niet kunnen vinden in de maat schappij, zoeken ze bij elkaar in de Reumapatiéntenvereniging Nieu we Waterweg Noord. „Er is altijd aandacht geweest voor de levens bedreigende ziekten, maar de chronische ziekten bleven een on dergeschoven kindje," aldus me vrouw B. van der Leek-Borst, voor zitter van de Reumapatiéntenver eniging. „Het gaat om de kwaliteit van het leven. In de vereniging kunnen we elkaar steun geven en vooral veel meer bereiken." Reuma is een aantasting van de gewrichten, pezen en spieren. Van der Leek: „De ziekte kan zich in allerlei vormen voordoen. Soms is het uiterlijk niet zichtbaar, maar zijn er wel veel pijnklachten De ernstigste vorm is de chronische gewrichtsreuma De vergroeiingen die daarmee gepaard gaan, geven een enorme bewegingsbeperking en dus ook een beperking in je functioneren. „Zeker als je net reuma hebt, stuit je op veel onbegrip. Dan zeg gen ze dat je er goed uitziet, maar niemand kan zien wat er van bin nen zit. Er wordt van je verwacht' datje nog van alles kan. Maar reu mapatiënten hebben heel veel pijn en zijn snel moe. Pas als je ver groeiingen krijgt, zoals ik die aan mijn handen heb, wordt er reke ning mee gehouden." Maar zelfs dan vergeten men sen uit de omgeving van reumapa- tienten vaak wat er aan de hand is. Van der Leek: „Feestjes bijvoor beeld zijn verschrikkelijk moeilijk Veel mensen houden er nu een maal van een stevige hand te ge ven, maar dat doet ontzettend veel pijn. Of een joviale klap op je schouder., dan kan niet als je reu ma hebt Kleine kinderen die bij je op schoot zitten en aan je handen friemelen, zijn ook heel problema tisch. Het gevolg is dat je sponta neïteit wordt geremd." Bij de vereniging leren reuma- patiénten van elkaar hoe ze met zulke problemen om kunnen gaan. „Hoofdzaak van de vereniging is dat we elkaar steunen. We hebben elke veertien dagen een soos, waar gepraat wordt. We doen ook spelle tjes en handenarbeid. Dat heeft niet alleen een therapeutische functie. Reumapatiénten kunnen zo ook een nieuwe hobby ontdek- Mevrouw B. van der Leek-Borst, voorzitter van de reumapatientenvereniging en de penningmeester L. J. T. Boender. ken En je moet alles opnieuw le ren als je reuma hebt," valt pen ningmeester L.J.T. Boender zijn voorzitter bij. Zwembad Samen met de Kruisvereniging huurt de Reumapatientenvereni ging wekelijks twee uur lang het Holybad in Vlaardingen Het wa ter van het zwembad wordt dan verwarmd op dertig graden De be- stuurslden- „Water geeft verlich ting en verbetert je conditie Je beweegt je gewrichten iedere dag alle kanten op, maar als je reuma hebt moet je daar heel veel voor oefenen Op de lange duur worden die oefeningen stomvervelend. Door gezamenlijk te gaan zwem men, doen we ze toch en het is meteen een sociale bezigheid. Bo vendien heeft het zwembad een beweegbare bodem, die omlaag gaat als alle reumapatiénten al in het water zijn. Zo hoeven we die steile trappetjes niet op en af." De vereniging organiseert ook voorlichtingsavonden over de ver schillende aanpassingen die reu mapatiénten in hun huis kunnen gebruiken, zoals verhoogde toilet ten en stoelen, handgrepen en ver lengde kranen Van der Leek „Thuis kun je die dingen wel aan passen In openbare gebouwen wordt meestal wel rekening gehou den met blinden en rolstoelgebrui kers, maar niet met reumapatiën ten Vooral die zware deuren met deurdrangers kosten veel moeite en pijn. Op straat zouden er meer bankjes mogen staan, zodat je on derweg uit kunt rusten De lande lijke bond voor reumapatiénten pleit bij de overheid voor zulke veranderingen Voor patiënten van de ziekte van Bechterew is er een aparte groep binnen de vereniging „De ziekte van Bechterew is een reu matische aandoening m de wervel kolom. Die mensen groeien vaak voorover, waardoor ze ook nog longprobiemen krijgen Door aller lei rek- en strekoefeningen moeten ze in de goede houding blijven. Ze verstijven dan wel, maar tenmin ste rechtop Ook de jongeren vormen een ei gen groep „Zij hebben heel eigen problemen," legt Van der Leek int. „Zij kunnen bijvoorbeeld geen zware schooltas dragen. Andere jeugdreumapatiënten vertellen ze dan dat ze nog een extra stel boe ken moeten kopen, die ze op school kunnen laten liggen. Aan de activiteiten van jongeren, zoals dansen, kunnen ze ook met deelne men En we hebben bijvoorbeeld een meisje van zes jaar Wat moet dat in het speelkwartier, want meeravotten kan ze niet. „Bewegen is goed voor reuma patiénten, maar we mogen ons niet belasten. Het gaat er steeds om daar je tussenweg in te vinden. Je moet zelf steeds aangeven wat je kan en wat met Dat blijft moei lijk." Wie nadere informatie wil kan zich wenden tot de Reuma-Patientenvereniging Nieuwe Waterweg-Noord, p/a Hogebanweg 355, 3112 CK, tel.4159775. Schip ramt auto's SCHIEDAM Aan de Schiedamse Buitenhaven vond gistermiddag een ongewone botsing plaats. Bij een ongeluk kige manoeuvre van een 27-ja- rige schipper uit Roermond liep zijn binnenschip uit het roer en ramde het twee op de kade ge parkeerde auto's. De schade viel achteraf mee. Utile Dulci speelt 'Tot donderdag dan' SCHIEDAM Toneelgroep Utile Dulci speelt zondag in theater De Teerstoof 'Tot don derdag dan', een stuk over drie vrouwen van rond de 65 jaar. Vanaf de kleuterschool zijn ze al met elkaar bevriend. De ene vrouw is nooit getrouwd ge weest, de andere is weduwe en de derde is al enkele keren ge scheiden. Iedere donderdag middag komen ze bij elkaar. Onder het genot van een kopje thee komen dan de herinnerin gen boven. Die scènes uit het verleden worden in het stuk ter plekke nagespeeld. Het publiek krijgt zo het leven van de vrou wen te zien op hun twaalfde, hun achttiende enzovoort. Aan vang 20 00 uur, toegang 10,-.- Kindervoorstelling De Razende Donder SCHIEDAM - Zaterdag is in theater De Teerstoof de kinder voorstelling De Razende Don der te zien van poppentheater De Spotvogel. Het verhaal gaat over het wonderlijke meneertje Golomee, dat de sleur van zijn leven doorbreekt door het op te nemen tegen een enorme reus. De verwaande reus denkt dat hij alles het beste kan, en maakt al tijden de buurt onvei lig door alles te vernielen wat er voor zijn voeten komt. Hij zet Golomee gevangen in zijn smerige reuzenhol. Om de tijd te doden speelt Golomee met de bezittingen van de reus. Die raakt behoorlijk van streek als hij thuiskomt. Aanvang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden. Leef tijd 4-12 jaar. Echte Mannen in Passagetheater SCHIEDAM Een strand- decor, golvende muziek en een zonnig verhaal. Zomer in Rimi- nt is, del rifeVyaA 'eéji,.absu,r&- stisch cabaretprogramma waan- mee de Echte Mannen (Bruun Kuijt en Rik Hoogendoorn) vrij dag imde >Roo<Roosenzaal^van het Passagetheater staan. NS een dramatische ontwikkeling in haar relatie besluit de ver warde en zwangere Veronique van Beusekom naar Italië op vakantie te gaan. Op het strand van Rimini ontmoet ze een vi riele badmeester, Vito Valerie genaamd. Al gauw hangt een romance in de lucht. Maar is het toeval dat zich 200 jaar ge leden precies op deze plek de noodlottige liefdesaffaire tussen Casanova en zijn Henriétte af speelde? Of spelen lot, karma en het rad van wedergeboorte hier een kosmische rol? Aan vang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (Pas65 en CJP 10 gul den). Orchestra In De Tender SCHIEDAM Vier saxo foons, twee trompetten, iwee trombones, een gitaar en een ritmesectie bestaande uit bas en drums staan donderdag op het podium van theatercafé De Tender. Vanaf 21.30 uur brengt het Herbie White Orchestra een afwisselend concert, met swin gende jazz, bedachtzame bal; lads en regelrechte feestmuziek, gebaseerd op Latijnsamerikaan- se en Afrikaanse ritmes. In dë loop der jaren is het ensemble van Herman de Wit uitgegroeid van combo tot bijna-bigband, maar het blijft een orkest dat zich duidelijk onderscheidt van de bigbands met een traditio neel repertoire. Sint bij Schiespoor SCHIEDAM Ondanks zijn drukke programma deze dagen ziet Sint Nicolaas kans om even bij Schiespoor langs te wippen. Nieuwsgierig geworden door de succesvolle open dagen van'de treintjesvereniging (vorige maand waren er 800 spoorfana- ten present) heeft de Goedhei ligman te kennen gegeven za terdag tussen 12.00 en 15 00 uur zelf ook eens een kijkje té komen nemen. En natuurlijk brengt hij voor alle aanwezige kinderen een leuke verrassing mee. Ter gelegenheid van dit hoge bezoek houdt Schiespoor een Sinterklaasbeurs voor mo delspoorspullen en kan men op de modelbaan weer terecht met eigen meegebrachte treinen, mits HO en gelijkstroom. De re- paratieploeg is paraat om klei ne storingen aan locomotieven te verhelpen. Het open huis duurt van 10 tot 16 uur en wordt gehouden in het clubhuis aan de Westerkade 21. Toegang 1 gulden. (INGEZONDEN MEDEDELING) Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) ■WM'. F

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1