Gemeentesecretaris overtreedt de wet m Peter en Ine blij met nieuwe huis Gemeente Belangen: Niet harder dan 30 km in stad ZEEMAN'S Gorissen in strijd met voorschriften nog steeds niet verhuisd naar werkgemeente Politie treedt op tegen fietsers en bromfietsers Het Vrije Volk SCHIEDAM PAGINA 4 /ws VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 Door Hein Wolters SCHIEDAM Nog steeds pen delt gemeentesecretaris mr. A. G. H. Gorissen dagelijks tussen zijn werkstad Schiedam en zijn woonplaats Dordrecht. Hiermee is hij in strijd met de gemeentewet. Daarin staat dwingend omschre ven dat een gemeentesecretaris moet wonen in zijn werkgemeen te. Gorissen is ruim vier jaar gele den door de gemeenteraad aange steld. Hij verklaarde destijds zijn koopwoning in het historische centrum van Dordrecht te zullen opdoeken voor een huis in Schie dam, overeenkomstig het wets voorschrift. Sindsdien blijkt de overigens al tijd stipt aanwezige secretaris niet daadwerkelijk veel moeite te heb ben gedaan om te verhuizen. Ook is hem op grond van de (verouder de) gemeentewet geen vrijstelling verleend. Dus is Gorissen nog steeds aan de wet verplicht zijn boeltje op te pakken en dat over te brengen naar het grondgebied van Schiedam. „Dat Gorissen nog steeds in Dordrecht woont, is inderdaad een vreemde zaak," bevestigt drs. A. Reijnhout. Hij is stafmedewerker bij het directie-secretariaat van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en in de Schiedamse ge meenteraad fractievoorzitter voor D66. „Een aantal keer heb ik er vraagtekens bijgezet. Zijn handel wijze is in strijd met de wet." Re ijnhout benadrukt tegelijkertijd niet zo zwaar aan de overtreding te tillen. Zeker niet zo zwaar om hier over op korte termijn in de ge meenteraad vragen te stellen. „Daarvoor hebben we het nu veel te druk met belangrijker zaken. Maar als Gorissen in Dordrecht blijft wonen, zal ik hem daarover in een rustiger periode zeker aan de tand voelen." Met een knipoog stelt hij voorts vast: „Zo lang als Gorissen in Dordrecht blijft wo nen, hoeft de gemeente hem geen verhuiskostenvergoeding uit te be talen." Schiedam hanteert het ver plicht verhuizen niet streng. In een aantal omliggende gemeente geldt de bepaling, dat alle hoge ambtenaren en hoofden van dienst verplicht zijn te verhuizen naar hun werkgemeente. „Deze maatre gel huldigt men om zeker te zijn dat topambtenaren beter op de hoogte zijn en blijven met de so ciale-, maatschappelijke- en ge ografische situaties in hun stad," verduidelijkt Reijnhout. Mr. M. J. C. Houtkamp is een specialist op het gebied van de ge meentewet. Hij beaamt eveneens dat Gorissen handelt in strijd met de voorschriften. Maar: „Gorissen is in Nederland zeker niet de eni- 'ge. Ik ken meer gemeentesecreta rissen die niet wonen in hun werkstad. Volgend jaar wordt de toepassing van de verhuisverplich- ting soepeler als de nieuwe ge meentewet zijn intrede doet. Daar in is geregeld dat de gemeenteraad aan de secretaris ontheffing kan verlenen, zodat hij niet hoeft te verhuizen." In de gemeentelijke wandelgan gen gaan geruchten dat secretaris Gorissen helemaal niet wil verhui zen en daarvoor dus ook geen moeite doet. Hij zou maatregelen hebben getroffen waardoor aspi rant-kopers afschrikken op de vraagprijs van zijn woning. Goris sen spreekt boze opzet tegen en verklaart desgevraagd dat hij be slist de intensie heeft naar Schie dam te verhuizen. „Ik zoek heus naar een woning, maar heb nog niets geschikts ge vonden. Bovendien lukt het nog steeds niet om mijn huis in Dor drecht te verkopen. Het zit dus een beetje tegen Ik doe mijn uiterste best," verzekert hij. m Nieuwstraat 27 in Dordrecht staat niet zicht baar te koop. Wel hangen er andere affiches voor de ramen van gemeente secretaris Go- 7? rissen. Wethouder Chris Zydeveld overhandigt de huissleutel aan het echtpaar Van der Vorm. Ze zijn de eerste bewoners van Spaland. SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld (stadsontwikke ling) heeft gistermiddag in Spa- land aan de eerste bewoners de huissleutel uitgereikt. Peter en Ine van der Vorm en hun doch tertje Lisa waren de gelukki- jen. „Volgende week al verhui- "o «'""zyn^'-'vertelde de 29-jarige* Ine trots. Haar 26-jarige echtge noot?,H/Zes-*iaar- hebben we ge- .urhuisaan het, '"A--"oWnièuwéi%'igèn Huis. Zydeveld maakte later op de middag op een informale bij eenkomst in gebouw De Ark geen geheim van zijn tevreden heid over de snelle bouw in Spaland. „Als je op 12 mei bij elkaar komt om het slaan van de eerste paal te vieren en je komt reeds een half jaar daar na opnieuw bij elkaar om de eerste sleutel uit te reiken, dan kun je met recht spreken van een succesvolle bouw. Centraal Bouwbedrijf Bakker verdient hiervoor beslist een compli ment. Zeker als je bedenkt dat 3 Bakker met de bouw van 41 3 vrije sectorwoningen en 20 5 huurwoningen het grootste deel !g van de nu in aanbouw zijnde Spaland-projecten in uitvoering 2 heeft, en dat zoals het er nu naar uitziet méér dan de helft van deze woningen nog vóór de kerst zal zijn opgele verd." Zijdeveld noemde het echt paar nieuwbouwpioniers, die een goede aankoop hebben ge daan. „Uw woning is aantrek kelijk gelegen, dicht bij de Har- reweg en in de buurt, van de typmWfcg J^ij^vroeg -begrip VRQi;«mvQWrmij4p|yte„9ver- last door de bouw. „Voorlopig is die nog in volle gang en zijn ,ee>Mini- de -f-00?- omgevmg. Ikpoop oat u begrip zult kunnen opbrengen voor de overlast die allerlei afrondende werkzaamheden aan kabels, lei dingen, bestrating en beplan ting nu eenmaal met zich mee brengt." Op dit moment zijn in Spa land elf projecten met 449 wo ningen in de verkoop gebracht. Het overgrote deel hiervan is inmiddels al verkocht. „De be langstelling op de kopersmarkt voor het wonen in Spaland is enorm," maakte Zijdeveld be kend. „Op ons Spaland-bulletin zijn vijftienhonderd mensen ge abonneerd en onder hen bevin den zich vele belangstellenden voor een huur- of koopwonin gen." In Spaland worden in de ko mende jaren ruim tweeduizend woningen en drie lokaties met in totaal 45 standplaatsen voor woonwagenbewoners gebouwd. Door Rein Wolters SCHIEDAM De politie moet anders en beter gaan werken, vrachtwagens mogen 's nachts de stad niet in of uit, harder rijden dan 30 kilometer per uur betekent een bekeuring, parkeren in de bin nenstad mogen alleen zij die er wonen en de uitvoering van de stadsvernieuwing moet komen in de handen van de bewoners zelf. Als het aan Gemeente Belangen Schiedam (GBS) ligt dan worden dergelijke maatregelen in de ko mende vier jaar een feit. GBS doet volgend jaar maart bij de verkiezingen opnieuw een po ging één of misschien meer zetels in de gemeenteraad naar zich toe te halen. Bij de vorige verkiezin gen behaalde de partij van lijst trekker Jan Hagendoorn de kies drempel net niet. De 765 rode hok jes die GBS toen vergaarde, bleken er bij de telling 80 te weinig om aanspraak op een zetel te kunnen maken. Hoewel niet vertegenwoor digd in de gemeenteraad, voert de politieke groepering sindsdien re gelmatig oppositie vanaf de zijlijn. Situaties die de party niet zinnen, worden schriftelijk onder de aan dacht van het college gebracht. Deze week presenteerde Ge meente Belangen Schiedam het verkiezingsprogramma voor de ja ren 1990 tot 1994. In het voor woord stelt GBS zich voor als een politieke partij die in december 1985 is opgericht om de belangen van alle inwoners te behartigen zonder opgelegde regels van bui tenaf of overkoepelende organisa ties. In vasthouden aan een star verkiezingsprogramma zegt GBS niets te zien. „Wij willen op enke le hoofdlijnen vasthouden aan be langrijke zaken en deze dan ook zodanig inrichten, dat het voor ie dereen begrijpelijk is." Lijsttrekker Lijsttrekker Jan Hagendoorn (54) is bewoner van de Lange Ha ven. Hij is directeur van een ad- vies- en handelsbureau in water en waterbehandeling. Hagendoorn Wij zijn verhuisd: 's-Gravelandseweg 958 naast DIRCK III aan de Schie IJZERHANDEL B.V. is ook oprichter en voorzitter van het zakkendragersgilde Antonis. „GBS heeft me gevraagd als lijst trekker te fungeren. Ik heb geen nee gezegd," vertelt hij desge vraagd. Zijn partij wil een aantal ingrijpende maatregelen treffen in de sector verkeer en vervoer. „De overlast moet tot nul worden te ruggebracht," stelt Jan Hagen- doom. Hij denkt dat te bereiken door het instellen van nachtelijke rij verboden voor vrachtwagens, uit breiding van het parkeerverbod voor vrachtwagens in de woonwij ken, de beschikbare parkeerruimte in het centrum van de stad (waar Hagendoorn zelf woont) alleen be schikbaar te stellen aan de bewo ners, in de hele gemeente een 30 km-limiet in te voeren en de over steekplaatsen voor voetgangers langer groen licht te geven. „Nu sta je lange tijd te wachten in de plensregen bij de voetgan gersoversteekplaats op de Koe markt bij C8-A voor de deur. Als het licht eindelijk op groen staat, moet je je de zenuwen lopen om de overkant te halen. Als er per onge luk weer een tram in aantocht is, krijgt die opnieuw voorrang en sta je als voetganger weer enige tijd te kleumen," geeft hij als voorbeeld. Voor het treffen van parkeer- maatregelen in het centrum ten gunste van de bewoners, geeft hij als reden: „De auto's die op de vrije plaatsen staan, zijn niet van de bewoners, maar van de winke liers en hun personeelsleden." Ha gendoorn benadrukt ongevraagd dat hij wat het parkeren betreft beslist niet predikt voor eigen pa rochie. „Ik loop'die paar honderd meter naar mijn auto wel." Hij bepleit voorts de aanleg van bewaakte parkeerplaatsen voor be zoekers en langparkeerders aan de rand van de gemeente. „Natuurlijk moeten die zijn aangesloten op goed openbaar vervoer." In het verkiezingsprogramma vraagt GBS ook aandacht voor een fijnmaziger lijnennet van het openbaar ver voer. Hiervoor moet worden sa mengewerkt met de buurgemeen ten Vlaardmgen en Rotterdam, vindt GBS. Verder wil de partij een nachtbuslijn door de stad om ook hiermee de overlast van het nachtelijk verkeer te bestrijden. Politie Het functioneren van de politie vindt GBS onvoldoende. De bezet ting van de burelen moet worden geminimaliseerd ten gunste van een betere surveillance op straat. „Dit is nodig voor het verkleinen of nog liever het verdwijnen van ongeregeldheden op straat. Om dit goed te kunnen uitvoeren, zal er een andere opzet en taakverdeling van het politiekorps moeten ko men met als enig doel een paraat heid van 24 uur per dag Hagendoorn zegt het onlangs door de politie ingevoerde systeem met wijkteams onvoldoende te vin den. „Vanaf 's avonds tien uur zijn die niet meer bereikbaar. Het poli tiebedrijf is een volcontinubedrijf. Het moet 24 uur per dag functio neren en 24 uur per dag over vol doende personeel beschikken." Op het gebied van de stadsver nieuwing overwegen Hagendoorn en geestverwanten het heft volle dig in handen van de bewoners te geven. „Zij kunnen dan hun wo ning geheel naar eigen inzicht ver bouwen en inrichten. Wanneer ge deelten van de stad onder goede begeleiding op deze wijze worden opgeknapt zal het resultaat voorde- bger uitvallen. Bovendien blijven de bewoners op deze wijze volledig bij de vernieuwing betrokke i, want zij voeren die immers zelf voor een groot gedeelte uit." Géén uitgaanscentrum bij het Stadskantoor nabij het centrum van de stad, maar er moet een ge heel nieuw uitgaanscentrum wor den gebouwd op het gebied tussen de spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland en de rijksweg A20. „Het voordeel hiervan is, dat er iets ge maakt kan gaan worden, dat cen traal in de gemeente ligt, goed be reikbaar is en voor de overige stadsdelen geen hinder of ergernis zal opleveren. Ook de horeca zal hierop kunnen inspelen en daar door een verlichting worden in de binnenstad, Hierdoor zal in de binnenstad de recreatie in de vorm van winkelen aantrckkelij ker worden." SCHIEDAM In de periode van 4 tot en met 15 december treedt de politie verscherpt op te gen fietsers of bromfietsers die de verkeersregels overtreden. Vanaf nu to' e-n deze periode zal de poli te dheen waarschuwend optreden tegei, (brom)fietsers als hun voer tuig niet in orde is of als zij de verkeersregels overtreden. Daarna wordt zij strenger. In het kader van deze actie is met het Openbaar Ministerie afge sproken dat de overtreders in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar een bekeuring krijgen van tien gulden. Deze zogenaamde OM- transactie kan worden betaald met een acceptgirokaart die wordt toe gezonden. De ouders van de kinderen die door de politie zijn bekeurd, krij gen een brief waarin het doel van de actie uiteen wordt gezet en waarin wordt aangegeven waar voor het kind is bekeurd. Voor overtreders van 16 jaar en ouder geldt de gebruikelijke politietrans actie. De verkeersactie van de Regio nale Politie Verkeerscommissie is hoofdzakelijk gericht op fietsers van 12 tot 16 jaar. In het verkeer is deze groep een kwetsbare. Slapend de vangrail in SCHIEDAM Over een af stand van vijftig meter is gis termorgen een chauffeur met zijn wagen tegen de vangrail blijven 'kleven". Volgens de po- litie is de 21-jarige Schiedam-' mer waarschijnlijk achter het} stuur van zijn Ford-Transit in; slaap gesukkeld en daarna in de J vluchtstrook van de A4 naar de Beneluxtunnel geraakt. De- vangrail liep geen beschadigin- gen op, de zijkant van de auto- wel. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Achtervolging eindigt tegen noom SCHIEDAM Een 17-jarige autodief zag zijn rit gisteravond eindigen tegen een Schiedamse boom. De uit de Duitse plaats Nottulm afkomstige jongen reed met een in Rijswijk gestolen auto op de Zwaluwlaan. Bij het zien van een surveillerende po- litiewagen trok hij de aandacht van de agenten door er met ho ge snelheid vandoor te gaan. Op de Nieuwe Damlaan verloor hij de macht over het stuur, vloog uit de bocht en knalde tegen een boom. De achtervolgende agenten trokken het bewustelo ze slachtoffer uit de auto en blusten een beginnende brand, In het Schieland-Ziekenhuis bleek hij blauwe plekken en, een gebroken voetbeentje té, hebben opgelopen. De auto is rijp voor de sloop. "J Autokraker aangehouden SCHIEDAM Zelfs het op voeren van een dronkemans-act heeft de politie er niet van weerhouden om in de afgelopen nacht een 17-jarige jongen in te rekenen. Bewoners van de Buys Ballotsingel zagen hem ver dacht morrelen aan geparkeer de auto's. Op de Professor Xa- merlingh Onneslaan trof de po litie hem achter een geparkeer de wagen, waarna hij zijn to neelspel opvoerde. In zijn bezit troffen de agenten goederen die elders m de straat uit een auto waren gestolen. Trommels gestolen SCHIEDAM Uit een wo ning aan de Lange Haven zijn gistermorgen twee kostbare Afrikaónse "CfóniihelS" f sstolen:- Ze éér&$A»dïp"u ëèhH waarde van ruim duizend gul den. Conceit Radboud J SCHIEDAM Met een re ceptie, reünie en een jubileum concert sluit de muziekvereni ging St. Radboud zaterdag en zondag de viering van haar 100-jang bestaan af. Zaterdag wordt om 14.00 uur in de St. Jacobuskerk aan de Kerkweg in Kethel een plechtige mis op gedragen, gevolgd door een re ceptie voor genodigden in zaal de Noord. Aansluitend begint om 17.30 uur in zaal de Rank een reünie. Zondagmiddag vindt in het Passage Theater het afsluitende jubileumconcert plaats. Aanvang 14.00 uur. Toe gangsprijs 7,50 gulden. Kinde ren tot en met 12 jaar gratis. Bingo In Kluphuis Oost SCHIEDAM Bingoliefheb bers kunnen op dindagavond 28 november terecht in het Kluphuis Oost aan de Galileï- straat 86. De eerste ballen rol len om 20.00 uur. Tussendoor wordt ook een speciale verlo ting gehouden. Inlichtingen via tel. 4735435 Jeugdfilm Walhalla SCHIEDAM Thor, de don dergod, en zijn vriend Loki ma ken graag uitstapjes naar de aarde. Na een van hun bezoek jes nemen ze de vikingjongen Chalfe mee naar hun rijk Wal halla, omdat hij stout geweest is. Zijn zusje wil hem niet al leen laten en gaat ook mee. In Walhalla wonen nog veel meer goden en allemaal laten zij de beide kinderen voor hen wer ken De Scandinavische jeugd film Walhalla is geschikt voor kinderen van 5-12 jaar en werd in 1987 op het filmfestival van Cannes met goud bekroond. Woensdag in De Teerstoof, aan vang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden. Actie rolstoelbus voor de Ooievaars SCHIEDAM De Schie damse Invaliden sportvereni ging De Ooievaars wil geld bij eenbrengen voor een nieuwe rolstoelbus. Hiervoor worden van 28 november tot en met 2 december wenskaarten, cadeau doosjes en bladwijzers verkocht in de bibliotheek aan het Bach- plein. De verkoop is op dinsdag van 9,00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur, woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, don derdag van 18.30 tot 21.00 uur, vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag 2 december van 10.00 tot 13.00 uur. «SSj .(INGEZONDEN MEDEDELING) 's-Gravelandseweg 958, Schiedam, Tel. 010-4267594 i 1 £1 qf> rjcbiofpft) ott'hj»

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1