Nieuwe gezichten bij het CDA en de VVD schamel bezocht Partijen maken kandidatenlijsten klaar voor raadsverkiezingen. Groot aantal oude bekenden verdwijnt SINTERKLAAS VERRAST ZWEMMENDE KINDEREN KUNST TE KIJK voor Memphis Train in Podium Studio feifc] Express Pasfoto's met kwaliteits garantie Door Ben van Haren SCHIEDAM Een flink aantal vertrouwde gezichten zal volgend jaar verdwijnen uit de gemeente raad. Dat is wel duidelijk nu de vërschillende partijen hun lijsten samenstellen voor de nieuwe raadsverkiezingen, die in maart worden gehouden. Nog niet alle groeperingen hebben de juiste volgorde bepaald, maar in grote lijnen lijken de kaarten geschud. Het is vrij rustig bij de grootste partij, de Partij van de Arbeid, waar op dit moment een selectie commissie druk bezig is met het voeren van gesprekken met de 35 overgebleven kandidaten. De sa menvoeging van PPR, PSP en CPN in Groen Links lijkt Ulferd Bruse ker z'n kop te kosten. De grootste verrassingen zijn echter te ver wachten bij CDA en WD, waar ze ker niet alleen vrijwillige terug trekkingen voor verandering zul-; len zorgen. Van de in totaal 33 raadsleden zijn er zes, die zelf aangekondigd hebben niet meer terug te willen keren. Jantje Boonstra en Huub de Ruiter hebben zich bij de PvdA niet meer kandidaat gesteld. Bij het CDA trekken oud-fractievoor zitter Aad van Lingen en Riet van Lambalgen-Brouwer zich terug. Raadsnestor Gerard Verhulsdonk en Ineke de Jong-Sunderman hou den het bij de VVD voor gezien. Voor de naar verwachting weer ongeveer zestien te vervullen raadszetels heeft de PvdA de keuze uit meer dan het dubbele aantal kandidaten. Op de zittende wet houders en raadsleden hebben par tijgenoten echter weinig kritiek, zodat een herbenoeming valt te verwachten. Ex-voorzitter Peter Stadhouders zal vermoedelijk een van de openvallende plaatsen gaan vervullen. Volgende week zaterdag zal de selectiecommissie de voorge stelde rangorde aan de PvdA-afde- ling bekend maken. Onbetwist Fractievoorzitter Siem Rosman is op de advieslijst van het CDA de, onbetwiste leider gebleven. Hij steekt zelf zijn ambitie om achter de collegetafel te komen ook niet onder stoelen of banken. Herhaal delijk heeft hij gezegd, dat het CDA als tweede partij in de ge meenteraad (met nu acht zetels) een wethouder behoort te leveren. Bij de christen-democraten, die op 4 december definitief hun lijst samenstellen, vinden Riet van Lambalgen en Aad van Lingen het na twaalf jaar welletjes. De uit KVP-kringen stammende Van Lin gen heeft nog wel als voorzitter van de programma-commissie zijn stempel gedrukt op het verkie zingsprogramma. In een dubbel-in- terview in het pas verschenen af delingsblad van het CDA in Schie- Gerard Verhulsdonk (WD): ...raadsnestor gaat met pensi oen... dam zeggen beiden de overdracht van de leiding van de fractie (aan Rosman, red.) als dieptepunt te be schouwen in hun raadscarrière. Van Lambalgen zegt: „Aad en ik hebben enige tijd samen deel uitgemaakt van het dagelijks be stuur van de fractie, respectieve lijk als voorzitter en vice-voorzit- ter. Een fractie die op dat moment niet homogeen was. Binnen de toenmalige fractie hebben zich Ulferd Bruseker (CPN): ...ten on der in feminisme Groen Links... krachten ontwikkeld, die hebben geleid tot het instellen van het een maal per twee jaar kiezen van een -nieuwe fractievoorzitter. Deze ont wikkeling heeft zijn negatieve spo ren duidelijk achtergelaten in de relatie met de overige fracties en de gemeente." Van Lingen voegt eraan toe: „Juist omdat je dit soort zaken niet verwacht binnen je eigen fractie, geeft dit een bittere teleur stelling. Je bemerkte dat je ver trouwen beschaamd werd." Heeft Van Lingen zich met het ontwerp-gemeenteprogramma be zig gehouden, mevrouw Lambal gen heeft zich sterk gemaakt voor de vrouwelijke vertegenwoordi ging in de nieuwe CDA-fractie. „Ik vind het belangrijk om het vaan del door te geven aan een jongere vrouw, Dat heb ik nadrukkelijk bedongen," zegt ze in CDA-facet- ten. Aanstormen Nanda Gelderblom heeft het waarschijnlijk hieraan te danken, dat zij achter Siem Rosman, Jan Prins en Daan Baart op de vierde plaats terecht is gekomen vóór de aanstormende mannelijke jonge lingen Ton Seis en Hans Doddema en de blijvende andere CDA-vrouw Els Hellwig-Kuipers, die op de ze vende plaats van de advieslijst staat. Met Hale Plioglu krijgt bij handhaving van die lijst en het aantal van acht zetels na de PvdA ook het CDA een Turk als raadslid: Piet Roosen en ex-D66-wethou- der Bert Kapte in maken pas kans als de christen-democraten winst boeken. Op nadrukkelijk advies van het landelijk bestuur stemt de ledenvergadering van de plaatselij ke CDA-afdeling dit jaar voor de eerste keer over de plaats van elke kandidaat afzonderlijk. Een me thode die bij andere partijen al ve le jaren gebruikelijk is. De VVD moet niet alleen een opvolger kiezen voor fractievoor zitter Gerard Verhulsdonk, maar heeft ook te maken met onvrede over het functioneren van zittende raadsleden. Behalve wethouder Luub Hafkamp, die achter school hoofd en voorzitter van de Stads- omroep Wil van Wijk tweede werd, staan op de vier vijf ver kiesbare plaatsen op de lijst van de adviescommissie geen oude beken den. Bart de Leede voert de lijst van Groen Links aan, waar de feminis tische invloed een terugkeer van Ulferd Bruseker onwaarschijnlijk maakt, omdat hij zelfs bij een zetel winst nog niet aan de beurt is. Adri Reijnhout en Cobie de la Rie blijven de voortrekkers van D66, dat ook op winst rekent. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM In een met in formatieposters behangen lokaal van wijkgebouw De Erker werd gisteravond een voorlichtingsbij eenkomst gehouden met als onder werp drugs en alcohol. De hoeveel heid klaargelegd materiaal ver diende op zijn minst wat meer be- SCHIEDAM Honderd ouderen kunnen op zondag 17 december deelnemen aan een kerstmaaltijd in het dienstencentrum Woudhoek aan het Heijermansplein 35. Wie wil aanzitten, moet dit uiterlijk op vrijdag 1 decem ber kenbaar hebben ge maakt in het kantoor van het dienstencentrum. De kosten bedragen 25 gulden per persoon. SCHIEDAM De negen-koppi- "ge Amsterdamse band Memphis Train treedt vrijdagavond vanaf 22.30 uur op in het muziekcafé Po dium aan de Lange Haven 28. De in 1986 opgerichte groep speelt co vers van Booby Bland, Junior Par ker, Allen Toussaint, Joe Tex en Rufus Thomas. Toegangsprijs ƒ5,00. Morgenavond vindt in Podium weer oen jamsessie plaats, waar al les op het gebied van muziek is te verwachten, afhankelijk van de aanwezige muzikanten. Aanvang 22.30 uur. Toegang gratis. Zondag avond draaft acteur Peter Sellers over het filmdoek van Podium. Zijn film Dr. Strangelove '64 wordt vertoond vanaf 21.30 uur. Zaterdagavond valt vanaf 22.30 uur een optreden te verwachten van de groep BB Stomp. De basis bezetting van de New Orleans-ach- tige rhythm blues-groep- bestaat al 10 jaar uit Hugo B„ Frans B., Age Kat, Hermanus H. en Oscar P. Entreeprijs vijf gulden. Polaroid langstelling. Slechts één echte ver tegenwoordiger van de doelgroep waar de voorlichters zich op richt ten, ouders van schoolgaande kin deren, was gekomen. Conclusie nu van de avond: emotionele aan dacht als preventiemiddel is be langrijk in de opvoeding. Om kwart over acht zaten wel geteld vijf paar ogen naar de video en diapresentatie te kijken, de me dewerkers van" Hè Erkerniét'mee gerekend: een politiefunctionaris, drie mensen van de Algemene Ver eniging van "iÜtMliólfitènil'ërr'een bezorgde moeder dié verhalen van haar dochtertje had gehoord als zou het schoolplein omgeven'zijn met drugsdealers. Achterliggende gedachte van dé avond en de opzet van het getoon de materiaal bestond uit de doel stelling ouders op een zo breed mo gelijke manier voor te lichten op het gebied van allerhande genot middelen. „We willen aUereerst de discussie over bijvoorbeeld hasj en heroïne uit de taboesfeer halen. Pas dan kun je reële discussies en reacties bij zowel kinderen als ou ders ontlokken," zo melden Nijs de Graaff en Adje van der Kolk. Eerstgenoemde is werkzaam bij de GGD en laatstgenoemde richt zich in haar begeleiding op scho len als lid van de Vrijwilligers- groep Drugs en Alcohol, vooral op het emotionele aspect bij het ge bruik van genotmiddelen. „Dus hoe voel je je als je naar genotmid delen grijpt, prettig of juist heel erg down," aldus Adje. Uit het aangeboden materiaal van gisteren werd duidelijk dat de voorlichters streven naar een zo evenwichtig en neutraal mogelijke weergave van de verschillende soorten middelen. Zo wordt er tij dens de videodemonstratie over hag begonnen met te vertellen waar hasj precies vandaan komt. En dat het in bepaalde culturen op deze aardbodem al honderden ja ren een normaal geaccepteerd ge bruik is. „Niet meteen met een vinger wijzen," lijkt deze inleiding te ademen. Toch zit er wel een duidelijke boodschap in de begelei dende tekst. Drugs zijn letterlijk medicijnen. Wanneer neem je me dicijnen? „Dat is de vraag waar we kinderen op school mee willen confronteren," aldus de voorlich ters. Na de diaserie, waarin alle be kende genotmiddelen van minder onschuldig als cafeïne tot totale li chamelijke en geestelijke afhanke lijkheid zoals -heroïne de revue passeren, was er mogelijkheid tot discussie. De bezorgde moeder die meendedat haar dochter iedere dag ten prooi zou kunnen vallen aan dealers werd door Adje en Nijs gerustgesteld. „De geruchten machine". Jammer dat er andere soortgelijke verhalen ontbraken: om echt een discussie te ontlok ken. Nu kwam het verhaal slechts van één kant. Het slot van de avond bestond er nu met name uit dat Adje een soort les afdraaide over het belang van voldoende emotionele aan dacht die kinderen tijdens de op voeding moeten hebl>en. Daar zit de belangrijkste preventie, bleek uit haar gedreven verhaal. Maar zijn daar wel professionele hulp verleners voor nodig om dat duide lijk te maken? Zoveel ouders en groot ouders waren nog niet eerder naar Zwembad Zuid aan de Westfran- kenlandsedyk meegeko men om naar de ruim hpnderd zwemmers en zwemsters in spé van nul tot vijfjaar te kij ken. De oudste aanwezige was echter Sinterklaas, die de baby's, peuters en later ook nog de kleuters met een bezoek verraste en ook nog een aardig heidje in petto had, zoals dë kinderen mérkten toen ze na afloop hun ^schoenen zagen. *-.t Het gemeentelijke zwembad in Zuid is trou wens de gehele week in trek bg de eminentie uit Spapje, want hij. is deze week al meer keren ge weest enheeftaange- kondigd morgen ook nog langs te komen. In totaal heeft hij zo'n vyfhon- derd kinderen bezig ge zien in het verwarmde zwemwater. POPPEN IN SCHIELAND „Gezichten van oude mensen hebben ons zoveel te vertellen, dat je er niet op uitgekeken raakt." De Rotterdamse Henriet- te van de. Berg-Bast begon zes jaar geleden met het maken van oppen voor kinderen, maar na wat lessen van Christien Baars werden het kakarakterpoppen, hele sprookjes en kerstgroepen. De tekening in oude gezichten boeit haar echter het meest. In de vitrines van het Schieland- Ziekenhuis aan de Stadhouder slaan is tot en met 30 december een aantal poppen van haar te zien. Van Huub Middeldorp uit Schiedam hangt in de Polikliniek B.K.-laan gedurende deze periode een selectie schilderijen. Tot 1974 tekende de Schiedammer, daarna maakte hij geschilderde portretten en na een verbreding- van technieken en stijlen en een ontmoeting met de schilder Leon van der Heyden leverde hij enige tijd abstract werk. Daar is hij in middels weer vanaf gestapt na lessen in de kunstklas van Maijo van Soest in het Stedelijk Muse um. Uit de verschillende tijden stammen de schilderijen, die op zijn expositie in de Schieland-ga- lerie hangen. SCHILDERIJEN OP PA PIER Gevoelens, herinneringen of ideeën die hij opdoet in zijn naaste omgeving, geeft hij weer in een intuïtief gekozen kleur. Het kan als aquarel zijn of in ge mengde techniek. In ieder geval gaat Frans Peters altijd zonder vooropgezet plan te werk. Hij hoopt, zoals hij zelf zegt, dat zijn werk een dialoog aangaat met wie er naar kijkt. Zestien werken van de Rotterdamse kunstenaar zijn tot 15 december pe zien in café De Hermandad aan de Grote Markt in Schiedam. Enkele ti tels: KosmosBloot gevallen, Avignon danst. Hommage In dien, Zonnebloemen bij avond, Spaanse expressie. De tentoon stelling kreeg als titel 'Schilderij en op papier'. Het is de tweede expositie sinds de openix^ van dit etablissement in het voorma lige politiebureau van Schiedam. De spits werd afgebeten door Jan van der Lans. NAÏEF SCHILDEREN Hoewel zij geen enkele kunst opleiding volgde, had Marijke Smith altijd al het verlangen om te schilderen. De techniek die haar het meest bleek te liggen, was het ouderwetse naïeve olie verf-schilderen. De onderwerpen die Smith schildert betreffen vooral jeugdherinneringen en va kanties. Marijke Smith exposeert tot en met 1 januari in theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam. VERKOOP De Aft Gallery van Interbook International aan de Lange Ha ven 97 in Schiedam heeft voor dit najaar een tentoonstelling ge organiseerd met werk van A. C. Roth (brons) en Georg Hadeier (litho's en schilderijen). Het me rendeel van de geëxposeerde werkèh is te koop. De tentoon stelling duurt tot en met 3 de cember. De Gallery is dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur, maar het is ook mogelijk een af spraak te maken voor bezoek buiten de openingsuren. De Art Gallery is vrij toegankelijk; het telefoonnummer is 41739091. UIL EN VAN BUÜREN In café Het Paard aan de Hoogstraat 162 in Schiedam wordt tot en met 10 december recent werk van Ivonne van Buuren en Bram Uil getoond. Ivonne van Buuren is een kun stenares in opleiding, maar nu al van internationale allure. Bram Uil is een soort duivelskunste naar, over wie zijn collega Daan van Golden zegt: „Bram Uil? Bram kan alles... tenminste, veel." Anders dan gebruikelijk wordt deze tentoonstelling niet geopend maar gesloten. Dat ge beurt op zondag 10 december om 16.00 uur. Café Het Paard is geo pend van dinsdag tot en met don derdag van 16.00 tot 02.00 uur; op vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 01.00 uur. 's Maandags geslo ten. AFRIKAANSE KUNST Abstracte doeken met felle kleuren symboliseren de 'ont moeting' tussen de continenten Afrika en Europa op de tentoon stelling van Jean Moise Kongolo in de showroom van 't Aards Goed aan de. Kortedijk 71 in. Vlaardingen. Vanaf zaterdag tot enkele dagen voor kerstmis zijn de schilderijen te zien van deze 23 jaar geleden in de plaats Ban gui in Centraal Afrika geboren kunstenaar. Al vanaf zijn veer tiende schildert Kongolo. Eerst zonder maar later met begelei ding leerde hij de verschillende technieken en andere kunstvaar digheden in een tweejarige oplei ding aan de kunstacademie van Bangui. Hij werkt veel met olie verf en maakt ook portretten. Hij is met een grote hoeveelheid schilderijen naar Nederland ge komen in de hoop een en ander te verkopen, 't Aards Goed heeft permanent vele soorten stijltegels en ander bijzonder aardewerk geëxposeerd staan. Daaronder be vindt zich het beroemde Faïence, wat met tinhoudende glazuur be dekt aardewerk is. KUNST BU DE BANK In de.expositieruimte van de Verenigde' Spaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardin gen is tot en met 18 januari werk te zien van de Vlaardingse kun stenaar Jan van Dorp. Van Dorp maakt onder meer opvallend fraai gelijnde mannen-figuren in gemengde techniek. De kunste naar exposeerde eerder in onder meer in de Harmonie, het Stede lijk Museum in Schiedam en de galerie van de Bijenkorf in Rot terdam. Verder verzorgt hij te kenlessen aan de Voorstraat 31 in Vlaardingen. Diverse artothe ken, bedrijven, instellingen en particulieren hebben al werk Van Dorp in hun bezit. VERWONDERING Jeannne Suijker exposeert tot en met 16 december in de Ge meentebibliotheek aan de Waal straat in Vlaardingen. De ten toonstelling, genaamd Verwonde ring, werd geïnspireeerd door onderwerpen uit de natuur. Suij ker schildert haar landschappen op houten panelen. Volgens haar werken de stand van de zon en het weer in op de natuur.. Deze spanning probeert Suijker op rea listische wijze in haar schildery en te vangen, wat een soort ma gisch effect heeft. Het lijkt alsof men een sprookje binnenstapt. PORTUGESE VISSERS In het Vlaardings Visserijmu seum loopt de foto-expositie over visserij in Portugal ten einde. De 63-jarige Vlaardinger Arie Gog maakte een indringend en infor matief beeld van het visserijbe drijf in een Portugees dorpje aan de kust. De schepen, werktuigen en vangmethoden doen sterk denken aan de Nederlandse vis serij van lang geleden. In Portu gal worden de schepen nog door ossen uit de zee getrokken. De sfeerfoto's van Gog beelden het ruige visserijbedrijf in al haar fa cetten uit. Bij de tentoonstelling wordt een Canadese film ge draaid over de Portugese kabel jauw-visserij bij Newfoundland die mooj, op de reportage van Gog aansluit. Het museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. OUDE PRENTEN Tot eind 1989 toont kunsthan del Peet van der Hoeven in thee- schenkerij 'De Zeeman' aan de Hoogstraat 205 in Vlaardingen oude prenten en schilderijen. Be halve oude Vlaardingsé prenten zijn er ook 18de- en 19de eeuwse bloemen- pn vogelprenten te zien. De tentoonstelling is te be zichtigen tijdens de openingsuren van De Zeeman. STADSGEZICHTEN In het Maassluise Gemeente museum is tot en met 3 decem ber werk van de Voorburgse kunstenaar Kees Verhoeven te zien. Verhoeven, die voorname lijk bekend is om de vele stadsge zichten die hij heeft gemaakt, toont grafiek en schilderijen. Het museum is dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur geopend, behalve op maandag. Fax weg bij inbraak SCHIEDAM Uit een nog onbewoonde nieuwe woning aan de Vlasakker hebben die ven de cv-ketel gestolen. Men kwam binnen via een boven licht. De waarde van de buit bedraagt vijftienhonderd gul den. De firma Helpman aan de Van Heekstraat maakte het in brekers vrij gemakkelijk. Door een onafgesloten raam klom men de ongenode bezoekers naar binnen en verlieten het pad op dezelfde wijze, maar met meenemen van een telefax met een waarde van zesduizend gulden. Klaverjastoernooi in Het Trefpunt SCHIEDAM De klaverjas- vereniging De Vier Azen houdt een drie avonden omvattend klaveij as-kersttoernooiDe speelavonden zijn 1, 8 en 15 de cember in gebouw Het Tref punt van de Visitatiekerk aan de Dr. Schaepmansingel. Aan vang steeds om 20.00 uur. In schrijfgeld per avond drie gul den. Inlichtingen bij A. Snijder, tel. 4261206. Rosa Luxemburg in het Filmhuis SCHIEDAM In de maan delijks terugkerende cyclus vrouwenfilms draait in het Filmhuis Schiedam zaterdag Rosa Luxemburg van de Duitse regisseuse Margaretha von Trotta. Rosa Luxemburg was een jodin van Poolse afkomst en een van de grote kopstukken van de Duitse arbeidersbewe ging aan het begin van deze eeuw. In 1918 werd zij door een rechtse militia op brute wijze vermoord. De film toont niet alleen Rosa Luxemburgs politieke carrière, maar laat ook wat zien uit het persoonlij ke leven van deze orthodoxe marxiste. Hiervoor putte de re gisseuse uit de talloze nagelaten brieven. Aanvang half tien, zaal open vanaf half negen. Toegang voor donateurs (vrou wen en mannen) vier gulden. Donateurs worden kost vijf gul den, inclusief de eerste film. Sjoukje Dijkstra solo in Teerstoof SCHIEDAM rr-.iMetieen vro lijke glimlach op zijn gezich ploetert Sjoukje Dijkstra avond vullend dooreen moeras van ellende, wanhoop* en Betty Smit. Per minuut zakt hij ver der weg: drank, blote vrouwen en pizza's vertroebelen zijn brein, maar... je bent panisch optimist of je bent het niet! 'Betty' ofwel 'Een dag uit het leven van een panisch optimist' is de eerste solovoorstelling van cabaretier Sjoukje Dijkstra, de maestro op de gladde ijzers van de emotie. Het programma, een driedimensionaal stripverhaal, vertelt het hartverscheurende relaas van Sjoukjes liefde voor Betty Smit. De wereld stort in en de fundamenten van een ar tistiek leven worden wegbezui- nigd. Maar Sjouk houdt zich staande, met humor zo subtiel als een bulldozer. Vrijdag en za terdag in De Teerstoof. Aan vang 20.30 urn-, toegang 12,50 gulden (Pas65 en CJP 10 gul den). Apollo in Passage SCHIEDAM Toneelgroep Apollo staat zaterdag in de Gro- te Zaal van het Passagetheater met het stuk "Klanten kunnen niet wachten!'. Het verhaal speelt zich af in een klein eet huisje in Nice, dat gerund wordt door een echtpaar. De man, die zijn vrouw en zijn personeelsleden uitbuit, is ei genlijk niet zo tevreden met zijn zaak. Liever zou hij een chique restaurant hebben. De rust in de tent wordt echter da nig verstoord als er een nieuwe hulp wordt aangenomen. Deze blijkt het uitstekend te kunnen vinden met de vrouw. Al gauw maken ze plannen om te ver trekken. Aanvang 20.15 uur, toegang 10 gulden (Pas65 en CJP 7 gulden). Dezosht: bezorgers van maaltijden SCHIEDAM Dienstencen trum De Woudhoek in Schie- dam-Noord is op zoek naar en kele maaltijdbezorgers. Binnen de groep vrijwilligers die nu in Noord maaltijden voor ouderen rondbrengt houden enkele men sen er mee op, zodat er weer behoefte is aan nieuwe krach ten. Men zoekt naar rijders (M/V) voor dinsdag en zaterdag en een bezorger (M/V) voor za terdag. Het eten wordt rondge bracht tussen 12.00 en 13.00 uur. Uitgiftepunt is het Ver pleeghuis Driem aasstede, waar de maaltijden worden gekookt. De chauffeurs krijgen een ver goeding voor het gebruik van de auto. Belangstellenden kun nen contact opnemen met De Woudhoek, Heyermansplein 35, tel. 4709555. iv J <ING&!ONOEN UEOEDfllNOl Hoogstraal 104; 106. Schiedam Tel. 010-4266720 FOTO NIELS VAN OER HOEVEN

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1