'Snelle aanpak van h istorische panden Lange Haven nodig' !feÉ!§ Bestuur Horeca Ondernemers opgestapt TV Het Vrije Volk SCHIEDAM TVKRANT Stichting start in '90 cursus elektrotechniek Djazzex in het Passagetheater Piet Roosen hoger bij CDA Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? i ;fa If - - i ■«v v II t, PAGINA 4 DINSDAG 5 DECEMBER 1989 Door Rein Wolters SCHIEDAM Op korte ter mijn moeten stappen worden ge nomen om het historische aarm>n van de Lange Haven te laten voort bestaan voor het nageslacht. Van de 240 particuliere panden langs de Korte Haven en de Lange Ha ven verkeren er 85 in een slechte bouwkundige staat. Als conserve rende maatregelen binnen tien jaar uitblijven, geeft het handha ven van de monumentale gebou wen op langere termijn proble men. Globaal berekend kost het opknapplan 30 miljoen gulden. Dit staat beschreven in het gisteren verschenen 'Aktieprogramma Lan ge Haven' van de Dienst Gemeen tewerken, waarover de raadscom missie voor Stadsvernieuwing zich donderdagavond buigt. Via een speciaal plan van aan pak wil de gemeente komen tot re novatie en instandhouding van panden in het oude stadscentrum. Hiervoor moet een speciale werk groep worden geïnstalleerd, sa mengesteld uit afgevaardigden van de Historische Vereniging, de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam, de bewonersvereniging Schiedam Centrum, bedrijven die er zijn gevestigd en de gemeente. Naast het verbetexen van heto ""J- bouwkundige bestand zal de werk- 21 «t.- groep ook aandacht gaan besteden i aan een herinrichting van de woonomgeving. x Van de in slechte staat verke- rende panden staan er 34 geno teerd als monument en zijn er 32 voor Schiedam beeldbepalende panden. De overige 19 vallen niet onder een van de begrippen, maar hebben een eigen waardevol aan zien. In het rapport maken de sa menstellers er geen geheim van dat het huidige historische gezicht van de binnenstad van enorm be lang is. De Lange- en Korte haven en het gebied rond de sluis bij de Beursbrug bepalen het gezicht van de binnenstad. Bovendien gaat het om een gedeelte van de binnenstad waar door de eeuwen heen veel bedrijvigheid plaatsvond. „De pak huizen, de Korenbeurs en de gewe zen branderijen herinneren hier aan," schrijven dié samenstellers van het rapport. De gemeente beschikt over on voldoende géit! "bin een groot scheepse "aanpak Z te'betalen. In overleg met de Rijksdienst voor Monumentenzorg wil Schiedam proberen het jaarlijks te besteden bedrag aanzienlijk te vergroten. Hetstadsvemieuwingsfonds heeft thans per jaar 750.000 gulden be schikbaar voor de restauratie van monumentale en gezichtsbepalen de panden. Omdat al enige jaren niet meer, dan 300.000 gulden is uitgegeven, is een aardig spaarpo tje ontstaan. Gezien de toename van het aantal aanvragen voor het subsidiëren van een grondige op knapbeurt, verwacht de Dienst Ge meentewerken dat het budget in de jaren negentig volledig wordt besteed. j| !C<r" ,i ai-l-IËSS Gemeentewerken slaat alarm met herstelplan van 30 miljoen gulden; veel bouwwerken in slechte staat De Lange Ha ven met zjjn talrijke histori sche panden ge zien vanaf het plein voor de Korenbeurs. gaat het om pakhuizen, branderij en, koopmanshuizen bij de Sluis, de Appelmarktbrug en de Korte Havenbrug. Een eerste onderzoek heeft uit? gewezen dat bijna 30 percent van de bouwwerken langs de Lange Haven een slechte kwaliteit heeft. Slechts 15 percent kreeg de de kwalificatie 'goed'. De staat van onderhoud van de helft van alle panden is ronduit slecht. Concen traties van slecht onderhouden panden, bevinden zich vooral tus sen de Gerrit Verboomstraat en de Keetsteèg en tussen de Branders- steeg en de Vismarkt. Per 'pand sen 75.000 en 175.000 gulden, zo is gelobaal berekend. -« De rapporteurs adviseren drin gend: „De slechte staat van de cas co's en het onderhoud maakt voor veel panden ingrijpen op redelijke termijn noodzakelijk om verdere achteruitgang tegen te gaan. Een verdere achteruitgang van een aantal panden leidt bijna onver mijdelijk tot sloop. Voor het be houd van het unieke karakter van dit stadsdeel moet de komende ja ren een grote inspanning worden verricht." De Dienst Gemeentewerken constateert" een,toenemende be-. en nieuwbouw in het plangebied. Voor het pand Lange Haven 48 loopt een bouwaanvraag voor tien appartementen. Het plan is intus sen goedgekeurd door Monumen tenzorg. Naar verwachting zal met de bouw in het eerste kwartaal van 1990 worden begonnen. Met de restauratie van het hoekpand Lange Haven/Taansteeg is men onlangs begonnen. Hier komen drie appartementen en op de bega ne grond een bedrijfsruimte. Voor de panden Korte Haven 7 en 9, is een restauratieplan inge diend. Dit voorziet in zes apparte menten. De ontwikkelaar van dit kost e^é^P^g^ffijË^asjffiUa^^langstelling vöoxUhefcaopknappenlllplan» overweegt bovendien zes een gezinswoningen te bouwen aan de Elzensteeg. Aan de Lange Haven 89 tot en met 93 komen drie wo ningen met praktijkruimten. De panden waren aanvankelijk onder deel van een bedrijf. Voor de res tauratie van het pand Schie 98 is een bouwaanvraag ingediend. Dit plan van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) be vat drie appartementen en zal waarschijnlijk begin volgend jaar in uitvoering worden genomen. Ook de panden Lange Haven 74 tot en met 76 zijn aangekocht door de SSBS.. Inmiddels is op de panden een„nooddak aangebracht. Voorzitter verbitterd door ongeïnteresseerdheid van leden. 'Horeca graaft door laksheid eigen graf' Beeldbepalend Een klein deel van de nog be staande bebouwing in het plange bied stamt uit de 16de eeuw. Het overgrote deel van de historische binnenstad is gebouwd in dc 18de en 19de eeuw. Het gebied rond de Sluis, de Korte Haven en de Vi smarkt is het oudste bebouwde ge deelte. Binnen de grenzen van het plangebied komen 99 geregistreer de monumenten voor en 62 andere beeldbepalende panden. Hierbij cc'.i <d©cc Gasfornuizen Kookplaten ooc vanat ZcO.-1 Door Rein Wolters SCHIEDAM De commerciële belangenvereniging Horeca Onder nemers Schiedam (HOS) zit zonder bestuur. Het is opgestapt uit onge noegen over een lakse houding van de 36 leden. Voorzitter Frans van Rijsbergen heeft het unanieme be stuursbesluit gisteren naar buiten gebracht. De»leden zijn van het op stappen officieel niet op de hoogte gesteld. Voorzitter Van Rijsbergen zegt dat voor hem de maat nu defini tief vol is en dat hij geen geld en ook geen vrije tijd meer stopt in de HOS. Een aantal vaste activiteiten staat hiermee op de tocht. „De leden toner vrijwel geen interesse in de organisatie. Als be stuur kregen we nauwelijks rugge steun. Dat is een onwerkbare si tuatie, zeker als je bedenkt dat we moeten beslissen over geld van een ander. Onzerzijds is nog ge poogd te komen tot een vergelijk, maar ook op die oproep om naar een vergadering te komen werd nauwelijks gehoor gegeven," doet hij uit de doeken. „Werken op de ze wijze leidt tot niets. De horeca graaft door laksheid het eigen graf." Van Rijsbergen verder: „Als be stuur hebben we altijd héél hard gelopen voor de horecapromotie van Schiedam. Iedere bezoeker is immers interessant voor de in komsten. Daarom willen we ook weten of ons werk de volle steun heeft van de 36 ondernemingen in het centrum van de stad, die lid zijn van de HOS, Onze vergaderin gen werden steeds slechter be zocht. Naar de reden kunnen we slechts gissen. Directe kritiek heeft ons niet bereikt.". Hij verduidelijkt het dilemma: „Als organisatie moet je tijdig in spelen op stedelijke feesten als de kerstmuzieknacht, molendagen. Brandersfeesten, jazznight en de dag van de horeca in juni. Hier voor is besluitvorming nodig. Rug gespraak met de achterban is een eerste vereiste. Als bestuur kun je moeilijk zaken gaan vastleggen, die anderen geld kunnen gaan kos ten. Overleg wordt onmogelijk ge maakt doordat men niet komt op dagen. Om die reden is het bestuur opgestapt. Het was voor ons niet langer verantwoord om op deze wijze door te gaan." Te mager Aan een uitnodiging aan de 36 leden om op dinsdag 28 november te komen praten over het voortbe- De HOS heeft geen bestuur meer, Van links naar rechts Frans van Rys- bergen, Rob van Vliet en Joop Leur. staan van de HOS gaven slecnts vier ondernemers gehoor. „Veel te mager. Daarom hebben we beslo ten onze functies neer te leggen. De HOS is nu een sluimerende club. Misschien dat er nog nieuwe bestuursleden opstaan, maar wij in elk geval niet meer," zegt Van Rijsbergen namens het voltallige bestuur te vertolken. „De kerstmu zieknacht (zaterdag 16 december> zal er ongetwijfeld als eerste de dupe van zijn," verwacht de ex- voorzitter. „Aan ons ligt dat niet. Wij hebben alles in het werk ge steld de belangen zo goed mogelijk te behartigen." Vier jaar geleden werd de HOS door horeca-ondememers opge richt met als doel bij grote evene menten gezamenlijk naar buiten te treden. Frans van Rijsbergen (een ex-horecaman) is hierbij vanaf de eerste dag betrokken geweest. Hij zegt dat de HOS is uitgegroeid tot een door de gemeente geaccepteer de spreekbuis. „Regelmatig had den wij overleg met mensen van algemene zaken van de gemeente. Er is wederzijds begrip en waarde ring ontstaan. Onlangs nog hebben we de mogelijkheid besproken om ook overdag taxi's toe te laten over de Hoogstraat. Ook de noodzakelij ke muziek- en andere vergunnin gen voor evenementen werden via ons centraal aangevraagd. Nu zal iedere ondernemer dat allemaal zelf moeten afhandelen." Ook Joop Leur, nog maar een maand bestuurslid van de HOS, zegt de lakse houding van de leden onbegrijpelijk te vinden. „Je kunt beter met elkaar samenwerken dan tegen elkaar," vindt hij. Leur zegt geen verklaring te hebben voor de laksheid. Of: „Misschien is men te druk bezig met het eigen winkeltje. Ik weet het ook niet." Volgens Van Rijsbergen, Leur en HOS-secretaris Rob van Vliet (uit bater van de Pascha aan de Hoog straat) is het geruchtencircuit in de horeca erg sterk. Daarin zouden echter geen geluiden circuleren over persoonlijke problemen met enkele bestuursrVun. Van Rijsbergen staat bekend als een oprecht doch weinig gemakke lijk man, die geen tegenspraak duldt. Van Rijsbergen: „Tot nog toe is ieder jaar het functioneren van de voorzitter en de andere be stuursleden aan de kaak gesteld. Daar zijn geen klachten over geuit, dus mag je aannemen dat iedereen het eens is met de gang van za ken." Verhalen over 'zakkenvullerij' wijst hij naar fabeltjesland. „Elk lid betaalt per jaar vijftig gulden aan contributie. Van dat geld wordt de organisatie betaald, dus vergaderingen, brieven, portokos ten enzovoort. Het is zelfs zo dat dat de kosten voor een bestuurs vergadering uit onze eigen zak ko men. Ook als we ergens heen moesten, betaalden we zelf de reis kosten. De HOS heeft steeds te kampen gehad met een chronisch geldgebrek. Op dit moment heeft de HOS-kas een positief saldo van 210 gulden. Schulden hebben we gelukkig niet." Van Rijsbergen benadrukt met spijt afscheid te hebben genomen van de HOS. „Ik heb me graag be zig gehouden met de promotie van de stad. Maar het is toch van de gekke dat je je vrije tijd en ook geld nog langer steekt in een orga nisatie waarvan de leden zich laks opstellen. Mij niet meer gezien!" VLAARDINGEN In januari 1990 start de Stichting Beroeps educatie Nieuwe Waterweg met eèn schakelcursus elektrotechniek. Deze cursus wordt uitgevoerd door het Plaatselijk Educatief Centrum Vlaardingen en is bedoeld voor werkzoekenden zonder diploma of technische vooropleiding. In de cursus krijgt men zowel praktijk- als theorieles. Tijdens de praktijk leren de cursisten omgaan met het gereedschap, krijgt men oefeningen en leert men tekening lezen. De theorie bestaat uit reken opdrachten en vakgericht Neder lands. De cursus duurt twee we ken. De lessen worden 4 dagen per week gegeven; 2 dagen theorie en 2 dagen praktijk. De kosten bedra gen 60 gulden. Met deze cursus is een baan of vervolgopleiding binnen de elek trotechniek mogelijk. Als de cur sist daarvoor kiest kan zij/hij doorstromen naar de opleiding tot hulpmonteur. Voor meer informa tie kan men contact opnemen met de Stichting Beroepseducatie Nieu we Waterweg, Cornelis Houtman straat 2a te Vlaardingen, telefoon 4602099. Vragen naar Iman Krom- jong. SCHIEDAM De groep Djaz zex staat bekend als vernieuwer van de moderne jazzdans in Ne derland. In de choreografieën van het gezelschap ligt de nadruk op dynamiek, emotie en energie. Dat geldt eens te meer voor de nieuwe voorstelling Jazz on Scale. De groep nodigde verschillende cho reografen uit om hun visie op de Djazzex-formule tot uiting te bren gen. Alida Chase, bekend van haar werk voor het Nederlands Dans Theater, greep de vrijheid van de jazzdans aan om van 'Goodbye Mr. Faraway' een heel funky ballet te maken. Conny Jansen brengt na haar succesvolle debuut met 'The Undertow' haar tweede choreogra fie 'Facade'. Voor Dprimana liet - iGlenn /vant.de, Hoff zich inspireren jr door-zijmgeboorteland Indonesië. r Helpprogramma iwordt gecomple- teerd-'door-'de reprise- van Bruce Taylors 'Ijght Games'. ""Zatërdag jih "tie Grote Zaal van hétfPassageüieatêfrAahvang 20.15 uur,'toegang 1$ gulden (CJP en Pa;ï65f lIp-giüdenlj.f,, lu' ',nr SCHIEDAM De ledenverga dering van het CDA heeft gister avond de positie van het zittende raadslid Piet Roosen veilig gesteld. Ook werd de afdelingssecretaris Bert Kaptein, die D66 in Schiedam hielp oprichten en voor die partij in de jaren zeventig een paar jaar wethouder was, op een verkiesba re plaats gezet. De CDA-leden kozen voor erva ring in de nieuwe raadsfractie. Hierdoor zijn Hans Doddema en de Turk Hale Plioglu naar de ne gende en tiende plaats verhuisd van de lijst voor de gemeente raadsverkiezingen van maart vol gend jaar. Zij zullen pas hun intre de in de gemeenteraad doen als het CDA verkiezingswinst boekt. Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkei en Rodenrijs en Bleiswijk Op de kabe! in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18.30, 19 30, 20.30, 21 30 en 22.30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25. Zolang de voorraad strekt ■SKaOaBSDOi ROTTERDA Fietser geschept Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant 'of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 SCHIEDAM Een 35-jarige fietser is gisteren in dichte mist geschept door een auto. Het on geval gebeurde op een slecht verlichte weg nabij de nieuw bouwwijk Spaland. De zachtjes rijdende 47-jarige automobilist miste door de dichte mist een bocht en reed frontaal op van de andere kant komende de fietser in. Met enkele kneuzin gen is deze naar het Schieland- Ziekenhuis gebracht. Lunchconcert SCHIEDAM Leo Heijdra (gitaar) en Hans Wesseling (mandoline) verzorgen morgen op uitnodiging van de Vrienden van het Stedelijk Museum een lunchconcert in het kerkge bouw van de Nederlandse Pro testantenbond aan de Westvest 92. Aanvang 12.30 uur. Toe gang en koffie zijn gratis. Het duo brengt muziek ten gehore van de componisten George Friedrich Hëndel, Johann Se- bastiaan Bach, Frédéric Cho pin, Christian Gottlieb Scheid- Ier en Bela Bartók. Doris Baaten in Passagetheator SCHIEDAM Achteraf pas weten wat je had moeten zeg gen. Na het gesprek, buiten de deur, op de trap. Te laat... weer te laat. En spijt. Maar niet voor Madeion Blom. Niet meer. Ma deion Blom is niet eén me vrouw, zij is de optelsom van een heleboel mensen. Mensen die fouten maken, gelukkig zijn, verdriet hebben of vrolijk lachen... En altijd weer opstaan en doorgaan, geen tijd voor spijt. Madeion Blom kijkt met meer om is de tweede theater solo van actrice/TV- presentatrice Doris Baaten. Een muzikaal kleinkunstprogram- ma, dat het midden houdt tus sen café-chantant en cabaret, met teksten van Peter Romer, Ruut Weissman en Ivo de Wijs. Vrijdag in de Roo Roosenzaal van het Passagetheater. Aan vang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (Pas65 en CJP 10,-). Kindervcorsteiling 'In de wolken' SCHIEDAM Zaterdag is in theater De Teerstoof de kinder voorstelling 'In de wolken' te zien van poppentheater Pluisje. Het programma begint om 14.00 uur en de entree bedraagt 3,75 gulden. Hoofdpersoon is Rosa, die het helemaal niet zo leuk vindt dat het zo vaak re gent. Ze maakt daarom een lan ge ladder om boven de wolken te komen. Daar kan ze lekker zonnen, maar al snel komt de maan roet in het eten gooien. Want het is avond en zij is aan de beurt. Als Rosa slaapt komt het wolkenmannetje, die pro beert haar bang te maken met onweer. Hij wü dat Rosa hem helpt om het weer te maken, maar die heeft daar helemaal geen zin in. Orgelconcert SCHIEDAM Toonkunste naar Aad van der Hoeven ver zorgt zaterdagmiddag een con cert op het orgel in het kerkge bouw van de Nederlandse Pro testantenbond aan de Westvest 92. Aanvang 15.00 uur. Toe gang gratis. Van der Hoeven is een aantal jaren de vaste orga nist van het orgel geweest. Bij het vaststellen van zijn pro gramma heeft hij dan ook reke ning gehouden met de verschil lende klankkleuren van het or gel en werken gekozen van Bach, Hindel, Franck, Men delssohn en Bellini. Het concert duurt ongeveer drie kwartier. Cabaret Sofokles met 'Klapband' SCHIEDAM Cabaret Sofo kles brengt cabaret zoals de pu rist dat graag ziet: conférences, cross-talks en liedjes in een eenvoudige vormgeving. Die formule is ook het uitgangspunt geweest voor hun jongste voor stelling 'Klapband'. De hoofdrol is weggelegd voor beeldend kunstenaar Bengy, die een ob ject heeft gemaakt dat ongeluk kigerwijs voor fietsenstalling wordt aangezien. Wanneer de mensen hun fietsen erin gaan plaatsen, is er al gauw een han dige figuur die mogelijkheden tot exploitatie ziet. Zo slaat de 'stallinghouder' op geheel eigen wijze een brug tussen zijn klan ten en de wereld van de kunst. Zaterdag in De Teerstoof. Aan vang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (CJP en Pas65 10,-). Ruilbeurs SCHIEDAM Verzamelaars worden zondag in het diensten centrum De Vier Molens in de gelegenheid gesteld tot het rui len van hun munten, postzegels, ansichtkaarten, stripboeken en eerste dag enveloppen. Aan vang 13.30 uur in het gebouw aan de Nieuwe Damlaan 766. De toegang is gratis. I f, r- t Spmciato aanbtodingt Bekend merk gasfornuis nieuw met Glveg-keurmerk, kompleet met 4 kookbranders, thermos taat, ovenveiilchting, grill, lade en aldekplaat g g Verder alle bakerde rmriken met hoge kortlngenilll Eengasioestel koopt u toch bij een vakman? Erkend InstalUrieur I Schiedam Maassluis Botterdam ACH 1 Rotterdam ACR 2 kanaal 28+ UHF kanaal 3 VHF kanaal 28+ UHF kanaal 7 VHF (brt2)

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1