Aad Wiegman wordt lijsttrekker PvdA Spectaculaire klim naar hoogste punt Palmboom WEEMOED PAST, NU LA VETTEN UIT NIEUWLAND VERDWIJNEN V S ;Selectiecommissie wil Van Kleef niet terug als wethouder én Zijdeveld op andere post m let Vrije Volk SCHIEDAM ws Bijeenkomst computerfreaks Gemeente en Turkse bewoners van Nieuwland willen, meer contact Naar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? PAGINA 4 ZATERDAG 9 DECEMBER 1989 Door Rein Wolters SCHIEDAM De PvdA heeft dé kaïn door de eigen gelederen gehaald. De kandidaten voor een zetel in de nieuwe gemeenteraad zijn nauwgezet gewogen. Uitgaan de van opnieuw zestien zetels in de raad, betekent dat de komst van zes nieuwe gezichten. De se lectiecommissie van de PvdA wil Hans van Kleef (Stadsvernieuwing) niet terug als wethouder en Zijde veld niet voor de vijfde keer op Stadsontwikkeling. Bij de bestuurlijke kwaliteiten van Van Kleef plaatst de commis sie, die op basis ran onafhanke lijkheid rapportcijfers heeft gege ven, ernstige twijfels: „We hebben de indruk dat Hans van Kleef als bestuurder naar buiten toe onvol doende respect kan afdwingen om met de nodige effectiviteit voor de PvdA belangrijke doeleinden te realiseren. Wel pleiten we ervoor dat hij terug komt in de fractie, omdat een aantal eigenschappen die wij aan Hans toedichten beter in deze rol tot hun recht komen SCHIEDAM De Computer Club Schiedam (CCS) houdt op din- dagavond 12 december een regio nale bijeenkomst voor alle compu terliefhebbers uit Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam. Dit ge beurt in het eigen centrum aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam. Be zoekers wordt aangeraden zoveel mogelijk de eigen computer mee te brengen. Er zullen voldoende ta fels staan opgesteld en daarnaast zijn verlengsnoeren geen pro bleem. Bezitters van defecte computers en/of randapparatuur kunnen de ze ter plekke laten repareren. Mocht j het de jechiuci bij grotere defecten, met-lukken het euvel nog dêzelftie avond te verhelpen, dan kan men een afspraak maken om op een andere dag de apparatuur weer op te halen. J VoorLde Ue.fhebbersJs,er een in- f<|rmatièstarfd aanwezig waar men terecht" kan met allerlei vragen over hardware, software, cursus sen, data-communicatie, girotel en zovoorts. Voor mensen die op zoek zijn naai leuke kerstcadeautjes zijn tegen lage prijzen onder meer te koop lege diskettes, boeken, ori ginele sofware, muizen en uitbrei dingskaarten. De bijeenkomst vindt plaats in De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. De toegang bedraagt 3,50 gul den per persoon. Aanvang 19.00 uur. Beatballel SCHIEDAM Voor meisjes en jongens uit de groepen 6, 7 en 8 van de basisschool is nog plaats in de beatballet-groep van Klubhuis Zuid, die iedere dinsdagmiddag oefent. De kos ten zijn ƒ7,50 per maand en de lessen duren van 17.00 tot 18.00 uur Inlichtingen kunnen bij'het clubhuis aan de Dwars straat 42 worden verkregen. Soesja Citroen geeft jazzconcert SCHIEDAM Soesja Ci troen komt opnieuw voor een jazzconcert naar theatercafé De Tender. Tien jaar geleden be sloot zij psychologie de rug toe te keren en zich volledig aan de jazz te wijden. In die jaren is zij vaste gast geworden van het Schiedamse theatercafé. Vol gende week donderdag kunnen liefhebbers weer vanaf 21.30 uur van baar kwaliteiten genie ten. De toegang is gratis. Kerstconcert Orpheus SCHIEDAM Koninklijk 'Schiedams mannenkoor Or pheus geeft op vrijdag 15 de cember een kerstconcert bij kaarslicht in de Grote- of St. Janskerk. Het programma be gint om 20.00 uur en solistische medewerking wordt verleend door de bariton Edwin van der Meer en de organist Jos La us. Ook bet bekende jongenskoor 'De Zeesterren' uit Hoek van Holland geeft acte de presence, onder leiding van Freek Vel- ders. De algehele samenzang wordt geleid door Orpheus-diri- gent Richard Ram, Kaarten kosten „12,50 gulden (CJP en Pas65 10 gulden) en zijn ver krijgbaar bij de VVV Schiedam, op tee avond zelf aan de kerk, of telefonisch via het secretari aat van het koor, tel. 4267067. Kinderen tot 16 jaar hebben toegang'voor 5 gulden. dan in de rol van wethouder." Chris Zijdeveld (met nu onder meer Stadsontwikkeling in zijn portefeuille) mag van de PvdA op nieuw een wethouderspost clai men, maar och knaagt de tand van de twijfel. „Overwogen moet worden of een vijfde periode in dezelfde sector wel verstandig is," schrijft de onafhankelijke commis sie. Niet ondenkbaar is dat Chris Zijdeveld de 'zorgsector' tot zijn ta kenpakket krijgt. Met name voor het welzijnsterrein bestaat binnen de PvdA weinig belangstelling. „Daarbij doelen we op zowel de zorgsector als op de sociaal-cultu rele sector," specificeert de onaf hankelijk commissie. Deze posten zijn nu in handen van de VVD- wethouder Luub Hafkamp. Zijde veld neemt op de kieslijst de vijfde plaats in. De functie van fractievoorzitter blijft /oorbehouden aan Gé Brou wer, Hans Bakker vindt de com missie ook hiervoor geschikt. Bei den zijn door de onafhankelijke commissie ook zwaar genoeg be vonden voor een wethouderspost. Brouwer staat als tweede geno teerd op de voorlopige kieslijst van 32 kandidaten. Hans Bakker prijkt op de zesde plaats. Lijsttrekker wordt onbetwist Aad Wiegman, de huidig wethouder van onder meer Financiën. „Hij is duidelijk her kenbaar en heeft een brede steun," meldt de kwalificatie op zijn conduitestaat. Wiegman is ook de enige die op voorhand door de PvdA opnieuw als wethouder naar voren wordt geschoven. De nummers 3 en 4 zijn respec tievelijk Yvonne Siljee en Noor Samkalden. Samen met de al ge noemde kandidaten staan deze twee vrouwen én de als zevende geplaatste Ton de Vos genoteerd voor een wethouderszetel. Er zijn er echter, naar de huidige situatie, maar drie te vergeven. Wanneer de voorkeurskandidatuur van Wiegman en Zijdeveld in aanmer king wordt genomen, dan blijft er maar één zetel over. Bij de eerste 16 kandidaten zijn vier vrouwelijke kanshebbers. Met htm plaatsing voldoet de commis sie aan de richtlijn om minimaal een kwart vrouwelijke raadsleden voor te dragen. Nieuwkomers Een zorglijke kanttekening plaatst de onafhankelijke commit sie bij de desinteresse in de poli tiek van de buitenlandse Schie dammer De commissie geeft als aanbeveling etnische minderheden te interesseren voor de plaatselijke politiek. Als enige vertegenwoordi ger staat Mahir Engin op de acht ste plaats op de voorlopige kies lijst. „Zijn kwaliteit en inbreng staan niet ter discussie en gelukkig is hij voor de volgende periode weer beschikbaar," aldus de com missie. Tot de nieuwkomers bij de eer ste zestien behoren Peter Stadhou ders (10), Betty Hoogeveen (11), Jan Simons (13) en Marijke Woord (16). Opmerkelijk zijn de posities van de huidige raadsleden Cor Huijken (17de) en ouderen-verte genwoordiger Arie van Loenen (23e). De definitieve volgorde op de lijst stelt de ledenvergadering van de PvdA pas vast op 8 januari 1990. De verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraad worden ge houden op 21 maart. SCHIEDAM Volgens wethou der J. van Kleef van Stadsvernieu wing zijn de contacten tussen Turkse bewoners,..j in,,"-de,,. nWijk Nieuwland en gemeente-instellin- gen niet optimaal. „Er zijn eigen lijk twee problemen," verklaarde de wethouder gisteren, tijdens een bijeenkomst voor Turkse bewoners over gemeentelijke diensten: „De ambtenaren van de gemeente-in stellingen hebben vaak het gevoel dat migranten dan wel in Nieuw land wonen, maar niet te bereiken zijn. Aan de andere kant is het voor buitenlandse mensen door de taal en cultuurbarriëre heel moeilijk om óns te bereiken." Dat de Turkse bewoners de slechte contacten eigenlijk heel vervelend vinden, bleek uit de be langstelling voor de bijeenkomst. Zeker veertig mensen kwamen op draven om te luisteren naar verte genwoordigers van onder meer het Bureau Huisvesting, het Gemeente lijk Woningbeheer, Gemeentewer kenen en de ONS. De diensten pro beerden duidelijk te maken welke taken ze hebben en voor welke klachten de bewoners naar hun toe kunnen stappen. Daarnaast we zen ze op de rechten en plir,"»n van de bewoners, zodat Feest rond de molen De Nieu we Palmboom: de herbouw be reikte het hoog ste punt. Tientallen be zoekers waag- den zich giste- ren aan het be--* klimmen van §T wankele trapjes in de molen. >W Het was voor het eerst dat ze van het uitzicht" konden genie ten vanaf de balie aan de buitenkant. wanneer ze klachten hebben daar beter voorbereid iets aan kunnen gaan doen. Volgens opbouwwerker migran- teiï Tón Lookhorst, initiatiefnemer' van de bijeenkomst van gisteren, was de vergadering wellicht een eerste aanzet voor meer uitgebrei de contacten. „Het zou heel zinvol zijn om vaker dit soort bijeenkom sten te organiseren. Het hoofddoel nu is de mensen te informeren. Waar we eigenlijk naar toe willen is een groep turkse bewoners, die meedenkt over de stadsvernieu wing en ook een eigen inbreng heeft." De turkse bewoners van Nieuw land lieten het deze eerste bijeen komst echter voornamelijk bij het spuien van hun individuele klach ten. Daarbij bleek vooral dat de migranten zich nogal eens gedis crimineerd voelen. „Als er iets ge beurt in de wijk, denkt iedereen dat één van de turkse kinderen het wel weer gedaan zal hebben," zei een turkse huisvader. Overleg met Nederlandse bewoners wordt wat dit betreft niet of nauwelijks ge voerd, Datzelfde geldt ook voor ge breken aan woninge? als vocht- overlast. a SCHIEDAM De molen 'De Nieuwe Palmboom' in Schiedam was gisteren het toneel van een feestje. Tientallen mensen beklom men de wankele ladders als afslui ting van fase twee, het bereiken van het hoogste punt van de in herbouw zijnde molen. Burgemees ter Scheeres trad daarbij op als trotse gastheer. „Het begint weer een van die opvallende gebouwen te worden in Schiedam," aldus Scheeres, die behalve burgemees ter ook voorzitter is van het Comi té Herbouw De Palmboom. In een korte toespraak vertelde hij dat er nogal wat kritiek is op de De Nieuwe Palmboom: „Veel mensen zeggen dat ze die splinter nieuwe stenen niet mooi vinden. Het is te veel oud en nieuw naar htm smaak. Maar het is niet voor niets dat we nu spreken over De Nieuwe Palmboom. Over een aan tal jaren is dat kleurverschillen tussen de nieuwe en de oude ste nen niet meer te zien." Gistermiddag waren overigens alleen maar fans van 'De Palm boom' aanwezig. Scheeres hoefde 'zijn' molen dus niet te verdedi gen. Hij had echter wel de behoef te om nieuwe sponsors te werven: „Het is nu eenmaal een zeer kost baar project. Maar het loopt goed, we hebben nu in totaal 41 spon sors uit het bedrijfsleven die in to taal bijna 380 duizend gulden bij elkaar hebben gebracht. Als het blijft lopen gaan we op naar het half miljoen. En wanneer we dat bedrag bereiken hebben we de fi nanciering wat betreft de herbouw rond." De herbouw van de molen zal in totaal twee miljoen gulden gaan kosten maar het Comité Herbouw De Palmboom wil meer. Het is de bedoeling dat het onderste deel van de molen uiteindelijk gaat worden gebruikt als hoe kan het anders molenmuseum. De kosten daarvoor zijn nog niet ge dekt. Scheeres wil daarom in de toekomst nogmaals een beroep doen op de vrijgevigheid van in-' woners en bedrijfsleven. Van 15 tot en met 17 december wordt er bijvoorbeeld een kerstmarkt in de Korenbeurs gehouden, waarvan de opbrengst geheel naar De Palm boom gaat. Spectaculair Er werd gisteren overigens niet alleen maar over financien ge praat. Het grootste gedeelte van het feestprogamma bestond uit de bezichtiging van De Palmboom, een uiterst spectaculair onderdeel. Van te voren waarschuwde de di recteur J.Gunneweg van Stichting De Schiedamse Molens dat het be stijgen van de trapjes en ladders voor eigen risico was. Vijf verdie pingen hoog konden de aanwezi gen maar dat vereiste wel wat moed. De hoogste twee molenzol ders zijn namelijk nog niet volle dig betimmerd waardoor je eenmaal boven in een duize lingwekkende diepte kan kijken. De doorzetters werden buiten op de balie (balustrade) getrak teerd op een adembenemend uit zicht over Schiedam en dat maak te de trillende benen en stoffige kleren ruimschoots goed. Maar ook het binnenwerk van de molen oogste veel bewondering. Van on deraf is het op het ogenblik moge lijk om helemaal tot aan de nog te kijken. „Het lijkt wel een een kunstwerk van Escher," verzucht te iemand, doelend op de ogen schijnlijk onwaarschijnlijk in el kaar stekende constructie van lad ders. Ook veel bewondering oogstte de Schiedammer J. Poot met zijn miniatuur van de molen, die voor de gelegenheid in de Palmboom te zien was. Twee jaar geleden begon, hij met zijn exacte kopie van de molen. „Er zitten meer dan zestig duizend steentjes in verwerkt," al- dus Poot. Hij hoopt zijn molen ge- lijktijdig met De Nieuwe Palm- boom te voltooien. Door Han van der Horst SCHIEDAM Slechts weinig Schiedammers wonen in een mo nument, maar duizenden stadge noten Nieuwlanders om pre cies te zijn en flatbewoners in Oost hebben er een in huis. Daar wordt harteloos mee omge sprongen, want de gemeente is van plan ze allemaal af te breken op verzoek van de bewoners, ook dat nog. De dagen van het lavet zijn geteld. Na dertig tot veertig jaar trouwe dienst worden ze harte loos afgedankt, slachtoffers va de moderne tijd. Schiedam wil zijn huurders een echte douche cel geven. En daar past niet o'n raar tussending in, dat tegelijker tijd halve badkuip is en granie ten wastobbe. Veel huurders van een wo ningwetflat zullen hun lavet met een zucht van verlichting zien verdwijnen, vooral de jongeren. Toch past enige weemoed. Geboren en getogen Schiedam mers van een jaar of veertig heb ben nog net het tijdperk van de teil voor de kolenkachel meege maakt Als zij vervolgens werden blijge.-.,aakt met een klein broer tje of zusje, volgde toewijzing van een huis in Nieuwland. Dan belandde je van de ene dag op de arte re in een wereld van luxe en dom. Je was die benauwde bo awoning met zijn twee kamertjes gewend. Het nieuwe huis bevatte er drie of vier en een was helemaal voor jezelf. Bovendien hing boven de gootsteen een technisch wonder. Er kwam koud en warm water uit. Een geiser heette zo'n ding en hij had ook een verbinding naar een schemerige ruimte tus sen de woonkamer en de keuken. Dat was de douchecel met de douche, die was opgehangen bo ven het lavet. Een douche kende je als klein Schiedammertje uit de arbeiders klasse natuurlijk wel. Daar ging Donald Duck onder. Maar de ge dachte, dat jij dat voortaan ook zou doen, was bijna te veelom vattend voor woorden. Verstandig Achteraf kun je groot ge worden begrijpen wat er ge beurde. De vaderlijke gemeente Schiedam met zijn regenteske wethouders onderwierp je aan een opvoedingsproces. De mensen hadden zo luid de de overtuiging van vlak na de oorlog recht op lucht, licht en ruimte. Daarom hadden de nieu we flatwoningen allemaal grote ramen. Zij moesten deze nieuwe hui zen echter wel verstandig bewo nen. De machthebbers van de stad begrepen, dat de gemiddelde Schiedammer ranzige vies peuk dat hij was dit niet op zichzelf kon en daarom verdien de hij enige steuntjes in de rug. Men legde in elke flat dus die douchecel aan met dat lavet. Daarin kon de familie 20 half en half baden. Bovendien zou moe der de vrouw er de was in doen. Om dit te bevorderen werd on der 'elk lavet een eenvoudige wasmachine gemonteerd. Daar hoorde een enorme vin bij die via de afvoer op de machine werd-gezet. Hij draaide met veel geweld heen en weer. Daarmee waren de huisvrou wen van het vreselijk tijdroven de wassen met de hand verlost. De allereerste bewoners van de splinternieuwe flats wisten dit alles niet te waarderen. Zij maakten van de douchecel on middellijk een kolenhok en gin gen ais vanouds voor de kachel in de teil zo eens per week a veertien dagen. Daarom ver plichtte "de gemeente alle huur ders van woningwetflats die geen eigen geiser hadden, zo'n appa raat van haar te huren. Ze zagen eruit als kleine hoogoventjes. De huurprijs was minimaal en eens per jaar verscheen iemand ran het energiebedrijf om het bin nenwerk zorvuldig te regelen. Zo kregen ze de moeders aan het wassen met de wasmachine en het hele gezin regelmatig in bad. Het lavet was een opvoedings maatregel. Misschien dat daarom zoveel mensen ze nu overbodig vinden. Ze ruilen hun lavet graag in voor een betegelde doucheruimte met een fonteintje Maar er zijn ook al tegen krachten aan de gang. Veel Nieuwlanders nemen graag zit tend in hun lavet een douche. En al heeft bijna iedereen tegen woordig een wasautomaat, zo'n granieten tobbe is toch heel han dig voor kleine wasjes De meeste wasmat hrnes van de gemeente zijn overigens al ja ren geleden verwijderd. Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden m Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18 30, 19 30, 20 30, 21 30 er 22 30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts ƒ7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt T\ T 9Ê ROTTERDA Wilt u meer informatie over Avondbladen 7VKrant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 f Pi ftcrr hVp-ïff"- lirne *vrrtn 0 «St asarasr K 7 ,;j:> 3 i j 8 I Z,vy i' .A»*-->7 5 te w* (INGEZONDEN MEDEDELING) Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) A V O W-O 9 LADE-N

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1