Mogel i k stadspas ook in Schi edam ZEE MAN'S TV PRIMEUR 1 J MEI JRS Het Ai je Volk SCH/EC 4/V Nieuwe popstudio's nog altijd niet in gebruik isserijmuseum krijgt doek van Mesdag TVKRANT PvdA b ij wijkbezoek gewezen op vele problemen Nieuwland Opbrengst Kerstmarkt verdubbeld ws -Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie'? BIJ MONTIS ZIT LOGE. BINNENHUISADVISEURS PAGI 4 YRIJDAG 15 DECEMBER 1989 I GSD overweegt reductiekaart in samenwerking met Rotterdam Door Wessel Penning SCHIEDAM De kans is groot dat Schiedam nog voor de zomer van 1990 een stadspas zal gaan uit geven. Overleg over de invoering van zo'n reductiekaart van oor sprong bestemd voor minima, maar tegen een hogere prijs voor iedereen verkrijgbaar is volop gaande. De Gemeentelijke Sociale Dienst overweegt een en ander in samenwerking met Rotterdam te realiseren. Het is de bedoeling dat met eeïi zogenaamde stadspas prijsvoordeel wordt geboden bij bezoek aan on der meer theaters, bioscopen, mu sea, de dierentuin en zwembaden. Ook bij voorbeeld een lidmaat schap van de bibliotheek valt voor pas-bezitters goedkoper uit. In het voorjaar zijn Amsterdam en Rotterdam al begonnen met de uitgifte van zo'n reductiekaart. In de hoofdstad werden 160.000 stadspassen aan de man/vrouw ge-- bracht, terwijl er in Rotterdam ook ai zo'n 60.000 zijn uitgegeven. Reden voor de gemeente Schie dam om te gaan nadenken over de invoering van zo'n pas. Vooral bij de GSD is men enthousiast over het initiatief, maar directeur G. Smits vindt wel dat „aansluiting moet worden gezocht" bij de Rot terdamse stadspas. Smits: „Ideaal lijkt mij, da de pas uiteindelijk ge woon landelijk wordt1 ingevoerd. Dus niet per stad en tenminste per regio." Gistermiddag voerde de GSD-di- recteur overleg over de invoering Ivan de stadspas met collega's van andere GSD's in de provincie Zuid-Holland, Want voordat de uit gifte van zo'n regionale stadspas tot stand komt, moet er nog een aantal knelpunten worden opge lost. De gemeente Vlaardingen laat bij voorbeeld al weten zo'n stads pas als het tenminste zover komt slechts op lokaal niveau te willen uitgeven. „We gebruiken de Rotterdamse stadspas welis waar als model, maar de werkelij ke reducties, die eraan vastzitten, zullen slechts in Vlaardingen gel den," zegt een woordvoerder. Vervoer De Schiedamse GSD staat lijn recht tegenover die opvatting. 'Ze heeft zelfs al een uitbreiding van van de reductiemogelijkheden overwogen. Zo krijgen pashouders mogelijk »ok korting op de 'ver- voersfaciliteiten'. Voor een vorm van stigmatisering, die met de in voering van de stadspas zou ont staan, vreest de GSD niet. Direc teur Smits: „De pas is er niet al leen voor de minima, maar is ook verkrijgbaar voor anderen. En er zal ook geen speciaal 'minima- stempel' of iets dergelijks op staan." Het Schiedamse college van B' en W is nog niet helemaal gewon-i nen voor het project. Dat heeft te maken met een wijziging van de Bijzondere Bijstandswet, die met ingang van 1 januari 1991 zal in gaan. Verlening van financiële bij stand aan minima wordt dan een 'zaak' van de gemeente. Volgens GSD-directeur Smits weet de ge meente nog niet precies, wat zij door die wetswijziging kan ver wachten en reageert ze daarom nu nog terughoudend. „Verscheidene inïnïmafondsen worden opnieuw bekeken, want men is bang dat uiteindelijk twee keer aan eenzelf de project geld zal worden uitgege ven." Bovendien is er nog geen con tact opgenomen met instellingen als de Passage-theaters en de Ge meentelijke bibliotheek, die kor tingen moeten gaan verlenen. Smits: „Binnen drie maanden moet er meer duidelijkheid zijn, zodat de stadspas nog voor de zo mer kan worden uitgegeven." Het schoolgebouw aan de Eduard van Beinumlaan: ondanks verbouwingen nog steeds niet geschikt als oe fenruimte voor het Schiedamse poptalent. VLAARDINGEN Het Visse rijmuseum in Vlaardingen is on langs eigenaar geworden van het grote schilderij 'Vissersschepen op een kalme zee' van Hendrik Wil lem Mesdag. Het doek van 160 x 120 centimeter geniet al jarenlang grote faam in het museum; het be zet- op de schilderijengalerij een markante plaats. In juli 1979 werd het doek in langdurig' bruikleen ter beschik king^ gesteld door de heer ir. G. Langéïaar Gzn. te Maassluis. Sinds dien^ hebben honderdduizenden bezoekers^ hetj .fraaie schilderij en dat heeft de heer Langelaar mede tot zijn besluit gebracht zijn eigendom aan het Visserijmuseum te schenken. Het museumpVvanzelfsprekend erg blij met de prachtige aanwinst. Niet alleen wordt door deskundi gen, de kwaliteit van dit Mesdag doek zeer hoog aangeslagen, ook de voorstelling op het schilderij sluit naadlccs aan bij de verzame lingen van het museum. Bomschui ten, afgemeerd op het strand van Scheveningen, worden bij laag wa ter met de hand gelost. Dat was een vertrouwd beeld in Mesdag's tijd {tweede helft negentiende eeuw), en zo is het eeuwenlang ge- „gaan in de vissersplaatsen langs de kust waar toen nog geen havens waren. Mesdag moet dat in zijn Scheve- Het doek 'Vis sersschepen op een kalme zee' van Mes dag, dat nu door ir. G. Lang Jaar Gzn. cD Maas sluis is ge schonken aan het Vissery- museum te Vlaardingen. ningse tijd vele malen hebben ge zien en hij bracht het in beeld op tientallen schilderijen en op zijn beroemde panorama. Voor het mu seum is de waarde van het schilde rij vooral ge'jgen in het feit dat het dit belangrijke stuk visserijge schiedenis zo prachtig in beeld brengt, want aan dat tijdvak kwam definitief een eind toen Scheveningen zijn eigen vissersha ven kreeg. SCHIEDAM Schiedamse pop groepen, die oefenruimte zoeken, vertrekken de laatste jaren naar Rotterdam, omdat er in Schiedam een groot tekort is aan popstudio's. De Vereniging Popoverleg zoekt al sinds 1979 naar een oplossing: een geschikt pand waarin geïsoleerde ruimten kunnen worden aange bracht. „Door het lange wachten zijn er mensen afgeknapt en ver trekken er hands naar Rotterdam. Daar krijgen echter alleen de bete re popgroepen een kans. De rest zit nog altijd zonder," zegt Jodie Hak- kert van de vereniging. Binnenkort hoopt het Popover leg geen 'nee' meer te hoeven ver kópen aan de tientallen bands die bij de vereniging aankloppen voor oefenruimten. In maart 1*986 stel de de gemeente 168.000 gulden be schikbaar voor het realiseren van popstudio's in de voormalige kleu terschool aan de Eduard van Bei numlaan. Het ministerie van WVC droeg ook nog eens 110.000 gulden bij,omdat de verbouwing uitge voerd zon worden in het -kader van he*, project 'Jongeren bouwen voor jongeren'. De verbouwing zou in augustus 1988 klaar zijn. Het werd een paar maanden later. Een jaar geleden ongeveer dus kreeg de Vereniging Popoverleg de popstudio's tot haar beschikking en even leek het er op dat de ver eniging eindelijk had wat ze al ja ren wilde. Deze week moest de commissie van Welzijn en Cultuur echter extra geld beschikbaar stel len voor de nieuwe oefenruimten. De "Vereniging Popoverleg ontdek te bij de inrichting namelijk een heleboel gebreken ir. het nieuwe onderkomen. De beveiliging en het buitenschilderwerk waren niet in orde, er was een lekkage, en de no dige basis-apparatuur zoals verster kers ontbrak. Ook de centrale ver warming deugde niet meer. Het pand kon niet in gebruik worden genomen. 'Rampen' Het Popoverleg is danig geïrri teerd door de hele gang van zaken. „De popstudio's hadden al een paar jaar geleden af moeten zijn," zegt Jodie Hakkert. „Maar we werden getroffen door de ene ramp na de andere. Uiteindelijk was de verbouwing van de kleuter school klaar en konden we het gaan inrichten. Een lekkage in het dak zorgde er echter voor dat er een afschuwelijk smerige rotzooi ontstond. Zelfs de TL-buizen waren gesprongen. En dat terwijl we net geverfd hadden. Toen bleek ook nog eens dat de verwarming kapot was." Bijna 100.000 gulden zou er no dig zijn om de mankementen te verhelpen en. een aantal "nieuwe voorzieningen te installeren. Ge lukkig was er 61.000 gulden over van de verbouwing. Het resterende bedrag, 37.000 gulden, haalt de ge meente uit de pot meerjarenbegro ting voor oefenruimten. De subsi die, die de gemeente jaarlijks voor het onderhoud wilde reserveren, komt daardoor echter te vervallen. H. Gerritse van de gemeente: „Het pand wordt nu piekfijn aan het Popoverleg overgeleverd. Het kost ze niets. Het onderhoud moeten ze strakszelf betalen uit de exploita tie." Over de eerste verbouwing wil de ambtenaar geen kwaad woord kwijt. Volgens hem heeft het ver antwoordelijke aannemersbedrijf de verbouwing, ondanks de nu ge constateerde gebreken, goed uitge; voerd. „De lekkage is veroorzaakt... door jongelui die op het dak klim men en de centrale verwarming zou oorspronkelijk meegenomen worden in het reguliere onder houd, maar de vereniging wilde dat niet." Geen geid De Vereniging Popoverleg heeft ook kritiek op het aantal beschik bare studio's. Dat zijn er twee. Jo die Hakkert: „Véél te weinig. Er zijn m Schiedam rond de 25 band jes en daarvoor zijn twee ruimten niet genoeg." Wat le gemeente be treft is er de komende jaren geen geld meer voor het ^Popoverleg. „Ze weten, wat een goed geïsoleer de ruimte kost, en'jjnöeten begrij pen dat er geen geld is voor méér," aldus Gerritse. De ambte naar gaat er bovendien vanuit dat de exploitatie van de vereniging voldoende geld, zal opbrengen om ook een derde oefenruimte te be kostigen. Volgens Jodie Hakkert biedt de school daar geen plaats meer voor. Gerritse zegt dat die er wel is. Als het pand gereed is, ,wil de gemeente het overdragen aan de Vereniging Popoverleg. De vereni ging wordt dan de eigenaar. Hoe wel elke vorm van onafhankelijk heid zeer op prijs wordt gesteld, is de vereniging niet echt blij met dit besluit van de gemeente. Wie moet namelijk de boel in de gaten hou den en zorgen voor het kluswerk? „Het zou mooi zijn als ei geld komt voor een medewerker die toezicht houdt en reparaties kan uitvoeren. Je kunt dat niet alle maal met vrijwilligers doen." Gokkasten gskraakt SCHIEDAM Café Dirty Henry aan de Hoogstraat is gis ternacht het doelwit van inbre kers geworden. Men wist het café binnen te dringen door een ruit uit te nemen en brak vervolgens twee van de drie in de zaak aanwezige gokkasten open. Er werd een geldbedrag van ongeveer 750 gulden buit gemaakt. Weer tasjesrover SCHIEDAM - Een 23-jarige vrouw is gisteren op.de Laurens Costerstraat van haar tas be roofd. Ze liep daar te wandelen toen plotseling een onbekende man de tas van haar schouder rukte. In de tas zaten een .pas poort, een blauwe portemonnee met ongeveer 150 gulden, een ziekenfondskaart en diverse persoonlijke bescheiden. De da der is nog voortvluchtig. Zijn signalement luidt: ongeveer 25 jaar, donkere huidskleur, schouderlang haar en ongeveer 1.80 meter lang. Inbraak via balkon SCHIEDAM Bij de politie is aangifte gedaan van een in braak in een woning aan de Van Hallstraat. Door een ruit van de balkondeur te forceren wist men de woning binnen te dringen, waarna de woning werd doorzocht. De buit be stond uit een video-recorder en een nog onbekend geldbedrag. Podium pakt weer uit SCHIEDAM In muziekca fé Podium zijn dit weekend on der meer blues- en rock and roll-optredens te verwachten. Vanavond treedt vanaf 22.30 uur de Amsterdamse vierman sformatie JB The Mazola Party op. Zij heeft alvast be loofd te zorgen voor een swin gende zaal. De toegangsprijs be draagt vijf gulden. De Brabant se groep 'Take it for granted' kan morgenavond vanaf 22.30 uur aanschouwd worden. Een kaartje kost ook dan vijf gul den. Voor zondag staat de film 'The Pink Panther strikes again' met Peter Sellers op het programma. De film begingt om 21.30, vrij entree. Orgelconeart in Passage Theater SCHIEDAM Organist Ge rard de Waardt verzorgt op zondagmorgen een concert op het Standaart-orgel in het Pas sage Theater. Hij wordt bijge staan door de klarinettist/saxofonist Peter Pronk. Aanvang 10.30 uur. Toe gangsprijs 9 gulden. Pashouders betalen 5 gulden. Kinderen tot en met 12 jaar hebben gratis tóegang. Kerstzang in Woudhoek SCHIEDAM Het koor OA SE verzorgt woensdagavond een kerstzang in het dienstencen trum Woudhoek aan het Heijer- mansplein 35. Aanvang 20.00 uur. Entree ƒ2,50. zijn-verhuisd: 's-Gravelandseweg 958 naast DIRCK III aan de Schle IJZERHANDEL B.V. 'n Gravelandseweg 958, Schiedam, Tel. 010-4267594 Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berke! en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18 30, 19 30, 20 30, 21.30 en 22 30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar t an de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Wit istraat 25 Zolang de voorraad strekt 333 ROTTER DA SCHIEDAM De PvdA- Schiedam heeft gisteren een bezoev gebracht aan de wijk Nieuwland. De problemen die men tegen kwam hadden voor al betrekking op het hoge aan tal ouderen en migranten in de wijk. Zo kreeg Arie van Loenen van het verzorgingste huis Thurlede te horen dat het kampt met grote capaciteits problemen. Op de wachtlijst staan nu al 350 mensen. Be 4Molens heeft daarentegen noga! wat problemen, met de schooljeugd. „Er worden oude ren lastig gevallen," aldus Van Loenen. Yvonne Siljée kreeg van de drie basisscholen die zij be zocht te horen dat het goed gaat. Het aantal migranten op de scholen is door spreiding lang niet meei zo hoog als vroeger. Bovendien function eert het moedertaalprojekt, les in de eigen taal èn in het Ne derlands, goed. De scholen zijn niet bang voor de komst van een Islamitische school. Siljée: „Het moedertaalprojekt slaat zo aan dat verwacht wordt dat weinig ouders hun kinderen naar de Islamitische school zullen sturen." Raadslid Ton de Vos gelooft dat het Schiedamse welzijns werk meer kan betekenen voor de migranten in de wijk. Hij vroeg zich verder af of de gelden voor het welzijnswerk in de v.üjk wel goed waren verdeeld en de peuterzaal in het buurthuis moest nu maar eens opgeknapt worden. Ook moet er volgens 3e Vos iets ge beuren met het jongerencen trum 'Alladm'. Wordt het een centrum voor jongeren in het algemeen of aÜeen voor rand groepjongeren? „Het laatste woord is er nog niet over ge zegd," aldus De Vos. Traag onderhoud De meeste klachten had Hans Bakker moeten incasse ren. Hij bt zocht de bewoners verenigingen Delflandseweg 'en Wonen Leven. Die had den nogal wat kritiek op het trage onderhoud- en renovatie beleid van Gemeentelijk Wo- ningbeheer. „De bewoners gei den dat Woningbeheer alles zelf wil doen. Misschien zou het bedrijf minder in eigen be heer moeten doen," suggereer de Bakker. Ook zagen de be woners de mogelijke komst van' een jongerenboot in him wijk (ter vervanging van de door de brand in de St. Joris- doelen verloren ruimte) niet zitten. Bakker stelde hen ge rust met de mededeling te den ken aan eën ligplaats voor de ze boot langs de Sch-e, nabij de spoorbaan Hoewel het raadslid Mahir Engin nog een bezoek moest afleggen aan het migranten centrum 't Parkweg, wist hij al ongeveer welke problemen het centrum op tafel zou leg gen: de werkeloosheid onder de migranten en de problemen rondom de huisvesting van ou dere migranten. Ook de kwes tie over een speciale begraaf plaats zal volgens het raadslid ter discussie staan. De Pvda-er ziet vooral de noodzaak van een Turkse maatschappelijk werker in Schiedam in. Ook Jacob Wiersma moet nog een bezoek afleggen. Hij zal naar de winkeliersvereni gingen in Nieuwland gaan. Dat zal echter pas in februari plaatsvinden. In verband met de feestdagen hadden de win keliers het namelijk te druk om de PvdA-er nu te woord te sta au. Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 SCHIEDAM De opbrengst van de eerste Kerstmarkt, die zoals bekend bestemd is voor de herbouw van de molen De Nieuwe Palmboom, zal door een anoniem blijvende Schiedamse stichting worden verdubbeld. Dat beeft de pro jectgroep van de negen serviceclubs, die de markt komend weekend in de Korenbeurs orga niseren, gisteren meegedeeld. De Kerstmarkt wordt vanavond 19.30 uur door burgemeester Reinier Scheeres geopend. Van Meurs laat u graag kennismaken met de nieuwe creatie van Gerard van den Berg. Ga er gerust even voor zitten en ontdek dat deze fauteuil iets heel bijzon ders is, in vorm en cohifort. LOGE - ONTWERP GERARD VAN DEN BERG KREATIEVE INRICHTINGEN VOOR WONING EN KANTOOR f, -**W <-W -*'>y4">vj'- M- ^s.^1» -i<f y (INGEZONDEN MEDEDELING! Schiedam Kanaal 28 UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) (INGEZONDEN MEDEDELING) ORANJESTPAAT 11 illAM SCHIEDAM TEL 010 4267814

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1