Rigou reuze ombouw Nieuwiand bepleit Kinderen versieren hal in flat Oud-verdelger van Roteb Di rk van Leeuwen: 'Taaiste van al het ongedierte is de rat' te Het Vrije Volk SCHIEDAM Leerzaam avontuur in VS bleek 'oplichterij' Geen huurverhoging voor 165 huurders op gifgrond Basketbal voor scholieren Geen vuilnisophaal tijdens de feestdagen Adviseurs, Nieuwe brug over Schie tussen Delflandseweg en Stationsplein, herenhuizen aan Nolenslaan Raadslid vraagt commissaris om opheldering t J Vlaardinger krijgt eremedaille ws DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 Door Anja van der Aa en Ben van Haren SCHIEDAM De Mgr. Nolens laan omvormen tot een echte stadslaan met kantoorvilla's en he renhuizen. De Delflandseweg via een brug over de Schie verbinden met het Stationsplein en in ooste lijk Nieuwiand 750 nieuwe wonin gen en een tweede wijkcentrum bouwen. Dat zijn enkele van de ingrij pende voorstellen die het advies bureau voor stads- en dorpsver- nieuwing STAD doet in een visie op de toekomstige ontwikkeling van de wijk Nieuwiand. De wijk deugt momenteel niet, staat in het rapport. Lege grasvel den en slordig afgezette tuinen als binnenterreinen, saaie singels langs verkeerswegen, een langge rekte rommelige Nolenslaan, in onbruik geraakte kerken en ver keerd gesitueerde scholen zijn minpunten in de wijk. Een deel hiervan is een gevolg van maat schappelijke ontwikkelingen sinds de snelle bouw tussen 1948 en 1965. Andere zaten ingebakken in de opzet van de wijk, waarin de Burg. van Haarenlaan en Burg. Honnerlage Gretelaan scheidingen in de wijk aanbrengen, erwijl ze als bindend element bedoeld wa ren. Het aantal winkels in de wijk moet omlaag en meer geconcen treerd worden, terwijl de waarde van bestaande flats verhoogd kan worden door ze anders in te delen en van dakterrassen en privétui- nen te voorzien. „De Nolenslaan zou een min of meer voornaam karakter mogen hebben, althans voldoende repre sentatief om het imago van Nieuw iand als geheel te verbeteren," al dus het rapport. Een kerk, 450 wo ningen, diverse schoolgebouwen en een benzinestation zouden er voor moeten worden opgeofferd. Twee redenen In januari 1989 kreeg het Rot terdamse adviesbureau opdracht van de gemeente Schiedam om in samenwerking met bewoners en ambtenaren een visie over Nieuw iand te maken. Daar waren twee redenen voor. Ten eerste wordt verwacht dat de functie van de wijk gaat veranderen omdat ze centraler in de uitgebreide stad komt te liggen. Anderzijds, de be langrijkste reden, is het huidige imago van de na-oorlogse wijk dringend toe aan een facelift. De buurt staat nu bekend als een ver pauperde wijk met relatief veel buitenlanders en ouderen. De afge lopen zes jaar is het aantal jonge gezinnen met dertig percent afge nomen. Een grootscheepse renovatie is al in de wijk aan de gang om de verpaupering tegen te gaan. Het onderzoeksbureau wijst er op dat dergelijke opknapbeurten en on derhoud alleen echter niet vol doende zijn. De woningen moeten ook beter afgestemd worden op de behoeften van de bewoners. VLAARDINGEN Het Vlaardingse gemeenteraad slid Jan Bulva (VVD) heeft in een brief aan de commis saris van de koningin mr. Schelto Patijn opheldering gevraagd over het lange uit blijven van een verklaring van de provincie over de openstelling van het Landje van Chardon voor autover keer. Vorige week nog kreeg Bulva van zijn partijgenoot wethouder Jan Madera (Verkeer) en twee topambte naren de verzekering, dat de provincie de aangevraagde verklaring van geen be zwaar nog niet had verzon den. Zelf had Bulva echter informatie, dat GS reeds eind oktober het besluit heb ben genomen. Op het pro vinciehuis werd dit prompt ook bevestigd. Bulva wil nu van de com missaris weten hoe het heeft kunnen gebeuren, dat op het Vlaardingse stadhuis hier van vorige week nog niets bekend was. „Deze kwestie heeft vier jaar geleden bij de college-samenstelling een be langrijke rol gespeeld en nog dit jaar zou de busbaan voor auto's worden opengesteld. De verlate ontvangst van de provinciale verklaring maakt dit onmogelijk. Daar om wil ik volledige opening van zaken," schrijft Bulva aan Patijn. ft*** «-■ i - 4 - *•- s A -r A- A f,u Keratmis is in het algemeen'een huiselijk feest. De kinderen van'een flatgebouw aan de Jan Oudegeeststraat in de wijk Nieuwiand vinden dat ook, maar zij hebben een ruime gedachte over woonkamer. 'Hun' hal van het flatgebouw hebben zij voorzien van kerstversieringen en eigen tekeningen, die betrekking hebben op het kerstfeest. VLAARDINGEN Veertien maanden geleden leek het nog een sprookje. Twintig jaar oud en als leerling-bakker 'op stage' aan de overkant van de grote plas: de Verenigde Staten, in de staat Californië om precies te zijn. Nu is Jan Otten sinds 10 i december tweeëntwintig jaar oud terug in Vlaardin- gen en een illusie armer. De stage bleek een „vorm van op lichterij", zoals hij het zelf om schrijft. Een hoop ellende dus, maar mét een meer zonnige keerzijde van de medaille. Jan Otten leerde in het Californische plaatsje Palm Desert een meisje kennen, met wie hij zich in middels heeft verloofd. Sharon is vanuit de VS zelfs meegeko men naar Nederland. „Ze is het beste wat me daar is overko men," zegt Jan trots. Verder beleefde hij tijdens zijn stage weinig goeds. Vrijwel alles was niet of slecht georga niseerd. Jan maakte soms we ken van 75 uur, verdiende maandenlang niet meer dan een tientje (ongeveer vijf dollar) per uur en had iedere maand een appartementhuur van zo'n zevenhonderdvijftig gulden af te dragen. Zo'n twee jaar geleden kwam Jan op het idee. Als stu dent aan de Vakschool voor Bakkerij en Hotelpersoneel (VBH) in Rotterdam bleek hij de mogelijkheid te hebben om een buitenlandse stage te doen. In de VS bijvoorbeeld. Via de organisatie AIPT (Association for International Practising Training! in Washington regel de de leerling-bakker zijn deel name aan het zogenaamde leer lingenproject. Hij diende dan wel vooraf vierduizend gulden, als voorschot voor de reis, de visa en bemiddeling, te betalen. Dat kreeg hij met een flinke le ning bij de bank wel voor el kaar. Zo kon Jan met drie an dere studenten vertrekken naar het Mariott-hotel, zijn werkge ver aldaar. Jan Otten: „De ellende be gon al tijdens de eerste dag. We werden niet, zoals wél beloofd, opgehaald in het vliegtuig. En mijn beloofde salaris, 320 dol lar (ongeveerxeshonderdveertig gulden, red.) per vijftig uur werken, bleek slechts een bru- to-bedrag," Uiteindelijk hield hij zodoende per maand zo'n duizend dollar over, waarvan alleen iedere maand al een be drag van 375 dollarapparte- menthuur af ging. Bovendien diende Jan tijdens zijn Ameri kaanse periode de banklening van vierduizend gulden af te lossen, want dat had hij vante- voren al aan de AIPT betaald. „Daar heb ik nooit één of ande re nota voor gekregen. Mis schien heeft AIPT daar wel een bedrag van achter gehouden. Maar als ik dat wilde uitzoeken werd ik volkomen genegeerd." Problematisch was ook dat niet altijd voldoende werk te doen was. Als Jan weken maakte van minder dan vijftig uur, kreeg hij minder salaris. Soms was het stil in hotel Mar riott en kon hij maar vijfen twintig uur werken. Gelukkig voor Jan maakte hij in drukke tijden wel weken van vijfenze ventig uur. Jan: „Ik was dan doodmoe, maar om rond te ko men moest ik wel." Al gauw ontdekte Jan ook dat andere werknemers in de keuken van het hotel meer ver dienden. „Ik werd betaald als afwasser. Dat was vreemd, want in de praktijk had ik re gelmatig de verantwoording over de hele keuken," zegt Jan. Later zou hij hetzelfde loon krijgen. Maar aan een latere toezegging voor nog meer loon werd volgens Jan niet voldaan. Dat gaf voor hem de doorslag u, om nog voor de Kerst een 'en- keltje Amsterdam' te kopen. Be- gin deze week wachtten vrien-, - den en familie 'm op. Een draaiorgel werd afgehuurd en de woning van zijn ouders ver sierd, zodat Jans' thuiskomst niet bepaald ongemerkt voorbij ging- Voorlopig nemen hij en Sha ron een maand vakantie om bij te komen van alle beslomme ringen. In die tijd zullen ze ook zij is banketbakker pro beren werk te vinden. Maar nog deze week gaat Jan langs bij z'n school in Rotterdam. Hij vermoedt niet dat de docenten weet hebben gehad van alle problemen en weet ook niet ze ker of de school wel iets tè ver wijten valt. Maar hij -belooft het zeker -te zullen uitzoeken. „Want ik was,daar geen^stagi-, aire, maar gewoon een heel goedkope arbeidskracht." Door Canis Zijlmans ROTTERDAM „Mensen vra gen altijd hoe ze aan de beesten komen. Maar eigenlijk kan ieder een ze krijgen. Ik vind het interes santer hoe ze er vanaf komen. Daar heb ik me twintig jaar mee bezig gehouden," zegt de 72-jarige Rotterdammer Dirk van Leeuwen. Hij heeft lange tijd bij de ontsmet- tingsdienst van de Roteb gewerkt en hanteerde pas nog een gifspuit om in het Wijkmuseum Oude Noorden in de 3e Pijnackerstraat in Rotterdam een tentoonstelling te openen over het pand van deze dienst aan het Zwaanshals. Met de gifspuit reinigde Dirk symbolisch een wand, die vol zat met insekten en andere kruipers. Tot tien jaar terug hield de ont- smettingsdienst zich behalve zijn verdelgings- en ontsmettingswerk bezig met het transport van dren kelingen, slachtoffers van moord en doden zonder nabestaanden. Op Dirk heeft dat van al het werk de meeste indruk gemaakt, maar soms werd er ook wel gelachen. „We moesten eens een lijk opha len, dat naar de patholoog-an atoom dr, Zeldenrust moest voor sectie," vertelt hij. „Hij had een dolk in zijn voorhoofd, die er bijna uitviel. Er is toen speciaal een re chercheur met ons meegegaan om het mes op zijn plaats te houden en wij moesten heel zachtjes rij den. „Het was geen leuk werk, maar het moest toch gedaan worden en dat maakte het mooi," gaat hij verder. Dirk weet alles van de ver delging van 'vieze' beesten. Vlooi- Dirk van Leeuwen toont kinderen in welke pakken de mannen van de ontsmettingsdienst soms het onge dierte te lyf gingen. „Het was geen leuk werk." en, wandluizen, houtwormen, kak kerlakken, ratten en wespen: ge wapend met gif of gas ging hij ze te lijf in vervuilde en uitgeleefde woningen, maar ook in 'nette' hui- SCHIEDAM De Vlaardinger E. H. Weideman is vanmiddag on derscheiden met de zilveren ere- medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De man kreeg de medaille uit handen van de Schiedamse burgemeester ter gele genheid van zijn 40-jarig jubileum bij'het Schiedamse bedrijf Gusto- Engineering CV. Weideman trad daar in 1949 in dienst als constructeur. In 1973 maakte hij op verzoek van de di rectie de overstap naar de werfor- ganisatie. In die functie heeft Wei deman alle bij Gusto gebouwde produkten helpen samenstellen. Onlangs was de Vlaardinger, in middels 57 jaar, nog zeer actief bij de demontage van de ophaalbrug bij de Heenvliet. In Egypte was hij betrokken bij het bouwen van spoorbruggen over de Nijl. zen, fabrieken, kantoren en sche pen. „Eens kwam ik bij een vrouw in de Aleidisstraat, daar was een steekje aan los. Met haar kinderen verzamelde ze op straat volle vuil niszakken, die ze in huis opstapel de. Twee meter dik was de rotten de troep. Maar ik ging er even met de verdelgingsspuit en een ont smettingsmiddel overheen en toen hebben ze alles weggehaald. Heel wat van die situaties ben ik tegen gekomen," vertelt Dirk, die nu al tien jaar weg is hij de Roteb. - Klachten Als tijdens vakanties de honden en katten van huis zijn, trok hij, na klachten van buren die de plan tjes water gaven en nu als gastheer dienden, met het inmiddels verbo den DDT ten strijde tegen de Cte- nocephalides fells en canis, de .kat te- en hondevlo. De mensenvlo, pu- lex irritans voor de intimi, heeft Dirk ook nog meegemaakt en de wandluis, die de Latijnse naam Ci- mex lectularius draagt. Deze is door de verbeterde hygiënische toestand eveneens zeldzaam ge worden. Op de tentoonstelling staan er een paar op sterk water. „Een beetje zonde," vond hij het als zo'n 'prachtig gebouwd' wespennest er aan moest geloven, die hij bestreed door een beetje giftig bygon in het nestgat te bren gen. De werkwespen brengen dat zelf naar binnen, waarna de ko ningin er dood aan gaat. De ande re wespen verdwijnen dan. Het taaiste ongedierte is, volgens hem, de Rattus norvegicus, de bruine rat, waarvan er in Rotterdam net zoveel zijn als mensen. Om de vijf jaar worden ze resistent voor het bloedverdunnende gif, dat op de maag werkt en betrekkelijk onge vaarlijk voor mensen schijnt te zijn. „Ratten en muizen zijn name lijk knaagdieren en die kunnen niet braken, wat honden, katten ~en mensen wel doen als ze het goedje binnenkrijgen," weet Dirk. 2o'n 5000 keer per jaar roept men de hulp in van de ontsmet tingsdienst, die nu is gevestigd aan de Vlaardingenweg in de Spaanse- polder. Vijftienhonderd maal wordt overlast door kakkerlakken veroorzaakt, die weliswaar onsma kelijk ogen, maar waarvan de ech te schadelijkheid nog niet is aange toond. De kakkerlak is momenteel sterk in opkomst, doordat het in de woningen het hele jaar door warm is en de mensen onzorgvul dig omspringen met etensresten. Ook de stofluis, de Copeognatha volgens het handboek van de ver delgers, gedijt momenteel goed. Ze komen veel voor in nieuwbouw- panden, waar het beton nog niet droog is en te weinig wordt geven tileerd. Maar ook tegen duiven en spreeuwen treedt de ontsmettings dienst op. Tienduizend zieke dui ven per jaar worden er gevangen en gedood. En de spreeuwen die hflr m'aar tijdelijk verblijven, ver jaagt men als ze hinderlijk worden met geluid en lichtflitsen. Omdat dit meestal maar kort werkt, is soms een jachtopzichter belast met het vangen van de7 vogels in net ten, wat meer indruk op de bees ten maakt. Elders worden ze dan weer losgelaten. Onderwerp van de tentoonstel ling is behalve de geschiedenis van de Gemeentelijke Ontsmettings dienst het oude gebouw aan het Zwaanshals, dat in 1826 als stoom gemaal werd gebouwd en vervol gens ruim tachtig jaar het onder komen van deze dienst was. In middels is het gedeeltelijk gesloopt en in het verbouwde pand, met zijn gele, blauwe, rode, grijze en groene gevelpanelen is een aantal winkels en woningen onderge bracht. ROTTERDAM In de Rotter damse wijk Kralingen hoeven 165 huurders van woningen op het ernstig vervuilde voormalige gas houderterrein geen huurverhoging te betalen. De Huurcommissie heeft besloten dat de huurders te recht in juli '88 de jaarlijkse huur verhoging van drie percent heb ben geweigerd, omdat er door de ernstige situatie met de vervuiling van optimaal woongenot geen sprake is en men de tuinen niet kan gebruiken zoals men wil. De betrokkenen betalen ongeveer elf gulden per maand minder aan huur. Het gaat onder meer om huur ders van nieuwbouwwoningen, be jaardenwoningen en van oudere huizen. Van de maatregel, die geldt totdat er een sanering van de grond heeft plaatsgevonden, zal bij de volgende huurverhogingsopera tie ook de andere helft van de 300 huurders gebruik kunnen maken. Bij het gemeentelijk Woningbe drijf Rotterdam (GWR), dat de grootste huisbaas in de buurt is, heeft de beslissing van de Huur commissie, volgens woordvoerder H. Wezenberg, een schok teweeg gebracht. Wezenberg: „Als de sa nering pas na juli '91 plaatsvindt, komen we structureel in de proble men. Het strookt in ieder geval dan niet met het plaatje van een economisch gezond bedrijf, dat we nastreven." Het GWR beraadt zich op ^dit moment over de vraag of tegenjie beslissing van de Huurcommissie beroep bij de kantonrechter nfoet worden aangetekend en of de huurverhoging ook met terugwer kende kracht ongedaan wordt ge maakt voor de huurders, die er geen bezwaar tegen maakten maar in dezelfde situatie verkeren. De bewonersorganisatie van de Vlinderbuurt wil na dit succes na gaan of er naast het terugschroe ven van de huurverhoging een ex tra huurverlaging in zit. SCHIEDAM De sporthallen Oost en Margriet zullen tijdens de komende kerstvakantie in het te ken staan van basketbaltoernooien voor scholieren van het basis- en voortgezet onderwijs. Nog dit jaar komen de oudere scholieren in ac tie in Sporthal Margriet, terwijl de basisscholieren de jaren negentig inluiden met een toernooi in Sporthal Oost. Basketballende leerlingen uit het voortgezet onderwijs ver deeld onder 47 jongens- en 21 meisjesteams is door de Ge meentelijke Dienst Sport en Re creatie de sporthal Margriet voor twee dagen toegewezen. Leden van de basketbalvereniging Juventus hebben reeds hun medewerking toegezegd. Het teomooi begint op donderdag 28 december en op de vrijdag daarna vinden de finales plaats. Voor de winnende scholen staan natuurlijk bekers klaar. De basisscholieren komen een week later basketballend in actie. In sporthal Oost strijden op don derdag 4 januari en vrijdagmorgen 4 januari zesendertig teams in ne gen poules om de eer en de prij zen. Het is de bedoeling dat de ver schillende poulewinnaars het ürde vooijaarsvakantie nog eens tegen elkaar opnemen. De wedstrijden op de eerste donderdag en vrijdag in de jaren negentig beginnen om 9.00 uur. SCHIEDAM In verband met de feestdagen verschuiven de vuil nisophaaldiensten van maandag 25 december naar donderdag 28 december en de diensten van dins dag 26 december vinden plaats op vrijdag 29 december. Ook op Nieuwjaarsdag zal geen vuilnis worden opgehaald. Dit gebeurt op 4 januari. Daarnaast zal er op tweede kerstdag geen warenmarkt op het Bachplein zijn. Het energie bedrijf en het waterleidingbedrijf zijn tijdens de feestperiode nor maal bereikbaar voor storingen, ook voor problemen met de kabel. f ~"i 4 t*r c.' fit,, a KA "I ft n**. 4 f7 rt V v c W s x.v 1 H -n-, t <fj t A mr c*n r r 3 f y'J W.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1