Bewoners zien 'ombouw'Nieuwland niet zitten mBm - Steeds meer erkenn ing voor muzêek als therapie ZEEMAN'S TV 'Arti-sjokken' levert 16.000 gulden op m Het Vrije Volk SCHIEDAM Wijkvereniging Wonen en Leven: „Plannen zijn onuitvoerbaar en veel te duur" TVKRANT êimSê Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? ws PAGINA 4 VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 ill In Nieuwland-West zijn thans al renovatiewerkzaamheden aan flats in volle gang. De rapporteurs bevelen meer aanpassingen aan moder ne woonwensen aan. Door Aiy'a van der Aa en Ben van Haren SCHIEDAM Bewoners van de wijk Nieuwland zien de rigou reuze ombouw van deze na-oor- logse buurt niet zitten. „Er moet wel wat gebeuren maar niet dit," zegt W. Elgers van de wijk- en be wonersvereniging Wonen en le ven naar aanleiding van het rap port, waarin adviesbureau STAD voor een grondige herziening pleit. Ook de bewonersverenging Delflandseweg staat niet achter het plan, dat gisteren door Het 'Vrije Volk is onthuld. „Er staan wel een aantal problemen in die wij erkennen, maar in het door trekken van de Delflandseweg zien wij vooralsnog niets," zegt woord voerder H. Schaeffer. Het rapport vermeldt onder meer dat bepaalde woningen toe gankelijker moeten worden voor ouderen, liften moeten er komen, lavets moeten worden vervangen door een douche of een bad en ook de keukens kunnen verbeterd wor den. De woningen zijn bovendien klein, zegt adviesbureau STAD. In veel gevallen kan de wand tussen de' woon- en slaapkamer worden verwijderd waarmee een grotere woonkamer ontstaat. Elgers van de wijk- en bewonersvereniging Wonen en Leven: „Het is waar dat men a)'lang'Ëézig.! Ook vinden de onderzoekers, dat de flatgebouwen beneden moe ten worden voorzien van particu liere tuinen en boven van dakter rassen. hOnze flats zijn prima," zegt H. Schaeffer Van de bewonersvereni- ging Delflandseweg. „We wonen hier prettig met z'n allen. Als er iets kapot is dan zorgen we er voor dat woningbeheer het repareert. Er wordt altijd over Nieuwland ge praat alsof het grauw en naar is. Voor onze buurt geldt dat in ieder geval niet. We willen eigenlijk al leen maar dat er meer voorzienin gen komen voor ouderen." Ook het Rotterdamse adviesbu reau vindt dit wenselijk, want in het rapport wordt voorgesteld een tweede wijkcentrum te bouwen. Het plan gaat uit van sloop van 450 woningen, nieuwbouw van vooral koopwoningen (in totaal 750), een concentratie van winkels op een deel van de Nolenslaan en op het meer sfeer te geven Wibaut- plein. Een brug over de Schie moet de Delflandseweg gaan verbinden met het Stationsplein en de No lenslaan moet een voorname, bre de laan door de wijk worden. Volgens STAD laat de bereik baarheid van de wijk te wensen over maar ook daar zijn beide be woners het niet mee eens. Elgers snapt niets van het voorstelde ver keerslichten op de 's-Gravelandse- weg en,..jVan< Haarenlaan af te -si 0mm De wijk Nieuwland moet een betere verbinding over de Schie krijgen ter hoogte van de Delflandseweg. Het water isoleert het door nieuw bouw op het Hollandia-terrein met woningen en kantoorvilla's uit te breiden oostelijk gebied van de wijk. Een brug zal de route vanaf het hoofdstation van de NS aantrekkelijk maken volgens de rapporteurs. schaffen om te verhinderen dat automobilisten de Parkweg als sluiproute gebruiken. „We willen juist meer verkeerslichten," zegt hij. Ook ziet hij het nut er niet van in om de bus m plaats van door de Burgemeester Van Haarenlaan voortaan door de Mgr. Nolenslaan te laten lopen. „We hebben een van de beste verbindingen in Schiedam." Omdat het niet goed gaat met de winkels denkt STAD dat het be ter zou zijn als het langgerekt win kellint langs de Nolenslaan zou worden ingekort. Het adviesbu reau vraagt zich echter ook af of er nog wel een toekomst is voor het winkelcentrum Parkweg noord. Misschien als daar één groot winkelcentrum komt voor de hele wijk. „Wij willen echter geen winkelconcentraties," zegt Elgers. „Het is bekend dat de vergrijzing in Nieuwland groot is en het is dan toch wenselijker als de oude ren hun boodschappen dicht bij de deur kunnen halen." De bestaande singels moeten be ter in het straatbeeld worden inge past. Voorts zouden bomenrijen Nieuwland een stuk aantrekkelijk kunnen maken, meent het bureau. De recentelijk aangeplante leilin den langs de Van Haarenlaan pas sen echter minder in dit idee. Zij begeleiden slechts de trambaan, maar maken de wijk niet aantrek kelijker. Het bureau vindt dat de gemeente moet overwegen van de binnenterreinen privétuinen te maken. Maar volgens Elgers ech ter niet zodanig dat er geen speel ruimte overblijft voor de kinde ren. Elgers maakt zich overigens geen al te grote zorgen over de plannen in het rapport. „Dit gaat niet gebeuren. Het is praktisch niet uitvoerbaar en het kost kapi talen." bPHsaftqo ui-s Boor' WësselPehiiing VLAARDINGÏ5N Muziek heeft een stimulerende werking op het bewegen van mensen en kan daarom helpen bij het slagen van bijvoorbeeld de fysiotherapie en de logopedie. Over die stelling dis cussieerden afgelopen week weten schappers, therapeuten en pedag ogen tijdens een bijeenkomst van de zogenaamde 'Denktank' Bewe ging en Muziek. Na afloop konden de organisatoren melden dat zij weer een stapje verder waren ge komen op weg naar een brede er kenning. Jan Timmer, organisator, zelt docent in de Beweging en Muziek en daarvoor jarenlang actief als lo gopedist: „Ik heb het twintig jaar lang gezegd: 'Taal komt voort uit het bewegen'. Velen hebben me dat kwalijk genomen. Maar kijk nu eens: niemand heeft me op die stelling aangevallen." Aanhangers van de 'Beweging en Muziek-theorie' zeggen dat er een bepaalde wisselwerking be staat tussen die beweging en mu ziek. Houterige kinderen, die moeite hebben met bepaalde bewe gingen, zou je kunnen helpen met muziek. „De melodie van de beweging," zeggen ze wel. Gepleit wordt daar om voor een uitgebreide therapeu tische toepassing. Een gezelschap met 'deskundi gen' uit het hele land vergaderden in Vlaardingen over de invloed van de muziek op de beweging. In de ochtenduren hield Jan Timmer een inleiding en werd een video band getoond. Timmer beschreef dat muziek al vaker haar thera peutische waarde had bewezen* „In het voetbalstadion bijvoor beeld. Door het samenzingen kun nen de supporters zich afreage ren." De middag werd gebruikt voor het bespreken van de moge lijkheden, die in Vlaardingen al volop in praktijk zijn gebracht. Sinds anderhalf jaar geven de docenten Jan Timmer en Jeanre Bakker les in het Hof van Bewe ging en Muziek aan de Hofsingel 176. Iedere week worden kinderen en volwassenen ontvangen voor onderricht, waarbij ontspanning en plezier van evenveel waarde zijn als de eigenlijke therapie. Der tig gulden voor een half uur moet worden betaald, terwijl voor groepslessen honderdvijfenzeven- tig gulden wordt gerekend. Jan Timmer: „Duur? Ja, eigenlijk wel, maar dat staat nog niet in verhou ding tot het resultaat van onze les sen." Want de therapeutische waarde van de Beweging en Muziek wordt nog niet algemeen erkend. Zo werd door de maatschappelijke in stellingen in Vlaardingen en om streken amper gereageerd op de via een brief geplaatste oproep om de bijeenkomst van zaterdag bij te wonen. Volgens Timmers is inmiddels al veel wetenschappelijk onder zoek gedaan en hebben die studies alle aandacht gekregen van de me dische wereld. „Het is in ieder ge val niet meer omstreden en vol doende onderbouwd." Artsen zou den overwegen de therapie ook in ziekenhuizen te gaan gebruiken, wat de kans op subsidie voor het Vlaardingse Hof van Beweging en Muziek natuurlijk groter maakt. Timmer: „Misschien loop het met de Beweging en Muziek wel net zo als met de milieuproblematiek. Daar was tien jaar geleden ook geen geld voor Wij zijn verhuisd: 's-Gravelandseweg 958 naast DIRCK ill aan de Schie IJZERHANDEL B.V. Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18 30, 19 30, 20 30, 21 30 en 22 30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 Enorme rupsen, kunstwerken van Picasso's, wandelende ka zen, reusachtige kauwgomdoos jes enjzelfs spoken. Verkleed als kunstwerk liepen gisterenmid dag enkele honderden leerlin gen van de rijksscholengemeen schap Schravenlant door het centrum van Schiedam. Dit 'ar ti-sjokken' was de bijdrage van de schooi aan de nationale scholierenactie 'Kunst voor een kind' van Unicef, het jeugd- fonds van de Verenigde Naties. Alle kunstwerken hadden kaartjes met daarop de namen van mensen of bedrijven die geld hadden gegeven. In totaal is een bedrag tussen de vijftien en zestienduizend gulden opge haald. „We hadden gehoopt tienduizend gulden in te zame len," zegt Theo Clarijs van de scholengemeenschap. „Maar onze thermometer in de hal die bijhield hoeveel geld er binnen kwam, bleef stygen. Op een ge geven moment moesten we nieuwe bedragen zelfs op het plafond noteren." De leerlingen hadden voor de actie familieleden, vrienden, buren en winkeliers gevraagd om geld. De school had alle be drijven met meer dan vyf werknemers aangeschreven om te vragen ook een centje by te dragen. Bedragen tot 250 gul den begonnen daarna binnen te stromen. Al het geld gaat naar Unicef die het zal besteden aan waterprojecten in de republiek Rwanda in Centraal Afrika waar een groot tekort is aan drinkwater. Gewonde bij ongeluk SCHIEDAM Een 69-jarige Schiedamse is gisterochtend op de Rotterdamsedijk ter hoogte van de Nieuwe Mathenesser- straat aangereden door een vrachtauto. De vrouw, op de fiets, stak vanuit de Boerhavel- aan de Rotterdamsedijk over maar had niet in de gaten dat het stoplicht op rood stond. Ze werd geschept dooi een op dat moment passerende zandauto. Met een grote hoofdwond werd de vrouw opgenomen in het Schielandziekenhuis. Open dag bij veiling ROTTERDAM De Veiling Berkel houdt in de kerstvakan tie op woensdag 27, donderdag 28 en vrijdag 29 december open huis. Vanaf 8.00 uur kun nen geïnteresseerden een rond leiding krijgen door het veiling complex aan de Klappolder 130 in Bleiswijk. De tocht voert de bezoekers over de galerij, van waar zicht is op de bedrijvige veilinghal waar dagelijks dui zenden karren bloemen en planten worden verhandeld. Uiteraard wordt bij het hartje van de veiling, de veilingklok- ken in de afmijnzaal, halt ge houden. Belangstellenden moe ten minstens een dag van te vo ren contact opnemen met de veiling, tel 01892-40200 en vragen naar Renée de Jong of met mevrouw Willems, 01892-40202. De toegangsprijs bedraagt ƒ2,50 per persoon. De rondleiding duurt ongeveer tweeëneenhalf uur Veel belangstelling voor milieukalender ROTTERDAM De milieu kalender van de gemeente Rot terdam met tips over bescher ming van het milieu in en om het huis scoort geweldig. De be langstelling is overweldigend voor de kalender, waarin van energie tot hondepoep en van chemisch afval tot auto's aan de orde komen. Bij iedere mi- lieutip staat een informatie nummer. De gemeente Rotter dam heeft het aantal afhaal- punten drastisch uitgebreid met alle stedelijke winkels van Al- bert Heijn, de grote warenhui zen en een groot aantal ver koopadressen van de dagbla den. De kalender was en blijft verkrijgbaar bij het HIC (biblio theek, Hoogstraat), het Natuur museum, de VVV's, de RET-ver- kooppunten, de deelgemeenten, de wijkkantoren van de sociale dienst, in de hal van het Stad huis, bij het bespreekbureau van de ACR (Witte de Withstraat), bij de balie van de GGD (Schiedamsedijk) en bij het voorlichtingsbureau van de GEB (Rochussenstraat). Stadsgehoorzaal dicht VLAARDINGEN In ver band met de feestdagen zijn de Stadsgehoorzaal en De Harmo nie van 24 december tot 5 ja nuari gesloten. De kassa is van af 2 januari weer geopend. De eerste voorstelling van het nieuwe jaar is traditiegetrouw,, het Nieuwjaarsconcert op vrij dag 5 januari. Om 20.30 uur treden dan Co 8* Menno's op. Imitator Robert Paul verzorgt op zaterdag 6 januari de Nieuw jaarsvoorstelling, aanvang 20.15 uur. Fietsexcursio voor natuurliefhebber SCHIEDAM Natuurlief hebbers kunnen morgen, zater dag 23 december, volop genie ten van de watervogels in onze omgeving. De Nederlandse jeugdbond van natuurstudie houdt dan in het kader van de Nationale Duckdag een fietsex- cursie naar de polder. Tijdens de fietstocht zal vooral gelet worden op eenden, ganzen en andere watervogels. Er zal een ganzenkenner aanwezig zijn die iets vertelt over de jacht op ganzen. De excursie begint om 9.00 uur bij de ingang van na- tuurcentrum 'De Boshoek', na bij het Bachplein in Schiedam. Om 9.30 uur zal de groep bij de Vlaardingse molen 'Aeolus' an dere belangstellenden oppik ken. De excursie is gratis, voor een lunchpakket moet men zelf zorgen. Informatie Martijn Vo gelaar, telefoonnummer 4741651. Afscheid hoofdagent van reservopolme SCHIEDAM Na 33 jaar stopt Klaas van de Waal met zijn activiteiten als hoofdagent bij de reserve-politie. In de kantine van het politiebureau vond gisteravond een feest plaats ter ere van het afscheid van de 60-jarige Schiedammer. Drie andere reservisten, Char les van der Avoird, Henk Lans bergen en Jaap Laurier, wer den ook in de bloemetjes gezet omdat ze al twintig jaar 'bij de club zijn'. -mg" ,iidv OAlJii' v *■««"- jvT "V - ■st- v 'H. d II JU.. I - iiov iJnrfwtoiltl - }fl (INGEZONDEN MEDEDELING) 's-Gravelandseweg 958, Schiedam, Tel. 010-4267594 (INGEZONDEN MEDEDELING) Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) •*y XÏ&A*'- i 7^lLiËÏÏi

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1